Groen Tgwartsjexel in het harL, Folklore gered: nieuw zaken anders aan bestuur pakt „j Bouw van 24 ww-woningen kan beginnen Gebroeders Betsema bouwen hun eigen hekkotter NADRUK OP DRIE GROTE ZOMEREVENEMENTEN Betaalde kracht aangeworven u tonen hoe jong u bent Modehuis BEEKMAN i'cltU' gezinsbank Naar eigen ontwerp 60 JAAR MOERBEEK tfJDAG 22 NOVEMBER 1968 Uitgave N.V. T/h Langeveld De RooU postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Deo tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 82e JAARGANG No. 8320 De aktieqioep, die de afgelopen weken actief is qeweest om de Stichting Folklore Texel van de onderqanq te redenheeft succes gehoekt. Er is woensdagavond tijdens een op verzoek van de groep belegde vergadering een nieuw bestuur gekozendat voornemens is de folklore nieuw leven in te blazen door de organisatie anders aan te pakken. Veel over de folklore nieuwe stijl kon nog niet worden meegedeeldmaar het staat wel vast, dat het zwaartepunt van het zomerproqramma zal komen te liggen op drie grote evenementen. De actiegroep is erin geslaagd een betaalde kracht aan te werven, de heer H. Strick, die met het grootste deel van het organisatie- werk zal worden belast. Statuten en huishoudelijk reglement blijven onge wijzigd, wat betekent dat folklore op de ideële en alqemeen-Texelse leest qeschoeid zal blijven. Dat laatste was wel een discussiepunt. De woord voerder van de aktiegroep, de heer W. S. Keijzer, liet doorschemeren dat men ook aan meer commercieel gerichte activiteiten denkt. strijd zal worden gehouden, waarvoor de heer Joh. Bakker zijn medewerking heeft toegezegd. Mej. Beekenkamp was gaarne bereid weer met haar kinderdansgroep te ko men en ook de grote dansgroep zal ac tief zijn. Hetzelfde kon worden ge meld over de uit Fanfareleden samen gestelde Boerenkapel. De heer P. Heertjes heeft zich enthousiast voor stander getoond en wil zelfs nieuwe muziek gaan schrijven. Op de vraag van de heer J. M. de Vries (die het afgelopen jaar met de organisatie was belast) wat er dan eigenlijk veranderd was, reageerde de heer Albers door erop te wijzen, dat het aan medewer king van de genoemde groepen en per sonen nooit heeft ontbroken. Het ging om het dragen van de costuums. De heer Brügemann: „Als u de mensen ertoe brengt het costuum weer aan te trekken, hebt u gewonnen. Ons is het niet gelukt Het oude bestuur is afgetreden en heeft dus voet bij stuk gehouden, on danks de aandrang van de aktiegroep om in funktie te blijven. Van het oude bestuur was alleen mevrouw D. van Sam'beek-Sohrama bereid zich voor het nieuwe bestuur verkiesbaar te stellen. Dat was niet het gevolg van een con troverse, maar uit praktische overwe gingen. Mevrouw Van Sambeek is door haar technische kennis van zaken met betrekking tot de oud-Texelse cos tuums feitelijk onmisbaar. Aan het b^gin van deze door meer dan veertig personen bezochte verga dering zette de heer W. Albers nog eens de overwegingen uiteen, die ertoe hadden geleid, dat het bestuur het bijltje erbij neer had gelegd. Hij zei veel waardering voor de aktiegroep te hebben, die niets voelde voor 'het doen insluimeren van de stichting. Knelpunt Het bestuur en de groep hebben urenlang gesprekken gevoerd, maar daarbij had men niet de overtuiging gekregen dat men de mensen weer zover zou kunnen krijgen, dat zij de costuums zouden gaan dragen. Dat was voor het oude bestuur nl. het grote knelpunt. Zonder mensen in oud- Texels costuum en zonder demonstre rende ambachtslieden maakte de folk lore op de toeristen een povere indruk. Uitsluitend het gebrek aan medewer king had het bestuur tot zijn besluit gebracht. In tegenstelling tot vorige keren, wilde men nu volharden. Candidaten voor het nieuw te kiezen bestuur had de aktiegroep voldoende. De heer Keijzer noemde een dozijn