Cjroen rwarL-Jexelsin het lentrale werkplaats „De Bolder" morgenmiddag officieel open tobt Minister Roolvink onthult bronzen naamletters Goed geoutilleerde fabriek... Helft ondervraagden tevreden over het^gemeentebestuur >0 ZI Litwerking HBS-enquête groot karwei Koger Hoop wordt tweemaal zo groot Moerbeeks .^OR UlVffa rotanmeubelen 82e JAARGANG No. 8334 DAG 14 JANUARI tve N.V. v/li Langeveld De Roo(j us 11 Deo Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4% BTW 39 Minister B. Roolvink van Sociale Za- ;n en Volksgezondheid zal morgen- iddag om tien over twee de nieuwe intrale werkplaats voor mindervali- „De Bolder" officieel in gebruik ellen. Hij zal dit doen door de groen- arte vlag van de bronzen naamlet- irs boven de hoofdingang weg te trek- waarna het klassieke kussen met eutel wordt aangedragen zodat de ?ur kan worden ontsloten. Een „bol- is een stevige gietijzeren paal aaraan schepen veilig kunnen worden istgelegd. Een echte bolder, afkomstig 1®' m de haven van Oudeschild, staat in tt gazon bij de hoofdingang van de erkplaats. Het is een geschenk van ijkswaterstaat. De minister komt met de boot van ilf twaalf naar Texel. Op de veerha- in zal hij worden verwelkomd door et college van B. en W., waarna in et Watte Huis te De Koog een warme inch zal worden gebruikt. Intussen erzamelen de andere genodigden, die e plechtigheid zullen bijwonen zich in et TEiM-gebouw. Even voor twee uur ■geven zij zich naar de werkplaats an het Wezenland, waar zij de minis- en zijn gevolg, die om vijf voor vee uit De Koog vertrekken, opwaoh- in. Als de heer Roolvink de opemngs- «remonie heeft verricht, begeeft het ezelschap zich naar de kantine van de 'erkplaats waar de diverse toespraken lllen worden gehouden. Voor de rede- oenng van de minister bestaat veel elangstelling, omdat verwacht wordt at hij uitvoerig zal ingaan op de per januari j.l. van kracht geworden ieuwe wet sociale» werkvoorzieninge. erder zullen het woord voeren bunge- ïeester Sprenger, twee plaatselijke ertegenwoordigers van vakorganisa- es ,0de heren Veenbaas en iBeumikes) n de heer Oprei, directeur van de lichting federatie van Noordhollandse erkplaatsen. De minister, B. en W. en bedrijf slei- er J. Sohot maken vervolgens een ondgang door de nieuwe werkplaats, ie op dat moment in volle werking Daarna krijgen ook de andere ge- odigden de gelegenheid om zich een ïdruk van de activiteiten in het nieu- e gebouw te vormen. B en W. hebben intussen een ge- prek over andere gemeentelijke pro lemen in de vergaderzaal van de 'EM, waarna de hoge gast het eiland net de boot van vijf uur verlaat. Geen foto maakten we van de grote ïontagehal, waar de» meeste werkne- lers van De Bolder actief zijn. Hier morden de zg. draadbomen en iprintpla- en voor elektronische orgels gemon- eerd en doorgemeten in opdracht van rgelfabriek W. Ploeg te Oosterend. De de houtbewerkingsafdeling ge haakte molenonderdelen worden hier eassembleerd en ook de Jokarisspelen ook voor de fa. Lut) worden hier in llkaar gezet. Het is de bedoeling het werk voor orgelfabriek nog aanzienlijk uit te breiden, zover zelfs dat vrijwel de ge hele orgelfabrikage in ,,De Bolder" zal geschieden. De vierde belangrijke produktie- ruimte is de lijstenmakerij/boekbinde rij. De grootste opdrachtgever voor lijstwerk is het Rijksinstituut ter ver spreiding van kunstvoorwerpen, dat jaarlijks honderden kunstwerken vak kundig laat