Cnossen (Tetak) bleek\ sterkste 3e klasser Wat eten sportmensen en wat moeten zij drinken? Geslaagde tafeltennistienkamj Tt t BOOT GEMIST KANS BENUT zomerhuisje er SUPER M/iffl BENZINE TANKEN BIJ C.A.V. - Texel „Voor sportbeoefening bestaan qeen voedingsmiddelen of qerech- ten, die de sportbeoefenaar tot bij zondere prestaties in staat stellen. Er bestaan wel voedings- en genot middelen, die voor degeen die ze gebruikt tot geringere prestaties aanleiding kunnen geven". Dat schrijft dr. P. de Wijn in een belangwekkend artikel over „waar heid en fictie bij voeding en sport" in het medisch vaktijdschrift „De geneeskundige Gids". Hij rekent at met de mythe dat sommige wieier- fenomenen hun topprestaties te danken zouden hebben aan het feit dat zij hun leven lang groente soep hebben gebruikt of dat zwem sters het vestigen van een nieuw wereldrecord te danken hebben aan het veelvuldig consumeren van honing Er is veel magie rondom de voeding van sportlieden, zo meent dr. De Wijn. Suiker, dat immers „zo goed voor de spieren" is behoort daartoe. Niemand heeft ooit kunnen aantonen, dat een suikerklontje, genomen vóór de sprmt, tot betere prestaties zou leiden. Zo is het ook met de biefstuk, die beter zou 2ijn dan een runderlap, en vooral paar- debiefstuk zou nog meer energie ver schaffen dan runderbiefstuk. Ook aller lei vitaminepreparaten worden in dit opzicht als zaligmakend beschouwd, zonder dat het wetenschappelijk bewijs hiervoor ooit is geleverd. Voeding is ongetwijfeld een onder deel van de training. Dr. De Wijn wijst er op dat gezonde voeding nodig is, maar vooral ook een standvastig en naar eigen smaak en opvoeding aange past voedingsregiem. Het willekeurig en plotseling wijzigen van vaste voe dingsgewoonten leidt meestal tot een minder goede conditie. Het heeft voor de sportbeoefening bijvoorbeeld geen zin om met goede voeding te beginnen een week of enkele dagen vóór wed strijden, hoe goed die voeding dan ook gekozen zou zijn. Teveel van 't goede Wetenschappelijke beschouwingen over voeding met betrekking tot sport handelen meestal over eiwitten, vetten, of koolhydraten en vitaminen. In de praktijk eten wij eohter geen eiwitten en vetten, maar een grote variatie van voedingsmiddelen, die deze ingrediën ten bevatten. Het gaat dus om een keus van deze voedingsmiddelen. In de sportpraktijk worden op dat punt van voeding veel fouten gemaakt, zo meent dr. De Wijn Bij de bestude ring van de voeding van de Mexico- gangers blijkt dat men van het goede eerder te veel kreeg. Eiwitrijke voe ding is noodzakelijk voor het verkrij gen van een goede conditie (spiermassa en spierfunctie). De overdreven waar de die men evenwel hecht aan dierlijk eiwit heeft mede tot gevolg dat de voeding vetrijk wordt. Dierlijk-eiwit rijke produkten als melk, kaas, vlees, vis en ei zijn meestal niet vetarm. Bo vendien wordt voor de bereiding vaak olie of vet gebruikt, waardoor er nog meer vet bijkomt. Door vermindering van de te grote hoeveelheden dierlijk-eiwitrijke pro dukten kan een evenredige hoeveelheid vet worden opgeruimd, waardoor een efficiënter gebruik van o.a. zuurstof mogelijk is. Dr. De Wijn pleit daarom voor een verschuiving binnen de eiwit ten. Men zal -meer plantaardige eiwit ten moeten gebruiken en minder dier lijke eiwitten. Het aandeel van (bruin) brood en andere graanprodukten wordt aanbevolen. Dat betekent ook een ro yale bron van vitamine B en ijzer, die onontbeerlijk zijn voor inspanning. Water Op wedstrijddagen moeten uitgebrei de maaltijden worden vermeden. Het is evenwel niet verstandig om dan zonder meer preparaten als aanvulling toe te dienen. Vitaminepreparaten zijn op wedstrijddagen alleen zinvol wanneer, bijvoorbeeld in het buitenland onvol doende groenten of fruit beschikbaar zijn. Wel is voldoende vochttoevoer van eminent belang. Het enige, werkelijk onmisbare vocht is water. De eisen die men aan water moet stellen zijn: het moet vers, helder, reukloos en niet besmet met bacteriën zijn. Mineraalwater moet men niet teveel gebruiken. Het bevat be halve zouten en/of suiker meestal ook medicamenten als coffeïne en fosfor- zuur. Voorzichtig moeten dorstige sportlieden zijn met gazeuse of fris dranken. Het koolzuur geeft een opge blazen gevoel en bij veelvuldig gebruik kan er een uitputting ontstaan van de maagwandklieren, met als gevolg wei nig maagzuurproduktie. Sportlieden doen er goed aan bij kleine hoeveelheden te drinken. Grote hoeveelheden vocht veroorzaken zwe ten en o.a. zoutverlies. Welke drank Met koffiedrinken moeten sportlie den