Curefeestelijk ontbonden i Spanjaarden zwaar gestraft voor jacht op Inca-schatten mm* khH '<v H Andere akliviteiten in 't Skiltje SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend 35 jaar geleden: De Pelikaan vloog in rekordtijd naar Indië en terug 5? U 'RvW; jCA"Cï OUDESCHILD De beatgroep „Cure", voorheen „The Creatures" is uit elkaar. Het zaterdag in 't Skiljc ge houden afscheidsbeatfeest had echter bepaald geen weemoedig karakter. Het was er drukker dan ooit en de jongelui vermaakten zich kostelijk, niet alleen met muziek van „Cure" maar ook met het nieuwe bandje „Free Love" uit De Waal en „Fashion House" uit Den Hel der. Verder werkte zangeres Nel Bruin mee. De aangekondigde protestzanger Willem Schot liet wegens ziekte ver stek gaan. In de dorpskamer van 't Skiltje was een tentoonstelling inge richt van foto's en plakboeken, herin neringen uit het 3'/s-jarige leven van de band. Er werden ook films gedraaid. The Creatures richtten zich in juni 1965 op. Van meet af aan wist de groep zich gesteund door een geestdriftige schare fans, die graag wekelijks naar het dorpshuis 't Skiltje kwam. Het was geen top-beat die de eerste tijd werd geproduceerd, maar een paar jaar later was het peil bepaald niet slecht Het repertoire bestond uit wat de jongeren noemen „ruige beat", hoe harder hoe beter. Met de naamsveran dering in „Cure" in september 1967 werd overgeschakeld naar een wat rus tiger genre. Merkwaardig is dat de groep in het begin vooral voor „ouder" publiek speelde, jongelui tot 20 jaar. De laatste tijd werd 't Skiltje druk bevolkt door jeugd van 14-18 jaar. Zowel Creatures als Cure hebben veel gedaan aan de entourage. Bijna altijd was 't Skiltje op originele wijze ver sierd en werd er gewerkt met licht- effekten. In het anders nogal sfeerloze dorpshuis kon zo de rechte beatatmos- feer worden geschapen. De groep be stond laatstelijk uit Flip Krajenbrink (solo-gitaar), Piet André Schagen (drums), Dick Koning (zang), Joop Ko ning (slaggitaar), Frits Bonne (basgi taar) en Egbert Roeper (saxofoon). Aanleiding tot het uit elkaar gaan van cure is het vertrek van Flip CURSUS „BETER BEWEGEN" IN DE KOOG EN OOSTEREND Op dinsdag 14 januari begint in Oosterend de cursus „Beter Bewegen" van het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties. De cursus omvat 12 lessen en wordt gegeven dooi; de hëer E. van Heijningen uit Heerhugo- waard. In Oosterend komen de cursisten 's middags van 14.00-15.15 uur bijeen in het dorpshuis. In De Koog van 15.30- 16.45 uur in de kantine van de camp ing „Om de Noord". Deelneemsters dienen zich tijdig op te geven; voor de Oosterender cursus bij mevrouw Ze- gers, Achtertune 12, tel. (02223) 458, en voor de cursus te De Koog bij mevrouw Plaatsman. Plevic'rstraat 33, tel. (02228) 471 De dames uit Den Burg worden verzocht zich bij de Oosterender cur sisten te voegen. De totale kosten be dragen ƒ10,per persoon. VEEL BELANGSTELLING VOOR VOLWASSENENKURSUS MUZIEKSCHOOL Voor de onlangs aangekondigde mu- ziekcursus voor volwassenen van de muziekschool hebben zich reeds 41 kur- sisten opgegeven. I.v.m. vakanties etc. zal de eerste les van de kursus niet deze week doah op woensdag 15 ja nuari a.s., aanvang 20.15 uur worden gegeven. He»t ziet er naar uit, dat de groep gesplitst zal worden. De lessen zullen worden gegeven door de heer P. Heertjes en/of J. J. Klein Bog, resp. directeur en leraar orgel/piano der muziekschool, en zullen worden ge houden in het overblijflokaal van de Jozefschool aan de Beatrixlaan te Den Burg. Belangstellenden kunnen zich nog tot woensdagmiddag 15 januari op geven bij de administratie van de mu