Cjrocn 2rwartsjexeh in het harL, UDI schoot in de roos met „Bemoeial" Binnenkort voorstel opheffing destructie-in richting HsQgEH Vliegveld „Texel" tankstation voor Noordzeehelicopters PH-SBH Eerste toestel met vreugde ontvangen <,*b "tb ekastjes Moerbeek's 60 JAAR MOERBEEK fêDAG 12 NOVEMBER 1968 82e JAARGANG No. 8317 Utgare N.V. v/h Langeveld De Rooü jjtbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den j, iel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Rail* feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per nun. Vrijdagmiddag om twee uur landde op het vliegveld Texel een negen ton iware Sikorsky S 61 N helicopter van Schreiner-Bea. Het feit, dat nooit eer der een zo zware helicopter op het Texelse vliegveld is geweest, maakt de ze gebeurtenis al het vermelden waard, maar er zit meer achter. De indruk wekkende wentelwiek zal nl. blijven komen en wellicht zullen ook de toe stellen van een andere maatschappij, ..Nocrdzeehelicopters", regelmatig van het Texelse veld gebruik gaan maken. Zowel „Schreiner-Bea" als „Noordzee" houden zich bezig met het vervoer van mensen en lichte materialen naar en \an de op het continentaal plat werken de booreilanden. In het land zijn enkele helicopterbases ingericht, o.a. te Rotter dam en IJmuiden. De naar olie en aard gas zoekende maatschappijen blijken echter steeds meer belangstelling aan de dag te leggen voor het zeegebied ten noorden van de Waddeneilanden. Voor de helicoptcrmaatschappijen is het eco nomisch aantrekkelijk om op een van de Waddeneilanden een basis te hebben, waar zij kunnen tanken. aantal vliegbewegingen van helicopters meer dan verdubbelen. Pompstation Het vliegveld beschikt nog niet over een tankstation voor de zg. GP 1 brand stof (kerosine), waarop de twee tur binemotoren van elk 1250 pk draaien. Esso heeft daarom tijdelijk een mobiel station geplaatst met een beperkte voorraad kerosine. Reeds is vergunning gevraagd voor de bouw van een defi nitief pompstation met een voorraad van 20.000 liter. Het feit, dat Esso een dergelijke definitieve voorziening aan legt, is een aanwijzing dat de Texelse helicopterbasis langer dan een blauwe maandag zal functioneren. Dat voor een tankstation geen ander Wadden eiland is uitgekozen, is o.a. het gevolg van het feit, dat alleen naar Texel zeer grote tankwagens kunnen worden ver voerd. Douane Omdat de helicopterdienst op de booreilanden niet als binnenlands lucht verkeer wordt aangemerkt, waren ook douanefaciliteiten van belang Zoals Teruggekomen van bet booreiland „Endcvour" (gelegen op 8 minuten vliegen ten noorden van Texel) landde vrijdagmiddag deze 9 ton wegende en aan 22 personen plaatsbiedende helicopter op bet vliegveld Texel om brand stof te tanken. Het toeval wilde dat zich onder de bemanningsleden een Texelaar bevond: Jac. Witte, die enkele maanden bjj Schreiner werkt als onderdeel van zijn opleiding. bekend fungeert havenmeester J. C. de Bruijn sinds het vliegveld een interna tionale status 'kreeg, als douaneambte naar, waardoor uit het buitenland af komstige toestellen niet eerst op een andere luchthaven behoeven te landen. Een uitbreiding van de aan de inter nationale status verbonden faciliteiten kwam onlangs tot stand, toen de Minis ter van Financiën er akkoord mee ging, dat het Texelse vliegveld mag worden benut als plaats van invoer, uitvoer en doorvoer van handelsgoederen. Tot dus ver hadden de „privileges" alleen be trekking op