Cjroen ^wartxjexeh in het harL Texelsnieuwe raadhuis nu nog een kale natte bunker 01 mrnmiÈi iiIflfSH Restauratie N.H. kerk Oosterend begonnen Vakantiereizen voor achttien personen Hoogste punt binnenkort bereikt; afwerkfase nadert Voorlichting over gemeentebeleid Siut Nicolaasaktie Burger winkeliers Opbrengst voor illuminatie 60 JAAR MOERBEEK echte gezinsbank •RIJD AG 1 NOVEMBER 1968 TEXELSE 82e JAARGANG No. 8314 Uitgave N.V. v/h Laugeveld De Roo(j postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Ifi: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Deo K. tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 COURANT Verschijnt dinsdags en vrüdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Rail* feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 cL per mm. len. Nooit kan het de schuld van de zon zijn als de discussdes ooit eens ver hit zouden worden. De bouw van het raadhuis vordert vlot. In de komende weken zal het per soneel van aannemer Drijver de laatste testjes beton storten. Die restjes wor den verwerkt in de koepel van de taadzaal in het zq. representatieve ge deelte. Met het aanbrengen van het dak op de koepel zal het hoogste punt (U meter boven de Groeneplaats) zijn bereikt en gaat tevens de afwerkfase m. Dat men keurig „op schema" is, is mede te danken aan het geringe aan tal onwerkbare daqen, waarmee men lof dusver te maken heeft gehad. Het heeft de laatste tijd wel hevig geregend maar voor de kwaliteit van het beton was dat alleen maar een voordeel. Vergezeld van de heer D. Timmer, druk geraadpleegde vraagbaak voor de 25 tot 30 man personeel, die bij het werk betrokken zijn, wandelen we door het toekomstige ambtenarenpaleis. Voorlopig doen de lange gangen, zalen en kelders echter vooral aan een grote bunker denken, oök het exterieur. Wat die buitenkant betreft: men kan zich nu wel ongeveer een beeld vormen hoe het worden zal. Ieder voor zich kan, als hij de omringende rommel even wegdenkt, bepalen of het raadhuis inderdaad het lelijke betongedrocht is geworden zoals werd gevreesd. Groot Wat ieder moet opvallen, is dat het gebouw een massale indruk maakt. In vergelijking met de omringende huizen en hotels doet het beangstigend groot aan. Zelfs het toch bepaald niet kleine gebouw van de Raiffeisenbank valt bij net raadhuis in het niet. Hoe men ook over het ontwerp denkt, niet ontkend kan worden dat het gebouw op de toe komst is afgestemd. Aan de zeer vele De voorgevel van het raadhuis, bestaande uit betonnen ko/.ijnen en rood-grijze steen, ziet er nu nog weinig aantrekkelijk uit. Geheel links het representatieve gedeelte niet de hoofd ingang. Aannemer Drijver verwacht, ijs en weder dienende, het gebouw half april te kun. ncn opleveren. Bijeenkomst van „Overkoepeling" Burgemeester Sprenger en de wet houders Daalder en Joustra zullen don derdag 14 november inleidingen houden tijdens een avond over het gemeentelijk beleid. Deze bijeenkomst, georganiseerd door het (Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties belooft zeer inte ressant te worden. Naast leden van verenigingen die bij de Overkoepeling zijn aangesloten zijn ook niet-georganiseerde Texelse dames welkom, evenals de heren. Plaats van samenkomst is hotel „'De Lindeboom-Texel Burgemeester Sprenger zal een alge mene inleiding houden over de taken van de gemeente en speciaal ingaan op kt onderdeel „onderwijs". Wethouder Daalder zal spreken over sociale zaken, h het bijzonder de Bijstandwet en de *ijze waarop deze op Texel wordt toe gepast. Tot de portefeuille van wethou der Joustra hoort de recreatie en over problematiek daarvan krijgt men ook het een en ander te horen. Na iede- inledding bestaat gelegenheid tot 'ragen stellen en discussie. werkvertrekken heeft men voorlopig meer dan voldoende en van een ruimte zoals