AGENDA Stiefmoeder „Dure leiding" voor V.H.D. verplicht? Tarieven voor zelf storten van huisvuil niet lager BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Foor winkeliers geen uitzondering K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. 55 TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 26 NOVEMBER 1968 Het gemeentebestuur vindt dat de vergoeding die voor het storten van huisvuil op de gemeentelijke stortplaats De Rode Zee moet worden betaald, billijk is. Zoals bekend heeft de Win keliersvereniging Den Burg, die weke lijks grote hoeveelheden vuil naar de belt laat brengen, gevraagd de volgens haar te hoge tarieven te wijzigen. Naar aanleiding van dit verzoek de len B en W. de raad mee, dat de thans geldende regeling per 1 juni 1964 bij wijze van proef is ingesteld. Voor het storten van een hoeveelheid van meer dan een kwart kubieke meter tot ten hoogste één -kubieke meter wordt ƒ1,50 betaald. Voor elke m3 of gedeelte daarvan boven een hoeveelheid van één m3 ƒ3,Hoeveelheden tot een kwart kubieke meter (ongeveer gelijk aan de inhoud van aoht vuilnisemmers) kunnen gratis worden gestort. Deze mogelijkheid is geboden om het stor ten van kleine porties afval op onge wenste plaatsen (wegbermen b.v.) zo veel mogelijk tegen te gaan. In de re geling wordt dus geen onderscheid ge maakt ten aanzien van de hoedanig heid van de afval, die wordt gestort; voor hout en papier wordt hetzelfde berekend als voor onvervankelijke stoffen als glas, puin, plastic etc. Daarmee rekening houden vergt een zeer gedetailleerde regeling met daar uit voortvloeiende hoge controlekosten, zodat men deze kant niet uitwil. Uitzondering B. en W. zeggen van mening te zijn, dat het zelf mogen storten van huis vuil een uitzondering op de regel is, omdat de opzet van de reinigings dienst gebaseerd is op afhalen van vuilnis, ©it is mede de achtergrond voor de genoemde regeling inzake het stortingsrecht. Het kwam destijds meer en meer voor, dat bedrijven, vooral in de re creatieve sector, het vuilnis dat in pa pieren zakken werd verzameld, zelf naar de Rode Zee brachten. Daardoor, zo werd gevreesd, zou het draagvlak en daarmee de organisatie van de rei nigingsdienst worden aangetast. Dit werd tegengegaan door het vragen van een vergoeding. 30. „Dat klinkt nu werkelijk heel afge zaagd, mevrouwtje zei de grijze pro fessor, „maar mijn collega Groen mist iets bij al zijn grote gaven van hoofd en hart.. Hij mist een vrouw. Een vrouw die voor hem zorgt en die hem helpt. Zoals u het op het ogenblik doet". Carla voelde dat ze kleurde, en hij zag 'het. „Ik ben een -taktloze ouwe vent", zei hij, „en u moet het me maar niet kwa lijk nemen. Maar Pier Groen heeft het zo druk met de noden van andere men sen, dat hij vergeet voor zich zelf te zorgen. En dat is de achterdeur uit. Want als hij zich kapotwerkt, worden die mensen daar beter van? Dan is het verlies groter dan de winst". ,Dat mag ook niet meer", stemde Carla toe. „We hebben het er al over gehad. Dat organisatiewerk moet hem uit de handen genomen worden, dat is net het strootje, dat de rug van de ka meel breekt". „Inderdaadhij heeft het zonder dat al volhandig genoeg. En hoe lost u dat op?" „De werkgroep krijgt een secreta resse. Full time. En dat ben ik. Mor genavond krijg ik ze allemaal hier en dan gaan we eens kijken wat we kun nen doen aan voorbereidend werk". En ze had geen spijt van dat besluit, toen dezelfde groep jongeren ditmaal om haar zat geschaard. Ze voelde zich hunner één, en zij begrepen dat ook zo. Het was al gauw uit met het geme- vrouw, het was Carla voor en na en haar ordelijke geest bracht orde in hun wilde en onbekookte plannen. „Niet méér afbijten dan je kunt kau wen", vermaande ze. Zorg dat er een blauwdruk klaar is, als professor Groen zich er weer mee kan bemoeien" Ze mochten hem allemaal een hand gaan geven en waren blij te