Oude liefde BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTE1 Santa Claus was op Texe Op Texel „bloembollendag" VERVOLG VAN PAG. 1 5? 5? K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870 HOGE VERZORGINGSPRIJS IN VELE BEJAARDENTEHUIZEN bejaarde inwoners er één personeelslid is. Er zijn echter ook vergelijkbare te huizen, die een personeelsbestand van 1 op 6 of 7 bezitten, zonder dat men kan zeggen dat daar de verzorging minder goed is. Het zou dan ook zeer gewenst zijn dat men in navolging van het ziekenhuiswezen ook in de bejaar dentehuizen eens een systematisch ar- beidsonderzoek zou instellen. Mogelijk zou men dan kunnen komen tot een meer doelmatige werkwijze, die perso- neelsbesparend zou kunnen werken. De bezetting zou dan ook beter aan de werkelijke behoeften kunnen worden aangepast. Helaas heeft men bij het be jaardenwezen tot dusver nog niet tot een dergelijk onderzoek besloten. Toch zal men deze weg moeten inslaan, dat brengt ook de verantwoordelijkheid ten Voor de drie Texelse bejaarden tehuizen gelden sinds 1 januari 1.1. de volgende pensionprijzcn (per maand) RUSTHUIS SINT JAN Eénpersoonskamer ƒ360, Tweepersoonskamer 540, Bij langdurige ziekte waarbij ver pleging op de (eigen) kamer no dig is, wordt ƒ110,per persoon per maand extra berekend. Entreegeld bedraagt voor zowel één- als twcepersoonskomers ƒ250,per kamer, waarvan bij overlijden of bij vertrek ƒ200, wordt gerestitueerd. GOLLARDS RUSTOORD Eénpersoonskamer 385, Tweepersoonskamer ƒ595, Tweepersoonskamer bij gebruik door één persoon ƒ470, Entreegeld ƒ200,per persoon. Voor verpleging bij langdurige ziekte op eigen kamer of in spe ciale ziekenkamer worden geen extra kosten in rekening gebracht „HUIZE IRENE'' Eénpersoonskamer 570, Tweepersoonskamer ƒ960, Entreegeld ƒ150,ƒ200,per echtpaar. Bij gebruik van speciale zieken kamer ƒ200,per maand extra. Het verschil tussen C. E. Gol- lardsrustoord en Sint Jan ener zijds en Huize Irene anderzijds is enorm. Eerlijkheidshalve dient te worden vermeld dat men in huize Irene meer comfort geniet. In tegenstelling tot de andere rusthuizen zijn de (ruimere) ka mers voorzien van eigen toilet. De mede daaruit voortvloeiende ho gere stichtingskosten komen in de pensionprijs tot uitdrukking. Voorts wonen in Huize Irene veel „urgente gevallen", zieke bejaar den, waarvoor naar verhouding veel verpleeghulp nodig is. De ziekenkamer in „Irene" is vrijwel voortdurend bezet. De hierdoor veroorzaakte extra personeels kosten zouden vervallen als de voortdurend zieke bejaarden in een verpleeghuis zouden kan nen worden ondergebracht dat als een zelfstandig geheel woirdt geëxploiteerd. Als dan 't verschil in pensionprijzcn nog opvallend groot is, zou er aanleiding kun nen zijn om een arbeidsonderzoe.k in te stellen waarover in bij gaand (op de algemene landelijke situatie betrekking hebben) arti kel wordt gerept. opzichte van de maatschappij met zich mee. Het is immers de samenleving, die uiteindelijk de hoge verzorgingsprijzen voor bejaarden moeten betalen, want de meeste bejaarden kunnen die prijs zelf niet opbrengen en ontvangen des wege bijstand van de (gemeentelijke) overheid ingevolge de algemene bij standswet. Men zal het er over eens zijn dat met die gemeenschapsgelden zo zuinig mogelijk moet worden omge sprongen. Daarom zal het wenselijk zijn dat de arbeidssituatie in de bejaar dentehuizen eens zorgvuldig wordt doorgelicht. Personeelsverloop groot VERDER zal men in sommige tehui zen een beter personeelsbeleid moeten voeren. Het personeelsverloop is som mige bejaardentehuizen is abnormaal hoog. Dit brengt een enorm personeels vraagstuk met