ziekschool, tel. (02220) 2141 of ten kantore» van de Stichting cultureel werk Texel naast het postkantoor in de Parkstraat. De jeugdkoorklas van de muziek school te Oosterend is hedenmiddag begonnen in de Openbare Lagere School te Oosterend. Belangstellenden kunnen zich echter nog opgeven bij de leraar de heer J. J. Klein Bog. Deze foto iiKKiktcn we zaterdagavond in 't Skiltje toen „Cure" er zich voor liet laatst uitsloofde. Meer dan driehonderd jongeren waren erbij Krajenbrink naar Dordrecht, maar en kele andere bandleden hebben ook be sognes gekregen, waardoor voor het beatwerk te weinig tijd is overgescho ten. Niet stil De opheffing betekent niet dat het in 't Skiltje voortaan stil zal zijn in het weekend. Dick Koning zal zich bezig blijven houden met het organiseren van muzikaal en ander vermaak, waar bij hij rekening zal houden met de activiteiten van de jeugdsoos, die deze maand van start gaat. Het ziet er zelfs naar uit dat er in 't Skiltje straks méér zal zijn te beleven dan tot dusver. Dick weet zich verzekerd van de steun van het beheerdersechtpaar Bekker, waar aan ook de andere ex-Cure-leden goede herinneringen bewaren. Zondag 5 januari 1968 UITSLAGEN 4de klas A KNVB CSV-Texel 5—2 Afdeling Noordholland Tex. Boys-Ilpendam 15 Texel 2-BKC 2 3—2 WGW 3-Tex. Boys 2 9—1 CSV-TEXEL 5—2 Door ziekte» moest met twee inval lers worden aangetreden, zodat het elf tal nogal gewijzigd moest worden. Al spoedig na de aftrap nam CSV de lei ding door onvoldoende ingrijpen van Charles. Douwe Dijker zorgde direkt hierna voor de gelijkmaker na een goede pass van KD. Koorn. Nog voor de rust bracht CSV de stand op 21. Na de rust werd het al spoedig 41. Hierna bracht Jan Meedendorp met een ver schot de stand op 42. Even voor het einde werd het nog 52. Charles Ipenburg 9peelde een zeer zwakke wedstrijd, hij had zeker drie doelpunten moeten voorkomen. Arie de Veij en Kees Boot waren de besten aan Texel-zijde. De invallers Douwe Dijker en Pim Jimmink deden het voor de rust goed, maar hadden na de rust geen adem meer. TEXEL 2-BKC 2 3—2 He»t was geen beste wedstrijd. Wel waren de partijen vrijwel van gelijke kracht, maar verder dan de verdedi ging kwam men haast niet. Wel ont stonden er voor beide doelen gevaar lijke momenten en vooral Texel kreeg in het eerste kwartier prachtige kan sen. Na 15 min. wist Texel uit een vrije schop via Jan Raven door Peter Groen met een listig kopballetje de leiding te nemer}. Ook BKC werd een paar maal gevaarlijk, vooral door het slecht dekken in de Texel-verdediging Doordat bij Texel de aanvallen steeds over links werden opgezet, kon de BKC verdediging de baas blijven. Toen Peter zich door deze verdediging heen- werkte en op het doel afging, trapte een BKC-speler de bal in eigen doel: 20. Even voor de rust stuitte een bal van Guus Zegel z'n been terug, waarvan BKC profiteerde en de stand op 21 bracht. In de 2de helft probeerde BKC de achterstand in te lopen, wat na een IEDEREEN heeft wel eens van El dorado qehoord. Het betekent het goudland of ook wel het land van belofte, een land overvloeiende van weelde en rijkdom Eiqenlijk is de naam El Dorado fout, want het is een verbasterinq van ,,E1 Hombre Dorado", dat „de gouden man" betekent. Dit is ook de reden dat de duizenden die zochten naar El Doradohet nooit vonden en zij die er in de toekomst nog naar zullen zoeken, het ook niet zullen vinden. De qeschiedenis van „El Hombre Dorado" -de qouden man - daarenteqen berust op waarheid. Toen Columbus Amerika had ontdekt, beqaven zich veel avonturiers naar deze nieuwe wereld. Voor een qroot deel waren dit mensen, die nog al snel met hun wapens