personen. De ligging op betrekkelijk korte af stand van de booreilanden, maakt Texel ook geschikt als bevoorradingscentrum voor zware materialen, die alleen per schip kunnen worden vervoerd. Mo menteel worden mogelijkheden bestu deerd om een dergelijke bevoorradings basis te Oudeschild te vestigen. In het huidige stadium kan over dit voor Texel uiterst belangrijke project nog weinig definitiefs worden gezegd. De Rederijkerskamer UDI heeft vrij dag- en zaterdagavond een goede beurt gemaakt met de opvoering van „Bemoeial". Alleen al met de keus van het stuk had men in de roos ge schoten. „Bemoeial", geschreven door Jack Popplewell en vertaald door Al fred Pleiter, is een spannende en bo vendien geestige thriller, die door de UDI-mensen geroutineerd voor het voetlicht werd gebracht. Het kwam vooral aan op de twee hoofdrollen. De heer G. Pansier en mej. E. Remmers bleken hiervoor geknipt; zij zijn dan ook vooral verantwoordelijk voor het succes. Bij een thriller, ook een komi sche, zijn minder vlot spel en haperin gen funest. Meer dan bij stukken van een ander genre zijn aarzelingen en versprekingen fnuikend voor de span ning, die tot en met de climax zorgvul dig dient te worden opgebouwd. In het privékantoor van de weinig populaire zakenman Richard Marshall doet de werkster, Mrs. Piper, een schrikwekkende vondst; een lijk. Met dat lijk gebeuren vreemde dingen. Het verplaatst zich van het ene naar het andere vertrek en als Commissaris Baxter van Scotland Yard met zijn rechercheur Goddard ter plaatse ver schijnt, is het lichaam zelfs geheel ver dwenen. De barse commissaris ver moedt dat er toch iets is gebeurd, want op een stoel worden bloedsporen aange troffen. Al het personeel wordt aan de tand gevoeld, maar merkwaardig ge noeg is het vooral de werkster, die een grote scherpzinnigheid aan de dag legt en bij het combineren en deduceren zelfs de meerdere is van de commissa ris. Een pijnlijke toestand voor de autoritaire politieman. Pijnlijk is het ook dat Mrs. Piper en Baxter elkaar vroeger hebben gekend en de werkster maakt van haar hart geen moordkuil. Aanvankelijk wordt verondersteld, dat Marshall is vermoord, maar hij komt Een helicopter verslindt nl. enorme hoeveelheden brandstof. Door de lange ifstand tussen de basis en booreiland moet een grote lading kerosine worden meegenomen, als gevolg waarvan de nuttige (betalende!) lading van de heli- xipter beperkt moet worden. Tot grote vreugde van het bestuur van onze in ternationale luchthaven (ja, ja) heeft men nu het oog op Texel laten vallen. Omdat de N.V. Luchtvaartterrein aan landingsgeld ƒ5,per ton opstrijkt, be tekent het regelmatig landen van zware helicopters een mooie bron van inkom sten, die niet tot één seizoen beperkt blijft. Verwacht wordt, dat de Sikorsky van Schreiner-Bea gemiddeld tweemaal per week op Texel komt. Als Noordzee helicopters ook gaat meedoen, kan het Het gemeentebestuur zal de raad binnenkort voorstellen de tot de Vétérinair Hygiënische Dienst behorende destructie-inrichting op te heffen en de ver werking van kadavers over te dragen aan een der grootste destructiebedrijven van Nederland, de N.V. Gekro te Overschie (Rotterdam). Dit is belangrijk voordeliger dan het exploiteren van een eigen destructor. Wel zal gezorgd moeten worden voor een gekoelde opslagruimte, waarin de kadavers worden verzameld en voor vervoer naar een afhaalpunt in Den Helder. Het boven staande werd donderdagmiddag