Oude li SONNEMA wMSSBiïBSKNt Voor u 37//» op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u Tetak gaat jeugd trainen Als de bedrijven groter worden de bank waar ook zich thuis voelt 9? Handera en Lippen ruw?miPQL TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 17 DECEMBER 1968 In gesprekken met agrariërs valt in deze dagen vrijwel iedere keer de aan duiding „het plan Mansholt". Ook niet- agrarische lezers zullen, zij het mis schien vluchtig, kennis hebben geno men van het plan, dat onze landgenoot Dr. Mansholt in Brussel naar voren heeft gebracht. Het is wel zeker, dat de plannen van Dr. Mansholt nu niet direct met enthousiasme zijn ontvan gen door de boerenbevolking. En dat niet alleen. We stellen ons voor, dat de meeste agrariërs niet bereid zijn om voetstoots aan te nemen, dat over een jaar of twaalf het aantal werkers in de agrarische sector tot de helft moet zijn teruggebracht. Intussen kan wel worden gezegd, dat 4. „Zo", bromde Gerard achter zijn krant. Als het aan Peter lag kocht hij om de drie maanden weer het nieuw ste mödel auto. Maar zijn gedachten waren noch bij de nieuwe Fiat, noch bij het Kamer verslag. 'Het opnieuw horen van die bijna vergeten naam had hem uit zijn evenwicht gebracht. Lot nam het allemaal nogal gemoe delijk op, ze knipte met geen oog. Maar hij kende zijn Lotje. „Een kwartje voor je gedachten", zei hij wel eens, als ze zo diep in gepeins naar buiten zat te staren. Dan maakte ze een grapje, maar haar gedachten vertelde ze niet. Wie kende ooit de ander, zelfs al was je al zo lang getrouwd? Hij had voor zijn vrouw geen geheimen, en toch lagen er in zijn gedaohtenwereld terreinen, die haar vreemd waren. Hoe veel te méér moest dat het geval zijn met een vrouw, die nooit zo rechtlijnig dacht als een man, voor wie logica niet het een en het al was, die veel meer met hart en gevoel te rade ging. Nee, hij moest zich op die onverschillige hou ding van Lotte niet verkijken. Mis schien had ze het al geweten, ze had altijd zoveel belangstelling voor alles wat de kunst betrof! Misschien was het haar niet overvallen. En hij vermoedde in Lot, ondanks al die jaren huwelijks- en gezinsleven, waarin ze zo volledig scheen te passen, nog altijd de hang naar die andere we- 2 landbouwdeskundigen van vrijwel iedere richting of partij er van over tuigd zijn, dat de bedrijven groter zul len worden. Als daarbij dan ook nog in aanmerking wordt genomen, dat di verse landbouwdeskundigen het een mansbedrijf als een onding of sociaal onverantwoorde zaak beschouwen, dan staat het vast, dat de omvang van ver reweg de meeste bedrijven belangrijk groter zal moeten worden. Voor de meeste van die deskundigen staat het immers ook vast, dat het voor het ver krijgen van een aanvaardbaar inkomen in de naaste toekomst nodig zal zijn om op een zuiver rundveebedrijf 30 melk koeien per man te houden. Rekening mee houden Als we het bovenstaande in gedach ten houden, dan is er alle reden om bij het maken en uitvoeren van plannen met deze zaken rekening te houden. Op een veebedrijf speelt vooral de omvang en de inrichting van de stallen een rol bij het vaststellen van het aan tal melkkoeien, dat er kan worden ge reld, die haar als jong meisje zo sterk getrokken had. Daarbij vergeleken moest haar 'bestaan, ondanks alle com fort, waarmee hij haar had kunnen om ringen, wel eng en burgerlijk schijnen. Hij kende Kees de Waard maar al te goed. Hij kende de charme, die van deze man uitging. Op de hbs al hadden Lot en hij el kaar leren kennen. Gerard was een -van de beste leerlingen van de klas, maar teruggetrokken, weinig toeschie telijk. Vijanden had hij niet, vrienden een heel enkele. Met Lot was het pre cies andersom. Lot was de gevierde leerling. Ze leerde makkelijk, het woei haar aan, en daardoor kon ze haar speelse aard de vrije teugel laten. Lot was altijd het middelpunt van alle „gijntjes" in de klas. Ze verdeelde die in „dooien" en „wel geschikte lui". De geschikte lui klitten om haar heen. De door haar geminachte „dooien" be nijdden haar. Met onfeilbaar instinct weerde ze uit haar kring allen die aan stellerig, gekunsteld, trachtten