op alle brieven van luisteraars Plantinga Citroen jenever Bronchüeften Friese Waddeneilanden moeten intensiever samenwerken FILMNIEUWS Wanverhouding landbouwkosten en overproduktie in EEG Weet U waar de hoofdkraan zit? Mening direkteur VVV Ameland Ook Texel mag zich aansluiten VIERDE BLAD TUAULiSU lUllWWi .ONLANGS kregen we een brief van een jonge zeeman. Die vroeg even om het adres van een leuk meisje in een Zuid- afrikaanse haven. Daar kunnen wij natuurlijk niet op ingaan", aldus de heer Godard Kal, oud-marconist en „kapitein" van „Het Schip van de Week" groetenprogramma van Radio Nederland Wereldomroep bestemd voor de koopvaardij. Toch kreeg die jonge zeeman antwoord op zijn brief. Want elk bericht van luisteraars waar ook ter wereld komt in de administratie en wordt nauwgezet beantwoord. Zelfs een simpele ansichtkaart. De luisteraarscorrespondentie in onze moedertaal wordt namelijk heel serieus behandeld door me juffrouw C. M. „zeg maar Nel" van Aardenne van de Nederlandse Afdeling. NEL VAN AARDENNE werkt nu bijna vier jaar bij de „P.C.J.", zoals de Wereldomroep aan boord kortweg wordt aan geduid. „Het bevalt me hier goed en ik vind het bijzonder leuk om al die brieven te lezen en te beantwoorden", zegt. ze zelf. „Het Valt me wel op, dat zo nog vrij veel naar onze kortegolf- programma's wordt geluisterd. „En ons bevalt juffrouw Van Aardenne", complimenteert galant de heer J. Folkertsma. Hij is hoofd redactie van de Nederlandse afdeling en bekend om zijn nieuws en commentaren in o.a. P.C.J.'s „internationaal kompas". Hij bekijkt die duizenden brieven van trouwe luisteraars overal met zo zeer op kwantiteit dan wel op kwaliteit. Uit de inhoud vooral blijkt de populariteit van P.C.J. Sociale taak Nel van Aardenne genoot een gym nasium opleiding en bezit ook de hoofdakte kleuteronderwijs. Zij is Am sterdamse van geboorte en woont in Maarn. Vroeger was ze werkzaam op een bemiddelingsbureau voor huishou delijke beroepen. „Ik was een soort so ciale werkster" lacht ze vriendelijk en toch ietwat gereserveerd. Zo ziet ze ook min of meer haar taak bij de Wereldomroep. Want het schriftelijke contact imet de luisteraars leert haar veel omtrent de persoonlijke omstandigheden der corresponden- ten(tes). Er zijn heel trouwe brief schrijvers 'bij en menige brief begint met de aanhef „Beste Nel". Uitgebreide brieven komen vooral van mensen op eenzame posten zoals missionarissen of Hollandse zeelui va rend op schepen onder vreemde vlag. De eenzaamheid komt soms tot uit drukking in een uitvoerig epistel met zelfs de levensgeschiedenis van de schrijver erin, opgesteld om een kamp vuur in de tropische rimboe of tijdens de hondewacht aan boord van een tanker. Bezoek Soms ook is er persoonlijk contact doordat een trouwe luisteraar en cor respondent tijdens zijn of haar verlof een bezoek brengt aan P.C.J. Ter her innering aan zo'n persoonlijke kennis making hangt er aan de wand achter Nels bureaustoel een grote pop. Die werd gemaakt door de dames van haar afdeling en stelt de pater voor, die aan zijn briefwisseling met de Wereld- Jeanette maakt haar cheffin attent op een geestige passage uit een zecmanshrief. omroep een meer persoonlijk cachet gaf door zijn bezoek. Dat er druk geschreven wordt, blijkt uit de bezetting van de afdeling. Een zestal medewerksters heeft soms de handen vol aan al die Nederlandse brieven uit het buitenland, van de ma rine en de koopvaardij. Daarom heeft Nel van Aardenne sinds kort goede assistentie van een jonge, geminirokte secretaresse: Jeannette Jonker. Die leest speciaal de brieven van de zeelui „er zijn veel bemanningsleden die ons schrijven, echt met alleen kapi teins of radio-officieren" en schrijft een passend antwoord terug. Uit „Het Financieele Dagblad" In de debatten over het landbouw beleid in de Europese Gemeenschap, die in