Plantinga Citroen jenever Hoge spaarrente tot zelfs 6s7o voor u en... Eenzijdige voeding bedreiging voor Westafrikaanse jeugd SPORTPROGRAMMA FILMNIEUWS Volgende week ook op Texel collecte de bank waar ook zich thuis voelt huidje altijd gaaf - o& super- okfaan-benzsne elke liter centert voordeliger!!! 1C.A.V TEXEL derde blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 OKTOBER 19C8 Op opbrengst van de NOVIB-najaars- aktie, die op Texel van 21 tct en met 27 oktober (in alle dorpen en wijken) werdt gehouden, komt dit jaar ten goe de aan ontwikkclingsprojekten in Azië, Afrika en Latijns-Amerika, maar bo venaan op het verlanglijstje staan de erfgewassenprojekten in Dahomey en Nigeria. Het begon in 1961 met de Anti-Hon- gcraktie en in 1962 met de 10 x 10 akite van de Nederlandse jeugd. Toen werd 3,2 miljoen gulden bijeengebracht. Het geld was bestemd voor projekten die in YVcst-Afrika verbetering zouden bren gen in de voedselsituatie. Twee prak tisch ingestelde hoogleraren gingen naar Nigeria en Dahomey om te on derzoeken hoe het geld vooral ten goe de zou kunnen komen aan de kinderen. Ze kwamen terug met een goed plan: erfgewassen-projekten. Om te begrij pen waarom erf-gewassen (gewassen, die op het eigen erf groeien) zo hard nodig zijn, moeten we eerst iets weten van de voedselsituatie ni West-Afrika. iDe mensen in Nigeria en Dahomey hebben niet allemaal honger, want de hoeveelheid eten is in veel gevallen groot genoeg. Maar om gezond te leven is het nu eenmaal niet voldoende dat men véél eet, men moet ook nog goed eten. Behalve een aantal calorieën heeft een mens eiwitten, vitaminen en mine ralen nodig om zijn lichaam in stand te houden en te vernieuwen. Juist aan dat laatste ontbreekt het in West-Afrika (en m de meeste andere ontwikkelings landen); en dit tekort noemt men wan- voeding. De gevolgen zijn ernstig: klei ne kinderen hebben geen weerstand te gen ziekten, hun lichaam vertoont al lerlei misvormingen en dikwijls sterven ze. Een tropenarts vertelde ons dat vijf van de tien kinderen in de Westafri kaanse landen, die hij bezocht had (o.a. Nigeria en Dahomey) sterven vóórdat ze volwassen zijn. Aardappeleters. Het is nog niet zo lang geleden, dat wij in ons eigen Nederland slecht en onvoldoende aten. Denkt u maar aan het schilderij De Aardappeleters van Vincent van Gogh. De magen werden wel gevuld (vooral met aardappels), MeJ. Th. van Dongen kassier kantoor Breda Dat is helemaal de NMB. Meer rente, meer spaarvormen (kies uit 6 mogelijkheden, waaronder nu ook 6%% spaarbrieven). En bovendien een service waar de NMB ook beslist niet zuinig mee is. Daarom is voor iedereen sparen zo aantrekkelijk bij de NMB. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 260 vestigingen in Nederland maar we aten te weinig eiwitten en vi taminen om kracht op te doen en in geval van ziekte weerstand te kunnen bieden. In West-Afrika is het nu nog precies zo. De mensen eten daar geen aardappelen, maar cassave, wat in voe dingswaarde op hetzelfde eiwit-arme menu neerkomt. En vooral de kinderen worden daar het slachtoffer van. Zodra de kinderen kunnen lopen krijgen ze cassave, maar zonder het pittige sausje dat volwassenen erbij