Cjrom <2wartsjexeh in het harL, Slufteropening wordt kleiner gemaakt Van 800 naar 550 meter Pastoor Scliolte naar Vleuten; kapelaan Obdam volgt op Kosten van ruilverkaveling in pachtprijs doorberekenen Pijnlijke kwestie Demonstratie van actiegroep HANGAR MOGELIJK HOOR MEER SUBSIDIE VAN PROVINCIE FOLKLORE Geul verlegde zich noordwaarts 60 JAAR MOERBEEK Nu maximaal f12000.- voor vliegveld „Pastor" enthousiast Sint Joris-verzamelaar vlOOR UTMto Moerbeek s jtgare N.V. Y/h Langeveld De Rootf ajjbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, DeD tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 ;SDAG 29 OKTOBER 1968 82e JAARGANG No. 8313 Verachynt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Rail- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct per mm. Verschillende strandwandelaars iebben in de afgelopen weken met mige verontrusting het werk gadege- fkigen dat Rijkswaterstaat momenteel de Slufter uitvoert. Men is daar be- ig door het plaatsen van rietschermen ■en duindijk te laten opstuiven en men ou de indruk kunnen krijgen, dat het !e bedoeling is de Sluftermond af te sluiten. Dat zou het einde betekenen ■an dit unieke natuurgebied. Rijkswaterstaat, zo vernamen we van >et hoofd van de dienstkring Texel, de ieer C. P. Harting, is echter overtuigd an de waarde van de Slufter als na tuurgebied en beslist niet voornemens uitgestrekte Sluftervlakte van de jee af te sluiten. Wat wel gebeurt is het «mauwen van de opening in de duinen net enkele honderden meters. Die ope- ung is de laatste jaren namelijk aan- ienlijk groter geworden als gevolg van iet feit dat de Sluftergeul tot dicht «der de zuidelijke duinkop kwam te iggen, zodat deze werd ondergraven en oortdurend werd afgevreten. )e vergrote Slufteropening had allerlei .ngunstige gevolgen voor de duinen, die de Sluftervlakte omringen. Bij tormvloeden kwam meer water naar linnen en de deining werd heviger. Het als gevolg dat vooral in het noor- lelijk deel van de Sluftervlakte schade ian het duin ontstond, terwijl ook het ;evaar voor het gebied van de Mui verd vergroot. De kans om de Slufteropening wat lauwer te maken, kreeg men dit voor aar. In maart-april verlegde de Sluf- ergeul zich in enkele weken tijd naar loordelijke richting; de meander brak hor, een proces dat zich in 1947 ook leeft afgespeeld. Nu kon het afgevreten lum van de zuidelijke kop hersteld PRIJSWINNAARS 60 GULDEN Donderdag 24 okober Mevr. Brügemann, Binnenburg 3, Den Burg. Vrijdag 25 oktober De heer Hornby, H 104, Den Hoorn Zaterdag 26 oktober Mevr. De Bloois, Warmoesstraat 64, Den Burg worden door aanleg van een duindijk. Hiermee werd in september begon nen. Men laat het meeste werk door de natuur verrichten. Van tijd tot tijd trekt een ploeg werklieden naar het strand en plant daar, evenwijdig aan de kust, rietschermen waar het zand te genaan kan stuiven. Een poos later wordt weer een scherm geplaatst en zo gaat het door tot zich een brede dam heeft gevormd. Het weer moet natuur lijk wel meewerken en daarover heeft men in dit geval geen klachten. De dijk heeft reeds een hoogte van ruim twee meter bereikt en vormt door zijn na tuurlijke, enigszins onregelmatige ka rakter geen storend element in 't merk waardige landschap. De dijk krijgt een lengte van 250 meter. Dat betekent dat de Slufteropening, die tot 800 meter was uitgegroeid, zowat een derde nau wer wordt. Het werk wordt bekostigd uit de normale onderhoudspost (ca. één miljoen) die jaarlijks voor onderhoud van zeeweringen voor Texel beschik baar is. GRANAAT GEVONDEN DE KOOG Op het kampeerterrein Kogerstrand werd vrijdag bij graaf werk een uit 1945 daterende 12 cm. granaat gevonden. Het gevaarlijke ding lag vrij dicht onder de oppervlakte, in