Maillots Electrohuis ÖJ Er werden rapporten uitgedeeld hang- en wandverlichting Electrohuis Bakker n.v. (i 'N KADO-IDEE VOOR HET HELE GEZIN? 'N PAROOL-LIFE-BOEK! 1 VISITEKAARTJES PRIJS 19,75 PER DEEL BOEKHANDEL J. NAUTA - PARKSTRAAT koffiezet apparaten Fa. Gebr. Schoorl Weer zege voor Elma Kinley Waardering voor Texelse honden IJsclub Eierland verloot toegangskaarten De Koning-hal kost gemeente jaarlijks bijna f30.000,-- Een fantastische collectie originele Stap eens even bij ons binnen en u zult verrast zijn. DUUR? Welnee, originele verlichting hoeft helemaal niet duur te zijn. EEN PRAKTISCH KA DO MET ST. NICOLAAS EEN PRACHT SORTERING BIJ fascinerende wereldbekende boeken, samengesteld op basis van gespecialiseerde internationale samenwerking. - boeiend en kleurrijk (met kleurenfoto's/en illustraties) - niet wetenschappelijk, wèl wetenschappelijk verantwoord. - keuze uit meer dan 60 onderwerpen o.m. de tijd, het zien, vissen, de dierenwereld van Afrika, scheep vaart, ruimtevaart, de oermens, evolutie, het oude Griekenland. BIJ AANKOOP VAN 3 DELEN 'N 4e DEEL GRATIS (naar keuze) IN 'T CENTRUM GROTE SORTERING VELE KLEUREN IHRRIE Volautomatische voor slechts ƒ69,50 ZEND S.V.P. VROEGTIJDIG UW ADVERTENTIES IN Ga de rillerige winter tegemoet met een zomers wapen Haal met een hoogteton ook gezondheid in huis. Wapen u tegen winterse kwaaltjes door dagelijks een behaaglijk kwartiertje onder deze zon door te brengen. Er zijn verschillende bijzonder goede in onze kollektie. Zoek er nu een uit, voor de gezonde zekerheid Vorig jaar vertelden we in deze rubriek iets over tijdsstudies bij het machinaal melken. We hebben toen duidelijk gemaakt, dat het bij deze tijdstudies niet alleen gaat over het tempo, maar dat vooral ook de onder linge duur van de diverse handelin gen van groot belang is. Ook dit jaar is weer een Hink aan tal tijdstudies gemaakt. Dit gebeurde op zo'n 20 Texelse bedrijven. De eigenlijke tijdopnamen werden ver richt door ass. Sturkenboom, de uit werking werd gedeeltelijk ook door hem verzorgd. De supervisieligt bij de heer C. Knijn van het Hijksveeteelt- consulentschap. Dezer dagen is het resultaat van de tijdstudies door de heer C. Knijn met de betreffende veehouders in twee groepen besproken. En deze bespre king inspireerde ons tot de kop van dit artikeltje. Want deze bespreking heeft echt iets weg van het uitdelen en het bespreken van een rapport. We willen uit deze bespreking enkele za ken noteren. De heer Knijn wees er op, dat ieder een zich een eigen manier van melken heeft aangeleerd en ook de gedachte heeft, dat zijn methode een goede is. Wordt men niet op bepaalde fouten gewezen, dan gaat men op de oude ma nier door. Uit dit onderzoek bleek verder, dat op de 19 bedrijven, waar onderzoek is verricht, de volgende hoofdmethoden werden toegepast: a. Op 11 bedrijven per man één appa raat (P 1, A 1); b. Op 7 bedrijven per man twee appa raten (P 1 A 2); c. Op 1 bedrijf per twee man drie apparaten (P 2 A 3). Er is een langzame groei in de rich ting van meer dan één apparaat per man. De heer Kmjn heeft als algemene regel, dat tot 18 a 20 melkkoeien met één apparaat per man kan worden ge molken. Boven dit aantal is het wen selijk, dat op éénmansbedrijven de methode van twee apparaten per man wordt toegepast. De heer Knijn gaat hierbij uit van de gedachte, dat het melken 's morgens in uiterlijk l1/» uur aan kant moet zijn en 's avonds in vijf kwartier. De heer Knijn vertelde, dat in het zuiden van het land op diverse bedrij ven al bij een aantal van 12 - 14 koeien overgegaan wordt op de methode met twee apparaten per man. Dc mclkplaats Op deze 19 bedrijven had tijdens de tijdopname het melken in 15 gevallen plaats in de winterstal of een speciale zomerstal, in één geval werd de door loopmelkwagen gebruikt en in drie gevallen gebeurde het melken aan