Moeilijk touwtjes knopen voor sommige agrarische bedrijven Stiefmoeder sse/i Bakkers Ijzerhandel N.V. Ruilverkavelingslasten voor enkelen niet op te brengen? tweede blad - mmmm K+Ë 55 OK super» oktaan» benzine elke liter cènfen voordeliger!!! ïankdus bij: C C.A.V TEXEL Skil kwaliteitsgereedschap in gratis koffer en met gratis horizontale boorstandaard ter waarde van f 15.- grote keuze verkrijgbaar bij l&WAT fit 2BCH3EN WOW .M TEXELSE COURANT DINSDAG 15 OKTOBER 1968 Voor verschillende agrarische be drijven op Texel zal het heel moeilijk worden de eindjes aan elkaar te kno pen als begonnen moet worden met het afbetalen van het aandeel in de kosten van de ruilverkaveling. Voor die be drijven beginnen binnenkort dus mage re jaren en het is zelfs mogelijk, dat sommige boeren zullen moeten beslui ten ermee te staken. Dat is niet zo ver wonderlijk, maar de moeilijkheden, die de genoemde bedrijven binnenkort on dervinden zijn veelal te verklaren door de manier van werken, waarover onze landbouwredakteur schreef in zijn „ge lijkenis" over de vader en twee zoons. Laat ons eens een van die zware ge vallen uit de „miljoenennota" bij de kop nemen. Als we spreken over een zwaar geval, willen we daarmee allerminst zeggen, dat bij ieder die voor de genoemde kosten komt te staan, zioh straks zwa righeden zullen voordoen. Men trekke niet al te snel conclusies. Een feit is, dat verreweg het grootste deel van de betrokken bedrijven de schok van straks zal kunnen doorstaan, zonder moeite zelfs. Niet omdat ze van huisuit over voldoende kapitaal beschikken, maar omdat ze zich goede ondernemers hebben getoond, waarbij we weer wij zen op het verhaal van de vader en de twee zoons. Voorbeeld We nemen een bedrijf dat in een der Texelse dorpen was gevestigd. Bij de boerderij lag maar net voldoende grond voor opslag van hooi, stro, bieten en stalmest. Bedrijfsgebouw en woonhuis waren aangesloten op het net van de TEM, maar waterleiding was er nog niet. De bij het bedrijf horende grond lag op enkele plaatsen buiten het dorp, de verste percelen zelfs op 3 km. van het gebouw. Enkele van deze percelen lagen aan de verharde weg, maar an dere konden alleen via overpad over land van collega's worden bereikt. Er was één stuk waar men alleen kon ko men langs een zg. groene weg: in de zomer berijdbaar maar in de winter een modderpoel. De ontwatering op de verschillende percelen liet te wensen over; de vorm van de stukken was ge deeltelijk vrij goed, maar voor een an der deel zonder één rechte zijde. De totale oppervlakte: 20 ha, voor een deel eigendom en voor de rest gepacht. Verplaatsing De eigenaar benaderde op zekere dag de Plaatselijke Commissie van de Ruil verkaveling met het verzoek het bedrijf te mogen verplaatsen. Op dat moment waren de moeilijkheden, die de boeren in de dorpen ondervonden al groot en de betrokkene meende, dat het nog erger zou worden. Een van de proble men was de kwestie van de pacht grond. Door de Cultuurtechnische Dienst werd als eis gesteld dat er ze kerheid is dat de grond 24 jaar lang bij het gebouw blijft. Maar geen van zijn verpachters wilde zich verbinden de grond voor een zo lange termijn te ver pachten. Omdat de plaatselijke commis sie de verplaatsing van het bedrijf van groot belang achtte, werd besloten deze gegadigde voor boerderijbouw 6 ha. grond uit de aankopen van de Stich ting Beheer Landbouwgronden toe te wijzen. De pachtgrond die de betrok kene had, kon dan aan andere gebrui kers in pacht worden