eten, want dat zou te scherp zijn. Het gevolg is, dat bijna alle kinderen lijden onder tekort aan eiwit en een vreselijke ziekte krij gen, die kwashiorkor heet. Ze worden hangerig en lusteloos, hun haar wordt rossig en valt uit, hun huid wordt schraal en vlekkerig en gaat diepe won den vertonen. Als ze in deze fase geen bijvoeding krijgen, zijn ze gedoemd te sterven. En zo gaat het meestal, want geld om op de markt melk te kopen is er niet; en eiwitrijke gewassen zelf verbouwen? Men komt daar uit zichzelf niet op zolang de bevolking niet be grijpt wat de oorzaak is van een ziekte als „kwashiorkor". Op het eigen erf Sinds vijf jaar is een door FAO en NOVIB gevormde stichting NEDERF (Nederlandse Erfgewassenprojeklen) nu bezig aan de introduktie van nieuwe, eiwitrijke gewassen, die de mensen zonder veel moeite zelf kunnen verbou wen. De direkteur van NEDERF, Ir. Van Eijnatten, vertelde ons hierover; „De meeste mensen waar we tussen werken zijn boeren. Ze wonen in een huis, zoals we allemaal doen, maar ze hebben geen vuilnisophaaldienst. Ze brengen hun geoogste produkt naar de erven toe, vlak voor hun huizen, en daar worden dan de aardnoten gedopt, de mais-aren ontdaan van de bladsche den enzovoort. Alles wat niet direkt geschikt is voor verkoop of konsumptie, wordt ter plaatse weggegooid. Bij de huizen wordt dus voortdurend een mas sa organische stof bijeengebracht, nog vermeerderd door alles wat rondlopen de kinderen, kippen en geiten achter laten. De grond rond de huizen wordt veel vruchtbaarder, en je ziet ook al tijd veel meer groen bij de dorpen dan in onbewoonde gebieden. Welnu, van die verhoogde vruchtbaarheid proberen wij gebruik te maken. We sporen de mensen aan vlak achter hun huis, op dat erf, gewassen te verbouwen. We werken alleen met lokale planten, zodat niemand zaad hoeft te kopen. We leren ze dat veel bladeren, die tot nog toe als oneetbaar werden weggegooid, juist die kostbare eiwitten bevatten. In de aan leg van het afgeschoten stuk erf wordt niet veel arbeid gestoken, en helemaal geen geld. Aan arbeid kost het niet meer dan een half uur per dag, en na een jaar is een half uur per week vol doende. We bedrijven dus geen han- delstuinbouw. Het is niet de bedoeling, dat de nieuwe gewassen verkocht wor den. Onze hele opzet is: zonder de men sen geld te laten besteden, ze toch in staat te stellen hun voeding, te verbe teren". Vooral de kinderen Een verbeterde voeding komt vooral de kinderen ten goede. De tuinbouw kundigen, die bij het erfgewassenpro- jekt zijn ingeschakeld, worden geassis teerd door voedingsexperts. Op hun beurt worden die bijgestaan door meis jes uit het land zelf om demonstraties in de dorpen te geven. Iedere week worden in een tiental dorpen van die demonstraties gehouden, en ze worden druk bezocht. Vijftig tot zeventig vrou wen leren op zo'n demonstratie hoe ze met lokale gewassen hun kinderen be ter te eten kunnen geven. Er worde gekookt, geproefd, en de kinderen vin den de nieuwe menu's lekker. Thuis brengen de vrouwen de voorbeeld lessen in praktijk. En kinderen die eigenlijk al kandidaatjes waren voor de „kwashiorkor" kunnen zodoende weer helemaal gezond worden. „We krijgen moeders", zegt