AGENDA Heren D. Drijver en A. Slegh met legpenning onderscheiden Grote verdiensten als VVV-bestuurders Kwaliteit.... Met Kerstmis Kalkoen Champignons Cramberries Ijstaarten Panklaar.. Lekker Vers...XX Voordelig... Fijne druiven f2,50 f 1,10 en altijd Interessant... verse groenten DEN HOORN De heren A. Slegh en D. Drijver, resp. voorzitter en secre taris van de afdeling Den Hoorn van de VVV Texel zijn woensdagavond met de ANVV-legpenning Voor Grote Ver diensten onderscheiden. De penningen en de bijbehorende oorkonden werden overhandigd door de heer Bakker uit Hoorn, bestuurslid van de Federatie van VVV's in Noordholland. De heer Bakker vertegenwoordigde voorzitter Breebaart, die door omstandigheden verhinderd was zelf naar Texel te ko men. De heren Slegh en Drijver heb ben sinds de oprichting, 35 jaar gele den, zitting in het bestuur van de VVV-afdeling. De heer Bakker stelde vast, dat beiden hun beste krachten hebben gegeven. De spreker ging uitvoerig in op het Texelse VVV-wezen, dat hij een voor beeld noemde voor diverse andere ge bieden in Noordholland. Het feit dat sinds 1938 één VVV actief is, heeft deze tot een grote en krachtige organi satie gemaakt. In West-Friesland wer ken 7 VVV's naast elkaar. De onderscheidingsplechtigheid ging vooraf aan de ledenvergadering van de afdeling in „Loodsmanswelvaren". Tij dens die vergadering werd de heer Slegh als voorzitter herkozen. Voor de heer Drijver, die zich om gezondheids redenen niet meer herkiesbaar had ge steld, werd na drie stemmingen de heer C P. Drijver benoemd. De vergadering werd zoals gewoonlijk behoorlijk be zocht. Aanwezig waren ook enkele le den van het hoofdbestuur en van de afdeling De Koog, De heer C. v.d. Kooi, voorzitter van de WV Texel, fe liciteerde de heren Drijver en Slegh met hun onderscheiding. Hij achtte deze volkomen terecht, gezien de ma nier waarop deze oprichters en be stuurders van het eerste uur hun taak hadden vervuld. Evenals in De Koog hield VW-di- recteur J. W. Dekker een praatje over propaganda. Naats de propaganda voor de plaats zelf, legt men zich tegen woordig steeds meer toe op propagan da voor een hele streek. De Wadden eilanden worden door de Waddenfede ratie als één gebied aangeprezen en hetzelfde geldt voor Noordholland bo ven het Noordzeekanaal. Texel neemt deel aan de akties van beide gebieden. Folders Voor de Waddeneilanden is een 12 pagina's tellende folder gemaakt, die 20 x 20 cm. groot is en in een oplage van 150.000 exemplaren is verschenen. Kosten: ƒ24.000,Een belangrijke tegemoetkoming werd ontvangen van de ANW. Ook voor Noordholland is een fraaie brochure verschenen. Omdat de heer Dekker voorzitter is van de adviescommissie voor de propaganda, was hij bij de voorbereidingen nauw betrokken. De Noordholland-brochure telt 16 pagina's, is ook 20x20 cm. groot en is in 300.000 exemplaren aan gemaakt. Kosten ƒ70.000,De Fede ratie Noordholland en dus ook Texel zal weer deelnemen aan tentoonstellin gen in Essen, Saarbrüoken en mis schien ook Noord-Frankrijk. De mone taire maatregelen, die voor dat land zijn afgekondigd, maken de kans echter klein; hetzelfde geldt voor Engeland. Vast staat dat mformatrice Sonja Witte weer naar de Grüne Woche-ten- toonstelling zal worden afgevaardigd. De heer Dekker bepleitte de deelna me aan de zg. kapstokadvertenties. Door een adverentie te plaatsen bij de grote blikvanger, waarvan de