door burgemeester Mr. W. H. Sprenger aan het begin van de raadsvergadering meegedeeld. Mr. Sprenger vertelde ook dat de Bernardlaan een wening te kunnen commissie, die de inbreng van de ge- bouwen, is door B. en W. gegarandeerd, meentelij'ke MAVO en het Rijksathe- advertentie I.M. LAATSTE NIEUWS VAN SINT NICOLAAS De overtocht uit Spanje verloopt ge heel volgens plan, meldt ons de scheeps- radio van de stoomboot uit Spanje. Zaterdag a.s. zal Sint Nicolaas voet aan wal zetten in Oudeschild. Het laat ste deel van de zeereis stap de Sint en zijn gevolg van Zwarte Pieten over op ie kotter van de heer Boom, de TX 77, die om 14.30 uur in de haven zal meren. De Sint hoopt dat heel veel kinderen hem bij zijn aankomst zullen toezingen en dat de grote mensen allemaal hun vlaggen zullen uitsteken. Gezeten op zijn trouwe schimmel zal de Sint en zijn gevolg van Oudeschild naar Den Burg rijden. De route door Den Burg wordt in de volgende krant precies aangegeven. Veel groeten aan alle kinderen van de Sint. Donderdag 14 november Den Burg, De Lindeboom-Texel, Overkoepe- 'ing Vrouwenver., Grote avond met B. en W.. onderwerp „Gemeentebeleid". Mogelijkheid tot •kcussie. Toegankelijk voor iedereen (ook voor aanvang 8 uu^. Vrijdag 15 november Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub „De Kieken- "hef', Fotocollectie Maastricht, aanvang 8 uur Den Burg, Gemeenteavond Herv. Gemeente, preker de heer Sikkens over Geloof en Ge weld. neum in de Rijksscholengemeenschap (per 1 augustus 1969) zal begeleiden, is gevormd. De begeleidingscommissie be staat uif de heren Mr. J. C. J. Storm van s-Gravensande, T. Siskens (resp. chef en plaatsvervangend chef van de afdeling Rijksonderwijs van het Minis terie van Onderwijs en Wetenschappen), Mr. W. H. Sprenger en P. R. Blanke voort. Naar elders Voorts werd meegedeeld, dat aan de MAVO-onderwijzers L. v.d. Wulp en J. Kuurstra per 1 januari 1961 op eagen verzoek eervol ontslag is verleend. „Wegens benoeming elders", aldus Mr. Sprenger. De 'heer v.d. Wulp (sinds 1960 aan de ULO verbonden) gaat naar Oud- Beierland; de heer Kuufstra, sinds 1964 onderwijzer aan de Texelse ULO, gaat naar Terschelling De aanleiding voor hun ontslagaanvraag hangt nauw sa men met de moeilijkheden rond de vorming van de scholengemeenschap. De heren v.d. Wulp en Kuurstra me nen niet te kunnen samenwerken met de rector van de scholengemeenschap, de heer C. v.d. Eijk. Andere MAVO- onderwijzers, die hadden aangekondigd ontslag te zullen nemen, zijn op dat be sluit teruggekomen. De raad maakte donderdag geen erg massale indruk. De heren Witte, Zijm, Barendregt en Dros waren nl. verhin derd. Tegen de weigering van een door hem aangevraagde bouwvergunning was een beroepsschrift binnengekomen van de heer H. C. Stark, echter te laat om nog in deze vergadering behandeld te kunnen worden. Dat gebeurt dus in de volgende bijeenkomst. De betaling van rente en aflossing van de geldleningen, die de heren Jas en Eelman willen aangaan om aan «ie Fluoridering Voorts maakte Mr. Sprenger mel ding van een brief, die was binnenge komen van mevrouw M. A. de Jong- Kuiper, waarin ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen de mogelijke fluoride ring van het Texelse leidingwater. De voorzitter stelde voor de brief nog even te laten liggen. B. en W. zijn nog druk doende met het verwerken van ge vraagde informatie over fluoridering. Het is de bedoeling in een volgende vergadering met