het in het souterrain gelegen ar chief (25 x 6 meter) wordt zelfs gezegd, dat veel grotere gemeenten het met veel minder moeten doen. Nu we het toch over hel souterrain hebben; hier is een stukje dat werkelijk als een soort bunker is bedoeld, de BB- kelder. Deze is van extra dikke beton- muren voorzien. Aangrenzend bevindt zich een machinekamer, waarin zonodig een aggregaat kan worden geplaatst. De BB-kclder zal, zolang zich geen oor logen of andere rampen voordoen, als expositieruimte worden benut. Raadskeldcr Op dezelfde werklaag, onder het re presentatieve gedeelte, bevindt zich de veel besproken raadskelder, die een oppervlakte van 13 x 11 meter heeft. De kelder heeft een aparte toegang en beschikt over eigen toiletten en garde robe. Er komt ten behoeve van de raadskelder zelfs een aparte elektrici- teits- en waterleidingaansluiting. In de benedenverdieping zijn overi gens ook werkvertrekken, aan de ach terkant. Om ze niet van het daglicht af te sluiten is het grondniveau aan de Wezentuinzijde van het raadhuis ver laagd en zal een keermuur worden aan gebracht. Terug naar het representatieve ge deelte. Herkenbaar is ook al de boven de raadskelder gelegen trouwzaal. Via de nog in de bekisting staande beton nen trappen bereiken we het toekom stige Heilige der Heilige: de 11.30 x 10.70 meter grote raadzaal. Vrijdag werd de vloer gestort, zodat deze voor lopig ondersteund moet worden. De raadszaal staat vol met stalen pijpen, omdat ook het dak van deze ruimte nog kersvers is. Lastig karwei Boven de plaats waar de ronde tafel komt is een ovaal gat voor de koepel uitgespaard. Het wapeningsijzer van de binnenkort te storten 20 kolommen van de koepelwand priemt reeds in de lucht. De bouw van de koepel is een der lastigste karweitjes van de raadhuis- bouw, vertelt de heer Timmer en hij licht het toe door te wijzen op de vele schuine kantjes, valse verstekken en hoekjes. De constructie van de koepel is zodanig dat door de ramen tussen de kolommen van de wand het licht niet rechtstreeks in de zaalruimte kan val- Tapijt Verder kregen we te horen, dat de vloer van de raadszaal vier centimeter dieper is gemaakt in verband met het dikke wollen tapijt, dat momenteel door de Texelse vrouwen wordt geknoopt. Ook de timmerlui zijn al aan het werk. Ze zijn begonnen aan het pla fond, dat bevestigd wordt aan ijzeren hangers, die in de ingegoten schroef- gaten in het beton zijn vastgesohroefid. Verder is een ploeg elektriciëns van Electrohuis Bakker bezig met het aan brengen van de pijpen Het personeel van cv-.'nstallateur J. Schoo heeft het grootste deel van de verwarmingsbui zen al aangebracht. De kelder met de drie cv-ketels bevindt zich aan de Parkstraat-kant van het gebouw, zodat het verwarmingswater naar de verste vertrekken maximaal zowat 60 meter moet worden getransporteerd. Verder kan worden gemeld, dat ook de tegel zetter al druk bezig is in de diverse toiletgroepen van het gebouw. Binnen kort komt ook de stucadoor. Aan de Groeneplaats- en Parkstraat- kant zijn de ramen provisorisch van glas vooraien om onder aangename om standigheden te kunnen werken. De volgende week zal het definitieve glas al in de achterpui worden geplaatst. In de betonnen kozijnen komen alumi- niumramen, voorzien van dubbel con dens-, warmte- en geluidsisolerend glas, zg. thermophane. Er is nog over wogen glas toe te passen met groene of gele coating, maar daar werd wegens de kosten van afgezien. Wae sprak daar over geldsmijten?! BAZAR TEN BATE VAN N.H. KERK DE WAAL De N.H Vrouwenver eniging van De Waal houdt op donder dag 7 en vrijdag 8 november een bazar in het dorpshuis De Wielewaal. De openingstijden zijn voor beide da gen; 's middags van 3-5 uur en 's avonds van 7 30 - 10.00 uur. Er zal weer een keur van zelfgemaakte handwerken te koop worden