namen, waaronder die van mevrouw D. van Sambeek-Schrama, waaruit er zeven gekozen moesten worden. De stemming leverde het volgende be stuur op: mevr. D. van Sambeek- Schrama, mevr. Bakker-de Boer, mevr. Timmer-Zijm, de heren J. Kiltz, F. de Jong, W. S. Keijzer en Beekman. De functies zullen onderling worden ver deeld. De heer Albers wenste het nieuwe bestuur meer succes toe dan het oude heeft geboekt. De oude garde is gaarne bereid het nieuwe bestuur met raad en daad bij te staan. Het nieuwe bestuur bracht dank aan het oude voor de jarenlange inspan ningen, die men zioh in het belang van de folklore had getroost. De leden van het oude bestuur lieten er geen twijfel over bestaan dat ze het ernstig zouden betreuren als de zaken nu louter commercieel worden aange pakt. Het bieden van folkloristisch vermaak aan de gasten moet hoofd zaak blijven. Daarover bleek minder verschil van opvatting te bestaan dan aanvankelijk scheen. Ook aan het idee dat de folklore een algemeen Texels belang is, zal worden vastgehouden, hoewel het in de praktijk moeilijk is de andere dorpen bij het folklorewerk te betrekken. Mevrouw Sprenger-Pool, lid van de aktiegroep, toonde zich enthou siast voor de folklore. Zij had er begrip voor dat het niet lukt een achttal woensdagen achter elkaar met iets goeds te komen. Zij ver telde over Den Briel, waar jaar lijks op één april een groot oud- Hollands geest wordt gehouden, waarbij 80°/o van de bevolking in oud costuum loopt. Voor zo'n en kele keer wil men zich wel uit sloven. Als men het op Texel met twee of drie grote evenementen organiseert, zou het ook wel eens veel beter kunnen gaan. Meegedeeld werd dat in het komen de jaar weer een schapenscheerwed- Toch Bemoedigend was de mededeling van mevrouw Timmer, dat van degenen, die door de aktiegroep waren bezocht, het overgrote deel had toegezegd weer in folklorecostuum te zullen gaan lo pen. De heer A. G. v.d. Berg van „De Oranjeboom" wees op de hoge kosten van de costuums. Hij zou graag zijn personeel in oud-Texelse dracht laten lopen, maar hij voelde er niets voor om daar kapitalen in te steken. Hij was wel bereid mee te werken aan het vor men van een fonds, waaruit costuums voor algemeen gratis gebruik kunnen worden bekostigd. De ca. 60 costuums Wala majorette. Extra voorgevormde beha in luxueuse nylonkant. Lycra-elastische rugpand jes en schouderbandjes (verstelbaar). Lage ruguit snijding. Cups, A. B en C 14.90. Bijpassende gaine van luchtig Lycra. Rekt naar alle kanten. Speciaal rugpand geeft prettige steun 15,90. die er momenteel zijn, zijn vrijwel alle privébezit. De eigenaars voelen weinig voor uitlenen. De heer v.d. Berg zei de folklore echter als een louter commer cieel belang te zien. De kosten moeten in ieder geval worden goedgemaakt door een vermeerderd bezoek aan zijn bedrijf. De heer Albers wees het op volgende bestuur op de mogelijkheid om via de provinciale VW aanzien lijke subsidie te krijgen voor costuums. Gezien de crisis, waarin de folklore verkeerde, heeft men daarom dit jaar nog niet gevraagd. De heer Keijzer zei, dat pas defini tieve mededelingen over het komende zomerprogramma kunnen worden ge daan na een enquête onder de mede werkenden. In de rondvraag pleitte mevrouw Agter-Zondenvan voor meer variatie in de costuums. Naast het bekende „zon dagse" dames- en herencostuum, moet men ook historisch verantwoorde werkkleding kunnen zien. Bij de enquête zal ook worden ge vraagd of men zonodig bereid is zijn costuum uit te lenen. De heer S. Lan geveld zei dat hij graag één van zijn twee pakken (anno 1850) beschikbaar wilde stellen. De heer Brügemann had met uitlenen slechte ervaringen: van de vijf pakken was hij er drie kwijt geraakt. Voor dc vuist De heer A. G. v.d. Berg vertelde dat hij samen met de heer J. M. de Vries pogingen