de buurt van een waslokaal. Perso neel van het Amfibisch Oefenkamp heeft zich over de granaat ontfermd. T.E.M. NAAR PROVINCIE? Momenteel is een hernieuwd en ern stig onderzoek gaande naar de moge lijkheid om de N.V. Texelse Eleotrici- teitsmaatschappij door het P.E.N. te la ten overnemen. Het initiatief is geno men door het gemeentebestuur van Texel, dat zich geplaatst ziet tegenover een jaarlijks stijgend exploitatieverlies van de T.E.M. en in de verdere toe komst ongetwijfeld grote kapitaalsin vesteringen. Het bovenstaande blijkt uit de memorie van toelichting van G.S. op de begroting 1969 van het P.E.N. Aansluiting op het P.E.N. betekent dat in het Marsdiep kabels moeten worden gelegd en dat maatregelen moe ten worden getroffen om van een onge stoord transport van elektrische energie verzekerd te zijn. Dit is een buitenge woon ingewikkeld probleem. De kans dat Texel inderdaad op het provinciale net zal worden aangesloten lijkt mo menteel nog niet groot. POLITIE GAAT SCHERPER OP VERLICHTING LETTEN De komende weken zal de politie extra scherp letten op de verlichting van auto's, fietsen en andere voertui gen. Gebleken is dat tal van Texelse weggebruikers voor zichzelf en anderen een gevaar zijn door 's avonds de weg op te gaan met aeen verlichting, die on voldoende is of onjuist is afgesteld. Zo wordt o.a. geconstateerd, dat aanhang wagens veelal niet van de voorgeschre ven verlichting zijn voorzien, terwijl ook het aantal wielrijders dat met de- fekte of gedeeltelijk defekte verlichting (achterlicht) de straat opgaat, legio is. Texelaars blijken over het algemeen slecht op de hoogte te zijn van de nieuwe verkeersregels. De politie laat weten, dat men de noodzakelijke ver- 'keerskennis kan uitbreiden of opfrissen door kennis te nemen van het boekje ,,verkeerscode", dat voor ƒ2,50 in het bureau kan worden afgehaald. De groep Texelaars, die zich heeft voorgenomen de ondergang van Texels folklore te voorkomen, zal vanavond een demonstratie in Den Burg organi seren. Om 7.15 uur vertrekt bij de Sint Jozefschool de drumband „Margaretha Sinclair", een geluidswagen en een soort begrafenisstoet. Meegevoerd zal worden het bord „Den Burg gaat dood" en via de luidsprekers zal in een vraag- en antwoordspel de betekenis van de folklore worden uiteengezet. Verder zullen stencils met vragen worden uit gereikt om een idee te krijgen van de mening van de burgerij over de folk lore. Gewapend met de aldus vergaarde gegevens wil men een nieuw folklore- beleid ontwerpen en in een binnenkort te beleggen vergadering aan de orde stellen. UITSLAG HUISKEURING „IN AQUA VITA" Voor het tweede maal in het bestaan an de Texelse aquariumvereniging rIn Aqua Vita" werd onlangs door :eurmeester Hornstra van de Neder- andse Bond Aqua Terra een zg. huis- :eurmg gehouden. Er hadden zich ïrintig leden voor laten inschrijven, todat langs twintig bakken de ronde Verd gemaakt. (Vorig jaar werden 16 quaria gekeurd). Vrijdagavond 1 no vember zal tijdens een bijeenkomst in Ie LTS-kantine de uitslag worden be- fcnd gemaakt. Degenen, die de vorige ieuringsavond meemaakten, bewaren eraan zeer goede herinneringen. Het 'lijft nl. niet bij de uitslag alleen; ook orden alle betrokken aquaria uitvoe- besproken waarbij tal van nuttige ian\vij zingen en tips worden gegeven «n tot verbetering te komen. Het ef- efct van de avond van vorig jaar was lat de leden hun onderwaterwereldje Eet heel andere ogen gingen bekijken ta ineens beseften dat het allemaal nog 'eel beter en mooier kon. Dat leidde ot verbetering van het algemene peil. >e bespreking van 1 november a.s. is xtra aantrekkelijk, omdat van alle ge leurde bakken kleurendia's zijn ge naakt. De keuringsavond mag ook door dangstellende