Groen 'ZwartsJexels in het harL, Nog altijd teveel ratten op Texel AGENDA Al een idee voor Ouwe Sunderklaas? Overmorgen is het zover Gemeente helpt gratis met bestrijding Knagersgilde zoekt nu onderdak 60 JAAR MOERBEEK ^0R UlVjf, stoelen Moerbeeks 'SDAG 10 .DECEMBER 1968 82e JAARGANG No. 8325 Ijlgaye N.V. r/h Langeveld De Roojj ostbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den I, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrtydags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Rail* feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct incasso. Advert: 18 ct per nun. Volgens een ruwe schatting leven in Nederland meer dan 10 miljoen ratten, zo ongeveer écn op elke inwoner. Men merkt er niet zoveel van omdat de bruine knagers een verborgen bestaan leiden en een griezelige intelligentie demonstreren als het gaat om het eigen lijfsbehoud. Ratten verdelgen is geen eenvoudige zaak en als men er eens in slaagt de gelederen van de griezels te dunnen, is het „tekort" snel aangevuld, want een rattenechtpaar brengt met gemak 300 nakomelingen per jaar ter wereld. Toch zcu er voor zoveel ratten geen bestaansmogelijkheid zijn zonder de mensen. Zonder het zelf te weten is het in de eerste plaats de mens die er door slordig omspringen met etensres ten, diervoeder e.d. voor zorgt, dat de bruine (riool)rat aan de kost blijft. Texel heeft de bedenkelijke reputa tie méér ratten te huisvesten dan an dere gebieden in het land. Een der oor zaken is het overwegend agrarische karakter: op de boederijen schiet er voor de knagers altijd wel wat over van het voer dat voor vee of pluimvee bestemd. Een andere oorzaak is de gewoonte van veel mensen om er ach ter huis of hotel een soort mestvaalt op na te houden, waarop uit gemak zucht huisvuil en dus etensresten te rechtkomen. De invoering van het con tainersysteem door de gemeente be tekende ongetwijfeld verbetering, maar dezelfde gemeente houdt er (noodge dwongen, omdat voor een andere vuil verwerkingsmethode geen geld is) een vuilnisbelt opna, die voor ratten een luilekkerland moet zijn. Grote verliezen Toch incasseert het knagersgilde juist hier de grootste verliezen als van tijd tot tijd vergif wordt uitgelegd. Een ambtenaar van gemeentewerken vertelde ons over het effekt daarvan. Het is wel voorgekomen dat de vuil nisbelt bij avond „leefde" van de hon derden ratten die er rondwandelden. Van afgekeurd vlees, afkomstig uit de slachtplaats, werden door de gemeen telijke ratten'bestrijders .gehaktballen" gemaakt, die in het vergif cumarine werden 'gerold. Tientallen vergiftigde gehaktballen werden op de belt uitge legd en waren binnen enkele dagen verdwenen. Voorlopig was geen rat meer te zien. Met de bestrijding moet men echter dóórgaan, want in verras send korte tijd arriveren weer „immi- DONDERDAG GEEN MUZIEKLES Op donderdag 12 december zal we gens examen van de directeur geen theorieles gegeven kunnen worden aan de Muziekschoolleerlingen jeugdspeel- klas groep 1 eri de B I klasse groep 2 te Den Burg. De lessen zouden gegeven worden in de Sint Jozefschool, resp. van 16 00-17.30 en van 17.30-18.30 uur. Dinsdag 10 december Den Burg. De Lindeboom-Texel, ledenverga dering C.A.V.