zien, hoe veel opgewekter hij er uitzag. „Ik heb geen zorgen meer jongens", zei hij. „ik weet dat het voor mekaar komt. Ik ben reuze blij jullie te zien en straks gaan we met frisse moed aan de gang „Het is zulk mooi weer", zei Carla, „je moet er eens uit. Dat kan, heeft professor Haarman gezegd, als je je maar niet te veel vermoeit. We gaan Het zelf storten van afval vergt extra kosten, t.w. extra kosten van toe zicht, voor verwerking en voor voor zieningen ten aanzien van de veilig heid op de stortplaats. Er wordt op ge wezen dat het voor het zelf storten geldende uitzonderingstarief veel lager is dan het tarief voor emmers of con tainers. Dit hebben B. en W. ook dui delijk gemaakt aan het bestuur van de Winkeliersvereniging, maar uit de desbetreffende brief heeft de vereni ging opgemaakt dat B. en W. de heffing van het stortingsrecht moti veren met de omstandigheid dat het gebruik van vuilnisemmers of contai ners duurder uitkomt. Dat is dus niet juist. Niet duur De Winkeliersverenigmg, die een eigen ophaaldienst in het leven heeft' geroepen, bracht in juli, augustus en september 1968 totaal 262 m3 vuil naar de belt, waarvoor 765,in rekening werd gebracht. Bij 20 deelnemers komt het gemiddeld te betalen stortings recht dan per week op 1/13 x 765, 20 ƒ2,95. Het alhier geldende tarief is in vergelijking met dat van andere gemeenten niet bijzonder hoog. Het gemeentebestuur voelt er dan ook niet voor om de proefregeling in de kern te wijzigen. Zij vindt zelfs dat het tarief voor meer dan een kwart m3 op ƒ3,per m3 cf deel daarvan moet worden gesteld. Woensdag 27 november Den Burg, Dc Zwaan, 20.00 uur, N.K.V. St. Nicolaasfcest. Donderdag 28 november Den Burg, LTS-kantinc, 20.00 uur. Platte landsvrouwen, met een duik in het verleden „Koekvergulden" Vrijdag 29 november Den Burg, dorpshuis, Fotoclub Dc Kieken dief, foto's retoucheren en opplakken. Zaterdag 30 november Den Burg, Burg. De Koning-hal, 19.30 uur. Uitvoering Gymnastiekvereniging Texel. Zondag 1 december Sinterklaasrit MAB-club Texel. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 27 november worden de moeders van alle buitendorpen ver wacht van 13.00 tot 15.30 uur. TON lekker een eindje rijden door de Gooi- se dreven en in een gezellig rustig restaurant theedrinken". „Voor het eerst weer buiten", zei hij en haalde diep adem. „Carla, ik voel, alles komt weer terecht". Toen ze anderhalf uur later rustig aan de thee zaten en keken naar de herfstkleurende bomen, slaakte hij zo'n diepe zucht, dat Carla in de lach schoot. „Die kwam uit je tenen". „Och nee, alleen maar uit m'n hart" „Wat valt er te zuchten?" „Ik verlang weer aan het werk te gaan, en ik zie er tegenop ook. Ik ben hier verwend. Het is hier zo heerlijk, zo rustig, zo harmonisch. Allerlei zor gen worden me van de schouders ge nomen. Straks zit ik weer in Amster dam, de winter komt. Carla zag hem lopen door die straat met hoge huizen, zag hem die ellen dige trappen opsjouwen, binnenkomen in die ongezellige kamer. „En dan zeker weer van 't zelfde la ken een pak?" vroeg ze 9treng. „Nau welijks eten, werken tot in de nacht, boek onder het bed?" „Nee, nee", weerde hij af, maar ze geloofde hem niet. Hij was niet ge wend op zichzelf te passen. Het werk vrat hem op. Hij schudde het hoofd, als wilde hij dat toekomstbeeld verdrijven „Waarom ben jij eigenlijk met De Hoogh getrouwd?" vroeg hij opeens. Ze schrok even. Die vraag was zo persoonlijk. En toen vertelde ze. „Hij was een fijne vent, niet?" „Dacht je dat ik anders met hem ge trouwd was?" „Nee. O nee, jij niet". „We kregen nauwelijks kans, werke lijk iets voor elkaar te zijn", zei ze na denkend. „Drie maanden.En toen, opeens, schijnbaar zonder enig ver band, vroeg ze, „Waarom ging jij zo hals over kop naar de States?" „Ik kreeg een beurs", begon hij, en toen met een gebaar als wilde hij dat alles van de tafel vegen, „nu