niet-leden worden bij- jewoond. De aquariumvereniging maakt een «riode van bijzondere bloei door. Het antal leden blijft snel stijgen en begint ui de honderd te naderen. Voor het onderdste lid is een waardebon van 10,— uitgeloofd, die in de visbeurs 'an de vereniging kan worden besteeo. VERNIELING In het afgelopen weekend hebben on tkende vandalen de ruiten ingegooid jn een dragline. De dragline, eigen lom van de fa. Van Tatenhove, stond !P het parkeerterrein aan de Emma- aan. De politie stelt een onderzoek in. Kapelaan P. N. Obdam uit Beverwijk is ingaand 1 november a.s. benoemd tot zielzorger in het pastoraal team op Texel. De 46-jarige geestelijke neemt de plaats in van pastoor J. Scholte (53), die met ingang van dezelfde datum is benoemd tc Vleuten, waar hij een ad ministratieve functie gaat vervullen in 'n cummuniteit van zusters. Hoewel de heer Obdam door de bisschop niet als pastoor is benoemd (in verband met de in uitvoering zijnde reorganisatie van de R.K. zielzorg op Texel), kan men zijn functie daarmee toch wel vergelij ken. Hij zal vrijdag zijn intrek nemen in de pastorie aan de De Ruijterstraat te Oudeschild, hetgeen er toe zal bijdra gen, dat de bevolking hem zal beschou wen als „de pastoor van Oudeschild", waartegen kapelaan Obdam overigens geen bezwaar heeft. Dat scheelt trou wens maar één lettertje met de officie- Ie aanspreektitel „pastor",die tegen woordig voor Texelse zielzorgers geldt. De heer P. N. Obdam, enige zoon van een tuinder, werd op 2 mei 1922 gebo ren te Spierdijk. Hij werd in 1949 te Haarlem tot priester gewijd en kreeg als eerste standplaats de parochie ,,'t Kalf" te Zaandam. In 1951 werd hij be noemd te Heerhugowaard-Zuid (Dyoni- sius-parochie); in 1954 ging hij voor een jaar naar Overschie (Rotterdam) en werd toen benoemd in Langedijk, waar hij tot 1961 bleef. Sinds dat jaar werkt hij in de Sint Agatha-parochie te Be verwijk. Kapelaan Obdam is wel blij met zijn IN JANUARI WEER VERLICHTINGSAKTIE In samenwerking met de afd. Texel van het Verbond voor Veilig Verkeer zal in januari weer een verlichtings- aktie worden gehouden. Automobilisten kunnen in een tent, die waarschijnlijk op het parkeerterrein bij garage Gris- nigt zal worden opgezet, de instelling van hun koplampen laten controleren en zonodig laten corrigeren. Ook ande re haperingen van de verlichting wor den verholpen. De afgelopen week hield ook de Texelse Autocentrale een derge lijke gratis contróle-aktie. De belang stelling hiervoor was, evenals de vorige keer, groot. Tijdens herfstvergadering „PA ARDENPRAATJE' DOOR DE HEER MODDERMAN Tijdens de 'herfstvergadering van de Vereniging voor Vrienden van het Paard (op vrijdagavond 1 november in „De Lindeboom-Texel") zal de heer Modderman uit Sleen een praatje hou den, waarvan het bestuur grote ver wachtingen heeft. De heer Modder man heeft veel met paarden te make.n gehad, op allerlei terrein. Hij geldt als een groot kenner, die bovendien in staat is bijzonder humoristisch over dit onderwerp te praten. Voor zijn lezing is een zo groot mogelijk deel van de avond uitgetrokken. Tijdens het huis houdelijke gedeelte zal het Concours- Hippique, de feestavond en het wagen museum aan de orde worden gesteld benoeming op Texel. „Ik heb altijd lie ver gewerkt tussen het gras dan tussen de flats", zegt hij. Hij heeft overigens zowel met de stad als met het platte land terdege kennis gemaakt, zoals blijkt uit de vorige standplaatsen. Hij is enkele malen op Texel geweest; hij heeft er o.a. met de jeugd gekampeerd. Toen kapelaan Obdam, nadat de be noeming bekend was geworden, een de zer dagen nogmaals naar Texel kwam, maakte hij kennis met zijn toekomstige chef, pastoor Van Schie, die hem nog kent van het seminarie