Stiefmoeder K^Dampo Plantinga Friesch Rood r Rosten van de ruilverkaveling (assette BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER LANDBOUW en VEÉTEELT Alle waar naar z'n geld 55 ?5 SPORTPROGRAMMA DERDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 1 NOVEMBER 1968 rubriek voor Onder HuiwMit' v«n Vr >an Cwinlngieii Het zou struisvogelpolitiek zijn om te beweren, dat iedereen, die dezer da gen in de Eyercooghkennis komt nemen van zijn aandeel in de kosten van de ruilverkaveling, tevreden is. Er zijn reacties, die erop wijzen, dat men de kosten voor de eigen grond hoger vindt dan men had verwacht. En dat nief alleen Men vindt ze ook hoger dan billijk is ten opzichte van andere bedrijven. Die reacties komen van twee kanten. In de eerste plaats van eiqenaren, waar „het mes" van de ruilverkaveling flink gehanteerd is en in de tweede plaats van eigenaren, waar volgens de mening van de be trokkene „niets" is gebeurd. Ik kan wel verklappen, dat ik in de lijd vóór 'het werk van de kostenverde ling wel eens bang ben geweest, dat „wij", die dit werk moesten doen niet de moed zouden hebben om flinke ver schillen aan te brengen in de kosten. Dat het voor ons een hele toer zou zijn om een kostenvariatie aan te brengen van bijv. ƒ600,per ha. tot ƒ2.000, per ha. Of uitgedrukt in jaarlijkse kos ten variaties van ƒ30,per ha. per jaar tot ƒ100,per ha. per jaar. We kunnen nu constateren, dat dit verschil er inderdaad gekomen is. En terecht! Wat zijn bepaalde zaken waard? Laten we eens enkele „kostenfacto ren" bekijken, die het geheel van de kosten bepalen. In de eerste plaats de kwestie van de egalisatie, met andere woorden de vlak- ligging van de grond. Als we een to taalindruk geven, variëren de kosten voor dit onderdeel van „geen" kosten tot ƒ400,per ha. Het laatste geval duidt op een vrij zware egalisatie. Dwz., dat de ingebrachte grond een zeer ongelijke ligging had. Een bedrag van ƒ400,per ha. komt overeen met jaarlijkse kosten voor dit onderdeel van ƒ20,— per ha. Ik kan zeggen, dat het iedere goede grondgebruiker zeker wel 20,per jaar waard is om in plaats van een zeer ongelijk liggend perceel een vlak perceel in gebruik te krijgen. Waterbeheersing De variaties liggen hier tussen be dragen van ƒ300,per ha. en ƒ600, per ha. Of uitgedrukt in jaarlijkse kosten van ƒ15,per ha. tot 30,per ha Het laatste geval v/ijst er op, dat er alles voor Baby's huidje STOFVRIJ AFGESLOTEN in de oude toestand heel wat aan man keerde In het tweede geval was er ook vóór de ruilverkaveling geen sprake van regelmatige moeilijkheden met een teveel of een tekort aan water. Het be drag van ƒ15,per jaar moet men hier vooral zien als een bijdrage aan de al gemene kosten van de waterbeheersing. Iedere grondgebruiker, die enigszins op de hoogte is met de gevolgen van wa teroverlast zal het echter direct met ons eens zijn, dat een verschil in kos ten van ƒ15,per jaar, maar een frac tie is van de schade, die wateroverlast kan veroorzaken. Ook als we het bekij ken uit het oogpunt van jaarlijkse kos ten van ƒ30,per ha. voor de verbete ring van de ontwatering en waterbe heersing, die door de ruilverkaveling tot stand is gekomen, moeten we con stateren, dat dit „een koopje" is. De ontsluiting Het gaat hier om de ligging van de grond in oude en nieuwe toestand ten opzichte van de wegen. Als een grond eigenaar voor dit onderdeel een bedrag van ƒ600,per ha. ziet staan, dan wordt de blik meestal wat donker. iHij heeft van collega's gehoord, die hier voor