Cjroen kwartsJexels in het karL, HERKOMST GEVONDEN SKELET NOG DUISTER WIJ VRAGEN UW AANDACHT... 23 Drumband mocht hoofdprijs van loterij zelf houden Na biergebruik uit de bocht til 24 .rijdag 25 OKTOBER vitra ewaardeerde geste van de heer v.d. Eyk land volgend jaar ia nieuw uniform Door motor gegrepen Bromfietser (69) ernstig gewond Gravendienst onderzoekt stukje leer W aarschijnlijk niet van Georgiër M JAAR MOERBEEK -HOOR ywifo Moerbeek's Middenstandsshow in twee zalen fEXELSE DAG 22 OKTOBER 1968 82e JAARGANG No. 8311 ite N.V. y/h Langeveld De Rooü bos 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesoinlaan 43, Den e|. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Neder). Middensümdsbank; Coöp. Raif» feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct per mm. )e heer C. v.d. Eijk, directeur van Rijksatheneum, he^ft de eerste prijs 50,gewonnen van de uniform- :rij, die de gidsendrumband „Marga- ia Sinclair" het afgelopen weckend ld. Toen men de heer v.d. Eijk zon avond van dit heugelijke feit op de gtc stelde, gaf hij er blijk van oog hebben voor de financiële nood van drumband door het bedrag niet te eptcren. De tweede prijs, een bedrag ƒ100,werd gewonnen door de Jac. Schotanus, Witte Kruislaan te Burg, en de derde prijs, 25, voer de heer B. Koest, Beatrixlaan )en Burg. Ie aktie van „Margaretha Sinclair" en groot succes geworden; alle 1500 ;n werden verkocht. De bldksemlo- zal, zo verwachten de organisa- :n, een netto-opbrengst hebben van eveer ƒ1100,Weliswaar is be- gnjk méér nodig om ca. 75 meisjes en nieuw uniform te kunnen steken, ir het is toch een forse stap in de de richting. De aktie had een origi- karakter, zoals onze lezers, die de •zonden stukken hebben gelezen, nen weten. De leden van de band hun leiders vonden dat het huidige form uit de tijd is. Er moest dus nieuw komen en om een keus te nen maken, gaf men tien meisjes racht een uniform te ontwerpen en naken. Blauw - blauw roorvvaarde was dat niet zou worden weken van de huidige basiSkleuren: ker- en lichtblauw. De tien unifor- werden vrijdagavond in „Casino" ïowd voor een jury, bestaande uit iames Sprenger, Sok, Van Sambeek, ia en Brand en de heren Beekman Slijderin'k. Dit gezelschap wees de beste uniformen aan en stelde te- s, in het geheim, vast welke van deze drie tot het nieuwe uniform de band moest worden uitgeroe- De volgende dag heeft men de be iers van Den Burg en Oudeschild in gelegenheid gesteld naar het laatst- oemde oordeel van de jury te raden, gebeurde door de drie beste mo- en op een fraai versierde wagen door de straten te voeren. Een twintig tal meisjes belde overal aan en nodigde de burgers uit te raden, welk model het mooist werd geacht. Op de loten die daarbij werden verkocht, werd dan 1, 2 of 3 aangekruist. Alleen degenen, die het juiste nummer raadden, dongen mee naar de prijzen. Getailleerd jurkje Zondagavond opende pastoor Van Schie de enveloppe, waaraan het jury- oordeel was toevertrouwd, waarbij bleek dat uniform nummer één het beste werd geacht. Verreweg het groot ste deel van de deelnemers had een gelijkluidend oordeel. Uit de door hen ingevulde loten werden de prijzen ge trokken, met het genoemde resultaat. Uniform nummer één werd ontworpen door Agnes Schrama. Het is een getail leerd jurkje, waarover de bestaande cape wordt gedragen. Als bijpassend hoofddeksel heeft de ontwerpster zich een soort fez gedacht. Het is de bedoe ling de uniformen door eigen krachten te laten maken. Dit voorjaar zal de aldus vernieuwde band op straat ver schijnen. De organisatoren hebben veel medewerking 'bij hun aktie gehad. De fa. Jan Agter stond belangeloos de ge luidsinstallatie af; Sabena stelde