zich mee. De staf van 'n groot bejaardentehuis moet soms uren per week besteden aan aanname en ontslag personeel. Natuurlijk is het bejaardenwerk erg zwaar en dit verklaart ten dele ook het grote personeelsverloop in de tehuizen. Aan de andere kant mag gesteld wor den dat er in vele tehuizen van een on duidelijke functieverdeling en -om- schrijving sprake is, hetgeen vanzelf sprekend het grote personeelsverloop aanzienlijk in de hand werkt. Men zal daarom in de tehuizen moeten begin nen met een duidelijker taakomschrij ving voor de verschillende personeels leden. Daardoor zullen de medewerkers meer plezier in hun werk krijgen, wordt het personeelsverloop geringer, wat °P zijn beurt de kosten weer zal drukken. Het heeft er de schijn van dat men in kringen van het bejaardenwezen soms al te gemakkelijk berust in het feit dat de verzorgingsprijzen zo om hoog schieten. Dat is de weg van de minste weerstand. Men zal meer moe ten zoeken naar methoden, die leiden tot een efficiëntere werkwijze en een beter personeelsbeleid. VLOOT WEER VERSTERKT OUDESCHILD Sinds het afgelo pen weekend is de Texelse vissersvloot een schip rijker. De gebroeders De Vries te Oudeschild hebben een twee dehands kotter gekocht, de UK 22 „Dirkje" die is uitgerust met een 400 pk. motor. KREUPEL GEDICHT Het vers „Bij de jaarwisseling" dat de heer W. J. Boon schreef voor het oudejaarsnummer van onze krant, is verminkt afgedrukt omdat enkele re gels in verkeerde volgorde waren ge zet. Met excuses aan schrijver en lezers plaatsen wij het vers daarom opnieuw. Nu dit jaar weer ten einde spoedt en straks is weggegleden, werpen w(j weer een ogenblik de blik in bet verleden. Wat in de wereld nu gebeurt wil ik hier niet beschrijven En zullen in gedachten dus, hier niaar op Texel blyven. Wy zien, dat bier 't vervlogen jaar veel vreugd' en droefheid bracht, En wordt er niet gemengd gevoel aan 't vliedend jaar gedacht. Het huw'lyk was voor menigeen een kostelijk beginnen, En bij geboorten gaf het vreugd' in vele huisgezinnen. Doch and'rcn bracht het zeer veel leed, zodat er velen treuren. By veler dood stelt men de vraag waarom dit moest gebeuren. In het verkeer werd ook dit jaar weer ecu hoge tol betaald, doordat op zee, langs weg, op straat, door mensen even werd gefaald. Eeu ieder kent zijn eigen vreugd en ieder eigen leed. Voor velen werd het vliedend jaar een dat men nooit vergeet. En nu staan wij weer aan 't begin van het pas begonnen jaar. Wij slaan, om toch weer voort te gaan, de handen in elkaar. Mijn wens is, dat aan Texel straks veel voorspoed wordt gegeven, En dat wy, in het jaar dat komt, geen narigheid beleven. W. J. Boon 8. „Schilders is dertel volk", citeerde Lot. „En jij? Schilder je ook?" „Ik? Nee. Ik hou niet van dillettan- tisme en ik ben geen genie." „Zelfkennis is e >n goed ding. D'r hing genoeg liefs nan de wanden. Dat ding van mij hoort -daar niet." „Een wekker in de slaapkamer" zei Lot. „Lieve kind hoe Keet je ook weer. Lot? Lieselotje, lie ve lotje», liefstelotje, het lijkt allemaal op mekaar, niet? Mag ik Lieselotje zeggen?" Lieselotje ging uit wandelen en ze nam haar znsje mee." „Nou, geJ.ukkig dat jij dat niet ge daan hebt. Moest ik je zusje ook nog gezig hou'Jen." „Troos't je, ik heb er geen". „Ik heb er e»en, en dat is erg genoeg. Maar vk zit gewoon te genieten, zo lek ker als jij het kunt zeggen. Iedere keer raak. Je bént gewoon een verfrissing." „Drink je verfrissing maar op, ze wordt koud". Hij dronk met één grote slok zijn kof fie uit. „Al die wijven", zei hij grimmig. „O meneer eh de Waard, en wat stelt dat nu vóór? Geweldig, die kleuren, inte ressant! Ze