-Texel, 20.00 uur. Zaterdag 14 december Den Burg, Burg De Koninghal, 19.30 uur. Instrumentenparade van de muziekschool. Maandag 16 december Den Burg, Plattelandsvrouwen, kantine LTS, 20.00 uur, voordracht door mevr. N. van Laren over adventsavond. Knttus Norvegicus Norvcgicus, de Bruine rat, kan 20 tot 30 cm. lang norden. de staart van 17 - 23 cm. niet meegerekend. Het gewicht van een volwassen dier varieert van 200 tot 550 grain. PRIJSWINNAARS 60 GULDEN Donderdag 5 december De heer K. Mant je, Hoeve „Ruysdael", S 36. Oudeschild. Vrijdag 6 december De heer M. L. Kempenaar, Emmalaan 10, Den Burg Zaterdag 7 december De 'heer L. J. Weijdt, 't Horntje H 44b. „SNIJDER" MELDDE ZICH BIJ POLITIE De automobilist, die vorige week zondagavond op de Pontweg de Vaux- hall personenwagen, bestuurd door de heer KL Dros, inhaalde en zodanig „sneed" dat deze van de weg raakte en zwaar beschadigd tegen een hek tot stilstand kwam, heeft zich vrijdag avond bij de politie gemeld. Het was de visser H. uit Den Burg. Voor de politie was dat geen verras sing, omdat men daar inmiddels al was achtergekomen, dank zij de lichtblauwe verfsporen, die op de Vauxhall waren aangetroffen S. verklaarde te goeder trouw te hebben gehandeld. Hij wist, dat hij bij het inhalen de wagen van Dros had gesneden en was ongeveer 150 meter verderop gestopt. Een ogen blik later passeerde 'hem met grote snelheid een lichtgekleurde wagen en S. zei in de mening te hebben ver keerd, dat deze de „gesneden" auto geweest, die dus blijkbaar geen schade had opgelopen. S. was toen doorgere den en was maandag naar zee gegaan. Naderhand hoorde 'hij van het ongeluk, dat de heer Dros was overkomen, waaruit hij zijn conclusies trok. AUTO RAMDE ETALAGE De 19-jarige wegenbouwmachinist B. H. uit Den Burg, reed in de nacht van vrijdag op zaterdag, om half een, met zo hoge snelheid door de Wever straat, dat hij uit de bocht vloog en de etalage van Electrohuis Bakker ramde. De etalageruit werd vernield; verschil lende uitgestalde artikelen werden be schadigd. De auto, een Glas, liep ook flinke schape op. Enkele weken geleden deed zich op dezelfde plaats een soortgelijk ongeluk voor. De betrokken chauffeur was toen onder invloed van alcohol, wat niet gezegd kon worden van H. De politie heetf proces verbaal opge maakt. ADVENTSSAMENKOMST IN DE COCKSDORP DE COCKSDORP Donderdag avond 19 december, aanvang half acht, wordt in de Hervormde kerk van De Cocksdorp een adventssamenkomst ge houden, waarbij ieder hartelijk wel kom is. De samenkomst wordt geleid door ds. W. A. Soesan en pastor P. Loos. Medewerking verleend het ge mengd koor van De Cocksdorp. granten", die, dankzij hun voortplan- tingssnelheid voor grote „ratdichtheid" zorgen. Hetzelfde geldt voor de terrei nen, waarop de gemeentelijke riool zuiveringsinstallaties zijn aangelegd. Men slaagt erin deze, dank zij voort durende bestrijding, vrijwel ratvrij te houden. Onderdak In deze tijd van het jaar doen de ratten zich meer gelden dan anders. Gedreven door de kou en gebrek aan eten maakt een deel van het knagers gilde zich gereed om bij de mens on derdak te zoeken. Ze worden nog te zelden teleurgesteld. Ratten kunnen dragers van ziektekiemen zijn, o.a. die van de ziekte van Weil en paratyphus. Vanuit hun verblijfplaatsen zoals vuil nisbelt, mestvaalten, riolen en sloten, kunnen de ratten ook allerlei andere smetstoffen over grote afstanden ver slepen. Zo worden veeziekten verspreid omdat de ratten vaak een levendig ver keer onderhouden tussen de ene vee stal en de andere. Dat kan het uit breken van varkenspest, mond- en klauwzeer en abortus Bang veroorza ken. De gastvrijheid, die men aan het gespuis verleend, wordt vaak duur be taald. Naast de genoemde ziekten kunnen op de rekening prijken: opvreten, be vuilen en wegslepen van voedselvoor raden, knaagschade, ondergravingen, doden van kuikens (per jaar vele dui zenden ook op Texel kippen en zelfs biggen. Effektief vergif Door schade en schande zijn oök de ratten in de loop der eeuwen zeer wijs geworden. Strooien van gewoon ver gif heeft maar enkele slachtoffers tot