Drukte in „De Eyercooghnog nietyJaverend groot Burgemeester opende uitleenpost in Oosterend Twee auto's rijp voor schroothoop BRANDVEILIG HERSCHOUW SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend rubriek voor LANDBOUW en VEÉTÈELT Duizend boeken in dorpshuis Voor koelkaste en diepvriezers HOREN EN ZIE UITSLAGEN Zaterdag 19 oktober: Adspirantcn De Koog a-ZDH a (De Koog niet opgekomen) Pupillen Cocksdorp a-ZDH a 21 Tex. Boys a-Oosterend a 14 Oosterend b-Tex. Boys b 60 Texel b-Texel c 10 Programma pupillen a.s. zaterdag afdeling A: ZDH a-Texel a, 15.00 uur Cocksdorp-Tex. Boys a, 14.15 uur afdeling B: Tex. Boys b-De Koog, 15 00 uur Texel c-Tex. Boys c, 14.15 uur ZDH b-Tex. Boys b, 14.15 uur Tex. Boys c is in afd. B. toegevoegd. Van harte welkom. Zondag 20 oktober 4de klasse A KNVB Texel-Hollandia T. 0—2 Afdeling Noordholland ZDH-Blokkers 13 Twi9k-Tex. Boys 02 Oosterend-Hauwert 31 HRC 4-Texel 2 2—0 De Koog-Watervogels 4 12 Tex. Boys 2-HRC 5 1—3 HRC 6-De Koog 2 5—2 Watervogels 5-Oosterend 2 23 JVC 3-Texel 3 1—2 Oosterend 3-Helder 8 72 Junioren ZAP 2-Texel 1—8 De Koog-ZDH 2—2 Tex. Boys-Petten 103 Adspiranten Geel Zwart a-Texel a 03 DWOW a-Tex. Boys a 15 TEXEL-HOLLANDIA T. 0—2 Texel-Hollandia T. is voor Texel slecht vergaan, Het eerste kwartier ga ven de partijen elkaar weinig toe. Holl. wist een aanval over rechts goed af te ronden (01), waarna Texel zich te veel bleef terugtrekken. Hollandia speelde zeer snel, waarmee het Texel dikwijls overklaste. De verdediging hield zich kranig. Charles Ipenburg was in puike vorm en redde enige malen op goede wijze. Het Hollandia het meest m de aanval, waar de Texel voorhoede een paar maal sterk aanviel en het H.-doel op wonderbaarlijke wijze voor doorbo ring werd gespaard, kwam de rust. Gedurende een groot gedeelte van de 2de helft bleef Holl. sterker, maar Texel hield stand. Charles redde een maal door de bal van de schoen van de aanvaller af te plukken. Toch werd het 02 toen Max v.d. Kerkhof een bal miste, waardoor Hollandia vrij kwam. Hierna kwam Texel meer mee naar vo ren en wisten de Texelse aanvallers verwarring te stichten, maar wonder wel bleef de bal buiten het doel. Hans Geus kwam vrij, maar zette voor in een kluwen van verdedigers in plaats van te schieten. Enkele goede schoten mis ten op een haar na het doel en het bleef 02. Wel hebben de Texelaars hard gewerkt, maar een vlottende aan- valslinie is er nog niet, hoewel het werk van K. D. Koorn en Jan v. Bennekom een beter resultaat waard was. OPNIEUW VERLIES VOOR ZDII In een matig gespeelde wedstrijd heeft Blokkers verdiend gewonnen van een vooral voor de rust lauw spelend ZDH. Beide ploegen brachten weinig verrassend spel op de grasmat. Blok kers had betere afwerkers in de voor hoede, wat voor de rust 3 doelpunten opleverde. Na de rust zagen we een iets actiever ZDH, maar de Blokkers keeper liet zich niet verrassen. Na een kwartier in de 2e helft, na enkele goe de aanvallen van ZDH, die geen doel punten opleverden, zakte het spel weer naar een bedenkelijk laag niveau. Blok kers kwam nog een enkele keer dicht bij een doelpunt, maar het duurde ook hier allemaal te lang. 5 min. voor tijd kon De Ruiter de eer voor ZDH nog veilig stellen door beheerst 13 te sco ren. ZDH probeerde de laatste 5 min. van alles om de uitslag een iets draag lijker aanzien te geven, echter vergeefs. TWISK-TEX. BOYS 0—2 Boys 1 heeft bij het