Cjrom <2wartr jexels in het harL, Begroting vastgesteld ondanks verzet van socialisten ledikantjes Aandrang op invoering per 1 januari van woon forensen belasting Alleen BB-post geschrapt 60 JAAR MOERBEEK Moerbeek's Goed georganiseerd Gymuitvoeriug in Sinterklaassfeer KDAG 3 DECEMBER 1968 82e JAARGANG No. 8323 [gave N.V. y/h Laageveld De Roo(j itbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Deo (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Rail* feiscnbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert: 18 ct per mm. De gemeenteraad heeft donderdagmiddag de begroting voor 1969 vast- qesteld. De vier leden van de PvdA-tractie stemden tegen op grond van hetgeen zij hadden aangevoerd in de algemene beschouwingwaarover wij reeds in de krant van vrijdag schreven. De socialisten lieten zich door de pleidooien van B. en W. niet van gedachten veranderenTijdens de be sprekingen poogden zij de begroting op verschillende punten gewijzigd te krijgen, maar in slechts één geval kregen zij van de andere raadsleden voldoende steun. Dat was bij het schrappen van de post voor de BB. Deze werd dus afgevoerd, hoewel er rekening mee gehouden moet worden dat de gemeente door de regering zal worden verplicht de post weer op te ne men. De raad heeft er zich donderdag niet makkelijk vanaf gemaakt. De begrotingsvergadering duurde van half drie tot acht uur, zodat er alle reden is om voortaan een aparte begrotingsvergadering uit te schrijven. Alvorens de verschillende fracties de gelegenheid te geven hun algemene be schouwing uit te spreken, corrigeerde Mr. Sprenger een zinsnede in de aan biedingsbrief bij de begroting, nl. dat en W. zo verheugd zijn met deze sluitende begroting. „Het is een zeer gemengde vreugde", aldus de voorzit ter, die er geen twijfel over liet be staan dat ook B. en W. zich terdege realiseren, dat de gemeente Texel met een dergelijke begroting geen armslag heeft. Een verantwoord financieel be leid is niet mogelijk. Mr. Sprenger zei er zich van bewust te zijn, dat momen teel in het beleid van B. en W. geen duidelijke lijn is te zien, een gevolg van het feit, dat het college in de hui dige samenstelling nog „piepjong" is. Maar belangrijke beslissingen zullen niet uitblijven en daarbij zal er naar worden gestreefd, dat er zoveel moge lijk inspraak van de bevolking is. Meer zakelijk In de begrotingsbeschouwing van Texels Belang, voorgelezen door de heer Barendregt, werd voldoening uit gesproken over het „meer zakelijke" beleid dat B. en W. zijn gaan voeren. Texels Belang kan zich volledig ver enigen met het sluitend maken van de begroting, waardoor geen extra uitke ring uit het gemeentefonds behoeft te worden aangevraagd, zodat de ge meente een zelfstandig beleid kan voe ren. Voor wat betreft de uitkering we gen zou het op prijs gesteld worden met het oog op de herindeling de uitgaven in deze sector te beperken. Dit zou kunnen door alleen de belang rijkste wegen volledig te onderhouden en slechts het uiterst noodzakelijke te doen aan andere wegen. De besparing van ƒ18.000,verkregen door de V.H.D. onder half-ambtelijke leiding te stellen, werd toegejuicht. Wat betreft de scholengemeenschap constateerde de heer Barendregt dat het misschien be ter zou zijn geweest de vorming niet uit te stellen tot volgend jaar. Bij in formatie was gebleken, dat van het verwachte goede overleg tussen de be trokkenen nog geen sprake is. In het belang van het onderwijs dienen krach tige maatregelen te worden genomen. Recreatie Voor particuliere activiteiten in de recreatiesector waren