de heer Van Eijnatten, „van wie de kinderen erg ziek zijn geweest. Ze hebben nu ge zien hoe zo'n kindje van een dreinend geval een lachende baby is geworden. Andere mensen uit het dorp zien het ook, dat is de beste propaganda". De 3,2 miljoen gulden van 1962 be ginnen nu op te raken. Maar men heeft besloten dat deze projekten door moe ten gaan. Nu de erfgewassen zozeer bij de bevolking zijn aangeslagen, is het onverantwoord ermee op te houden. Nigeria en Dahomey zijn arme landen; vooral Dahomey. Geen zinnig mens kan verwachten dat ze zelf de volledige kosten van deze projekten kunnen dra gen. Over twintig jaar kan dat mis schien, maar nu hebben ze nog een flin ke dosis bijstand vanuit het buitenland nodig. Daarom wordt volgende week ook op de Texelaars een beroep gedaan. GEMEENTEPERSONEEL WORDT ONDERZOCHT Dinsdag 22 oktober zal het gemeen- tepersoneel en het personeel van enkele bedrijven en hun huisgenoten rontgeno- logisch worden onderzocht. De röntgen- auto staat naast het postkantoor op de Burgwal. Het onderzoek wordt gehou den van 8.30-12.00 en van 13.30-15.00 uur. Van belang is dat ieder te fotogra feren persoon zijn oproepkaart mee neemt en zich daarmee in de keurings auto meldt, op de tijd die op de oproep kaart wordt genoemd. ZATERDAG 19 OKTOBER 1968 Adspiranten De Koog a-ZiDH a, 15.00 uur Pupillen Cocksdorp a-ZDH a, 15 00 uur Tex. Boys a-Oosterend a, 15.00 uur Oosterend b-Tex. Boys b, 15.00 uur Texel b-Texel c, 14.15 uur ZONDAG 20 OKTOBER 1968 4de klasse A KNVB Texel-Hollandia T„ 14.30 uur Afdeling Noordholland ZDH-Blokkers, 14.30 uur Twisk-Tex. Boys, 14.30 uur (boot 12.00 uur) Oosterend-Hauwert, 14.30 uur HRC 4-Texel 2, 10.15 uur (boot 9.00 uur) De Koog-Watervogels 4, 14.30 uur Tex. Bovs 2-HRC 5, 14.30 uur Cocksdor,p-Geel Zwart 2, 14.30 uur HRC 6-De Koog 2, 14.30 uur (boot 13 00 uur) Watervogels 5-Oosterend 2, 14.30 u. (boot 13.00 uur) JVC 3-Texel 3, 10.15 uur (boot 9.00 uur) Petten 3-ZDH 2, 14.30 uur Oosterend 3-Helder 8, 12.00 uur Junioren ZAP 2-Texel, 14.30 uur (boot 13.00 uur) Wiron-Cocksdorp, 14.30 uur (boot 12.00 uur) De Koog-ZDH, 12.00 uur Adspiranten Geel Zwart a-Texel a, 14.30 uur l(boot 13.00 uur) DWOW a-Tex. Boys a, 14.30 uur (boot 12.00 uur) MEDEDELINGEN S.V. Texel Zondag komt Hollandia T. op bezoek. Hollandia geldt als een der lastigste tegenstanders. Hel kan wel weer eens erg spannend gaan worden. Texel 2 krijgt haar handen wel vol tegen HRC 4 in Den Helder Texel 3 steekt ook de plas over en gaat het op nemen tegen JVC 2. De junioren zullen tegen ZAP 2 proberen een betere uit slag te behalen, terwijl ook de adspi ranten een moeilijk wedstrijd tegen Geel Zwart gaan spelen. Zet je alle maal volledig in en zorg voor de pun ten. d.D. Texelse Boys Boys 1 en de adspiranten gaan zon dag a.s. per boot van 12.00 uur naar de overkant. Het eerste gaat naar Twisk om daar de club met die naam te be strijden. Ook zij hebben de punten hard nodig, dus Boys, let op jullie zaak. Dit laatste geldt ook voor de adsp,, spelend tegen DWOW, doch nu om de ongeslagen positie te handhaven. Niet praten, maar voetballen. De junioren zullen het tegen Petten, om 12 uur op eigen terrein, wel moei lijk krijgen. Ze