Cjroen ^wartsjexels in het harL, Rayon bureau De Koog: waardig onderkomen voor Rijkspolitie GEBOUW OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN ■- VERALAC ,Dirk de Postveertig jaar in dienst van de overheid Kerstsamenkomst op 22 december VAN SIERKAN EN VEZA EEN GEZOND MELKPRODUCT VOOR MODERNE MENSEN Vetarm en eiwitrijk vchit' gezinsbank Uitgave N.V. v/h Langeveld De Rooü Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 ;d.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Deo irg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 82e JAARGANG No. 8328 Verschijnt dinsdags cn vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Rail* feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 cL per mm. DE KOOG Het nieuwe rayonbu reau van de Rijkspolitie te De Koog is officieel in gebruik genomen. Een ge zelschap genodigden, bestaande uit ver tegenwoordigers van het politiedistrict Alkmaar, gemeente, Rijkswaterstaat, VVV, kerken, marine, NIOZ, KNZHRM cn aannemingsmaatschappij was er dinsdagmiddag getuige van. Het rayon- bureau is zeer royaal van opzet cn zelfs aanmerkelijk groter dan het hoofdbu reau van de groep Texel te Den Burg. Het tussen Plevierstraat en Brink ge legen complex omvat naast het eigen lijke bureau twee vrijstaande dienst woningen (waarvan er voorlopig slechts één bewoond zal zijn), een paardenstal- ling, hondcnverblijven, bergplaatsen en een garage. Op de bovenverdieping van het bureau kunnen zes gedetacheerden worden gehuisvest. De outillage van het bureau is afgestemd op het feit dat zich in het zomerseizoen in en bij De Koog grote mensenconcentraties ophou den. De genodigden werden verwelkomd door de commandant van de groep Texel, adjudant J. Gulmans. Hij stelde vast dat het hoofdbureau te Den Burg nooit officieel is geopend, wegens ge brek aan financiën, zodat er alle reden was het nu als tegemoetkoming extra goed te doen. De heer Gulmans had lof voor de wijze waarop de aannemer het Ingenieurs Bureau voor de Bouw nijverheid (IBB) uit Leiden het werk had uitgevoerd. De letters IBB zouden wat hem betreft best Import Bouwt Beter mogen betekenen, waarmee hij niets lelijks aan 't adres van de Texel se aannemers bedoelde. De barak, waarmee de politie 'het tot dusver in De Koog moest doen, was met ideaal. Het decorum van de politie werd er afbreuk door gedaan. Nu echter be schikt men over iets moois. Niet het laatste woord Burgemeester W. H. Sprenger vond dat aan een onhoudbare toestand een eind was gëkomen. Dat de politie in een dorp als De Koog over goede huis vesting en outillage beschikt is nodig met het oog op de enorme hoeveelhe den vakantievierende mensen, die zo hun eigen problemen meebrengen. Ho pelijk is dit nieuwe gebouw met het laatste woord op het gebied van poli- tievoorzieningen. Niet alleen zullen de vacatures in het politiekorps vervuld moeten worden, ook een uitbreiding van de technische apparatuur waarmee aan het dan nog restende personeels tekort kan worden tegemoetgekomen is een plan. Aan opperwachtmeester J. Bark, de rayoncommandant van De Koog die een der woningen inmiddels heeft betrokken, overhandigde hij als geschenk van de gemeente een elektri sche klok. „Om bij de tijd te blijven". Luitenant der mariniers D. C. L. Schoonoord, de commandant van het amfibisch oefenkamp vertegenwoordi gend, onderstreepte zijn gelukwensen ook met een geschenk: De badge van het korps mariniers, die aan een der wanden van het bureau een plaatsje zal kunnen krijgen en het gedenkboek, De wachtmeesters le klasse Otteus en Eilan der hijsen de vlag voor het nieuwe rayon- bureau. dat bij het 300-jarig bestaan van het korps werd uitgegeven. 