ja, waar om zal ik er om heen praten? Toen jij je verloofde, met Martin, was het voor mij uit. Jij was het voor mij, en je zag mij niet. Daarbij, dacht ik, als Martin de man is die alles voor jou bete- AANVULLENDE AGENDA Aanvullende agenda voor de verga dering van de raad der gemeente Texel, te houden op donderdag 28 no vember 1968. Texel, 20 november 1968. De burgemeester van Texel, Mr. W. H. Sprenger 18. Verlening van een voorschot en overdracht van grond aan de woning- De minister van Sociale Zaken en Volksqezondheid staat op het terrein van de vleeskeuringsdienst qeen halt- ambtelijke diensten meer toe. Zoals onze lezers weten functioneert de Vé- térinair-Hygiënische Dienst van Texel reeds geruime tijd onder een functio naris in halt-ambtelijk verband, het geen een grote besparing betekent. De raadscommissie, die de gemeente begroting heeft onderzocht beveelt in haar rapport dan ook aan deze toe stand te continueren, maar uit het ant woord van het gemeentebestuur wordt op het genoemde standpunt van de minister gewezen. De inspecteur van de volksgezondheid heeft het ge meentebestuur reeds meerdere malen op het hart gedrukt, dat de minister vindt dat alle vleeskeuringsdiensten volambtelijk moeten worden. Enige hoop_qeefJ_het feit, dat een dergelijke verplichting niet in de wet is vastqe- 188 Als de persen eenmaal draaien, vliegen de kranten bij duizenden tege lijk de deur uit en de straat op. En kranten worden gelezen, dat weten we allemaal. Het mag dus geen verbazing wekken, dat zulke kranten ook terecht komen op de bureaus van hoge politie functionarissen. Een van dezen was de opperluitenant der gemeentepolitie van Gravendrecht, de 'heer Johannes B. van Hopsoheuten. „Nou nou....", mompelde Johannes, toen hij de fraaie schrijfsels van Sipko Stunt gelezen had. „Nou nou....". Hij greep de telefoon, draaide een kent.dan had ik me toch in je vergist". „Ik vergiste me. Niet eens in Martin. In mezelf. Ik wou triomferen, triom feren over die anderen, die hun best deden voor hem. En het bezit van de zaak was ook hier het einde van het vermaak. Ik had hem en ik moest pro beren hem te houden. En toen merkte ik, dat het niet de moeite van 't pro beren waard was". „Toen ben je er uitgestapt". „Helemaal. Ook uit de studie. In de verpleging gegaan. Daar leerde ik De Hoogh kennen. Ik heb voor hem en zijn kinderen gezorgd. Toen trouwden we. De rest weet je. En jij?", ze vroeg net aarzelend, „heb jij nooit ...7" Hij lachte wat verlegen. „Het klinkt vreselijk romantisch als ik zeg dat er na joumaar eigenlijk was het zo wel. Van jou wist ik met een dat jij het was en geen ander. Ik heb na die tijd 'heel veel meisjes en vrouwen ontmoet, maar bij niemand had ik dat, en zeker niet bij de Ameri- kaansen. Bewaar me!" Hij zuchtte bij de herinnering. „En als je niet de vrouw ontmoet, waarvan je denkt: die is het, nu, dan zit er niets anders op. Je kunt toch niet trouwen, om, zoals mijn moeder dat zei „onder de pannen" te zijn?" „En dus probeer je het maar alléén" „Ja, en dat ging ook". ,^Dat bleek ja", zei ze droog. „Wat bedoel je?" „Het ging zó goed, dat je nu hier zit als herstellend patiënt". „Ja, en dat dank ik nog aan jou. An ders misschien Ze werd zich bewust van een diepe stilte, die geen van hen durfde verbre ken. Opeens zei ze; „Pier". „Zeg jij het maar". Hij staarde ver drietig naar buiten. „Toen ik je liet staan voor Mar tin toen wist je dat je je in me ver gist had". „Ja, dat wist ik toen. Maarhij maakte de zin niet af. „Maar", zei ze. „Maar nu weet ik, dat ik me tóen vergiste. Ik ben maar meteen gevlucht, ja gevlucht, dat mag ik wel zeggen. Ik heb niet eens mijn best voor je ge daan". „En daar heb je nu spijt van". Ze stelde het vast, als een feit. 'Hij keek snel op, zag haar aan, wijd de toen weer al zijn aandacht aan de bouwvereniging „Texel" ten behoeve van de bouw van 12 woningwetwonin gen te De Cocksdorp. 