Cfroen '/wartsjexels in het harL, Dubbele Von Sion" voor Tevoko en Comité Oosterend Present Bejaardenhuizen: hoge verzorgingskosten Uitreiking tijdens geslaagde amusementsavond Laakbare verkooppraktijken van N.V. „Schoon Schip99 kinderstoelen Deze keer geen individuele prijs Bromfietsers gewond Soms f 800,-- per persoon Moerbeeks 82e JAARGANG No. 8332 JANUARI 1969 gare N.V. f/h Lange veld De RooU tbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbont; Coöp. Rail- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. Incasso. Advert: 18 ct per mm. In het afgelopen jaar hebben twee exelse groeperingen zich zodanige in- panningen getroost, dat zij door de tichting Cultureel Werk waardig wer en geacht om te worden onderschei en met de „Dubbele Von Sion". Za- erdagavond reikte burgemeester W. H. iprenger, voorzitter van de stichting, trofeeën uit: aan de volleybalver- niging „Tevoko" en aan het organi- atiecomité Oosterend Present. De uitreikingsplechtigheid was on- erdeel van een avond van gevarieerd musement, verzorgd door diverse erenigingen, die doorvoor waren uit- nodigd. Administrateur G. A. Oskam nauwelijks verstaanbaar wegens wei- eren van de geluidsinstallatie) ver welkomde de grote schare belangstel enden, die zich dus niet door mist of Jao-griep had laten weerhouden. Het vas de vierde keer, dat de Stichting ultureel Werk een dergelijke uitrei- ngsavond organiseerde. Met voldoe- ïing stelde de heer Oskam vast, dat de verenigingen aan wie in de afgelopen aren de Dubbele Von Sion werd uit reikt allen bloeien als nooit tevoren, wel een bewijs dat de jury serieus is jeweest bij de beoordeling. Naast het ïuldigen van bepaalde bijzonder ac tieve verenigingen of individuele per sonen heeft de uitreikingsavond ook tot doel het bieden van gelegenheid aan de verenigingen om van eikaars ctiviteiten kennis te nemen. Daarmee ordt de blik verbreed en wordt er aan bijgedragen dat de weg wordt ge- effend voor combinaties van bepaalde verenigingen, die hetzelfde doel na streven. Fanfare Van het Kon. Texels Fanfare, dat de avond met een muzikaal optreden zou openen, zei de heer Oskam, dat het er naar uitziet dat het korps de crisis van de laatste jaren te boven komt. Hoewel het nog te vroeg is om te juichen, kan worden gezegd, dat van de nieuwe jonge directeur P. Heertjes veel inspi ratie uitgaat. De heer Oskam felici teerde het korps met de onlangs aan gekochte instrumenten in lage stem ming, waarmee het voorbeeld van .Excelsior" werd gevolgd. Het fanfare bracht op voortreffelijke wijze een drietal nummers plus toegift ten geho re. Vooral de grappig klinkende, ritmi sche „Jam Session Story" deed het, hoewel niet foutloos gebracht, bij het publiek uitstekend. Met veel interesse werd de demon stratie van de judoclub Oosterend ge volgd. Trainer Bais vertelde het een en ander over judo en liet kleine en grote judoka's heup-, been- en schouderwor pen, alsmede armklemmen, beenklem men en verwurgingen demonstreren. Met trots vertelde de heer Bais, dat en van zijn pupillen, de 15-jarige Hans Boks, in zijn klasse 2e bij de kampioenschappen van Noordholland was geworden en vijfde bij de Neder landse kampioenschappen. „Volgend jaar hoop ik 'm kampioen van Neder land te hebben", aldus de heer Bais. Weerbare dames Af en toe weerzinwekkend was de demonstratie jiu-jitsu door dames. Uit gelegd werd dat jiu-jitsu een vorm van zelfverdediging is, waarbij men de te genstander zodanig te grazen kan ne men dat hij de lust tot aanvallen voor goed verliest De demonstratie was interessant, maar veel langduriger dan in het pro gramma was voorzien. Het volgende Mevrouw N. van Ilooni-Wcstdorp accepteert de trofee voor de volleybalvereniging Tevoko. onderdeel, optreden van de finalisten van het solistenkonkoers, begon dan ook ruim een uur later dan was ge pland. Kort maar krachtig was het stukje tamboertechniek dat Lodi Trap en Henk Beijert ten beste gaven. De tafeltennisvereniging Tetak had zijn op zichzelf weinig spectaculaire optreden wat opgefleurd door een paar beoefenaars van de tafeltennissport uit de