inlijsten. Ook met het af drukken van stencils houdt men zich in dit vertrek bezig. De centrale werkplaats beschikt sinds 1 januari over een zelfstandige admini stratieve dienst. Administrateur is de heer A. Hengst. Bedrijfsleider J. Schot wordt bijgestaan door de werkmeesters P. Boom, A. v.d. Schans en J. Stark en de assistent-werkmeester S. van Heer waarden. De centrale werkplaats „De Bolder" maakt op de bezoeker de indruk van een modern geoutilleerde fabriek. Op bovenstaande foto de machinehal voor de houtbewerking. Hier staan opgesteld een cirkelzaag, vlakbank, vandiktebank, afkortcirkelzaag, lintzaag, slijpmachine, schuurbandmachine en kolomboor. In deze bedrijfsruimte worden onder meer tentharingen vervaardigd. Momen teel is een order van 75.000 stuks in produktie. Ook is men hier doende met het maken van 5000 schelpnetten en de triplex onderdelen voor souvenir molentjes. De netjes en tentharingen worden gemaakt voor de fa. Lut, een der belangrijkste opdrachtgevers van de werkplaats. Veel werk wordt ook verzet in de meubelmakerij/stoffeerderij, waar men zich bezig houdt met reparatie en bekleding van meubels. Opdrachten ko men zowel van particulieren als bedrijven, De werkplaats voert de slogan: Geen opdracht te groot; geen opdracht te klein. Ook in dit onderdeel van De Bolder ontbreekt het niet aan machines. Deze werken merendeels pneu matisch en zijn aangesloten op een 1000 liter compressor, die buiten het ge bouw staat opgesteld. Bij het stofferen wordt gebruik gemaakt van twee naaimachines, waarvan één speciaal voor verwerking van skai. AUTOMOBILISTE ONGEDEERD NA BOTSING MET VRACHTWAGEN DEN HOORN Op de Hoornder- 'eg nabij „Sint Donatus" deed zioh londerdag even na acht uur een aan- ijding voor die veel materiële schade ot gevolg had. Mej. N. M. van der K. ut Den Burg reed in de Ford perso- lenauto van haar vader in de richting 5en Hoorn. Omdat zij door een niet immende tegenligger werd verblind, neende zij dat de rechts van de weg eparkeerde melkauto van de heer •lègh rijdende was. Zij remde krachtig, :^g toen dat de melkauto stilstond en 'emde nog sterker. De wagen kwam fchter niet tijdig tot stilstand. Met nog rij veel vaart schoot de Ford onder le melkwagen en werd daarbij zeer waar beschadigd; reparatie is waar- chijnlijk niet mogelijk. Mej. v.d. K. ■wam met de schrik vrij; tegenover de K>Htie verkaarde zij niet harder dan 80 tm. gereden te hebben. Van de melk auto was slechts een achterlicht ver- tield. De fa. Reij ontfermde zich over 'e vernielde Ford. „DE STRANDPLEVIER" KRIJGT ER VIJFTIEN KAMERS BIJ Het nu acht kamers tellende pension „De Strandplevier" van de fa. Van Splunter aan de Dorpsstraat te De Koog krijgt er 15 kamers bij. De fa. C H. F. Duin is al met het bouwwerk begonnen. Het uit 1939 daterende pen sion krijgt er aan de achterzijde een vleugel bij; een deel van de nieuw bouw waarin zich o.m. de eetziaal be vindt, zal in laagbouw worden uitge voerd. De huidige woonvertrekken zul len tot recreatiezaal worden gemaakt. In de nieuwe vleugel is voor de familie Van Splunter een woning geprojec teerd. Het hele gebouw zal van cv wor den voorzien en het is de bedoeling zowel 's zomers als 's winters open te blijven. Pension De Strandplevier is verheven tot hotel-ipension, wat moge lijk werd nadat zoon Harry van Splun ter de benodigde papieren behaalde. De heer Van Splunter sr. is in de re creatie gegroeid. Nadat hij