Cjrocn 2rwartsjexeh in het harL, Hjkgraaf S. Keijser nam afscheid van Gemeenschappelijke Polders AGENDA )rukbezochte receptie in De Lindeboom-Texel In dertig jaar ingrijpende veranderingen Lagere veertarieven buiten het zomerseizoen bepleit DRIEMANSCHAP BESTUURT SPORTVISCLUB TEXEL I Pierenwad gepacht voor eigen leden Wadden-horecavergaderde 60 JAAR MOERBEEK „Actiegroep 2000" wil politieke interesse wekken )AG 6 DECEMBER 1968 82e JAARGANG No. 8324 p?e N.V. r/h Lange veld De Rouij bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrüdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Rail- felsenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. lew. 40 ct incasso. Advert.: 18 ct per mm. De zaal van hotel „De Lindeboom- xel" was woensdagmiddag nauwe- ks groot genoeg voor alle belang- tllenden, die afscheid kwamen nemen in de heer S. Keijser Jzn. als dijk- aaf van het Waterschap De Gemeen- happelijke Polders op Texel. Zijn opvolger, de heer M. Roeper (Ora Labora) verwelkomde tal van auto- teiten, waaronder het gemeentebe- uur, vertegenwoordigers van coöpc- tics, verenigingen, slandsorganisaties, rrsoneel, cultuurtechnische dienst enz. receptie werd geleid door de heer II. Roeper, die 33 jaar lang naast de eer Keijser in het polderbestuur heeft weten. Uitvoerig haalde de heer Roeper her- ineringen op uit deze .periode. De heer icper was destijds zelf door Keijser epolst over de functie van hoofdinge- „We mankeren een nieuwe hoofd- igcland, Is dat niks voor jou?" Dat er i dertig jaar veel is veranderd, blijkt a. als de cijfers van de diverse be- rotingen met elkaar worden vergele- en In 1936 bedroegen de polderlasten 10,per hectare. Het hele bestuurs- pparaat kostte ƒ1100,en voor het aderhoud van alle wegen was 3500, itgetrokken. Crisis De crisis ging aan de polder niet on- emerkt voorbij. In de tijd dat de lam- aeren ƒ3,50 opbrachten, was de situa- zodanig, dat men de polderlasten liet met een gulden durfde te verlio- en. In die crisisperiode viel het besluit wee elektrische gemalen te stichten, met twee pompen. Kosten 125.000,wat een fractie is van het «?drag dat tegenwoordig voor derge- ijke installaties op tafel zou moeten '.omen Deze gemalen betekenden nog ;een betere waterafvoer; aan de wa- irlopen mankeerde nogal wat. Dat de malen op de toekomst waren afge- itemd bleek later zeer duidelijk toen 'astgesteld werd, dat de capaciteit twee naai zo hoog was, als minimaal ver- Bczetting De oorlog was een volgende moei lijke periode. Onder de bezetting mocht illeen het noodzakelijkste gebeuren. )ok de naoorlogse periode, toen een jrootscheepse verbetering van wegen waterlopen moest worden aange pakt, kan als een moeilijke tijd worden aangemerkt. Bij de beslissingen had-| len we wel eens verschil van mening," aldus de heer Roeper, maar voor elk an ons prevaleerde het polderbelang. Nauwelijks was men de gevolgen van oorlog te boven of de ruilverkave ling kondigde zich aan. De heer Roeper aracht de stemming in de schuur van Padang in herinnering, op 30 januari 1953. Het was toen fraai weer, in te genstelling tot een dag later toen de februariramp zich voltrok. Ramp Als de stemming daarna zou zijn ge houden, zou de beslissing over de ruil verkaveling ongetwijfeld anders zijn uitgevallen. Tijdens de ramp werd de dijk van het waterschap op het nip pertje behouden. Nu, 15 jaar na de ramp, ziet het er naar uit dat spoedig kan worden begonnen met de verho ging van die dijk tot delta-niveau. De hele periode overziende stelde de heer Roeper vast, dat moeilijk van normale tijden kan worden gesproken: crisis, oorlog, opbouwperiode en ruilverkave ling. „Maar