(jroen fwartsjexeh in het karL, „Dit beleid kan voor gemeente funest worden" J. J. WESTDORP IN BEGROTINGSBESCHOUWING P.v.d.A.: Chirurgen zijn fout, huisartsen gaan ook niet vrijuit Ander geluid van C.H.U. SIMCAIIOO TOKT 60 JAAR MOERBEEK Garage „WESTEND" Gezellig naar de cursus Lamsvlees op de foto echte gezinsbank VRIJDAG 29 NOVEMBER 1968 TEXELSE 82e JAARGANG No. 8322 COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld De RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Red.: Harry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den gurg. tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Kalf- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. -f 40 ct. incasso. Advert.: 18 et per mm. Gistermiddag vergeleek de heer J. J. Westdorp (PvdA) de financiële toe stand van de gemeente Texel met een patiënt, die door de chirurgen (de rijksoverheid) verkeerd is en wordt behandeld. Hij deed dit mede namens de andere fractieleden in zijn algemene beschouwing van de gemeentebegroting 1969. „De patiënt is ernstig ziek geworden doordat men vergeten is tijdig medicijnen te geven. Na een paar eerste operatics, zonder verdoving uitge voerd, knapt hij ogenschijnlijk op, maar hij weet dat hij verder zal verlam men en dat hij nog meer operaties in het vooruitzicht heeft". De heer Westdorp zocht echter niet alleen de schuld bij de chirurgen, maar ook bij het team huisartsen, waarmee hij op de plaatselijke bestuurderen doelde. „Zij kennen de patiënt door de geregelde omgang veel beter dan de chirurg en weten precies waaraan hij lijdt. Zij kunnen onderkennen, dat de behandeling niet juist is. Zij kunnen er misschien niet direct iets aan veran deren, maar er wel tegen protesteren, omdat zij het zijn die na de operatie de revalidatie moeten leiden". Met deze beeldspraak hekelde de fractievoorzitter de neiging van het gemeentebestuur om zich naar de wen sen van de minister te schikken als het gaat om het vergroten van de gemeen schappelijke inkomsten zonder dat die minister laat merken oog te hebben voor de bijzondere positie van een re- creatiegemeente als Texel. Zuchten Dat de gemeentebegroting voor 1969 sluitend is, heeft in de PvdA-fractie geen blijdschap verwekt. ,,Wij zuchten niet van verlichting, maar van de zor gen over waar het met de gemeente naartoe moet". Waarmee de spreker doelde op het feit, dat de gemeente de plaatselijke belastingen en heffingen steeds meer moet optrekken en er des ondanks niet in slaagt veel meer te doen dan het normale voorzieningen- peil te handhaven. Het financiële be leid van de gemeente noemde hij zeer ongunstig. De begroting is sluitend, maar het zal niet mogelijk zijn een groot aantal dringend gewenste voor zieningen uit te voeren. Zouden de hogere bestuursorganen toestemming geven voor een aantal van de nog wachtende belangrijke projecten, dan zou dit direkt een begrotingstekort tot gevolg hebben. „Uitgaande van de rechtvaardige verlangens, dat de ge meentelijke voorzieningen afgestemd dienen te zijn op de eisen van deze tijd zal Uw college het met ons eens zijn dat deze begroting een geflatteerd beeld geeft van de werkelijkheid, een werkelijkheid, die tot grote achterstand en schade zal 'kunnen leiden als er niet een belangrijke verbetering intreedt. De situatie is volgens de PvdA-fractie te wijten aan een onbevredigende wer king van de financiële verhoudingswet 1960, m.a.w. dat nog steeds onvoldoen de rekening wordt gehouden met de recreatiefunctie van de gemeente. Zelf hadden B. en W. in hun aanbiedings