Cjrom rwartsjexehin het harL, 40-jarige landbouwschool viert jubileum nu het nog kan Eenheid kan groeien door samenwerking «5 Begonnen met meester Klimp in de Nieuwstraat PROF. OR. H. VAN DER LINDE: Voorlopig niet in scholengemeenschap 60 JAAR MOERBEEK ft'lilt' qezinsbank Drukbezochte avond in „Bosch en Zee" Olympische spelen zien? BRUINING's T.V.-verhuur 82e JAARGANG No. 8310 Uitgave N.V. v/h Lange veld De Rooü postbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 rd.: Harry de Graaf, Keesonilaan 43, Den lerg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 1 A 1965-66 toen er neger BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 9 tot en met 15 oktober 1968 Geboren: Jan, zv. Cornells Drijver en Aaltje de Ruijter. Ondertrouwd: Willem van der Laan en Dieuwertje Drijver; Willem Timmer en Cornelia G, Prins; Comelis Kaczor en Lies den Braven. Donderdaq 7 november zal het 40 /aar qeleden zijn dat op Texel de landbouwschool werd qeopend. Dit leit zal op bescheiden wijze worden qevierd. Dat men het S0-jariq bestaan niet afwacht, heelt te maken met re cente ontwikkelinqen met betrekkinq lot de orqanisatie van het voortgezet onderwijs. Hoewel het er voorlopiq f,.Helaas", zegt het bestuur) niet inzit, mag ioch worden verwacht, dat de ïexelse landbouwschool een dezer ja- len zijn zelfstandiqheid zal verliezen om op te gaan in een groter qeheel met alle daaraan verbonden voorde len. Nu het noq kan, wordt er qejubi- leerd. Op de jubileumdaq wordt om vijl uur 's middaqs in strandhotel Juliana" door bestuur, directie en in spectie de maaltijd qebruikt en om acht uur 's avonds volqt een besloten re ceptie. De stichtinq van de landbouwschool Ie Den Burq was veertiq jaar qeleden een qebeurtenis van het qrootste be long. De heer J. Beumkes, sinds 1949 sooizitter van de Stichtinq tot Bevor- ierinq van het land- en tuinbouwon- derwijs in de qemeente Texel" weet er cog van mee te praten. Hij hoorde na melijk tot de dertiq leerlinqen waar mee de school in 1928 startte. De andere namen van deze leerlingen an het eerste uur: Remmert Bremer, he. Roeper, Klaas Zuidenwind, Pieter Bremer, Klaas Lap Jbzn., Johannes Commandeur, Pieter Lap Azn., Simon Zijm, Joh. Veeger. Arie Wuis, J. Ver- terne, Maarten Vlaming, J. Klippel, Jn. Kuip Czn., Joh. Witte Dzn., Corn. Roe per Jzn., Paulus Geense Czn., Dirk Eelman Azn., Michiel de Graaf Mzn., Klaas Lap Pzn., Arie Lap Jbzn. Com. Commandeur, Corn. Witte Czn., K. Wantje Kzn., Corn. Drijver, Jan de Vis ser, Gerrit van Groningen, KL Eelman Iran. en P. Kikkert Jzn. Deze jongens werden in een oudere jongere groep verdeeld en onder de hoede gesteld van de heer H. Klimp, d eerste schoolhoofd en voorlopig de ;n'ge onderwijzer aan de school. De fchool werd ondergebracht in de voor- aalige bewaarschool (thans Dorpshuis) an de Burgwal, dat voor dit doel was wbouwd. De openingsplechtigheid erd onder meer bijgewoond door bur gmeester W. B. Oort en zijn wethou- ters, Ir. Smeding, en tal van andere •nodigden. In zijn toespraak sprak burgemeester Oort de verwachting uit 'at de nieuwe school een stimulans zou De heer C. P. l aan, het populaire hoofd van de landbouwschool, temidden van oud-leerlin gen, waarmee hij als adviserend bestuurslid van de oud-leerlingenvereniging nauwe banden onderhoudt. PRIJSWINNAARS 60 GULDEN 14 oktober: mevr. Van der Eijk, Julianastraat 3, Den Burg 15 okotber mevr. C. Hoogcrheide-Eelman, Ada van Hollandstr. 12, Den Burg 16 oktober ttevr. L. Eelman-Vos, Meiertboonsbosweg B 193, Den Burg. zijn voor de ontwikkeling van agra risch Texel, Hij constateerde: Texel gaat vooruit in zielental en ontwikke ling, maar de cijfers van de landbouw- verslagen blijven stationair. De burge meester verklaarde dit verschijnsel als volgt: „Omdat men zich tevreden stelt met hetgeen bestaat en zich niet ver diept in hetgeen voor een blijvende vooruitgang noodzakelijk is. Vooruit gang moet de leuze zijn. Niet stil blij ven zitten als de prijzen van de lam meren dalen, doch aanstonds waakzaam zijn om nieuwe bronnen aan te boren en