Groen <2wartr^pxels in het hart-, Hartelijk welkom voor Sint Nicolaas Praatstuk door Duinkanters99 vaardig voor voetlicht gebracht Vriendelijk verzoek Moerbeek's Eerste „Majorcaprijs" voor D. Prins Vach tiaar zen f 29,95 f 35,95 MANTJE sclioenhandel ^jOR UUt fa 60 JAAR MOERBEEK Jonge wielrijder naar ziekenhuis Ook ontvangst in Oosterend Kortsluiting gaf vertraging 82e JAARGANG No. 8319 rtfSDAG 19 NOVEMBER 1968 Vcrachfynt din «dag» en vrtydags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Cotfp. Rail- feisenbaak. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 et incasso. Advert: 18 ct per mm. Zaterdagavond zijn in hotel „De Graaf' de prijzen getrokken van de eerste van drie verlotingen in het ka der van de Winkelweck-aktie van de Burger winkeliers. Onder toezicht van opperwachtmeester J. de Boer deed de heer L. van Kooten jr. drie grepen uit de enveloppenhoop. De eerste prijs, een 15-daagse vliegreis naar Majorca voor twee personen, werd gewonnen door de heer D.' Prins, E 92a, Eierland. De tweede prijs, een 6-daagse Rijnreis, was voor de heer F. Kaczor, Boodtlaan 2 te De Koog, en de derde prijs, een 5-daagse reis naar Parijs, ging naar de heer G. Rump, Parkstraat, Den Burg. Zoals bekend mogen de prijswin naars ook een andere dan de gewon nen reis maken. De heer F. Kaczor heeft laten weten liever naar de win tersport te gaan De heer Rump voelt wel voor het reisje naar Parijs, maar de winnaar van de eerste prijs was zo perplex toen men hem op de hoogte stelde, dat hij er eerst nog eens over wilde nadenken. De belangstelling voor de trekkings- pledhtigheid was uiterst gering. Zater dagavond a.s. zal de trekking plaats vinden van de thans lopende tweede verloting. De trekking van de derde verloting wordt maandagavond 2 de cember gehouden. IR. GALEMA SPREEKT OP CONTACTAVOND COÖPERATIES Op dinsdag 26 november zal in „De Oranjeboom" de jaarlijkse contact- avond van de gezamenlijke Texelse Coöperaties worden gehouden. Het woord zal worden gevoerd door Ir. A. G. Galema, directeur van de Centrale Coöperatie LTB Noordholland. Hij zal o.m. spreken over structuurwijziging van de landbouw en de noodzaak van schaalvergroting. Naast de coöperatie leden zijn ook hun echtgenotes en mee werkende zoons welkom. BESTELAUTO MOCHT LADEN EN LOSSEN De 26-jarige chauffeur J. W. Koenis uit Purmerend kwam bij de politie vertellen, dat zijn voor de VIVO super market op de Groeneplaals staande be stelauto was aangereden door een auto, bestuurd door C. D. uit Oosterend. De eigenaar van deze wagen wilde echter geen schuld bekennen, omdat volgens hem ter plaatse niet geparkeerd mag worden. Er geldt inderdaad een par keerverbod voor beide zijden, maar de heer Koenis was bezig koekblikken te lossen en dat is toegestaan. JUPITER, AKISTO, LUGANO enzovoorts Lekker wolgevoerd vanaf echt vachlgevoerd vanaf bij in de Hogerstraat Het telefoonnummer van de drukkerij Texelse Courant is al geruime tijd 2741. Het oude nummer, 2058, werd toegewezen aan de familie C. Burgman, Hollewal 16 te Den Burg. De familie Burgman wordt echter nog steeds meerdere malen per dag opgebeld door mensen, die ons bedrijf aan de lijn willen hebben. Dat wordt langzamer hand bijzonder vervelend en gaarne geven wij dan ook het advies door om vooral in de nieuwe PTT-gids te kijken alvo rens men gaat opbellen. Geble ken is dat honderden Texelaars nog gebruik maken van het han dige gidsje, dat destijds is uitge geven door de N.V. TOC. Dat gidsje is echter sterk verouderd: tientallen nummers zijn gewijzigd en tientallen nieuwe nummers zijn eraan toegevoegd. Het lijkt ons een daad van naastenliefde om dat „rode boekje" in vuilnis bak of prullemand te gooien en voortaan de misschien onhandige maar in ieder geval correcte offi ciële gids te raadplegen. Waar voor bij voorbaat dank. Redaktie. MEUBELHANDEL n Burg Tel. 2572 Ab %ise*geïr*M PRIJSWINNAARS 60 GULDEN Donderdag 14 november De heer G. van Vooren, Vuurtorenweg C 70a, De Cocksdorp. Vrijdag 15 november Mej. A. de Jong, Hoofdweg E 40, Eierland. Zaterdag 16 november Mevr. C. de Veij-Koopman, Wilhelminalaan 45, Den Burg. Uitgave N.V. r/h Lange veld De RooU fostbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 i: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den 0, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 AUTO OVER DE KOP IN DE SLOOT: CHAUFFEUR ONGEDEERD Zaterdagavond werd in de berm- sloot van de Langwaalderweg een op z'n kop liggende auto gevonden. De wagen was vrij diep in het water weg gezakt en het was niet ondenkbaar, dat er nog mensen inzaten. De politie werd gealarmeerd; twee kraanwagens kwamen in actie. Spoedig bleek, dat de chauffeur in veiligheid was. Het was de 38-jarige metselaar L. van K. uit Oosterend, die, komende van Oude- sohild, op de gladde weg was gaan slippen en over de kop in de sloot te- reCht was gekomen. Voorbijgangers hielpen hem uit zijn benarde positie; bij omwonenden werd hij van droge kleren voorzien. De auto, een Renault R 4, was deerlijk gehavend en moest worden weggesleept. SUCCESVOL OPTREDEN ,,'T AMATEURTJE" DE WAAL Voor een stampvol zaaltje heeft de toneelvereniging ,,'t Amateurtje" zaterdagavond de thriller „Moord op kantoor" opgevoerd. Er werd goed gespeeld en het publiek ge noot dan ook duidelijk. Het stuk zal zaterdagavond a.s. worden herhaald, wederom in het dorpshuis „De Wiele waal". Recensie in de krant van dins dag d.a.v. DE KOOG Zondagmiddag om kwart over drie werd de 9-jarige Dirk Pieter List op het Mienterglop aange reden. Met een beenwond en een her senschudding werd hij naar het zie kenhuis vervoerd. Waarschijnlijk om dat hij onvoldoende rechts hield, kwam hij in botsing met een uit tegengestel de richting naderende DAF, bestuurd door de hotelier A. J. E. JONGEMAN HAD GEVANGENISSTRAF TEGOED OOSTEREND De Texelse Rijks politie 'heeft in Oosterend de 21-jarige radiomonteur De B. aangehouden. De jongeman was door de Utrechtse en Haarlemse rechtbank tot totaal 3 we ken gevangenisstraf vreoordeeld. Om dat het tijd werd, dat hij drie straf ging uitzitten en omdat de betrokkene geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, werd zijn naam in het opspo ringsregister venmeid, wat leidde tot de aanhouding te Oosterend. De jonge man is na een verblijf in de cel te Den Burg gisteren naar Haarlem overge bracht. Sint Nicolaas is weer op Texel. Za terdagmiddag zette hij in Oudcschild voet aan wal, in gezelschap van maar liefst twaalf knechten. Honderden fees telijk uitgedoste kinderen en evenveel ouderen zorgden voor een hartelijk welkom. Het was bitter koud, maar gelukkig zonnig, toen de TX 77 in de havenmond afmeerde. De Goedheilig man schudde honderden handen en handjes en vernieuwde de kennisma king met tal van ouders en zakenrela ties. Natuurlijk maakte ook het be stuur van de Winkeliersvereniging, die de ontvangst en intocht weer had ge organiseerd, zijn opwachting. Ieder constateerde met blijdschap dat de hoogbejaarde bisschop zich bijzonder vitaal bewoog en een levendige be langstelling toonde voor hetgeen zich in het afgelopen jaar op Texel heeft afgespeeld. De knechten hadden druk werk met het uitdelen van snoepgoed. Met een taxi liet Sint zich naar Den Burg rij den. Bij het begin van het Schilderend stapte de Goedheiligman over op zijn trouwe schimmel, waarmee de tocht door de straten van Den Burg werd gemaakt. Via een kortere route werden de bussen met kinderen alvast naar de Groeneplaats gebracht, waar op het podium de officiële ontvangstplechtig heid plaatsvond. Hartelijk welkom Namens de gemeente Texel werd de hoge gast vriendelijk toegesproken door burgemeester Sprenger. Sint Nicolaas zelf zei weer bijzonder blij te zijn dat hij op Texel was. Over