klaar stonden, qeen mensenleven telden en slechts belust waren op rijkdom en avontuur. De verhalen uit de Nieuwe Wereld droeqen er het nodiqe toe bij om hen ervan te overtui gen, dat zij daar in minder dan qeen tijd een fortuin konden verqaren. EEN van die verhalen betrof El Hombre Dorado. De inboorlingen van midden-Amerika en van het noordelijk deel van zuid-Amerika, die met de Spanjaarden in aanraking kwamen, ve'rtelden dat ver in het zuiden een gouden man leefde, die woonde in een paleis van zuiver goud. Zo'n verhaal was voldoende om ver schillende Spaanse avonturiers naar het zuiden te doen trekken om die myste rieuze gouden man en zijn woning op te sporen. De Spanjaarden zijn er heel dichtbij geweest, maar zij zijn zwaar gestreft tijdens hun rooftochten. De eerste Spaanse veroveraars vonden in het onherbergzame binnenland van het hedendaagse Peru en Bolivia het volk der Inca's. Dit volk had een hoge trap van ontwikkeling bereikt en was ver reweg het meest beschaafde volk van Amerika. De Inca's woonden in schit terende huizen, bouwden tempels en paleizen, terwijl zij over enorme hoe veelheden goud en zilver beschikten, dat zij uit de bergen haalden. De kost bare metalen werden door deze mensen slechts gebruikt ter opluistering Van hun godsdienstige ceremoniën, zelf hechtten ze er betrekkelijk weinig waarde aan. Gehuld in goudstof DIT VOLK had als leider een pries terkoning en wanneer in de bergen de godsdienstige plechtigheden plaats von den, begaf de vorst zich naakt, maar geheel bedekt met goudstof in een hei lig meer. De inboorlingen keken van een afstand toe hoe hun gouden man in het zonlicht glansde. Wij kunnen heel goed begrijpen, dat een dergelijke ceremonie niet naliet 'n zeer diepe» indruk te maken en spoedig verspreidde het verhaal van deze „gou den man" zich en kwam zelfs bij de inboorlingen van noord-Amerika te recht. De eerste die een poging waagde El Hombre Dorado te vinden, was Fran cisco Pizarro, de beruchte Spaanse ver overaar, die als onwettige zoon van een edelman in 1478 te Truxillo in Spanje werd geboren. Reeds geruime tijd had hij zwerftochten in de nieuwe wereld gemaakt. Toen hij van 't goud land hoorde, besloot hij dit in bezit te nemen voor de koning van Spanje, doch met het uiteindelijke doel zijn ei gen zakken er mee te spekken. Pizarro in wonderland IN 1531 zeilde hij met 200 krijgs knechten naar het wonderland en drong in het binnenland door. De in boorlingen ontvingen de vreemdelingen vriendelijk, maar al spoedig bemerkten zij met wie ze te doen hadden. Op meer dan afschuwelijke wijze hielden de Spanjaarden onder hen huis. Toen Pi zarro de kostbaarheden van de Inca's zag, kwam zijn hebzucht met dubbele kracht naar boven en hij vroeg links en rechts om geschenken. Gewillig vol deden zijn gastheren aan zijn verzoek. Het ghig echter te gemakkelijk en Pizarro kwam op een afschuwelijk plan om in één klap een fantastische rijk dom te verwerven. Hij nam de pries terkoning Atahualpa gevangen en dreigde hem te zullen doden. De vorst bood aan de zaal van het paleis waar in hij gevangen gehouden werd, tot de zoldering te vullen met goud en andere kostbaarheden, wanneer de Spanjaar den hem zijn vrijheid zouden hergeven. Pizarro stemde in. Dagenlang kwamen de volbeladen lastdieren tot ver uit het gebergte en brachten ongekende schat ten aan. Pizarro dit ziende, begreep, dat de Inca's over nog veel meer moesten be schikken. Hij wilde alles hebben. De koning weigerde. Toen liet de rover hem op 29 augustus 1536 door wurging om het leven brengen. Zijn helpers richtten een groot bloedbad aan onder de inboorlingen. Een vloek DE