twintiger jaren ten tonele te voe ren. Hoe het tegenwoordig gebeurt, zag men gelukkig ook. Een zeer stijlvol programma-onder deel was het optreden van het dames koor Den Burg onder leiding van de heer J. Visser. Een vijftal gezangen werd, hoe kan het anders, gevoelig en melodieus ten gehore gebracht. Eenakter Na de pauze voerden „De Duinkan- ters" uit De Koog een éénakter op: „De doos van Pandora". Volgens het programma was het een „griezel thriller" waarmee De Duinkanters het publiek drie kwartier in spanning wil den houden. Misschien dat het nieuws van alledag al zeer griezelig is, waar door we wat zijn afgestompt, maar zo bar erg was het niet. De climax en ontknoping van het wat gezochte ver haaltje waren nogal teleurstellend. Er werd redelijk goed gespeeld, vooral door de heer J. v.d. Kerkhof, die ook de regie voerde. De andere medespe lenden waren: de dames S. Kamp- Pranger, T. Bakker-Hopman en de heer A. Schoo. Volgde andermaal een optreden van winnaars van het solistenconcours: Klaas Modder (op de piano begeleid door de heer Krayma) en Janny Dros, begeleid door Femmy Timmer. Vooral het bugelspel van mej. Dros dwong veel respect af. Twee groepen Tenslotte kwam dan de uitreiking van de Dubbele Von Sion, door de burgemeester. Mr. Sprenger herin nerde aan de regels die zijn vastgesteld om voor de trofee in aanmerking te komen. Voorkomen moet worden dat de Dubbele Von Sion makkelijk kan worden verdiend; het ere-blijk mag niet devalueren. Voor dit jaar waren twee onderscheidingen aan groepen toegekend. Individuele prestaties wa ren er ook wel, maar niet van lande lijke betekenis. Tevoko kwam voor een Von Sion in aanmerking omdat de vereniging het afgelopen jaar vier kampioenschappen veroverde. Twee damesteams werden kampioen evenals het lieren- en adspirantenteam. Bo vendien bezette het eerste herenteam de tweede plaats in de competitie. Ook in ander opzicht gedroeg Tevoko zich zeer sportief, o.a. door het afstaan van trainingsuren aan andere verenigingen. Mr. Sprenger herinnerde eraan dat Te voko in 1966 is ontstaan uit een fusie tussen het katholieke GDS en de alge mene club „Texel". Door de fusie zijn de wedstrijdresultaten enorm gestegen, zodat gezegd kan worden dat deze maatregel juist is geweest en mogelijk een voorbeeld voor anderen is. De bur gemeester overhandigde de Van Sion aan mevrouw Van Hoorn-Westdorp, een der bestuursleden van Tevoko. De trofee voor het aktiecomité Oos terend Present werd overhandigd aan de heer Joh. C. Roeper. De burge meester stelde dat het driedaagse dorpsfeest van de afgelopen zomer uit stekend is geslaagd, vooral door de eensgezindheid van de bevolking die eraan meewerkte. Belangrijk werd het geacht, dat het feest was gekoppeld aan cultuur in de ruimste zin. Tot de evenementen hoorden een schilderijen tentoonstelling van Toon de Haas; het ruime batige saldo was een welkome bijdrage voor het Oosterender Ge meenschapscentrum VVV-KRANT VAN DE PERS Vorige week is het eerste nummer van 1969 van de VVV-krant „Voor Vrienden van Texel" van de pers ge komen en verstuurd naar adspirant Texelbezoekers en VW-leden. Zoals gewoonlijk ziet het tijdschrift er goed uit en geeft weer veel voor toeristen onmisbare informatie. Zeer geslaagd is de foto op de „cover", gemaakt door Texel-vriend D. J. Mus uit Zaandam. De plaat toont een stuk van de Slufter met een romantische baai. In het hel witte zand van het uitgestrekte gebied vermaken zich kleine groepjes bruin gebrande badgasten, duidelijk gezin nen, die zich in deze vrije zonnigheid volmaakt relaxen. Het is een van de ■beste propagandistische Texel-foto's, die wij ooit hebben gezien. Misschien wil meneer Mus een afdrukje maken voor de „toeristische tips" van de tele visie? De inhoud van de krant wijkt weinig af van het gebruikelijke pa troon. Naast de vele „vaste" adverten ties, waarvan de opmaak enigszins is gewijzigd, zijn artikelen opgenomen over sportvissen op Texel, Texels Mu seum, TESO-rondritten, de vogels, voorzieningen die Staatsbosbeheer heeft getroffen in de Dennen en de toeristische betekenis van