VVV zorgt, wordt het effekt van zo'n an nonce enorm vergroot. Geld over de balk Met 9pijt stelde de directeur vast, dat er nog altijd mensen zijn, die veel geld willen uitgeven voor advertenties die nauwelijks enig wervingseffekt kunnen sorteren. In de afgelopen zo mer zijn in Nederland advertenties ge- aquisiteerd voor een Duitse toeristische gids. Maar liefst 16 Texelse bedrijven werden ertoe gebracht te adverteren, totaal voor zo'n ƒ6500,De wijze, waarop genoemde gids onder het pu- blik wordt gebracht en de oplage waar in hij verschijnt, doen vermoeden, dat dit geld als slecht besteed kan worden beschouwd. Die ƒ6500,is belangrijk meer dan het totale adverentiebudget van de WV TexelDe meest ef- fektieve propaganda maakt men altijd nog in het blad „Voor Vrienden van Texel", Dit wordt nl. alleen toege stuurd aan mensen, die al hebben laten blijken belangstelling te hebben voor Texel en het effekt is dan ook enorm veel groter. Ook Den Hoorn kan terugzien op een goed seizoen, zo bleek uit het toe spraakje van de heer Slegh en het jaarverslag van de heer Drijver. Het ongunstige effekt van de ongelukkige vakantiespreiding is minder ernstig geweest dan men had gevreesd. De heer Slegh vertelde, dat de militaire autoriteiten in de afgelopen zomer een poging hebben gedaan om de Mokweg voor verkeer af te sluiten. Het ge plaatste bord verdween echter spoedig nadat door de VW alarm was gesla gen en diverse plaatselijke autoriteiten zich met het geval bemoeiden. Een prettige mededeling was ook, dat het parkeerterrein bij paal 9 aanmerkelijk zal worden vergroot. Zoals gewoonlijk had secretaris Drij ver weer een zeer uitvoerig jaarver slag gemaakt. Hij gaf een volledig overzicht van het seizoen. Onder meer constateerde hij dat het hoog tijd wordt, dat Loodsmansduin over een gebouw gaat beschikken, waarin door storm en regen gedupeerde kampeer ders tijdelijk kunnen worden onderge bracht. Het Hoomder strandfeest viel in een periode van veel slecht weer (iin juli viel tweemaal zoveel regen als normaal), maar op die dag was het ge lukkig droog, waardoor het feest slaag de. De toékomst van Den Hoorn v.w.b. de recreatie is nog somber, zo vond de heer Drijver, waarbij hij doelde op de zeer geringe uitbreidingen, die de toe ristische akkommodaties zullen kunnen ondergaan. Hij hoopte dat de nieuwe burgemeester Sprenger bij het maken van de plannen meer aandacht voor Den Hoorn zal hebben. Rustige zomer De onrust waardoor Den Hoorn de laatste jaren in het nieuws kwam, bleef dit jaar vrijwel achterwege. Er was wel wat bromfietslawaai, maar lang niet in de mate van vroeger. Als dat het gevolg was van de avondklok op Loodsmansduin, moest die in ieder geval gehandhaafd blijven „Laat de avondklok maar luiden, laat de avond klok maar slaan", vond Drijver. Uit het financieel overzicht van de heer Slegh bleek dat de afdeling Den Hoorn over een kassaldo beschikt van ƒ64,01, met uitzicht op 75,van het hoofdbestuur. Op de vraag van de heer J. Bakker, in de rondvraag, waarom de „uitkijk- bunker" bij Loodsmansduin nog niet van een degelijk hek en trap is voor zien, moest voorzitter Slegh antwoor den, dat de VW niet over het hiervoor benodigde geld beschikt. De heren P. C. Drijver en Schuil wezen op enkele gevaarlijke verkeerssituaties (hoek bij „Worsteltent" en een bocht bij de Bolle Kamer) met het verzoek de auto riteiten hierop te wijzen. Een andere