UITWERKING was natuurlijk negatief. De overlevenden vluchtten naar het binnenland en geen enkel lastdier met kostbaarheden kwam nog bij Pizarro aan. Inboorlingen en kost baarheden werden in veiligheid ge bracht. Hoe de avontuurs ook zochten, het goud van de Inca's was als bij to verslag verdwenen. Op hun terugtocht namen de Span jaarden de eerder verworven kostbaar heden mee, maar dit werd hun nood lottig. De door de Inca's uitgesproken vloek over ieder die zich van hun schatten zou trachten meester te maken werd bewaarheid. Het grootste deel van de veroveraars kwam op de terug tocht om het leven. Her en der werden de kostbaarheden verspreid en slechts een zeer klein deel bereikte de kust, alwaar de Spanjaarden nieuwe rampen troffen. Zo hebben in de loop der eeuwen, evenals Pizarro, duizenden naar het goud en de rijkdommen van El Dorado gezocht, doah men vond niets. Slechts ongeluk en rampen waren het deel van de zoekers. De errkele kostbaarheden in bezit der musea tonen ons echter, dat het verhaal van El Hombre Dorado en de geschiedenis van Pizarro op waarheid berusten. kwartier gelukte. Toen Frits de bal naar de reeds uitgelopen Guus terug speelde, kwam BKC tot 212. Het bleef spannen. Vlak voor het einde een aan val over rechts, een voorzet naar Jan Raven, die de bal achter de doelman werkte. 32 dus. TEX. BOYS-ILPENDAM 1—5 Ilpendam heeft het verschil op de ranglijst met een duidelijke overwin ning waar gemaakt. Het eerste kwar tier was er van een overwicht nog weinig sprake. Door ziekte van doel man H Witte speelde de Boys-achter hoede met reserve-keeper H. Hin on zeker. Ilpendam nam door N, Hinke de leiding na mistasten van de doelver- dediger. De Boys maakten spoedig ge lijk door een mooi doelpunt van Th. v. Heerwaarden. Hierna volgde een pe riode van duidelijk overwicht van Il pendam. N Hinke, J de Boer en we derom N. Hinke brachten de Ilpendam- mers op een veilige 14 ruststand. Na de rust wogen beidé partijen goed tegen elkaar op. De Boys zetten vaak de buitenspelval open Toch kon P. de Goede de stand op 15 brengen, nadat éénmaal doelman H. Hin door een fraaie safe en éénmaal de doelpaal een hogere score in de weg stonden. Scheidsrechter Douma leidde sportieve ontmoeting correct. iXEL ZDH-NIEUWS Afgelopen zondag is een oefenv strijd gespeeld tussen twee ZDH- tallen in combinatie. Het was een tige wedstrijd, waarbij bleek dat de conditie van de meeste spelers wel iets mankeert. Als een ieder vrijdags om 8 uur komt trainen, daar zeker verbetering in komen. Op dinsdag 14 januari organis» ZDH een klaverjasdrive in „Lot manswelvaren", aanvang 8 uur. avond is voor ieder toegankelijk. In siding ijzen ging ,ijsch< Boo: tel. I teles ndia' Vi ngel loom Spil BI >tis, lersti tele tl Col telef pauze zal een verloting gehouden n> den ter versteviging van de kas. EVANGELIESAMENKOMST Volle Evangelisamenkomst op vrij< 10 januari 8 uur in het Rode Kruis npen bouw, Jonkerstraat, Den Burg. SCHIETOEFENINGEN Zeegat van Texel. Ligging schietl rein C 52°52,5'N - 4°42,8'E In het tijdvak van 6 t/m 31 janu 2220 1969 zullen op werkdagen van 0{ klori tot 17.00 uur M.E.T., van boven tte-i noemd terrein schietoefeningen wort j gehouden met lichte luchtdoelartille al >r ge elde tdijk, kooi mo (har n, keul neub Sd- r XI HET JAAR 1933 spoedde zich ten einde. De kalender wees zaterdag 30 december. Morgen zou het zondag en tevens oudejaarsdag zijn. Maar op deze winteravond hadden wij ons naar Schiphol begeven, hoewel de weersge steldheid allerminst daartoe lokte. Een zware mist hing over het kleine vlieg veld en het was bar koud. 20.000 man stonden op Schiphol en de rest van Nederland zat aan de radio, te luisteren naar de verslaggever, die met verijsde stem trachtte de tijd zo goed en zo kwaad als het ging te vul len. Vliegtuiggeronk DAN, opeens, geronk van vliegtuig motoren. Zou hij het zijn? Ja, hij moest het zijn, de Pelikaan, de trotse K.L M.