Cjrocn ^/jmrL-Jexeh in het harL, Oude R.K. kleuterschool een algemeen jeugdhuis PROJECT VERGT MEER DAN 75 MILLE wordt Sporthal of gymlokaal? Verkoop van vuurwerk door wet aan banden gelegd Muziekcursus voor ouderen H.H. adverteerders opgelet!! Texelse winkeliers niet op de hoogte? vehtv gezinsbank Januari-Maart 1968 RIJD AG 13 DECEMBER 1968 82e JAARGANG No. 8326 Uitgave N.V. v/h Langeveld De Rooq Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 :d.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Deo irg, tel. (02220) 2741, *s avonds (02220) 2403 Verschftnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Rail» felsenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 cl. incasso. Advert: 18 ct per mm. De voormalige kleuterschool aan de Molenstraat, het Sint Janshuis, wordt momenteel door aannemer Veenema verbouwd tot jeugdhuis. De bouwkos ten bedragen ƒ68.000,Als de inrich ting wordt meegerekend vergt het pro ject meer dan ƒ75.000,Het te stich ten jeugdhuis zal een algemeen karak ter dragen en dus in principe ter be schikking staan van alle Texelse jeugd verenigingen. Als vaste gebruikers heb ben zich inmiddels de gidsengroep en drumband „Margaretha Sinclair,,' dansschool Siebeling en de toneelver eniging Sint Jan gemeld. De gidsen groep zal met de exploitatie worden belast. Beheerder wordt de heer \V. Witte, koster aan de R.K. kerk. Gebouw en ondergrond blijven bezit van Chari- tas Texel, die een belangrijk bedrag in bet project heeft gestoken. Ook de Margaretha Sinclairgroep neemt op be scheiden wijze deel aan de financie ring. Voorts is aan het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk om een subsidie gevraagd van ƒ10.000,en de Stichting Cultureel Werk is verzocht een lening van ƒ20.000,te verstrekken. In verband met het laatste kwamen de jeugdhuis plannen dinsdagavond ter sprake in de vergadering van het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk. Een beslissing over het verstrekken van de lening werd nog niet genomen, omdat eerst het onlangs door de ge meenteraad vastgestelde maximum aan de verenigingen te lenen totaalbedrag van ƒ75.000,verder moet worden verhoogd. Al begonnen Het feit, dat reeds met het werk is begonnen, was voor de voorzitter, Mr. W. H. Sprenger, aanleiding om de verenigingen in het algemeen de raad te geven eerst de beslissingen op ver zoeken om leningen en subsidies af te wachten alvorens te gaan bouwen. Van een der bestuursleden van de Marga retha Sinclairgroep vernamen wij, dat de bouwvergunning door de gemeente zeer vlot werd verstrekt, waarna geen belemmering meer werd gezien om al vast met slopen te beginnen. Gehoopt wordt het gebouw in het komend voor jaar in gebruik te kunnen nemen. Het is de bedoeling vooral de jeugd tot 17 jaar een mogelijkheid te bieden voor instuif, dans-, muziek- en discussie avonden e.d. Het hoofdgebouw zal één grote zaalruimte omvatten, die door vouwdeuren in kleinere ruimten kan worden verdeeld. Hier zal men zich op allerlei manieren kunnen vermaken. O.a. zal worden gezorgd voor een juke box, biljart en diverse andere spel- mogelijkheden. Het oorspronkelijke ge- In verband met de Kerstdagen wordt de krant van dinsdag 24 december verschoven naar maan dag 23 december. Advertenties hiervoor dienen donderdag 19 de cember uiterlijk 18.00 uur in ons bezit te zijn. De krant van vrijdag 27 decem ber komt, in verband met de Kerstdagen te vervallen. De krant van dinsdag 31 de cember wordt verschoven naar maandag 30 december. Voor dit nummer dienen de advertenties dinsdag 24 december, uiterlijk 18.00 uur in ons bezit te zijn. De advertentieteksten voor de krant van vrijdag 3 januari 1969 zouden wij graag dinsdag 31 de