brief bij de begroting al gesteld dat het ontoelaatbaar is dat de inwoners op draaien voor de kosten, die aan het stichten en onderhouden van recrea tieve voorzieningen zijn verbonden. „Maar u vergeet dat de Rijksoverheid niet wil onderkennen of botweg wei gert te erkennen, dat een recreatie gemeente verplichtingen heeft tegen-1 over zijn gasten en zijn inwoners. We] kunnen in alle realiteit vaststellen, dat] jaarlijks door de inwoners van Texel! zeer grote bedragen aan inkomstenbe lasting in de rijksschatkist worden ge stort en dat, mede door de activiteiten van de recreatiegemeente, een aanzien lijk bedrag aan deviezen binnenkomt. Maar ondanks die grote belastingop brengst weigert men een hogere uitke ring, een uitkering, die gebaseerd zou moeten zijn op het omslaan van het aantal overnachtingen in vaste bewo ners en dan uitgekeerd naar de maat staven van het gemeentefonds". Sociale zorg Een andere oorzaak van de ongun stige financiële positie noemde de heer Westdorp de sociale zorg. De gemeen telijke kosten daarvan worden voor 80% door het Rijk vergoed, zodat nog ƒ180.000,voor rekening van de ge meente komt. „De sociale zorg is toch een bovengemeentelijke taak; de ge meente hoort alleen maar met de uit voering belast te zijn. Dat geldt ook vopr het onderwijs. Dat wordt wél voor 100% gesubsidiëerd, maar in de prak tijk moet de gemeente toch nog ƒ35.000,bijleggen". De heer Westdorp noemde verder de voor Texel ongunstig gewijzigde regeling inzake de uitkering wegen. Hij zei, dat zijn fractie weinig hoop heeft, dat het hiertegen door de ge meenteraad ingediende bezwaarschrift gehoor zal vinden. Voorts wordt in de begroting een verkeerd beeld gegeven van de situatie inzake de afschaffing van de vermake lijkheidsbelasting, zo zei de fractie leider „De minister heeft gezegd, dat hij wegen zal aangeven voor compen satie; niet dat hij voor compensatie zorgen zal. Dat zal wel weer verwerkt worden in de in veler ogen alles zalig makend verruiming van het gemeente lijk belastinggebied", verzuchtte de PvdA-man. Wat die verruiming be treft, merkte hij op dat het aantal ge meenten met een niet sluitende begro ting in 1968 231 bedroeg met een totaal tekort van 275,1 miljoen. De door de regering verwachte opbrengst van de verruiming wordt op ƒ300 miljoen ge schat, verdeeld over 940 gemeenten. Het is zonder meer duidelijk, aldus de heer Westdorp, dat een groot deel van deze gemeenten, zonder dat er verbe tering komt in de financiële verhou dingswet, nog niet eens hun tekorten kunnen wegwerken, laat staan iets extra's doen. Verwijzend naar het adres van de Vereniging van Neder landse gemeenten aan de Tweede Ka mer over hetzelfde onderwerp en het minderheidsrapport van de commissie Oud, wordt twijfel uitgesproken over de juistheid van de verruiming van het gemeentelijk belastinggebied. Protesteren Vorig jaar heeft de raad op aan drang van de minister van Binnen- PRIJSWINNAARS 60 GULDEN Maandag 25 november A. E. L. Kalf, p/a Dijkmanshuizen S 37a, Oudeschild. Dinsdag 26 november De heer J. A. Bakker, Diek 3, Den Hoorn Woensdag 27 november De heer A Kiewiet, Schoonoordsingel 22, Den Burg Maak een proefrit bij: Vliestraat 11 - Oosterend Telefoon (02223) 396 landse Zaken het rioolrecht en reini gingsrecht verhoogd met de bedoeling zo in aanmerking te komen voor een aanvullende uitkering uit het gemeen tefonds, maar die extra uitkering is er niet gekomen. Om de minister wat gunstiger te stemmen, verhoogde de raad het tarief dat voor het ophalen van huisvuil