een pre-advies te 'ko men, dat vergezeld zal gaan van docu mentatiemateriaal, waaronder ook deze brief. Mevrouw J. Koning-Bruin (PvdA) vond het niet zo zinvol. Zij was van mening, dat de raad toch voor het probleem blijft staan om als ondeskun dige een oordeel te geven over de ar gumenten van deskundige voor- en te genstanders. Liever zag zij voor die tijd een voorlichtingsbijeenkomst belegd, waarbij een deskundige aan het woord wordt gelaten. Scholengemeenschap Sprekende over de stand van zaken inzake de vorming van de scholenge meenschap, gewaagde Mr. Sprenger van de vorming van het Onderwijscon- tact Texel (waarover wij reeds schre ven), waarin alle Texelse onderwijsvor men zijn vertegenwoordigd. Er is een voorlopige inventarisatie gemaakt van de onderwerpen die door dit Contact zullen worden behandeld. Verder is tot stand gekomen het Scholengemeen schapcontact, dat het contact tussen Atheneum en MAVO wil bevorderen. Van beide scholen zijn suggesties ont vangen over te behandelen onderwer pen, die in de eerstvolgende vergade ring van het Scholengemeenschaps- contact zullen worden behandeld, in tegenwoordigheid van de inspecteurs van de betrokken scholen en de verte genwoordiging van het departement. Tenslotte is ook een Brugjaarcontact gevormd, waarin degenen, die lesgeven in het brugjaar van Atheneum en MAVO elkaar ontmoeten. De berichten over de gang van zaken over dit in middels gestarte eerste brugjaar zijn bemoedigend. Gevaarlijke kruising Mr. Sprenger vertelde, dat B. en W. zijn teruggekomen op hun oorspronke lijk besluit om de gevaarlijke weg- kruising Pijpersdijk-Westerweg in Waalenburg niet verder te bebakenen dan reeds het geval was. Dit naar aan leiding van het ongeluk met dodelijke afloop, dat zich daar onlangs weer voordeed. Het feit, dat voor de oorzaak van dit ongeluk geen verklaring is te geven, heeft B. en W. tot de overtuiging gebracht, dat met het kruispunt iets bijzonders aan de 'hand moet zijn. Aan de ANWB is gevraagd zo snel mogelijk een onderzoek in te stellen en advies te geven inzake te nemen maatregelen. De heer C. Koorn, die in eerdere vergaderingen heeft aangedrongen op verbetering van de bebakening van het kruispunt, zei het te betreuren, dat eerst een dodelijk ongeluk moest gebeu ren alvorens B. en W. bereid waren eraan te werken. ,,Er is wel degelijk aan gewerkt", verdedigde de voorzitter zich. „Er zijn maatregelen genomen. Wij hebben het idee, dat alle maatre gelen, die redelijkerwijs verlangd kon den worden, ook inderdaad zijn uitge voerd. Er is nu aanleiding om de meest deskundigen in het land te raadplegen. Je kunt in zo'n situatie maar niet van alles proberen. Eerst moet vaststaan wat aan het kruispunt hapert". Koorn: „Het zit 'm in de ruimte, voorzitter. Ingevolge de bepalingen in de nieuwe bouwverordening hebben B. en W. tot ambtenaren van bouw- en woningtoe- MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 later opdagen en hoort dan prompt tot de verdachten. Vooral tegen hem sta pelen de aanwijzingen zich op en als de werkster er niet zou zijn geweest, zou hij zeker gevankelijk zijn weggevoerd. Ook de pnvé-secretaresse Marian Selby lijkt niet van alle smetten vrij en wat te denken van mevrouw Marshall, die er een andere minnaar op nahoudt en best eens belang bij de dood van haar wettige echtgenoot zou kunnen hebben? Maar als het lijk, dat ergens in Londen wordt gevonden, dat van de minnaar van mevrouw Marshall blijkt