snappen d'r geen biet van. Net als die fontein van jou." „Ellie? Nee, die snapt er ook geen biet van. Maar ik ook niet, om je eer lijk de waarheid te zeggen. Maar moet je het per sé snappen? Mag het je wat doen zonder dat je precies weet wat?" FEUILLETON door TOM LODEWIJK „Lieselotje, lieve lotje, hoe komt het dat ik jou nooit eerder gezien heb? Re gelrechte en directe aansluiting! Je bent een vrouw naar mijn hart, weet je dat?" „Moet ik daar vereerd mee zijn?" Hij dacht daar even over na. Hij wond van wel, peinsde Lot inwendig vermaakt, maar hij durfde dat toch niet te zeggen, al was hij dan „een mens of hij zijn eigen zelf gemaakt had". „Jij hoeft er niet vereerd mee te zijn", zei hij toen. „Mag ik er alstje- blieft blij mee zijn?" En ze wist dat hij het meende. Het keek zijn ogen uit. Ze wist het,hij genoot er van hier met haar te zitten, te praten. En zij7 Zij ge noot er evenzeer van. Een man die je niets behoefde uit te leggen die je met één begreep, met woord. „Ik zit hier nu wel", zei ze, „alsof ik niks in de wereld te doen heb, maar om twee uur heeft mijn baas spreek uur". „Je baas?" „Dokter Van Herpen, de chirurg. Ik ben zijn assistente. Niet in het zieken huis, maar voor zijn administratie." „Met andere woorden, je neemt de benen?" „Ja. En ik moet nog eten." „Laten we samen ergens iets eten." „Ben je mal. Trouwens, moeder zou niet weten waar ik bleef." „Daar lijk jij me nou helemaal geen meid voor, om je aan je moeder te sto ren." „Vergis je niet, jongeman. Ik bén toevallig nogal erg op mijn mama, weet je? Ik laat haar niet alleen zitten kies kauwen." „Is ze net als jij?" „Misschien word ik nog es als zij." Hij greep haar hand. „Weet je dat jij heel aardige dingen zeggen kunt? Bepaald lieve dingen? Soms denk ik dat je een kat bent, een doodgewone kat, en dan opeens ben je. „Een lam", zei ze zoet. „Witte wol met een rose lintje. Net als in de speel goedwinkel. Nou, ik moet er heus tus sen uit." „Wacht nog even", zei hij dringend, ,.Ik zie je wéér, niet?" „Misschien. Je weet nooit hoe het toeival loopt." „Toeval! M'n grootje! Eén keer toeval is genoeg. Dat was vanmorgen. Nee, Lieselotje belóóf me. Kom morgen bij me kijken op m'n hok. Jóu wil ik wel es wat laten zien." Ze dacht even na. Ze kende hem kende ze hem? een klein uurtje. Morgen op zijn „hok". Maar Lot be kommerde zich niet om conventies. „En waar is dat?" „Op het Klein Heiligenland. Het ziet er van buiten onooglijk uit, van binnen is het een stal. Ik zeg het je maar vast" „Bezichtiging der stallen vóór de voorstelling", zei Lot. „Goed. Ik kom zo een uur of twee-drie wel es even aanwippen. Nou, de groeten! Tot mor gen!" En weg was ze. Hij keek haar na. Wat een kind! Hij wist niet dat ze nog zó gemaakt werden. Moet je haar zien lopen! Fier, noemden ze dat. „Als ik jou niet schilder", mompelde hij, „is mijn naam géén Kees. Piet, geef me iets héél sterks. Ik ben gans van de kaart". „Nou meneer", zei Piet, „als ik het zeggen mag, daar hoeft u zich niet voor te generen. Een Bokma?" „Ja, maar een dubbele", zei Kees. Lieselotje, lieve lotje, liefste lotje.... het laatste klonk het allerbest! HOOFDSTUK IV Atelier Kees de Waard was bezig met een voor hem zeldzame arbeid. Hij probeer de wat orde te scheppen in zijn „hok" Want vanmiddag kwam er visite, da- mesvisitie. En al was het gemakkelijk, je bord maar te laten staan omdat je er mis schien vanavond, maar anders morgen toch weer van moest eten, al aten die bierflessen daar in de hoek geen brood, en al kwam die stapel schetsen straks toch weer op die stoel terecht, je moest het lieve kind niet laten schrikken van de keet. Niet dat het voor de