november zijn begonnen (en naar het zich laat aanzien, wel gedurende vele maanden zullen worden voorge zet) gaan, naast de grondslagen van het lange termijn structuurbeleid, de financiën een belangrijke rol spelen. Vooral de Duitsers hebben daar veel belangstelling voor omdat zij bij de be staande regeling ongeveer Vs van alle uitgaven moeten dekken. (Dat is echter gedeeltelijk een gevolg van het feit, dat West-Duitsland veruit de grootste importeur uit derde landen is en dus ook de meeste inkomsten trekt uit het heffingenstelsel aan de buitengrens). De Duitse politici zijn dan ook de ijverigsten bij het schatten van de kos ten van het gemeenschappelijk land bouwbeleid in de komende jaren. Of schoon sommigen van hen daarbij om begrijpelijke redenen de neiging hebben wat te oVerdrijven, zal hun veronderstelling dat de uitgaven in het produktiejaar 1969/1970 meer dan 7 miljard gulden gaan bedragen, waar van alleen voor het zuivelbeleid 4 a 4Va miljard, niet ver bezijden de waar heid zijn. Immers, bij zijn herhaalde waarschuwingen tegen een te royaal prijsbeleid en zijn pleidooi voor een POLYGAS, KRACHTIG GAS Inlichtingen: H. Segers, tol. (02220) 2436 grondige herstructurering heeft dr. Mansholt af en toe bedragen in dezelf de orde van grootte genoemd. Men kan deze bedragen natuurlijk naar believen vergelijken met andere grootheden, zoals b.v. het totaal van de nationale inkomens in de Gemeenschap (ca. 1200 miljard) of zelfs de jaarlijkse groei daarvan Dan lijken ze betrekke lijk klein, ook nog in het raam van de totale overheidsuitgaven in de zes lan den, die in de buurt van de 250 mil jard liggen. De beste vergelijking is echter die met de waarde voor de landbouwproduktie. De brutowaarde van de EEG-landbouwproduktie is rond 100 miljard gulden, de netto toege voegde waarde ongeveer 70 miljard. De uitgaven uit het gemeenschappelijk landbouwfonds zijn dus resp. 7 en 10% daarvan. Daarbij komen dan nog flinke bedragen die buiten de EEG om uit de nationale budgetten worden bekostigd. In Engeland zijn deze percentages ongeveer even hoog, maar daarbij moet in acht worden genomen, dat in dat land de „deficiency payments" voor 'n POLYGAS, KRACHTIG GAS Inlichtingen: H. Segers, tel. (02220) 2436 aantal belangrijke produkten. dienen om het verschil tussen de wereld marktprijzen (de daar vrijwel volledig op het binnenlandse prijspeil doorwer ken) en de richtprijzen voor de boeren te overbruggen. Voor voedingsmidde len, zoals brood, vlees, boter en kaas betalen de consumenten daar dus aan merkelijk lagere prijzen dan die welke uit de richtprijzen voor de boeren zou den resulteren. Deze uitgaven kunnen in Engeland dus tot op zekere hoogte als consumen tensubsidies worden beschouwd, wat in de EEG beslist niet het geval is. Het overgrote deel van de EEG- landbouwuitgaven wordt veroorzaakt door overschotprodukties. In verhou ding tot de totale produktie zijn die overschotten niet zo groot en daaruit volgt meteen dat de 'kosten per een heid te veel geproduceerd produkt schrikbarend hoog zijn. Dit komt niet POLYGAS, KRACHTIG GAS Inlichtingen: H. Segers, tel. (02220) 2436 alleen door de zeer lage opbrengsten van die overschotten, maar ook door het feit, dat ze in het huidige markt en prijsbeleid eerst nog op kosten van de overheid worden getransporteerd, verwerkt en opgeslagen. De socialistische landbouwexpert in het Duitse parlement dr. Schmidt, heeft er dan ook op gewezen dat een groot deel van de landbouwsteun in feite ten goede komt aan niet direct bij de landbouw betrokken onderne mingen en dat b.v. de uitgaven voor de zuivelsector tot Vs zouden kunnen wor den teruggebracht als de te veel. ge produceerde melk direkt op de boer derij werd overgenomen en voor vee voer bestemd. In een voordracht, die de adjunct- direkteur generaal voor landbouwza ken bij de EEG, de heer