maar ƒ200,per ha. of zelfs J 100,per ha. op de rekening kregen. Dit laatste is inderdaad het geval. Kon nl. iemand vóór de ruilverkaveling alle grond vanaf de weg zonder gebruikma king van percelen van anderen berei ken, dan wordt hiervoor ƒ200,per ha. in rekening gebracht als de grond voor heen aan een verharde weg lag, die door de ruilverkaveling is verbeterd. Lag de grond aan een weg, waar de ruilverkaveling niets aan gedaan heeft, dan betaalt hij zelfs maar ƒ100,per ha. Maar stel het geval, dat iemand vóór de ruilverkaveling geen enkel perceel aan de weg, zelfs geen „groene" weg had liggen, dat hij om z'n grond te be reiken diverse percelen van collega's moest oversteken, dan kan dit ƒ600, per ha. worden als alle kavels nu aan een goede weg liggen. Een verschil dus van ƒ500,per ha, of in jaarlijkse kosten 25,per ha. met de collega, die alle grond aan een weg had, waar aan de ruilverkaveling niets behoefde te doen. Ik geloof, dat het in dit geval zelfs voor een „leek" duidelijk moet zijn, dat een wijziging, die bewerkt, dat een bedrijf van bijv. 20 ha., waarvan voor heen geen enkel perceel aan de ver harde weg lag en nu, wat we noemen volkomen ontsloten ds, voor een koopje klaar is als hiervoor ƒ600,per jaar wordt betaald. En dat het verschil van ƒ500,per jaar met de collega, die wat 24. „Doen? Niets. Jezelf zijn. Zoals je altijd geweest 'bent. Het was toch altijd goed? Het wordt weer goed, zul je zien. Kom, ga mee, we gaan naar Derk kij ken. Of z'n Harley nog pingelt". Hallo", zei de jongeman, wat afwe zig starend over een lik smeer op z'n neus heen, naar Greet in haar witte linnen jurk. „O engel van reinheid, hoe waag je je hier. En jij, Carla, straks zit je ook onder de smeer". Hij rechtte zijn rug en zijn blik werd aandachtig. Hoe staat het met de pingel?" vroeg Greet. „Ik besef dat ik zelf niet mee tel, alles draait om de Harley". „Ja maar", weerstreefde Dehk, ver schrikt door deze brute aantijging. „Ik wou je nog even groeten voor ik heenga", zei Greet koeltjes. „Heenga? Je bent er net!" „Ik zie dat je beschaftigt bent. Ik ben hier al een uur". „Ja maar Greet. „Carla heeft verrukkelijke thee. Je hebt nu lang genoeg aan dat ding zitten knoeien. Als je met een kwartier niet, zonder die smurrie op je neus, bij ons komt theedrinken, dan ga ik naar Johan Kordelaar, die me vanmorgen weer een aanzoek heeft gedaan, en reik hem de hand voor 't leven". „Johan Kordelaar, die halve gare, die bleke bertha! Je zou wel gek zijn!" „Je kunt 'beter met Johan trouwen dan met een Harley", stelde Greet koelbloedig vast. Carla lachte. Ze lach te, zoals ze de laatste weken niet ge lachen had. Derk zag haar aan en op eens spleet een verheugde grijns zijn besmeerd gezicht. .Jullie tweetjes he?" zei hij, „kun je wel tegen een weerloze jongen?" „Wij tweetjes wel", zei Greet met na druk. „Nou, hoe is het. Kom je of kom je niet?" Derk keek naar Greet, toen naar Car la. „Reken maar", zei hij blij. Hij keek het meisje na in haar witte jurk. „Ouwe reus", pruttelde hij. „Johan Kordelaar! wat zou ie lachen!" HOOFDSTUK XII Doorbraak Judith de Hoogh ging de dagen door, gehuld in het pantser van de afweer. Ze wisselde met haar mede-studenten wat algemeenheden uit, ging eten in 'n klein goedkoop restaurantje, waar ze zeker was niemand van de Alma Mater te zullen ontmoeten, sloot zich 's avonds °P haar kamer op en blokte ijverig, en vermeed hardnekkig ieder contact met haar vrienden. In haar gedachten probeerde ze vast FEUILLETON door TOM