- vogel, die in kampioensvlucht uit Indië is gekomen en nu dan eindelijk zal lan den op vaderlandse» bodem. Maar zover is het nog niet. Het geluid der motoren sterft weg en de Pelikaan verdwijnt weer uit het gehoor. Geen wonder: je kunt bijna geen hand voor ogen zien, zo dicht is de mist. Hoe ter wereld moet een vliegtuig in zulke omstandig heden landen? Maar het gezoem der motoren na dert opnieuw, zwelt aan.... Zal het nu lukken? Helaas, het 'kan niet, het gaat niet. Drie kwartier cirkelen Smir- nof en zijn teamgenoten boven Schip hol en omgeving rond. En dan ineens, zonder dat iemand er op verdacht is, ineens doemt de machine op uit de mist, taxiet over het vliegveld en staat daar in al zijn Vliegende Hollanders glorie voor ons. Het enthousiasme kent geen grenzen. Het gejuich is niet van de lucht. Het is gelukt. De voorgeschiedenis VAiN DER HOOP en Van weerden Poelman hebben wat de Indiëvluchten betreft in 1924 het spits afgebeten. 54 dagen na hun vertrek op 1 oktober van dat jaar kwamen zij met de eerste post uit Nederland op Java aan. Maar zij hadden na hun noodlanding in Bulga rije een maand lang moeten wachten op een nieuwe motor, die per trein uit Nederland moest worden aangevoerd. In Indië werd de trouwe Fokker gede monteerd en per schip naar Nederland teruggezonden De eerste retourvlucht naar Indië vond pas in 1927 plaats. Op initiatief van de Amerikaanse miljonair van Ne derlandse afkomst, Van Lear Black, jvloog Geyssendorfer in 16 dagen er heen en in 18 dagen terug. In 1928 werden enkele proefvluchten gemaakt, in 1929 werd een veertien daagse /proefdienst en in 1930 een ge regelde veertiendaagse luchtdienst in gesteld. Eerst duurde de reis nog twaalf dagen; in 1932 was dit al teruggebracht tot negen dagen. En toen kwam dan het beroemd geworden jaar 1933, met de z.g. kerstvlucht van de Pelikaan. Prestatie en praktijk DE LUCHTVAART stond in feite nog in de kinderschoenen en men wilde het publiek meer interesseren voor de mogelijkheden, die hier lagen Dat kon door het verrichten van grote, tot de verbeelding van iedereen sprekende prestaties. Zo'n prestatie zou zijn, de ter gelegenheid van Kerstmis door Ne derlanders aan in Indië vertoevende familieleden geschreven brieven binnen enkele dagen daarheen over te brengen en de brieven van de familieleden uit Indië nog vóór het nieuwe jaar begon, te doen bezorgen op de adressen in het moederland. Maanden van tevoren al werden er regelmatig proefvluchten gemaakt, de laatste tijd uitsluitend met de beman ning die voor de recordvlucht was aan gewezen: de vliegers Iwan Smirnoff en Piet Soer, de radiotelegrafist C. H van Beukering en de boordwerktuigkundi ge J. H. H. Grosveld. Fokker had een nieuwe machine ontworpen, de FX Zil vermeeuw, die met een snelheid van 250 km. per uur het luchtruim kon doorklieven; dat was 60 km. meer dan zijn vorige creatie, de F XVTII Pelikaan En dus zagen Plesman en zijn mannen de toekomst met vertrouwen tegemoet. De grote dag DE DAG van vertrek, de grote dag, brak aan. In de nacht van 17 of 18 de- 1 agei gezc >erd Miei ko( 2 prijs uit hl in 1 ekri v >ort< G C [ari cember stonden K.L.M.