de weidewagen. Hoewel we hier waar schijnlijk niet helemaal een doorsnee hebben van de Texelse bedrijven, blijkt toch wel, dat het melken „onder dak" een grote vlucht heeft genomen. De heer Knijn was er van overtuigd, dat, wat het onderdak melken betreft, Texel zeker voorligt bij het vasteland. We menen, dat dit voor een deel ook te danken is aan de ruilverkaveling, die het voor veel meer bedrijven mo gelijk heeft gemaakt om een vaste melkplaats te kiezen. Hoewel dit in deze 19 bedrijven niet direct tot uiting kwam, meent de heer Knijn, dat ook het aantal doorloopmelkwagens op Texel procentsgewijze hoger ligt dan op het vasteland. Dc installatie Hoewel op lang niet alle bedrijven de goede afstelling van de melkmachi ne in z'n geheel is gecontroleerd, staat het wel vast, dat er aan een groot deel van de installaties iets loos is. Ook nu weer wees de heer Knijn op de juiste werking van de pulsators en de regu lateur, die de hoogte van het vacuüm regelt. Vooral aan de laatste blijkt op diverse bedrijven iets te mankeren. Verder is de pomp, die het vacuüm opwekt in veel gevallen te licht. Voor al als men overgaat op het melken met meer apparaten blijkt de pomp in veel gevallen te licht te zijn. Ln het alge meen moeten aan de installaties bij het melken met meer apparaten ho gere eisen worden gesteld, omdat de melker in dit geval zijn aandacht vol ledig bij het melken moet hebben. Op deze bijeenkomsten werd de wenselijkheid uitgesproken van een regelmatige controle van de melk machines, waarbij dan gedacht wordt aan het afsluiten van een abonnement voor het eenmaal of tweemaal per jaar doorlichten van alle daarvoor in aan merking komende onderdelen. Fouten Voorbehandeling. Een behandeling, waarbij de melk „los" komt is een eerste vereiste. Dit kan gebeuren door een goede behande ling van het uier, waarbij de heer Knijn het gebruik van een zgn. melk- doek nodig oordeelde. Deze melkdoe- ken zijn voor een klein bedrag ver krijgbaar bij de Zuivelfabriek. Wil men nog goedkoper uit zijn, dan is het mogelijk om van een pulpzak een aan tal van deze doeken te maken. De „voorbehandeling" kan waar schijnlijk ook bestaan uit het toedienen van een kleine hoeveelheid krachtvoer. Bij proeven bleek deze wijze van voor behandeling een verhoging van de produktie van 0.7 kg. melk per koe per dag op te leveren. Eerste wachttijd Dit is de tijd tussen het eind van de voorbehandeling pn het aansluiten van het apparaat. Een veel voorkomende fout is, dat deze eerste wachttijd te lang is. Eerste wachttijden van meer dan 3 minuten zeer zeer beslist te lang. Een goede eerste wachttijd ligt op on geveer één minuut. Bij het toedienen van een kleine hoeveelheid krachtvoer kan het apparaat onmiddellijk daarna worden aangesloten. Wordt de eerste wachttijd te lang genomen, dan is de werking van het hormoon, dat de koe aanzet tot het afgeven van melk afge lopen voordat alle melk is afgegeven. Op de 19 bedrijven die bij dit onder zoek waren betrokken variëerde de eerste wachttijd van 0,88 minuut tot 3,16 minuut. De eerste man zit er be slist dichter bij dan de laatste. Machinetijd Hiermee wordt bedoeld de tijd, dat de machine aangesloten is aan de koe. Er moet uiteraard tegen worden ge waakt, dat de machine te lang aan staat. Toch zag de heer Knijn ook be zwaren in een te korte machinetijd. Het uierweefsel moet de tijd hebben om de melk af te geven. In dit ver band besprak de heer Knijn de hoogte van het vacuüm. Op het moment ligt dit vaak op 38. De heer Knijn was van oordeel, dat het in de toekomst naar een lager vacuüm zal gaan. Ook de verhouding van zuig-persslag kwam ter sprake. Aanvankelijk was die ver houding 50 50. De laatste jaren gaat men in de richting van 60 40; 75 25 en zelfs tot 80 20. Inleider achtte het niet uitgesloten, dat het in de toekomst weer algemeen 50 50 zal