LODEWIJK te houden dat moment waarop ze, in het duister boven aan de trap Gert en Carla elkaar had zien kussen. Vanaf dat ogenblik dacht ze, was haar oude leven gestorven, was ze een nieuw le ven begonnen, dat evenveel uitzicht en vreugde bood als een lange rechte nette burgermansstraat in de regen. De twee mensen aan wie ze het meest gehecht was, Gert en Carla, hadden haar bedrogen en vernederd, die twee samen hadden haar diep beledigd en gekwetst. Nu vertrouwde ze niemand meer. Hardnekkig wrokte ze zich in deze houding vast, te hardnekkiger naarma te het moeilijker werd. Want Juud was een kind van haar tijd, meer realistisch dan romantisch, opgevoed in een afkeer van alles wat zweemde naar sentimen taliteit. Ze besefte dat behalve haar ge kwetstheid er ook nog was een gevoel van gramstorige ergernis om het melo dramatische van het geval. Ze vond het maar een derderangs drama, waarin ze betrokken was. „Knappe jonge stief moeder pikt vrijer af van jong onbe dorven meisje". In zo'n goedkope affai re wilde zij geen rol spelen en ze ver achtte beiden, Gert èn Carla, dat ze er een hoofdrol in hadden kunnen en durven spelen. De eerste dagen was haar ontwijken- van-iedereen een volkomen natuurlijke reactie geweest op de schok, die ze had gekregen, maar langzamerhand, moest ze zichzelf bekennen, begon dit kluize naarsbestaan knap vervelend te worden. Ze had al enkele uitnodigingen afgesla gen, die ze anders graag had aangeno men. Ze verlangde naar een gezellige boom met Bep, die ze stelselmatig ont week, naar de rust van Tsing's restau rant, waar ze niet durfde komen. Ze verlangde naar huis, niet naar Carla, o nee nooit meer Carla, die had af gedaan! maar Derk, en vooral Greet met haar rooie haren. Gert néé! Ze moest zichzelf beken nen, dat de twijfel of dit met Gert echt en blijvend was de kop al had opgesto ken. Hij kon zo onverschillig oppervlak kig, werelds reageren op dingen die haar diep raakten, hij liep zo makkelijk heen over problemen waarmee zij wor stelde, zo in de door haar gehate geest van „breek jij daar je lieve hoofdje maar niet over" met een vertoon van mannelijke superioriteit, dat ze zo lang zamerhand begon te onderkennen als het onvermogen van de oppervlakkige Lebemann om door te dringen tot de kern van de zaak. Zijn flirten met Car la schiep een steeds grotere afstand tussen hen. Ze moest zichzelf eerlijk bekennen, dat deze vriendschap, waar van ze zoveel had verwacht, haar had dit betreft voorheen uitermate gunstig lag, maar dan verantwoord is. Vorm en grootte Hier variëren de uitersten tussen „geen" kosten per ha. en 600,per ha. Het laatste is een bijna extreem ge val. De genoemde 'kosten zouden in re kening gebracht kunnen worden als vóór de ruilverkaveling alle percelen zeer klein en slecht van vorm waren, terwijl ze na de ruilverkaveling een vrijwel ideale vorm hebben gekregen. In het laatste geval zou hiervoor dus 30,per jaar en per ha. betaald moe ten worden. Maar de verandering, die dan ook tot stand is gebracht, is bijna niet voor te stellen. Als U niet overtuigd bent van de voordelen van een voldoende grootte en goede vorm van de percelen, moet U Uw licht eens opsteken bij de loonwer kers. Ik meen, dat alleen al bij de oogstwerkzaamheden (combinen van graan, rooien van aardappelen en bie ten) het verschil in kosten van ƒ30, per ha. tussen een klein en slecht per ceel met slechte vorm en een flink rechthoekig perceel er al uitkomt. Dan behoeven we van de overige werkzaam heden nog niet eens te