'De heer D. Huurman, namens IBB, toonde er zich voldaan over dat men erin was geslaagd het gebouw op tijd op te leveren, ondanks het feit dat er een tweede woning bij was gekomen. Want: men ziet een aannemer graag komen, maar nog liever weer vertrek ken. Samenwerking Ds. A. W. F. Waardenburg stelde vast dat dokters, predikanten en poli tiemensen iets met elkaar gemeen heb ben. Zij leven van de nood in de we reld. Het merkwaardige is dat de nood zich vaak het meest uit als de mensen het goed hebben, in de vakantie. Ds. Waardenburg sprak zich uit voor nau we samenwerking tussen politie en geestelijken bij het streven naar men- taliteitsverbetering van het publiek. Er kan een wisselwerking zijn; wij moeten elkaar de hand reiken. Gelijk Petrus merkte de spreker op: Goud en zilver heb ik niet, maar wat ik heb geef ik u. Waaraan hij voor tot de politiemensen do uitnodiging verbond om van tijd tot lijd eens in De Schuilhut te De Koog aan te wippen waar dan altijd wel een kop koffie klaar zou staan en waar al lerlei nuttige wetenschap zou kunnen worden uitgewisseld. Hele liter slechts 54 ct Verkrijgbaar bij Uw melkhandelaar Ook de heer J. W. Dekker, direkteur VW Texel, toonde zich blij met het nieuwe bureau. Het stelde hem gerust dat de vensters van het gebouw uitza gen op het VW-kantoor, waar al twee keer was ingebroken. Dit zou nu tot het verleden behoren, zo verwachtte hijHij vond het in dit geval niet juist de politie „goede zaken" of „veel gasten" toe te wensen, maar hoopte, dat het personeel in de nieuwe omge ving de werkzaamheden op prettige wijze zou verrichten De heer C. Harting, hoofd diénst- kring Texel Rijkswaterstaat, had een cadeautje meegebracht. Een fraaie foto in lijst, voorstellende kustverdedi gingswerkzaamheden. Beter aanzien Namens de districtscommandant te Alkmaar sprak luitenant J. J. Veen- stra. De politie heeft door dit gebouw een beter aanzien en zal meer respect krijgen, zo zei hij. Luitenant Veenstra 9prak met waardering over de wijze waarop het Texelse personeel van de Rijkspolitie haar taak vervult. „Het is telkens een overschakelen van top drukte naar betrekkelijke rust". Het voorstel van Ds Waardenburg om af en toe eens in de Schuilhut te komen praten, wees hij van de hand, erop wij zende dat de politie haar dienst vanuit dit politiebureau behoort te verrichten. De dienst zou er anders onder lijden Luitenant Veenstra legde uit dat het niet alleen de grote toeristische drukte van De Koog is geweest, die tot de bouw van dit bureau had geleid. In 1962 bestonden er nog plannen om het bureau in Oudeschild neer te zetten, maar door de verplaatsing van de veerdienst verloor dit dorip veel van zijn „strategische waarde", zodat een andere plaats moest worden gezocht. Oudeschild is nu een éénhoofdige post geworden, terwijl organiek in De Koog twee man zijn gestationeerd. Luitenant Veenstra wenste opper Bark geluk met zijn nieuwe woning, waarschijnlijk de enige politiedienstwoning, die met cen trale verwarming is uitgerust. Mooie cellen Het rayonbureau De Koog is een volwaardig politiebureau. De betekent dat er voorzieningen zijn om arrestan ten gastvrijheid te laten genieten. Het bureau beschikt over twee zeer dege lijk gebouwde cellen. Een bijzonder heid is dat ze air-conditioned zijn, waarschijnlijk een unicum in Neder land. „Onze cellen zijn voor ieder aan vaardbaar", zei adjudant Gulmans let terlijk, toen hij uitlegde, dat men er eer in stelt de arrestanten goed te be handelen. Het gedwongen verblijf wordt zo aangenaam mogelijk gemaakt. „Want het zijn geen beesten, maar mensen, die gecorrigeerd moeten wor den". Het bureau beschikt ook over een speciale verhoorkamer, voorzien van draadglas vensters en een zg. con frontatiespiegel. Laatstgenoemd hulp middel maakt het mogelijk verdachten vanuit een ander vertrek te zien zon der zelf gezien te worden, hetgeen be langrijk kan zijn bij het herkennen door eventuele getuigen. De beneden verdieping omvat voorts de grote ver trekken voor commandant en man schappen, een ruime hal en koffie- •keukentje. De