(jroen '/jwarL-Jexels in het harL> l t Amateurtje verbluffend goed Moord op kantoor" Twee melkwijken van Den Burg nu in andere handen wandelwagens Moerbeek's in Op voering vlot en geroutineerd 60 JAAR MOERBEEK Uitvoering van gymnastiekvereniging Oosterend liep op rolletjes Veel belangstelling Bijzonder huldeblijk .Kobus" mim voor n in „De Bijenkorf Meer geld ontvangen dan nodig was MARKT ALS ATTRAKTIE BEHOUDEN Verhoging van marktgelden niet al te drastisch Standhouders moeten zelf rommel opruimen fSDAG 26 NOVEMBER 1968 82e JAARGANG No. 8321 itgare N.V. y/h Langeveld De Roojj ostbiu 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesonilaau 43, Deo (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschaal dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Rail- felsenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. lew. -4- 40 et incasso. Advert.: 18 ct per mm. DE WAAL De toneelvereniging t Amateurtje heeft met de opvoering van de thriller „Moord op kantoor" een beste beurt gemaakt. Zaterdagavond werd het stuk voor de derde en laatste keer voor het voetlicht gebracht, even als de vorige keren met enorm succes. De Waalder tonelisten speelden voor bet merendeel uitstekend. Voor vrijwel alle personages had men het juiste type beschikbaar en mede dank zij langdurig en serieus repeteren was de rolkennis perfekt. Dat laatste gaf de spelers veel zelfvertrouwen. Van plan kenkoorts viel niets te bespeuren; de souffleuse had een makkelijke avond. Dank zij de ervaring bij de twee eerste opvoeringen werd vooral zaterdag met veel vaart gespeeld. Regisseur C. Oudes had echter weten te voorkomen, dat het tè dol werd. Het acteren ontaardde niet in het binnens monds „afraffelen" van de rolteksten. In tegendeel: iedere speler zette zich volledig in om in zeer hecht samenspel zijn steentje bij te dragen aan de op bouw van het spannende verhaal, waaraan de komische noot overigens niet ontbrak. Schietmasker Als in een toneelstuk geschoten moet worden, maakt men meestal gebruik van een alarmpistool. Ook in „Moord op kantoor" werd met zo'n wapen een door merg en been gaande knal ver oorzaakt. Bij de eerste opvoering ech ter weigerde het ding en dat deed het hart van menigeen achter de coulissen een ogenblik stilstaan. Dit mocht geen tweede keer gebeuren! Zaterdag had 't Amateurtje een „reserveknal" achter dt hand in de vorm van een schiet masker. Als het alarmpistool op het belangrijke moment zou hebben ge weigerd zou men met dit slagerswerk tuig een daverende klap hebben ver oorzaakt. Maar het pistool deed het perfekt, zodat men het schietmasker met gerust hart kon opbergen. Verhaal Directeur Tempelaars wordt in zijn kantoor dood aangetroffen, vermoord Inspecteur Lemaire verhoort de privé- secretaresse, de ty.piste, het koffie- meisje, de portier en de adjunct-direc teur. Niet alle verklaringen kloppen. Een van degenen, die de verdenking op zich werpt is adjunct-directeur Kuiper, die volgens het koffiemeisje nog op de kamer van Tempelaar was vlak voordat deze werd omgebracht. Het koffiemeisje echter heeft Kuiper tot deze verklaring gedwongen, zodat dit schijnbaar onschuldige kind er wel eens meer van zou kunnen weten. Me vrouw Tempelaars meent zeker te we ten dat een handelsreiziger in messen, pistolen en aanverwante artikelen de gruweldaad op zijn geweten heeft. Dan blijkt dat de privé-secretaresse en de adjunct-directeur vriendschappelijke relaties onderhouden en zich boven dien bezig houden met het smokkelen van diamanten. Wie zich met derge lijke duistere praktijken bezig houdt, zou ook wel eens.... Maar de werke lijke moordenaar is een man, die men daarvoor nu juist niet zou aanzien: de portier. Tot een bekentenis komt het niet, want ook deze portier krijgt een mes tussen zijn ribben van mevrouw Tempelaars, die echter in noodweer heeft gehandeld. Lange rol Bijna voortdurend op de planken was de heer J. M. van Splunter als inspecteur Lemaire. Hij deed het best. Zijn bewegingen waren kenmerkend voor de beheerst optredende politie functionaris. Zijn stemgeluid was hel der en krachtig, echter zonder dat hij in een leestoon