spreken. Afstand en samenvoeging Het gaat hier dus over de afstand van de percelen tot het bedrijf en het verspreid liggen van de eigendommen. Ook hier is weer een variatie mogelijk van „geen" kosten tot ƒ600,per ha. Er worden geen kosten berekend als alle grond al vóór de ruilverkaveling bij het bedrijfsgebouw lag. De zwaarste aanslag wordt opgelegd als iemand vóór de ruilverkaveling praktisch geen grond bij het bedrijfsgebouw had en deze bovendien op een groot aantal plaatsen verspreid lag. Het was geen zeldzaamheid als de grond op tien of meer plaatsen lag. In het ideale geval, dat alle grond nu bij het bedrijfsge bouw is gelegd, krijgt de man voor dit onderdeel een bedrag op z'n rekening van 600,per ha. of ko9ten van 30,per jaar per ha. U moet het zich eens voorstellen: Boer zijn op een bedrijf van 20 ha., waar de grond op tien plaatsen op een flinke afstand van het bedrijfsgebouw ligt. En daar tegenover een zelfde op pervlakte in één kavel achter en naast het bedrijfsgebouw. Die extreme ver andering zou de man in kwestie op een bedrag van 600,per jaar komen te staan. En weer zeg ik: Zelfs een leek kan nagaan, dat het „een koopje" is als dit voordeel met deze jaarlijkse kosten kan worden verkregen. Een oudere boer, die in dergelijke omstandigheden verkeerde vóór de ruilverkaveling, zei het deze week in de „Eyercoogh" zeer treffend: „Als ik mijn bedrijf in de oude toestand had gehouden, dan had ik mijn zoon geadviseerd om desnoods naar de hoogovens te gaan, maar in' ieder geval geen boer te worden op zo'n bedrijf". ZATERDAG 2 NOVEMBER 1968: Adspiranten De Koog a-Oosterend a, 15.00 uur ZDH a-Cocksdorp a, 15.00 uur Pupillen ZDH a-Cocksdorp, 14.15 uur Tex Boys a-Texel a, 15.00 uur Tex. Boys c-ZDH b, 14.15 uur Oosterend b-Tex. Boys b, 15 00 uur Texel b-De Koog a, 14.15 uur ZONDAG 3 NOVEMBER 1968: 4de klasse A KNVB Egmondia-Texel, 14.30 uur (boot 12.00 uur) Afdeling Noordholland Tex. Boys-Purmerland, 14.30 uur Knollendam-ZDH, 14.30 uur (boot 12.00 uur) Hugo Boys-Oosterend, 14.30 uur (boot 12.00 uur) Texel 2-Succes 3, 14.30 uur De Koog-Tex. Boys 2, 14.30 uur Cocksdorp-JVC 2, 14 30 uur Callantsoog 2-De Koog 2, 14.30 uur (boot 13 00 uur) Oosterend 2-Oudesluis 4, 14.30 uur Texel 3-SRC 4, 12.15 uur ZDH 2-Vesdo 4, 14.30 uur BKC 4-Oosterend 3, 14.30 uur (boot 13.00 uur) Geel Zwart 5-Texel 4, 14.30 uur (boot 13.00 uur) Junioren Cocksdorp-Texel, 12.00 uur Watervogels 3-ZDH, 14.30 uur ZAP 3-De Koog, 14.30 uur (boot 13.00 uur) Adspiranten Tex. Boys a-Texel a, 12.00 uur Rectifikatie uitslagen De uitslag Cocksdorp-Tex. Boys a (pupillen) was niet 14 doch 11. De uitslag Tex. Boys a-Oosterend a, d.d. 19/10 was niet 14 doch 41. Tenslotte Na het voorgaande moet het wel dui delijk zijn, dat een eigenaar, die in de oude toestand een vrij vlakliggend, goed ontwaterd, aan de weg liggend be drijf had met goed gevormde en vol doende grote percelen, \foor heel an dere kosten komt dan een collega, die een bedrijf had met een ongelijke lig ging, dat bovendien slecht ontwaterd was, waar diverse kavels niet vanaf de weg waren te bereiken, met kleine en kromme percelen, die op vele plaatsen verspreid lagen. Waarbij ik er van overtuigd ben, dat in het tweede geval de man meer waar voor zijn geld krijgt dan in het eerste geval. Maar daarvoor moeten we ook in aanmerking nemen, dat de ruilver kaveling speciaal voor de bedrijven met ongunstige toestand bedoeld is. Zoete bessenjenever K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. MEDEDELINGEN