gevolg, want de bruine griezels geven de slechte ervaring aan elkaar door. Het zijn vaak de oude levensei-varen ratten die „onverdelgbaar zijn". Zeer effektief daarentegen is de stof Cuma rine, die voor mensen en huisdieren nauwelijks giftig is, maar bij ratten en muizen binnen enkele dagen de dood tot gevolg heeft. Juist omdat geruime tijd verstrijkt tussen eten en sterven, wordt ook door de slimste ratten geen verband tussen het een en ander ge zien. Het is nu de tijd om ratten te be strijden. Maak niet alleen het leefmi lieu voor de dieren onaantrekkelijk door ze niet van logies en ontbijt te voorzien, maar waarschuw de dienst gemeentewerken te Den Burg (Slinger weg telefoon 02220-2441) als zich bij U in de buurt ratten ophouden. De gemeentelijke rattenbestrijder komt dan gratis en zorgt ervoor dat het vergif op de juiste wijze wordt uitgelegd. In sommige gevallen kan het vergif ook worden verstrekt, waarbij men wel volgens de handleiding dient te handelen. Hebt U al een idee voor Ouwe Sun derklaas? Nee? Dan moet U toch echt opschieten, want overmorgen is het zover. Dan herleeft weer een gebruik dat zijn oorsprong vindt in oeroude heidense tijden. Onze verre Ger maanse voorouders deden aan Ouwe Sunderklaas lang voordat het christe lijke Sint Nicolaasfeest ontstond. Dat gebeurde in vrijwel alle rond de Noordzee gelegen gebiedenhet ge bruik is alleen op de geïsoleerde plaatsen, vooral de eilanden, bewaard gebleven. Het Sunderklaasvieren is overigens wel totaal van karakter ver anderd. Van een doodserieuze mani festatie, die bedoeld was om in het diepst van de winter de machten van licht en duisternis te beïnvloeden, is het een feest geworden, een avond die de buitenstaander doet denken aan het zuidelijke carnaval, hoewel het nog altijd hoogst kwalijk wordt geno men als die vergelijking wordt ge trokken. Al geloven de Texelaars ni,et meer in de duistere machten, waarvoor hun Germaanse voorouders sidderden, het „serieuze tintje" van de Ouwe Sunder- klaasvierinig wil men graag vasthou den. Ontwikkeling Vooral in de jaren na de oorlog heeft Ouwe Sunderklaas zich ontwikkeld tot een gelegenheid om plaatselijke en ook landelijke (mis)toestanden, die het af gelopen jaar in de belangstelling 'heb ben gestaan, aan de kaak te stellen. Een andere, minder gunstige ontwik keling is dat het Ouwe Sunderklaas- feest voor velen een excuus is gewor den om eens lekker uit de band te springen. Wie zijn mensenkennis wil vergroten, kan zijn hart ophalen door in de nacht van 12 op 13 december de Texelse openbare gelegenheden af te lopen om te zien hoe uiterst fatsoen lijke, te goeder naam en faam bekend saande Texelaars daar een onthutsende geestelijke metamorfose ondergaan. Slechts weinigen maken zich hierover bezorgd; het is immers maar een keer per jaar Ouwe Sunderklaas! Wij twij felen er niet aan dat de meeste van onze lezers het zouden betreuren als het Sundeiklaasfeest tot louter drink- festijn zou worden. Meedoen De beste manier om het karakter van het feest te bewaren, is meedoen met de maskerade. De goede wil is er. De laatste jaren is het aantal speulers sterk toegenomen en het zou verheu gend zijn als we dit jaar andermaal zouden kunnen melden dat het aantal gemaskerden is gegroeid. Massa's men sen nemen zich ieder jaar voor mee te doen, maar als de 12e december voor de deur staat, komt het er niet van omdat merkwaardigerwijs alle inspira tie ontbreekt en alle vroegere ideeën zijn vergeten. Wat valt er bespottelijk te maken? Als wie of wat moet ik ver kleed gaan? De afgelopen jaren heb ben wij, om de naar ideeën zoekende adspirant-sunderklazen op weg te hel pen, een opsomming