zeer zwakke Twisk, ondanks dat er met 3 invallers werd gespeeld, beide punten wegge haald. Ondaks het grote veldoverwicht viel de beslissing, mede door het goed verdedigen van de Twisk-doelman eerst in de laatste 5 min. H. Witte sloeg de eerste bres en even later kon boven genoemde doelman een hard schot van J. Zoetelief niet onder controle krijgen, waar H. v. Sambeek snel gebruik van maakte om no. 2 in het net te depone ren. DE KOOG 1-WATERVOGELS 4 1—2 In een bikkelharde strijd ging De Koog eervol ten onder. Was het voor de rust een gelijk opgaande strijd met in het begin een iets meer aanvallend De Koog; de verdediging van Watervogels liet geen 6teek vallen. Watervogels kwam steeds meer in de aanval. In de 40ste minuut kreeg linksbinnen Posthu mus de kans van de dag toen keeper Kikkert van De Koog vergat uit te lo pen: 10. Even later bij een verwarde situatie voor het Koger doel, kreeg Pos thumus weer een kans en knalde nog maals in: 2O. Na de rust kreeg De Koog loon naar werken. Een voorzet van Hopman kogelde A. Eelman in: 21, Toen ging het fout. De strijd werd harder en harder en de scheidsrechter kreeg het druk met vermaningen en het uitdelen van vrije schoppen. Hoe er ook gezwoegd werd; er kwamen geen doel punten meer. Reünie van oud-leidsters ZONDAGSSCHOOL DE KOOG BESTAAT 75 JAAR DE KOOG Op zaterdag 16 en zon dag 17 november zal het 75-jarig jubi leum van de Hervormde zondagsschool van De Koog worden gevierd. De Ko ger zondagsschool werd indertijd opge richt door de heer J. Kikkert, die ook in de P.H.-polder en Den Burg zondags scholen stichtte. De school van De Koog was enige tijd niet actief, totdat de dochter van de oprichter en haar man, de heer Schol, het werk voort zetten. Sindsdien is het werk niet meer onderbroken geweest. De leiding van de zondagsschool berust thans bij mevr. Waardenburg-Tip, mej. G. Spigt, mevr. v.d. Vis-v.d. Meer en de heer J. v.d. Kerkhof. Voor het feest zullen alle nog in leven zijnde oud-leiders en -leidsters worden uitgenodigd; velen hunner wo nen thans op het vasteland. Zaterdag zal een feestmiddag worden gehouden voor de kinderen; 's avonds is er een feestelijk samenzijn voor de genodig den. Het is de bedoeling met een episcoop oude foto's te vertonen en liederen uit vroeger tijd te zingen. Zon dagochtend wordt een kerkdienst ge houden waar groot en kledn welkom is. Na afloop wordt koffie gedronken in „De Schuilhut". Twee auto's veranderden gisteroch tend in wrakken bij een botsing, die zich om 7.30 uur op de Pontweg in de P.H. Polder voordeed. Wonder boven wonder kwamen de inzittenden er vrij wel zonder letsel af. De 21-jarige W. V. uit Den Burg was in zijn Volkswagen op weg naar de boot. Even voorbij hoeve „Katwijk" wilde hij een tractor inhalen, maar tij dens de inhaalmanoeuvre begon hij te slingeren. Op dat moment naderde uit tegengestelde richting de heer C. v.d. Eijk jr. (20) in de Citroen Ami 6 sta tioncar van zijn vader. Hij kon de op hem afschuivende wagen niet meer ont wijken. Bij de botsing werd de over de kop geslagen VW opzij gegooid. De achterzijde werd in elkaar gedrukt. De Citroen werd aan voor- en zijkant opengescheurd en veranderde in een nauwelijks herkenbare hoop schroot. De heer v.d. Eijk had achter slechts een betrekkelijk lichte verwonding aan het gezicht opgelopen. De bestuurder van de VW bleef ongedeerd. Ify—L- BrU»*a Uian bullan o« radatiia ONZE