in 1955 eigenaar werd van het in 1939 gebouw de huis begon hij met gemeubileerde verhuur; later werd het dépendance adres van hotel „Lyda" en in 1959 werd het zelfstandig pension. De nu in uit voering zijnde uitbreiding naar een ontwerp van architect C. R. Alkema, maakt het pension bijna drie maal zo groot. De opnamecapaciteit bedraagt 45 personen. De fa. Duin hoopt het bouwwerk half april te kunnen ople- GEEN VOORRANG VERLEEND Op de Pontweg, ter hoogte van de kruising bij het KI-station in Zuid- Haffel, werd de door de heer J. J. v.d. Ploeg (29) bestuurde Ford personen auto aangereden door een vrachtauto, bestuurd door de heer H. G. (34) uit Oudeschild. G reed zonder op te letten de kruising op; de heer vd.. Ploeg kon hem ondanks hevig remmen niet meer ontwijken. Door de remmanoeuvre kwam de Ford dwars op de weg te staan en kwam dus met de flank tegen de vrachtauto terecht. De schade was aanzienlijk. De heer v.d. Ploeg werd licht gewond; zijn vrouw moest zich met wat ernstiger kwetsuren onder doktersbehandeling stellen. De ruime en gezellige kantine, waar de 52 werknemers van De Bolder de koffiepauzes doorbrengen. Er is plaats voor 70 man. Morgen zullen minister Roolvink en de andere genoemde sprekers hier het woord voeren. Het spreekgestoelte (in de hoek op de achtergrond) hoort tot de inventaris van de kantine. Er is ook een ijskast en een koffiezetmachine. Bij stukjes en beetjes wordt bekend hoe de Texelaars over het gemeentelijk beleid denken. Zoals bekend hebben de klassen 4a en 4b van het Rijksathe neum eind vorig jaar een enquête ge houden om een indruk te krijgen van de betekenis van de gemeente voor de burger. Tweehonderd personen, van 21 jaar en ouder, volstrekt willekeurig gekozen, werden bezocht en kregen een lange reeks vragen te beantwoorden. Dat was een heel karwei, maar een nog veel omvangrijker werk is het uitwer ken van de vele gegevens gebleken. Op dit moment is men er nog lang niet mee klaar. De jongelui, die er in hun geschiedenisuur op school mee bezig zijn, beschikken niet over computers, zodat er heel wat geteld en gerekend moet worden. Vooral het bestuderen van de vele te constateren onderlinge verbanden is een zeer tijdrovend werk. Toch kunnen we al wat cijfers en per centages noemen. Er zou de (voorzich tige) conclusie aan kunnen worden ver bonden, dat de belangstelling voor het gemeentelijk wel en wee minder slecht is dan sommige pessimisten wel eens denken. Op vraag 11a bijvoorbeeld („Leest U de raadsverslagen in de krant?") ant woordde 46.44% van de mannen: „al tijd"; 33,55% zei de verslagen soms te lezen en 19,80% las nooit een raads- verslag. De vrouwen waren minder geïnteresseerd. 39,60% zei nooit een raadsverslag over te slaan; een precies even groot percentage las het raads- verslag soms en 21% liet het verslag altijd voor wat het was. Gevraagd werd ook of men in gezin of ibij vrienden of kennissen wel eens over de gang van zaken bij de ge meente discussieerde. 10.89% van de mannen zei dat vaak te doen; 63.37% soms en 25.74% nooit. Bij de vrouwen waren deze percentages resp. 8,64; 54.07 en 38,27. Vraag 10: Wie oefent in de gemeente de meeste invloed uit? Gekozen kon worden tussen Burgemeester, B. en W., Raad en Ambtenaren. 