ERGETEN NAMEN UIT EEN EN EEN VERDER VERLEDEN NABIJ i ii.mmki ws Viering Oud en Nieuw Fokke KeijserDirk CLoman en Leendert den Berger Het was een bewogen jaar voor de Texelse kotter visserij BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER DERDE BLAD TEXELSE COURANT MAANDAG 30 DECEMBER 1968 COPYRIC-HT STUDIO AVAN Neptuncs, god van dc zee, kijkt met sombere blik uit over de resten van wat eens de fraaie lusthof van „Brakestein" was. Wat verderop (foto rechts) temidden van verwaar loosde Rhododendrons, staat Ceres, de godin van de landbouwe met haar hoorn des over beds. Zal dit tweetal nog eens naar de Grocneplaats worden overgebracht? Als het nieuwe jaar een half uur oud is, begint in City-theater de verto ning van de spektakelfilm „Koningen van de zon", een verhaal uit de tijd der Inca's. Een uitvoerige beschrijving van de inhoud kregen onze lezers al in het vorige nummer. (Toegang boven 14 jaar). Woensdagmiddag, nieuwjaarsdag, draait een vrolijke rolprent voor jong en oud. „Stad op stelten" met Oliver Hardy en Stan Laurel. Het is niet nodig te zeggen, dat de film bestaat uit een aaneenschakeling van gekke gebeurte nissen. Deze keer hebben de „dikke en de dunne" de taak een jong meisje, Mary Roberts geheten, de eigendoms akte van een goudmijn te overhandi gen. Ze gaan op weg, maar Laurel kan zijn mond niet houden. De akte komt daardoor in verkeerde handen en het valt niet mee om het kostbare papier terug te krijgen. Voordat Stan en Ollie de akte weer in bezit hebben en aan de rechtmatige eigenaresse kunnen overhandigen, hebben zich heel wat komische situaties voorgedaan, waar aan de bioscoopbezoekers met niet al te hoge culturele verwachtingen met volle teugen kunnen genieten. (Alle leeftijden). André en Charlotte hebben een jacht met zeer bijzonder casco ontwonpen. Het blijkt een successchip te zijn, want de regatta van San Remo wordt met glans gewonnen. Maar André heeft nog een ander jaoht ontworpen. Als dat te water wordt gelaten zipkt het onmiddellijk; de berekeningen hebben niet gekloptAldus het begin van „Zo gezegd, zo gedaan", een amusante film, die woensdag-, zaterdag-, zondag en maandagavond en zondagmiddag wordt vertoond. De werf eigenaar is razend. Hij verscheurt echter niet al leen de tekeningen van het mislukte jacht, maar ook die van het succes- ontwerp, waarvoor reeds tal van or ders zijn genoteerd. Dit jacht „Le petit baigneur" móet koste wat het kost voor de werf behouden blijven. De meest dolle pogingen worden onderno men om de ontslagen ontwerper terug te vinden. Na veel ongelooflijke avon turen slaagt de werfeigenaar erin An dré weer voor zich te winnen. Het feit, dat nu de zeer merkwaardige familie leden van de ontwerper ook bij de za kelijke leiding van het bedrijf moeten worden betrokken, doet voor de toe komst echter het ergste vrezen. In de hoofdrol Louis de iFunes. (In kleuren alle leeftijden). OLIEBOLLEN OP OUDEJAARSDAG Traditiegetrouw zal de padvinders- groep „De Zwalkers" op oudejaarsdag weer oliebollen bakken. De oliebollen kunnen vanaf elf uur 's morgens wor den afgehaald bij het troephuis aan de Beatrixlaan. In Den Burg en ook in de buitendorpen wordt huis-aan-huis ge vent. OOSTEREND Ook „Excelsior" biedt op Oudejaarsdag oliebollen te koop aan en ook huzarenslaatjes, des kundig bereid door „tante Nout". De bollen kunnen van half drie tot half vijf in het Gebouw voor Chr. Belangen worden afgehaald. Bestellingen kun nen bij de leden worden opgegeven. Met genoegen vestig ik de aan dacht op de filmvoorstelling (City-theater) in de nieuwjaars nacht. De film begint om half één en is bestemd voor jongeren tus sen 14 en 25 jaar. Voor alle ran gen is de toegangsprijs ƒ1,25. Graag vertrouw ik erop, dat kinderen beneden 14 jaar oud-en- nieuw thuis vieren. Dat is gezel liger en minder riskant. Verder reken ik op de mede werking van de volwassenen bo ven 25 jaar. Het centrum van Den Burg is een aantrekkelijk ontmoetingspunt. Dat kan het ook vóór en na de jaarwisseling