BOOTDIENST Zouden de moeilijkheden voor de treinpassagiers niet voor het grootste gedeelte kunnen worden opgelost, wan neer alle boten voortaan tien minu ten later zouden vertrekken? Dan kun nen de scholieren best op tijd komen; van Texel kan men best de trein halen en de treinpassagiers kunnen, als de boot tien minuten over het halve uur uit Den Helder vertrekt, ook nog mee. We zijn toch niet aan die halve en hele uren getrouwd Th. R. Hin, Oudeschild Omlcp Op het moment, dat we dit artikel schrijven, zijn de eerste drie dagen van de tervisielegging van de Lijst van Geldelijke Regelingen van de Ruilverkaveling „Texel" voorbij. Het is dus mogelijk een eerste indruk te ge ven. We zijn op dit moment geneigd om geloof te hechten aan de uitspraak, die ik van bevriendezijde al meer malen heb moeten horen, nl. dat ik de zaken veelal te pessimistisch bekijk. Ik ben nu geneigd om op dit ogenblik de drie Texelse boeren, die mij vorige week maandag verzekerden, dat de kosten van de Ruilverkaveling de be langhebbenden niet zullen tegenval len, gelijk te geven. De „paraplu", die een andere Texelse boer de leden van de Plaatselijke Commissie aan raadde, is nog niet nodig geweest. Matige opkomst We zijn er van overtuigd, dat lang niet alle belanghebbenden, die de eer ste drie dagen werden verwacht, ook verschenen zijn. Het ging in deze dagen om eigenaren, wier naam met een A, B, C en D begon. Weliswaar zijn al heel wat namen „Bakker" gepasseerd, maar allemaal beslist nog niet. En dat geldt ook voor belanghebbenden met de letters A, C en D. Eerlijk gezegd ver wondert ons dit. We hadden verwacht, dat eigenaren met een beginletter uit de laatste helft van het alfabet al min of meer zouden staan te dringen om ook al aan bod te komen. Iedere dag zijn er plm. 150 belang hebbenden opgeroepen. Gemiddeld zijn er deze dagen hoogstens 50 personen geweest. Hierbij moet wel worden be dacht, dat de helft van de opgeroepe- nen niet zal verschijnen, omdat men verwacht, of mogelijk via inlichtingen heeft gehoord, niet in de kosten te val len. We denken aan eigenaren van hui zen of kleine oppervlakten grond in de buitenwijken van de dorpen. We willen er ondertussen nog wel op wijzen, dat het zeker niet zo is, dat eigenaren van perceeltjes grond van bijv. 300 m2 in alle gevallen buiten de kosten vallen. „Het valt niet tegen" De reacties van de bezoekers na het bekend maken van de kosten variëren van „Dat valt me mee!" tot „Hoe kom ik aan zulke hoge kosten?" Persoonlijk heb ik de indruk, dat de meeste reac ties in de buurt liggen van „Dat valt me niet tegen", of „Ik had daar wel zo'n beetje op gerekend". De uitspraak: „Dat valt me mee", hoorden we o.m. uit de mond van een jongere boer aan wie de ruilverkave ling niet ongemerkt voorbij is gegaan. Hij heeft o.m. een nieuwe boerderij ge bouwd en bovendien is zijn bedrijf met een oppervlakte van 4 - 5 ha vergroot. We zouden het dus in zekere zin een „zwaar" geval kunnen noemen, zoals OOSTEREND Burgemeester Sprenger heeft zaterdagmiddag de uit leenpost Oosterend van de openbare bibliotheek-leeszaal in gebruik gesteld. Zoals bekend is de post gevestigd in het dorpshuis De Bijenkorf. De Oosteren- ders hebben keus uit een collectie van duizend boeken. De openingsplechtig heid werd o.m. bijgewoond door ver tegenwoordigers van de Stichting Openbare leeszaal-bibliotheek Texel, de provinciale bibliotheekcentrale