19. Verlening van een voorschot en overdracht van grond aan de woning bouwvereniging „Texel" ten behoeve van de bouw van 12 woningwetwonin gen te Oudeschild. 20. Verstrekking van een hypothecair crediet aan de heer G. A. Oskam te Den Burg. legd. B. en W. zullen op dit probleem f17.946,per jaar bespaard, terugkomen in het kader van de voorgenomen reorganisatie van de V.H.D. Bij de huidige wijze van func tioneren van de V.H.D. wordt De raadscommissie, bestaande uit de heren S. Keijser, C. Koorn, C. H. Roe per, F. Standaart en L. Zijm (de heer C. Timmer was verhinderd) geeft ver der in overweging de huidige tarieven van secretarieleges aan een nadere beschouwing te onderwerpen. B. en W. antwoorden dat een nieuwe verorde ning op de heffing van de secretarie leges in een vergevorderd stadium van voorbereiding is. Straatverlichting „De straatverlichting begint wel een aanzienlijk bedrag te vragen", zo con stateert de commissie, die B. en W. in overweging geeft contact op te nemen met de TEM om een beter inzicht te knjgen in de toekomstige kosten. B. en W. antwoorden, dat reeds overleg is gepleegd inzake de doorberekening nummer en had weldra verbinding met de befaamde Eelco Eelkema, diender, koddebeier en veldwachter te Rijk- huyizen. „Waarde collega", zei Johannes met een pijnlijke zucht. „Ik lees hier in de krant, dat jullie te Rijkhuyzen bang zijn voor vreemde verwikkelingen aangaande een zekere Yokito. Die Sipko Stunt is weer eens aan het schrijven geweest, weet je. Weet je wat-ie als kop 'boven zijn berichten schrijft? Luister maar: „Vreemde span ningen te Rijkhuyzen. Politie op haar hoede voor misdadig meesterbrein. franje van het tafelkleedje. „Straks presenteert de ober je een nota voor dat tafelkleed, wegens on herstelbare schade", lachte Carla. „Een mens kan door eigen stommi teit méér sohade doen", zei hij grim mig. „O ja, en door eigen hoogmoed en begeerte naar schijntriomfen", gaf ze toe. „Zoals ik .Soms moet je daar heel je leven voor boeten. En Pier dat doe ik ook. Op dit ogenblik. Mijn hoogmoed moet er hélemaal onder door. Want ik ga je iets vragen, waar alles van afhangt, en misschien begrijp je wat het voor me betekent, want ik moet nu de rollen helemaal gaan om keren. Ik kan nu alleen nog maar zeg gen", ze slikte en durfde hem niet aanzien, want ze wist zijn ogen ge spannen op haar gericht, „Pier, wil je me nog hebben?" Ze voelde hoe haar handen klam werden, want hij staarde zwijgend voor zich uit. Toen begon hij te spreken, toonloos. „Tóen was ik een jonge vent. Met alle kansen. Wat ben ik nu? Deels al versleten. Veel te hard gewerkt. En ik zal het nooit meer kunnen, dat weet ik. dik zal mezelf moeten beheersen, ik kan niet meer zoals vroeger. Wat moet je nog, Carla? Ben ik nou nog een vent, die jou iets te bieden heeft?" „En als ik zeg: ja? Alles?" Hij legde zijn witte, dooraderde hand op de hare en het hinderde hem niet, dat de ober met een grijns toe keek. „Jij was het en jij bent het", zei hij. „Toen en nu. Nooit heb ik het goed geweten als nu. Je vroeg daarnet, waarom ik zo zuchtte. Ik durfde het toen niet zeggen, nu wel: ik dacht aan de toekomst zonder jou". „Maar met mij durf je die aan7" „Lieverd", zei hij, „nu begm ik pas te leven!" Die avond zat ze in de kamer, met Juud en Greet en Derk. „Carla", zei Greet opeens, „je ziet er verdacht uit". „Verdacht?" vroeg ze onschuldig. „Verdacht mooi. Enne verdacht gelukkig". „Kinderen, als we hier zo bij elkaar zitten, zou ik dan niet gelukkig zijn?" „Nou", vond Derk, „dan ben je net in de goeie stemming voor ons nieuws. Greet en ik willen ons namelijk gaan verloven." „Ik ben diep geschokt", verklaarde van de kosten van straatverlichting over 1967. Over het verschaffen van inzicht in de toekomstige kostenont wikkeling zal met de TEM worden gesproken. Voorts wordt gewezen op het grote