nog niet veel mogelijkheden geschapen. Hieraan moest op zo kort mogelijke termijn iets worden gedaan. Een duidelijk en slag vaardig beleid is nodig om aan de toe nemende vraag om akkommodatie te voldoen. Texels Belang ging akkoord met het afvoeren van de subsidie op de schoolimelk. Met de hangar die men op het vliegveld Texel wil bouwen, was de fractie van Texels Belang niet blij. Een dergelijke voorziening is nooit rendabel te maken en het reeds nade lige saldo van het vliegveld zal er nog door worden vergroot. Bezwaren wer den ook gemaakt tegen de steeds gro tere bijdragen, de nodig zijn voor de muziekschool. In overweging werd ge geven de bijdragen te beperken tot die, PRIJSWINNAARS 60 GULDEN Donderdag 28 november D. Wuis, O 171, Oosterend Vrijdag 29 noverhber W. D. Eelman, Schilderend 90, Den Burg. Zaterdag 30 november P. van Leeuwen, Fak-Fak, 't Horntje welke nodig zijn voor de eerste leer jaren, waarin de grondbeginselen wor den onderwezen. Na de beschouwingen ging de voor zitter in op de daarin vervatte kritiek ten aanzien van het gemeentelijk be leid. Ingaande op de opmerkingen van mej. Luysterburg (zie vorig nummer), stelde hij dat het opstellen van een prioriteitenlijst op zichzelf reeds een duidelijke vorm van beleid is. Die prioriteitenlijst komt er en zal de raad ter discussie en vaststelling worden aangeboden. Wat het door Texels Belang gepre zen meer zakelijke beleid betreft, be nadrukte Mr. Sprenger dat zakelijk zijn goed is, maar dat men niet mag verwachten dat in een gemeente een zakelijk beleid kan worden gevoerd, zoals in het bedrijfsleven. Wat betreft de voorgestelde zuinigheid bij het weg onderhoud: het wenselijke moet preva leren boven het „mogelijke". Zuinig heid mag nooit ten koste gaan van de verkeersveiligheid. Het was Mr. Spren ger niet duidelijk hoe Texels Belang erbij kwam, dat van goed overleg in zake de scholengemeenschap nog geen sprake is. „De besprekingen worden in een steeds betere sfeer gehouden. Er is zonder twijfel voortgang geboekt en ik heb alle hoop, dat die ontwikkeling voortzet. Met name de besprekingen in het brugjaarcontact verlopen naar wens". Hangar Een hangar op het vliegveld zal in de huidige situatie niet rendabel kun nen worden geëxploiteerd. De gunstige ontwikkeling, die zich ten aanzien van het gebruik in de afgelopen jaren heeft voorgedaan, maakt deze uitbreiding wel verantwoord, temeer omdat een hangar het vliegveld nog aantrekkelij ker en dus drukker maakt. Bepaalde activiteiten Mr. Sprenger wilde daar niet nader op ingaan wachten zelfs op een hangar. Met de muziekschool ligt het anders. De bijdragen, nodig voor een rendabele exploitatie, moeten telkens stijgen hoe wel niet onrustbarend. Men heeft de Stichting Cultureel Werk op het hart gedrukt de ontwikkelingen nauwkeu rig te volgen. Mr. Sprenger zei hoo.p te hebben, dat het niet nodig zal zijn wij ziging te brengen in de wijze van sub sidiëren. De rijks- en provinciale over heid zullen echter ook het hunne moeten doen om het belangrijke mu ziekonderwijs te steunen. Verschillende instanties dringen daarop reeds met veel kracht aan. De in de beschouwing van de PvdA vervatte oproep om, in iplaats van braaf aan de minister te gehoorzamen, scherp te protesteren tegen het feit dat Texel als recreatiegemeente geen be roep kan doen op extra uitkeringen, deed Mr. Sprenger opmerken, dat hier op wel degelijk bij allerlei gelegen heden wordt gewezen en dat vooral de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten deze zaak intensief bepleit. Geflatteerd Overigens was hij