Cjroen cZwartsJexels in het harL, Jonge ondernemers willen toekomst van Texel veilig stellen Serviezen WIJ VRAGEN UW AANDACHT.... Geen vertrouwen in smalle toeristische basis Lagere cijfersmaar sombere prognoses kwamen niet uit Computercentrum op Texel mogelijk Wmm W. L. Bakker vaudaag 40 jaar bij PTT 60 JAAR MOERBEEK Bestuur NoordhoIIaudse WW. De Groote Slock" vandaag open vclitv gezinsbank Uilgeve N.V. v/h Lange?eld De Rooij postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 led.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Isrg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 82e JAARGANG No. 8308 ZWEEFVLIEG CLUB MAAKTE DUIZENDSTE START Een groepje zakenlieden is niet ge rust over de toekomst van Texel. In de komende tien jaar zullen zich ingrij pender veranderingen voordoen dan in de afgelopen eeuw en om van de ont wikkelingen ten volle te profiteren, moet er veel meer gebeuren dan thans het geval is, zo menen zij. De jonge generatie zal zich zakelijk anders moe ten instellen dan de ouderen deden en doen. Door tijdig bezinnen het nemen van maatregelen kan worden voorko men, dat de Texelse ondernemer straks achter het net vist. De genoemde za kenlieden vormen sinds kort een geor ganiseerd verband: de jonge onderne mersorganisatie. De groep is dertien man sterk en heeft voorlopig als be stuur de heren J. Zuidewind (voorzit ter) te Den Burg, J. v.d. Meer te Den Burg, en H. Wuis te De Koog. De orga nisatie wil qua samenstelling een af spiegeling zijn van het Texelse bedrijfs leven (inclusief de landbouw) en doet sterk denken aan de opzet van de En gelse Industrial Clubs. De jonge ondernemers vinden dat op Texel, vaak noodgedwongen, maar ook door gebrek aan visie, nog teveel wordt „geklungeld". Bij het zakendoen is men tevreden als een redelijk inkomen wordt bereikt. Algemeen wordt ver wacht dat het toerisme, bij de gratie waarvan de Texelse ondernemer het gemiddeld beter heeft dan zijn collega op het vasteland, in het huidige tempo zal blijven groeien. De jonge onderne mers vinden die basis veel te smal; bo vendien vinden ze dat het toerisme zelf veel beter zou moeten worden georga niseerd en een zeer veel grotere opzet zou moeten krijgen. Hoogste tijd Ze zijn het er over eens dat het de hoogste tijd is om de handen ineen te slaan en er zich over te bezinnen wat moet worden gedaan om de toekomst van het Texelse ondernemersdom veilig te stellen. Het doel van de club is alle denkbare ontwikkelingen waarmee de zakelijke toekomst van het eiland is ge moeid te signaleren, te bestuderen en te trachten er invloed op uit te oefenen. Aan het laatste is men nog niet toe, maar met de bestudering van een aan tal problemen is men reeds geruime tijd bezig. Daarbij zijn ontwikkelingen, waar het publiek nog slechts vaag of helemaal niet op de hoogte is, maar waar toch bijzonder veel van afhangt. Bovenstaande zinnen, genoteerd tij dens een gesprek met het bestuur, ma ken nog een vrij vage, theoretische in druk. De jonge ondernemers kunnen in de prille beginfase echter nog weinig zeggen. Computer Onderwerpen, die momenteel de aan dacht hebben zijn de stichting van een computercentrum op Texel en het ont werpen van een alternatief recreatie- plan. Wat de computer betreft, hebben de ondernemers zich vorige week tij dens een bijeenkomst in „Op Duin" te De Koog uitvoerig laten inlichten door J. Zuidewind alternatieve mogelijkheden DE HEER J. VISMAN 20 JAAR VOORZITTER REISVERENIGING OOSTEREND Voorzitter J. Vis- roan van de Reisvereniging Oosterend werd in de pauze van de laatstgehou den vergadering gehuldigd in verband met het feit, dat hij zijn functie voor het twintigste jaar had vervuld. De waardering voor het 20-jarig voorzit terschap werd tot uitdrukking ge bracht door de dames Dijt en Keijser, die de heer Visman verrasten met een fraaie staande asbak met doos sigaren; mevrouw Visman kreeg een boeket bloemen aangeboden. Het jubileum was aanleiding voor uitvoerige gesprekken °ver het wel en wee in de afgelopen 20 jaar, waarin ook precies 20 reizen waren gemaakt. O.p deze bijeenkomst had men zich ook over de reis van 1969 beraden. Er werden diverse suggesties gedaan, waaruit het bestuur een keuze zal maken. deskundigen van NCR Nederland. Het onderzoek