zijn, mits wc ons verstand ge bruiken. Vorig jaar is bewezen, dat het mogelijk is. Van harte hoop ik, dat het ini tiatief van mej. Pen en de Stich ting Cultureel Werk Texel ook dit jaar een sukses wordt. Texel, 28 december 1968. Dc burgemeester van Texel, W. H. Sprenger innerend aan het wapen van Den Burg. Een mooi hardstenen voetstuk van een zonnewijzer en enkele andere sculpturen zijn ook nog in de tuin te vinden. Niet uitsluitend als een eerbetoon aan Den Berger, eerder om te komen Toen in het jaar 1906 Fokke Keijser zijn 25-jarig jubileum als wethouder vierde, schonk hij een stukje grond ter grootte van twee aren aan de ge meente Texel om te gebruiken bij een verbetering van de toegang tot Den Burg ter hoogte van het tegenwoordige „Groentje". Dit voorbeeld, voortko mend uit echte burgerzin, heeft helaas maar weinig navolging gevonden. Bij opening van zijn testament, na dat hij in 1910 was overleden, bleek dat hij de gemeenschap opnieuw had bedacht, nu met een bedrag van f2000,vrij van successierechten, ter verfraaiing van Den Burg. Slechts één voorwaarde had Keijser gesteld: de gemeente zou te allen tijde het graf, waarin hij met zijn vrouw rusten zou, moeten onderhouden. Wij nemen aan, dat dit graf ook nu nog bestaat en dat de gemeente de voorwaarde is blijven vervullen. Er bestaan nu eenmaal voor ons óók verplichtingen tegen over het voorgeslacht en tenslotte heeft de gemeenteraad het legaat in zijn zitting van 3 maart 1910 met al gemene stemmen aanvaard. Nu is de naam Fokke Keijser vrijwel in de ver getelheid geraakt, zodat men kan na gaan, hoe het andere namen verging, veel ouder nog, die eens op het eiland een bekend klank hadden en met ere werden genoemd. Burgemeester Pieter Keijser Szn. overleed in 1864, hij werd opgevolgd door Dirk Cornelis Loman, een man, die aanvankelijk als volontair werk zaam was op de hoeve Ruimzicht aan de Hoofdweg. Hij was getrouwd met de Texelse Maria Kievit en hij bleef tot 1889 burgemeester, een kwarteeuw lang dus. In de jaren 1888-1897 was hij ook dijkgraaf van de polder Eierland, en na zijn Texelse jaren, toen hij zich gevestigd had in Amsterdam, was hij nog een jaar lid van Provinciale Sta ten. Deze domineeszoon heeft een zeer werkzaam leven gehad wat o.a. blijkt uit zijn vele nevenfuncties. Als bij veel Texelse burgemeesters ging zijn belangstelling uit naar goed onderwijs. Hiervan getuigde de school aan de Burgwal, die in 1873 werd ge bouwd en waarvan de eerste steen, zoals er op vermeld staat, -door D. C Loman werd gelegd. Het gebouw had geen bijzondere waarde, dezer dagen is het grotendeels afgebroken. De her denkingssteen is wel van waarde, om dat ze de herinnering levend houdt aan een man, die veel, zelfs zéér veel voor zijn Texelaars heeft gedaan. Het eiland is bepaald arm aan gedenkste nen, herinnerend aan het verleden en aan leden van ons voorgeslacht, die zich voor de gemeenschap verdienste lijk hebben gemaakt. Loman's naam en daden zijn praktisch vergeten, men weet niet eens meer hoe hij zich ten tijde van de grote economische crisis in de tachtiger jaren van de vorige eeuw beij verdere om vele tot wanhoop gedrevenen steun te verlenen. Vooral in Eierland scheen de toestand hope loos, honderden zochten hun heil in emigratie naar Amerika. Vergeten is het waardevolle rapport dat Loman over het eiland aan de landsregering heeft uitgebracht. Pas in 1890 ver scheen het in druk, een exemplaar be vindt zich in het gemeentearchief. Aan het einde van zijn rapport geeft hij een samenvatting nadat hij in vele bladzijden de oorzaken van de achter uitgang heeft besproken en wijst hij wegen, die tot verbetering kunnen leiden. Toen een jaar of tien later van een echte opleving in de eilandecono mie sprake was en veel nieuws tot ont wikkeling kwam, zijn Loman's aanbe velingen voor verschillende taken bij na alle gevolgd. Er kwamen betere pachtcontraeten, men ging meer kunst mest gebruiken, het geld- en crediet- wezen werd beter geregeld o.a. door de