32.61% dacht dat B. en W. de meeste invloed hadden, 29.35% hield het op de burgemeester, 14.13% kende de gemeenteraad de meeste invloed toe; 7.06% meende dat de ambtenaren het meest invloedrijk zijn en 15.22% wist het niet. Op de vraag „Bent U tevreden over het gemeentebestuur?" antwoordde slechts 2,7% zeer tevreden; 50,7% was tevreden, 35,7% was matig tevreden en 2,7% was ontevreden. 8.2% bleef het antwoord schuldig. Politieke voorkeur Op de vraag „Wat is Uw politieke voorkeur?", kon één van de landelijke politieke partijen worden aangestreept. 2'8% toonde zich aanhanger van de PvdA; 24.45% van de KVP; 12.58% van de WD, 9,79% van de ARP, 8,39% van de GHU; 7.69% van D 66; 4,02% van de PSP; 1,4% van de SGP; 0,7% van de Boerenpartij en 0,7% van de GPV. Hoewel geen landelijke partaj, gaf 2,1% te kennen aanhanger te zijn vaan Texels Belang; 25% van de geën quêteerden gaf geen antwoord. Rapport Over een dag of tien zullen weder om enige enquêtegegevens beschikbaar komen en kort daarop nog eens. De heer O. Feitsma, de leraar die het werk enthousiast leidt en er zelf ook de handen aan vol heeft, denkt het complete rapport over ongeveer zes weken gereed te hebben. Aan de cij fers en conclusies van dit rapport mag men geen al te hoge waarde hechten; de groep geënqueteerden is daarvoor te klein. Het gaat om het verkrijgen van een ruwe indruk. Het enqueteren en het verwerken van de gegevens is voor de leerlingen een interessant karwei, waardoor zij zich spelenderwijs in de politieke problematiek verdiepen, het geen volgens de heer Feitsma van veel belang is. Van 29 naar 75 kamers 99 Een dezer dagen begint het Bouwbe drijf gebroeders Bruijn met de uitbrei ding van het SVV-hotel „De Koger Hoop" aan de Kamerstraat-hoek Epe- laan te De Koog. De verbouw betekent dat het aantal kamers van 29 op 75 wordt gebracht, zodat De Koger Hoop even groot wordt als het nu grootste hotel van Texel, strandhotel Prinses Juliana. De verbouwing zal meer dan een half miljoen gulden vergen. Het nu L-vor- mige gebouw krijgt er, evenwijdig aan het bos, een 65 meter lange vleugel bij en wordt dus U-vormig. De 45 nieuwe kamers, die over twee verdiepingen zijn verdeeld, meten allen 3 x 3Vs me ier en zijn bedoeld voor twee personen. Onder de kap van de nieuwe vleugel bevinden zich de personeelsverblijven. Niet alleen het hotelpersoneel wordt hier gehuisvest, ook het personeel van het SVV bungalow- en caravanterrein (De Turkse Tent) krijgt er geriefelijk verblijf. De huidige eetzaal-conversa tiezaal in het oude gedeelte wordt tot eetzaal gemaakt. In de nieuwe vleugel komt een conversatiezaal van 15 x 12 meter. De uitbreiding is ontworpen door het architectenbureau Brakel Buma te Haarlem en past qua stijl bij het oude gebouw dat laatstelijk in 1960 werd verbouwd. Wat de uitvoering van het interieur betreft zal De Koger Hoop een tamelijk luxe indruk gaan maken. In principe staat het hotel open voor iedere gast, maar er is voor NW- leden een voorrangsregeling getroffen. Deze geldt ook voor het bungalow- en caravanterrein De Turkse Tent, dat het afgelopen jaar werd verrijkt met een fraai centraal gebouw. Het zelfbedie ningsrestaurant dat erin we'rd onder gebracht, bleek een eclatant succes. Er werden soms meer dan 600 maaltijden per dag verstrekt a 3,50, niet alleen aan SW-gasten, maar aan vakantie gangers uit de wijde omgeving. Op het SW-bungalowterrein staan thans 52 bungalows en 34 sta-oaravans, die in de toekomst mogelijk door bungalows zullen worden vervangen. MEUBELHANDEL Den Burg TeL2572

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1