hebben echter al meer voor verrassingen gezorgd, dus waarom zouden jullie in goede samenwerking, ook Petten niet de voet dwars zetten. Voor het tweede wachten we nog op de eerste winstpunten. Wc vertrouwen erop, dat ze er komen. Terreindienst: H. Schrama, A. Boom. AW. S.V. Oosterend Zondag krijgt het eerste Hauwert op bezoek, een voor ons geheel onbekende tegenstander, die tot nu toe heel goed draait en ook mede aan de kop van de ranglijst staat. Dus wil men in de kop blijven meedraaien, dan moet er zondag gewonnen worden. Geef je geheel en probeer door snel en direct te spelen de punten aan Oosterend te houden. Aan vang half drie. Het tweede gaat naar Den Helder, waar het tegen Watervogels 5 zal pro beren de punten te bemachtigen. Er is aangevraagd om deze wedstrijd vroeger te spelen, dan is vastgesteld. Dus kijk even in het kastje voor de juiste aan vangstijd en vertrek met de boot. Het derde speelt thuis tegen Helder 8 en zal voor eigen publiek proberen tot een verrassing te komen. Aanvang 12.15 uur. Zaterdag gaan de adspiranten naar Den Hoorn, waar ze om 3 uur tegen ZDH a aantreden en mogelijk met een zege weer terugkeren. TETAK SPEELT THUIS Zaterdagmiddag om 2 uur zal de tafeltennisvereniging Tetak met beide herenteams en het damesteam weer een thuiswedstrijd spelen De heren 1 ont vangen Duintreffers 1 'uit Sohoorl, een team dat vorig seizoen in de 3e klasse al hoge ogen gooide. Cnossen, de Boer en Van Mierlo zullen alle registers moeten opentrekken om hier een punt uit te slepen. Het tweede herenteam, met Rijkers, Wonder en Betsema, ont vangt Duintreffers 2. Hopelijk weet Tetak 2 nu een punt te bemachtigen om de hatelijke nul van vorige week weg te wissen. De dames van Tetak, weer niet in volledige samenstelling, zullen het 1ste damesteam van Blitz 1 ontvangen Hierbij geldt hetzelfde als bij het 2de herenteam. De dames Cnossen, Nauta en Kramer zullen hup beste beentje voor moeten zetten om tenminste een gelijk spel te kunnen behalen. De aanwezigheid van supporters en andere belangstellenden zal voor de speelsters en spelers van Tetak zeker een stimulans betekenen. Een entree prijs zal niet worden gevraagd. De wedstrijden worden gehouden in het gymnastieklokaal van de Thijsseschool. De onversaagde agenten Solo en Kuryakin zijn de hoofdfiguren in de film „De karate killers", die zaterdag avond en zondagmiddag in het City theater draait. Het tweetal wordt met spoed op het bureau ontboden nadat dr. True, een befaamd geleerde, die een methode heeft ontdekt cm goud aan zeewater te ontrekken, is gedood dooi de misdadige organisatie Trush. Trush wil namelijk in het bezit van de for mule komen, Op het laatste moment heeft de geleerde nog de woorden „for mule. dochter.kunnen uitbren gen en met dit summiere gegeven moe ten de agenten het doen. Ze slagen erin de formule te vinden, maar ook de Trush-organisatie verovert dit belang wekkende gegeven. De decodering kost moeite, maar uiteindelijk komt het woord Japans wiegelied tevoorschijn, wat zowel vriend als vijand naar het land van de rijzende zon voert. De misdadigers weten de formule compleet te maken en treffen voorbereidingen om de opgedane wetenschap toe te pas sen in