verviel. Tegenspeelster van deze goede „Maigret" was mej. H. Bakker als de privé-secretaresse Hetty PRIJSWINNAARS 60 GULDEN Donderdag 21 november De heer R. Rikkenberg, Middenweg W 60a, De Waal Vrijdag 22 november De heer J. S. Jimmink, Kogerweg B 184c, Den Burg Zaterdag 23 november Mevr. A. Witte-Kuip, Witte Kruislaan 16, Den Burg de Kok. Hoewel wij de indruk hebben dat de schrijver hiervoor een nog iets gehaaider type had willen zien, kon mej. Bakker deze rol toch heel goed aan. Een enthousiaste en spontane speelster toonde zich ook mej. Loes Zoetelief als de typiste Annelies Harm- se. Mevrouw E. Wonder-Bakelaar was echter de ster van de avond door de verbluffend goede wijze waarop zij gestalte gaf aan de rol van het koffie meisje Josje Weimar. Mevrouw Won der moet zich de situatie wel zeer rea listisch hebben ingeleefd om op een zo snelle, spontane en soms ook vertede rende wijze te kunnen spelen. Een klei nere rol was weggelegd voor mej. A. Verijzer als mevrouw Tempelaars; zij deed het behoorlijk, evenals de heer J. Zoetelief als de handelsreiziger, die naderhand een politieman blijkt te zijn. De heer H. Kooger speelde als ad junct-directeur Kuiper ook alleszins acceptabel. Voor een dergelijke func- MET BESTELAUTO OVER DE KOP OOSTEREND Zaterdagochtend om half zeven vloog de 27-jarige post- besteller G. B. op de Oosterenderweg met de DAF-bestelwagen van PTT over de kop. Komende uit de richting Oosterend raakte-* B. ter hoogte van Harkebuurt met een der wielen in de berm. Hij stuurde bij en schoot toen naar de linkerzijde, waar de wagen over de kop ging. De auto werd zwaar beschadigd. B. liep geen verwondingen van betekenis op. tionaris gedroeg hij zich echter wat te jongensachtig en te argeloos, hoewel uit zijn tekst viel op te maken dat hij een nauwelijks te benaderen hautaine figuur moest zijn. Een geschikt type voor de rol van portier Karei Zijde veld toonde zich de heer K. de Graaf. Door zijn boers en wat onverschillig gedrag bereikte hij dat het publiek in hem beslist niet de moordenaar zag. De heer D. Roeper tenslotte deed het niet onverdienstelijk als brigadier Wil- lemse. In zijn betrekkelijk kleine rol liet ook hij zich kennen als een voor bepaalde creaties zeer geschikte kracht. De heer C. Oudes regisseerde; mevr. B. Keijser-Stammes souffleerde en mevr. Beumkes-Radder grimeerde. DS. D. J. FROENTJES BEROEPEN Ds. D. J. Froentjes, Nederlands Her vormd predikant te Den Burg, heeft toezegging van beroep ontvangen van de Herv. Gemeente te Noordwijk-Bin- nen. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild en 26 nov. 0.22 en 12.28; 27 nov. 1.07 13.14; 28 nov. 2.04 en 14.21; 29 nov. 3.20 en 15.38; 30 nov. 4.35 en 16.48. BEJAARDEN DEN BURG HEBBEN SOOS OP 3 DECEMBER De bejaardensoos van Den Burg komt dinsdagmiddag 3 december bij een, in plaats van de daarop volgende donderdag. De bijeenkomst staat in het teken van de Sint Nicolaasviering. Na de gebruikelijke bezigheden komt de heer A. Stiggelbout om het kienspel te leiden. Kobus Lip cn zijn vrouw bekijken geamuseerd de met liet gedicht aangeboden tekening van cartoonist Jan Bruin, (foto Gerard Greveling) In het afgelopen weekend zijn de melkwijken van de heer K. Lips en de wed. J. D. Bakker overgegaan naar het melk- en kruideniersbedrijf N. Huisman Tzn. te Den Burg. De melk boer (sinds enkele jaren herdoopt in melkman) is ook bij de huisvrouwen van Den Burg een onmisbare en ge waardeerde dagelijkse bezoeker. Vooral na een groter aantal jaren groeien er bijzondere banden. Bij hon derden huisvrouwen hoort de melk boer tot de kennissen, die niet alleen goed zijn om melk, boter, kaas en aanverwante artikelen te bezorgen, maar ook meeleven met het wel en wee van al die klanten. Dat zowel Bakker als Lips zaterdag voor het laatst hun wenk deden, kan dus een gebeurtenis van belang wor den genoemd. Beide melkboeren had den op hun „last tnp" langer wenk dan gewoonlijk, want het feit dat het die dag voor het laatst was, werd overal uitvoerig en met weemoed gememo reerd. Vooral de heei K. Lips (voor zijn klanten „Kobus") die zijn werk dertig jaar heeft gedaan, had heel wat