nadelige saldo van de marktexploita- tie. Zoals uit het artikel elders in deze krant blijkt, hebben B. en W. al een verhoging van de tarieven voorgesteld. Schoolmclk De commissie vraagt voorts om een inzicht in de schoolmelkconsumptie en wil vooral graag weten of de vorige subsidieverlaging (waardoor de melk een dubbeltje duurder werd) invloed op het gebruik heeft gehad. B. en W. antwoorden ontkennend. De verhoging van de prijs van ƒ0,35 tot ƒ0,45 per liter heeft het drinken van schoolmelk niet beïnvloed. N. Ph. O. Zoals bekend zijn B. en W. van me ning, dat het Noordhollands Philhar- monisch Orkest gemeentelijke subsidie moet blijven genieten, ondanks het feit dat op Texel geen geschikte concert- akkommodatie is en het N.Pih.O. hier dus weinig of niet zal optreden. Eén der commissieleden heeft daartegen bezwaar; wel acht hij een bepaalde bij drage per op Texel te houden concert verantwoord. B. en W. handhaven eohter hun standpunt. Opgemerkt wordt dat de gemeente door op de in de begroting aangegeven wijze te sub sidiëren recht op reducties heeft op de uitkoopsommen voor door het orkest in de gemeente te geven concerten. Dat zal ook gelden voor de concerten, die het onlangs uit de orkest geformeerde Kamerorkest gaat verzorgen. Zo moge lijk zal van deze subsidie worden ge profiteerd. Tenslotte vroeg de commissie een exploitatieoverzicht van de Burge meester De Koning-hal over 1967 en een prognose van de exploitatiecijfers over 1969. Aan dat verzoek is voldaan. (Zie het desbetreffende bericht elders in dit nummer). Wat zal het leger doen? Japanse ge leerde oorzaak van alles. „Het is mien allemaal bekend, van Hopscheut'n", antwoordde Eelco. „Maar wat heb jij er eig'nlijk mee te maak'n?" „Als je hulp nodig hebt, wil ik je die graag verschaffen", antwoordde de opperluitenant van Hopscheuten. „En wie bedoel je met die misdadiger met dat meesterbrein?" „Een zékere Kille Bill....", ant woordde Eelco Eelkema geheel naar waarheid Carla, „het valt me koud op m'n dak. Zo onverwacht. Jullie bent pas twee jaar eh bevriend. Ik had nooit ge dacht, dat jullie verlovingsplannen hadden". „Stop met die gijn", beval Derk man nelijk. „Die verloving is maar een ouverture. Want binnen het jaar wil len we ook nog trouwen". En hij ver telde van de aanbieding, die de direc teur hem gedaan had de leiding van een nieuw op te richten filiaal. Een huis er bij. Ergens op de Veluwe. „Een uurtje rijden", zei hij lucht hartig, „als je eenzaam bent, kom je maar bij Greet op de koffie. Die zal ook wel es eenzaam zijn, want ik ver dien ze niet met thuiszitten". „Tja", zei Carla nadenkend, „éls ik eenzaam ben". „Nou ja, je hebt Juud, maar die zit óók in Amsterdam". „Ik kom wel vaak overwaaien", troostte Juud. „Wie zegt, dat ik dan eenzaam ben?" „Nou, als de prof weggaat", meende Derk, „waar je nou je handen aan vol hebt „Tja, als die weggaat". Het was Juud die de brainwave kreeg. „Néé", zei ze. „Néé, Carla, Dat dat is toch niet waar? Zeg me niet, dat het niet waar is!" „Ik zeg ook niet, dat het niet waar is. Maar ik zal het druk genoeg krij gen. En het is nog de vraag, Derk, wie het eerst trouwt". Niemand hoorde, in het daarop vol gend oorverdovend vreugdegedruis, de kamerdeur opengaan. Het was Greet, die het eerst de gestalte zag van de man in de kamerjas, bleek en ma ger nog, maar alls verjongd „U hoort in uw bed!", riep ze lachend. „Bk dacht", zei Pier Groen zacht, „of het nu heus waar zou zijn; ik hoor hier?" „Als je je netjes gedraagt", zei Car la, „mag je nog een kwartiertje opblij ven". Hij lachte en ging zitten in de grote stoel. „Wat kijk jij somber, Juud", zei hij, „wat zit je dwars?". ,,'t Wordt erg ingewikkeld", zei Juud, „als ik straks tegen m'n moeder Carla moet zeggen en tegen mijn vader professor!" EINDE. Vieux Plantiac FEUILLE door TOM LODEV

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 5