de bestaande bronnen van inkom sten te versterken". De burgemeester hoopte dat de nieuwe school dit besef zou doen groeien. Kansen verspeeld Texel had al eens eerder kans gehad op een eigen landbouwschool. In 1921 werden van Staatswege gelden beschik baar gesteld voor de oprichting van landbouwscholen, maar Texel zag toen zijn belang nog niet in en liet door ge brek aan samenwerking de kans ont snappen om tot de tien uitverkoren ge meenten te behoren. Bij het tweede tiental kwam Texel niet in aanmerking, maar de derde keer lukte het. Het ini tiatief tot de stichting nam destijds de gemeente Texel. De gemeente stelde ook ƒ50,beschikbaar. Uit andere bronnen kwam daar eenzelfde bedrag bij, zodat de landbouwschool met een „startgeld" van maar liefst ƒ100, ging draaien. Het onderwijs, dat in de eerste jaren aan de school werd gegeven, week in verschillende opzichten af van wat te genwoordig in de LLS gebeurt. Lesrooster De heer C. P. Laan, de huidige direc teur van de school, laat ons een oud lesrooster zien. Vakken als bloembol lenteelt, handvaardigheid, Engels, gym nastiek, maatschappijleer en machine- melken ontbreken nog. In de loop der jaren zijn er steeds meer vakken bijge komen, want ook een boer, beter ge zegd juist een boer, moet om mee te kunnen komen steeds meer kennis op doen. Overladen kan men dat eerste lesrooster niet noemen, want de jon gens hoefden niet meer dan één of twee dagen per week naar school. De eerste klas op maandag en donderdag, de tweede op dinsdag, de derde op woens dag en de vierde op vrijdag. „We hadden al direct een 5-daagse werkweek", zeg? de heer Laan lachend. Zoals gezegd werd gestart met 30 leerlingen. De leerlingenaantallen van de volgende jaren lopen soms sterk uit elkaar, zo blijkt uit een overzicht dat we krijgen van voorzitter Beumkes. Het tweede cursusjaar meldden zich 15 leerlingen, een jaar later 12 en toen 14 Het cursusjaar 1932-'33 had een eerste klas van slechts 8 leerlingen, hetgeen een gevolg was van de toen doorzet tende grote crisis. Het volgende jaar waren er weer 17. De getallen schom melen sterk. Er kan van een stijging in de loop der jaren worden gesproken, maar erg spectaculair is deze niet. Dat voor het jaar 1955-'56 27 leerlingen werden aangemeld was niet het gevolg van plotseling toegenomen interesse voor de landbouw, maar het effekt van het brengen van dé leerplicht van 7 op 8 jaar. Een dieptepunt wat het aanmelden van nieuwe leerlingen betreft, was 1965-'66 toen er negen werden inge schreven; het volgende cursusjaar slecht zeven. „Ongetwijfeld het gevolg van de LTS die toen ging draaien", zegt de heer Laan. LTS en LLS beschouwen elkaar echter allerminst als concurren ten. Er wordt de laatste twee jaar zelfs zeer vruchtbaar samengewerkt. Beide scholen hebben een gezamenlijke brug klas. Deze bestaat dit jaar uit 8 LTS- ers en 9 LLS-ers. Het belangrijkste voordeel is de doorstroming die gedu rende dit brugjaar mogelijk is. Dit jaar gingen drie leerlingen over van LTS naar LLS; zeven leerlingen van LLS naar LTS. De heer Laan wijst erop, dat er dus beslist geen sprake is van één richtingsverkeer. Dat zou best anders kunnen zijn, want de toekomst van de boer lijkt momenteel minder rooskleu rig dan die van de technisch geschool de. LTS en LLS vormen dus al een scholengemeenschap in de eenvoudigste vorm. De heren Laan en Beumkes zijn voorstanders van één scholengemeen schap van alle scholen voor voortgezet onderwijs. Dat zal voorlopig wel een vrome wens blijven. Het enthousiasme is door de ontwikkelingen van de laat ste tijd aanzienlijk getemperd. Bestaansrecht Het aantal agrariërs zal in de toe komst verder afnemen, een Europees verschijnsel. Mede op grond van die veelgehoorde uitspraak wordt wel eens verondersteld dat de Landbouwschool nu al bijna geen bestaansrecht meer heeft. Het voortbestaan van de school wordt momenteel echter beslist niet bedreigt, vertelt de heer Laan. Dat zou pas gebeuren als het totaal aantal leer lingen beneden de 48 zou komen en zelfs in dat geval zou er, gezien de