en het dorpshuisbestuur. Hoewel ook de Oos- terenders waren uitgenodigd de gebeur tenis mee te maken, hadden slechts en kelen zich hiertoe geroepen gevoeld. Meer belangstelling, van de jeugd, was er voor de poppenkastvoorstelling na afloop. Namens het bestuur van de Openbare bibliotheek voerde mevrouw E C. van Wolferen-v.d. Worp het woord. Zij me moreerde de 3-jarige geschiedenis van de bibliotheek op Texel, herdacht de heren De Koning en Koolhaas, die veel aan de totstandkoming ervan hebben bijgedragen en schetste de grote be langstelling, die de Texelaars voor de bibliotheek aan de dag leggen. Voor de bewoners van de buitendorpen is het halen en brengen van boeken echter een minder eenvoudige zaak. Vandaar dat een begin is gemaakt met vhet ves tigen van uitleenposten elders. In Oos terend waren de mogelijkheden gunstig, o.a. door de aanwezigheid van het voor dit doel zeer ge schikte dorpshuis. Me vrouw Van Wolferen vertelde dat een bibliotheek meer kan zijn dan alleen uitleengelegenheid. Het moet een cen- IIRC 4-TEXEL 2 2—0 Ook tegen het onderaanstaande HRC 4 werd het een verdiende nederlaag. De Texelse jongens spelen wel aardig, maar er is geen inzet, geen wil om te winnen. Een advies aan de E.K.: neem alleen jongens, die zich voor 100°/o wil len inzetten. dat in een vorig nummer beschreven werd. Op de vraag op welk bedrag aan jaarlijkse kosten hij rekende, vertelde hij eerlijk, dat hij tegen zijn vrouw had gezegd, dat de kosten wel in de buurt van ƒ5000,per jaar zouden liggen. U begrijpt, dat het een meevaller was toen hij hoorde, dat het bedrag iets bo ven ƒ4000,lag. Het wat scherpe: „Hoe kom ik aan zulke hoge kosten" kwam van een eige naar met plm. 4 ha. grond. Deze grond lag in de oude toestand voor het groot ste deel in een volkomen geïsoleerd ge bied. Deze grond moest via een aantal percelen van anderen worden bereikt. Het was bovendien een gebied met re gelmatig overlast van water. De afstand tot de woonplaats van de eigenaar was enkele kilometers. De vorm van de per celen was vrij slecht. Naast deze per celen was er nog een klein perceel, dat minder ongunstig lag. De grond is nu bij elkaar gevoegd en ligt met een flinke lengte aan één van de nieuwe wegen van de ruilverkave ling. Bovendien in de onmiddellijke omgeving van de man, die de grond ge bruikt. De kosten waren in dit geval ƒ1.600,per ha, wat resulteert in een jaarlijkse ruilverkavelingsrente 80,per ha. Het ziet er naar uit, de man in kwestie deze grond zelf nit: lang meer gebruiken zal. We moett; toegeven, dat het bezit van dit lan- voor de verhuur niet aantrekkelijk Als we uitgaan van polderlasten va; ƒ50,per ha. zijn dc jaarlijkse koste; ƒ130,per ha. Er blijft bij verhuis van de grond dan maar een klein be drag voor de eigenaar over. Wie werkt maakt fouten In de bespreking, die op het beken; maken van de cijfers volgt, blijkt we eens, dat de aanslag op bepaalde onder delen niet klopt. De Plaatselijke Core missie had bij het vaststellen van kosten met een zeer groot aantal fac toren te maken. Laten we eerlijk toe geven: Dan valt er wel eens een stee'j Een kavel is bijv. aangeslagen voor ht feit, dat langs de weg, waaraan dez kavel ligt met subsidie van Ruilverk» veling een leiding van het P.W.N. of <j T.E.M. is gelegd. Er is een aanslag op gelegd voor het onderdeel inzaaien va grasland. Bij de bespreking blijkt niet gebeurd te zijn. Zo zijn