onderneemt om een afleve ring van het bekende tv-programma van Willem O'Duijs „Voor de vuist weg" in zijn zaal te laten opnemen. Het ziet er naar uit dat het zal luk ken. Volgende week gaan De Vries en v.d. Berg naar Bussum om er over te onderhandelen. Het is dan wel zaak dat zich tijdens de opname in de zaal zo veel mogelijk mensen in Texels cos tuum bevinden. Wie op deze manier aan het programma wil meewerken, werd verzocht zich even bij „De Oran jeboom" te willen aanmelden. Een vertegenwoordiger van de volksdansgroep liet weten, dat men ook wel eens iets anders wil dan oud- Hollandse dansen m Texels costuum Uitbreiding van het dansrepertoire is dan .mogelijk. Het nieuwe bestuur liet alle wensen en suggesties noteren. De heer De Vries informeerde of het aanstellen van de betaalde organisator automatisch zijn ontslag inhield. Hij voegde eraan toe, dat hij er niet zwaar aan zou tillen, omdat hij zich woens dagmiddag dan verdienstelijk zou kun nen maken bij recreatiewerk elders op Texel. Dit wordt een zaak van onder ling overleg. De heer Jan Agter waarschuwde te gen de commerciële tendensen, die hij had bespeurd. „Die geeft, die ont vangt", zo zei hij. De heer Albers tenslotte sprak de hoop uit, dat de recente gebeurtenissen rond de folklore het begin zouden zijn van een nieuwe opbloei. (Adv. ingez. meded.) Plant nu nog even BLOEMBOLLEN in de tuin tegen gereduceerde prijzen. Botanische tulpen, o.a. Shakespeare, Johann Strauss, The First, Preastans .Fusilier, Kaufmaniana, Clusiana, Tar da, Purissima, Cantate, Prinseps, Red Riding Hood e.d. In soorten per 100 ƒ18,Dubbele vroege tulpen, in soorten per 100 15,Enkele tulpen in soorten per 100 ƒ12, Hyacinthen in soorten per 100 ƒ25, Narcissen in soorten per 100 ƒ15, Crocussen in soorten per 100 5,50. Eranthis (winteraconieten) ip. 100 6, Irissen in soorten per 100 ƒ3, Chionodoxa per 100 3,50. Blauwe druifjes per 100 ƒ4,Witte druifjes per 100 ƒ5,50. Scilla Siberica per 100 ƒ5,Pusckinia per 100 4,50. Minder dan 100 stuks van één soort eveneens verkrijgbaar. A. VAN STRIEN, Wilhelminalaan 94, tel. 2904 Donateurskaarten duurder FANFAREKORPS „D.E.K.' STAAT VOOR HOGE KOSTEN DEN HOORN Het fanfarekorps D.E.K. staat voor hoge kosten als ge volg van uitgaven aan reparatie en aanschaf van instrumenten. Het be stuur heeft daarom moeten besluiten de donateurskaarten ƒ1,duurder te maken. Kaarten voor enkelingen kos ten voortaan 2,50; voor paren ƒ3,50. Ongetwijfeld tot vreugde van de Hoornders kan worden gemeld, dat D.E.K. weer „lekker" draait. De heer P. Heertjes is bereid gevonden het di rigentschap op zich te nemen, wat het einde betekende van een langdurige crisis. Deze heeft aan de populariteit van het korps weinig afbreuk gedaan; men beschouwt het nog steeds als on misbaar. Zoals altijd blijft D.E.K be reid om bij alle denkbare gelegenhe den op te treden. Het bestuur hoopt dat de Hoornders die extra gulden graag zullen betalen als binnenkort de kaarten worden aangeboden. Nieuwe donateurs kunnen zich opgeven bij het bestuur. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nedcrl. Middeostandsbank; Coöp. Rail- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct incasso. Advert.: 18 ct per mm. In De Cocksdorp en Oudeschild Een dezer dagen kreeg de Woning bouwvereniging de ministeriële goed keuring voor de bouw van 24 woning wetwoningen. Twaalf zullen er worden gebouwd aan de Trompstraat te Oude schild en twaalf aan de Ploosterstraat te De Cocksdorp. De bouw is reeds ge gund aan aannemer C. Duin, die zeer binnenkort zal beginnen. Dc huizen horen tot het type, waar van er reeds 22 zijn gezet aan Haller- weg en Thijsselaan te Den Burg. Ook de woningen te De Cocksdorp en Ou deschild zullen van centrale verwar ming en centraal antennesysteem wor den voorzien. OUDESCHILD Herhaaldelijk