de aantallen ondeugende kinderen hadden hem blijkbaar verontrustende cijfers bereikt, want hij riep zijn gehoor met klem op toch vooral lief te zijn. Hij herinnerde de burgemeester er aan, dat een Texels zwembad een der mooiste geschenken zou zijn voor de jeugd en hij drong erop aan hiermee haast te maken. Bijzonder jammer was het dat de geluidsinstallatie zeer gebrekkig func tioneerde en tenslotte niets anders dan een storend geloei liet horen. Daar door was de zanghulde van de kleuters onhoorbaar, wat ertoe bijdroeg, dat de plechtigheid in een nogal rommelig ge heel ontaarde. De intocht verliep ove rigens geheel naar wens, mede dank zij de politie, die bij de enorme ver keersdrukte de handen vol had. Oosterend Nadat voorzitter Jan Agter Sr. het slotwoord had gesproken, vertrok Sint Nicolaas naar Oosterend. Hier was de intocht georganiseerd door de dorps commissie. De goede bisschop maakte met kennelijk plezier gebruik van de open „eend" van dokter Barnard, die voorafgegaan door „Excelsior" een toertje door de straten maakte. In het behaaglijk warme dorpshuis waren de Oosterender kinderen samengestroomd om de goedgeefse gast een passende hulde te brengen. Voorzitter Joh. C. Roeper sprak een welkomstwoord, aangezien de heer J. Daalder wegens ziekte verhinderd was. De heer Roeper maakte van de gelegenheid gebruik om er de Sint op te wijzen, dat ook in Oosterend nogal wat stoute kinderen wonen, die de muren van de muzieknis hadden besmeurd. Een duidelijk ge schokte Sint Nicolaas beloofde hierte gen te zullen optreden, maar hij vond ook dat de ouders er wat aan konden doen. Overigens werden alle kinderen met een tractatie verrast. Als tegen prestatie wilden de jonge Oosterender- tjes graag uit volle borst enkele Sin terklaasliedjes meezingen. Daarop riep Sint dokter Barnard op het podium. Deze medicus, kennelijk worstelend met een slecht geweten, durfde niet waarna de zwarte knechten er met de sterke arm voor zorgden dat het bevel van hun meester toch werd uitgevoerd, onder luid gejuich van de jeugd. Sint had echter alleen maar goede woorden voor de dokter. Hij dankte hem voor het gebruik van de auto en bood hem een grote worst aan. DE KOOG De Koger toneelver eniging „De Duinkanters" heeft zater dag voor een genoegelijke avond ge zorgd met de opvoering van Zijne prinselijke hoogheid", een vrolijk to neelspel. Dat gebeurde in de zaal van hotel „De Toekomst", waarmee een oude traditie in ere werd hersteld. Het publiek, bijna tachtig man sterk, heeft waar gehad voor zijn geld. We konden de keus van juist dit stuk niet bewonderen, maar de spelers maakten er het beste van. Vooral de hoofdrol, gespeeld door de heer K. Bonne, was in zeer goede handen. Met een opmerkelijke routine bewoog hij zich over de planken. We hadden de indruk dat hij niet alleen zeer rolvast was, maar er af en toe ook een schepje bovenop deed. De vele typisch Texelse uitdrukkingen zullen tenminste wel niet door schrijf ster Rosita Peters zijn gebezigd. Het stuk gaat over de belevenissen van de niet erg intelligente vrijgezel Klaas Stieltjes, die de hoofdprijs van de voetbalpool heeft gewonnen. Een langgekoesterde wens kan in vervul ling gaan: als „rijke bink" een tijdje logeren in een deftig hotel, samen met zijn moeder en zuster. De simpele Klaas is in ihet hotel echter een dank bare prooi voor ongure elementen, die het op zijn geld hebben voorzien. Een hunner is een geslepen juffrouw, die zich .Freule Merestein-van Oosterwijk noemt en van Klaas een groot bedrag „leent" om schilderijen te kunnen ko pen. Grote schri'k geeft ook het op treden van Revolver Jetje, die zegt te werken voor een vereniging, die zich wil wreken op adellijke personen. Door een ingewikkeld misverstand houdt (het hotelpersoneel Klaas voor een prins incognito, nl. zijne prinse lijke hoogheid Nicolaas von Reinfalle. Als