oprichting van een coöperatieve bank en met het geven van vakonderricht werd een begin gemaakt. Loman's naam is het waard om aan de verge telheid ontrukt te worden. Brakestein, genoemd naar het ge slacht Braak, welks leden veelal als hoge officieren de oorlogsmarine heb ben gediend, is in 1786 door Leendert den Berger tot een typisch achttiende eeuwse buitenplaats gemaakt. Van de mooie tuin met kunstig geschoren heg gen, met gazons en velerlei soorten bomen en van het voorname huis is niet veel overgebleven. Den Berger leefde in een tijd dat het land door partijschappen verdeeld was, overal stonden patriotten en pnnsgezinden fel tegenover elkaar. Toen de patriotten met behulp van hun Franse vrienden op Texel de macht in handen kregen, verweten zij Den Berger dat hij een „baantjesjager" was. Bekleedde hij niet dertien verschillende betrekkingen, die het mogelijk maakten op Brakestein een grote staat te voeren? Bijna twee eeuwen later weten wij dat Den Berger voor het eiland een man van grote verdienste is geweest, vér uitstekend boven zijn omgeving. Het laat ons onverschillig hoe destijds zijn politieke opvattingen waren, wij beoordelen hem naar zijn daden. De patriotten veroordeelden hem als een felle oranjeklant, ze noemden hem zelfs „de vloek van Texel". Wij in onze tijd weten dat de „Opzichter van 's Lands Werken" een buitengewoon kundig man was. Zijn vele nagelaten handschriftkaarten, soms in mooie kleuren, brengen ons nu nog in ver rukking. Het is jammer dat ze in het archief van de Amsterdamse Universi teitsbibliotheek wat moeilijk bereik baar zijn. Enkele zouden heel goed ge reproduceerd kunnen worden, ze zou den een aantrekkelijkheid vormen voor de vertrekken waarin de technische diensten van de gemeente onderge bracht zijn. Naar plannen en tekeningen van Leendert den Berger is de haven van Oudeschild gemaakt, een haven, die een later geslacht tot de helft van zijn oorspronkelijke oppervlakte heeft te ruggebracht. De verlenging van de Schilsloot van het Jeneverbuurtje tot de haven was ook zijn werk. De be doeling hiervan was, dat niet alleen grote schepen op de rede, maar ook de visserlui en de kaagschippers voor wie de haven in de eerste plaats bestemd was, daar gemakkelijk het zoete water konden innemen dat in grote vaten werd aangevoerd uit de putten bij Brakestein. Brakestein is tegenwoordig maar een schim van wat het eens is geweest. In de oude tuin herinneren twee grote en knap gebeeldhouwde figuren op zware voetstukken, hier en daar beschadigd of met mos overgroeid nog aan de man die eens „eerstaanwezend ingenieur" op Texel was. De beelden zijn volgens sommigen voorstellingen van Ceres, de godin van de landbouw en van Nep tunes, de god van de zee. Wij echter houden het er op dat ze zonder meer Het Land en De Zee symboniseren, het land en de zee waar Den Berger zijn werk vond. Een der beelden draagt een hoorn des overvloeds en is getooid met een gekanteelde kroon, sterk her tot een synthese van dc nieuwe en de oude tijd zouden naar onze opvatting de beelden geplaatst kunnen worden voor het nieuwe raadhuis op de Groe- neplaats.dat langzamerhand zijn vol tooiing nadert. Vóór ze geheel tot ver val komen zou een vrij kostbare restauratie nodig zijn en allicht zou de plaatsing in overleg met de architecten dienen te geschieden. Tot welgevallen van de Texelse burgerij en om ervan te getuigen, dat men leeft in het heden, echter beseffend dat dit heden onver brekelijk met het verleden verbonden is. VL. We kunnen ens haast niet voorstel len, dat er alweer een cijfer aan onze jaartelling is toegevoegd. Het was een jaar waarin zwarte dagen voorkwa men, ook voor wat de Texelse visserij betreft. Tot dusver mocht ik steeds bij de jaarwisselingen melden dat de Texelse vloot voor ongelukken bewaard was gebleven, maar in 1968 zijn ons twee jonge mensen door een ongeluk ontvallen. Ze raakten door onopgehel derde oorzaak overboord en verdron ken. Een troost was dat wij hun stoffe lijke resten hebben