wat zijn normale tijden? Die bestaan niet". Als geschenk van het polderbestuur verblijdde de heer Roeper de scheiden- AVOND OVER B.T.YV. VOOR AGRARIËRS De .per 1 januari a.s. van kracht wordende Belasting op de Toegevoeg de Waarde (BTW) is iets waarmee ook agrariërs te maken krijgen. Spe ciaal voor hen wordt dinsdagavond 17 december in „De Lindeboom-Texel" te Den Burg een voorlichtingsbijeenkomst gehouden. Gesproken zal worden door de heer Volriet uit Den Haag, directeur van het landbouwboekhoudbureau van de Hollandse Maatschappij van Land bouw Het wordt op prijs gesteld als ook de boekhouders van de betrokken (bollen)boeren naar de bijeenkomst ko men. Er bestaat ruimschoots gelegen heid tot vragen stellen. De avond wordt georganiseerd door de Holl. Mij, van Landbouw, de CBTB, de LTB en de afd. Texel van Bloembollencultuur. de dijkgraaf met een album waarin foto's waren verzameld uit de periode 1935-1968, waarin Keijser van het pol derbestuur deel uitmaakte. Een leun stoel zou voor de nog zeer vitale en ac tieve heer Keijser geen passend cadeau zijn geweest, evenmin als een tv- toestel of radio. Mevrouw Keijser, „die als een gravin naast de graaf heeft ge staan", kreeg een bloemetje. De nieuwe dijkgraaf, de heer M. Roeper, kreeg te horen dat hij niet in een opgemaakt bedje stapt. Voor de deur staat immers de dijkverhoging, die veel aandacht en besluitvaardigheid zal vragen. De heer Roeper zei overi gens veel vertrouwen in „Marius" te hebben. Hij kon het weten, want hij had hem vanaf zijn prilste jeugd ge kend. Dat ook anderen vertrouwen in hem stellen, bleek uit de stemming, waarmee jhij tot dijkgraaf was gekozen. Vrijwel alle stemmen waren op hem uitgebracht, hoewel hij de jongste heemraad was. Naast de activiteiten als gevolg van de dijkverhoging, zal ook de noodzaak tot verbetering van de wegen zich weer aandienen; wat de waterlopen betreft kan voorlopig al leen op onderhoud worden gerekend. Belangrijker dan vroeger zullen de con tacten met de gemeente zijn. Ook de polder heeft te maken met de gevolgen van de recreatie, o.a. de waterveront reiniging. Wat die recreatie betreft zullen de boeren meer bij de ontwikke lingen betrokken moeten worden; het gaat in vele gevallen om hun grond. Als cadeau voor de nieuwe dijkgraaf had de heer Roeper een blanco foto album meegenomen. Hij verbond er de opdracht aan in het album in woord en beeld de geschiedenis van de polder bij te houden. Raakpunten Burgemeester Sprenger wenste de nieuwe dijkgraaf geluk en wees op de vele raakpunten tussen gemeente en polder. Tot de heer Keijser: U hebt Texel zien groeien van een eiland in rust tot een eiland in beweging, van een agrarisch gebied dat recreanten aantrekt tot een recreatiegebied dat agrariërs aantrekt. De wandelaars en boerenwagens van vroeger hebben plaatsgemaakt voor autocross en wa genmuseum. Vroeger hield het land schap zichzelf in stand; nu is het een toeristisch milieu, dat door maatrege len zuiver gehouden moet worden. De burgemeester zei overtuigd te zijn van de grote verdiensten van de heer Keij ser. Het is dan ook jammer, dat hij wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd afscheid moet nemen, maar een troost is dat hij voorlopig nog raadslid blijft, zodat de gemeente van zijn ken nis en ervaring kan profiteren. Namens de polder Edjerland sprak de heer Leber. Hij gewaagde van de ver bondenheid tussen de polders onder ling. Ook schetste hij de veranderin gen, die zich in de bestuursperiode van de heer Keijser hebben voorgedaan. Namens het personeel van de polder dankte de heer A. Ellen voor de goede samenwerking. Hij overhandigde als