het op tal van punten met het betoog van de heer Westdorp eens. Het beeld is inderdaad geflatteerd, er is een achterstand in de voorzieningen, die snel moet worden ingelopen, omdat anders de gehele sa menleving van Texel schade zal op lopen. Of de opbrengst van een eventueel in te voeren toeristenbelasting een doelheffing zal zijn, dan wel zonder meer als gemeentelijke inkomst kan worden beschouwd, zal in de praktijk niet zo veel verschil maken, vond Mr. Sprenger. Hij twijfelde er niet aan, dat het geld, zeker in de eerste jaren, aan re creatieve voorzieningen kan worden besteed. Wat de uitkering wegen be treft zei Mr. Sprenger te verwachten, dat het gemeentelijke bezwaarschift tegen de voorgestelde regeling wel enig effekt zal hebben. Dat B. en W. voor het komend jaar een sluitende begroting hebben gemaakt, houdt nauw verband met de op handen zijnde verruiming van het gemeentelijk be lastinggebied. Als het bedoelde wets ontwerp niet in vergevorderd stadium van behandeling zou zijn, zou wellicht voor een ander beleid zijn gekozen. Vooruitlopen Wat nu is gedaan, is in zekere zin vooruitlopen op wat in de Tweede Kamer wordt beslist. Mr. Sprenger be loofde dat B. en W. zich goede huis artsen zouden tonen en hun uiterste krachten zouden geven aan de revali datie De heer Westdorp had in zijn beschouwing gerept over een toezeg ging van B. en W. aan de minister om in 1969 alsnog te zorgen dat de aan het „voorgeschreven" belastingpakket ont brekende 27.000,op tafel zou ko men. In de huidige situatie is van een toezegging geen sprake, aldus Mr. Sprenger. Bovendien kunnen B. en W. de minister niets toezeggen; hoogstens dat ze een voorstel aan de raad zullen doen". Het voorstel om met de verho ging van het rioolgeld het tarief voor de vuilnisemmers weer terug te bren gen op ƒ13,wilde de voorzitter niet onderschrijven. Inderdaad is op de vraag op hoeveel woningen op Texel woonforensenbe- lasting van toepassing zou zijn, nog geen antwoord gekomen. B. en W. heb ben het wenselijk geacht het daarvoor benodigde onderzoek op te schorten, totdat meer bekend is over mogelijk heden om toeristenbelasting te heffen. Er bestaat tussen beide genoemde be lastingen nl. samenhang; ze dienen op elkaar te worden afgestemd. Inderdaad is in de begroting voor de VHD een salarispost voor vol-ambte- lijke leiding opgenomen, maar in de begrotingswijziging staat de half-amb telijke dienst geraamd. Het argument, dat men in de strijd om de half-ambte- lijke leiding te handhaven op deze manier een zwakkere onderhandelings positie innam, deelde Mr. Sprenger niet. Voorts benadrukte de spreker dat het college zeer van het nut van schoolmelkverstrekking overtuigd is; op tal van manieren zal men eraan blijven meewerken. Dat nog langer in de kos ten van de melk wordt bijgedragen, werd echter niet noodzakelijk geacht. Dat de melk daardoor duurder is ge worden, heeft geen wijziging in het gebruik veroorzaakt. Een groot aantal gemeenten heeft al eerder de subsi diëring van schoolmelk gestaakt. Ziekenboeg Wethouder Daalder ging in op de opmerkingen van mej. Luysterburg in zake het bejaardenprobleem. Ook hij toonde zich bezorgd over de moeilijk heden rond de bedlegerige bejaarden, waardoor dringend een verzorgingste huis noodzakelijk is. Omdat het er niet naar uitziet, dat een dergelijke voor ziening er spoedig zal komen, heeft men wel aan een tijdelijke voorziening („ziekenboeg" bij Irene) gedacht, maar gevreesd werd dat daarmee de kansen op een volwaardige verpleeginrichting teniet zouden worden gedaan. Wat de toekomstige