de Wadden zee. Tractor verleende geen voorrang Vrijdagmiddag, tegen vijf uur, deed zich op de kruising Pontweg-Gerrits- landerdijk een aanrijding voor, waar bij de 16-jarige bromfietsbestuurdcr A.S.L. uit Eierland vrij ernstig werd gewond. Hij moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, evenals de 15-jarige B.J.B. uit De Koog, die er minder ern stig aan toe was. De jongens kwamen met vrij hoge snelheid over het fietspad uit de rich ting De Koog. Van de Gerritslanderdijk kwam de 28-jarige J.V. uit Den Burg die een tractor met iploeg bestuurde. V. zag de bromfiets maar kwam te laat tot stilstand. De brommer kwam onder de trekker terecht waarbij L. een been breuk en diverse andere verwondingen opliep. De aanrijding deed zich voor bij schemering en mist. De brommer moet aanmerkelijk harder hebben ge reden dan de maximaal toelaatbare snelheid. Een getuige verklaarde dat de jongens een met 68 km. per uur rij dende autobus met gemak hadden bij gehouden. Een onderzoek door de po litie heeft inmiddels aangetoond dat aan carburateur, cylinder, uitlaat en overbrengmeohanisme was geknoeid. IN 1920 bedroeg het aantal bejaarde Nederlanders ruim 400.000, dat was 5,9°/o van de bevolking. Nu bedraagt het aantal bejaarde Nederlanders circa 1.300.000, dat is ongeveer 9,8°/o van de bevolking en volgens de prognoses zul len er in 1980 1.600.000 bejaarden in ons land zijn, plm. ll,l°/o van de bevol king. De veroudering van de bevolking moge op zichzelf een verheugend ver schijnsel zijn, ze brengt natuurlijk vele problemen mee, o.a. op het gebied van huisvesting en verzorging. Een toenemend aantal bejaarden heeft behoefte aan een specifieke huisvesting in een bejaarden- of verzorgingstehuis. Alleen in 1968 werden zo'n 16.000 bejaarden in een tehuis opgenomen. De moeilijk heid is dat de verpleegprijzen een voortdurende stijging vertonen en soms een hoogte bereiken, die voor de meeste bejaarden onbetaalbaar mag heten. schillende tehuizen bestudeert, is het grote verschil in prijs van het ene ver zorgingstehuis vergeleken bij het ande re. Er zijn nu al bejaardentehuizen, die maandprijzen van ƒ600,tot ƒ300, per persoon rekenen! Het betreft hier inderdaad modern geoutilleerde tehui- waar overigens beslist geen over- HET BEHOORT tot de verantwoor delijkheid van de besturen om de prij zen voor de verzorging binnen de be taalbare grenzen te houden. Een van de dingen die direkt opvalt wanneer men de verzorgingsprijzen van de ver- Mr. Sprenger feliciteert de heer Joh. C. Roe per met de Dubbele Von Sion, die aan het organisatiecomité Oosterend Present toege kend. Mevrouw J. Feikema-Bakker te De Koog wil aktie voeren tegen de ver kooppraktijken van de N.V. Schoon Schip te Éerkel Rodenrijs. Deze N.V. waarvan de aandelen berusten bij de Stichting Iuvemus („Laten wij hel pente Rotterdambrengt waszeep, teakolie en aanverwante producten aan de man en keert de winst uit aan het landelijk jeugdzorgwerk. Volgens een woordvoerder van de N.V. worden vrij grote bedragen uitgekeerd aan instellingen die zich met de zorg voor gehandicapte kinderen bezig houden. Dokter Van Swol zou onlangs f20.000,- hebben gehad, evenals „Helpt elkan der". De N.V. heeft een aantal werk studenten in dienst die de mensen te lefonisch benaderen met de vraag of zij om het goede doel te steunen was- en zeepmiddelen willen bestellen. Wie iets bestelt, krijgt dit enige tijd later bezorgd, voorzien van de factuur. Mevrouw Feikema heeft echter de indruk dat dit systeem zeer gebrekkig werkt. Het komt volgens haar herhaal delijk voor dat mensen was- en zeep- middelen toegestuurd knjgen die ze nooit hebben besteld. Drie jaar geleden werd mevrouw Feikema telefonisch benaderd door de N.V.; zij bestelde bij die gelegenheid een bus boenwas. Het artikel werd enige tijd later keurig be zorgd. Nadien echter werd mevrouw Feikema herhaaldelijk door de werk studenten opgebeld, telkens met het verzoek of zij nog was- of zeepmidde len nodig had. Mevrouw had niets no dig en zei dat telkens heel duidelijk. In september werd na een dergelijk tele fonisch