eerste maal was, dat dames bij hem op bezoek kwamen. Maar dit Lieselotje, ja, dat was wel een beetje een Dame. Dat was nog geen ar tistieke vrijbuiter zoals Els en Floor en Dit, die het weinig kon schelen hoe ze er bijliepen, die zich het best thuisvoel- den in de spijkerbroek, de sandelen en het shirt, die hun haar lieten wapperen zoals het wapperen wou. Lieselotje kwam uit een burgerlijk milieu. maar ze was niet burgerlijk, nee be paald niet. En al zei ze dat zelf dat ze geen dilettant wou zijn en geen genie was, ze had een duidelijke artistieke aanleg. Misschien niet creatief, dat wa mogelijk, 't Zou een beste criticus zijl ze had een scherpe 'kijk, dat kind. Maar zou ze wel komen? Het was gister allemaal zo érg vlo gegaan. Misschien had de nacht haar tot be zinning gebracht. Misschien had die moeder, waar z zo groot mee was, wel gezegd: „Kim je bent gek, je gaat niet?" Maar Lieselotje leek wel een meisji dat, wat ze in haar hoofd had, bepaal» niet in haar mooie slanke benen had| Dat merkte je zó. Kees ging zitten en keek het vertrel rond. Dat grote naakt daar aan d< muur, kon hij dat laten hangen? Ben ji mal,moest ze maar aan wennen. Als z< zó preuts was, kon ze meteen weer op' hoepelen. Hij greep papier en een stuk houts kool en probeerde haar te schetsen zo als hij haar gisteren had gezien. Vrij moedig, zelfstandig, zelfbewust, en tocl met reserve. Haar waardigheid bewa rend. Niet al te gemeenzaam voor zo korte kennismaking, al was die dan ooi machtig vlot verlopen. Hij had nooit gedacht dat dat kind zijn uitnodiginj om „ergens een bak koffie te gaa: drinken" zo als iets doodgewoons zoi aannemen. Ja, ze was wel iets bijzon ders, zijn Lieselotje. Zijn Lieselotje?| Ho maar, er was nog niks van hem bij' En al was Kees de Waard gewoon dat de meisjes helemaal niet tegenspartel den, als hij z'n zinnen op ze had gezetj met dit meisje wist hij het nog ze zekei niet. Ze leek een hekel te hebben aan| alles wat goedkoop was. Ook aan goed kope liefde. Zóveel mensenkennis ha» hij wel. COPYRIGHT STUDIO A VAN HANDVAARDIGHEIDSCURSUS VOOR GEVORDERDEN Na de onlangs afgesloten Handvaar digheidscursus (keramiek en emaille ren) van het CJOT, zal binnenkort worden begonnen met een soortgelijke cursus voor gevorderden. De deelne mers moeten dus aan de beginnerscur sus hebben deelgenomen of elders er varing hebben opgedaan. De cursus wordt weer gegeven door de heren Westenlaken en Siersma en begint op 16 of 17 januari in de LTS Het is de bedoeling de lessen wekelijks te geven, telkens op donderdag of vrij dag. Het aantal lessen wordt in overleg met de cursisten vastgesteld. Van het aantal deelnemers hangt af of één of twee cursussen zullen worden gegeven. Het aantal toe te laten deelnemers is overigens zeer beperkt; inschrijving geschiedt in volgorde van aanmelding Liefhebbers kunnen zich melden bij mej. K. Beekenkamp, Beatrixlaan 1 te Den Burg. Vieux Plantiac Op donderdag 16 januari zal een worden georganiseerd waarvoor alle Texelse Bloembollenkwekers worden uitgenodigd. Deze Bloembollendag wordt ge organiseerd door de Centrale Coöperatie L.T.B. afd. Texel en de Coöperatieve Aankoopvereni ging Texel, in samenwerking met de Vereniging voor Bloembollen cultuur op Texel. Als sprekers werden gevraagd de heren Bakker en Van der Zwet van de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst en de heer Wouden berg, 'bestrijdingsmiddelen-des kundige bij het Cebeco te Rotter dam. Deze heren zullen alle aspecten van de chemische onkruidbestrij- ding en behandeling van ziekten en plagen etc. voor ons belichten. De nadruk wordt vooral gelegd op de nieuwste ontwikkeling