gegeven. Op deze basis werd overgegaan tot de bouw van een ruilverkavelingsboerderij. Bij het uitvoeren van het werk op zijn grond, besloot de man een opper- FEUILLETON door TOM LODEWIJK 19. „Ja maar, lieve meid, dat gaat niet door! Quanjer is vanmorgen naar het ziekenhuis gebracht, met een zéér acute blindedarm. Ik hoorde het toevallig van de prof. DT zullen vanavond wel een paar lui voor niks voor de deur staan". „Hè jakkes", zei Juud hartgrondig. „Daar gaét m'n avond". „Ga alsnog naar de Russen!" „Kun je begrijpen. Uitverkocht". „Ja, dat zal wel". „Nou, hou mij een uurtje gezelschap. Voor mij is het ook een tegenvaller, mijn avond is eveneens kaput! Of zul len we die film gaan zien, je weet wel, van Ingmar Bergman?" „Die griezel", zei Juud, die vanavond alles somber zag, „nee dan blijf ik net zo lief bij jou een kopje koffie drinken en ga es vroeg onder de pannen. Het is iedere avond even laat geworden van de week". „Ja", zei Bep en zag haar onderzoe kend aan", misschien is het de lampe- kap, maar je ziet er niet florissant uit, zuster. En je weet het, een uur slaap is beter dan een ton aan schoonheidsmid delen". „En goedkoper", zei Juud. „Nou, zal ik koffie zetten?" Ze dronken zwarte koffie en kletsten wat, draaiden de nieuwe plaat van het Modern Jazz Quartet die Bep voor een koopje op de kop had getikt en toen was het tien uur en Juud stond op. „Ga je nou al?" „Kind, voor ik in bed lig is het half twaalf. Ik moet nog naar Bussum!" Ze zat half soezend in de trein en vergat bijna uit te stappen. Langzaam liep ze door de donkere lanen. In 't Heklicht niemand thuis, alles donker. Ze stak de sleutel in het slot. Zou ze opblijven tot Derk thuiskwam? Dat werd ook wel nachtwerk soms. Of wachten op Gert en Carla? O nee, en dan hele verhalen over dat ballet. Was nog vervelender als je 't zelf niet ge zien had. Nee, ze moest maar doen wat ze van plan was geweest en onder de wol kruipen. Maar tijdens de wandeling was de slaap, die haar in de trein zowat had overmand geweken. Ze knipte haar bedlampje aan, greep een van de boe ken die op haar nachtkastje lagen. Car- J^iggelt. Ze kende de verhalen, maar je kon ze gerust telkens wéér lezen Opeens moest ze haastig het boek grijpen, het gleed uit haar hand. Dit was het moment om goeienacht en wel- Hoewel liet voor sommige betrokkenen moei lijk zal worden om de lasten ervan op te brengen, bestaat er geen twijfel over dat de ruilverkaveling het grootste en kostbaarste werk dat ooit op Texel is uitgevoerd een zege is. Eén van de vele voordelen Ls de sterk verbeterde ontwatering. De hierboveu afgedrukte foto, ondergelopen land in De Hemmer, werd gemaakt in het begin van de jaren vijftig. Een dergelijk beeld is nu haast ondenkbaar geworden. geslagen voor een bedrag van ƒ500, plus ƒ50,per ha; derhalve totaal voor 1.500,—. Het draineren van 4 ha. grond zon der „inlevering" van oude drainage geeft een sahuld van 4 x ƒ1.250, ƒ5.000,De particuliere egalisatie kostte hem na aftrek van subsidie 500,—. Hiervoor is vermeld, dat deze boer in plaats van 6 ha. pachtgrond, een oppervlakte van 6 ha. eigendomsgrond toegewezen kreeg. De prijs, die hem in rékening werd gebracht voor deze grond van gemiddelde kwaliteit was ƒ4.500,per ha. In totaal voor 6 ha. dus een bedrag van ƒ27.000, Bij het verdelen van het bedrag van ƒ7.600.000,dat de gezamenlijke eige naren moeten opbrengen voor het nor male ruilverkavelingswerk wordt dit bedrijf nu aangeslagen voor ƒ1.300, per ha In totaal voor 20 ha. derhalve 