te zijn, valt de verdenking weer op Richard. Zoals het hoort in dergelijke verhalen, bedriegt de sohijn en wordt Robert Westerby als de moordenaar ontmas kerd. Hij is uiterst geslepen te werk ge gaan en heeft er zelfs niet tegenop ge zien een tweede moord te plegen. Het derde slachtoffer zou de werkster ge worden zijn, als niet op het allerlaat ste nippertje hulp was gekomen. Geroutineerd spel De werkster Mrs. Piper, die dank zij haar bemoeizucht, brutaliteit en scherp zinnigheid de moordenaar weet te ont maskeren, werd gespeeld door mej. E. Remmers. Na een aarzelend begin was het goed merkbaar, dat zij veel toneel ervaring achter de rug heeft. Haar con- tinu-vlotte spel en mimiek maakten haar creatie tot een glansrol. Voor het uitbeelden van de eenvoudige en arge- loos-brutale dienstmeid had zij haar type niet mee, hetgeen de prestatie des te verdienstelijker maakt. Bijna voort durend was zij de tegenspeelster van de heer G. Pansier, die als commissaris Baxter speelde. Ook voor deze hoofdrol was nauwelijks een betere speler denk baar. Spreektoon en gebaren deden denken aan het Maigret-type, behalve uiteraard op de vele momenten, dat hij de leiding van het onderzoek aan de werkster moest overlaten. Lof komt ook toe aan de andere medewerkenden. De heer A. van Zeijlen bewoog zidh zeer ervaren als de zakenman Richard Marshall. De hautaine, gedecideerde houding deed 'het goed. Zeer acceptabel acteerde ook de heer R. vd.. Kooi, maar voor een rechercheur waren zijn bewe gingen onzeker. Geroutineerd, maar wat vlak speelde mevouw I. Reitsma- Bakker als mevrouw Claire Marshall. Mevrouw Bakker kan trots zijn op haar heldere vérdragende stemgeluid. Daar over beschikt mevrouw A. Bonne- Groot (als de pnvé-secretaresse Marian Selby) helaas niet. Wie niet achterin de zaal zat, denkt echter ook aan haar spel met genoegen terug. De heer W. Tinholt toonde zich het bezeten en haatdragende type, dat hij moest zijn om zich als moordenaar waar te kunnen maken. De rol van Vicky Reynolds ten slotte, was in vaardige handen van mevrouw B. Keijser-Breeuwer, die zeer ongedwongen acteerde. Regisseur was de heer A. Poel. De grime werd ver zorgd door de heer B. Polman. Techni sche begeleiding werd gegeven door de heer B. Heerschap Mevrouw G .Arens- man^Reinders souffleerde. 400 TEKENINGEN Een fout is geslopen in het bericht over de door boekhandel J. Nauta uit geschreven tekenwedstrijd ter gelegen heid van de kinderboekenweek. Wij meldden, dat voor de wedstrijd 200 te keningen waren ingeleverd, hetgeen een „halve waarheid" was. Het werke lijke aantal inzendingen bedroeg nl. 400. GESLAAGD Voor het praktijkdiploma machine- schrijven 165 slaagde mej. Irene Bak ker te Den Hoorn. Het diploma 135 werd behaald door mej. Thea Boersen te De Koog. Beiden werden opgeleid door de heer A. C. Peetoom te Den Burg. zicht aangewezen de heren Van Hoorn, Bosma, Van Wilsum, Boots en Bugel. Raadhuis Sprekende over de raadhuisbouw vertelde de voorzitter, dat enige ver traging is ontstaan. Nadere informatie leerde ons dat de vertraging niet van ernstige aard is. Aannemer Drijver zal het raadhuis medio april opleveren. (zie vervolg tweede blad) PRIJSWINNAARS 60 GULDEN Donderdag 7 november: Mevrouw C. Hin-van Zuilen, Zuidhaffel B 80 Vrijdag 8 november: De heer P. van Loo, Boodtlaan K 3b, De Koog Zaterdag 9 november; Mevrouw Breeuwer, Groeneplaats 14, Den Burg

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1