handen te schudden en wensen en goede raad voor de toekomst te incas seren. Hem was de avond tevoren bo vendien een bijzondere huldiging ten deel gevallen. Een deputatie van vier huisvrouwen kwam het echtpaar Lips een stel comfortabele tuinstoelen aan bieden en een kostbaar automatisch datum-horloge. Een en ander was be kostigd uit de opbrengst van een col lecte onder de wijkbewoners. Mevrouw N. Uitgeest-Vos stak een redevoering af, waarin zij Kobus roemde om zijn ijver en plichtsbetrachting. Mevrouw G. Roeper-Eelman deed hetzelfde in dichtvorm: De buurt rondom het Schilderend, Is nu vandaag ook eens present, Want meestal moest het Kobus wezen, Die om zijn „present zijn" werd geprezen. Altijd voorraad, altijd goed, Altijd zorgzaam, met vriendelijk gemoed. Wie zal dat jaren kunnen zeggen om huis tot huis die afstand at te leggen? enz. Het gedicht werd het echtpaar Lips aangeboden, gevat in een omslag, die voorzien was van een geslaagde car toon van Jan Bruin. Op' de tekening ziet men Kobus als recreatie(melk)- boer die zijn overbodig geworden be- zorgwagen tot caravan heeft ver bouwd. De zichtbaar ontroerde heer Lips dankte voor deze onverwachte hulde. Hij benadrukte het buitengewoon prettige contact, dat hij met zijn klan tenkring had gehad: „Niets dan lof over mijn klanten en bedankt voor jullie waardering". OOSTEREND Onder grote be langstelling er waren ongeveer 200 toeschouwers heeft de gymnastiek vereniging Oosterend zaterdagavond haar jaarlijkse uitvoering gegeven, deze keer in De Bijenkorf. Het is vooral de gymvereniging, die van het nieuwe dorpshuis met zijn prachtige gymzaal profijt trekt. De 120 leden tellende vereniging (de judo-af deling niet meegerekend) heeft dank zij diverse akties (waaronder het ver zamelen en verkopen van oud papier) veel nieuwe toestellen kunnen aan schaffen, die in de nieuwe zaal goed tot hun recht kwamen. Omdat alle toestellen op karretjes verplaatst kun nen worden, is het verwisselen het werk van een handomdraai. Mede daardoor had de uitvoering een vlot verloop. In zijn openingstoespraak verwel komde voorzitter G. de Jong o.m. de heren G. Oskam van het bureau Cul turele Zaken en J. M. de Vries, de jeugd- en recreatieconsulent. Het programma werd gestart door de meisjes van 6-7 jaar, die onder lei ding van de heer Praamstra oefenin gen met banken uitvoerden. Daarop volgden oefeningen op de lage brug door jongens van 6-10 jaar. Ook de oefening lange mat (meisjes) had een vlot verloop. Daarna deden de jongens hun best met bokspringen, gevolgd door het niet makkelijke kastspringen door meisjes van 10-11 jaar. Bij laatst genoemd nummer ontbrak de leiding van de leraar en om dan tot een gaaf geheel te kunnen komen, is veel training nodig. Een aardig schouwspel vormde de oefening „brug ongelijk", door een gecombineerde groep meisjes. Na de pauze, waarin een verloting werd gehouden, kwamen de jongens PRIJSWINNAARS WINKELWEEK-AKTIE Mej. M. Witte, Witte Kruislaan 16 te Den Burg, is winnares geworden van de tweede ronde van de winkelweek- aktie van de Winkeliersvereniging Den Burg. Zij won dus de reis naar Ma jorca voor twee personen. Het gezin Witte was dit weekend wel heel ge lukkig, want de moeder van mej. Witte won een prijs van ƒ60,in de aktie van het jubilerende modehuis Moer beek. De heer N. Kuyper, Jac. P. Thijsse- laan 45 te Den Burg, was winnaar van de tweede prijs een Rijnreis. De derde prijs, reis naar Parijs, werd ge wonnen door de heer P. van Loo, Boodtlaan K 3b te De Koog. van 10 jaar en ouder aan bod. Onder leiding van de heer D. Koorn brachten zij een spectaculair opbouwnummer, waarbij onder meer een menselijke pyramide werd gevormd. Veel zenuwbeheersing eiste 't num mer balk door meisjes van 14-16 jaar onder leiding van de heer A. Keizer. Een goede krachtdemonstratie gaven de jongens aan de ringen. Na het kast springen door dames werd de trampo line in gereedheid gebracht. Verschil lende dames lieten indrukwekkende sprongen zien en oogstten dan ook een hartelijk applaus. De uitvoering werd besloten met knotsoefeningen door dames. Voorzit ter De Jong bracht uitvoerig dank aan de