betaald moet worden met ƒ5,in plaats van ƒ2,Van dit ge baar heeft de minister zich niets aan getrokken en doet dat ook niet voor 1969. „Het enige dat de raad nu kan doen is zich uitspreken voor verhoging van het rioolrecht tot ƒ100,.per jaar, maar dat zij tegelijk het tarief voor de emmers terugbrengt op 13, Angst De fractievoorzitter noemde angst in deze een slechte raadgever. Zoals bekend hadden B. en W. als argument voor hun gehoorzaamheid aan de mi nister aangevoerd, dat de gemeente anders bestuurlijk zou worden lamge legd, m.a.w. onder streng toezicht van bovenaf zou komen te staan. De heer Westdorp had dat graag wat nader toegelicht willen zien. ,,Er komt de zelfde politiek uit naar voren, die ook op Texel werd toegepast in de jaren voor de oorlog; koste wat het kost, maar we mogen niet noodlijdend wor den. We zouden graag willen weten wat nu het wezenlijke verschil is tus sen de ministeriële bevoogding van nu en die welke zou ontstaan als we een beroep zouden doen op een aanvullende uitkering. Het is ons niet duidelijk, want welke andere maatregelen zou den de ministers kunnen nemen als vermeld in artikel 12 van de finan ciële verhoudingswet? We doen nu vrijwillig wat de minister dirigeert en nemen onpopulaire maatregelen, waar- OOSTEREND De verkeerscur- sussen, zoals die onder auspiciën van de afd. Texelv van het Verbond voor Veilig Verkeer worden gegeven ken merken zch door de gezellige sfeer. Dat hebben de deelnemers aan de cursus, die maandag in het dorpshuis te Oos terend is gestart, weer eens ondervon den. Bijzonder jammer is het, dat de eerste avond door slechts 24 cursisten werd bijgewoond, mogelijk mede als gevolg van te weinig publiciteit. De cursusleiding heeft daarom laten we ten dat meer cursisten ook nog op de tweede avond kunnen worden toege laten. Bij het onderricht a.s. maandag zal de stof van de eerste avond nl. in het kort worden herhaald, zodat de nieuwelingen beslist geen „achterblij vers" hoeven te worden. Als men zich realiseert, welke be langen op het spel staan, zijn de kosten voor de deelnemers bijzonder laag te noemen. Voor de totaal acht cursus avonden (telkens op maandag) is men ƒ8,verschuldigd, inbegrepen de kos ten van een handig en overzichtelijk instructieboekje. Maandag is duidelijk gebleken hoe noodzakelijk dergelijk verkeersonderricht is. Vele deelnemers moesten constateren, dat zij op tal van vragen, het verkeer betreffende, het antwoord schuldig moesten blijven. Op de weg leidt dat tot onzekerheid en ongelukken. Nog altijd zijn er mensen, die in de mening verkeren, dat het op het rustige Texel allemaal zo'n vaart niet loopt. De ongelukken waarvan wij telkens, vooral 's zomers, melding moe ten maken, spreken echter andere taal. We zeiden al: het volgen van een verkeerscursus is een boeiende bele venis. Het eerste deel van de avond wordt verzorgd door adjudant J. Gul mans, die uitvoerig de vele (waaronder nieuwe) verkeersregels bespreekt. Na de .pauze is de beurt aan opperwacht meester Bark, die een groot aantal dia's van verkeerssituaties toont en daar uiteraard uitgebreid commentaar op geeft. Deelnemers van vorige cur sussen hebben de ervaring, dat zij zich na iedere cursusavond wat meer „ver antwoord" voelden, als zij zich in het verkeer begaven. Ook automobilisten, aanvankelijk denkende, dat zij door hun jarenlange ervaring volledig op de hoogte waren, zijn die mening toegedaan. Wie zich straks ook tot dit korps van oud-cur sisten wil rekenen, moet dus niet ver zuimen zich maandagavond