cember, uiterlijk 12.00 uur in ons bezit zien. bouw wordt vergroot en voorzien van een aanbouw, waarin o.m. een berg plaats is geprojecteerd. Het jeugdhuis is ontworpen door architect B. Zijm. Nacht voorstelling Het experiment van vorig jaar om in de nacht van oud- op nieuwjaar in het City-theater film te draaien, zal worden herhaald. Vertoond zal worden de spec- takelfilm .Koning van de zon", een geschiedenis, die speelt in het rijk van de Maya's. Vorig jaar trok de nacht voorstelling 122 bezoekers, wat er on getwijfeld aan heeft bijgedragen dat de jaarwisseling bijzonder rustig verliep. De Stichting Cultureel Werk stelt zich garant voor het financiële tekort, dat de voorstelling zou kunnen opleveren. Met instemming werd ervan kennis genomen, dat de buurtverenigingen van Zuid- en Midden-Eierland van plan zijn een fusie aan te gaan met de dorpscommissie van De Cocksdorp. De Sportvereniging Texel is voorne mens een veldverlichting aan te bren gen ten koste van ongeveer 10.000, Het bestuur heeft de stichting ge vraagd om een subsidie. Het verzoek werd ter nadere beoordeling naar de subsidiecommissie verwezen. Als lid. van het centraal bestuur is de heer L. v.d. Wulp opgevolgd door de heer Hooijberg (afgevaardigde van het contactorgaan voor zang en muziek). Als vertegenwoordigster voor Ooster end heeft mevrouw Zegers-v.d. Knaap van het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties zitting genomen in de studiecommissie buurtwerk. De heer W. Albers is herbenoemd als lid van het centraal bestuur. Culturele route Getracht zal worden Texel te doen opnemen in de zg. Provinciale Cultu rele Route van de Culturele Raad Noordholland. In het afgelopen jaar werden reeds pogingen gedaan om cul turele evenemenen op Texel, zoals de schilderijententoonstelling van Toon de Haas en de evenementen in het Cultu reel Centrum, in dit kader te brengen, maar deze pogingen leden schipbreuk. Als het voor het komend jaar wel lukt, betekent dit dat diverse culturele eve nementen op Texel door de provincie zullen worden gesubsidieerd. De Volksdansgroep Texel heeft laten weten niet te kunnen meewerken aan de avond waarop de Dubbele Von Sion wordt uitgereikt, dit in verband met recente veranderingen van het leden bestand, waardoor het niet mogelijk is de dansen tijdig in te studeren. Uitgaande van de culturele commis sie van de Plattelandsvrouwen afdeling Texel zal over enige tijd een lezingen cyclus op het gebied van litteratuur, toneel, beeldhouwkunst of keramiek en muziek, worden gehouden. Dorpshuis Volgens de heer Joh. C. Roeper zou den in De Waal stemmen zijn opge gaan om af te zien van de vergroting van het dorpshuis. Het verbouwplan werd destijds met 33 tegen 4 stemmen door de bevolking aanvaard, maar nu zouden meerdere van mening zijn dat het kleine De Waal, „voorstad van Den Burg", het best met het huidige ge bouw kan doen. De heer Oskam wees erop, dat het dorpshuis in de huidige vorm beslist niet ideaal is. Eén zaal moet zowel voor biljarten, schoolgym- nastiek en uitvoeringen worden ge bruikt. Burgemeester Spreniger bena drukte dat de geplande uitbreiding niet zeer ingrijpend is. De angst dat het dorpshuis zijn „gezellige" karakter zal verliezen, is beslist ongegrond. Sporthal Door het dagelijks bestuur van de stichting was aan Burgemeester en Wethouders voorgesteld te overwegen om in plaats van een tweede gymna stieklokaal een zg. Pellikaan-sporthal te bouwen. De heer T. Huisman, na mens de sportraad, vond het wel een aantrekkelijk idee. Een dergelijke hal is tweemaal zo groot, betrekkelijk wei nig duurder dan het geplande gymlo kaal en voor veel meer zaalsporten ge schikt. Het gymlokaal, dat volgens een al jaren wachtend