bovenverdieping bestaat uit een zitkamer voor zes personen en twee slaapkamers voor elk drie per sonen. De zolder zal worden benut als archief- en bergruimte. Het meuwe bureau is met ingang van heden bereikbaar via telefoon nummer (02228) 235; het oude nummer 484 is geblokkeerd. AUTO UITGEBRAND DE KOOG Dinsdagmiddag is de op het parkeerterrein bij het strand paal 17 staande auto van de strand- exploitant J. Eelman door onbekende oorzaak in brand geraakt. Het vuur werd door een voorbijganger ontdekt, toen de wagen al in lichterlaaie stond. Getracht werd de vlammen met zand te doven maar deze pogingen hadden weinig succes De gewaarschuwde brandweer arriveerde snel, maar er viel niets meer te redden. De auto, een Opel Caravan, die ongeveer 30.000 km. had gelopen, moet als verloren worden beschouwd. MET BROMMER GESLIPT OOSTEREND De postbesteller B. Kooger uit Oost viel woensdag tegen het middaguur ongelukkig met zijn brommer op de Oosterdijksweg, in de scherpe bocht bij de Krassekeel. Oor zaak was plaatselijke gladheid van de weg. De heer Kooger liep een hersen schudding op en werd in bewusteloze toestand naar zijn woning gebracht. Het is aan zijn valhelm te danken dat zijn toestand niet veel ernstiger is. KERSTZANGDIENST OOSTEREND OOSTEREND De muziekvereni ging „Excelsior" organiseert dit jaar in Oosterend de kerstzangdienst. Deze zal dinsdagavond 24 december, aan vang 20.00 uur, worden gehouden in de N.H. kerk Meegewerkt wordt door „Excelsior" o.l.v de heer Kuik. Gede clameerd wordt door mevrouw v.d. Vis- Lap, schriftlezing geschiedt door de heer G. Timmer en de meditatie wordt uitgesproken door de heer H. de Boer. Ieder is welkom WELFARE LEGITIMATIE VOOR ACHTTIEN DAMES Onder auspiciën van de afdeling Texel van het Nederlandsche Roode Kruis werd in de afgelopen maanden een tien lessen omvattende welfare- cursus gehouden. De achttien deelne mende dames zijn allen geslaagd en hebben het zg. Welfare legitimatiebe wijs ontvangen en het bijbehorende Rode Kruisspeldje. De uitreiking had dinsdagavond plaats in het Rode Kruisgebouw te Den Burg, waar ook de lessen werden ge geven. Docente was freule Verschuer van het Nederlandsche Roode Kruis. De geslaagden zullen de opgedane ken nis op Texel in praktijk kunnen bren gen. Verschillende zieken en herstel lenden, die voor deze vonm van reva lidatie in aanmerking komen, zullen door hen worden bezocht De namen van de geslaagden: de dames M. A. Beekman, De Waal; K. Bouwman, Den Burg; E. M. Combé, Den Burg; E. N. Dros, Eierland; R. J. Dijkshoorn, Oos terend; M. Dijkstra, Oudeschild; F. Gilijamse, Den Burg; A. C. van Hagen, Den Burg; A. C. Huizinga, Den Burg; B. Moonen, De Cocksdorp; H. M. Reu vers, De Cocksdorp; J W. Schagen, Den Burg; J. M. Siebinga, De Cocks dorp; H. Standaart, Den Burg; A. W. Timmer, Den Burg, B. Verdoom, Den Burg; W. P. Wolse, Den Burg; H. F. M. van Wij land, Den Burff De traditionele kerstsamenkomst te Den Burg zal dit jaar worden gehou den op zondagavond 22 december, aan vang 8 uur, in de Nederlands Hervorm de kerk. Sterker dan vroeger zal het accent liggen op de zang. Uit leden van de verschillende verenigingen is een ge mengd zangkoor samengesteld, dat on der leiding staat van de heer J. Hooij. De muziek wordt verzorgd door het Kon. Texels Fanfarekorps onder lei ding van de heer P. Heertjes en het orgel wordt bespeeld door de heer P. Krayma. Het kinderkoor blijft dit jaar achterwege, omdat de heer Klein Bog onvoldoende gelegenheid voor repete ren heeft gehad. Tijdens de bijeenkomst zal worden gesproken door pastoor J. G. J. van Schie (begroeting en schriftlezing); Ds. L. Koopmans (toespraak) en Ds. P. Uidam (sluiting). Aan het programma ontlenen wij het volgende: 1. Samenzang met het Kon. Texels Fanfarekorps „Komt allen tesamen"; 2. Begroeting; 3. Gezang 78 door koor en orgel; 4. Samenzang met fanfare „Nu zijt wellekome"; 5. Schriftlezing; 6. Wisselzang met koor en publiek „Komt verwondert U hier mensen"; 7. Instru mentaal intermezzo; 8. Samenzang met fanfare; 9 Schriftlezing; 10. Wissel zang door koor en publiek „Daar is die zegenrijke nacht"; 11. Toespraak; 12. Koor en orgel „Ere zij God"; 13. Slui ting; 14. Samenzang „Stille Nacht, Heilige Nacht". De organisatie van de samenkomst berust weer bij het contactorgaan voor zang- en muziek. Gehoopt wordt de kosten te kunnen dekken uit vrijwil lige bijdragen. Daartoe zal bij de uit gang een collecte worden gehouden. Dirk Eelman DE KOOG „Het fijnste is dat ik altijd met iedereen prettig heb samen gewerkt. Met de mensen kan ik goed overweg en met collega's heb ik nooit moeilijkheden gehad". Dat zegt de heer Dirk Eelman (60), in zijn standplaats De Koog beter bekend als „Dirk de Post". Volgende week, 27 december, is het feest, want dan wordt gevierd dat hij veertig jaar geleden in overheids dienst kwam. 's Middags om twee uur komen „de grote heren", waarmee de directeur van het postdistrict Haarlem en de directeur van het postkantoor Den Helder met hun gevolg worden bedoeld. Dirk Eelman is in de PTT-sfeer op gegroeid. Zjjn vader Cornelis Eelman kwam in 1900 bij de post om 34 jaar later te worden gepensioneerd. Zijn moeder, mevrouw Dora Eelman-Boon, was stationhoudster te De Koog tot aan het pensioen van haar man cn zijn broer C. Eelman („Corrie Post") had er onlangs ook 43 jaar als PTT-besteller opzitten. We schrijven „in overheidsdienst", want 40 PTT-jaren heeft Eelman er nog niet opzitten. De eerste drie maan den van zijn „overheidscarrière" werk te hij nl. bij Staatsbosbeheer, waar hij zich bezig hield met bomenplanten in het bos ten zuiden van De Koog. Te voren had hij zes jaar gewerkt op de boerderij, die zijn vader had gehuurd. Aanvankelijk had hij bij tante Pos lang geen volledige dagtaak. Hij werkte er vier dagen per week, elke dag één uur. De rest van de tijd was hij bezig met wat bloembollen, twee koeien, 10 scha pen en een paar honderd kippen. In 1936 werd 'het aantal uren verhoogd. Meer dan 25 jaar was hij hulpbesteller; pas toen kwam hij in vaste dienst. Op een paar korte onderbrekingen na heeft Dirk de Post steeds in en bij De Koog zijn taak verricht. Aan die éne winter, die hij vlak na de oorlog in Den Burg zat, bewaart hij slechte her inneringen. In de toen strenge winter heeft hij vele 'honderden kilometers in het uitgestrekte rayon (tot en met De Westen) door de sneeuw gebaggerd. Het gebeurde toen dat hij soms letter lijk in zijn cape was vastgevroren. Er moest dan warm water aan te pas ko men om „vrij" te komen. Al in 1939 was het nieuwe PTT-kan- toor aan de Brink te De Koog gereed gekomen. Daarvoor was het kantoor gevestigd ten huize van Eelman zelf Het loketje zit er nog. Goede onderdanen Eelman geeft toe dat je voor het be stelwerk over een paar goede onderda nen moet beschikken. Voor hem geldt dat ook in het huidige bromfiets- en autotijdperk, want met trots zegt hij alles nog op het fietsje te doen. Het gaat wat langzamer, maar je blijft in ieder geval in beweging. En nu we het tooh over het werktempo hebben: „Die jongelui hebben tegenwoordig allemaal haast. Ik doe het werk liever góed en rustig, al kom ik dan wel eens een half uurtje later thuis". De heer Eelman werkt in zijn rayon samen met de heer W. v.d. Berg. Ieder legt per week drie keer de 25 km. lange route af, waar dan de avonddiensten binnen de dorpskom nog bijkomen. Vooral in de zomer kan het bijzonder druk zijn. Het personeel wordt dan versterkt en op het terrein van de recreatiestichting wordt dan een dépendance van het poskantoor ingericht. Dirk de Post („Ik ben de oudste in dienst zijnde besteller op Texel") verlangt niet naar zijn pen sioen. „Want ik vind het fijn werk".

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1