logisch gevolg daarvan worden ook moeder Stieltjes en zuster Mar griet als personen van vorstelijke bloede beschouwd. Cor Klaver, een vriend van Klaas, werpt zich dan maar op als de adjudant van zijne hoogheid. Maar de echte Prins Nicolaas bevindt zich ook in het hotel, als Ifellner. Deze „kellner" laat het oog vallen op de lieftallige Margriet en de „prins" voelt er steeds meer voor om een patat zaakje te beginnen, samen met het hoteldienstertje Fietje. Via tal van verwikkelingen en misverstanden komt het tenslotte zover. Veel gepraat Zo men ziet: een aardig gegeven, dat zich voor een kluchtig blijspel uit stekend leent. De schrijfster maakte er echter een praatstu'k van. De Duinkan ters moeten na afloop wel schorre ke len hebben gehad van het geklets. Vooral in het derde bedrijf moesten sommigen geweldige verhalen afste ken, die rustig geschrapt hadden kun nen worden. Tegen het eind, toen de climax achter de rug was, was dat buitengewoon vervelend. Zoals gezegd, de heer K. Bonne was de juiste speler voor de tekstrijke hoofdrol. Een bijzondere pluim komt toe aan mevrouw F. Agter-Zondervan, die we zagen als mevrouw Stieltjes Niet alleen om haar knappe spel, maar vooral om het feit, dat zij haar bepaald niet kleine rol in drie dagen heeft moeten leren. Op het laatste moment werd zij gevraagd in te vallen voor mevr. L. van Koningsveld, die wegens familieomstandigheden verhinderd was. Een voor de Duinkanters waarde volle kracht is ook mevrouw J. van Egmond-van Tatenhove. Als dochter Margriet speelde zij vlot en enthou siast. De heer K. Veldman zagen we als Cor, de vriend van Klaas. Aan vaardbaar spel, maar iets te weinig spontaan, te stijf. De zich als kelner voordoende prins kreeg gestalte dooi de heer H. Bakker. Hij was het juiste type voor een dergelijke rol en speelde bovendien vaardig en natuurlijk. Mevrouw A. van Splunter-Kiewiet deed het het leuk als het bedeesde, lieve meisje Fietje. Zeer goed spel za gen we van mevrcfuw R. Holtewes-ten Kate als de pseudo-freule Merestein- van Oosterwijk, vooral in de scene, waarin dit listige type erin slaagt de sullige Klaas een groot bedrag af handig te maken. Talentvol toonde zich mevrouw D. Bakker-Buijsman als gravin Van Reinfalle-Liebig. Een com pliment voor haar goede uitspraak is stellig op zijn plaats, al moet worden opgemerkt, dat zij haar tekst soms op een leestoon voordroeg. Het juiste type voor het uitbeelden van de wei nig serieuze student Rien Bloemen- daal toonde zich de heer H. van Splunter. TensLotte was er Revolver Jetje, welke kleine rol aanvaardbaar werd gebracht door mevrouw S. Kamp-Pranger. De regie berustte bij de heer J. van de Kerkhof; souffleuse was mevrouw F. de Jong-Spraakman. Duisternis De voorstelling van De Duinkanters begon zaterdagavond drie kwartier la ter dan was aangekondingd. Naast het gebruikelijke Texelse kwartiertje kwam deze vertraging voor rekening van de techniek. De Duinkanters maakten voor het „voeden" van hun toneelverlichting gebruik van een eigen zekeringskastje. Daarin deed zich kortsluiting voor, zodat kort na de start van het toneelstuk de lampen plotseling doofden. Terwijl het pu bliek, waaronder het burgemeesters echtpaar Sprenger-Pool, geduldig wachtte, zochten de in het zweet ba dende Duinkanters naar de oorzaak van het defekt. Dat werd na geruime tijd gevonden en provisorisch hersteld NONCHALANCE In een niet-afgesloten geparkeerde auto op het haventerrein van 't Horn- tje ontdekte de politie een dubbelloops jachtgeweer met tien hagelpatronen. Om te voorkomen dat anderen het zouden doen, werd het wapen uit de wagen gehaald en zolang in bewaring genomen. De eigenaar, P. L. S. (27) uit De Koog, is er inmiddels op gewezen, dat het „tentoonstellen" van wapens in niet-afgesloten auto's ernstige gevol gen kan hebben.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1