Groen ^wartsjexels in het harL, ZE HADDEN HET „SPEULEN" NIET VERLEERD IJspret was van korte duur Ondanks kou veel deelname ege Moerbeek's CULHiRÉtL CWMJK Met gebroken been naar ziekenhuis t Ook in De Koog veel animo tfSDAG 17 DECEMBER 1968 k 82e JAARGANG No. 8327 r E X E LS E®COU RANT lIHgare N.V. v/h Lange veld De Roofl Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 d.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Deo rg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en rrgdags. Bankt Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Rail- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. lew. -f 40 ct incasso. Advert: 18 ct per mm. SPORTUITYVISSELING HARLINGEN-TEXEL OP HEMELVAARTSDAG? In de Harlinger Courant lezen wij: Bij de gemeente Kommissie voor Lichamelijke Opvoeding is een verzoek ontvangen van de ambtenaar die op het eiland Texel is belast met de sportza ken, om de mogelijkheden van een jaarlijkse sportuitwisseling te onder zoeken. Dit naar aanleiding van een bezoek dat onze plaatselijke gymna- stiekver. Vlugheid en Kracht de afge lopen zomer aan Texel heeft gebracht, waarbij het gebodene blijkbaar zeer in de smaak is gevallen. Gisteravond heeft het dagelijks be stuur van de kommissie voor dat doel een oriënterendt bespreking belegd met vertegenwoordigers van diverse tak ken van sport, die voor dat doel waren uitgenodigd. Als basis voor verdere onderhande lingen is op deze bespreking aangeno men dat de uitwisseling een soortge lijk karakter zal krijgen als indertijd de ontmoetingen tussen de beide noor delijke havensteden Harlingen en Delf zijl en dat de ontmoeting, ter anime ring van de publieke belangstelling ook een wedstrijdkarakter moet dragen. Van Harlingen-zijde zullen de volgen de sporten worden voorgedragen: Gymnastiek, voetbal, volleybal, korfbal en verder andere veld- of zaalsporten voor zover die op Texel worden be oefend zoals bv. basketbal, judo enz. Er is een kleine kommissie aangewe zen, bestaande uit de heren A. de Jong, D. v. Grootveld en P. Glazema, die zich eerst met diverse Harlinger verenigin gen zal verstaan over de mogelijkheid en bereidheid tot deelname en daarna oriënterende besprekingen zal hebben met een soortgelijke kommissie uit Texel. Deze bijeenkomst zal halver wege beide plaatsen, in Den Oever, worden gehouden. Texel heeft zich bereid getoond de eerste keer als gast heer te fungeren. Als streefdatum voor deze eerste ontmoeting zal Harlingen voorstellen Hemelvaartsdag 15 mei a.s. Alleen in De Cocksdorp wedstrijden De schaatsliefhebbers, die hadden gehoopt op het doorzetten van de vorst, hebben in het afgelopen weekend een teleurstelling te incasseren gehad. Nauwelijks was het Texelse binnenwa ter bevroren, of zondagavond diende de dooi zich aan en de weerberichten lieten er geen twijfel over bestaan dat de vorst voorlopig was teruggedrongen. Toch hebben heel wat Texelaars in die paar dagen van het ijs geprofiteerd. Woensdag al was de Rogsloot bij De Cocksdorp „houwes", wat voor het bestuur van SVC aanleiding was om voor zondag een wedstrijd uit te schrij ven. Er waren 72 deelnemers. Bij de jon gens van 8-9 jaar werd Guus Siebin- ga winnaar; bij de jongens van 10-11 jaar Ronnie Eelman; bij de meisjes van 10-11 jaar Margriet Hottentot; jongens 12-13 jaar Johannes Siebin ga; meisjes 12 - 13 jaar Rika v.d. Berg; jongens 14 - 15 jaar Marius Eelman; meisjes 14 - 15 jaar Hennie Hottentot. Heren van 16 jaar en ouder P. J. Stolk; dames van 16 jaar en ouder mevrouw Drijver uit Den Burg. In Den Burg ging de baan wat later open. Hier kon drie dagen lang volop worden geschaatst; 's avonds was de baan verlicht, uit de luidsprekers klonk muziek en Jan de IJscoman met zijn „koek-en-zoopie" en Aad van Liere met zijn patateswagen deden goede zaken. De aankondiging, dat maandag kampioenschapswedstrijden voor Den Burg zouden worden verre den, dinsdag te volgen door Texelse kampioenchappen, kon echter niet wor den waargemaakt. In tegenstelling tot vorige seizoenen was het ijs van de