graag de wagen beschikbaar en zelfs de (vele) bloemen waren afkomstig van een goe de gever. VOLKSWAGEN TOTAL LOSS; CHAUFFEUR ONGEDEERD De 19-jarige S. K. uit Zuid-Haffel kan van geluk spreken na het ongeluk dat hem van zaterdag op zondag, even na middernacht, overkwam op de Pont- weg. De jongeman kwam met de Volks wagen 1500 van zijn vader uit de rich ting van De Koog. Mede als gevolg van de zeer hoge snelheid raakte hij op het weggedeelte tussen Duinweg en Aken- buurtsweg de macht over het stuur kwijt. Hij begon te- slingeren, slipte, ploeg de enkele tientallen meters door de rechterberm en sloeg tenslotte op het fietspad over de kop. Tijdens de buite ling werd K. naar buiten geslingerd, maar hij bleef vrijwel ongedeerd, waar schijnlijk omdat zijn val werd gebroken door het in de berm staande struikge was. De Volkswagen (bouwjaar 1965) werd onherstelbaar beschadigd. Ook een in de berm staande verkeersteller van Rijkswaterstaat werd vernield. De politie onderzoekt of drankmisbruik debet is aan het gebeuren. ONFORTUINLIJKE AUTOMOBILIST Een VW-bestuurder uit Oudeschild, raakte op de Pontweg nabij De Koog de macht over het stuur kwijt toen een achterband klapte. De auto schoot de berm in, (kruiste het fietspad en boorde ziöh door de hek van de heer G. Dros. De schade werd onderling geregeld. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur deed zich op de hoek Schilderweg- Doolhofweg een vrij ernstig ongeluk voor, waarbij drie personen werden ge wond en naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. De 69-jarige Ch. van M. uit Oudeschild kwam op zijn brom fiets uit de Doolhofweg en verzuimde voorrang te geven aan de op de Schil- derweg rijdende zware BMW-motor- fiets, bestuurd door de 19-jarige mej. Trudy Zoetelief. De bromfietser werd met vrij hoge snelheid in de flank geramd. Van M. werd van zijn voertuig geslingerd en liep een gecompliceerde beenbreuk, een zware hersenschudding en een shoe op. De bestuurster van de motorfiets brak een arm. De op de duo zittende 22-ja- rige stukadoor S. Kooiman, eigenaar van de motor, had alleen schaafwon den. Hij kon na in het ziekenhuis be handeld te zijn, direct weer huiswaarts keren. De berijders van de motor heb ben ongetwijfeld het leven te danken aan hun valhelmen. De BMW liep voor honderden guldens schade op. STATENLID DE NIE STELT VRAGEN OVER FLUORIDERING DRINKWATER HAARLEM Door het PSP-staten- lid H. de Nie zijn naar aanleiding van het feit, dat de Raad van State aan het Waterleidingbedrijf Midden-Nederland een verzoek zou hebben gericht om de fluoridering van drinkwater onder meer in de gemeente Utrecht op te schorten, aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland te volgende vragen ge steld 1 Is een dergelijk verzoek van de Raad van State, direct of indirect, ook aan het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland (PWN) gericht? 2. Zo ja, hebben G S. aan dit verzoek gevolg gegeven, of zijn zij voorne mens dit te doen? Zo nee, zijn G.S. bereid aan de Raad van State te vra gen of deze Raad 'n opschorting van de fluoridering van het PWN drink water van belang acht? 3. Zijn GS bereid om onafhankelijk van het in de vragen 1 en 2 gestelde, aan de Staten voor te stellen de voorbe reidingswerkzaamheden voor fluori- derinlg van het PWN drikwater, stop te zetten totdat een in te stellen Sta tencommissie een nader onderzoek heeft ingesteld van de sedert de aan neming van het fluorideringsvoorstel in 1965, gewijzigde inzichten. Het zal GS niet onbekend zijn, dat 9indsdien in erkende medische en andere deskundige kringen, zowel in Nederland als elders, de weerstanden en motiveringen tegen fluoridering van drinkwater