er meer dingen, die naar vo ren komen, waarvan de Commissi moet zeggen, dat de man in kwestie o dat punt met recht bezwaren heeft. Hi is niet mogelijk deze zaken ter plaats op te lossen. Hiervoor is het indiene van een bezwaarschrift nodig. Ui te aard zal de laatste afwikkeling van d soort bezwaren niet veel moeite koste We zijn er intussen wel van ove: tuigd, dat er bezwaren zullen kom« die „dieper" gaan. Maar na de ervan; •gen van deze eerste dagen wacht 1 Commissie met een zeker vertrouwt af. trum van meerdere culturele activitei ten zijn. Het bibliotheekwerk is kost baar en kan niet worden betaald uit de opbrengsten van het geld dat de lezers betalen. De Texelse bibliotheek ont vangt jaarlijks een subsidie van ƒ20.000,waarbij ook nog subsidies van rijk en provincie komen. Mevrouw Van Wolferen sprak de hoop uit, dat veel mensen meer zouden gaan lezen, waardoor men geestelijk rijker zou worden. Zij vertelde, dat de 1000 boe ken in Oosterend jaarlijks door andere zullen worden vervangen, waardoor de keuzemogelijkheid behoorlijk is, in ieder geval groter dan die van de ove rigens zeer te waarderen reizende bi bliotheek. De Oosterenders zullen zich van een catalogus kunnen voorzien. Met het uit lenen zal zich mevrouw G. Oosterhof- Henstra belasten. Zij heeft ervaring op gedaan in de bibliotheek te Den Burg. Burgemeester Sprenger toonde er zich verheugd over, dat de Texelse bi bliotheek haar dienstverlenende taak serieus opvat door ook in de buiten dorpen boeken te brengen. Men laat zich door de concurrentie van radio en tv niet afschrikken. Het lezen van boe ken kan een wapen zijn tegen de moge lijk eenzijdige beïnvloeding door deze toenaderingsmedia. Voordelen van het lezen boven het kijken resp. luisteren naar tv en radio zijn dat men zelf het tempo kan bepalen en dat men het boek altijd direct bij de hand heeft. Vooral de jongeren hebben behoefte aan lezen en de taak van de bibliotheek is dan ook van groot belang; het is de toe gangspoort tot wijsheid en kennis. Het kritisch meedenken van de burgers kan erdoor worden bevorderd en dat is, ook op Texel, hard nodig. Verder werd het woord gevoerd door de heer H. Mozes, directe ur van de Provinciale Bibliotheek Centrale te Alkmaar, waarbij de Texelse biblio theek is aangesloten. Hi,j repte onder meer over de mogelijkherid dat in be paalde andere wooncentrra van Texel in de toekomst gebruik zal worden ge maakt van biblio-bussen,, dus rijdende bibliotheken. De heer Joh. C. Roep«?r, namens het dorpshuisbestuur, sloot de sprekersrij. Hij gaf toe niet bepaald een voorbeel dige boekenlezer te zijn, m.aar beloofde zijn leven te zullen beteren. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,50; elke regel méér ƒ0,50. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Autorijschool H. Zing- »tra, Plevierstraat 12, Dt Koog, tel. 477. Ook voor verlenging van uw rijbe wijzen Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Voor al uw bloemen en planten, bruids- en graf- werk. Bloemenmagazijn Myosotis, H. P. Rijk, Waalderstraat 29, Den Burg, telefoon 3015 Te koop Vulcana kolen- convector, met grote ca paciteit, in prima staat. P. C. Bakker, Mienter- glop K 20, De Koog, tel. 272 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon- oordsingel 17, Den Burg. Te k. kleine Beckers kolenhaard, beige 25,-; Froling kolenconvector 25,-. Te bevr. Beatrix- laan 100 - Gevraagd meisje per 4 nov. bij vr. alleen. Bus- kosten vergoed. Mevr. J Boon-Kalis, De Cocks- dorp 36 Te k. aangeb. Erres wasmachine m. verw. en wringer; lange bruidsja pon m. 40 m. toebeh. Te bevr. na 6 uur Kogerstr. 