verkoopgesprek-zonder-resul- taat enige tijd later toch een doos met flessen teakolie bezorgd. Mevrouw Feikema slaagde er na veel vergeefse pogingen in in contact te komen met de Schoon Schip-organisatie en liet weten dat Z1J de olie niet wilde houden en niets meer met de N V. te doen wilde hebben. Wéér Donderdag j.l. werd door de VTB weer een niet bestelde bus was be zorgd, nu echter weigerde mevrouw Feikema het pakket. De vrachtrijder vertelde dat hij op meerdere adressen zendingen van Schoon Schip had ge bracht, maar ook daar werden ze ge weigerd. Op advies van de Nederlandse Con sumentenbond zoekt mevrouw Feikema nu contact met degenen die de Schoon Schip-ervaring met haar delen. Haar telefoonnummer: (02228) 305. Als zou blijken dat de Schoon Schip-organisa tie, misbruik makend van de bewogen heid die het goede doel verwekt, op grote schaal niet bestelde artikelen rondstuurt in de hoop dat de mensen ze zullen houden en betalen, kan er via het Consumenten Contactorgaan tegen worden gewaarschuwd. Bonafide Het Bureau voor Inzamelingswezen te Amsterdam kon ons alleen het be staan van de 7 jaar oude N.V. Schoon Schip bevestigen. Het bureau had de N.V. om inlichtingen gevraagd omtrent werkwijze, verdeling der gelden e.d., maar had daarop nog geen antwoord ontvangen. Men had niet de indruk dat het hier een niet bona fide organisatie betrof. Als de klachten juist zijn zou de oorzaak kunnen liggen bij de ver kopers (de telefonerende werkstuden ten) die zich mogelijk niet serieus van hun taak hebben gekweten. „Enkele keer" Wij hadden een telefoongesprek met -de heer De Smidt van Schoon Schip. Deze vertelde ons dat het wel eens „een enkele keer" voorkomt dat een pakket wordt gestuurd aan mensen die niets hebben besteld. „Maar dat is al tijd een vergissing, soms het gevolg van de taalbarrière. Met mensen in Brabant of Limburg komt dat wel voor In zulke gevallen zeggen we altijd stuurt u het maar terug op onze kos ten. Bij hotels komt het voor dat ie mand van het personeel wat bestelt. Als het pakket bij de baas wordt be zorgd weet deze van niets. Dat kan achteraf worden uitgezocht aan de hand van de factuurnummers; de naam van degene die de bestelling heeft ge daan wordt altijd genoteerd". maat van luxe heerst Maar daarnaast zijn er tehuizen, die nauwelijks minder zijn opgezet, die een maandprijs van ƒ300,a ƒ350,rekenen. Deze enor me prijsverschillen doen toch wel de vraag opwerpen, waarom sommige te huizen zulke exorbitant hoge prijzen in rekening menen te moeten brengen. Wat zijn de argumenten hiervoor? Personeelslasten EEN FACTOR waarop dan al gauw wordt gewezen is de stichtingskosten. Een tehuis met een zeker aantal inwo ners is bijvoorbeeld tien jaar geleden gesticht voor een bepaald bedrag. Nu zijn de stichtingskosten driemaal zo hoog geworden. Daardoor is een hogere rente verschuldigd, ook de afschrijving wordt groter, maar iedereen kan toch gemakkelijk nagaan dat deze verhoog de stichtingskosten alleen zulke enor me verschillen in maandprijs niet rechtvaardigen. Men wijst dan uiter aard op de z.g. variabele kosten. Met name de post voeding is hier van be lang. Het lijdt geen twijfel dat deze post de laatste jaren aanzienlijk is ge stegen en dit jaar als gevolg van de invoering van de b.t.w. nog meer zal stijgen. Maar het grote verschil in ver zorgingskosten wordt gevormd door de personeelskosten. Doorgaans worden de personeelslas ten (stijgende lonen en sociale premies) aangewezen als de factor, die de ver zorgingsprijzen zo doet opdrijven. Toch is het zaak om dit ogenschijnlijk zo voor de hand liggende argument zeer kritisch te bezien. Immers, in alle te huizen zijn de personeelslasten de laat ste jaren aanzienlijk gestegen. Hoe komt het dan dat in het ene tehuis de verzorgingsprijs veel meer stijgt dan in het andere? Arbeidsonderzoek IN VELE tehuizen meent men dat terwille van een goede verzorging het noodzakelijk is dat op elke drie of vier (Zie vervolg pagina 4) MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 25/2

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1