plan bij de Sint Jo zefschool zal komen, wordt begroot op J 450.000,Geld en goedkeuring voor dit project zijn binnen. Burgemeester Sprenger zei dat een Pellikaan-hal „wel wat duurder" wordt, waarmee 'hij doelde op het prijsverschil van rond twee ton. Zou men van het oorspron kelijke plan voor een gymlokaal afzien en kiezen voor een Pellikaan-hal (die wegens de grootte op een ander terrein zou moeten komen) dan moet de hele tijdrovende procedure opnieuw begin nen. De heer Huisman zei er wel een jaartje extra wachten voor over te willen hebben, maar uit de opmerkin gen van de voorzitter viel op te maken, dat het wel eens veel langer zou kun nen worden. Maar het sporthalplan is nog niet van de baan. Lijntrekken Door het bestuur van de badminton club was gevraagd in de Burgemeester De Koning-hal zelf de voor badminton noodzakelijke lijnen op de vloer te mo gen schilderen. Als dit tijdrovende kar wei door vaklieden wordt uitgevoerd, gaat het met hoge kosten gepaard. Het verzoek werd doorgegeven aan de be heerscommissie voor de De Koning-hal. De stichting Festival Texel zal in verband met de door haar beoogde verkoop van autotransfers een werk- krediet aan de stichting vragen. De stichting wil uit de baten van de ver koop van de transfers financiële reser ve vormen in verband met de viering van het 25-jarig bevrijdingsfeest in 1970. De heer Joh. C. Roeper, namens de dorpscommissie Oosterend, conclu deerde dat er plannen voor feestvie ring zijn Hij vond het beter daarover eerst de bevolking eens te polsen. Bo vendien moet men er rekening mee houden, dat men door dit bevrijdings feest een bepaalde categorie vakantie gasten tegen het hoofd stoot. Desge vraagd vertelde de heer Oskam dat de transfers (plakplaatjes met het beken de „vogel-anker") tot dusver zeer vlot van de hand zijn gegaan. Als de ver koop wordt voortgezet, zal het niet no dig zijn bij de bevolking geld te bede len. Op de vraag van de heer Roeper waar de winst van de tot dusver ver kochte transfers is gebleven, antwoord de de heer Oskam, dat hiervan o.a. jeugdvoorstellingen zijn gegeven; ook het nadelig saldo dat de stichting in 1965 boekte, is ermee gedekt. ZDH-gym Gymnastiek door de sportvereniging ZDH in het gymlokaal van de Jan Drij- verschool, stuitte tot dusver op moei lijkheden. Op een vraag van de heer Huisman werd geantwoord dat de situ atie nu zodanig is dat een oplossing kan worden gevonden. Een bespreking met alle belanghebbenden is dus zinvol. De begroting voor 1969 van de stich ting werd vastgesteld. De heer Roeper maakte een opmerking over de sterk stijgende kosten van de muziekschool. Hij vroeg of men van mening is dat het onderwijs, het best tot het basis- onderricht kan worden teruggebracht. Mr. Sprenger zei dat het dagelijks be stuur alles doet om de kosten zoveel mogelijk te beperken. Nog onlangs zijn de tarieven verhoogd. In de ter goed keuring aangeboren begroting zijn de salarissen opgenomen van de nieuwe leraren. Deze leraren zijn echter reeds definitief aan de school verbonden, zo dat de heer Huisman vond dat men voor een voldongen feit werd gesteld en dat het ter goedkeuring aanbieden van een dergelijke begroting weinig zin had. De heer Oskam legde uitvoe rig de praktische omstandigheden uit, die tot het reeds benoemen van de le raren hadden geleid, waarmee de heer Huisman vrede had. Hij zei het echter op prijs te stellen, dat de leden van het centaal bestuur van dergelijke benoe mingen tijdig op de hoogte worden ge steld. Kennis In de begroting is de opbrengst van de door de Stichting Cultureel Werk te organiseren kermis voorzichtig op J2000,geraamd. De kermis zal het komende jaar weer op de Groeneplaats (zie vervolg