méér te lijken dan ze waren. Wat hem altijd verwonderd had was, dat ze hém blijk baar niet onder de „dooien" rekende. Hij begreep toen niet dat juist het feit, dat hij zich volstrekt niet anders voor deed dan hij was, zich nooit opdrong, rustig zijn eigen gang ging, haar impo neerde. Hij herinnerde zich het incident bij de geschiedenisles, toen een leraar, die hij niet mocht, omdat hij zo met zich- worden. Dat blijkt heel duidelijk uit gesprekken met veehouders. Als eerste bezwaar om tot uitbreiding over te gaan, 'komt meestal het tekort aan stal- ruimte naar voren. Een tweede be zwaar is de toename van de arbeid bij het houden van meer koeien. In de eerste plaats de kwestie van het voeren. Op deze twee bedrijven vraagt het voeren van kuilgras in de winter als enige arbeid het bloot ma ken van de kuil. De rest doet het vee zelf was ingenomen en er op allerlei wijzen naar streefde zich populair te maken, de figuur van de staatsman Talleyrand behandelde, die altijd zo met alle winden mee wist te draaien en iedereen verried en verkocht, dat hij zich door de Franse Revolutie, het Kei zerrijk en de Bourbons heen, op de voorste plaats wist te handhaven. Met een zeker welgevallen vertelde de le raar van de listen en intriges van de gewezen bisschop en opeens had hij gezegd „Jij Van Luyk, je zat met zo'n lang gezicht te kijken. Ben je niet wég van de oude heer Talleyrand?" Lot had zich omgedraaid en gezien hoe Gerard bloosde. Hij hield er niet van in het middelpunt van de belang stelling te staan. „Nee", zei hij stug. „Hij was toch een groot man". „Een man zonder beginselen kan nooit een groot man zijn" had Gerard bijna vijandig gezegd. „Ik hoor het al", zei de leraar we reldwijs, „jij bent nog een idealist". „En 't ds zéér te hopen, dat 'hij het blijft", had opeens een scherpe meisjes stem door de klas geklonken. Ze keken allemaal naar Lot. „Zo Lotteke", plaagde de leraar, „hou jij zo van idealisten?" Enkele meisjes giechelden en Lot werd rood. „Ik hou beslist niet van mensen, die geen idealen hebben", had ze stug ge zegd. „Dat kun je van Talleyrand nou niet zo rondweg zeggen", probeerde de le raar zijn held te verdedigen, „zou het zelf. En we durven te zeggen, dat het „weiden" aan de kuil minimale verlie zen geeft. Daar op deze bedrijven het ruwvoer voor verreweg het grootste deel uit kuilgras bestaat, vraagt het ge ven van ruwvoer praktisch geen ar beid. voortbestaan van zijn land niet zijn ideaal zijn geweest?" „Nou", zei Lot op haar onverschillige manier, „Napoleon was ook geen heili ge, maar één zo'n man tegen duizend van die schoften". De hele klas had gelachen en de le raar had maar meegelachen. Van dat ogenblik af was de belangstelling van Gerard voor Lot Vermeer tot verering overgegaan. Wanneer hij op zijn kamer zat te blokken over zijn huiswerk, tekende hij diverse L's, omrankt met slingers en festoenen. Maar het was een hopeloze zaak, bedacht hij. Lot, ja, die zou zich om hém bekommeren Dat ze nou in de klas zijn partij opgenomen had, om dat ze er toevallig net over dacht als hij Lot kon aan iedere vinger wel een vrijer krijgen. Moest je zien hoe Henk Lagarde, de zoon van de grote staal fabrikant, om haar heen draaide. Hij, Gerard, was de zoon van een weduwe, die leefde van een bescheiden pensioen en met moeite en nood haar jongen liet studeren. Zijn zuster Alie verdiende al mee de kost als stenotypiste. Lot's va der was officier. Dat was heel wat anders. Hij moest Lot Vermeer maar uit zijn gedachten zetten en zich eens gaan bezinnen op de opkomst van de Engelse industrie en de Ierse kwestie. Het was niet de houding van Lot, die hem alle hoop deed verliezen, want Lot was na het incident bepaald vriende-' lijker tegen hem. Ze was niet best in exacte vakken en al was ze te trots om te spieken, Gerard kon haar soms met enkele woorden uit een schijnbaar onontwarbaar probleem helpen. „Weet je wat jij hebt?" zei ze eens. „Jij hebt dóórzicht. Jij leert niet stom weg uit je kop om een diploma te ha len". „Je moet niet alleen kennen, je moet wéten", citeerde Gerard glimlachend de rector, die met deze spreuk zijn leerlingen steeds te lijf