leraren Praamstra, Keizer en Koorn en bood hen een presentje aan. Ook voor portier J. Daalder, die zich voor de vereniging altijd zeer uitslooft, was er een cadeautje: een doos sigaren. De heer Daalder is de schenker van een prijzehkast, die sinds kort in de hal van het dorpshuis hangt. Obligatielening „Excelsior" OOSTEREND De onlangs door „Excelsior" uitgeschreven obligatiele ning ten behoeve van de aankoop van een vijftal muziekinstrumenten, is een groot succes geworden. Het streefbe drag van ƒ3.000,was bij deze huis- aan-huis aktie al heel gauw over schreden. Bij ƒ3500,werd gestopt, omdat het geld tenslotte ook moet worden terugbetaald. Enkele straten en de buitenwijken zijn niet bezocht, maar bij een even tuele volgende aktie van Excelsior zal juist bij deze adressen begonnen wor den. Dat men de muziekvereniging een goed hart toedraagt, blijkt uit het be drag van ƒ300,dat werd afgestaan door mensen, die het niet terug wilden hebben. Uniformen Ook het uniformen-aktiecomité heeft weer van zich doen spreken. De blik- semaktie, waarbij oliebollen werden verkocht, is uitstekend geslaagd. In een paar uur tijd werden enkele honder den guldens bijeen gebracht. Het comi té kan melden, dat alle uniformen zijn afbetaald. Maar intussen zijn weer zes nieuwe leden toegetreden, waarvoor ook weer uniformen moeten worden aangeschaft. Om deze te kunnen beta len, zal weer het een en ander georga niseerd worden. Dat het nu 40 leden tellende korps zeer is ingenomen met (activiteiten van het comité, Iaat zich denken. Het gemeentebestuur heeft de raad voorgesteld de marktgelden met in gang van 1 januari a.s. te verhogen. Daaraan valt gezien de loon- en prijs stijgingen sinds 1965 niet te ontkomen. Voor een al te drastische verhoging voelen B. cn \V. echter niet, omdat men de markt in ieder geval als toeristische attractie wil behouden. Door het terug lopen aan de aanvoer zijn de inkom sten uit marktgelden en weeglonen de laatste jaren al aanzienlijk gedaald. In verband met het uiterst geringe ge bruik dat van de gemeentelijke weeg brug wordt gemaakt, zullen de weeg tarieven zelfs ongewijzigd blijven. In hun pre-advics aan de raad noemen B. en VV. cijfers, waaruit blijkt, dat ondanks de voorgestelde verhoging van de tarieven (waarvan de meerdere op brengst ongeveer ƒ1700,zal bedra gen) nog een aanzienlijk nadelig saldo zal resteren. Zo worden voor dit jaar de volgende uitgaven gememoreerd: onderhoud en vernieuwing (hekken, touw, aanschaf slangen etc.) ƒ800,weegloon ƒ150, aankoop stro ƒ800,vervoerskosten ƒ1400,diverse arbeidslonen (waar onder wedde van marktmeester) ƒ12.510,kosten waaggebouw ƒ500,Totale kosten derhalve ƒ16.210,Aan marktgelden staat hier slechts 5800,tegenover, zodat het nadelig saldo dit jaar minstens ƒ10.410,zal bedragen. Met de ook dit jaar weer kleiner geworden aan- MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 voer is dan nog niet eens rekening ge houden. Zelf schoonmaken Om het nadelig saldo zoveel moge lijk te beperken, willen B. en W. pro beren de post arbeidslonen te verlagen. Dit kan gebeuren door de standhou ders te verplichten hun standplaats na afloop van de markt schoon te laten opleveren. Zij moeten de door hen achtergelaten rommel zelf opruimen. De marktmeester zal daarop streng toezien. Als de kooplui niet aan hun schoonmaakplicht voldoen, zou hen voortaan een staanplaats geweigerd kunnen worden. Tarieven B. en W. stellen nieuwe tarieven voor, die gelijk liggen met de tarieven die worden geheven in Schagen en Hoorn. Wij geven het volgende over- ziciht, waarbij de bestaande tarieven tussen haakjes staan. Het marktgeld zal voor een rund bedragen ƒ1,50 (ƒ1,een vet- of graskalf 0,75 (ƒ0,50); een nuchter kalf ƒ0,50 (ƒ0,40); paard ƒ1,50 (ƒ1,veulen ƒ1, (ƒ0,50); schaap ƒ0,50 (ƒ0,40); lam (vóór 1 september) ƒ0,40 (ƒ0,30); na 1 sep tember ƒ0,50 (ƒ0,40); geit ƒ0,40 (ƒ0,30) varken zwaarder dan 50 kg. 0,70 (ƒ0,50); konijn, kip, gevogelte, per dier ƒ0,10 (ƒ0,03); kraam, tent, tafel of uit stalling op de grond per m2 ƒ0,50 (ƒ0,30) met een minimum van ƒ2, (ƒ1,25).

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1