een centrale die aan de zuidpool is gevestigd. Solo, Kuryakin en Sany, de jongste dochter van Dr. True, welen in de centrale door te dringen en de installaties in de lucht te laten vliegen, (In kleuren toegang boven 14 jaar) De tweede film, die men dit weekend in de voormalige Vergulde Kikkert kan zien, heet „Sexy gang", (zondag- en dinsdagavond), waaruit meteen blijkt met welk soort rolprent men te maken krijgt. Michèle, die een geroofd geldbe drag van haar vriend Bastien verbergt, wordt gearresteerd. Ze ontsnapt echter, samen met Cora Deze vlucht is even wel georganiseerd door ene Kelly, die Bastien bij de overval verwondde om het geld alleen te kunnen houden. Een complot wordt gesmeed om Michèle te dwingen te zeggen waar de .poet is ver stopt. De meisjes ontmoeten op hun vlucht een groep jongens, die bij hen blijven. Onder hen is Pascal, een jonge schilder, die al gauw de minnaar van Michèle wordt. Hij is uit het goede hout gesneden en geeft het geld terug aan de politie, dat denkt hij tenminste Het geld komt toch weer bij Michèle te recht. Een rol in het verhaal spelen ook de charmeur Georges en de musicus- dichter Diego. Beiden wonen in het huis waar Michèle en Pascal een toe vlucht zoeken. Dat leidt tot liefdes- en andere verwikkelingen, maar het re sultaat is toch dat Pascal zijn vriendin op het goede spoor brengt en er voor zorgt dat het geld terugkomt,. H 1 w POEDER-CREME-OLIE-ZEEP VETROKKEN PERSONEN iDieuwertje S. Stark, van De Cocks dorp C 77 naar Alkmaar, Metiusgracht 30; Mathilde A. Witte, van Den Burg, Beatrixlaan 4, naar Grcot-Brittannië, Sussex; Tjitske Zijlstra, van De Koog, Dorpsstraat 36, naar Franekeradeel, Ried, Nieuweweg 15; Anna C. de Gor ter, van Den Burg, Haffelderweg 18, naar Wormerveer, Wandelweg 65; Ca- tharina A. Smit, wv. Trap, van Ooster end, Koetebuurt 11, naar Bergen, Rus senplein 2; Hermina Kluiter, van Den Hoorn H 96, naar Nieuweschans, Tichelweg 14; Henrij J. Loesberg, van 't Horntje, Haven 2, naar Egmond aan Zee, Parallelweg 4; Douwe Medema, van Oosterend, Koetebuurt 4, naar Wieringen Elft 15; Wijntje Moojen, ev. Duinker, van Den Burg, Jan Dirksoord 24, naar Wieringen, Elft 15; Leentje Dros wv. Mantje, van Den Hoorn H 78 naar Wieringerwaard, Zuid Zijperweg 30; Bert Lakeman, van Den Burg, Jac. P. Thijsselaan 81, naar Haarlem, Kle verparkweg 118; Wilhelmus H. J. Maas, van Den Hoorn H 131 naar Den Helder, Het Nieuwe Diep 5; Petronella van Helden, van De Koog, Plevierstraat 21, naar Rotterdam, Bijlwerffstraat 14a Pieternella van Bekkum, van Oosterend Koetebuurt 9, naar Maasbracht, Sintel straat 19; Johan H. F. Hopster, van Den Hoorn H 96 naar Apeldoorn, Ug- chelen. Brouwersmolenweg 406; Jasper G. J. Vernes, van Den Hoorn H 131, naar Amsterdam, Gr. Kattenburger straat 7. DRUMBAND VERKOOPT OLIEBOLLEN OOSTEREND Om de kas te ver stevigen zal de drumband van „Excel sior" te Oosterend maandagavond a.s. oliebollen verkopen. De bollen worden in Rotterdam gebakken (bij Co-op) en worden door tamboer-maitre Vonk met de auto naar Texel gebracht. Daar zul len ze in Oosterend huis aan huis wor den aangeboden. Kosten ƒ1,per zak met vijf stuks. SCHIETOEFENINGEN Op 21 okober en op 22 oktober zal worden