kunnen bergen om aan de aarde toe te vertrouwen. Dat kan niet worden gezegd van de omgekome nen van de vergane UK 91. Het schip verdween met man en muis in de diepte. Dc kotter werd bij toeval door de marine ontdekt, maar bij een dui- keronderzoek bleek dat zich in het schip geen slachtoffers meer bevonden. Moge dc nabestaanden de kracht krij gen de verliezen te dragen. serij is de garnalenvisserij, zo bleek weer eens overduidelijk. De kleine, specifieke garnalenschepen worden door het uitreiken van garnalenver- gunningen aan grotere noordzeekotters in de hoek gedreven. Iedere kotter, ook de allerzwaarste, kan nu tijdens de wintermaanden de garnalenvisserij be oefenen. Het resultaat; enorme aanvoe ren en een enorme doordraai van gar nalen. Nee, met een dergelijk beleid kweekt men geen gezonde bedrijven. De nog steeds in experimenteel sta dium verkerende garnalenpelmachine zou in deze situatie verbetering kun nen brengen. Moge voor deze tak van visserij 1969 uitkomst bieden. Dit korte overzicht wil ik besluiten met alle Texelaars, in het bijzonder mijn collega-vissers een gezegend nieuwjaar toe te wensen. J. TH. BOOM Wat de visserij overigens betreft zijn er naast goede ook enkele minder goede dingen te vernielden. Enkele schippers hebben de strijd moeten sta ken en hebben hun schepen verkocht. Gedwongen door pech en het niet kun nen oplossen van het bemannings- vraagstuk, moesten zij hun bedrijf be ëindigen. Niet slecht Toch moeten we zeggen dat de Texelse vissers over het algemeen een goede boterham hebben verdiend. De tong was nog in voldoende mate te vangen al moet erbij worden opge merkt, dat de enorme toename van het gemiddeld aantal pk's per kotter daar niet vreemd aan is. Enkele nieuwe schepen werden aan de vloot toegevoegd en van elders werden enkele kotters overgenomen. Deze tweedehands kotters werden ge kocht door mensen die tot dusver steeds als knecht op deel hebben geva ren, een feit dat aantoont, dat 'het maatschapssysteem de mogelijkheden biedt om voor zichzelf iets te begin nen. De haringvisserij was voor lang niet alle schepen best te noemen. Er wer den enkele hoge besommingen ge maakt, maar van een best seizoen mo gen we niet spreken. Kwetsbaar Een heel kwetsbare tak van de vis- 195. Een poosje geleden hebben we de detective Shylock Hommeles, alias brigadier Piet, in de steek gelaten, ter wijl hij op weg was naar Rijkhuyzen. Eerst had hij met smidje Verholen wil len onderhandelen, maar toen had hij een ander plannetje bedacht. Hij had stilletjes zijn intrek genomen in de herberg en had net gedaan of hij een toerist was, die rust kwam zoeken in de eenzaamheid van de bossen in de buurt. Op die manier had hij opge merkt kunnen bespieden wat zich alle maal om en in het dorp en om de sportcomputer afspeelde. En blijkbaar was hij een bijzonder goede detective, want niemand had hem gezien. Hij was als het ware opgelost in zijn omgeving: niemand merkte hem op Ja ja, de brigges deed dus net of hij een soort vakantieganger was, die rust zocht in de bossen. Daar leek het ook werkelijk veel op, want elke ochtend héél vroeg ging hij wandelen. Doch denk dan niet, dat hij genoot van het gekwinkeleer van de vroege vogels. Niks hoor. Altijd was hij met zijn ge dachten bij de sportcomputer. „Er ontbreekt een belangrijk stuk aan de legpuzzelmompelde hij telkens weer. „En dat stuk heet Kille Bill.... Waarom houdt die zich zoge naamd zo rustig....? Gomperdepippel! De gedachte laat me maar niet los, dat Bill nog eens héél onverwachts komt opduiken om zijn slag te slaan. En terwijl hij zo peinsde, keek hij •dromerig van de Koerheuvel af de val lei van de Gravendrechtse Beek in. En daar hoorde hij plotseling stemmen Zingende stemmen van vrolijke solda ten, die van oordeel waren, dat ze eigenlijk veel beter bij moeder thuis hadden kunnen blijven.... En kijk, daar lopen ze. Het waren de kwartier makers voor de grote taptoe. Een dap- »pere troep

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 9