a.s. om acht uur in het dorpshuis „De Bijen korf" te Oosterend te melden. Inwo ners van Oudeschild en omgeving mo gen hun leergierigheid nog even be dwingen, want in hun dorp wordt over enkele maanden ook een cursus ge houden. mee de belastingdruk wordt verscho ven. Als we ons tegen de minister ver zetten, zal hij zelf maatregelen moeten nemen en ligt de verantwoordelijkheid bij hem". Toeristenbelasting Wat de mogelijke invoering van de toeristenbelasting betreft, zei de heer Westdorp de indruk te hebben, dat het dan binnenkomende geld geen doel heffing zal worden, maar onder druk van de rijksoverheid zal worden ge bruikt als gewoon dekkingsmiddel voor de begroting. Tweede woningen Overigens was de PvdA-fractie van mening, dat B. en W. de mogelijkheden voor meer gemeentelijke inkomsten, die de bestaande wetten bieden, on voldoende aangrijpen. Met het argu ment, dat het belasten van zg. tweede woningen geen zoden aan de dijk zou zetten, omdat maar weinig woningen als zodanig kunnen worden aange merkt, was hij het niet eens. Op de vraag hoeveel woningen in aanmerking komen, is trouwens nog geen antwoord ontvangen. De PvdA-fractie heeft daarom zelf een onderzoek ingesteld en is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de belasting op tweede woningen in minstens 300 gevallen kan worden geheven. Bij 50,per jaar betekent dat totaal ƒ15.000,„Een bedrag om niet zomaar weg te gooien!" Onjuist werd het genoemd dat in de gemeentebegroting een uitkering voor de wegen is opgenomen, die is geba seerd op het oude systeem, terwijl GS een ander voorstel hebben gedaan. Het opnemen van een salarispost voor een vol-ambtelijke kracht voor de Vétéri- nair-Hygiénische dienst (hoewel naar voortzetting van de huidige half-amb- telijke leiding wordt gestreefd) is ook niet reëel. Geen investeringen ,,U hebt zich de grootst mogelijke be perking opgelegd wat betreft het in vesteringsprogramma; dat houdt in dat er eigenlijk helemaal geen investe ringsprogramma is. Om een sluitende begroting te krijgen, kan dat ook niet, want als voor een nieuwe investering goedkeuring zou komen, zou de be groting alsnog uit zijn evenwicht wor den gehaald. Een dergelijk beleid en wij onderschrijven dat het een ge dwongen beleid is zal voor de ont wikkeling van deze gemeente op lan gere termijn funest kunnen zijn". Voorts wordt opgemerkt, dat in de verzorging en begeleiding van de be jaarden een vrij grote achterstand is opgetreden. Geadviseerd wordt een commissie in .het leven te roepen, die deze zaak gaat bestuderen. Deze com missie zal o.a. moeten bekijken of het nog reëel is om op de verwezenlijking van een verpleeghuis te hopen of dat beter naar andere mogelijkheden kan worden gezocht zoals een voorziening bij huize Irene. Ook o.p de vraag of het nog wel verantwoord is een rust huis in Oosterend te bouwen, moet een antwoord komen. Niet te volgen „Wij kunnen Uw beleid niet hele maal volgen. Aan de ene kant haalt U een nuttige subsidie (schoolmelk) weg en vergroot U heffingen om tot een sluitende begroting te komen, uit angst anders onder curatele te komen Aan de andere kant verzuimt U heffingen te innen, die mogelijk en redelijk zijn". De heer Westdorp rekende voor, dat ƒ32.000,meer wordt ontvangen als de tweede woningen worden belast en als de VHD onder half-ambtelijke lei ding blijft. De schoolmelk kan dan ge subsidieerd blijven, zodat nog ƒ19.000,overblijft. In de ontwikkeling van de recreatie zit geen gang, zo constateerde de heer Westdorp verder. Ook hier geldt dat