wordt momenteel voorgezet, met behulp van boekhoudkundige ge gevens die door de geïnteresseerde za ken worden verstrekt. Als binnenkort zou blijken dat een computer door de gezamenlijke Texelse zakenlieden ren dabel is te maken, zal er een worden aangeschaft. De kosten zullen minstens ƒ180.000,bedragen, afhankelijk van de soorten bedrijven, die zullen deelne men. Wat betreft het te ontwerpen toe komstplan voor de Texelse recreatie, is de studie ook in volle gang. Vóór 1970 wil men met concrete voorstellen ko men. De jonge ondernemers maken er geen geheim van dat de resultaten van hun inspanning op den duur merkbaar moeten zijn in hun portemonnee en daarmee in de portemonnee van de in direct betrokkenen, waartoe men gaar ne alle Texelaars rekent. Interne voorlichting In de aanloopfase zal de positie van de ondernemer in de huidige situatie ook sterk de aandacht hebben. Veel wordt gedaan aan voorlichting over al lerlei aangelegenheden. Onlangs werd een avond georganiseerd, waarbij een deskundige een voordracht hield over moderne verkoopmethoden, waaraan een kritisch bezoek aan diverse mid- denstandsbedrijven was voorafgegaan. Ook hebben de leden zich inmiddels over de BTW laten informeren. „We hebben de club zeer serieus op gezet", zegt de heer J. Zuidewind, een der initiatiefnemers. „De leden moeten zelf belang hebben bij de toekomst en mogen daarom niet ouder zijn dan 40 jaar. De gemiddelde leeftijd is momen teel 28 jaar. Een lid moet, om te wor den toegelaten, zelfstandig zakenman zijn of dit worden. Toelating geschiedt ongeveer zoals bij de Rotary. Ook wij streven naar één representant van elke branche of bedrijfstak. De leden moe ten zakelijk betrouwbaar en algemeen gunstig bekend staan. Zo komen we tot een vereniging, die door de overheid en door grote lichamen waarmee we te maken krijgen, als serieuze represen tant van het plaatselijke bedrijfsleven kan worden beschouwd. Met de menin gen en voorstellen, die na studie bin nen de organisatie rijpen, zal dan op den duur rekening worden gehouden. De heer Zuidewind vat in één zin het doel van zijn organisatie samen: „Texel leefbaar maken en houden en de ont wikkelingen zoveel mogelijk ten goede laten komen aan Texelse ondernemers. We willen door openheid en duidelijke probleemstelling oplossingen vinden, waanmee Texel het meest gebaat is. We zoeken op gezamenlijke basis naar nieuwe mogelijkheden, maar we willen beslist geen trust of pool vormen". Credietproblemen De voorzitter noemt een probleem, waarmee verschillende Texelse zaken lieden die iets groots willen realiseren te maken hebben gehad. „De grote financiers van het vasteland hebben weinig vertrouwen in de Texelse on dernemer. De zakenman kan moeilijk bedragen van betekenis loskrijgen, om dat men de Texelse economie achterlijk vindt en teveel afhankelijk van het toe risme. Het toerisme is een veel te smal le basis. Als het daarmee niet goed gaat (en het gaat niet goed als het niet komt tot grote gezamenlijke investeringen) valt de hele plaatselijke economie als een kaartenhuis in elkaar. Wat op het ogenblik aan toeristische bedrijvigheid wordt gedaan, stelt niets voor in verge lijking met wat ons voor ogen staat. We zullen baanbrekend werk moeten verrichten, om daarmee de grote kapi taalkrachtige toeristenindustrie van het vasteland, die straks het begerig oog op Texel laat vallen, een slag voor te zijn. Alles is gericht op het verstevigen van de positie door samenwerking en het maken van plannen, die in de eerste plaats zakelijk verantwoord zijn. Bij het maken van het gemeentelijke recreatieplan is de mening van parti culieren niet gevraagd, terwijl die toch voor een groot deel de bedrijven moe ten stichten, die de toeristen trekken. Dat is ook de schuld van de particulie ren zelf, want zij treden ten aanzien van dergelijke zaken niet serieus geor ganiseerd op. Je kunt niet verwachten, dat men zich stoort aan kreten van en kelingen. Het klinkt natuurlijk erg mooi als we zeggen, dat we de toe komst van Texel willen veilig stellen, maar we zeggen er met nadruk bij: verbeter de wereld, begin met jezelf. Vandaar ook dat computerplan. Door deze en andere gezamenlijke activitei ten willen we onze bedrijven meer ren dabel en gesmeerd laten draaien. Dat