bijzondere positie van Texel wel een mouw aan te passen zijn. Mogelijk zal ooit de derde leerkracht aan de school moeten verdwijnen, maar ook dat ge vaar is niet accuut. De heer H. Klimp was destijds als enige onderwijzer aan de landbouw school verbonden. Hij werd soms ge assisteerd door veearts Noordijk en een kapelaan (voor het godsdienstonder richt). De heer Klimp werd in 1936 op gevolgd door de heer E. v.d. Ban en zijn plaats werd in 1946 ingenomen door de heer C. P. Laan. Voorzitter J. S. Dijt werd in 1940 opgevolgd door de heer A J. Keijser waarna in 1949 de heer Beumkes aan het bewind kwam. Tweemanschap Beumkes en Laan vormen een hecht tweemanschap, dat zich met veel en thousiasme voor de school inzet. Als we de heren vragen of er meer namen van mensen genoemd kunnen worden, die een grote rol in de geschiedenis van de landbouwschool hebben gespeeld, aar zelen ze geen moment: Noordijk en Le ber. Met de inmiddels overleden heer Jac. Keijser drukten zij een wel heel duidelijk stempel op organisatie en be leid. Zij zijn dan ook tot ereleden be noemd. De sfeer van gemoedelijkheid en per soonlijk contact is kenmerkend voor de landbouwschool en ook voor de Vereni ging van oud-leerlingen, die in 1934 werd opgericht. Dat gebeurde na een excursie naar de Wieringermeer. De heer Laan is als adviserend bestuurslid nauw met de oud-leerlingen verbonden. Hij spreekt van een leervereniging, om dat in verenigingsverband cursussen en andere leerzame activiteiten worden georganiseeerd. Leerzaam en vormend is het ook dat tal van jongens met het bestuurswerk vertrouwd raken, waar door uit de vereniging het kader kan voortkomen van de standorganisaties en coöperaties. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coop. Raif* feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 cL per mm. MINISTER KOOL VINK OPENT SOCIALE WERKPLAATS Minister B. Roolvink van Sociale Za ken zal de nieuwe gemeentelijke sociale werkplaats aan het Wezenland officieel openen. De plechtigheid zal pas op 15 januari kunnen plaatsvinden. De afgelopen week is de werkplaats officieus in gebruik genomen. Het oude gebouw aan de Burgwal is ontruimd en zal binnenkort worden gesloopt. OPBRENGST RECLASSERINGSCOLLECTE De Nationale Reclassermgscollecte 1968 heeft op' Texel totaal 676,93 op gebracht. In 1966 was dit 467,38 en in 1967 ƒ591,61, een opgaande lijn dus. De opbrengst van dit jaar laat zich als volgt specificeren: Den Burg ƒ216,44, Oosterend ƒ140,50; Oudeschild 76,52; De Koog ƒ106,03; Den Hoorn ƒ76,92; De Waal 25,25; De Cocksdorp 35,27. DE KOOG Zelfs de stoelen van de hotelkamers moesten worden aan gesleept om alle belanqstellenden voor de Uppsala-avond een plaatsje te ge ven in de recreatiezaal van Bosch en Zee. Misschien was het feit, dat de spreker op deze avond, de Nijmeeqse hooqleraar prof. dr. H. van der Linde, onlanqs op noqal sensationele wijze in het nieuws is qekomen, mede oorzaak van deze qrote drukte. Zoals bekend was Prof. v.d. Linde Hervormd predi kant in diverse qemeenten. In 1960 trad hij echter toe tot de Booms-Katho lieke Kerk en werd op 16 december 1967 zelfs tot priester qewijd. Mgr. Bluijssen, die de wijding toe diende, werd onlangs naar Rome ontbo den, omdat men het er daar o.a. niet eens was, dat aan deze wijding niet de gebruikelijke diakenwijding was voor afgegaan Dit werd in Rome opgevat als het bewijs, dat de bisschop het pre dikantschap van de protestantse kerk op één lijn stelde met het diakonaat in de katholieke kerk. Het besluit om dc diakenwijding acherwege te laten had Niet de groei van het aantal leerlin gen maar de uitbreiding van het aantal te onderwijzen vakken maakte uitbrei ding van het leerkrachtenkorps nodig. Er zijn nu totaal 13 docenten, waarvan drie vaste krachten, zeven zg. uren- leraren (van andere scholen) en de he ren Cupido, Bakker en De Vries voor het melkonderricht. 