geïnundeerde speel weide van goede kwalitiet. Nu maar hopen, dat Koning Winter het verloren terrein zal heroveren. Hij heeft er alle tijd voor, want de winter is volgens de kalender nog niet eens officieel begon nen. i 1 MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 De hulp-taxichauffeur J. K. uit De Waal werd in de nacht van donderdag op vrijdag, omstreeks half drie, gewond toen hij op de Westerweg in Waalen burg nabij Pomona werd aangereden. K. was uit de richting Den Burg ge komen en had juist passagiers laten uitstappen, waarvoor hij aan de linker zijde van de weg was gestopt. Uit de richting De Cocksdorp naderde P. B. in zijn BMC Cooper auto. Mede door de niet gedimde grote lichten verkeerde hij in de veronderstelling dat de taxi reed en weer naar de rechterzijde van de weg zou gaan. Om een aanrijding te voorkomen, stuurde B. zijn wagen naar rechts om vlak langs de taxi de berm in te rijden. Daar ramde hij het nog geopende portier van de taxi, waarachter de heer K. stond. K. kreeg de deur tegen zijn lichaam en brak een been. Hij werd met een extra boot naar het ziekenhuis gebracht. De jury in Den Burg had op het terras van „De Lindeboom-Texel" druk werk. Hier pas seert juist een der berooide niHverkavelings- boeren: „ƒ10.000,lasten op 5 ha. land, houdt een ambtenaar in stand, dat is lang geen kattedrek, daarom het juk maar op de nek". Paren Veel werk was gemaakt van een als geplukte kippen verkleed duo (num mer 105), dat tot uitdrukking wilde brengen dat de toeristen zich straks wel eens als geplukte kippen zouden kun nen voelen als de gemeente overgaat tot het heffen van woonforensenbelas- ting, toeristenbelasting e.d. De jury kende er een dikke eerste prijs voor toe. De tweede prijs werd toegekend aan twee dragers met lijkkist, voorstel lende het ten grave dragen van Folk lore in 1970, „ondanks de harttrans plantatie van 1968". De derde prijs was voor twee pierenspitters, die zich niet met het afsluiten van de Wadden zee konden verenigen. De eerste prijs groepen ging naar een andere begrafenis (nummer 114). „Bij kunstkring en judo deden we ons werk; Folklore was ons nog te sterk". Uitstekend spel gaf de groep „Bossies- dag" (nummer 120), die in spreekkoren het beleid van natuurbesohermende instanties kritiseerde en het „bossie", de „zeven pannekoeken" en de „zand kuil" als speelterrein terugeisten. Een welverdiende tweede prijs, vond de jury. De derde prijs ging naar „Touw trekken om de scholengemeenschap", waarbij tal van treffende details ver wezen naar de recente moeilijkheden bij de vorming van de gemeenschap. Dat in Den Burg, waar geen dorps commissie meer is, toch werd geju reerd, is te danken aan de stichting Folklore, die de organisatie ter hand nam en royaal geld beschikbaar stelde voor de prijzen. Deze prijzen, èn de bekers, die door de eerste prijs-win- naars zijn veroverd, kunnen worden afgehaald bij het bureau Culturele Zaken. Grote stukken Er kwamen dit jaar in Den Burg geen prijzen terecht bij de zg. grote stukken. Hoezeer de jury ook waarde ring had voor de ziekenauto met plei dooi voor een eigen ziekenhuis, men vond toch dat niet de omvang de door slag zou mogen geven. Hetzelfde geldt voor de rijdende bar, die met behulp van vele opschriften duidelijk moest maken, dat de Texelaars nog moeten leren met hun vele bars te leven. Ach ter de wagen (dezelfde die vorig jaar de bar-dancing Jellema verbeeldde) werd een autowrak voortgesleept, be doeld als afschrikwekkend teken. Er waren nog tal van voorstellingen, die eervol vermeld zouden moeten worden. Heel raak vonden wij de hote lier met het bord „Wij serveren weer onze bekende hondeportie", waarnaast (Zie vervolg pagina 2) I DE KOOG Dat de viering van Ouwe Sunderklaas bij de jeugd in de volle belangstelling staat, werd in De Koog ook dit jaar weer duidelijk. Ruim 50 kinderen hadden zich in de „Kleine Vermaning" in de meest ver scheidene vermommingen verzameld, 't Was daar, mede door de vele aanwe zige ouders eveneens een drukte van belang. Hierdoor ontbrak de