pagina 2) In gevolge het dit dit jaar van kracht geworden Reglement Gevaarlijke Stof fen is de verkoop van vuurwerk thans verboden. Het „nederleggen, afleveren, dan wel ter aflevering aanwezig hou den van vuurwerken" is slechts toege staan als men over een door het ge meentebestuur te verlenen vergunning beschikt. Uit het feit, dat tot dusver slechts één Texelse winkelier om zo'n vergunning heeft gevraagd, kan worden afgeleid dat dat Texelse vuurwerkhan delaren niet van het wettelijke verbod op de hoogte zijn. Om voor een vergun ning in aanmerking te komen, zullen zij snel een aanvraag moeten indienen en ervoor moeten zorgen aan een reeks veiligheidseisen te voldoen. Eén van de voorwaarden is dat het vuurwerk alleen op 31 december mag worden afgeleverd. Sinds een jaar of tien geldt officieus al een dergelijke afspraak, maar in de laatste jaren is het aantal vuurwerk verkopende win keliers aanmerkelijk gegroeid. Een aan tal van hen hield zich niet aan de af spraak, zodat de jeugd een week voor de jaarwisseling over rotjes, vuurpij len, gillende keukenmeiden, zeven klappers en wat dies meer zij, kon beschikken. Dat leidde tot gevaarlijke toestanden, waaraan nu door de nieu we wettelijke bepalingen een eind is gemaakt. Het aantal vuurwerkverkopers kon dit jaar wel eens beduidend geringer zijn dan gewoonlijk. Verwacht mag nl. worden dat niet ieder bereid is de di verse vereiste veiligheidsmaatregelen te treffen. Bepalingen Zo is bepaald dat het vuurwerk be waard moet worden in een kast die een brandwerendheid heeft van 30 minu- In de praktijk betekent dit een vol waardige brandkast of een kast die is gemaakt uit dubbel plaatijzer of as- bestplaat. De kast mag bovendien niet in de winkel of het woonhuis staan, maar in een andere ruimte van het bedrijf. Er mag niet meer dan 50 kg. vuurwerk inzitten. Het vuurwerk moet netjes gesorteerd zijn en in de kast mogen geen andere artikelen wor den bewaard. In de ruimte waarin de kast staat, mag niet worden gerookt en er mag geen vuur of open licht zijn. Dit verbod moet duidelijk bij de deur zijn aangegeven. De vuurwerkkast moet op slot zijn. Er moeten twee sleutels zijn, waarvan er een door de vergun ninghouder wordt bewaard, terwijl de andere moet zijn opgehangen in een verzegeld kastje, waarop de bestem ming van de sleutel is aangegeven. Nabij de ruimte, waarin de vuurwerk- kast staat, moet een brandblusser van minstens 9 liter aanwezig zijn. Wie meer dan 50 kg. vuurwerk wil bewa ren, heeft een stenen kast nodig met een met brandwerend materiaal bekle de houten deur. Alvorens B. en W. de vergunning verstrekken, wordt advies gevraagd aan de commandant van het korps Contro leurs Gevaarlijke Stoffen, die de vei ligheidsvoorwaarden kan laten contro leren. Kerststerretjes Onder vuurwerk worden ook gere kend de bekende grijze stokjes, die na te zijn aangestoken een betrekkelijk on gevaarlijke vonkenregen veroorzaken. Voor de verkoop van deze „kerstster retjes" zouden de bovengenoemde be palingen dus ook gelden, maar de ge meenteraad zal in de eerstkomende vergadering worden voorgesteld aan de verkoop hiervan minder zware eisen te stellen. De verkoop zal worden vrijge laten, maar wel is de genoemde brand werende kast en het brandblusappa- raat vereist. SCHAAP VERSCHEURD Tussen zondag- en maandagochtend werd op het erf van veehouder Koorn, „Uit en Thuis" te De Koog een schaap verscheurd. De dader is waarschijnlijk een hond, waarnaar de politie momen teel zoekt. Met ons allen achter het rattenplan Geef OUD BROOD EN SCHILLEN mee met de schillenman Aan commissie van toezicht op de muziekschool is gevraagd in hoeverre het mogelijk is een betrekkelijk korte cursus voor ouderen te