-officials autoriteiten huiverend op het platvoi voor de grote Fokker-hangar op Schjblau hol, om |de bemanning uitgeleide doen. De 300 zakken met totaal 31.0 poststukken werden ingeladen. En t< loog wijl de machine nog eens een laat inspectie onderging, nodigde de h( Plesman dr. ir. M. H. Damme, dir^ba; teur-generaal van de P.T.T. en ir. Stephen, directeur van Fokker, uit, 1 interieur van de Zilvermeeuw te specteren. Om drie uur zou de „kist" vertre ken en kwart voor drie sloeg wer meester Henk van Veenenidaal de ma~y toren aan. Hij ontdekte onmiddelli; dat er iets met de middelste van drie niet klopte. Algemene ontstelten En na nauwgezet onderzoek bleek, d het euvel ook maar niet een-twee-di was te verhelpen. Kerstvlucht maar afgelasten? Maar de K.L.M. was op dergelij gebeurtenissen voorbereid. Er stond reservetoestel klaar: de Pelikaan, km. per uur langzamer. Dat werden een afstand van een slordige 15.000 ki in totaal heel wat uurtjes tijdverli» Maar ja, wat moest men? Smirnoff en Plesman hakten knoop door. Dan maar met de Pelika. de lucht in. Het overladen van de po begon. Om half vijf, anderhalf uur ter dan in de bedoeling had gelege koos de PH - AIP, luid toegejuicl door de van kou bibberende aanWez gen, het luchtruim. Dc grote vlucht SMIRNOFF zelf heeft over de vluel verteld. De koene K L.M.-ers hadde gedurende grote gedeelten van de tocl n met zeer zwaar weer te kampen, moesten soms wel op 5500 m. hoogt vliegen, waar een temperatuur heerst van 30 graden onder nul. Daar kon d verwarmingsinstallatie niet tegen oj }ec De vliegers zouden letterlijk bevrore zijn in hun cockpit, wanneer zij elka; niet om de tien minuten hadden afg> wisseld. Beurtelings probeerden Smii noff en Soer zich in de tijd, dat ze ni( achter de stuurknuppel zaten, weer ee beetje op te warmen Op de 14 tussenlandingsplaatsen guii|, den ze zich niet langer dan drie kwaï tier a een uur rust en dan ging he weer verder. Kou, slaap, vermoeidhei. mochten er geen oorzaak van worder dat het gestelde doel niet werd be reikt. En zo landden ze op vrijdag, december om 16.23 uur plaatselijke tijild op Tjililitjan, het vliegveld van Bat via. Honderd uur en veertig minute had de vlucht geduurd en drie kwar van deze tijd waren ze in de lucht ge weest. De ontvangst op het vliegveld vailu Batavia was overweldigend. De beman eer ning werd met kransen omhangen op de schouders van de saamgestroom de menigte van het vliegveld gedragen ad< fit De terugreis EN TOEN kwam de terugreis. Voora I na Marseille begon de ellende: mist duisternis, ijsvorming, een tijdelijk uit vallende radio. Doodmoe, maar met tanden op elkaar, bereikten ze Amster dam. Drie lange kwartieren moester ze nog rondcirkelen voor ze de „kist' aan de grond konden krijgen. En toer ze dan eindelijk met stramme benen trouwe toestel verlieten, was de eerste die hen begroette Albert Pieman, de man van de K L.M. Ze hadden er nog )ei vijf minuten korter over gedaan danf op de heenreis. De post uit Indië werd door vrijwil ligers van de P.T.T. nog op zondag, dus] vóór het nieuwe jaar aanbrak, bezorgd 'u op de adressen in het moederland. Ko- 0 ningin Wilhelmina benoemde prompt alle vier leden van de bemanning van de Pelikaan tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het was de eerste maal dat er geen verschil meer werd ge maakt naar rang bij het toekennen van een onderscheiding. Van de vier bemanningsleden is J. H H. Grosfeld het langst in leven geble ven. Soer kwam enkele maanden na de vlucht om bij een vliegtuigongeval. Van Beukering stierf in een concentra tiekamp en Smirnoff stierf in 1956 en kele jaren nadat hij gepensioneerd was op Mallorca, waar hij de laatste tijd van zijn leven doorbracht. ud Ruj t SC all Zjlt'h ja Cer b'. ent 1\ lai Ri les cel. lel ij- l)er I >er I I 1 1 al

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2