sterk zijn toegeno- De Gravendienst van het ministerie van Defensie (gevestigd te Venray) heeft zich vrijdag ontfermd over het menselijk skelet dat woensdag aan het Texelse strand werd gevonden door mej. Tjepkema. Het geraamte lag hoog op het strand tegen een laag duin en was blootgestoven. Het moet afkomstig zijn van iemand, die hier in vroeger tijden is begraven; het was nagenoeg compleet. Uit de structuur van de kalk van de botten viel af te leiden, dat het waarschijnlijk niet van een Georgiër is, zoals aanvankelijk werd verondersteld. ELECTROHUIS BAKKER DROS' MAGAZIJN LANGEVELD DE ROOIJ MODEHUIS MOERBEEK IN HOTEL „DE LINDEBOOM" EN HOTEL „DE ORANJEBOOM" woensdag donderdag BELANGSTELLING VOOR ORIËNTATIERIT NIET GROOT et aantal deelnemers aan de zon- middag gehouden oriëntatient van motor-, auto- en bromfietsclub was bijzonder groot. Er hadden zich 23 mob disten, 3 bromfietsers en 1 orrijder laten inschrijven. Het be ur verklaart dit o.a. door het fraaie ihveer, waadoor velen er meer voelden naar bos of strand te m Van de 23 auto's volbrachten 19 •s de rit. Van de bromfietsers kwam lechts één binnen; Peter Witte met Itrafpunten. De eerste prijs in de ca- rie auto's was voor de heer R. de s (4 strafpunten); de tweede prijs 'verde de heer P. Aren9man (5 tfpunten); 3. de heer Boersma (6 fp); 4 F. Boon (13); 5. B. Heerschap 6. C. Mets jr. (16). aterdag houdt de MAB-club een tovond in „De Oranjeboom". Op 2 miber volgt de nachtrit, beter be rt als „snertrit". PRIJSWINNAARS 60 GULDEN 7 oktober: levrouw Boon-van 't Hert, ^nmalaan 16, Den Burg. 3 oktober: tokter A. van Loon, ^armoesstraat 52, Den Burg. 9 oktober: fevrouw Tjepkema, H Polder H 29 Zondagavond om tien uur reed de 21-jarige automobilist B. P. uit Amstel veen met zo hoge snelheid door dc We verstraat te Den Burg, dat hij in de flauwe bocht bij Bakkers Ijzerhandel de macht over het stuur verloor, dc stoep van Electrohuis opschoot en langs de voorpui van deze winkel schampte. Het raamkozijn werd beschadigd; de winkelruit sneuvelde. De auto, een Morris, werd onherstelbaar beschadigd. De chauffeur en twee Texelse kame raden D W. uit Den Burg en S. K. uit De Waal, liepen verwondingen op. Ge bleken is dat de jongelui juist waren teruggekomen uit Den Helder, waar ze zich in een dancing hadden vermaakt. De chauffeur verklaarde daar 10 tot 15 glazen bier te hebben gedronken. De jongeman heeft zich aan de bloedproef moeten onderwerpen. Zijn rijbewijs is ingevorderd; de (vernielde) auto werd in beslag genomen. MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 BOTSING OP DERDE DWARSWEG EIERLAND Donderdagmiddag deed zich op de Derde Dwarsweg in de polder Eierland een aanrijding voor, waarbij een VW personenauto en een Volkswagenbusje waren betrokken. De personenauto werd bestuurd door de 52-jarige W. T. uit Hoogwoud. Hij was de onverharde weg opgereden, maar wilde keren toen hij zag dat de vele modderpoelen het verdergaan bemoei lijkten. Toen hij de wagen draaide, werd hij aangereden door het achterop komende VW-busje, bestuurd door de 34-jarige W B. P. uit Den Burg. De schade aan de personenauto zal voor ongeveer 750,— hersteld kunnen wor den; het busje liep voor ƒ300,schade op. Niemand werd gewond. IN SOLISTENKONKOERS 26 DEELNEMERS Voor het solistenkonkoers, dat op 9 november in „Casino" wordt gehouden, hebben zich 26 personen laten inschrij ven. Het zijn allen leden van Texelse muziekverenigingen, onder hen zijn ook enkele tamboers.Op de genoemde avond zullen zij musiceren voor een jury, die bestaat uit de heren P. Heertjes, A. Kui'k en een vertegenwoordiger van de marinierskapel-. De deelnemers spelen in hun eigen afdeling. Vertegenwoor digd zijn