is ook heel belangrijk voor de image van de organisatie. Hoe kun je kritiek heb ben op de economische mogelijkheden van grote ingewikkelde plannen, als je niet eens in staat bent je eigen kleine bedrijf zo economisch mogelijk te orga niseren? Laat men alsjeblieft niet den ken dat we tégen de gemeente of an dere overheidslichamen zijn. We probe- De afgelopen zondag heeft de Texelse zweefvliegclub de duizendste start van dit seizoen geboekt. Deze vlucht werd gemaakt door het jongste lid van de club, de 15-jarige Arie Rijk; hij vloog voor het eerst „solo". In hetzelfde weekend maakten ook Nico van Hee- ringen en Hans de Porto hun eerste solovlucht. De clubactiviteiten nemen toe. Vorig jaar kwam men niet verder dan 800 starts. Dat met de 28 vliegende leden nu meer kan worden gedaan is o.m. het gevolg van verbetering van de uitrus ting. Tegenwoordig beschikt men over een lierkabel van 5,3 mm. Het plan bestaat ook de oude lier, destijds van Den Helder overgenomen, door een nieuwe te vervangen. Het is de bedoe ling deze zelf te bouwen, een vermogen van minstens 150 pk. is gewenst, even als een automatische versnelling. Ver der zal waarschijnlijk een van de twee in gebruik zijnde toestellen worden vervangen. Van de 28 leden zijn er nu 15 „solo"; de meesten hebben het b- brevet. Vier zijn bovendien bezig voor het zweefvliegbewijs, waarvoor men o.m. moet kunnen doellanden. Verschynt dinsdags cn vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert: 18 ct per nun. PRIJSWINNAARS 60 GULDEN 7 oktober mevr. J. G. Kikkert-Poel, Ada van Hollandstr. 10, Den Burg 8 oktober de heer D. J. Bakker, Wilhelminalaan 59a, Den Burg 9 oktober mevr. P. Verhoeff, Piet Heinstraat 37, Den Helder ren juist tot een zo goed mogelijke verstandhouding, een uitwisseling van gegevens en ideeën, te komen. We heb ben het gemeentebestuur onlangs inge licht over onze plannen. B. en W. heb ben zich daarbij aangenaam verbaasd getoond over de geest, die in onze club heerst Dat geeft ons extra moed om door te zetten". OOSTEREND Vandaag herdenkt kantoorhouder W. L. Bakker (58) te Oosterend, dat hij veertig jaar geleden in dienst kwam bij de PTT. Het blijft niet bij herdenken alleen, want van middag komt de directeur van het post kantoor Den Helder (waaronder het hulpkantoor Oostcrend ressorteert) met zijn gevolg naar Ocsterend om de jubi laris toe te spreken en van oorkonde en gratificatie te voorzien. Dat zal gebeu ren in „De Bijenkorf", waar vanaf vier uur receptie wordt gehouden. „Ik kwam er per ongeluk bij", aldus de 'heer Bakker als hij vertelt over veertig jaar geleden. Zijn tante, mej. M. Bakker, in die dagen waarnemend kan toorhoudster, had hulp nodig. Willem Bakker wilde graag een handje helpen. Het werk beviel hem goed en hij bleef. Hij volgde daarmee een familietraditie, want zolang het hulpkantoor bestaat zwaaien Bakkers er de scepter. Te be ginnen met W. L. Bakker in 1884, die naast dit beroep ook nog kleermaker, fotograaf en winkelier was. De W. L. Bakker van nu had echter de handen vol aan het PTT-werk. Tot 1946 was hij hulpbesteller. Op het kantoor moest hij niet alleen de mensen aan het loket helpen, maar ook de telefooncentrale bedienen. Als het druk was, moesten de wachtenden vaak geduld oefenen. Aan vankelijk waren er slechts drie tele foonabonnees; toen de automatisering een feit werd, waren er bijna honderd. De heer Bakker werkt nu met twee be stellers: de heren J. Daalder en B. Kooger. „De onderlinge verstandhou ding is best", zegt hij met voldoening. De dag begint vroeg voor een PTT- man. 's Morgens om 10 over zes moet de eerste post al verwerkt worden en 's avonds is hij meestal pas tegen zeven uur thuis. Bij de PTT is geen werk dat kan wachten en naast snelheid is ook zorgvuldigheid van groot belang. Niet overal in het land zijn PTT-mensen even oplettend, getuige o.a. het feit, dat de heer Bakker op zijn kantoor bijna dagelijks brieven ontvangt, die bestemd zijn voor Oosterend in Friesland, hoe wel dat „Fr." er meestal duidelijk bij staat. ELECTROHUIS BAKKER DROS' MAGAZIJN LANGEVELD A DE ROOIJ MODEHUIS MOERBEEK IN HOTEL „DE LINDEBOOM" EN HOTEL „DE ORANJEBOOM" woensdag 23 donderdag 24- vrijdag 2 5 O KTO O E R PARKSTRAAT 26-30 - DEN BURG „Zijn de banqe voorgevoelens