TERUGBLIK OP 1968 Greep uit Texelse feiten en feitjes van het afgelopen jaar Illli Traditiegetrouw werpen wij bij het naderen van oudejaarsdag nog een terugblik op het wel en wee van het afgelopen jaar. Een welkom geheu gensteuntje vormde de stapel van 100 Texelse Courantendie wij in 1968 voor U hebben gemaakt. Laat ons weer eens een greep doen uit de massa feiten en feitjes, waarvan wij hebben melding gemaakt. Januari Het jaar begon voorbeeldig: met een zeer rustig verlopen oud en nieuwvie- ring. In dezelfde krant schreven wij over de heer C. J de Lugt die te Alk maar was onderscheiden met de Dr. J. G. Oortwijn Botjespenning voor zijn verdiensten als bestuurslid van de Ne derlandse Algemene Keuringsdienst. Op de Waddenzee kwamen plotseling veel Eidereenden om het leven. Oor zaak: gestorte olie. De N.V. C. R. Keij- ser Co. stichtte in De Waal een vee voederfabriek. De veerdienst met de vaste wal werd een uur gestremd als gevolg van het feit dat kapitein Scha- gen door een plotselinge griepaanval werd getroffen. Texel dreigt op den duur zonder leidingwater te zitten om dat het winninggebied ontoereikend wordt. Het PWN liet bij Oudeschild 'n proefboring uitvoeren in de hoop water te vinden dat in een drinkwaterfabriek zou kunnen worden ontzilt. Bij het la boratoriumonderzoek bleek dit water ongeschikt te zijn zodat een onderzoek werd ingesteld naar de mogelijkheden om naar Texel een duiker te leggen voor aanvoer van het vasteland. De eerste bouwfase van het NlOZ-complex (de nettenschuren met woning haven meester) kwam gereed. Oosterend kon digde aan in juli weer een feest te gaan vieren. De heer G. Kiljan nam afscheid als lid van het bestuur van de Jan Drijverschool te Den Hoorn. De heer J. Daalder trok internationale aan dacht door de twee functies die hij te gelijkertijd bekleedde: burgemeester en postbesteller. Het cabaret „Cantater" trad op, helaas voor weinig publiek. VW informatrice Sonja Witte .ver kocht" Texel op de Grüne Wocheten- toonstelling te Berlijn. Besloten werd de dijk bij Oudeschild aan de zeezijde te verzwaren De gemeente garandeer de de Groene Kruislening voor de bouw van een gezondheidscentrum. Het centrum is inmiddels bijna gereed. Gedeputeerde Staten gingen accoord met de verbouw van de timmerfabriek Zondag 22 december nam zuster Aneilla af scheid als leidster van de R.K. kleuterschool te Den Burg. Op de receptie in „Casino" werd zü toegesproken door de lieer M. Bakker, voorzitter van de stichting Katholiek Onder wijs Texel. H(j overhandigde een geschenk onder couvert (foto). Op maandag 15 juli werd in de burg. De Ko ning-hal een voorstelling gegeven van 't „Bal let Occitans". Het was een der zomervoorstel lingen die een fors nadelig saldo opleverden wegens gebrek aan belangstelling. zeevaartschool afscheid. Folklore werkt samen met Seven-Up. De „echtePipo met vakantie op Texel. Tentoonstelling „De Waddenzee" door burgemeester geopend. Moeilijkheden scholengemeen schap: vorming één jaar uitgesteld. 18 500 kampeerders op Texel: terreinen (meer dan) vol. P. Dam winnaar auto cross: tweede cross gewonnen door Hannes van der Meer. Leliekweker H. C. Dijt wint tiende gouden medaille. Inbraak WV kantoor De Koog. Bouw- vakdrukte viel mee. Weer Robbentoch- ten door Wees wijs-line; ook tochten over de Waddenzee. Kampeerder Jur- jen Dreijen ((jl9) bij De Cocksdorp ver dronken. De 41-jange mevrouw B. v. d. Veen-Wijbenga uit De Cocksdorp ver ongelukt op berucht kruispunt in Waal enburg. De heer J. C. Rab overleden. Folklore voor de televisie. Augustus Margriet en Pieter op Texel. Aantal overnachtingen op terreinen van Re creatiestichting lager dan vorig jaar. De heer J. Bruin (37) ernstig gewond door brandende olie. Door kottervissers beraamde demonstratie' in Den Haag hoefde niet door te gaan. Knopen van het raadszaaltapijt begonnen. Gestran de „Leda" door Engelse eigenaar prijs gegeven. Uit haven van Oudeschild kostbaar jacht ontvreemd, geruime tijd later in België teruggevonden. Rondje om Texel trok 86 deelnemers. Dokter Barnard, R. Handgraaf, Jacq. Witte en L. Lens (Twente) slaagden voor sportvliegcursus op vliegveld Texel. September Op schapenfokdag wordt de 3-jarige ram van C. J. Commandeur kampioen; 1-jarige ram van C. J. Hin reserve kampioen. Knopen van raadszaaltapijt begonnen. Oosterend richt volleybal club op. „Bellenwagen" van brandweer naar bradnweermuseum. Schilderend krijgt nieuw riool Lammetjes worden geboren, dank zij hormonenbehande ling Saldo Oosterend Present 11.107,15. Hoornder feest was weer best. Raad plotseling bang voor fluori dering van leidingwater. 