Heringa, ver leden winter voor IJsselmeerpolder- boeren hield, rekende hij ze voor dat iedere hectare suikerbieten, die meer wordt geproduceerd dan er in de EEG wordt verbruikt ƒ3500 kost. Dat is meer dan de gemiddelde bruto op brengst en dus veel meer dan de pro- duktiekosten. Met andere woorden, het uitkeren van redelijke vergoedingen voor het bi-aak laten liggen van de te veel betaalde arealen zou heel wat goedkoper zijn. Het zou bovendien veel moeilijkheden en ergernis in de onder handelingen met andere suikerprodu cerende landen overbodig maken. Ook de te veel geproduceerde zachte tarwe kost zeer veel. Voor zover die op de wereldmarkt moet worden afge zet moet een exportrestitutie van onge veer ƒ200,per ton worden gegeven, dat is dus meer dan de helft van de richtprijs. Daar is dus tenminste nog een positieve restwaarde, die zelfs nog aanmerkelijk groter is als de tarwe wordt gedenatureerd tot voergraan, want de daarvoor de betalen premie is slechts ongeveer l/a van de export restitutie. Bij de huidige markt- en prijsver houdingen binnen en buiten de EEG vertoont de zuivelsector veruit het somberste beeld. Deskundigen hebben uitgerekend dat de melk (waarvoor een richtprijs van ruim 35 cent per kg. geldt) na verwerkt te zijn tot volle gecondenseerde melk en als zodanig naar derde landen geëxporteerd nog een paar cent netto opbrengt maar als die export in de vorm van boter plaats vindt, is de opbrengst minus 6 a 7 cent per liter. (Daarbij is waarschijnlijk verondersteld, dat de boter direkt na fabrikage wordt uitgevoerd. Als ze eerst enige maanden ligt opgeslagen is de negatieve opbrengst nog aanmerke lijk groter). Dit geldt dan voor boter die op de vrije wereldmarkt wordt afgezet, de export naar de door contingenterings regelingen beschermde Engelse markt geeft gelukkig nog een positieve op brengst maar door de contingente ringsregelingen kunnen van de EEG- landen alleen Nederland en Frankrijk resp. 19.000 en 6.000 ton naar Engeland leveren. Dat de waarde van te veel gepro duceerde melk in feite negatief is, blijkt ook uit de volgende gegevens. De overproduktie van melk wordt op 4 a 5% geschat. Als de kosten van de marktordening het komende jaar in derdaad 4 miljard gulden zouden be dragen, vertegenwoordigt dat bijna 20% van de brutowaarde van alle door de EEG veehouders jaarlijks te leveren melk. Voor het bedrag van 4 miljard, zou men ook ongeveer de hele Nederlandse en Belgische melkveestapel kunnen op kopen. Dat is natuurlijk geen oplossing, want het eigenlijke probleem is dat van de werkgelegenheid en de inko mens van de veehouders Uit al deze cijfers blijkt echter wel duidelijk de wanverhouding tussen de kosten der regelingen en de feitelijke overpro duktie. Het is dus ook duidelijk dat het rendabel moet zijn grote bedragen te besteden aan het voorkomen van die overproduktie. Howtdrowk in tabUtvorm-95ct ZITTINGSDAGEN PRODUKTSCHAP VOOR SIERGEWASSEN Ten einde de bloembollentelers be hulpzaam te zijn bij het invullen van het hun reeds toegezonden opgave- formulier beteelde oppervlakte met bloembollen (incl. bijgoed), zullen op diverse plaatsen zittingsdagen worden gehouden. Op Texel zal deze bijeen komst worden gehouden in hotel „De Toekomst" te De Koog en wel op woensdag 18 december van 9.00 - 15.00 uur. Reusachtige Ceratosaurussen en an dere monsters uit de oertijd spelen een rol in de film „Een miljoen jaar gele den" die ons een romantisch beeld wil geven van het lief en leed van de men sen uit het stenen tijdperk. Hoofdfi guur is Tumak, lid van de rotsstam, die door zijn broer wordt verjaagd. Hij trekt een vreemd grondgebied bin nen, bedreigd door monsterachtige die ren. Dan wordt hij gevonden door le den van de meer ontwikkelde schelp- stam en wordt verpleegd door de be koorlijke Loana. Na een moedig ge vecht met een Allosaurus wordt