Cjroen <2warts jexeh in het hart-, Liever gymlokaal dan sporthal verkoopster B. en W. tot Raad: Rustig twen-amusement aan de Kaapstraat te De Koog Discussie Jluoridering wacht op beslissing staatssecretaris Bakkers ijzerhandel Gratis kerstboom Veel vernielingen door de jeugd Santa Klaus bij MAB-club Plan Brinkhorst/de la Porte: Vb leg-en hangkasten Moerbeek's velt to gezinsbank Jltgave N.V. i/h Lange veld De Rood Ostbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den g, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 82e JAARGANG No. 8329 Verschijnt dinsdags cn vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Rail- felsen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. Incasso. Advert.: 18 cL per mm. B. en W. zijn van mening, dat onver wijld moet worden overgegaan tot aan besteding van het gymnastieklokaal, dat volgens een al uit 1955 daterend plan zal moeten komen aan de Bea- trixlaan naast de R.K. kleuterschool en nabij de Sint Jozefschool. Als spoedig met de bouw wordt begonnen, kan het lokaal in het najaar van 1969 gereed zijn. B. en W. hebben het bovenstaande aan de gemeenteraad meegedeeld, en reageren daarmee afwijzend op de sug gestie om in plaats van een gymna stieklokaal een (grotere) sporthal te bouwen. Zij hebben het vraagstuk uit voerig onderzocht en zijn bij het ver gelijken van voor- en nadelen tot de conclusie gekomen, dat over de ge schiktheid van een sporthal voor on derwijsdoeleinden geen zekerheid be staat, evenmin over de plaats, de fi nanciering en de exploitatie. Als men daarover zekerheid wil krijgen, ris keert men uitstel voor onbepaalde duur en zelfs afstel, wat gezien de grote urgentie van een gymnastieklokaal voor het lager onderwijs niet verant woord wordt geacht. •De inspecteur van het lager onder wijs te Den Helder heeft laten weten dat het niet gebruiken van de verleen de goedkeuring inhoudt, dat de urgen tieverklaring hiervoor vervalt. Bij het realiseren van een sporthal zou nl. een geheel andere procedure gevolgd moe ten worden, via het ministerie van CRM, waarna de hal voor onderwijs doeleinden uitgeleend zou moeten wor den. Van CRM-zijde wordt weliswaar subsidie voor sporthallen verstrekt en ook de Nederlandse Sportfederatie zou waarschijnlijk bijdragen, maar dat moet allemaal worden aangevraagd en door een prioriteitencommissie worden Wij hebben in onze huis- houdafdeling plaats voor een beoordeeld. Bovendien wordt voor het lager onderwijs de voorkeur gegeven aan een gewoon gymnastieklokaal. Ook voor anderen De capaciteit van het gymnastieklo kaal volgens het oorspronkelijke plan is 26V-i (klok)uren, vermeerderd met een zelfde aantal uren bij avondge- bruik. De Sint Jozefschool denkt 22 Vb uren gebruik van het gebouw te maken en de Beatrixschool 6 uren. Voor an dere gebruikers is dan nog 24 uur per week beschikbaar, waardoor uren kun nen vrijkomen in het cultureel centrum ten behoeve van sporten die een hoge ruimte vragen. Een tussenoplossing zou zijn wel een 9porthal te bouwen, maar ook in de nabijheid van de Beatrixlaan op een Op het haventerrein van Het Horntje staat sinds donderdaq een kolossale kerstboom, be doeld als groet voor vele gaan de en komende reizigers. De fraai verlichte boom heeft geen cent gekost, want Staatsbosbe heer gaf hem cadeau, Rijkswa terstaat zorgde ervoor, dat hij op zijn plaats werd gezet, het Nederlands Instituut voor Onder zoek der Zee stelde de tuien be schikbaar, v/aardoor de boom stormgeweld kan weerstaan, de N.V. T.E.M. installeerde de ver lichting en de lampjes werden afgestaan door de fa. Rentenaar. Een algemeen gewaardeerd ini tiatief, dat voor jaarlijkse herha ling vatbaar is, vinden we. SCHAKELS „OPENLUCHTMUSEUM" VOOR TV De Friese aannemer Y. Schakel, de laatste tijd ook op Texel zeer