de 2e afdeling, le afdeling, uitmuntendheid en ere-afdeling. Het evenement is voor Texel uniek. De or ganisatie berust bij het contactorgaan voor zang en muziek, onder auspiciën van de stichting Cultureel Werk Texel. AGENDA CULTUREEL WERK Donderdag 24 oktober De Koog, Luberti-school, 20.00 uur. ouder avond. In dezelfde omgeving zijn eerder ge raamtes gevonden. Nog geen jaar gele den werd in hetzelfde duin nog een skelet ontdekt. Andere menselijke over blijfselen werden nog geen zeven maan den geleden op een zuidelijker strand- gedeelte aangetroffen. Na de jongste vondst begon men te vermoeden, dat sprake was van een massagraf van Georgiërs, die hier door de Duitsers in april 1945 zouden zijn gefusilleerd. Ka pitein L. J. Timmermans, die vrijdag met een assistent naar Texel over kwam, acht dit echter onwaarschijnlijk. Nadat hij door de politie naar de vind plaats was gebracht, constateerde hij dat de beenderen sterk door de tand des tijds waren aangetast, zo sterk dat zij uit de prae-historie afkomstig zou den kunnen zijn. Het is echter mogelijk dat de invloed van het zeewater dat de laatste twee jaar bij hoge vloeden het duin omspoelt, het proces sterk heeft versneld. Het kan zijn dat dit zeewater in een veel vroegere periode, ten tijde dat deze duinen werden gevormd, ook een rol heeft gespeeld. Kapitein Tim mermans kon dan ook niets zeggen over de ouderdom van het sikeiet. Alle bot ten liet hij verzamelen om ze nader te onderzoeken. iBij het skelet werd ook een stukje vergaan leer gevonden, mo gelijk afkomstig van een riem. Door be paling van het C14-gehalte is het moge lijk hiervan de ouderdom vast te stel len en mogelijk leidt dit gegeven tot identificatie van de dode. De Gravendienst houdt zich in de eerste plaats bezig met het zoeken van de resten van gesneuvelden, die in Duitse -krijgsdienst zijn geweest, hier onder vallen dus ook Georgiërs Dat men bij het vinden van een skelet in de eerste plaats aan Georgiers denkt, is begrijpelijk, als men weet dat lang niet alle gesneuvelden uit de „Russenoor log" zijn teruggevonden. Velen liggen op onbekende plaatsen begraven. Zou blijken, dat het nu gevonden skelet van een militair afkomstig is, dan krijgt het alsnog een officieel graf. Het onderzoek van kapitein Timmer mans ter plaatse instelde, was overi gens zeer vluchtig. Het werd niet de moeite waard gevonden om het duintje af te graven om zo zekerheid te krij gen of er nog meer mensen begraven liggen. CAFERUMOER RUITEN SNEUVELDEN Twee bezoekers van „Smullies Bar" in de Binnenburg kregen vrijdagavond ruzie en gingen op straat met elkaar op de vuist. Bij de worsteling werd één hunner door het winkelruit van het aangrenzende pand van de heer J. H. Brügemann gedrukt. De man die er door ging, heeft zich bij de politie ge meld; naar de ander wordt nog ge zocht. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een steen gesmeten door de grote voorruit van café-bar „De Groote Slcck" aan de Parkstraat. De politie zoekt naar de dader. GESLAAGD Voor de cursus bedrijfsleer slaagde aan de Technologische school te Oudorp de heer L. Vlas. De heer Vlas is werk zaam bij de Coöp. Zuivelfabriek „De Eendracht". „Wij vragen uw aandacht" Woensdag, donderdag en vrijdag a.s. vragen vier winkeliers uit Den Burg dc aandacht door middel van een show van hun produkten. De expositie is verdeeld over twee zalen. In De Lindeboom- Texel maakt men kennis met hetgeen Electrohuis Bakker en Langeveld de Rooij hebben tc bieden. In „De Oranje boom" exposeren Dros' Magazijnen en Modehuis Moerbeek. Langeveld de Rooij laat veel zien op het gebied van foto en film. Er wordt gedemonstreerd met super 8, single 8 en nomaal 8 mm