klacht was dat zware zandauto's de Witte Weg op diverse plaatsen hebben stukgereden. Kantoor De afdeling Den Hoorn zal waar schijnlijk niet spoedig over een nieuw kantoor beschikken. De plannen om in deze met de Raiffeisenbank (die aan de Naai een kantoor wil bouwen) samen te werken, zijn nog niet van de baan, maar momenteel lijkt het geen haal bare kaart, omdat de te betalen huur waarschijnlijk te hoog zal zijn. Het voordeel van de huidige situatie, het kantoor tevens woonhuis van de infor- matrice, is dat informaties op alle tij den verstrekt kunnen worden. Een eigen kantoor zou waarschijnlijk het aantrekken van een nieuwe mforma trice noodzakelijk maken, wat hogere loonkosten betekent. Op de vraag van de heer J. Bakker in hoeverre de logiesverstrekkers te maken hebben met de BTW, werd door de heer Dekker geantwoord, dat in het jongste nummer van de VW-krant is gepubliceerd, dat het effekt van de BTW op de prijzen nog onduidelijk is, en dat de gepubliceerde prijzen daar om vrijblijvend zijn. De heer W. A. Visser zei, dat het percentage BTW in de advertenties e.d. niet moet worden genoemd. De exploitanten noemen hun prijzen volgens wettelijk voorschrift inclusief BTW en zij moeten zelf maar met hun boekhouder overleg plegen hoe groot het percentage in het onder havige geval moet zijn. De heer Schuil pleitte voor het laten doorrijden van de TESO-bussen naar Loodsmansduin. Nu moeten de gasten het hele stuk van Den Hoorn naar de camping lopen, hetgeen vooral door de meegevoerde bagage bezwaarlijk is. De heer Dogger drong erop aan, dat de VVV Texel lid wordt van de Lan delijke vereniging tot Behoud van de Waddenzee. JEUGDSOCIËTEIT IN PAARDENSTAL De Paardenstal aan de Hollewal te Den Burg zal tot een sociëtiet voor de jeugd worden gemaakt. Verschillende groepen jongeren op Texel, die zich al met vormen van jeugdvermaak bezig hielden, zijn bij de organisatie betrok ken. Tot de oprichters horen de Doops gezinde jongeren, die het plan hadden in het bijgebouw van de Doopsgezinde kerk een jongerencentrum in te rich ten. Bij nader inzien bleek dit gebouw ongeschikt en viel het oog op de Paar denstal (tot dusver voornamelijk in ge bruik bij de Sint Jeroengroep), Catha- rinahoeve en de kantine van Dennen oord. Tenslotte is voor de Paardenstal gekozen. Weliswaar ligt dit gebouw in de onmiddellijke nabijheid van enkele rusthuizen, maar het is niet de bedoe ling er een beatcentrum van te maken, zodat de bejaarden gerust kunnen zijn. Bij het plan zijn ook de heren Dick en Joop Koning betrokken, die bij het or ganiseren van vermaak voor jongeren in 't Skiltje reeds veel nuttige ervaring hebben opgedaan 'fot de medewerken den horen verder de heren Schumaker, Jansen en Bakelaar, die in „Bispinck- hof" te De Koog een drukbezochte jon- gerensociëteit „exploiteren". De ge broeders v.d. Berg van „Dennenoord" tenslotte, hebben het gemeentebestuur ook al eens gevraagd om medewerking bij het van de grond helpen van „iets voor de jeugd". Coördinatie Burgemeester Sprenger vond dat de verschillende plannen op dit gebied ge coördineerd en gebundeld moesten worden. De jeugd- en recreatieconsu lent J. M. de Vries belegde diverse bij eenkomsten, waarop de betrokkenen hun verlangens konden kenbaar ma ken. Momenteel rest nog de regeling van enkele details, waarna definitief tot oprichting kan worden overgegaan. Het is de bedoeling een sociëteit