S.V. Texel Texel 1 gaat weer een zware tegen stander bekampen. Als ze het aanpak ken zoals tegen Limmen, mogen we tevreden zijn. Alles er op Texel en geen krimp geven! Texel 2 ontvangt Succes 3 dat belust is op de bovenste plaats. Zorg voor revanche. Van Texel 3 ver wachten we dat ze op de goede weg blijven en misschien zorgt Texel 4 voor beide punten. De junioren gaan naar Cocksdorp en zijn aan hun eer verplicht om te win nen. Tussen Tex. Boys a en Texel a kan het gaan spannen. Het betekent voor allemaal aanpak ken en tot het laatste fluitsignaal. D.D. Texelse Boys Na de rustdag van afgelopen zondag komen alle elftallen, behalve de junio ren, weer in aktie Om 12 uur op eigen terrein de derby: Tex. Boys a-Texel a. Om half drie speelt het eerste tegen Purmerland. Denk om de zo nodige punten en onder schat ze niet. Terreindienst: E. Stiekema en P. Schoo. Het tweede zal in De Koog (2.30 uur) proberen De Koog 1 een puntje te ont futselen. Ook alle pupillen kunnen weer aan treden, allemaal present s.v.p. Kijk in het kastje in welk elftal en op welk terrein er gespeeld wordt. Succes allemaal. AW. ZDH ZDH 1 gaat zondag naar Knollendam om de club van die naam te ontmoeten. ZDH 9peelt nog steeds zonder de 3 ge blesseerde 9pelers, t.w. Dijker, Fransi- mon en Hin, terwijl E. Drijver wegens militaire verplichtingen ook afwezig zal zijn. Er zal daarom hard gewerkt moe ten worden om een puntje mee naar Texel te kunnen nemen. Kijk even in het programma of in het kastje met welke boot vertrokken wordt ZDH 2 speelt om 2.30 uur thuis tegen Vesdo 4. Ook hier zal weer met inval lers gespeeld worden. De moed niet op geven na de grote nederlaag van zon dag j.l., want de bal is rond; je kunt nooit weten hoe hij rolt. De P. S.V. Oosterend Zondag komen alle elftallen weer in het veld. Het eerste gaat weer uit. Dit maal naar Hugo Boys in Heerhugo- waard. Hugo Boys is een moeilijke te genstander, die stellig zal proberen om SVO z'n eerste nederlaag toe te bren gen. Dus er weer volledig tegenaan, dan moeten er toch wel weer een paar puntjes inzitten. Boot 12.00 uur, aan vang 14.30 uur. Het tweede speelt thuis tegen Oude- sluis 4 en zal proberen om door te gaan op de ingeslagen weg d.m.v. een over winning. Aanvang 14.30 uur. Het derde speelt uit tegen BKC 4 en probeert het daar tot een goed resul taat te brengen. Vertrek boot 13.00 uur. Aanvang 14 30 uur op het b-veld. De adspiranten moeten volgens het programma tegen De Koog a spelen, maar daar De Koog z'n adspiranten te ruggetrokken heeft, moeten jullie even in het kastje kijken of er nog een wed strijd ingelast in. Doe je best allemaal en veel succes. P.K. S.V. De Koog Denken de leden om de jaarvergade ring op vrijdag 1 november? Wij reke nen op ieders komst in „Capri", aange zien belangrijke plannen gemaakt moe ten worden voor de bouw van de kleed kamers. Ook andere dingen vragen de speciale aandacht, zoals bekend is. Gaarne dus iedereen aanwezig. COPYRIGHT STUDIO AVAN ÜA-d-8 182. Lnke Lowietje zou het niet in zijn armzalige hoofd gehaald hebben om niet onmiddellijk te gehoorzamen aan de strenge opdracht van Kille Bill. Dus begaf hij zich met gezwinde spoed naai de kom van het fraaie dorp Rijkhuyzen en het duurde niet lang of hij was er achter waar het raadhuis zich precies bevond Met zelfverzekerde stap liep hij de treden van het bordes op en weldra stond hij in de hall van het fraaie, eeuwenoude bouwwerkje. De plichtsge trouwe gemeentebode Kobus Reutelen- bos trad hem ietwat aarzelend tege