112 Te k. Efel oliekachel ook geschikt voor meer- kamerverwarming, inclu sief thermostaat, ventila tor, roosters, enz. In pri ma staat. Prijs ƒ150,-. Lemstra, Weverstraat 65 Weggel. zwart-bruin hondje. Kikkert, Graven- straat 18, Den Burg Verloren bruin etui m. 3 autosleutels (tekst in etui: A. Stoffer, Autorij school, Noorderkampweg 56) Gaarne terug A. Een hoorn, Boogerd 13, Den Burg Mag ik even bekend ma ken dat mijn vader en moeder C. J. L. Timmer M. A. Timmer-Hin een zoon hebben gekre gen. Zij noemen hem Jan Ans Timmer Texel, 21 oktober 1968, Weverstraat 90 Den Burg Met grote vreugde en dankbaarheid geven wij u kennis van de geboor te van onze dochter Clara Catharina Carla G. Barhorst A. M. C. Barhorst- v. d. Wiel Texel, 18 oktober 1968, Bungalow 3, Waalderstraat 25A, Den Burg. Harry van Splunter en Alie Kiewiet hebben de eer u, mede namens wederzijdse ou ders, kennis te geven van hun voorgenomen huwe lijk, waarvan de voltrek king zal plaatsvinden op vrijdag 1 november 1968 om 14.00 uur in het ge meentehuis te Den Burg, Texel. Dorpsstraat 39, De Koog, Texel. Ruyslaan 12, De Koog, Texel. Receptie in hotel „Op- duin" van 16.00 tot 17.30 uur. Toekomstig adres Ruyslaan 14 A, De Koog Onverwachts heeft de 'Heere tot Zich geno men onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader Gerrit Betsema in de leeftijd van 53 jaar. Uit aller naam: T. Betsema-Slik Oost, Texel, 17 oktober 1968. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehad op maandag 21 okto ber n.m. om 2 uur te Oosterend. Met droefheid geven wij kennis dat van ons •is heengegaan op 17 oktober 1968, onze lie ve broer, zwager en oom, de heer G. Betsema in de leeftijd van 53 jaar. 2 Cor. 5 1 Fam. A. Betsema Schilderend 111, Den Burg, Texel. Heden is plotseling van ons heengegaar onze lieve opa G. Betsema Trudy, John, John, Martin, Guido. Oost, 17 oktober 1968 Jon Agter Dros Smederij Rentenaar, Oostera VEILIG IDI ideëen genoeg op de shi in Hotel ,,De Lindebooi Texel" bij Vervuld van diepe droefheid om haar heen gaan, maar in grote dankbaarheid voor alles wat zij voor ons betékent heeft, geven wij kennis, dat na gesterkt te zijn door het H. Sacrament der zieken, is overleden onze moe der, oma en overgrootmoeder Grietje Barhorst, weduwe van C. Witte Pzn. in de ouderdom van 80 jaar. Namens de kinderen en kleinkinderen Jan Witte Czn., 's Hertogenbosch E 120, Eierland Texel, 19 oktober 1968, Den Burg, Huize „St. Jan", Molenstraat 4. De H. Eucharistieviering en begrafenis heb ben dinsdag 22 oktober plaatsgehad. Het Dagelijks Bestuur van de polder Eijerland Texel maakt aan belanghebbenden bekend, dat HERSCHOUW over de onder Keur staande WJ ringen en sloten in de polder Eijerland, zal wori gehouden op ZATERDAG 26 OKTOBER 1968 Zij, die slootruigte op de bermen der wegen h ben geworpen, dienen dit op genoemde datum hebben opgeruimd. Verbranden van deze ruigte de bermen is niet toegestaan. Aan hen, die op bovenstaande datum niet aan 1 verplichtingen hebben voldaan, zal een boete vr den opgelegd van maximaal ƒ50,00. Het Dagelijks Bestuur voornoec H. J. Leber, voorzitter A. van Hoorn, secretaris

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 2