geschenk een fraaie kandelaar. De heer H. Keijser tenslotte, namens de gezamenlijke Texelse Waterschap pen, bracht zijn goede wensen voor de toekomst tot uitdrukking met een bloemstuk. Vertrouwen De heer Keijser zelf dankte de spre kers. Hij zei het juist te vinden, dat hij wegens het bereiken van de ge stelde leeftijdsgrens afscheid moet ne men. Zijn opvolger zal het zeker goed kunnen doen. „Heb maar vertrouwen in de jeugd; ze redden het wel". De sprekersrij werd gesloten door de heer M. Roeper, die zei zich naar beste vermogen te zullen inzetten in het be lang van de Texelse gemeenschap, de polders in het bijzonder. De familie Keijser wenste hij nog een lang en ge lukkig leven toe. De leden van de sportvisclub Texel hebben een uit drie personen bestaand nieuw bestuur qekozen. Het oude be stuur had besloten in zijn geheel at te treden, nadat door een aantal leden kritiek was uitgeoefend o.a. op de or ganisatie van de viswedstrijden van de afgelopen zomer. Bij het bestuur was een van veertig handtekeningen voorziene „grievenlijst" ingediend, met het verzoek een buitengewone vergadering te beleggen. Aan dat ver zoek werd in september gevolg gege ven, maar het merkwaardige feit deed zich voor dat van de veertig klagers slechts enkelen present waren. De vergadering had dus weinig zin. Het bestuur wilde echter niet met zich laten spelen, beschouwde de geuite grieven als een motie van wantrouwen en kondigde aan af te zullen treden. Wegens het geringe aantal leden kon den geen opvolgers worden gekozen, zodat besloten werd daarmee te wach ten tot maandag j.l. Er waren toen, in hotel De Graaf, aanmerkelijk meer be langstellenden. Ook de ontevredenen waren, zij het schaars, vertegenwoor digd. Eén hunner, de heer J. Noorlan- der, legde uit dat het nooit de bedoe ling was geweest het bestuur te ont slaan, doch alleen te praten over de organisatiefouten. Voorzitter L.Sok zei echter zeker te weten, dat dit wel degelijk het geval was. De heer J. M. de Vries, wijzende op de crisissituatie, waarin de club zich bevond, trachtte het bestuur te bewe gen te blijven zitten, maar deze poging leed schipbreuk. Nadat onder de aanwezigen candida- ten waren geworven, werd tot stem ming overgegaan. Gekozen werden me vrouw M. J. W. Keijser-Broesterhuizen en de heren J. Noorlander en J. M. de Vries. Het is de bedoeling dit drieman schap later uit te breiden tot het ge bruikelijke aantal bestuursleden. De functies zullen onderling worden ver deeld. Eigen wad Punt van bespreking bij de vergade ring van maandag was ook de over eenkomst, die de club heeft gesloten met het bestuur van de Gemeenschap pelijke Polders omtrent het pachten van een stuk wad achter „Utopia" (na bij De Schorren). Op dit gedeelte zul len alleen leden van de visclub pieren mogen steken. De strook (van paal 121 tot 131) is 1 km. lang en heeft, geme ten vanuit de teen van de dijk, een diepte van 100 meter. Rijkswaterstaat gaat ermee akkoord, dat ook op het daarachter liggende wad door de club pieren worden gestoken. Het afzetten van een eigen pierengebied is bedoeld als maatregel tegen de beroepsspitters van het vasteland, die het pierenibe- stand op het Texelse wad dreigen uit te roeien. Hoewel definitief uitroeien waarschijnlijk onmogelijk is (tijdens de vergadering werd een brief voorgele zen van het NIOZ, waaruit bleek dat het pierenbestand zich in ongeveer twee jaar kan herstellen) zijn de pie ren op bepaalde stukken wad toch da nig uitgedund wat voor de sportvissers (en de plaatselijke beroepsstekers!) een nare toestand is. Dat probleem is nu dus opgelost. Het nieuwe bestuur zal ervoor moeten zorgen, dat