geen verbetering kan intreden zonder .hulp van de rijksoverheid. Hij merkte tenslotte op: „Wij kunnen ons niet voorstellen, dat het college blij is met een dergelijke begroting. Wij hadden verwacht dat tenminste opgemerkt zou zijn geworden, dat U het op deze wijze moest doen onder druk van bovenaf, maar dat het in feite niet verantwoord is voor een goede en vlotte gang van zaken in het belang van de ontwikke ling van deze gemeente". KVP De beschouwing van de KVP-fractie, voorgelezen door de heer P. Smit, was aanmerkelijk bondiger maar ademde ongeveer dezelfde geest. Ook hij zette een groot vraagteken achter de uit spraak van B en W. dat het zo ver- (Zie vervolg pagina 2) Maandaq kwam een team fotoqrafen van studio Meijboom v.d. Heijden te Amsterdam naar Texel om er lamsvlees te fotoqraferen. Deze merkwaardiqe opdracht was gegeven door Wina Bom, culinair specialiste van het maandblad Avenue. Dit blad wil in het komende voor jaar uitvoeriqe aandacht beste den aan lamsvleesqerechten. Een aantal op Texel qemaakte kleurenfoto's, die een drietal pa gina's in beslaq zullen nemen, moet daarbij voor het water in de mond van de abonnees zor gen. Met het fotoqraferen van de qerechten qinq heel wat tijd qemoeid. Het vlees werd in Henk v.d. Heijdens weekendhuisje te Oudeschild bereid, waarna men met de schotels naar typisch Texelse schapenlandschappen tooq, die als achterqrond moes ten dienen. Op de dijk bij Dijk manshuizen werden enkele op namen qeschoten, waarbij een bereidwilhqe boer er voor zorg de dat achterqrondschapen de juiste positie innamen. Ook in Zuid-Haffel (bij de boerderij van Mr. Boosen bij Den Hoorn wer den platen qemaakt. Om de in druk te wekken, dat de in het voorjaar te publiceren foto's ook inderdaad in de lente zijn qe maakt, moest ijveriq met kunst madeliefjes worden qewerkt. De fotoqrafen troffen het met het weer, zodat een kunstzon niet nodiq was ROB GERAERDS VOOR Op uitnodiging van het Nutsdepar- tement Texel zal de bekende acteur Rob Geraerds (o.a. .populair door zijn vertolking van dokter Finley voor de tv) maandagavond 2 december in hotel „De Lindeboom-Texel" optreden Hij zal de Christmas carol van Dickens „Scrooge and Marley" voordragen, in de Nederlandse taal. De bijeenkomst is ook voor niet-leden toegankelijk. 's Middags verzorgt Rob Geraerds een soortgelijk optreden voor de scho lieren. JEUGDMARKT IN DOOPSGEZINDE KERK Gaarne herinneren we nog even aan de jeugdmarkt, die vrijdagavond (tus sen half acht en half tien) en zaterdag middag (tussen twee uur en hall' zes) ni de Doopsgezinde kerk en het bijge bouw te Den Burg wordt gehouden. Men kan er tal van artikelen kopen en meedoen aan allerlei spelletjes. De markt wordt georganiseerd door de Doopsgezinde jongeren. De baten zijn bestemd voor het door hen geadop teerde ontwikkelingsproject in Para- quai. Het is de bedoeling het geld voor een irrigatiepomp bijeen te bren gen. ONBEKENDE LIET ETALAGERUIT SNEUVELEN Woensdagochtend werd ontdekt, dat een der etalageruiten van het Albert Heijn-filiaal in de Binnenburg was vernield. Voor zover bekend heeft geen der omwonenden er iets van ge hoord. De politie stelt een onderzoek AAN ONZE ABONNEES De algemene stijging van kos ten heeft ons, zeer tot onze spijt, genoodzaakt, het abonnements geld van de Texelse Courant met ingang van 1 januari as., te bren gen op 3,90 per kwartaal. Wij vertrouwen erop, dat een ieder deze verhoging zal kunnen aan vaarden. Directie Texelse Courant

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1