te Hageveld en Warmond. Sint Joris De kapelaan beoefent naast zijn werk verschillende hobby's. De belangrijkste en opmerkelijkste daarvan is het ver zamelen van allerlei zaken, die te ma ken hebben met Sint Joris. In de loop der jaren is een indrukwekkende col lectie postzegels, sigarenbandjes en foto's ontstaan, waarop deze heilige (wiens historiciteit wordt betwijfeld, maar dat maakt voor kapelaan Obdam weinig uit) staat afgebeeld. iDe inte resse gaat ook uit naar foto's van Sint Jorisbeelden en kerken, die aan hem zijn toegewijd. Wie met de nieuwe pas toor van Oudeschild snel goede maatjes wil worden, weet dus waar men hem blij mee kan maken. Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben Provinciale Staten voorge steld de provinciale subsidie aan de N.V. Luchtvaartterrein Texel te verho gen. De subsidie zou voortaan 25% moeten bedragen van het jaarlijks ex- loitatietckort, tot een maximum van ƒ12.000,—. Uit de door de N.V. overgelegde re kening over 1967 en de begroting voor 1968 zal het bedrijfsverlies over deze jaren respectievelijk ƒ33.943,en ƒ31.079,bedragen. Hierin wordt door rijk en gemeente resp. voor 40 en 35% geparticipieerd. Door de provincie werd de laatste jaren in verband met de grootte van de door de N.V. geleden verliezen het maximum aan subsidie uitgekeerd: ƒ7500,Het gemeentebe stuur van Texel heeft GS echter ge vraagd het te subsidiëren percentage tot 40 te verhogen, zonder echter een limiet te stellen. Hangar Ter motivering voerden B. en W. aan, dat door de toeneming van de ac tiviteit op het veld de behoefte aan een hangar steeds sterker wordt gevoeld. Door een dergelijke voorziening zal de sport- en zweefvliegerij zich verder gunstig kunnen ontwikkelen B en W wilden de bouw van een hangar gaarne stimuleren, maar de precaire financiële situatie van de gemeente laat niet toe, dat de te verwachten verhoging van de exploitatielasten van het terrein, die alleen al door het in gebruik nemen van de hangar op ƒ9000,wordt ge schat, voor meer dan 35% ten laste van haar budget komt. Bovendien is géble- In de tweede week van de tervisie- legging is een groter gedeelte van de opgeroepenen verschenen dan in de eerste week. Er zijn enkele drukke da gen geweest. Vooral op woensdag en donderdag toen eigenaren met de be ginletters K en L verwacht werden, wa ren de tafeltjes regelmatig bezet. Op vrijdag 25 oktober, toen het om eige naren met de beginletters M en P ging was het weer veel minder druk. Intussen staat vast, dat wanneer een groot deel van de belanghebbenden inzage komt nemen, de laatste week zeer druk zal worden. Vooral in de eerste week hebben heel wat opge roepenen verstek laten gaan. De Plaatselijke Commissie zou het als een bewijs van vertrouwen kunnen be schouwen als een flink aantal V/O, MEUBEIHANDEI Den Burg Tel.2572 grondeigenaren uit het blok niet naar de „Eyercoogh" komt. Dit zou beteke nen, dat men na kennisname van het uitvoerige artikel van de heer Hesse- link en de later in deze krant versche nen toelichtingen zoveel vertrouwen heeft in het werk van de Commissie dat men de aanslag, die te zijner tijd wordt verzonden, kalm afwacht. Het is zeer beslist onze bedoeling niet om U op te wekken om naar de „Eyer coogh" te komen. Nog minder om U te stimuleren om na kennisname van de kosten voor Uw grond tegen deze kos- tenaanslag te reclameren. In hoop har telijk, dat het aantal bezwaren beperkt zal blijven. Maar ik wil toch voorko men, dat een aantal mensen zich straks „genomen" voelt. Om bezwaren te kunnen maken is het nodig, dat men weet wat de kosten voor de eigen grond zijn en hoe die Kosten over de diverse onderdelen zijA verdeeld. In een eventueel bezwaar schrift moet worden aangegeven op welke