worden. Af hankelijk van de produktie zijn ma chinetijden van 3-4 minuten normaal. Bij het machinaal namelken kan dit iets langer zijn. Tweede wachttijd en namelken Met de tweede wachttijd wordt de tijd tussen het afnemen van het appa raat en het 'begin van het namelken bedoeld. In gevallen, dat er machinaal wordt nagemolJken is er geen tweede wachttijd. Bij het handnamelken moet de tweede wachttijd zo kort mogelijk zijn. De heer Knijn noemde het aantal gevallen, waarin machinaal wordt na- gemolken op Texel belangrijk groter dan op het vasteland. Nog algemeen wordt bij het hand namelken het hebben van weinig na- melk als een ere-kwestie beschouwd. Dit is beslist onjuist. Het handnamel ken moet in feite alleen iplaats hebben bij het melken met één apparaat per man. Bij de methode 2 apparaten per man is er beslist geen tijd om met de hand na te melken. Streeft men bij de methode met één apparaat per man naar weinig namelk, dan verlengt dit de totale melktijd. Men kan in dit ge val nl. beter het apparaat tijdig afne men en de laatste liter melk er met de hand uithalen. Daarvoor heeft men in dit geval royaal de tijd. Nctto-capaciteit Dit is de hoeveelheid melk, die de machine per minuut uit het uier haalt. In het begin van de lactatie-periode is deze altijd hoger dan in het laatst. Bij deze tijdstudies, die in juli en augustus werden verricht variëerde de netto- capaciteit van 1,55 kg. melk per min. tot 2,72 kg. per min. Vorig jaar was dit in één geval plm. 3V2 kg. per min., wat uitzonderlijk hoog is. Koeien per man per uur Hierbij moet onderscheid worden gemaakt tussen het mei/ken met één apparaat per man en twee apparaten per man. In het eerste geval (P 1 A 1) lag dit tussen 11 koeien en 19 koeien per man per uur, bij de methode, waarbij twee apparaten per man in gebruik waren, lag het aantal tussen 20 koeien en 30 koeien per man per uur. Uit deze gegevens blijkt wel, dat het aantal koeien per man niet alleen af hankelijk is van het aantal apparaten per man. Ook de „goede slag" spreekt een woordje mee. Nieuwigheid Op het moment worden proeven ge nomen met het gebruik van een zgn melkstroommeter. Dit apparaatje, dat binnenkort in de handel komt en 50,tot 60,zal gaan kosten, maakt het mogelijk om met één blik te zien of de melk uit het uier ver dwenen is. Tot nu toe wordt het in de eerste plaats gebruikt bij aanwezigheid van een melkleiding. In de eerste helft van de lactatie-periode blijkt het dan mogelijk te zijn om per man met drie apparaten te gaan werken, omdat de controle op het „uit zijn" van de koe veel minder tijd gaat kosten. Belangstelling voor cursus? De heer Knijn deelde mee, dat op een aantal plaatsen op het vasteland deze winter cursussen van vijf tot zes lessen worden gegeven. In deze cursus komen de volgende zaken aan de orde: Algemene principes van het melken, kwaliteitsbepaling van de melk en de mogelijkheden voor het bereiken van een goede kwaliteit, het voorkómen en de bestrijding van mastitis, het zgn. tankmelken, de diverse systemen van het melken met de melkleiding, enz. Als ook op Texel voor deze zaken belangstelling is, zou het wellicht mo gelijk zijn om in de maanden decem ber en januari een cursus van vijf of zes lessen te geven. Belangstellenden worden verzocht hiervan mededeling te doen aan de bedrijfsvoorlichters. De 5-jarige merrie Elma Kinley van de heren Jac. en P. Schoorl heeft zon dagavond te Hilversum de koers om de Fiacre-prijs (2e afdeling) gewonnen. Het was een draverij over 2000 meter met vliegende start. De eerste 1000 meter bleef Elma ca. 15 meter achter, maar na 1500 meter rukte ze op en won tenslotte met een halve lengte. Het was de tiende koers; de strijd speelde zich bij kunstlicht af. Tijdens de koersen van zondag deden zich ver scheidene ongelukken voor In een geval ontstond een gevaarlijke situatie nadat een