uitbreidingen van de cen trale werkplaats betreft, raadde de heer Daalder mej. Luysterburg aan niet ongeduldig te zijn. De nieuwe werkplaats is op zichzelf reeds een enorme stap vooruit; inzake uitbrei dingsmogelijkheden zijn overigens al enige onderzoekingen verricht. Wat betreft de opmerkingen van de heer Westdorp inzake de vergoeding van 80°/o, die het rijk geeft op de ge meentelijke kosten van sociale zorg (volgens de PvdA-fractie zou de ver goeding volledig moeten zijn) wees de heer Daalder op de Algemene Wet bij zondere Ziektekosten, die erin voorziet dat de kosten voor patiënten in inrich tingen e.d. volledig worden vergoed. Rusthuis Oosterend De heer Westdorp had zich in zijn beschouwing ook afgevraagd of het bouwen van een rusthuis in Oosterend nog wel verantwoord is. De heer Daal der herinnerde hem eraan, dat de PvdA in het laatste verkiezingspro gramma zelf voor een gemeentelijk bejaardenhuis in Oosterend heeft ge pleit. „Als je zoiets in een verkiezings- (Zie vervolg tweede blad) MEUBELHANOEL Den Burg Tel. 2572 De jaarlijkse uitvoering, die de gym- vereniging Texel zaterdagavond in de Burgemeester De Koning-hal gaf, stond in het teken van Sint Nicolaas. Niet alleen waren de wanden van de zaal versierd met kleurige 5 decembcr- attributen en bestond een belangrijk deel van het repertoire van de weder om zeer succesvolle boerenkapel uit Sinterklaasliedjes, ook was de Goed heiligman in hoogsteigen persoon aan wezig. Hij werd na de opmars verwel komd door voorzitter P. Schoorl. Het was een prettige verrassing dat de Sint niet met lege handen was gekomen en een grote zak met lekkernijen voor de leden overhandigde. De belangstelling was zaterdagavond bijzonder groot; ook het aantal deelne mers aan de uitvoering was indruk wekkend, vooral omdat ook de aller jongsten werden ingeschakeld. Het merendeels jeugdige publiek gedroeg zich niet erg rustig, wat vooral aan de onderdelen die concentratie vergden, afbreuk deed. Leider G. Praamstra had zijn best gedaan om zoveel mogelijk nieuwe elementen in de „show" te brengen. Grappig was bijvoorbeeld het nummer „moeder en kind", waarin men moeders en kinderen gezamenlijk oefeningen zag doen. Aardig was ook de toestellencocktail, na de eerste pau ze, waarin door meisjes van 10-11 jaar tegelijkertijd demonstraties wer den gegeven op lange mat, brug, paard en evenwichtsbalk. Ook de oefening met vlaggen (meisjes 12 jaar) en de oefeningen met mini-trampoline en kast door jongens van 12-15 jaar de den het leuk. Na de pauze zagen we program zet, moet je ook proberen dat doel te bereiken. Het is waar dat een Oosterender rusthuis goed goed kope zaak wordt, maar hier spelen psychologische omstandigheden een rol die ruimschoots tegen de hogere kos ten opweegt". In tweede en derde instantie pleitte mej. Luysterburg nogmaals met veel emotie voor een tijdelijke voorziening, waarin langdurig zieken verpleegd kunnen worden. Zij gaf de indruk dat B. en W. niet voldoende van de ernst van de zaak overtuigd zijn. Al jaren lang wacht men op een verpleeghuis; dat de kansen daarop zullen vermin deren als een „ziekenboeg" bij Irene wordt gebouwd, geloofde zij niet. De heer Westdorp was het ermee eens. Bijzonder gevaarlijk noemde de heer Westdorp het standpunt van Texels Belang om het onderhoud van de we gen tot een minimum te beperken. Al gauw ontstaat zo een achterstand, die ipas ten koste van enorme bedragen kan worden ingelopen. De muziek school moet in ieder geval op de be staande voet worden voortgezet. „Je kunt wel iets beginnen, maar je moet het ook