26.000,—. Kostenspecificatie Bedrijfsgebouw met woonhuis 45.000, Kosten aansluiting T E M. 480, Kosten aansluiting P.W.N. 1.500, Drainage 4 ha. 5.000, Egalisatie 500, Aankoop grond 27.000, Normale ruilverkavelings- 'kosten 26.000, Totale kosten ƒ105.480, vlakte van 4 ha. te laten draineren, omdat hij van plan was een klein deel als bouwland te gebruiken. In het nieuwe bedrijf lag een gedeelte van de oude eigendomsgrond en één der per celen had een slechte ligging. Maar om dat het eigen grond betrof, werd deze grond niet zonder meer geegaliseerd; het werd een „particulier object" met subsidie. Voor zijn aandeel in de kosten werd een schuldbekentenis getekend. De rekening Als schuld op de bouw van de nieu we boerderij staat na aftrek van de waarde van het oude bedrijfsgebouw en de subsidie een bedrag genoteerd van ƒ45.000,Omdat het oude gebouw op de TEM was aangesloten werden voor de aansluiting van het nieuwe ge bouw geen kosten berekend. Maar een oppervlakte van 12 ha. grond was door het leggen van nieuwe kabels binnen stroombereik gekomen. Daarvoor werd een bedrag in rekening gebracht van ƒ40,per ha, dus in totaal ƒ480, Zoals gezegd beschikte het bedrijf •niet over waterleiding. Door de Ruil verkaveling werd in samenwerking met het PWN de aansluiting mogelijk ge maakt. Daarvoor werd het bedrijf aan- showroom wseldoretrast S3 dsn burg - UI. 02220-2654 terusten te zeggen, lampje uit en hoofd op kussen. Tegelijk hoorde ze een auto afrem men. Ze wist, dat was Gert. Nooit de wagen laten uitlopen, nooit geleidelijk remmen. Met volle vaart en dan poot op de rem. Goed, dat ze net het licht had uitgedaan, zouden ze héér niet meer storen. Ze hoorde ze binnenkomen, duidelijk Carla's stem. „Ik vloog zowat door de voorruit, jij wegpiraat. „Zowat is nog niet half", lachte Gert. „Je bent nog helemaal heel hoor! Wacht, mag ik je helpen? Tot uw dienst, mevrouw!" „Doe jij je jas nog uit?" vroeg Carla, „of ga je meteen rechtsomkeert". „Nou, als ik mag, dan wil ik nog wel een kopje sterke koffie voor de slaap". „Ja, iets anders krijg je niet. Geen alcohol bij snelverkeer". „Glaasje op, laat je rijden", neuriede Gert. „Je bent wel in high spirits", hoorde ze Carla zeggen. „Zou ik niet? Zo'n voorstelling, en zó'n gezelschap?" Carla lachte, Juud hoorde ze de ka merdeur doorgaan, de stemmen klonken gedempt. Carla ging naar de keuken. Koffie klaarmaken. Ze hoorde haar rammelen met het servies, toen lachen. Gert was zeker in de keuken, zoge naamd om te helpen. Juud draaide zich om. Die twee red den het wel. Ze ging slapen. Maar ze kon niet slapen. Gespannen luisterde ze naar de geluiden van bene den. Ze kon de stemmen onderschei den, meer niet, ze hoorde Carla lachen. Stemming prima. Dét wel. Ze konden wel goed met elkaar op schieten, die twee, peinsde Juud. Maar Carla, die was gek, ze had het nog nooit zo duidelijk gemerkt, hoe jóng Carla eigenlijk was. Ze rekende uit. Gert was zeven jaar ouder dan zij, en Carla? Nou, amper zeven jaar ouder dan Gert. Wat dat betreft.... 