ging. „Dat di ploma en al dat geleer is alleen maar steigerwerk. Je huis moet je zélf kun nen bouwen". „Weet je al wat je later gaat doen?" „Verzekeringen denk ik". „Jakkes, wat prozaïsch". „Niks is prozaïsch, als je het met plezier doet". „Alsmaar polissen uitschrijven?" Hij lachte. „Dat hoop ik later anderen te laten doen. O nee Lot, 't is een heel interes sante branche, en je moet er ook een beetje juridische knobbel voor hebben. Ik was trouwens nog liever advokaat geworden". „Nou, waarom doe je dat dan niet? Waarom leer je niet dóór? Jij doet in een paar jaar je doktoraal. Jij wel". Hij wilde niet te koop lopen met de zorgen van thuis. „Ik red me evengoed wel." „Nou, daar twijfel ik niet aan", lach te ze. „Jij zéker". „O, ik ben niet zo zeker als je denkt" „Dat denk ik ook niet. Daar heb je te veel brains voor, jochie. Alleen domme mensen zijn altijd zeker van hun zaak". „Heb je 't dóór?"grinnikte Gerard. Toen waren de meisjes gekomen en hadden Lot meegetrokken. (Wordt vervolgd) de heer A. Koopmans beheerder bijkantoor Sneek Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2°/o rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen als gezinskrediet. Als rekeninghouder geniet u een uitgebreide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoor beeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7. FEUILLETON door TOM LODEWIJK Dit zijn zeker geen „gezochte" be zwaren. Heel veel Texelse boerderijen hebben te weinig stalruamte en de ge bouwen lenen zich meestal ook niet om daarin tot uitbreiding over te gaan. Bovendien is de inrichting van stallen en bijbehorende bedrijfsruimten zoda nig, dat de arbeid, die er per koe nodig is niet toelaat het aantal uit te breiden tot 30 stuks melkkoeien per man. Als het op een bepaald moment zo ver komt, dat tot uitbreiding en verbe tering van de inrichting wordt overge gaan, dan zullen we goed rekening moeten houden met het feit, dat een kostbare verbouwing, die de mogelijk heid geeft om in plaats van vijftien bijvoorbeeld twintig koeien te gaan houden, maar nauwelijks verantwoord op. Er is alle kans, dat we hiermee zeer binnenkort al weer achter de fei ten aanlopen Welke stal Bekijken we op het moment de rich ting, waarin de stallenbouw gaat, dan blijkt, dat voor bedrijven met meer dan 30 a 40 stuks melkvee de loopstal, al of niet met ligboxen, de voorkeur krijgt. Vooral de loopstal met ligboxen heeft grote belangstelling. Het is voor ons intussen nog lang met zeker, dat in alle gevallen deze stal de voorkeur verdient boven de gewone loopstal, zo als die al een aantal jaren in gebruik is op het bedrijf van de Fa. Rutten. Het zegt toch wel iets, dat op het be drijf in de Eendracht 'bij de bouw van een nieuwe stal weer gekozen is voor de gewone loopstal. Belangrijke punten, die bepalend zijn bij het kiezen tussen een enorme loop- stal en een loopstal met ligboxen, is de j mogelijkheid om voor niet te hoge prij-fi zen stro aan te kopen en de waarde,! die men aan de stro-rijke stalmest toe-1 kent. Wel zal het aan te bevelen zijn om de afmetingen van de stal zodanig te nemen, dat men later zonder veel be zwaar kan overgaan tot een inrichting met ligboxen. Arbeidsbesparing Toen we dezer dagen nog weer eens een kijkje namen op twee bedrijven met een zgn. loopstal viel ons de be langrijke arbeidsbesparing en ook ar- beidsverliohting, die deze stallen geven, weer duidelijk op. Een tweede belangrijke punt is het melken. Op één van de twee bedrijven worden op het moment nog plm. 50 koeien gemolken. Gebeurt dit met twee man, dan is het melken in doe kwar tier gebeurd. In het weekend wordt alleen gemolken en ook dan is het mel ken binnen IV2 uur aan kant. Dit biedt dus zeker de mogelijkheid om met de weekends om beurten vrijaf te nemen. Neem er kennis van We hopen U zeer binnenkort te kun nen berichten, wanneer onze tweede boerderijentocht wordt gehouden. Maar daarnaast menen we, dat het op de weg van diverse veehouders ligt om in de loop van de winter een kijkje te gaan nemen op deze bedrijven en eens een gesprek te voeren met de veehou der. Bedrijven met 40 - 60 koeien, die in het plan van Dr. Mansholt als nor maal voor de toekomst worden be schouwd, zijn er weliswaar op dit mo ment nog niet zo heel veel. Maar dat er in de toekomst meer van deze be drijven zullen komen, gelooft niet al leen 'Dr. Mansholt. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 18 december worden de moeders van Den Burg verwacht van 13.00 tot 15.30 uur. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudcschild [\1 dec. 5 33 en 18.20; 18 dec. 6.47 en 19.20; 119 dcc. 7.47 en 20.13; 20 dec. 8.41 en 21.04; 121 dec. 9.29 cn 21.55. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. De tafeltennisvereniging Tetak heeft momenteel 40 leden, maar daaronder zijn er slechts twee, die jonger zijn dan 17 jaar. Omdat het voor de toekomst van de vereniging van veel belang ds dat het aantal jeugdleden wordt ver groot, zal een mogelijkheid worden ge schapen om jeugdleden te trainen. De heer J. C. Bosch te Den Burg, een der Tetak-leden, zal zich als zich ten minste 4-5 tafeltennissers (-sters) aan melden belasten met deze training en wel op de vrijdagavonden van 19.00-20.30 uur in de gymzaal van de Thijsseschool te Den Burg. Als ze het willen, kan daarna door de deelnemers tot 22.30 uur vrij getennisd worden. Het lidmaatschap voor jeugdleden kost ƒ2,per maand Verder dient zelf een bat te worden aangeschaft, waarmee maximaal 7,50 is gemoeid. (Het lidmaatschap voor senioren kost 40,per jaar Een merkwaardige zaak is dat van de vroegere tafeltennisclub „Ready" zich slechts twee personen als lid bij Tetak hebben aangemeld. De tafels van de oude vereniging, die destijds bij de bestuursleden in bewaring zijn gege ven, zijn nog steeds niet terecht. Om dat ze toch èrgens moeten zitten en Tetak ze heel goed kan gebruiken, worden de betrokkenen nogmaals ver zocht eens uit te zien. Tetak-voorzitter A. J. van Mierlo houdt zich aanbevolen voor tips. Aanschaf van nieuwe tafels, die ƒ210,per stuk kosten, zou voor Tetak een zware aderlating betekenen. Vrijdag houdt Tetak een ledenverga dering in de Kristalzaal van „De Oranjeboom". De agenda vermeldt onder meer bespreking van de 10- kamp, die men op 12 januari wil hou den, de benoeming van een wedstrijd secretaris en het kiezen van een nieuw bestuurslid in de plaats van de heer J. H. de Boer. rTW^MiTïïïl De echte Dockumer Berenbuig. Anno 1860. COPYRIGHT STUDIO AVAN 192. Burgemeester van Muizenis had de grootste moeite om Eelco ervan te overtuigen, dat hij heus niet van plan was geweest het geld van meneer Lo- wie van Gappeghem zelf in de zak of portefeuille te steken. „Het was bedoeld voor de ontwikke ling van ons dorp, Eelco", zei hij. Dat mocht dan misschien allemaal wel waar zijn, maar een feit is, dat er een zeker iemand was komen opdagen, die er héél vreemde ideeën over het dorp op 'nahield. Dat was de kapitein van het voetvolk Arend J. van Hitt van Walker. Dat was een vreemde man...., een heel vreemde man.. Hij verdiende als kapitein natuurlijk een vorstelijk inkomen, want zo zijn ze wel bij het leger. Het kan niet op. Maar eilaas, Arend J. was een tikje zorge loos en daarom gaf hij wel eens méér uit dan eigenlijk voor een kapitein van het voetvolk verantwoord was.En als dét zo was, zocht Arend J. er kleine bijbaantjes bij, bijvoorbeeld in dienst van mannen als Kille Bill Dat zou die Arend J. zeker de kop nog eens kosten, maar dat besefte hij nu nog niet. Kille Bill had hem gezegd: „Schaduw de smid van Rijkhuyzen. Verlies hem geen moment uit het oog. Daarom stond Arend J. van Hitt van Walker nu voor de smidse op wacht met zijn stengun in de aanslag. Hij trok veel bekijks, want zo'n stoere mi litair hadden ze in het dorp nog niet vaak gezien Burgemeester van Muizenis was ook het dorp ingegaan en werd nu aange sproken door Benne de Klapper, die wel eens even wilde weten of de goede burgemeester al argwaan koesterde. Eilaas, de schuldeloze burgemeester van Muizenis koesterde niks, laat staan argwaan. Eelco Eelkema echter des te meer. Briesend van woede nam hij waar, dat de Burgemeester door een waardeloze stadse boef aangesproken werd. „En nou is het uut!!" tierde Eelco.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 5