van feiten en ge beurtenissen gegeven. Uit tal van re acties is ons gebleken, dat dit zeer op prijs werd gesteld, en dat menigeen zijn fantasie erdoor op gang heeft laten brengen. We zouden dus in gebreke blijven als we 'het dit jaar niet deden. Bladerend in de stapel kranten van 1968 noteerden we het volgende Krijgt VW reserveringsdienst? PWN zoekt oplossing voor watertekort. Plei dooien voor recreatie in polder 't Noor den. Woningbouwvereniging wil geen huizen verkopen. Nieuwe burgemees ter. VTB richt internationale transport onderneming op. Linkse jongeren roe- en zich. Mariniersoefening „tegen re volutionairen". Noormannenaanval vroegtijdig is publiciteit. Gemeente kampt met toenemend vandalisme on der de jeugd. Afsluiting Groeneplaats - raadhuis. Kermis bracht weinig op Gemeente werkt niet meer samen met Wieger Bruin. Meierblissen en later in het jaar diverse hooischelven in brand. Pyromaan? Sportvissers hebben eigen pierenwad. Folklore aan onder gang ontsnapt. Socialisten in geweer tegen gemeentebegroting. Schoolmelk, BB, Vliegveldhangar, „Ziekenboeg" bij Irene. Rusthuis Oosterend. TEM naar provincie? Aardgas naar Texel? Drink waterduiker naar Texel? Koninghal kost jaarlijks 730.000,Dure VHD- leiding verplicht? Storten huisvuil niet gratis, Texel heeft teveel ratten. De Koog is rumoerig dorp. Steeds meer drankvergunningen en drankongeluk ken. Recreatieboeren. De boot-trein- aansluitmg. Tankstation voor helicop ters. Geboortecijfer nam weer sterk toe. Verzet tegen fluoridering. Skelet ten op het strand. Kastanjeboom chi rurgisch behandeld. Voorlopig rust op de Hors. Culturele zomerevenementen hadden weinig aftrék. Oosterend pre sent. Bouwvakdrukte viel mee. 18.500 kampeerders. Moeilijkheden scholen gemeenschap. Waterschappen samen. Opticaspel in De Koog verboden. Echte Pipo op Texel. Staat sloot landweg getjes af. Ten onrechte op rode waar- schuwingslijst? Chinees restaurant. Texelse kotters worden langer. Toch bar-dancing voor Jellema. Saunabad op Texel? Het „onmogelijke": Den Burg vierde koninginnedag. Vrouwen kno pen raadzaaltapijt. Margriet en Pieter op Texel. HBS-ers 'houden politieke enquête. U ziet het: zómaar een greep, maar er zit wellicht iets bij dat U op een idee brengt. Wees niet bang dat vele anderen hetzelfde zullen uitbeelden. In de praktijk valt dat mee en wat zou het hinderen? Het gaat er dan om zo goed mogelijk voor de dag te komen. De diverse jury's geven de hoogste waarderingen voor voorstellingen met een actueel-plaatselijk karakter. Houd het wel „fijn"; maak van het masker geen misbruik door anderen te beledi gen. Maak meegevoerde opschriften zo bondig mogelijk; laat geen eindeloze verhalen lezen. Wat het eerder genoemde „andeore" Sunderklaasfeest betreft: drink zoveel U wilt, maar ga niet achter het stuur MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 D. A. SCHAGEN KOOPT GARNALENKOTTER OUDESCHILD De heer D. A. Schagen, Oudeschild, heeft van de heer J. Oving te Harlingen de garnalen- kotter HA 51 „Pieter Willem" gekocht. Het scheepje werd gebouwd in 1948, is 17 meter lang en meet 24 BRT. De 140 pk. Deutz motor werd vier jaar gele den ingebouwd De Pieter Willem zal worden herdoopt in TX 55 /.Anton Schagen", naar de omgekomen broer van de nieuwe eigenaar. De kotter zal in het komende weekend voor het eerst in de Oudeschilder haven ver schijnen. De heer Séhagen, die nu nog werkzaam is op de TX 4, zal zich gaan toeleggen op de tong- en garnalen visserij. DIRIGENT C. RIJF AFGETREDEN De heer C. Rijf is afgetreden als diri gent van het Koninklijk Texels Fan farekorps. Al sinds de zomer was de heer Rijf om gezondheidsredenen niet meer