32 platte landsvrouwen naar Engeland. P. Jon- jejan en P. Witte winnaars ploegwed- strijd. Bijkantoor Raiffeisenbank Oos terend geopend. Jonge bromfietser, Simon Jan Zijm, op hoek Weverstraat Parkstraat dodelijk verongelukt Eind februari kwam AH-direkteur G. J. Heün naar Texel om de jubilerende filiaalchcf de heer L. J. Pieterse de Onix-medaille van het bedrijf op te spelden. De heer Pietcrse was toen reeds geruime tijd ernstig ziek. Hij over leed enkele maanden later. Februari Voorbereidingen voor de bouw van een derde havenfuik begonnen. Grisja Bainduraschwili (47) een der overle venden van de Georgische opstand was a'anwezig bij de jaarlijkse kransleggmg óp de Russenbegraafplaats. Teso hield haar 60e aandeelhoudersvergadering. Staatsbosbeheer begon met het afslui ten van weggetjes in het landschaps reservaat. Mevrouw Rentenaar legde de eerste steen van het Oosterender dorpshuis. De heer Jellema kreeg toch vergunning voor de bouw van een bar- dancing in de Kantoorstraat. Direkteur J. van Wijk van Langeveld De Rooij overleden. Op de eerste lammeren- markt werden 790 lammeren aange- Eind september opende mevrouw G. Dr(j>er- Dyt een nieuw vogelreservaat dat naar haar man was genoemd. Het 9X/* hectare grote ge bied is eigendom van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vogels. Op de foto: mevrouw Drjjver verwijdert de Texelse vlag van het naambord. Links: Dr. G. A. Brouwer, waarnemend voorzitter van de vereniging; rechts de heer D. Boot. van Bakker tot nieuwe sociale werk plaats. De gemeentelijke subsidie op de schoolmelk werd verlaagd. Besloten werd op de algemene begraafplaats een urnenbewaarplaats te bouwen. Het NIOZ .kocht in de PH-Polder grond voor de bouw van een logeerhuis voor studenten. De burgemeesterswoning werd opgeknapt. De cijfers van TESO over 1967 werden bekend: het vervoer steeg met 23%. behoud van de Waddenzee werd ijverig voortgezet: Dr. J. Verwey noemde de Waddenzee essentieel voor de natuur van West-Europa (lezing voor de Kon. Ned Academie v. Wetenschappen). De heer S. van der Vis, oud-raadslid, over leden. In VVV-krnigen kwam de dis cussie over voor- en nadelen van een VVV-reserveringsdienst op gang. Tegen het eind van het jaar werd besloten er een proef mee te nemen. De speeltuin vereniging „De Driehoek" werd opge richt. De 15-jarige Hannie van Beek kwam om het leven toen zij op haar pony rijdende door een auto werd aan gereden. G.S. verordonneerde dat de paohtopbrengst van de kermis 'voor taan in de gemeentekas moest vloeien. De veerdienst werd enige tijd gestaakt, daartoe gedwonen door storm en hoog water. „De Smulpot" werd „Smullies Bar". P.v.d.A.-jongeren richtten socia listische jongerengroep op, tegen het eind van het jaar omgesmeed in een groep met algemeen karakter: actie groep 2000. Natuurmonumenten, druk becritiseerd lichaam, hield een con tactavond in „De Lindeboom-Texel". De heer C. Rijf nam afscheid van de muziekschool Texel. De gemeenteraad wilde minder urgente posten van de begroting schrappen. Het gemeentebe stuur besloot de samenwerking met het stedebouwkundig bureau Wieger Bruin te beëindigen en de stedebouWkundige planning zelf ter hand te nemen. De heer Dirk Vermeulen was 50 jaar werkzaam bij de familie Dijt. De van de legende bekende boerderij „De Strooppot" werd eigendom van de heer M. Bakker voor 159.900,Mr. W. H. Sprenger benoemd tot burgemeester van Texel. Het eerste kievitsei werd gevonden door Jac. Bas. Bij het strand- hotel te De Koog verbrandde een kwart bunder dennen. De VTB richtte de in ternationale vervoersonderneming Bur- gatrans op. De heer H. v.d. Brink 25 jaar in dienst van het bedrijf van de heer S. Keijser, „De Korenschoof". voerd die ƒ110,tot ƒ130,opbrach ten. Het nieuwe havengebouw van Teso werd officieus, later officieel, in gebruik genomen. De heer C. v. d. Werf kwam in het geweer tegen een concur rerende patatkiosk. Cafetaria „Topido" in De Cocksdorp in gebruik genomen. Gebroeders Westerlaken begonnen met exploitatie van autokerkhof. Chinees restaurant „Kota Radja" geopend. Dochtertje van de familie Hin kwam om bij