actief, is gespecialiseerd in het restaureren van oude gebouwen. Hij beoefent 'het con serveren van oudheden echter ook als hobby. In zijn woonplaats Exmorra heeft hij diverse gebouwen gekocht en in oorspronkelijke staat gebracht. Een van de projecten is een kruideniers winkeltje, dat geheel in de stijl van een eeuw geleden is ingericht, com pleet met ouderwetse koffiemolen, weegwerktuigen enz. Ook een 200 jaar oude boerderij werd in oude glorie her steld en hetzelfde gebeurde met een schoolgebouw. De heer Schakel vertel de ons, dat 'hij op deze manier een in druk wil geven van het Friese leven van zo'n honderd jaar terug. In febru ari zal dit openluchtmuseum in het klein worden geopend. Gehoopt wordt, dat een en ander de aandacht van de toeristen zal trekken. De publiciteit heeft de heer Sahakel mee, want voor het NTS-programma „Scala" is een kwartier durende kleurenfilm gemaakt over de drie gebouwen. De film wordt uitgezonden op tweede kerstdag van 7.15-7.30 uur, Nederland 2. GESLAAGDE KERSTVIERING N.K.V.-GILDE De vrouwen van N.K.V. en Gilde hebben samen een geslaagde kerstvie ring gehad. De avond werd geopend door mevrouw Bakker-Gomes; zij ver welkomde ruim 100 aanwezigen. Na een samenzang las mevrouw Ran-Dam het kerstevangelie voor, waarna het dameskoor onder leiding van mevrouw Nauta-Graaf „Daar stond een ster te gloren" ten gehore bracht. Zuster An- cilla declameerde de Lofzang van Maria en haar nicht Elisabeth. Volgde ander maal een samenzang, waarna mevrouw Nauta in een zelf gemaakt gedicht, in ging op het heugelijke feit dat de beide verenigingen een avond organiseerden In de pauze werd koffie, wijn en ver snaperingen gepresenteerd, waarna mevrouw v.d. Eijk het woord kreeg Zij vertelde over kerstgebruiken in andere landen: Noorwegen, Zweden, Finland, Polen, Spanje enz. Pastoor Van Schie gaf de dames aan het slot van de avond nog een kerstgedachte mee. Het is de bedoeling van beide betrokken verenigingen voortaan vaker tot gezamenlijke activiteiten te komen. nader te bepalen plaats. (Het huidige terrein naast de kleuterschool is voor een sporthal te klein). Voor ge bruik door de scholengemeenschap zou zo'n 'hal echter niet gunstig zijn gele gen, terwijl het onzeker is of de be staande lening gebruikt kan worden en of ze toereikend is. Er zou een extra crediet van ƒ1000,per jaar nodig zijn en goedgekeurd moeten worden. Bij plaatsing van een sporthal bij de Emmalaan zou de afstand tot de Sint Jozefschool weer te groot worden, ter wijl ook hier financieringsmoeilijkhe den dreigen. Kredietverstrekking om een sporthal mogelijk te maken, zou o.m. betekenen, dat daaraan de hoogste prioriteit zou worden toegekend, dus boven het zwembad en andere plan nen ONTUCHTIGE HANDELINGEN? De 27-jarige G O. uit Den Hoorn is zaterdagmiddag door de politie aange houden en in verzekerde bewaring ge steld. Hij wordt ervan verdacht on tuchtige handelingen te hebben ge pleegd met een 15jjarig meisje uit zijn woonplaats. BROMMER WEGGEHAALD OUDESCHILD Tussen 8 en 11 uur zaterdagavond is bij het dorpshuis 't Skiltje de blauw-grijze Gazelle brom fiets van Ben van Heerwaarden weg gehaald. Het belastingplaatje heeft het nummer FMG 438. Tips gaarne bij de politie. BEEN GEBROKEN Zaterdagmiddag tegen zes uur kwam de 51-jarige W. Vlas uit Oudeschild op de hoek Schansweg-Doolhofweg te val len met zijn motorfiets. Oorzaak was plaatselijke gladheid. De heer Vlas brak een been. Zijn op de duo zittende echtgenote bleef ongedeerd. Hoewel het PWN besloten heeft het drinkwater te gaan fluorideren, heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid hiertoe nog geen ver gunning verleend. Blijft goedkeuring achterwege, dan heeft de heropening van de discussie over voor- en nadelen van fluoridering (waarop de gemeente raad