ruimte om echt te „spelen". De groepen „Roodkapje" en „De Ne gerhut van Oom Tom" ontvingen van de jury beide een eerste prijs. Bij de paren kregen de „Stierenvechters" een le prijs, de „W.W." een 2de en de „Lieveheersbeestjes" een derde prijs. De Uil en de „Fabeltjeskrant" kwam bij de enkelingen in aanmerking voor de eerste prijs, de „Fakir" voor de 2de en de „Boot" voor de 3de prijs. Behalve de prijswinnaars kregen alle kleine deelnemers een leuke verras sing, zodat mede hierdoor het feest welgeslaagd mag heten. Ook het feest voor de ouderen is in De Koog weer met veel animo ge vierd. Er waren heel wat spelers, die dank zij het gunstige weer, ook buiten in de Dorpsstraat „spelen" konden. De laak van de jury, om uit deze veelheid degenen, die voor een prijs in aanmer king kwamen te kiezen, was stellig niet benijdenswaardig. Veel appreciatie had de jury voor de groep „De Jaar getijden". Voor het schoonste geheel werd de beker van de Culturele Raad toegekend. Van de kleine groepen ging de eerste prijs verder naar „B.T.W.", de tweede naar „Defensie" en de derde naar „Fabeltjeskrant". Van de grote groepen ontving het „Raadhuis met Zwembad" de eerste prijs. „Ruilverka veling" de tweede en „Strandbelasting" de derde prijs, terwijl wegens de origi nele vondst tevens de beker van de Cult. Raad werd toegekend. De le prijs voor de paren werd toegekend aan „Rioolbelasting" (we gaan straks maar weer op de emmer), de 2de aan de „Alcohol-expres-taxi" en de 3de prijs voor het paar, dat het op tijd ontvan gen van „De Texelaar" boven alles stelde. „Windkracht 9" kwam bij de enke lingen voor een le prijs in aanmerking, het ,Dak van de Dominee" voor een 2de en de „Jutter Leda" voor de 3de prijs. Ook Sunderklaas 1968 zal voor vele Kogers een avond (en nacht) zijn, waarover nog lang en met genoegen zal worden nagepraat. SIGARETTEN GESTOLEN Vrijdagavond werd ontdekt, dat uit het dorpshuis van Den Burg een slof sigaretten was verdwenen. Iemand moet zich tot het gebouw toegang heb ben verschaft; sporen van braak wer den werden evenwel niet gevonden. De politie stelt een onderzoek in. Ouwe Sunderklaas was weer best! Hóe best, in vergelijking met vorig jaar, is moeilijk te zeggen omdat niet alle speulers zich door een jury hebben laten beoordelen. Vooral in Den Burg zijn altijd vrij veel deelnemers, die vinden dat het toekennen van prijzen strijdig is met de traditie. Zij huldigen het standpunt dat het speulen op zich zelf zo genoegelijk is, dat er geen ex tra beloning voor hoeft te worden uit geloofd. Het is dan ook maar een ruwe schatting als we vaststellen, dat het aantal spelers over heel Texel gemid deld even groot was als met Ouwe Sunderklaas 1967. Wat de kwantiteit betreft, zat het dus goed, maar de kwaliteit van de voorstellingen was ook niet slecht. Het plaatselijke nieuws van het afgelopen jaar had iets minder inspiratie gegeven dan gewoonlijk. Vele voorstellingen hadden tenminste na tionale en internationale gebeurtenis sen tot onderwerp. Daar werd op aller lei manieren de draak mee gestoken. Sommigen deden dat op voor ieder duidelijke wijze, voorzien van veel borden, die eventuele nog resterende twijfel deden verdwijnen. Andere voor stellingen waren echte „denkertjes", een soort wandelende cartoons, die voor zichzelf moesten spreken. Jammer is het dat de toeschouwers zich doorgaans niet de tijd gunnen om de moraal van dergelijke voorstellingen te doorgron den wat nogal teleurstellend is voor de betrokken speulers, die tot op dat mo ment in de mening verkeerden de spij ker zeer raak op de kop te hebben ge slagen. Maar zelfs bord-opschriften worden soms alleen door insiders be grepen, een nadeel, dat ook kleefde aan de rubriek „Onder de pomp", die vroe ger in ons blad stond. Zo liep er in Den Burg een man rond met het bord: „Drijver levert het gemeentehuis pas op als alle krukken erin zitten". Wie meende dat de betrokken speuler tot uitdrukking wilde brengen, dat hij de Texelse gemeenteambtenaren „kruk ken" vond, heeft het maar half begre pen en