paard op hol was geslagen. De pikeur klom daarbij via de stok op het paard om het dier tot bedaren te brengen, maar hij werd afgeworpen. In een ander geval raakten twee wa gens elkaar wat een ravage tot gevolg had. Het bleef bij materiële schade, ook bij een derde ongeluk. Op de in het afgelopen weekend ge houden 79e Internationale hondenten toonstelling van „Cynophilia" te Am sterdam behaalde de Duitse staander draadhaar 'Dina vom Oemberg (eige naar L. Daalder te De Koog) in de af deling jachthonden, jeugdklasse, de kwalificatie „uitmuntend" Deze hond werd tevens reserve-kampioen. Het dier werd voorgebracht door de heer W. van Egmond. In de afdeling Dalmatische honden verwierf Biana van de Bonte Parel (eigenaresse mevr. P. Kuyper-Reuvers te Den Burg) de kwalificatie „Zeer goed". DE COCKSDORP De IJsclub Eierland heeft voor de Wereldkam pioenschappen schaatsen, die in febru ari in Deventer worden gehouden, zes toegangskaarten weten te bemachti gen. Deze kaarten zullen tijdens de vrijdagavond in hotel Kikkert te hou den jaarvergadering onder de aan wezige leden worden verloot. Het be stuur hoopt hiermee het bezoek aan de vergadering te stimuleren. De agenda vermeldt verder o.a. de verkiezing van een nieuw bestuur. De gemeente Texel zal in 1969 ƒ29.237,60 moeten toeleggen op de ex ploitatie van de Burgemeester De Ko ning-hal .De door de gemeente te ver strekken subsidie bedraagt in dat jaar nl. ƒ8000.—, waarbij ƒ21.237,60 aan kapitaalslasten van de in de stichtings- kosten van het centrum verleende ge meentesubsidie dient te worden opge teld. Dit blijkt uit de gegevens, die B. en W. hebben verschaft op vragen van de raadscommissie, die met het onderzoek van de gemeentebegroting was belast. Naast de prognoses voor 1969 worden ook de cxploitatiecijfers over 1967 ge noemd. In dat jaar droeg de gemeente ƒ2460,34 'bij in de kosten van verwar ming, verlichting en onderhoud. Voor toezicht en schoonmaken werd ƒ5056,27 betaald; voor afschrijving inventaris ƒ1731,74; voor onderhouden inventaris ƒ321,45; voor assurantie ƒ919,95; voor bediening toneelverlichting, huur, ver sterker etc. ƒ450,voor plaatsing stoelen ƒ516,70. De belangrijkste bron van inkomsten die daar tegenover stond, was de gebruiksvergoeding door de sportverenigingen. 2686,25 en voor culturele doeleinden 2180,In 1967 werd voor de De Koning-hal ƒ12.963,25 uitgegeven. (Voor 1969 wor den de uitgaven op ƒ13.920 begroot). Om tot een sluitende exploitatie te 'ko men moest in 1967 ƒ6500,gemeente subsidie worden verstrekt. Dit bedrag wordt voor volgend jaar op ƒ8000, geraamd. DS. F. J. SCHOLTEN MET EMERITAAT Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is door de classis Utrecht van de Gereformeerde Kerken in Nederland met ingang van 1 december 1968 emeritaat verleend aan ds. F. J. Scholten, predikant van de Gereformeerde Kerken van IJsselstein en Benschop. Ds. Scholten was o.m. vijf jaar lang werkzaam te Oosterend, Fredenk Johan Soholten werd op 16 oktober 1903 te Almelo geboren. Hij bezocht de h.b-s. in zijn geboortestad, deed in 1923 staatsexamen gymnasium A. en studeerde vervolgens aan de theologische hogeschool van de Gere formeerde Kerken in Nederland te Kampen, waar hij op 28 november 1928 zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer Scholten enige weken later in januari 1929 na praeparatoir examen door de classis Deventer was beroepbaar verklaard in de Gerefor meerde Kerken in Nederland, werd hij op 19 juni van datzelfde jaar (1929) door nu wijlen ds. W. L. Milo, beves tigd als predikant van de Gereformeer de Kerk van Twijzel in de provincie Friesland. Daarna diende ds. Scholten o.a. verder nog de Gereformeerde Ker ken van Onstwedde 1931 tot 1946; Oenkerk 1946 tot 1950; Lemmer 1950 tot 1956; Oosterend op Texel 1956 tot 1961.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 7