Tu mak voorgedragen als lid van de stam, tot ongenoegen van de jonge Ahot, de verloofde van Loana. Dat leidt tot het wegsturen van Tumak, maar hij wordt door Loana gevolgd. Beiden komen weer bij de Rotsstam terecht, maar ook daar worden ze niet met rust gelaten door de verschrikkelijke monsters, zo als de gevleugelde Pterodactylus, die op zijn beurt wordt aangevallen door een groter vliegend monster. Tot over maat van ramp komt ook de grote vul kaan in werking. Toch slagen beide steenmensen erin het vege lijf te red den. Naast het verhaal is deze film het bekijken vooral waard om de fraaie trucages. „Een miljoen jaar geleden" draait zaterdagavond en zondagmiddag in het City-theater. (In kleuren 14 jaar.) Een merkwaardige, door de Verenig de Staten ontwikkelde vliegende scho tel die alleen door vrouwen bestuurd kan worden omdat de eelektro-magn. aandrijfkracht op mannen een vernie tigende uitwerking heeft, verdwijnt boven de Mexicaanse jungle. In gezel schap van de pilote die uit het bos te voorschijn komt, gaat de speurder Matt Helm op onderzoek uit. Aldus het ge geven waarnaar de niet zo heel ernsti ge film „Matt Helm en de verdruk kers" werd gemaakt Zondag- en maan dagavond kan men er van genieten. Van de Mexicaanse bierbrouwer Quin- tana wordt vermoed dat hij bindingen POLYGAS, KRACHTIG GAS Inlichtingen: H. Segers, tel. (02220) 2436 heeft met een geheime organisatie en in het hotel van deze simstere figuur ontmoet Matt Helm een zekere Case- lius, de man die de pilote heeft gemar teld nadat haar schotel omlaag is ge haald. Dat is het begin van een reeks spannende en merkwaardige avonturen waarbij Matt en pilote Sheila zich met krachtstraalgenerators, bedwelmend lippenrood, lachgas verspreidende si garetten en andere ongebruikelijke me thoden uit tal van benauwde situaties redden. (In kleuren - 14 jaar.) Het doet in deze tijd van maan- reizen bijna antiek aan, dat bewoners van een koud huis in dit land de hoofdkraan van de waterleiding extra moeten beschermen als het koud wordt. Maar de binnenleidingen in onze woningen zijn meestal zodanig geïnstalleerd dat de (dunne) buiten muren niet voldoende bescherming bieden tegen strenge vorst met wind, zodat men wel voorzorgen moet tref fen in een onverwarmd huis. Om te voorkomen dat uw kraan als het écht gaat winteren, vorstverlet neemt, doet u er goed aan nu vast te controleren of de hoofdkraan niet lekt, of hij goed sluit. U vindt hem in een meterput onder de voordeurmat of on der de mat voor de achterdeur, in de kelder of in een meterkast. Hoe ziet u nu of de hoofdkraan goed afsluit? Als u de kraan dichtdraait en het aftapkraantje opent, mag er uit het aftapkraantje, dat vlak bij de hoofd kraan zit, geen water spuiten. Kraantje na de proef goed sluiten Ook is het goed, nu na te gaan of het tocht in de ruimte waar die hoofd kraan zich bevindt. Tocht is de groot ste vijand van waterkranen en water meters, van uw hele huis trouwens, en wanneer u nu vast kieren en tocht- naden dichtmaakt, behoeft u dat straks als het bar koud is, niet meer te doen! De roosters en ventilatievoegen moeten ook tijdig worden gesloten, maar na de vorst natuurlijk weer worden ge opend. Bereikbaar Vanzelfsprekend zorgt u er voor dat uw hoofdkraan en uw watermeter, wanneer u die hebt goed bereikbaar blijven. U kunt ze het beste met droge wollen lappen omwikkelen tegen de koude. Ligt de meterput buiten, dan kunt u het beste tussen bovendeksel en tussendeksel een plastic zak gevuld met kranten aanbrengen. Bij heel strenge vorst moet die hoofdkraan bovendien nog extra worden toegedekt om be vriezing te voorkomen In twijfelgeval len kunt u beter even contact opnemen met het waterleidingbedrijf. HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving in het Han delsregister: Fa. A. van der Schans en Zoon, Texel, Oudeschild, Buurtje 