het gepach te gebied met paaltjes en borden wordt gemarkeerd. Aan de clubkampioen van het afge lopen seizoen, de heer J. Brouwer uit Oosterend, werd de wisseltrofee uitge reikt. GESLAAGD OUDESCHILD De heer J. Berg man deed te Alkmaar met gunstig ge volg examen voor het diploma Erkend Assurantieagent (Register B). BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 27 november t/m 3 december 1968 Geboren; Michael Ralf, zv. Udo R. Rüngs en Gerda C. Wuis; Marit, dv. Johannes Th. de Porto en Marina Ver berg; Irmalina Catharina, dv. Francis- cus L. van Tongelen en Trijntje van den Hoek; Johannes Theodorus, zv. Jan Zijm en Emma M. Witte. Ondertrouwd: Pieter Koopman en Jantje Scholtanus; Joost Hooimeijer en Emmy J. Bremer. Overleden: Aagje de Graaf wv. Gieles, oud 61 jaar; Johan Vlas, oud 87 jaar; Pieter Verijzer, oud 85 jaar. GESLAAGD De heer Peter Bakker (Electrohuis) slaagde voor het diploma Assistent Econoom. Zondag 8 december Den Burg, Kapel. R K. Gilde,, 8.30 uur Hei lige Mis voor levenden en overledenen van het Gilde. Dinsdag 10 december Den Burg, De Lindeboom-Texel, ledenverga dering C.A.V.-Texel, 20.00 uur. Zaterdag 14 december Den Burg, Burg. De Koninghal, 19.30 uur. Instrumentenparade van de muziekschool. .Maandag 16 december Den Burg, Plattelandsvrouwen, kantine LTS, 20.00 uur, voordracht door mevr. N. van Laren over adventsavond. Al worden er geen Waddenconferen ties meer gehouden, die gezellige bij eenkomsten van vroeger hebben toch hun sporen nagelaten en tot contacten geleid, die ook thans nog voortleven. De sectie gemeentebesturen werkt nog steeds, zij het in volstrekte besloten heid. Ook de federatie van de Wadden- VVV's is nog in leven en op kerkelijk gebied is er ook nog enige samenwer king. Voorts is de sectie Horecabedrij ven blijven bestaan en schrijft nog steeds contactvergaderingen uit. Zo'n contactvcrgadering had maadagmorgen in hotel Zeezicht te Harlingen plaats, waar vertegenwoordigers van Terschel ling, Ameland en Schiermonnikoog bij eenkwamen. Texel en Vlieland waren wel uitgenodigd, maar zonden bericht van verhindering. Er werd van 10 tot 2 uur vergaderd; er kwamen heel wat wensen en klachten ter tafel, die ten slotte ter bestuurstafel werden gecom primeerd tot een aantal besluiten, die ter kennis van de pers werden gebracht Voornaamste steen des aanstoots er werd al jarenlang over gedebat teerd is de diskriminatie van de eilandbewoners ten opzichte van die van de vaste wal. Op de vaste wal kan men autorijden voor, laat zeggen 30 ct. per ikm., maar voor vervoer van een auto naar een der eilanden is men meer dan dubbele kilometerprijzen kwijt. In Zeeland kost een oversteek van de ene zijde naar de andere maar dertig cent per persoon, kinderen 20 ct; voor een reis naar een van de eilanden moet men met guldens rekenen. De Horeca-sektie zal zich nu op nieuw tot het ministerie wenden met een verzoek op eigen boten lagere ta rieven te berekenen en de vervoerprij zen op de partikuliere diensten (naar Terschelling, Vlieland en Texel) zoda nig te subsidiëren, dat die ook accep tabel worden in vergelijking met de kosten van bewoners van het vaste land. Men denkt aan vervoerprijzen voor auto's a 30 ct. per km. en voor personenvervoer aan tarieven die in het vlak liggen zoals men die ook in Zeeland 'berekent. Dat wil dan zeggen in de eerste plaats voor de eilanders zelf en in de tweede plaats voor het zakelijke verkeer naar de eilanden, ter wijl er geen bezwaren zijn om voor het toeristische verkeer in hoogseizoen deze prijzen te verdubbelen. Dat is wel ge rechtvaardigd, omdat op de eilanden zeer veel geld wordt besteed aan lou ter