onderdelen men bezwaar heeft. Op 2 december sluit de termijn om bezwaren in te dienen onherroepelijk. Na de ter visielegging van het Plan van Toedeling hebben we scherpe woorden moeten horen, omdat de Com missie niet bereid was om nog in te gaan op „voorstellen" tot wijziging na de termijn, die voor het indienen van bezwaren was ingesteld. Dit is echter met de beste wil van de wereld met mogelijk. Dit geldt ook voor de Lijst van Geldelijke Regelingen. Wacht laatste dag niet af Als U in de voorgaande weken ver stek hebt laten gaan en toch van plan bent om inzage te gaan nemen, raden ken dat de Rijksluchtvaartdienst alleen bereid is aan de rijksgarantie voor de bouw mee te werken, als ook de pro vincie in de daaruit voortvloeiende ongedekte exploitatiekosten bijdraagt. Met het huidige maximum van ƒ7500, is dat nl. niet mogelijk. Belangrijke functie Gedeputeerde Staten zijn van mening dat het belang van Texel ermee ge diend is dat het vliegveld in stand wordt gehouden en dat de akkommo- datie zonodig wordt verbeterd. Volgens GS vervult het vliegveld niet alleen een belangrijke functie als sport- en zweef- vliegcentrum, maar is tevens in ver band met de min of meer geïsoleerde ligging van Texel een middel van niet te onderschatten betekenis om het eiland te bereiken. Voorgesteld wordt dan ook de geldelijke steun aan de N.V. te verhogen. De maximumsubsidie wil men stellen op ƒ12.000,maar het huidige percentage blijft gehandhaafd (25%). Brl.».n VM lum lllllt WUtawMPM mMu U hebt het gelezen: Texels Folklore dreigt voorgoed verloren te gaan. Deze keer is het bittere ernst. Als niet snel tot a'ktie wordt overgegaan, gaat de stichting „sluimeren", wat in de prak tijk zal neerkomen op afsterven. U hebt ook gelezen, dat er een aktiegroep is gevormd, die zich met deze smadelijke gang van zaken niet kan verenigen, die niet wil geloven dat de Texelaars rustig zullen toezien hoe een met veel enthou siasme begonnen organisatie zómaar gaat verdwijnen. Wat is Uw reactie? Het kan niet anders of bij U zal een gevoel van onbehagen ontstaan, moge lijk zelfs het gevoel: folklore móet in stand worden gehouden. Zo denken wij, de aktiegroep, er ook over. We denken aan veranderingen, hervorming van de oorspronkelijke opzet, waardoor de bur gerij wél enhousiast kan zijn om eraan mee te werken. Donderdag is de aktie groep voor het eerst bijeen geweest. Met vijftien enthousiaste doordouwers zaten we aan de tafel. We willen dit getal uitbreiden. Daarom vragen we aan ieder die beseft, dat de folklore van grote economische betekenis is, zich bij ons aan te sluiten. Meldt U bij de heer Rijk in de Waalderstraat of bij de heer Beekman, Gravenstraat 16. Het is bemoedigend, dat de vrouw van Texels Eerste Burger ook van mening is, dat de folklore beslist niet uit Den Burg mag verdwijnen. Donderdagavond heeft de aktiegroep zich voorgenomen zich met het zittende folklorebestuur in verbinding te stellen met de bedoeling haar beslissing om het bijltje er bij neer le leggen, terug te doen nemen. De fol klore moet nieuw leven worden ingebla zen. Ieder heeft er direct of indirect be lang bij laat men dat wel beseffen. Graag binden wij met U de strijd aan tot behoud van Texels folklore onder het motto: Texels folklore gaat niet verloren De aktiegroep we U aan hiervoor niet de laatste dag te nemen. Op de laatste dagen zijn nl. de diverse Stichtingen en kerken opge roepen en dit zijn tijdrovende klanten. We willen nogmaals onderstrepen, dat het er de Commissie echt niet om te doen is alle opgeroepenen te ontvan gen, maar zij meent, dat het speciaal voor eigenaren met grotere eigendom men van belang is om in de „Eyer coogh" te komen

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1