moet. Kobus had namelijk ikijk op men sen en zag wel, dat Lowietje allesbe halve een héér was. „Ik mot de 'burgemeester spreken", zei Lowietje. „Zeg dat er haast bij is, want er vallen centen voor het dorp te verdienen. „J.. ja, goed...., ik zal het zeggen, meneer", antwoordde Kobus Reutelen- bos en schielijk diende hij de vreemde ling, die blijkbaar centen kwam bren gen, bij burgemeester Van Muizenis aan. „Zo zo, waarde vriend", zei burge meester van Muizenis. „Er vallen dus centen voor het dorp te verdienen met jouw plannetje. Heel aardig, heel aar dig. Jammer alleen dat er al méér mensen zijn geweest, die me dat hebben wijsgemaakt. Denk nog maar eens aan die onzin van die voetbalwedstrijd hier. Veylenoord werd verslagen.... alle maal tot je dienst. Maar wat hielden we eraan over? Ruzie, winstbejag, wegko pen van spelers, troepen misdadigers uit de stad, geheime agenten en weet ik allemaal wat nog meer!" „>Het is nou anders, burgemeester", meesmuilde Linke Lowietje. „Hier zit het leger achter! En aangezien het leger de grootste slok-op is van onze natio nale begroting, maakt het ook al geen cent uit of er een paar duizendjes méér worden uitgegeven teleurgesteld. Wanneer daar zo geleide lijk, onmeikbaar, een eind aan gekomen was, zou ze er niet aan kapot zijn ge gaan, maar dat het op deze manier moest gebeuren en met Carla! Bah! Afwezig stond ze te staren in de eta lage van de boekwinkel in de Van Baerlestraat en ze was er zich niet van bewust dat ze weer was het kleine meisje van voorheen zoals ze daar stond, bijtend op haar onderlip, de tas op haar heup gesjord, in een onver schillige, balorige hoekige houding. Ze lette niet op de mensen die langs gin gen. Sommigen bleven voor de etalage staan, ze merkte het niet eens. Merkte het pas, toen ze zich ervan bewust was, dat iemand daar al een hele tijd stond, het gevoel had dat ze werd aange staard, nijdig, met een onverschillig schouderophalen, verder wou lopen en toen opeens bijna de tas uit haar arm liet glippen. „Peinzende jonkvrouw met boeken tas", zei Greet. Een ogenblik wilde Juud snauwend uitvallen: Wat moet je van me? Laat me met rust! Tegelijk begreep ze dat ze zich niet moest aanstellen. En dat ze verschrikkelijk blij was dat ze iemand zag, dat die iemand Greet was. „Hoi!" zei Greet, „bof je even? Ik was naar je op weg en zou je niet thuis getroffen hebben, maar ik ben per on geluk een halte te vroeg uitgestapt. En wat zie ik?" Juud lachte. „Nou kom mee, blijf je bij me eten?" Het was er uit voor ze het wist. Maar opeens was ze zo blij dat de eerste die door haar isolement heenbrak Greet was, Greet met haar kameraadschappelijke grijns, Greet, fi deel en betrouwbaar, Greet die de zwaarste problemen met een enkel woord tot hun werkelijke proporties wist terug te brengen. Ze hoefde niet te praten, Greet had genoeg te vertellen en langzaam week al dat grauwe en trieste naar de aoh- tergrond, smolt de korst van eenzaam heid weg. Ze had Greet zo royaal uit genodigd te blijven eten maar er niet op gerekend natuurlijk, dus moesten er nog gauw in enkele winkels bood schappen worden gedaan, „want je zet me toch niet op water en brood" ver onderstelde Greet. Ze had het opeens druk met koffiezetten, eten klaarmaken en samen in het keukentje kletsten ze en Judith hoorde zichzelf weer lachen. En onder al die drukte leek het of al les, wat verwrongen en onnatuurlijk was geweest, als vanzelf weer op zijn plaats kwam. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 9