te maken bestemd voor jongeren van 16 - 25 jaar, waarschijnlijk in twee leef tijdsgroepen. Het is de bedoeling gele genheid te geven voor spel, dans, ex pressie, discussie en handenarbeid. Het Voordeel van de Paardenstal is, dat dit gebouw makkelijk in diverse afdelin gen kan worden onderverdeeld. Het is de bedoeling de sociëteit op de zondag middag en -avond open te stellen. De leden zullen een laag contributiebedrag moeten betalen, gebaseerd op de kos ten van licht, verwarming etc. Vrijdag 20 december Den Burg, Dorpshuis, Kiekendief, bespreking eigen foto's (wijziging). Den Hoorn, Herv. kerk, Kerstsamenzang. Oosterend, kerstavond voor bejaarden georga niseerd door zusterkringen. Den Burg, Kerstavond voor oudleerlingen der landbouwschool, aanvang 8 uur. Toegang voor iedereen. Den Burg, De Oranjeboom kristalzaal, 8 uur ledenvergadering Tetak. Oudeschild, 't Skiltje, 8 uur, ledenvergadering IJsclub Oudeschild. Zondag 22 december Den Burg, Ned. Herv. kerk, oecumenische kerstzangsamenkomst. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 11 tot en met 17 december 1968 Geboren Astrid Maria, dv. Johan nes C M. Nauta en Maria Th. W. van Heeswij k; Niels Arne, zv. Andri J. Binsbergen en Dina W. Buwalda; Hans zv. Augustijn Dekker en José van den Berk. Ondertrouwd: Comelis L. van Heer waarden en Cornelia M. Merkx, Pieter van der Star en Klazina Lap; Comelis H. van den Berg en Maria A. Witte; Dirk Terpstra en Trijntje C. Slik. SFEERVOLLE ADVENTSAVOND In de met Kerstversieringen ver fraaide LTS-kantine kwamen de leden van de Plattelandsvrouwen (afdeling Texel) bijeen voor een adventsavond. Mevrouw v.d. Eijk-Bierens, de presi dente, verwelkomde een groot aantal dames, in het bijzonder mevrouw Van Laren, die zich met de verzorging van deze avond had belast. Voor de pauze droeg zij voor „Het schoonste lied ter wereld", een aangrijpende vertelling. Na de pauze, waarin cake en koffie werden gepresenteerd, vervolgde zij het programma op wat luchtiger wijze. Er werd zeer aandachtig geluisterd. Mevrouw Van Laren bleek de kunst te verstaan om zeer geboeid voor te dra gen. Aan het eind van deze laatste bijeen komst van 1968, stelde mevrouw v.d. Eijk vast, dat de Plattelandsvrouwen kunnen terugzien op een jaar dat zich kenmerkte door vele goede avonden en een nog steeds stijgend ledental. Ook de zeer goede contacten tussen de le den onderling stemmen tot dankbaar heid. OVEREENSTEMMING OVER GEBRUIK VAN LANDWEGGETJES Staatsbosbeheer heeft met de be trokken agrariërs overeenstemming bereikt over het gebruik van de tuun- walweggetjes in het landschapsreser vaat Hoge Berg. In de praktijk komt de nu overeengekomen regeling erop neer dat van de weggetjes vrij gebruik kan worden gemaakt. Zoals bekend had de Staat de weggetjes voor 4-wie- lig verkeer afgesloten, waartegen bij herhaling werd geprotesteerd door de betrokken boeren en vanuit de gemeen teraad. B. en W. stellen voor RAADSKELDER VERPACHTEN Het gemeentebestuur heeft de raad voorgesteld de raadskelder van het nieuwe raadhuis te verpachten. De pachter zal echter moeten toestaan dat de kelder van tijd tot tijd voor ge meentelijke doeleinden moet dienen. B. en W. zijn van mening dat de kel der zo maximaal rendabel wordt ge maakt. In het ontwerp-huurcontract, dat voor 5 jaar zou moeten worden af gesloten, zijn voorwaarden gesteld om van het exclusieve karakter van de kelder verzekerd