9. Visserijbedrijf. Vennoten: A en A. van der Schans i(beperkende bepalingen). De VVV-direkteur A. G. van Berkel van Ameland meent, dat de huidige ontwikkeling van het VVV-wezen op de Waddeneilanden geen perspektief meer biedt voor de nabije toekomst, voornamelijk wegens het ontbreken van de nodige financiële middelen. Op drie van de vier Friese Wadden eilanden is momenteel geen behoor lijke kantoor-akkommodatie voorhan den, en personeelsproblemen spelen vooral een rol van betekenis. Van de drie belangrijkste taken van een VVV, representatie, informatie en promo tion krijgt alleen de informatieve taak de nodige aandacht, terwijl beide an dere taken toch beslist niet verwaar loosd mogen worden. De heer v. Berkel meent, dat veel taken op de vier eilanden gezamen lijk ter hand kunnen worden genomen, bijv. centrale ledenadministratie, cen trale behandeling van inkomende post, centrale verzorging van foldermate riaal en andere drukwerken enz. Er zou een centraal reserveringssysteem kunnen komen en er zou meer aan dacht geschonken kunnen worden aan all-in-reizen, vertegenwoordigingen op tentoonstellingen, gemeenschappelijke reclame-campagnes etc. In principe zou Texel zich bij de nieuwe centrale kunnen aansluiten, al zijn daar de genoemde problemen min der nijpend. Natuurlijk zou een gezamenlijk be stuur moeten worden gevormd, aan gevuld met een direkteur. Naast de centrale moeten uiteraard goed funktionerende plaatselijke VVV-kan- toren blijven bestaan voor informatie en dienstverlening. Licht gezoete citroenjenever K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. Als plaats van vestiging voor de nieuwe stichting acht de heer Van Ber kel Leeuwarden het meest geschikt. Huisvesting zou kunnen worden gevon den in het nieuwe gebouw van de Prov. Friese VW, met gemeenschappelijk gebruik van kantoormachines e.d. In eerste opzet zullen er, volgens de heer Van Berkel, een direkteur, een assis- tent-direkteur en drie administratieve krachten nodig zijn. De stichting zou gefinancierd moeten worden door jaarlijkse eilander bijdra gen, voorlopig geschat op ƒ10.000, van Vlieland, 28.000,van Terschel ling, ƒ26.000,van Ameland en 7500,van Schiermonnikoog. Hier toe te voegen de vrijkomende gelden uit de Waddenfederatie, die dan geen aanwijsbare taak meer zou hebben. Op de duur zal aanzienlijk meer geld no dig zijn. De heer Van Berkel propageert daar voor uniforme vergoedingen voor re serveringen. Gehoopt wordt verder op overheidsbijdragen. Het plan is de VVV's ter bestudering toegezonden. BEJAARDENMIDDAG IN DEN HOORN DEN HOORN Het wordt langza merhand traditie dat rond Sint Nico- laas voor de Hoornder bejaarden een gezellige bijeenkomst wordt georgani seerd. Dinsdagmiddag 3 december, aanvang half drie zal deze bijeenkomst weer worden gehouden in „De Wald hoorn". De heer J. M. de Vries zal enkele films draaien, waarna de rest van de middag in gezellige sfeer wordt doorgebracht. De bijeenkomst is be doeld voor èlle bejaarden uit Den Hoorn en omgeving. Degenen, die ge haald en gebracht willen worden, kun nen daarover contact opnemen met mevrouw H. Lap-Schrier, tel. (02226) 215, of met een van de Soos-leden. WATERSPORTVERENIGING VERGADERT Vanavond vergadert in hotel „De Lindeboom-Texel" de Watersportver eniging Texel. De agenda vermeldt on der meer de verkiezing van een be stuurslid in de vacature van de over leden heer P. C. Vlaming. Het bestuur heeft de heren B. Beumkes en E. Stoer candidaat gesteld. Verder zullen twee bestuursleden moeten worden gekozen wegens periodiek aftreden van de he ren J. H. Brügemann en J. van Lare; beiden stellen zich herkiesbaar. Na het huishoudelijk gedeelte zullen twee films worden vertoond, waarvan één over zeilsport en een over het red dingwezen aan de Nederlandse kust.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 13