heeft aangedrongen) weinig zin. Als de vergunning wel wordt verleend, dan zou de raad bezwaar kunnen ma ken op grond van het contract voor de waterlevering, dat met het PWN is aangegaan. Het fluorideringsvraagstuk is door de minister aan een studiecom missie voorgelegd. B. en W. hebben de raad meegedeeld, dat het gewenst is de beslissing van de staatssecretaris en het rapport van de studiecommissie af te wachten. Ook GS hebben laten weten deze beslissing te zullen afwachten cn zullen er te zijner tijd op terug komen. Het bovenstaande antwoorden B. en W. op uit de raad gestelde vragen, waar in verontrusting over de voorgenomen fluoridering werd geuit. Op de vraag of de schoolbusdienst regeling kan worden verbeterd, ant woorden B. en W., dat met 'het tijdstip van vertrek van de schoolbus de be langen van de leerlingen van verschil lende scholen zijn gemoeid. Al eerder werd getracht de schoolbus 's middags later van Den Burg te laten vertrek ken. Dit ging niet door op grond van bezwaren van enkele lagere scholen. Vooral de jongere kinderen zouden dan veel later thuiskomen dan gewenst is. Het knelpunt is dus het tijdstip van beëindiging van de middagschooltijden van sommige lagere scholen. Met de desbetreffende schoolhoofden zal an dermaal contact worden opgenomen om een wijziging te bevorderen. B. en W. merken verder op dat bij het voortge zet onderwijs het overgrote deel van de leerlingen van buiten Den Burg met eigen vervoermiddelen naar school gaat. TESO is gaarne bereid aan een wijziging mee te werken. Voor de kin deren van de kleuterschool van De Cocksdorp kan TESO echter geen ver betering bewerkstelligen, aangezien die niet in de dienstregeling is in te pas sen. Bijbelonderricht Volgens een van 28 april 1960 date rende regeling wordt voor het bijbel onderricht op de lagere scholen en de mavo-school per jaar ƒ2,50 per deelne mende leerling beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van de nodige leermiddelen. Dit geld wordt dus niet aan een bepaald kerkgenootschap of BEJAARDE VROUW IN HULPELOZE TOESTAND AANGETROFFEN Vrijdagmiddag werd de politie ge waarschuwd in verband met bet feit, dat bij de 65-jarige mevrouw K.-S., in de Weverstraat te Den Burg de gordij nen nog steeds gesloten waren.. In een der kamers brandde bovendien licht, zodat vermoed werd dat de bewoonster onwel was geworden. Dat bleek inder daad het geval, want nadat de politie de deur met geweld had geopend, hoorde men uit de slaapkamer ge kreun. Daar vond men mevr. K. lig gend op de grond en totaal verkleumd. Zij is de avond tevoren waarschijnlijk gevallen. Dokter en wijkverpleegster werden ingeschakeld. De toestand van de vrouw was ernstig. Zij werd naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd, waar zij hedenochtend is overleden. MEVR. HARTING DECLAMEERDE OP ADVENTSAVOND DE COCKSDORP Mevrouw Har- ting uit Den Burg verzorgde voor de Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp- Eierland declamatie in Hotel De Hoop als onderdeel van de advents viering. Gezamenlijk werden kerstlie deren gezongen. Mevrouw Siebinga- Nap en de heer Smeenk verzorgden de muziek: resp. piano en viool. Voor de pauze droeg mevrouw Harting gedich ten uit vroeger tijden voor; na de pau ze volgden eigentijdse verzen. De leden hadden zelf voor kerststukjes gezorgd, zodat de zaal van De Hoop een sfeer volle aanblik bood. De eerstvolgende bijeenkomst is gesteld op 21 januari, wederom in hotel De Hoop. Op de laatste zaterdagavond van dit jaar (28 december) houdt de Motor-, auto- en bromfdetsclub Texel een oriënterings- en gezelligheidsrit. De finidh is bij het Havenrestaurant van Het Horntje. Een voor Texel unieke gebeurtenis is dat Santa Klaus een figuur die het midden houdt tussen Sint Nicolaas en de Kerstman bij de