's Ver schil was even groot. Maar Juud voel de zich, bij Gert vergeleken, nog vaak een kind slechts, en Gert was in haar oog een man al. Zou Carla hem ook zo zien? Ze keek naar de lichtende wijzers van haar wekkerklokje. Allemensen, over énen! Nou, die maakten er ook een dag van. Of een nacht liever gezegd. O wacht, er kwam leven in de brouwe rij. hobbyset 152SB: robuuste 8nun Sktl boormachine, poets- en polijst vacht, 15 schuurschijven, lappcnschijf, slijpsteen, staaldraadborstel, konistaaldraadhorstcl, rubber steunschijf, messenslljphulpsluk, hevestigingsas Bij hobby uitrusting 1528B krijgt u als feestgeschenk dc handige Skil horizontale boorstandaard' Ideaal voor polijsten, borstelen, ontroestcn, slijpen cn werkzaamheden met flexibele as. Wij tonen u graag dc vele mooie Skil doe-het-zelf ma chines, hulpstukken, hob bysets en accessoires. POWERf TOOLS Zodra de betaling van de kosten be gint, -krijgt deze man ieder jaar op het aanslagbiljet van de Grondbelasting als ruilverkavelingskosten een bedrag van 5°/o van het bovengenoemde bedrag, dus ƒ5.274,genoteerd. Geen kleinig heid Wij hebben hier echter te maken met een geval, dat belangrijk boven het gemiddelde ligt. Men moet verder niet vergeten, dat in het jaarlijks te betalen bedrag een flink stuk bezitsverwerving zit. Door het betalen van het bovenge noemde bedrag bereikt deze man n.l oök, dat de gebouwen en tevens de ge noemde 6 ha. aangekochte grond in 30 jaar zijn eigendom worden. k*IU« Tin d« r*diVtU 'fsTC.' JONG GELUID WIL NIEUW GEZICHT Sinds de oprichting van de Drum band „Margaretha Sinclair" in januari 1957 heeft zij een aanzienlijke plaats weten te veroveren in de belangstelling en het meeleven van de Texelse bevol king. Dat kwam deze Drumband ook toe, omdat zij de naam van Texel ook buiten het eiland mede bekendheid gaf. Door een weer vernieuwde opzet sinds de leiding overging in andere handen, krijgen nieuwe geluiden hun kans. Wanneer U de drumband hoort uit rukken, zult U al dikwijls gedacht heb ben: 't lijkt wel of er een ander geluid in zit. Dat klopt, want iedere leermees ter kent weer andere wetten en manie ren. Maar.daar zit meer aan vast. Het jonge geluid van Margaretha Sinclair wil graag ook een nieuw ge zicht. Het uniform van de gidsen behoeft enige wijzigingen en aanpassin gen aan onze eigen tijd. Vandaar dat het besluit viel om tot vernieuwing over te gaan. Zaterdag 19 oktober aanstaande knjgt U de kans om mee te helpen een nieuw uniform te kiezen voor deze meisjesband. Geeft Uw ogen dan de kost, wanneer U aan het winkelen bent in Den Burg. Als U meehelpt de kosten te dragen en een nieuwe snit te kiezen, ziet U in het voorjaar 1969 „Margare tha Sinclair" in de nieuwe mode, onder dezelfde kleuren, met een nog nieuwer geluid. Wij rekenen op U, zaterdag 19 oktober aanstaande. Het bestuur. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 15 okt. 0.50 en 13.34; 16 okt. 1.51 cn 14.52; 17 okt. 3.16 en 16.21; 18 okt. 4 50 en 17.53; 19 okt. 6.13 en 19.08. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. VEILG VERKEER OVERSTEKEN Gebruik voor het oversteken de ze bra. Ernaast bent U bijzonder kwets baar. Let steeds op of het rijverkeer u op de zebra laat voor gaan. Blijf uitkijken, vooral naar afslaand verkeer. Waar u ook oversteekt, altijd geldt: éérst stilstaan en dan links rechts links gekeken en oversteken. Is er een voetgangerslicht, begin dan uitsluitend bij groen licht over te ste ken en loop door als het licht op rood springt. U hebt de tijd om de overkant te bereiken. Op buitenwegen wordt dikwijls snel gereden. Het verkeer is vlugger bij u dan u verwacht. Wacht daarom liefst met oversteken tot er niets meer na dert. Rijverkeer, rem bij een zebra gelei delijk af, zodat de voetganger ziet dat u gaat stoppen. Rem ook tijdig af bij verkeersbrigadiertj es. Haal nooit in bij het naderen van 'n zebra, het is niet alleen verboden maar ook zeer gevaarlijk voor de overste kende voetganger. Pas