te blijven. Exploitatie en inrichting moeten voldoen aan door B. en W. te stellen eisen. De gemeente denkt de kelder ongeveer 20 dagen per jaar voor zichzelf nodig te hebben. HANGAR KOST ƒ120.000,— De op het vliegveld Texel te bouwen hangar is begroot op ƒ120.000,bouw kosten. De exploitatielasten per jaar bedragen 13.630,waar tegenover ƒ4500,aan baten staat. Het netto na delig saldo bedraagt per jaar dus ƒ9.130,maar B. en W. verwachten dat de mede door de hangar veroor zaakte toenemende activiteit op het vliegveld, dit tekort jaarlijks kleiner zal worden. Het bovenstaande wordt geantwoord op vragen, die in de laat ste raadsvergadering zijn gesteld. DAMCLUB TEXEL Tegen Beverwijk werd een spannen de wedstrijd gespeeld waarbij Texel jammer genoeg aan de verkeerde kant van de score belandde. C. Dijker en J. Hooijberg voerden hun partijen fraai naar winst. Ook op de clubavond buitte Dijker een zwakke zet van zijn tegenstander met enkele krachtzetten goed uit. Er volgde een damslag van zes om zes, waarna de partij beslist was. De uitslagen Texel-Beverwijk P. Bakelaar-A. Diemeer 11 C. Dijker-J. Graanstra 20 C. Meedendorp-J. Tuinenbrijer 20 J. Hooijberg-N. Adelaar 20 J. v. Heerwaarden-B. Beentjes 02 P. Kooiman-J. Speerstra 02 J. Schoo-L. v.d. Mey 02 P. Jansen-W. Hoogeboom 11 W. Bakker-W. Kamlag 11 C. Vinike-J. Diemeer 02 9—11 C. Dijker-J. Hooijberg 20 J. v. Heerwaarden-P. Kooiman 20 P. Jansen-J Schoo 11 C. Vinke-W. Bakker 0—2 P. W. Kooi-J. Vinke O—2 C. Groenhof-G. Dros 02 J. Stam-C. v.d. Werf 20 Jb. Koorn-J. Bosch 20 WIJZIGING AANVANGSTIJDEN HERV. GEMEENTE WAAL EN KOOG In afwijking van de afgekondigde tijden, worden de diensten te De Waal en De Koog a.s. zondag gehouden om 9.45 uur te De Waal en 11.00 uur te De Koog. Dit in verband met de Kerst zangsamenkomst die 's avonds in Den Burg wordt gehouden. ADVENTSAVOND IN DE WAAL DE WAAL De jaarlijkse advents avond, die toegankelijk is voor alle gezindten, zal gehouden worden bij mevr. A. Burger (naast de oude doops gezinde kerk) op maandag 23 decem ber, 's avonds om 8 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 22 december op om 8.46 uur en gaat onder om 16.31 uur; 25 december op om 8.47 uur en onder 16.33 uur. Maan: 26 dec. E.K.; 5 jan. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 20 dec. 8.41 en 21 04: 21 dec. 9.29 en 21.55; 22 dcc. 10.14 en 22.45; 23 dec. 10.59 en 23.32 24 dec. 11.39 en 25 dcc. 0.13 en 12.14; 26 dec. 0.50 en 12 47; 27 dec. 1.24 en 13.26; 28 dec 2.13 en 14.28. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode van 21 december t/m 27 december, tel. 2182, b.g.g. tel. 2069. WEEKENDDIENST ARTSEN van zaterdagochtend 8 uur tot maandagochtend 8 uur. Dokter COUTINHO, Den Burg, tel. (02220) 2023. GROENE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13.00 uur Zr. RIETVELD, De Cocksdorp, tel. (02222) 292. R.K. KERKDIENSTEN weekend 21 en 22 december 1968 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur. De Koog: zondag 10.00 uur De Cocksdorp: zondag 8.30 en 19 30 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur zondag 10.00 uur Oudeschild: zondag 9.00 en 19.00 uur Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur zondag 10.30 uur PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 22 december 1968 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Visser 20.00 uur Kerstzangavond De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Bediening Heilig Avondmaal Den Hoorn 10 uur ds. Froentjes collecte Kerk en Wereld De Koog 11.00 uur ds. Waardenburg De Waal 9.45 uur ds. Waardenburg Oosterend 9.45 uur ds. Rozemond Oudeschild 11.15 uur ds. Froentjes GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. Uidam Bediening Heilige Doop 16.45 uur ds. Uidam Oosterend 10.00 en 15.