aangeboden. Verder zijn er diverse andere attrac ties, zoals verlotingen en spelletjes voor de kinderen. De opbrengst komt ten goede aan de kerk. SINTERKLAAS KOMT OP 16 NOVEMBER Zaterdagmiddag 16 november zal Sint Nicolaas in Oudeschild aankomen en in Den Burg en waarschijnlijk ook Oosterend feestelijk worden ingehaald. De Goedheiligman komt met een kotter van J. Th. Boom en zal op het haven terrein met gezang en muziek worden verwelkomd. In Den Burg volgt na de rondgang de gebruikelijke ontvangst door B. en W. en het bestuur van de winkeliersver eniging, dat met de organisatie is be last. OOSTEREND Na jarenlange voor bereiding is eindelijk met de restaura- ie van de N.H. kerk te Oosterend be gonnen. Sinds een dag of tien is de res- tauratieploeg van de fa. Y. Schakel uit Exmorra bezig met 't afhakken van de muren van het oudste gedeelte, tussen schip en toren. Voorlopig beperkt men zich tot het blootleggen van deze over wegend uit tufsteen bestaande muren. Aan de hand van de ontdekkingen die men daarbij doet zal worden bepaald in hoeverre men de oudere toestanden zal herstellen of zich vooral zal beper ken tot consolidatie. Het oudste deel van de kerk dateert uit de 12e eeuw. In de loop der tijden werden tal van veranderingen aange bracht, zodat naast oude en zeer slech te gedeelte er ook betrekkelijk nieuwe stukken zijn. Het restauratiebeleid zal worden uitgestippeld tijdens maande lijkse vergaderingen van de werkcom- missie waarin o.a. enkele deskundigen, de heren v. Brugge en Jansen van Mo numentenzorg, zitting hebben. Het res- De traditionele jaarlijkse aktie van de Burger winkeliers om de Sinter klaasverkoop te stimuleren en te sprei den, is voor dit jaar grootser opgezet dan ooit. Als prijzen zijn totaal negen vakantiereizen uitgeloofd, ieder voor twee personen, wat dus betekent dat achttien Texelaars in de loop van vol gend jaar een gratis reis kunnen ma ken. Wie de gelukkigen zullen zijn, zal bij stukjes en beetjes bekend worden gemaakt, want de aktie is in drie af zonderlijke verlotingen onderverdeeld. De eerste aktie loopt van 11-16 no vember; dc tweede van 18 - 23 novem ber en dc derde van 25 - 30 november. Aan het eind van iedere aktiewcek wordt een trekking gehouden. Bij elke trekking worden dc winnaars van een hoofdprijs (een 15-daagse vliegreis naar Majorca), de tweede prijs (6-daagse Rijnreis per boot) en de derde prijs (5 dagen Parijs) bekend. Voelen dc win naars meer voor een ander reisdoel, dan is daar geen bezwaar tegen. De prijzen worden in de vorm van rcis- cheques uitgekeerd. Overigens wordt hetzelfde systeem, gevolgd als bij vorige akties. De klan- Hct kersverse betonnen dak van de raadzaal wordt nog ondersteund door een woud van stalen peilers. In de wanden van de zaal ko men geen ramen, zodat liet daglicht alleen, indirect, kan binnenstromen via de ovale koepelopening. PRIJSWINNAARS 60 GULDEN Maandag 28 oktober: Mevr. P. Bruyn-Mantje, Witteweg H 78, Den Hoorn Dinsdag 29 oktober Harry van Splunter, Dorpsstraat 39, De Koog. Woensdag 30 oktober: Henk Schrama, Hollewal 18, Den Burg. tauratieplan werd gemaakt door het architectenbureau Peters en Roelofs te Den Helder. De restauratie van de kerk zal ongeveer anderhalf jaar in beslag nemen. Daarna denkt men eenzelfde periode te besteden aan de toren, die gemeentelijk eigendom is. Het hele werk zal dus een jaar of drie in beslag nemen. De kosten zullen minstens drie ton bedragen. Daarin dragen Rijk, pro vincie en gemeente in aanzienlijke mate bij. De rest komt voor rekening van de kerkvoogdij. Omdat pas tijdens het werk met zekerheid kan worden vast gesteld welke werkzaamheden verricht moeten worden en welke onderdelen moeten worden vernieuwd is het geen aangenomen werk. Men werkt volgens regiecontract, wat betekent dat nood zakelijk extra werk kan