completeren". Dat in het PvdA-verkiezingsprogram voor een Oosterender bejaardenhuis is gepleit, is waar. Maar de situatie is intussen gewijzigd en het zou van starheid ge tuigen om er dan aan vast te houden. Van het geld kan in Oosterend beter een bejaardencomplex met verzorgings flat worden gebouwd. Er komen dan meer plaatsen beschikbaar en voor de mensen is het nog leuker ook. De heer Westdorp vond dat de woonforensen- Jaap Mets tijdens een rcuzezwaai aan het rek. Leider G. Praamstra (links) staat gereed om in te grijpen als er iets mis zou gaan. Rechts wachten Frits Buijsman, Jan Zoetelief en Kees Schuil hun beurt af. goed werk op brug en balk door dames en heren, een door zijn afwisseling aardige springtouwoefening door meis jes van 14 en 15, en een nummer dat was aangekondigd als: jong geleerd is oud gedaan. Dat was het optreden van de oudste leden, de senioren, die zich ondanks het gelach in de zaal uitste kend weerden. Het is merkwaardig dat men er blijkbaar aan moet wennen, dat gymnastiek wordt beoefend door men sen, die daar gezien hun gevorderde leeftijd juist de meeste behoefte aan hebben. Dames en heren traden tege lijkertijd op in het nummer brug-on- gelijk en rek, waarna het programma via een baloefening door dames van 16 en ouder werd besloten met een spec taculaire demonstratie tafelspringen door heren van 16 jaar en ouder. Met auto de sloot in JONGEMAN ERNSTIG GEWOND DEN HOORN De 20-jarige Arie de Hoog uit De Westen werd zondag ochtend omstreeks half vier zeer ern stig gewond, toen hij met een door zijn vriend J. D. (18) bestuurde auto in de bermsloot van de Westerweg (bij de Bakkeweg) terechtkwam. De bestuur der en een derde inzittende, de 18- jarige A. P. K. uit Den Hoorn bleven ongedeerd. De (oude) wagen werd to taal vernield. Dat de Goggomobil van de weg raakte, is waarschijnlijk het gevolg van slippen. Dit heeft een schrikreactie teweeggebracht bij de nog slechts kort over een rijbewijs beschikkende D. De wagen schoot de berm in en kwam over de kop in de vrij diepe sloot te recht. Het ongelukkige toeval wilde, dat de Goggo juist op de uitmonding van een betonnen duikerpijp terecht kwam, waardoor het dak boven de plaats, waar Arie de Hoog zat, diep werd ingedeukt. De jongeman liep een sohedeibasisfractuur op en moest direct met een extra boot naar het Lidwina- ziekenhuis te Den Helder worden ver voerd. De twee anderen kwamen eraf met een nat pak. Met een trekker v/erd de vernielde Goggo naar het politie bureau in Den Burg gebracht, waar een technisch onderzoek zal worden verricht. NIEUWE BOEKHOUDER VOOR VVV Per 1 februari a.s. is de heer J Chatellon (23) uit Hoorn benoemd als boekhouder-administrateur bij de VVV Texel. Hij is thans nog als admi nistratief ambtenaar bij Rijkswater staat werkzaam. Hij volgt bij de VW de heer A. Binsbergen op, die sinds 1 oktober werkzaam is in Den Haag. Voor de vacature bestond vrij veel be langstelling. Het hoofdbestuur moest een keuze doen uit 15 sollicitanten. MEDEDELINGEN OUWE SUNDERKLAAS Het is de bedoeling in het volgend nummer een overzicht te geven van de activiteiten in de diverse dorpen op de avond van Ouwe Sunderklaas. Wij ver zoeken de organisatoren ons op de hoogte te willen stellen van de gang van zaken bij de beoordeling e.d., ter wijl wij ook graag weten in welke ge legenheden het feest 's avonds wordt voortgezet en welke bands de muziek verzorgen. Aan deze publikaties zijn geen kosten verbonden. De berichten moeten uiterlijk woensdagavond in ons bezit zijn.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1