toeristische voorzieningen. Door een herziening, resp. subsidië ring van de vervoerstarieven hoopt men ook te bereiken, dat het leven op het eiland niet zo aanmerkelijk duur der behoeft te blijven dan op het vaste land. Verwacht mag worden, dat bin nenkort over deze kwestie ook door kamerleden vragen aan de regering zullen worden gesteld. Gas en elektriciteit Andere hete hangijzers, waaraan men iets wil doen, zijn verkrijging van PRIJSWINNAARS 60 GULDEN Maandag 2 december Mevr. T. Haarsma-v. Heerwaarden Hoofdweg E 20, Eierland. Dinsdag 3 december Mevr. van Dijk, Schilderend 53, Den Buig. Woensdag 4 december Mevr. Raateland, Zwaanstraat 8, Den Burg aardgas op de eilanden (op de Duitse Waddeneilanden profiteert men reeds lang van het Nederlandse aardgas) en gelijktrekken van de elektriciteits tarieven. Gevaar voor dagtoerisme Op Schiermonnikoog heeft men nog een extra zorg als gevolg van het ge reedkomen van de Lauwerszeeweiken. Er is wel een aansluitende weg rich ting Groningen gereed, maar nog niet een richting Leeuwarden. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de veerboten straks door de sluis moeten schutten om naar Oostmahorn en Zoutkamp door te varen, waardoor de vaartijd aanzienlijk wordt verlengd en het dag toerisme onaantrekkelijker wordt. Want, zo schajnt het voornemen te zijn, zolang de weg naar Leeuwarden niet klaar is, zal ook de weg naar Gronin gen nog met in gebruik worden geno men. Ook deze zaak zal bij de autori teiten aanhangig worden gemaakt. „Witte" Cola Andere punten van bespreking wa ren de prijsbedervende akties van de grootconcerns ten aanzien van fris dranken, bier, enz. De huisvrouwen kunnen Cola per gezinsfles kopen, eerst voor 59, nu voor 69 ct, terwijl de horeca er altijd nog 88 ct. voor moet betalen. Er zal nu geijverd worden voor een centrale inkooporganisatie, die dan eventueel „witte" Cola en „wit" bier zal gaan inkopen. Ten aanzien van de eilander VW's steunen de horecamensen de opzet om deze uit partikulier verenigingsverband los te maken en er meer zelfstandige commerciële organisaties van te ma ken. Opvolger Socialistische Jongeren De socialistische jongerengroep, die ongeveer een jaar geleden werd opge richt met het doel de politieke belang stelling onder de Texelse jeugd op te wekken heeft opgehouden te bestaan. Een der initiatiefnemers, Joop Koning te Oudeschild, vertelde ons dat ondanks het enthousiasme van de aangeslotenen het doel niet werd bereikt. „De groep was politiek te eenzijdig gericht. Dat wekte weerstanden op. Daarom hebben we besloten iets anders te beginnen, op bredere basis". De nieuwe groep draagt de naam „Aktiegroep 2000" en heeft een alge meen politiek karakter. Het is de be doeling openbare, informatieve en discussieavonden te organiseren. Spre kers van diverse politieke richtingen zullen worden uitgenodigd en de gele genheid krijgen hun standpunt te ver kondigen en uitvoerig toe te lichten. Daarnaast zullen avonden voor de le den van de groep worden gehouden, waarop over actuele politiek kan wor den gediscussieerd. Joop Koning: „We hopen dat ook de ouderen 'belangstel ling zullen tonen door morele en finan ciële steun. Maar het moet in de eer ste plaats komen van de jongeren. La ten zij er blijk van geven, dat zij geen meelopers, voor de maatschappij nut teloze mensen, zijn. Laten zij tonen in teresse te hebben voor maatschappe lijke problemen, waarover zij straks zelf moeten kunnen meeoordelen". Belangstellenden kunnen zich wen den tot Carla Schrama (Den Burg), Piet André Schagen (Oudeschild) en Joop Koning (Oudeschild).

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1