als dirigent actief en werd zijn functie waargenomen door de heer P. Heertjes. Een dezer dagen liet de heer Rijf weten af te zien van zijn voorne men om de dirgeerstok weer ter hand te nemen, zodat besloten werd de heer Heertjes definitief tot dirigent te be noemen. De heer Rijf heeft het Texels Fanfare ongeveer tien jaar lang geleid, in welke periode een hoog muzikaal peil werd behaald wat tot uiting kwam in tal van hoge waarderingen op con coursen. DEMONSTRATIEAVOND MUZIEKSCHOOL Onder leiding van directeur P. Heer tjes, zal zaterdagavond in de Burge meester De Koning-hal de jaarlijkse demonstratieavond van de muziek school worden gegeven. In tegenstel- stelling tot andere jaren wordt het een z.g. instrumentenparade, waarin de in strumenten waarop aan de Texelse mu ziekschool wordt lesgegeven, aan bod komen. Ook de dit jaar gevormde koor-, fanfare- en blokfluitklassen zul len optreden. De ouders en andere ge nodigden kunnen desgewenst gebruik maken van de extra bussen, die TESO voor deze gelegenheid heeft ingezet. Begonnen wordt om half acht. NAGEKOMEN SUNDERKLAASBERICHT DE KOOG Met betrekking tot de organisatie van het Ouwe Sunderklaas feest te De Koog, bereikte ons het vol gende bericht. Om vijf uur 's middags zullen de prijzen die aan de kinderen zijn toegekend, worden uitgereikt in De Kleine Vermaning. De oudere deel nemers worden 's avonds tussen 8.00 en 9.00 uur op straat beoordeeld. De uitslag wordt tussen tien uur en half elf in „De Toekomst" bekend gemaakt. KERSTVERHAAL OUD-LEERLINGEN Vrijdag 20 december houden de oud- leerlingen van de landbouwschool in het schoolgebouw de traditionele kerst avond. De heer A. Dros zal vertellen over de reis, die hij de afgelopen zo mer maakte naar o.a. Israël en de Li banon. Ter illustratie vertoont hij een aantal dia's. Na de pauze draagt de heer Laan een kerstverhaal voor. „HET VROLIJKE TANKSTATION" De toneelgroep van de Vereniging van oud-leerlingen Lagere Landbouw school heeft „Het vrolijke tankstation" in studie genomen. Het is een blijspel in drie bedrijven, dat op 25 januari en 1 februari zal worden opgevoerd. CULTUREEL WERK VERGADERT Hedenavond vergadert het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel. De agenda vermeldt de vaststelling van de begroting voor 1969, behandeling van enkele ingedien de verzoeken om subsidie en behande ling van enkele verzoeken om leningen. Het Koninklijk Texels Fanfarekorps heeft om ƒ2500,gevraagd in ver band met de vervanging van het in strumentarium. (Onlangs maakte het korps van de gelegenheid gebruik om tegen een laag bedrag een compleet instrumentarium in lage stemming over te nemen). De Sportvereniging De Koog vraagt ƒ10.000,voor de bouw van een kleedlokaal en de sportvereniging De Cocksdorp heeft ƒ3000,nodig voor het financieren van de inrichting van het op het sportveld gebouwde kleedlokaal. Voorts komt het verslag van de jeugd- en recreatieconsulent over zijn activiteiten in het afgelopen seizoen aan de orde, evenals de moge lijke uitgifte van een krant ter gele genheid van het 10-jarig bestaan van de stichting in januari a s. Ook de or ganisatie van de kermis in 1969 is punt van bespreking. zitten. Er zijn taxi's genoeg op Texel. De politie wordt donderdagavond ver sterkt met een patrouille van de ver- keersgroep uit Alkmaar en een pa trouille van de marechaussee. Voorko men is beter dan genezen. Wie een tij delijk onbekwame chauffeur ervan weerhoudt in zijn wagen te stappen, doet een goed werk. Hopelijk loopt het ook dit jaar weer goed af en kunnen we straks terugzien op een geslaagde Sunderklaasviering.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1