worden be groot en voor subsidie voorgedragen. Dat de restauratie nu kon beginnen is te danken aan het feit dat de kerk voogdij het werk heeft kunnen vóórfi nancieren, in afwachting van de in 1970 uit te keren bijdragen. ten die bij de deelnemende winkeliers inkopen doen, krijgen bij elke contant bestede gulden een bon. Tien bonnen kunnen in een envelop worden gedaan, waarvoor de klant een dubbeltje be taalt. De gevulde en van naam en adres voorziene envelop moet voor het eind van de betreffende week worden inge leverd, zodat men meedingt. Men kan zoveel enveloppen inleveren als men wil. Spreiding Het zal voor ieder duidelijk zijn dat het in de eerste week van de aktie nog niet bijzonder druk is in de winkels. Verwacht wordt dat in die week veel minder enveloppen zullen worden inge leverd, dan in de tweede en derde fase van de aktie. De kans op een prijs is in het begin dan ook veel groter. De win keliers hopen dat hun klanten zich dat terdege zullen realiseren en hun inko pen daarom zo vroeg mogelijk zullen doen. Verlichting De opbrengst van de aktie is deze keer niet voor een zwembad, de polio- bestrijding of een liefdadig doel, maar voor een project, waarbij de Burger winkeliers zelf veel belang hebben. Van het geld wil men een verlichtingsmstal- latie aanschaffen, waarmee de straten van Den Burg feestelijk kunnen worden geïllumineerd tijdens de seizoenavon den en in andere perioden, waarbij de winkels 's avonds zijn geopend. Het be stuur van de organiserende winkeliers vereniging is nl. van menang, dat Den Burg in de avonduren een nogal som ber beeld levert, in tegenstelling tot b.v Alkmaar en andere steden waar de winkelstraten sfeervol zijn verlicht. Ornamenten Het is de bedoeling niet alleen te werken met de bekende ritsen lampjes aan kabels; er zal ook een twintigtal fraaie lichtornamenten worden ver vaardigd, die tegen de gevels worden gemonteerd. Verder worden schijnwer pers (halogeenlampen) toegepast bij het in floodlight zetten van oude geveltjes, zoals het hofje in de Weverstraat, de Oudheidskamer e.d. Met het ontwerpen van het een en ander heeft de heer L. W. van Kooten zich belast. De verlich ting zal in ieder geval worden aange schaft, ook als de opbrengst van de aktie daarvoor niet toereikend zou zijn. Aan de Sint Nicolaasactie wordt door vrijwel alle 35 leden tellende winke liersvereniging deelgenomen. GEPROMOVEERD Onze vroegere eilandgenoot, de heer Jan van Reijendam, promoveerde te Groningen tot doctor in de scheikunde. VROUWEN GAAN WEER OP REIS Het Overkoepelend Orgaan van Vrou wenorganisaties Texel zal in het ko mende voorjaar weer een driedaagse reis organiseren. De data zijn reeds vastgesteld- dinsdag 6, woensdag 7 en donderdag 8 mei. Het gaat weer in de richting Valkenburg. Een groep van ca. 25 dames zal worden ondergebracht in pension „Lobelia". Als er meer belang stellenden zijn (tot 40) logeert men in Parkhotel Roding. Er wordt gereisd (met een bus van Teso) via Hilversum, Baarn, Nijmegen en Venlo. Voor de tweede dag staat een bezoek aan de dom van Aken met de schatka mers op het programma, een tocht door de Eifel en een bezoek aan Monschau. De totale kosten per deelneemster zullen 90,bedragen Ook niet bij de Overkoepeling aangesloten vrouwen kunnen zich laten inschrijven. Voor na dere inlichtingen en opgave kan men terecht bij mevrouw De Graaf-Zijm, De Westen, telefoon (02226) 263 of mej. Joh. Witte, „Bloemwijk", telefoon (02220) 2163. DONDERDAGMIDDAG VOORLEESWEDSTRIJD Evenals vorig jaar wordt donderdag middag, aanvang 4 uur, in de Openbare Bibliotheek te Den Burg een voorlees- wedstrijd gehouden. Deelgenomen wordt door vertegen woordigers van vrijwel alle Texelse lagere scholen. Als supporters zijn onders en mede-leerlingen welkom.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1