1 april 1955 werd begonnen met het gymnastiekonderwijs, 1 augustus '56 startte het handvaardig- heidsonderwijs en op 1 januari 1957 het mechanisatieonderwijs. Op 1 maart volgde het vakvaardigheidsonderwijs met veeteeltrichting. Sinds 1 augustus 1963 bestaat voor adspirantbollentelers de gelegenheid de nodige bekwaamheid op te doen; het vak is nu ver plicht. Ten behoeve van het bollenon- derricht heeft de school zelfs een eigen bollenbedrijfje op gehuurd land. Er zal een NV van worden gemaakt en de leerlingen zullen in de gelegenheid worden gesteld aandelen te kopen. Vrouwelijke leerling Vermeldenswaard js tenslotte, dat na veertig jaar de emancipatie van de vrouw ook op de landbouwschool merk baar wordt. Voor het lopende cursus jaar liet zich nl. een vrouwelijke leer ling inschrijven: Jeannette Tromp uit De Cocksdorp, die voornemens is latei- naar de Middelbare Landbouwschool te gaan. In 1956 werd het h and v aardigh eids- lokaal van de school geopend. Hierin wordt de leerlingen bijgebracht welke reparaties aan landbouwmachines men zelf kan uit voeren en wat men beter aan dc vak man kan overlaten. Zelf repareren kan veel tijd en dus geld besparen. (Archieffoto) echter uitsluitend practische redenen. Niet zo verwonderlijk dus dat zeer vele Texelaars juist deze man wilden horen over de laatstgehouden assemblee van de Wereldraad van Kerken te Uppsala. De avond is geen teleurstelling gewor den. In een driekwartier durend betoog stelde Prof. v.d. Linde de diverse on derwerpen aan de orde, die bij Uppsala ter discussie hadden gestaan en gaf er in verschillende gevallen een persoon lijke visie op. De spreker werd ingeleid door ds. L. Koopmans, omdat de voorzitter van de Raad van Kerken op Texel, kape laan Bollerman, ziek was. Ds. Koop mans stelde vast, dat in de 20-jarige geschiedenis van de Wereldraad en de er nauw mee verband houdende oecu menische beweging veel is veranderd. De kerken wensen niet langer meer voorbij te gaan aan wereldvraagstuk ken, hoewel de „binnenhuismentaliteit" menigeen nog zeer goed ligt, ook op Texel, zo vreesde hij. Maar niemand zal eraan kunnen ontkomen, dat hij met de neus op de wereldkwesties wordt ge drukt. Ds. Koopmans vertelde dat Prof. v.d. Linde kan worden beschouwd als een vooraanstaand deskundige op het gebied van de oecumene; als waarne mer woonde hij de Uppsala-assemblee bij. Dat hij naar Texel kwam om te spreken, was te danken aan zijn relatie imet Ds. Visser uit Den Hoorn. Door zijn toedoen kon deze belangwekkende bijeenkomst in het kader van de activi teiten van de Raad van Kerken op Texel, worden belegd. Broederschap Prof. v.d. Linde begon met uit te leg gen wat de Wereldraad van Kerken in houdt; een broederschap van de vrij wel gehele niet-roomse christenheid. Door gesprek, overleg en gezamenlijke aktie probeert men het Evangelie in praktijk te brengen. De wereldraad heeft tot opdracht de Kerken behulp zaam te zijn bij het zoeken naar de eenheid van Christus' wil. Men heeft echter geen enkele theologie over het wezen van de Kerk of een uitgewerkt plan voor de eenheid der Kerken. In de Wereldraad trachten de Kerken in de menselijke nood te voorzien. Sinds de oprichting in 1948 heeft de Wereld raad vier grote conferenties, assem blees, gehad, de laatste onlangs te Uppsala in Zweden. Jeugd De jeugd, tot dusver nogal patriar chaal bevoogd, heeft zch te Uppsala ge roerd, zo vertelde prof. v.d. Linde. De jeugd is rëbels, wil met het oude bre ken, voor vrede vechten en de ontwik kelingslanden helpen. Op dat laatste is te Uppsala een duidelijk accent gezet. Een ander verschil met vorige assem blees was de aanwezigheid van katho lieke waarnemers. Officieel waren er slechts enkelen, maar in werkelijkheid hebben honderden rooms-katholieken de vergaderingen bijgewoond. Prof. v.d. Linde sprak de hoop uit, dat de katho lieken aan de volgende assemblee als volwaardige leden kunnen deelnemen; dit zou overigens totale reorganisatie (Zie vervolg tweede blad) Huur dan een T.VI Voor langere perioden speciale prijzen. Nu: Ruyslaan 13- De Koog - Tel. 482 iiiiiiiiiiiiiiiifiuniinnuinuiunuiiiiiiaDiinifiiijniiiiiiiuinjiDnniiiimiiinrniiiiimiiiD

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1