in deze sector. Door de organisatoren zal aan de deelnemers tijdens de middag pauze soep en 'broodjes worden aangeboden. Aangezien de bloembollenkwe kers in deze tijd wel gelegenheid hebben om een dagvergadering bij te wonen hopen de organisa toren op een grote deelname aan deze belangrijke vergadering. ei pi ach ;roti >ran Iet lerd ede D< laris In 2 ele iem Dik kelc schi Tex geh nan T Iboo ter 196. De eerder genoemde soldaten hadden misschien werkelijk beter bij moeder thuis kunnen blijven, want ar geloos tippelden ze in de val, welke Kille Bill had gezet. Om dat te gebrij- pen, gaan we nog even een stapje terug in de tijd. We gaan terug naar de vori ge avond, toen Linke Lowietje en Ben nie de Klapper per motorbootje naai de stad ontkomen waren. Het was al pikdonker, toen ze aankwamen en Lin ke Lowietje lachte: Zo! Dat hebbe we weer knap versierd, Bennie! De zaak komt nou snel voor de bakker! Binnen kort zalle we zwemme in ons geld! Kil le Bill zal ons goed betale!" „Zwom ik nou maar vast," klaagde Bennis zorgelijk. „Ik ben nog precies één duppie rijk!" „Da's tien cent meer dan ik bezit, grijnsde Lowietje. „En voor dat duppie heb ik nou een mooie taak. Jij mag er mee opbelle naar nummer twee zeuve vier vier zes acht!" Bennie de Klapper was niet zo goed of hij moest doen wat Linke Lowietje zei. Met een zuur gezicht telefoneerde hij en even later kon hij aan zijn spits broeder meedelen, dat ze om twee uur 's nachts verwacht werden in suite 163 van het Ambassador Hotel „Wat zeg-ie me nou?" schrok Lowiet je op. „Om twee uur in zwiete 163?" „Precies!" schold Bennie. „En dat be tekent, dat we minstens tot twee uur vannacht met honger kenne rondwan- dele! Me duppie is weg! Dus zelfs een kroket uit de automatiek ken d'r niet af! Ja zelfs niet eens een korst droc brood!" „Heb nog effe dapper geduld, mal ker," grinnikte Linke Lowietje. „Vai avond in Hotel Ambassadeur valt allicht een huzarenslaatje voor ons We hebbe tenslotte zóveel met soldat te doen gehadhahaha!" Hij gierde het zelf uit bij deze doll grap en hij gierde nog, toen ze laat de avond, ja in het holst van de nach op we"g waren naar het Ambasador Ho tel De nachtwaker Rinus Drupmoes za ze wel lopen en dacht; „Nou mot ik buurt extra goed in de gaten houwei jongens, want dat bennen héél gevaar lijke boeven (wordt vervolgd) Woensdag 8 jan. a.s. worden de moe ders van alle buitendorpen verwacht van 13.00 tot 16.00 uur. N 11 Harry el. (02 Ong< jenw >ut, 1 de Omdat <het een voor Texel uniek beuren betreft, willen wij u dit vor week gemaakte plaatje (waarvan Jhtsc cliché wegens de drukte bij de PTT laat op onze drukkerij arriveerde) onthouden. Santa Claus, zojuist in sneeuwbui op vliegveld Texel neer gestreken, wordt door de MAB-cli voorzitter C. de Wit verwelkomd. A de stuurknupped sportvlieger Ja Witte; rechts havenmeester J. C. gei tose i rda; H d< Ei- De 174 endi Bruijn. Zoals bekend reikte Sai)ia iet r. Claus die avond de prijzen uit aan winnaars van de „sneeuwralley" v eisj de MAB-elub. erd. aaie ome et (aan SCHIETOEFENINGEN 9 en 10 januari wordt geschoten Breezanddijk van 10.30 - 17.00 uur. De 9e met de 122 mm. mortier en 10e met de 105 lang 30 Pra. Sector N. grens vanuit haven Br< jd e zanddijk, de Afsluitdijk tot Den Oev j( Z.grens een lijn door haven Breezan dijk, kaarthoek 180°, hoogte 5000 met Onveilige sector wordt begrensd do een cirkelboog van Z tot N grens m een straal van 12 km. !en d> ras ers Iraki D :orte BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 201 Dit geldt voor alle donpen, zowel ove anz dag als 's nachts. ;estc CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 4