organiseren. De mogelijkheiden hiertoe werden bespro ken en in principe is besloten hiertoe over te gaan, wanneer er voldoende belangstelling is. De cursus zal zo is de bedoeling één maal per week worden gehou den en wel op donderdag van 8-10 uur op een nog nader te bepalen plaats in Den Burg.. De cursus wordt gegeven in de maanden januari, februari en maart en zal een 12-tal avonden omvat ten. De cursus is vooral gericht op hen, die hoewel zij wel degelijk muzikale belangstelling hebben, toch in het ver leden te weinig gelegenheid hebben gehad zich in de theorie ervan te ver diepen. In het bijzonder wordt hierbij ook gedacht aan leden van koren en korpsen, die menen tekort te schieten op het gebied van de muziektheorie. De cursus zal overigens vooral prak tisch gericht zijn en zal zich o.m. op de volgende terreinen begeven kennis van notenschrift, toonhoogte (het zingen en horen van ladders, bewust-making van majeur en mineur toongeslacht, de intervallen) toonduur (het bewustmaken van maat en ritme met gebruikmaking van verschillende teleenheden en ritme's) gehoor (ontwikkeling van het gehoor met gebruikmaking van de bij de toon hoogte verkregen mogelijkheden) muziek beluisteren kennis van de gangbare instrumenten (ook visueel), kennis van de groepen instrumenten; van de gangbare orkesten; van de stijl groepen in de muziekgeschiedenis, een en ander waar nodig met behulp van grammofoonplaten. improvisatie zo de samensteling van de groep dit mogelijk maakt zal door zelfwerkzaamheid getracht worden iets aan improvisatie te doen. De deelnemerskosten voor deze cur sus zijn gesteld op 25,bij vooruit betaling op de eerste les te voldoen. Geïnteresseerden worden verzocht zich aan te melden bij de administra teur van de muziekschool, de heer G. A. Oskam, p/a raadhuis Den Burg (tel. Den Burg 2141 of 's avonds 2185). De cursus zal slechts doorgang kunnen vinden indien de belangstelling aan een bepaald minimum toekomt. KERSTSAMENKOMST IN DEN HOORN DEN HOORN Vrijdagavond 20 december, aanvang 8 uur, zal in de Herv. Kerk van Den Hoorn een oecu menische Kerstsamenkomst worden gehouden. Er zal worden meegewerkt door het gemengd Hoornder koor on der leiding van de heer Kuik en het muziekkorps D.E.K. onder leiding van de heer Heertjes De bijeenkomst zal worden geleid door dominee Visser, dominee Koopmans en pastor Obdam. Ieder is welkom. KERSTAVOND HOORNDER VROUWEN DEN HOORN Woensdagavond 18 december houden de Hervormde vrou wenverenigingen van Den Hoorn en de Prins Hendrikpolder hun jaarlijkse kerstavond in „Ons Huis". RAYONBUREAU GEREED DE KOOG Het nieuwe rayonbu reau van de Rijkspolitie te De Koog is gereed. Dinsdagmiddag 17 december om 2 uur zal het officieel in gebruik worden genomen. Tijdens een eenvou dige plechtigheid zal het gebouw door de Rijksgebouwendienst aan de Rijks politie worden overgedragen. NAAICURSUS VAN OVERKOEPELEND ORGAAN DE COCKSDORP Door het Over koepelend Orgaan van Vrouwenorgani saties Texel zal een zes lessen omvat tende cursus „knippen en naaien van kledingstukken" in De Cocksdorp wor den gehouden. De lessen, waarbij uit voerig wordt ingegaan op keuze en ge bruik van stoffen en patronen, worden gegeven door mej. M. J M. Ham uit Heiloo, docente van de Huishoudelijke Voorlichting. De lesdata zijn: 13 en 20 januari, 3, 10, 17 en 2'4 februari, tel kens 's middags van 2.00-4.30 uur, in hotel „De Hoop". De deelnemende da mes moeten zelf eenvoudig naaigerei, potlood, papier en de benodigde stoffen meenemen. Spoedige opgave, maar niet vóór hedenmiddag 6 uur, is gewenst bij mevrouw Meindertsma, telefoon (02225) 294, of mevr. Langeveld, tel. (02225) 237.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1