prijsuitreiking in het restaurant aan wezig zal zijn, de daar verzamelde deelnemers op gloedvolle wijze zal toe spreken en de prijzen zal uitreiken. Het havenrestaurant zal voor deze ge legenheid worden versierd en in kerst en oudejaarssfeer worden gebracht. Santa Klaus, die in deze tijd van het jaar in Canada een bekende verschij ning is, zal ieder jaar naar Texel wor den uitgenodigd, zo heeft het bestuur' van de MAB-club zich voorgenomen. Inschrijving voor de „Santé Klaus-rit" is mogelijk tussen 20.00 en 20.45 uur, zaterdagavond 28 december bij de heer C. N. de Wit, Wezenland. Om 20.30 uur precies wordt gestart. MUSEUM TWEEDE KERSTDAG OPEN Met de Kerstdagen zijn op Texel zeer veel bungalows, appartementen en hotelkamers bezet. Om deze gasten iets te bieden, zal het Texels Museum op tweede kerstdag van half drie tot half vijf 's middags zijn geopend. De zeehonden worden gevoerd om half vier. aan een geestelijke ter beschikking ge steld. De verordening verstaat onder bijbelonderricht het onderricht in bij belkennis, bijbelse geschiedenis, gods dienstgeschiedenis en de cultuurge schiedenis van het christendom. Zij, die de lessen geven, moeten zich onthou den van het voeren van propaganda voor het bijzonder onderwijs en van uitlatingen of handelingen, die kren kend kunnen zijn voor de levensbe schouwing van anderen. Het is niet bepaald, dat de verschillende kerkge nootschappen het onderricht gemeen schappelijk geven. Op de vraag of de trottoirbanden langs het onlangs opnieuw bestrate Schilderend te hoog zijn voor fietsers (waardoor de trappers er op vast kun nen lopen), wordt geantwoord dat de trottoirbanden op dezelfde wijze zijn aangebracht als bijv. langs de Bern- hardlaan. Daarover zijn nooit klachten vernomen. Op de vraag of in de berm tegels kunnen worden gelegd (zodat uitstappende automobilisten niet in de modder stappen) wordt ontkennend geantwoord. De tegels zouden dan schuin gelegd moeten worden, wat o.a. bij gladheid gevaarlijk is. Wanneer het parkeren van de auto's met overleg gebeurt, zullen zich bij het uitstappen geen moeilijkheden voordoen, vinden B. en W. Vernielzucht Gevraagd was ook hoe groot de schade is van vernielingen aan ver keersborden door de jeugd. B. en W. zeggen dat nooit precies is na te gaan wie de verkeersborden vernielt en waardoor dit gebeurt. Er is jaarlijks echter een aanzienlijk bedrag mee ge moeid. De schade aan bermpalen wordt per jaar op ƒ4000,tot ƒ5000,-»- ge schat; aan verkeerspalen ca. ƒ1500, aan verkeersborden ca. 3000,en aan straatnaamborden ongeveer ƒ1500,Dat de jeugd in deze vernie lingen een groot aandeel heeft gehad, staat volgens B. en W. wel vast. Op de vraag of de „post havens etc." in de begroting kan worden afgekocht, antwoorden B. en W.: Bij de wet van 17 april 1925, Stb. 151, is bepaald, dat de gemeente Texel aan het rijk een jaarlijkse bijdrage van ƒ4000,ver leent in de kosten van het beheer en het onderhoud van de haven te Oude schild. (De bijdrage van de provincie is ter zake ƒ6000,per jaar. Dit bedrag zal niet worden afgekocht). Blijkens artikel 3 van genoemde wet is de bijdrage afkoopbaar tegen een rentevoet van 4,/2°/o, waarbij afkoop betrekking zal 'hebben op de kosten van beheer en onderhoud van de haven werken in de omvang, waarin zij bij de De heren A. André de la Porte en F. Brinkhorst, op Texel bekend als de exploitanten van de beat-dancing „Sa- rasani", hebben met de familie Rom mel te De Koog vrijwel overeenstem ming bereikt over aankoop van de aan de Kaapstraat staande voormalige boe renschuur met bijbehorend woonhuis. De Kogers, die ervan hoorden, veron derstelden, dat in de schuur een beat- dancing zou komen, en toonden zich daarover zeer verontrust. In de laatst gehouden VVV-vergadering te De Koog kon de heer J. W. Dekker