geschoten door resp. H M. Am sterdam en H.M. Rotterdam, in sector 045' tot 075 rechtwijzend met een straal van 9 mijl vanuit het hoge ge- leidelicht Nieuwe Haven. Veiligheids- schip aanwezig. showroom wMldsntrMt 53 - don burg tel. 02220-2654 Bflnrtn vlo Uier* - bullen uer«nlvocrdotr;U«M *«n de DE UNIFORM-LOTERIJ De laatste tijd is er wat om de kle ding te doen. Een Boudewijn de Groot vraagt aan ons niet of wij z'n nieuwe kostuum mooi vinden. De leden van de Drumband Margaretha Sinclair gaan u dat wel vragen, want u moet er tegen aan kijken. Met man (vrouw) en macht hebben de leden zelf nieuwe uniformen gecreëerd. Ze zijn aan het tekenen en het knippen geslagen, zodat er geen schaar meer te koop is. A.s. vrijdag zullen de meisjes de nieuwe modellen showen voor een neu trale jury en de drie mooiste creaties zullen dan uitgekozen worden. De beste van deze drie modellen, zal in het. grootste geheim en in de diepste stilte worden vastgelegd. Wie van de drie? Dat mag raden. U kunt bij het geven van één gulden een keer raden. Bij de koop van verschillende loten kunt u ook meer keer raden en een kans wagen. Wanneer u de spijker op z'n kop ge slagen heeft (niet te hard slaan), dan dingt u met de anderen, die goed ge slagen hebben, mee in de prijzen van ƒ150,als eerste prijs of in de twee andere prijzen van ƒ100,en 25, A.s. zaterdag 19 oktober trekt een praalwagen door Den Burg met de drie gekozen modellen erop. Goed kijken en dan maar loten kopen van de meisjes van de Drumband, die u de loten aan bieden. Mis deze kans niet, want als eeu klein corso met bloemen uit Aals meer zullen de drie beste uniformen geshowd worden. Radio af, ramen open, dan hoort u ze aankomen. En dan. „raden maar". Het bestuur VEEL IS ER NIET VERANDERD Toen ik dezer dagen Uw blad las, gingen mijn gedachten terug naar de bezettingstijd Ik had toen een klein hondje dat het erf niet verliet, alleen 's morgens liep het wel eens een stukje langs de weg. Toen kreeg ik een wenk, dat de bezetters en hun handlangers op iedere hond schoten, die buiten het erf was. 1968: De politie mag een hond ter stond afmaken, die enz. enz. Hoe licht ontsnapt zo'n dier eens, al let men nóg zo op! Als gewezen schapenboer weet ik heel goed, dat op Texel iedere hon denbezitter, een deel van het jaar, zijn hond extra onder toezicht moet houden. Maar er zijn toch mogelijkheden, om de eigenaar zelf straf op tc leggen. Een bekend radiospreker herinnerde dezer dagen aan de uitspraak van een En gelsman, die zei; waren alle mensen maar zo trouw als de hond. Nu neem ik aan dat politiemensen verstandig ge noeg zijn, maar zijn ze dat allemaal? Tevens hoe staat het met de jachtop- zienertjes? 4 oktober: Nederland herdacht dierendag KL Kalis, De Cocksdorp OPENINGSTIJDEN OPENBARE BIBLIOTHEEK De openingstijden zijn Maandag: volwassenen 10 - 12 uur; ou dere jeugd 12 - 13.30 uur. Dinsdags volwassenen 14.30 - 16.30 u. en 19.30 - 21.30 uur; Jeugd 16.30 - 17.30 uur. Woensdags jeugd 14.30 - 17.30 uur Vrijdags volwassenen 14.30 - 16.30u. en 19.30 - 21.30uur; oudere jeugd van 14.30 - 16.30 u.; jeugd 16.30 - 17.30 u. Licht gezoete citroenjenever K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 9