kan men in deze krant lezen over nieuwe schepen, die aan de Texelse kotter- vloot worden toegevoegd. Dat de ge broeders Jac., Piet en Dirk Betsema binnenkort een gloednieuw schip in ge bruik nemen is dus geen unicum, maar wel het feit, dat zij dit vaartuig voor een groot deel eigenhandig maken. El kaar om de week aflossend zijn Jaap en Piet Betsema hard aan het werk om hun boot vóór volgende week za terdag klaar te hebben. Dan zal nl. de proefvaart gehouden worden. Ook voor een leek is te zien dat het geen ikotter van het gebruikelijke mo del wordt. De stuurkast staat voorop met direct daarachter de portaalmast, zodat een dek van 8,50 meter zonder lastige obstakels beschikbaar komt. De geestelijke vader van het schip is Jac. Betsema. Hoewel hij op dit gebied geen opleiding heeft genoten, zag hij er niet tegenoop een schip te ontwer pen, dat geen grote, maar door zijn vorm wel opvallende versohijning in de vloot zal worden. Ervaring heeft hij wel opgedaan met het ontwerpen en bouwen van zijn zeiljachtje „Addy". Jac Betsema liet zich nu inspireren door de veel grotere hekkotters. Waar om zou zoiets niet in het klein ge maakt kunnen worden, speciaal voor de garnalenvangst? Ruimte Op de garnalenkotters van het ge bruikelijke type vindt hij het maar moeilijk werken, tussen mast, gieken, stuurkast, kabels en winch. Bij een hekkotter is dit alles zo ver mogelijk naar voren geschoven. Ook de motor staat voorin. Zo tekende Jac. Betsema een hekkotter in het klein: 15,20 me ter lang, 4,10 meter breed en een holte van 2,10 meter. Naar zijn weten zijn dergelijke vaartuigen niet eerder in Nederland gebouwd, misschien wel in Amerika, want op de televisie heeft hij wel hekkotters van klein model gezien. Bij de jachtwerf B. C. de Waal te Oudkarspel vond men het geen gek idee. Hier werd de stalen romp ge bouwd; ook de stuurkast werd ge plaatst en de motor (een Volvo penta van 135 pk) aangebracht. De rest moest met eigen krachten gebeuren. Drie weken geleden kwam het gemoto riseerde casco naar Oudeschild en Jac. Betsema met de verfkwast actief in de machinekamer van zijn in aanbouw zünde hekkotter. kreeg een plaatsje aan de kade bij het gebouw van de C.I.V. Onder zeil Het grote blauwe zeil, dat erover werd getrokken was niet bedoeld om het bijzondere model geheim te houden zoals door sommige havenbezoekers werd verondersteld, maar om droog te kunnen werken aan het houten dek. Enkele vaklui hebben een handje ge holpen De heer C. de Wijn was de af gelopen week bezig met het breeuwen van het dek en beneden verrichtte scheepstimmerman Hemelrijk goede diensten. Het leeuwendeel van het kar wei doen de Betsema's echter zelf. Jac. hanteert sleutel, tang, hamer en verfkwast met opmerkelijke routine. Zijn broer Piet heeft zich vooral ge specialiseerd op het elektrische ge deelte. Het visserijbedrijf gaat ondanks deze doe-het-zelf activiteit gewoon door. Terwijl Piet met de TX 38 vist, werkt Jaap aan de hekkotter en omge keerd. Diilk houdt zich maar liever uitsluitend bij de visserij. Het is niet de bedoeling de TX 38 af te stoten, zodat het bedrijf straks over twee schepen beschikt. MORGEN GYMUITVOERING TE OOSTEREND OOSTEREND De gymnastiek- vereniging Oosterend houdt zaterdag avond (morgen) de jaarlijkse gymuit- voering, voor het eerst in het nieuwe dorpshuis. Met het oog op de jongste deelnemers (6 Jaar) wordt al om half aoht begonnen. Overigens doen alle 120 leden mee. De bezoekers kunnen getuige zijn van oefeningen met knot sen, evenwiohtsbalk, brug, kast, tram poline enz. PRIJSWINNAARS 60 GULDEN Maandag 18 november De heer J. Klomp, De Ruyterstraat 60, Oudeschild Dinsdag 19 november Mevr. J. Hin-Schoenmaker, Spang W 24. Woensdag 20 november De heer J. Bruin, Beatrixlaan 138, Den Burg.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1