val in hooischudder. Juni •Pinksteren bracht rekorddrukte: Teso zette 29,5% méér auto's over Leden van het Nederlands Duikgenootschap haalden voor diverse kotters verloren gegaan vistuig naar boven. Tevoko or ganiseerde toernooi: de wisselbeker wist het op Texel te houden Oudste in gezetene, mevrouw Kievit-Kuijper, overleden. Ondermijning bodem haven fuik gestopt door leggen van zinkstuk. Rumoer om toelatingsbeleid van „De Toekomst". Brandweer schaft poeder- April Burgemeester Sprenger feestelijk in gehaald. IH. Daalder Zonen begon met bouw nieuwe AiMRO bankkantoor. Texel offerde ƒ36.000,voor de actie „Kom over de brug". Dr. Rozemond door ds. Buskes bevestigd als predikant van de Herv. kerk te Oosterend. Ds. Visser deed intrede te Den Hoorn. De woningbouwvereniging besloot geen woningen aan huurders te verkopen. De heer S. Visser was 60 jaar werk zaam bij de firma Lunter. De gymver eniging Texel organiseerde Koningin nedag te Den Burg. Begonnen werd met de aanleg van Knmpenerwaard- kruisingen in de Pontweg. De speelzaal van Hillen te De Koog veranderde in de bar „Vat 69". Texel beleefde druk ke Paasdagen: Teso vervoerde 56% auto's méér. Texels Museum nam nieuw zeehondenbassin in gebruik. Het parkeerprobleem in Den Burg en De Koog werd succesvol aangepakt dooi het instellen van blauwe zones. De 5- jarige Simone M. Klute uit Heiloo werd op de Ruysweg aangereden en kwam cm het leven Op 6 mijl ten westen van Camperduin sloegen twee jonge vissers Bernard v. d. Knaap en Anton Scha- gen overboord en verdronken. Pastoor Scholten te Oudeschild vierde zilveren priesterfeest. Van de parochianen kreeg hij een auto cadeau. Het elftal van de Sint Jozefschool werd schoolvoetbal- kampioen 1968. De heer G. Rump kocht voor ƒ76.000,het pand van de erven Boekei in de Parkstraat en maakte er het café „In den grooten slockvan. In bet afgelopen jaar werd door aannemer Drijver hard gewerkt aan het nieuwe raad huis. In het komende jaar zal het werk wor den opgeleverd. blussers aan voor bestrijding oliebran- den. Woningbouwveremging besluit mondeling te blijven stemmen over za kelijke kwesties. Havengebouw 't Horntje officieel in gebruik. Voortdu rende actie voor het open houden van landweggetjes. Officier van justitie verbiedt experimenten met Optica-spel in De Koog. Gouden eremedaille1 voor onderwijzeres mej. v. d 'Heuvel. Juli Voorproefje van bouwvakdrukte: 7 uur wachten in Den Helder. Koger- strand voor gezinnen volgeboekt. Bur gemeester opent beatseizoen Sarasani De heer D. M. Vlas neemt als leraar De bouw van de mosselverwater- plaats kon beginnen. Kosten 4,7 mil joen. Het laboratoriumgebouw van dit complex is inmiddels gereed zodat on derzoekingen kunnen beginnen. De ge meente voerde actie tegen het toene mend vandalisme onder de jeugd. De muziekvereniging „Excelsior" bestond 60 jaar. Bij de viering werd het popu laire korps met geschenken overladen. Op Valentijnsdag werd de 'heer Joh. K. A. Schreuder onderscheiden met de Va- lentijnprijs voor zijn werk onder de Amsterdamse Jordaanjeugd. Het plan kwam van de grond om alle Texelse waterschappen per 1 januari 1969 sa men te voegen. De realisering van dit plan werd vertraagd als gevolg van be zwaren die door betrokken polders te gen bepaalde onderdelen zijn ingediend De heer E. Noordijk was 50 jaar die renarts. In „De Oranjeboom" werd een radio-avond met Roel Balten gehou den. Na 7 jaar voorbereiding kon de heer P. Keijser beginnen met de bouw van zijn 64 kamers tellende apparte mentenhotel „De Pelikaan". Verenigin gen brachten meer dan ƒ2000,bijeen voor een gedenkteken aan wijlen bur gemeester De Koning. De Noormannen aanval, onderdeel van de Oosterender feesten, kwam voortijdig in de (lande lijke) publiciteit. De bouw van een ge meenschapscentrum te Oosterend kon beginnen. Teso zag zich gedwongen de bustarieven te verhogen. De door de heer KI. Minnes waargenomen „eerste lepelaar" bleek naderhand een vaste wintergast te zijn. De heer L. J. Pieter- se, chef van het AH-filiaal te Den Burg werd bij zijn 40-jarig jubileum .met de zilveren medaille O.N. onderscheiden en de Onyx^medaille van het bedrijf. Maart S.V. Texel ging de deelname aan de toto stimuleren door taarten te geven aan inzenders, die geen enkele uitslag juist 'hadden geraden. De strijd voor 't

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 10