be treffende een overstelpend druk hoog seizoen en een zeer rustige augustus maand uitgekomen? Wanneer wij ons deze vraag stellen, kunnen wij daarop geen volmondig „ja" antwoorden", al dus het bestuur van de federatie van VVV's in Noordholland boven het Noordzeekanaal in een bijlage tot de agenda van de najaarsvergadering, die op 26 oktober in Bergen wordt ge houden. Na een over het geheel genomen re delijk tot goed voorseizoen kwamen de maand juli en de eerste twee weken van augustus met een drukte, die over al uitstékend is opgevangen. De ver wachting van diverse VW-kantoren, dat men veel gasten in andere plaatsen zou moeten onderbrengen, is echter niet geheel en al bewaarheid. In de meeste gevallen heeft men de toerist „binnen eigen muren" kunnen herber gen. De mening, dat er van te voren te veel is gesproken over „een overstel pende drukte in het hoogseizoen", wordt niet geheel gedeeld. Men moet niet vergeten, dat veel toeristen reeds hun neus hebben gestoten bij het voor uit reserveren van hun onderkomen en dit aan vrienden en kennissen hebben doorgegeven. Het hoogseizoen was goed tot zeer goed, maar door het samen vallen van de vakanties in ons land met die in het Ruhrgebied kort. Vermeld wordt de door TESO en VVV-Texel genomen proef om in de nacht van 28 op 29 juni (i.v.m. start totale vakantie) en van 12 op 13 juli (i.v.m. start bouwvak) de hele nacht door te varen en het VW-kantoor open te houden om zodoende de „late en vroege rijders" van dienst te zijn en het dagvervoer te ontlasten. Het publiek heeft van deze service slechts spaar zaam gebruik gemaakt. Naseizoen Het naseizoen is in vele plaatsen be ter geweest dan men had verwacht. Vooral de sector bungalows, zomer huisjes en gemeubileerd verhuur schijnt hiervan te hebben geprofiteerd. Over het dagbezoék heeft men in het „binnenland" en langs de IJsselmeer- kust niet te "klagen. Het is gebleken, dat veel toeristen, die aan de kust hun vakantie doorbrachten, de adviezen van de WV-kantoren hebben opge volgd en nader hebben kennis gemaakt met interessante punten in het gebied. Als is men dan over liet algemeen niet ontevreden over dc wijze waarop seizoen '68 is verlopen, de totaal-cijfcrs zullen lager liggen dan in 1967. Dat de oorzaak o.a. ligt in het samenvallen van dc Nederlandse en Duitse top, is duide lijk. Ook het weer is van invloed ge weest. Deze factor moet men echter niet overdrijven. Ook vroeger was het weer niet altijd even best cn met name de Duitse toeristen waren hiervan zeker op dc hoogte. Toch kwamen zij en ver toonden de overnachtingscijfers een stijgende lijn. Er moeten dus nog an dere facoren zijn. Volgens het Federa tiebestuur zijn deze o.a. de vaak te hoge prijzen, nog te veel akkommodaties die niet aan de eisen voldoen en een min der juiste ontvangst en behandeling van de gast. Het bestuur meent dat hieraan iets moet worden gedaan om de concurrentie het hoofd te kunnen bie den. 11 Vanmiddag opent de heer G. Rump zijn café-bar „De Groote Slock" aan de Parkstraat te Den Burg. Het horeca bedrijf heeft dc plaats ingenomen van de garage, die de heer Rump op 27 april van dit jaar kocht van de erven Boekei. Met de verbouw werd half augustus begonnen, nadat de benodigde papieren waren verkregen. Het café ademt een oud-Hollandse boerensfecr. De wanden zijn gemaakt uit gebeitst ruw dennenhout en voorzien van oude gietijzeren bcctramcn. Van plafond naar wanden lopen sparren, die de indruk geven dat men zich in een scha- penboet bevindt. Aan de wanden zijn tal van oude ornamenten bevestigd, zoals huiden, oude boerenwerktuigen, garelen en ander paardentuig. Tegen de wanden zijn twee oude waterpompen opgesteld (die mogelijk goede diensten bewijzen als een bezoeker eens een slockje te veel op zou hebben) en zelfs de tap kraan van de bar is antiek uitgevoerd. Die bar heeft een capaciteit van 35 zit plaatsen en staat geheel vrij in de ca. 70 m2 grote bedrijfsruimte. Het (Heine- kens) bier legt van voorraad naar kraan een zeer korte afstand af, omdat de bar voor een deel als koelkast is uitgevoerd, waarin de biervaten staan. Voor sfeervolle verlichting zorgen (elektrische) olielampen, waarvan de lichtsterkte kan worden geregeld. Bo- (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1