steeds uw snelheid aan in de na bijheid van scholen, kinderspeelplaat sen en in woonstraten. Let nooit alleen op de rijbaan, maar ook op de trottoirs. Voetgangers vooral kinderen kunnen onverwacht de rijbaan oplopen. Het gedrag van aarzelende bejaarden is vaak onbere kenbaar. Houdt in het bijzonder bij duisternis rekening met de mogelijkheid dat er voetgangers op buitenwegen kunnen lo pen. Dit geldt vooral ook ^oor brom fietsers op de fietspaden. SCHIETOEFENINGEN Op woensdag 16 oktober wordt ge schoten te Breezanddijk van 9.00-18.00 •uur met de 105 lang 23. Sectorgrens uit de haven van Breezanddijk, de Af sluitdijk tot Den Oever. Zuidel. grens lijn door haven Breezanddijk, kaart- hoek 180°. Onveilige sector wordt ver der begrensd door een cirkelhoek van zuid naar noordelijke grens, met een straal van 17 km. Hoogte 8000 meter. „Nou schop ik je de deur uit" hoorde ze Carla zeggen, „of wou je soms de zon hier zien opgaan?" „Daar heb ik de hele avond al naar gekeken", zei Gert. „Schei nou es uit met die complimen ten!" „Dat zijn geen complimenten, dat is de waarheid!" „Nou waarheidsvriend, smeer 'em dan maar". Opeens voelde Juud een onweer staanbare drang, even van boven neer te zien in de hall. Hoe zou Carla er uitzien? Was ze weer zo leuk als toen, op haar verjaardag7 Ze gleed geruis loos uit haar bed en stond in het don ker, onzichtbaar, haar handen om de leuning van de overloop. „Enne bedankt voor de gezellige avond", zei Carla schertsend, op de toon van een kind dat een van buiten geleerd lesje opzegt. Ze kwam in het licht van de hall-lamp. Sjonge, dacht Juud, die had zich opgedoft „Die lange zwarte jurk, blanke ar men, diep gedecolleteerde rug. Nou ja, 't zou wel een soort gala-voorstelling zijn geweest. Daar had je Gert, ook al op z'n best, zwart colbert, strikje ja, aangekleed gaat uit. Ze was opeens blij dat ze niet meegegaan was. Ze hield niet van die staatsie. Ze stonden even naast elkaar, Gert en Carla. „Nou", hoorde ze Gert zeggen, „is dat alles? Krijg ik niks?" „Je hebt koffie gehad", zei Carla pla gend. „Wou wou je nog meer?" „Och" zei Gert, „hoe zeiden we dat vroeger? Een hand en een zoen en een kwartje". „Ik wil wel even een kwartje uit m'n tas halen", zei Carla op diezelfde pla gende toon. „En een hand kun je ook wel krijgen. Hier", ze greep zijn hand „en nogmaals bedankt voor de gezellige avond". „Kom", zei Gert, „wees niet krente rig. Alle goede dingen bestaan in drieën". „Hier", zei Carla en hief haar hand op, „küss' die Hand, als je dan zo graag kussen wilt". „Gert greep haar hand en trok haar naar zich toe, en opeens zag ze hoe hij zijn lippen drukte op die van Carla. „Jij schoffie", zei Carla fluisterend. „Waarom zoende je dan terug?" vroeg hij plagend. „Dag lieve Carla, be dankt voor een onvergéételijke avond!" En weg was hij. Ze hoorde de deur achter hem dichtvallen Juud zag hoe Carla bleef staan, haar ogen gericht op de deur waardoor hij verdwenen was; toen lachte ze zacht. Langzaam liep ze terug naar de kamer, toen ze opeens roerloos stond. Aan de kapstok hing de mantel van Juud. Juud, die vanavond bij Bep zou blijven, in Amsterdam Ze draaide zich resoluut om en liep zachtjes de trap op naar boven. De deur van Juud's kamer was gesloten. Voor zichtig draaide ze de knop om. „Juud", fluisterde ze, „slaap je?" Er kwam geen antwoord. Aarzelend stond ze nog even op de drempel. Dan haalde ze haar schouders op en ging de trap weer af. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 5