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst in het Gebouw voor Chr. Belangen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Koopmans dienst voor alle wijken, liturgische dienst m.m.v. het dameskoor o.l.v. de heer J. Visser en van mevr. Cadée (dwarsfluit) en mevr. Beumkcs (viool). TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,50; elke regel méér ƒ0,50. Onder adres nummer ƒ0,50 meer. te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Èoekh.) en onder KERSTFEEST is voor iedereen. Uw kinderen zijn harte lijk welkom op het Kerstfeest, dat wij le Kerstdag om 3.00 uur hopen te vieren in de Gereformeerde Kerk aan de Elemert. 's Morgens om tien uur le Kerstdag is er een dienst waar ook het jeugdkoor in meezingt. Kom, doe mee en zing mee Wij garanderen elk door ons vervaardigd kledingstuk. Toch weer Uw kleermaker Carel Schmidt, Boomkampstr. 8, Alkmaar, Tel. 13615. Elke week op Texel Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Doe het zelf eens. Re pareer zaterdags zelf uw auto bij Garage Dros n.v. Eierland C 49 25°/o korting op onze autobanden en bovendien nog gratis gemonteerd, zolang deze advertentie wordt geplaatst. Garage Fa. Gebr. Schoorl, telef. (02220) 2550 Voor oud ijzer, lompen, metalen en bruikbaar ijzer. J. W. Schagen Wagemakerstraat 28, Den Burg tel. (02220) 2470 - Hotel Den Burg, tel. (02220) 2106. Vergeet niet uw hondenportie te reserveren. Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags i. pension Visser, Schoon- oordsingel 17, Den Burg. Voor al uw bloemen en planten, bruids- en graf- werk. Bloemenmagazijn Myosotis, H. P. Rijk, Waalderstraat 29, Den Burg, telefoon 3015 Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J. Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777. Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier land, telefoon (02225) 297 Gevraagd oude Nederl. prentbriefkaarten en te vens in ruil aangeboden oude Texelse kaarten. K. Uitgeest, K 16, De Koog, tel. (02228) 393. Te koop wasmachine met verwarming. Schoon- oordsingel 21. Te koop prima Noren z.g.a.n. maat 41, prijs ƒ40,Jac. Slikker, Beatrixlaan 84. Wie heeft voor mij een jongensfiets. Ik ben 8 jaar. Marchel Witte, Hoornderweg, tel. 2839. Aangeboden: 1 paar dameskunstschaatsen, witte schoenen m. 36, i. pr. st. G. J. Witte, De Cocksdorp, tel. 268. Te koop Volkswagen 1200. Vraagprijs ƒ1000, Jonkerstraat 9. Wie heeft verkeerde Friese schaats van ijs baan meegenomen? Maat 25, links. Omruilen bij Evelyn Keijser, Schilder end 10, Den Burg, tel 2516. Bal na U.D.I. Hand-, moes- en stoof appelen, 3 en 4 kg. ƒ1,— C. Garritsen, Kogerstr 80, tel. 2897. LITERBLIKKEN kostelijke APPELMOES lekkere KERSEN heerlijke ANANAS verrukkelijke FRUITCOCKTAIL DOYENNE DU COM1CE CLEMENTINA'S GOUDRE1NETTE COX'S ORANGE 25 sappige SINAASAPPELEN 2'/s kg. GOLDEN DELICIOUS EN Pitloze MANDARIJNEN 20 voor f2,50 heerlijke WIJNEN lekere FRISDRANKEN en een rijke sortering fijne Wij wensen U prettige kerstdagen

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 2