bovendien waarschijnlijk matig gewaardeerd, omdat een dergelijke op merking aan het adres van ons ambte narenkorps nogal flauw is. Wie echter weet dat onze grootste aannemer op de vraag wanneer een door hem te maken gebouw gereed is, vaak (wijselijk) geen antwoord geeft, maar de vragensteller met een kluitje in het riet stuurt door te zeggen: „Als de (deur)krukken erin zitten", voelt de fijne nuance aan. Men hoeft er zich niet over te verbazen dat niet-Texelaars de fijne nuances in veel voorstellingen niet zien en mede daar door hardnekkig blijven volhouden dat het Texelse Ouwe Sunderklaasfeest „een soort Carnaval" is. Toch is het gevaar dat Ouwe Sunderklaas inder daad nog eens tot een soort Carnaval zal devalueren, allerminst denkbeeldig. Het is opvallend dat zich ieder jaar weer tal van clowns, feeën, heksen en zo-maar-wat voorstellingen voor de jury presenteren. Ze willen niets bete kenen: alleen maar gek doen. Het is veel beter dan helemaal niet spelen, maar achter deze vermommingen aan doorgaans niet de rechtgeaarde speu lers schuil. De kinderen hoeven zich dat niet aan te trekken. Plaatselijke Dit drietal uitte zijn grieven over plaatselijke toestanden op wat al te simpele wjjze. Knudde, vond de jury. Een der speulers, die zich donderdag niet door de jury liet beoordelen. H(j voerde een draagbaar model mee van de door de Jonge Ondernemers nagestreefde computer, naaraan men vragen kon stellen betreffende folklore, gemeente, scx, raadhuis, TESO en fluor. Na het voorleggen van het probleem begonnen lampjes te .flitsen en bellen te rin kelen, waarna echter steevast het zelfde ant woord uit de sleuf tevoorschijn kwam: denk zélf! grote mensenactualiteit voltrekt zich doorgaans buiten hun interessesfeer, zodat zij zich naar hartelust kunnen uitleven als Pipo, kabouter, Chinees, spook, sprookjes- en televisiefiguren zonder hun kans op een prijs daardoor te verkleinen. Jeugd In Den Burg hadden de echtparen Strick en Bijlsma zich met het beoor delen van de jongste spelertjes belast. Ze hadden de handen vol, want niet minder dan 61 voorstellingen moesten worden bekeken. Bij de enkelingen werd nummer 5 de winnaar van de beker plus ƒ5,en wel met „De ge laarsde kat" uit het recentelijk door de Texelse onderwijzers opgevoerde to neelstuk. Tweede prijs, ƒ5,nummer 22 „Chinees"; derde prijs, 3,50, num mer 20 „Pinocchio". Paren: 1. (ƒ5, no. 18, Hoelameisjes; 2. (ƒ3,50), no. 13, DAF-coureur; 3. (ƒ2.50) no. 11 „BTW". Groepen1. (ƒ7,50) no. 4, Margriet, Pieter en adjudant Gulmans; 2. (ƒ5, no. 5 Zigeuners met (echte) pony's, 3. (ƒ3,50) Pipo, Mamaloe en Klukkuk. De prijzen worden uitgekeerd in de vorm van waardebonnen, die bij alle winkeliers in Den Burg kunnen wor den besteed. De bonnen kunnen vanaf heden worden afgehaald bij het bureau Culturele Zaken, naast het postkan toor. De jury van Den Burg kreeg op het terras van hotel „De Lindeboom-Texel" tachtig voorstellingen te beoordelen, waarbij ongeveer 170 personen betrok ken waren. Glaasje Op gevaar af achteraf het verwijt te krijgen dat deze voorstelling niet vol doende „plaatselijk" was, werd de eerste prijs enkelingen toegekend aan nummer 512, „Glaasje op". De man in kwestie had letterlijk een glaasje op het hoofd en hield in de handen het stuurwiel van een auto geklemd. De voorstelling muntte uit door duidelijk heid en zorgvuldige uitwerking. Er werd bovendien goed „gespeuld" het geen odk extra punten opleverde. Dui delijk kwam uit dat de creatie betrek king had op het feit, dat veel Texe laars zich nog weinig van het „Glaasje op, laat je rijden" hebben aangetrok ken, blijkens de vele aanrijdingen met medewerking van alcohol. De tweede prijs werd toegekend aan nummer 509, een Kraamverzorgster die overwerkt dreigt te raken. Hetgeen betrekking had op het voor Texel weer vrij sterk gestegen geboortecijfer. Nummer drie werd 531, een heer die vrijgezel zal blijven, omdat het nieuwe raadhuis zo imposant zal worden, dat hij er niet durft binnengaan

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1