films en men krijgt er tevens bij te horen wat met deze duistere termen wordt bedoeld. Zelf ontwikkelen en vergroten is een hobby met een sterk toenemend aantal beoefenaars. Ook hierover kan men het fijne te weten komen. De voortschrij dende techniek maakt het werk zeer eenvoudig. Zo kan men met behulp van de zg. doka-computer precies de be lichtingstijd bij het vergroten bepalen, zodat proef strookjes overbodig zijn ge worden. Er is ook een Elektronenflits- computer, waarmee feilloos belichten bij flitsfoto's mogelijk is. Het apparaat zendt in een fractie van een seconde een lichtflits uit, meet de teruggekaat ste hoeveelheid licht en vuurt dan een tweede flits af van zodanige sterkte, dat het tekort wordt aangevuld. Zo'n apparaat kost rond ƒ200,Bij de dia projectie betekent de Halogeenlamp een belangrijke verbetering. Twee complete series reflexcamera's (Asahi en Zeiss) verdienen ook de aandacht. Dezelfde N.V. laat ook het een en ander zien op het gebied van ladekasten, bureaus, tel machines, schrijfmachines en aanver wante produkten. Wit en bruin Electrohuis maakt onderscheid tussen „witgoed" en „bruingoed". Onder het eerste worden alle artikelen verstaan, die het leven van de huisvrouw in de keuken vergemakkelijken, koelkasten, elektrische comforen, wasemkappen, droogtrommels, strijkmachines, was automaten etc. Onder 'bruingoed vallen de radio-, tv-, afspeel- en ver9terker- apparatuur. De aandacht wordt sterk getrokken door de schitterende appara ten van het Deense merk B O. Het beluisteren waard is ook de Akai band- rekorder, die dank zij het gepatenteer de cross-field systeem bij lage band snelheid tot een opmerkelijk hoog fre- quentiebereik komt. Zowel bij wit- als bruingoed wordt de nadruk gelegd op de vele combinatiemogelijkheden. Wat dat laatste betreft: het is beslist niet nodig om bij een B O versterker ook beslist een B O afspeler te heb ben. Dat kan bijv. best een Philips zijn. Enfin, de belangstellenden kunnen het zelf beluisteren. Treintjes De bezoekers van de stand van Dros' Magazijnen N.V in De Oranjeboom kunnen treintje spelen. Er worden di verse soorten getoond. Een zeer bege renswaardige lis de Lehman trein, die veel groter is dan de gebruikelijke speelgoedtreintjes. Deze kan door zijn roestvrije rails ook in de tuin worden gebruikt. In de speelgoedsector wordt ook de „Schildpad" looppop gedemon streerd De serviezen van de door de N.V. huis aan huis verstuurde folder kan men in werkelijkheid zien. Mensen, die nog beter koffie willen leren zetten, kunnen hun licht opsteken in dc Me- littastand, waar een demonstratrice aan ieder die dat wil de fijne kneepjes bij brengt. Dros' Magazijnen wil ook laten zien dat zij op het gebied van cosmetica en parfumerie goed gesorteerd is, o.a. in de merken Inca, Marguerite Astor en Soir de Paris. Mutsen passen De branche waarmee Modehuis Moer beek de 9trijd cm het bestaan voert, ileent zich minder voor demonstraties, maar het gaat er daar toch bijzonder gezellig toe. Zo kunnen dames gebruik maken van de mogelijkheid tot het pas sen van hoedjes en bontmutsen. In de stand wordt een keur van damesbonne- terie, suède jasjes, rokken en herencos- tuums getoond. Een apart stalletje is zelfs gewijd aan de diverse soorten Sturka coats. Een exclusieve indruk maakt het hoekje waarin gelegenheids kleding wordt getoond. De laatste tijd is de vraag naar driedelige costuums in de kleuren grijs en blauw stijgende en hiervan krijgen belangstellenden ge noeg te zien om een keus te kunnen maken. De show is op de genoemde drie da gen geopend: 's middags van 2.30 - 6 00 uur; 's avonds van 7.30 - 11.00 uur.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1