al een ge ruststellend geluid laten horen: in de schuur zou in ieder geval geen beat komen. Over wat er wel inkomt, geeft een onlangs in het Handelsregister op genomen nieuwe inschrijving al een aanwijzing: „discotheek enz.". Maar dat is bij lange na niet volledig, zeggen Brinkhorst en De la Porte als we naar hun plannen informeren. „Het zwaartepunt zal liggen op amu sement voor een groep jonge mensen, waarvoor nog weinig wordt gedaan: de twens. We willen de schuur ingrijpend verbouwen en er een tamelijk exclu sieve uitgaansgelegenheid van maken. Nee, niet alleen maar een dancing, meer een cabaret. We willen bekende sterren uitnodigen, zoals Martine Bijl, Liesbeth List en Ramses Shaffy. De twee vennoten vertellen te stre ven naar samenwerking met de stich ting Cultureel Werk. Het is misschien mogelijk de zaken zo aan te pakken, dat de voorstellingen kunnen worden opgenomen in de culturele route van de Culturele Raad Noordholland. Vol gens De la Porte en Brinkhorst hebben verschillende Kogers, die in een vroeg stadium vertrouwelijk over de plannen werden gepolst, er zich zeer positief, over uitgelaten, blij dat er in De Koog wat anders bij zou komen, dan alleen maar bars. Cabaret Gedacht wordt aan voorlopig twee cabaretvoorstellingen per week. 's Middags zal de jongere jeugd er dage lijks terecht kunnen, want dan zal de amusementsgelegenheid vooral disco theek zijn. Maar ook daarvoor hoeven de zo op rust gestelde Kogers niet on gerust te zijn, want de capaciteit van de gebruikte versterkers zal in deze betrekkelijk kleine ruimte niet groot hoeven te zijn. Er komt bovendien geen juke-box. Brinkhorst en De la Porte durven te voorspellen, dat je buiten zelfs helemaal niets zult kunnen ho ren. De schuur is in de huidige staat nl. al goed tegen geluid geïsoleerd. On der de dakpannen bevindt zich een laag riet, die beschoten is. Verder zullen verschillende ramen, waardoor het ge luid nog naar buiten zou kunnen tre den, worden dichtgemaakt. Artikel 20 Van gemeentewege is voor de ver bouw tot amusementsgelegenheid nog geen toestemming ontvangen. Volgens het uitbreidingsplan is het terrein aan de Kaapstraat nl. voor woningbouw bestemd en er zal dus een artikel 20- procedure moeten worden gevolgd. De koop van 'het gebouw is van de afloop daarvan echter niet afhankelijk. „We kopen de schuur in ieder geval, want we kunnen hem altijd verhuren, zolang we met mogen verbouwen". Verhuren als toeristenverblijf zal ongetwijfeld lukken, want een aantal jaren geleden al werd de schuur verbouwd tot zes appartementen. Als de toestemming voor 1 maart a.s. afkomt, kan er in het komende seizoen gedraaid worden. De verbouw vergt ongeveer drie maanden. Het bouwplan voorziet in een fraaie entree, met trap- opgang en draaideuren. Binnen zullen twee balcons worden gemaakt en een toneeltje. Het uiterlijk van het gebouw zal worden verfraaid. En wat de beatdancing Sarasani aan de Kogerweg betreft; die zal het ko mend jaar weer volop draaien. Met de eigenaar is een huurcontract voor twee jaar afgesloten. De exploitanten ver telden ons, dat het niet eenvoudig zal zijn de steeds meer verwende jeugd te trekken. Een lokkertje dat het onge twijfeld zal doen, is „The Pretty Things" uit Engeland, een groep met wereldvermaardheid, waarvan de komst vaststaat. In Sarasani kunnen zo'n duizend jongelui worden bezig ge houden. De op geheel andere leest ge schoeide amusementsgelegenheid aan de Kaapstraat zal er niet veel meer dan 100 kunnen herbergen. MEUBELHANDEl Den Burg Tel.2572 overname bestaan. De bedoelde over neming geschiedde in 1925. Voor de gemeentelijke bijdrage is geen termijn genoemd, zodat deze in principe eeuwigdurend is. De afkoop som is te stellen op ƒ88.889,

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1