voorzichtig zijn, meent dr. De Wijn. Kleine hoeveelheden bevorderen even wel de spijsvertering en dat kan ook gunstig werken op de conditie. Een overdreven gebruik van cola bij warme dagen moet worden afgeraden, aange zien deze drank veel fosforzuur en suiker bevat. Een halve liter melk per dag is niet teveel. Kort vóór de wedstrijd kan men be ter geen melk drinken, want dan heeft men er ongemak van. Melk blijft te lang in de maag (ca. twee uur). Warme melk is minder goed verteerbaar, ijs koude melk leidt tot verhoogde maag- darmmotoriek. Enkele vruchtensappen bevatten vi tamines en zijn goed voor de stofwis seling. Alcoholische dranken vormen een omstreden punt Italiaanse en Franse wielercracks kwamen ondanks het consumeren van flinke hoeveelhe den wijn soms tot fabelachtige presta ties. Maar zij zijn gewend om veel al cohol te gebruiken. Maar ontegenzeg gelijk verhoogt alcohol de stofwisse ling, waardoor er minder zuurstof voor „arbeid" overschiet. Daarom is het verstandig om het alcoholgebruik te beperken. Voor of gedurende lange-afstand- sportprestaties kunnen suikerrijke dranken het uithoudingsvermogen be vorderen. Veel suiker zonder vocht kan een tegengesteld effect hebben. Een suikerstoot vlak voor een korte sprint heeft geen invloed op de prestatie. Lijst van vrije akkommodaties Het aantal aanvragen in de eerste week van januari is weer enorm groot geweest, met name betrekking heb bende op de periode van half juli tot half augustus. Voor een zo goed mogelijke infor matie aan de aanvragers hebben wij dringend behoefte aan de gegevens voor de lijst van vrije akkommodaties. Wij verzoeken U derhalve met klem ons deze gegevens te verstrekken in Uw belang en dat van de aanvrager. Aanvraaglijst De eerste lijsten zijn inmiddels ver schenen; heeft U zich hierop al ge abonneerd? Afschrijfkaartjes Wanneer U veel aanvragen ontvangt, waaraan U niet meer kunt voldoen, kunt U voor een antwoord aan deze aanvragers gebruik maken van de af-" schrijfkaartjes. Het bespaart U veel tijd. Huurkontrakten Bij het afsluiten van een huurover eenkomst kunt U gebruik maken van huurkontrakten, die eveneens op ons kantoor verkrijgbaar zijn. GEEN GYMNASTIEK OP VRIJDAGAVOND In verband met de generale repetitie van het Kon. Texels Fanfarekorps kan de gymvereniging Texel op vrijdag 17 januari vanaf kwart over zeven geen gebruik maken van de Burg. De Ko ning-hal. Er zal vanaf 7.15 uur dus geen gymnastiek worden gegeven. In verband met de muziekuitvoering zal op zaterdagavond 18 januari ook de extra training vervallen. COMMENTAAR OP COMMENTAAR Nergens krijgen wij van onze lezers zoveel commentaar op als op de be richten over ongelukken. Vooral de schulddragende betrokkenen menen al gauw dat zij wat al te ongunstig wor den afgeschilderd, constateren soms terecht of niet fouten en vragen om rectificatie of verduidelijking. Als het even kan doen we dat. In het bericht over de aanrijding tussen twee bromfietsers en een trac tor op de kruising Pontwe'g-Gerritslan- derdijk schreven wij dat een getuige had verklaard dat de jongens een met 68 km per uur rijdende autobus had den bijgehouden. Dat was juist, maar deze opmerking wekte volgens een fa milielid van de bromfietsbestuurder de indruk dat de jongens op het moment van de aanrijding deze snelheid had den gereden. Dat kon volgens de be trokkene niet waar zijn. De 68 km. per uur rijdende autobus was de jongens immers gepasseerd, dus moesten ze langzamer hebben gereden. Deze con clusie werd van onverdachte zijde be vestigd. In de vorige krant verscheen dus een berichtje, waarin werd uitge legd dat de jongens niet zó hard had den gereden. De bedoelde getuige vond nu dat hij voor leugenaar werd gezet, belde ons op, en zei dat de brom fiets wel degelijk nagenoeg even snel reed als de bus. Als chauffeur van deze bus had hij dat op de snelheidsmeter kunnen zien. Inderdaad haalde de bus wel langzaam in maar de brommer bleef niet meer dan enkele honderden meters achter. Dat kon bewezen wor den, want de tractorbestuurder, die van de Gerritslanderdijk kwam ver leende, voordat hij het fietspad van de Pontweg kruiste, eerst twee uit de richting De Koog komende voertuigen voorrang: een ziekenauto en de bedoelde TESO-bus. Toen reed hij ver der en op hetzelfde moment werd hij aangereden door de uit de richting De Koog komende bromfiets. Bus en bromfiets hadden dus bijna gelijk het zelfde punt bereikt. Conclusie: brom fiets en bus reden nagenoeg even hard. Nu zou „de andere partij" kunnen zeggen, dat daarmee niet bewezen is dat de brommer op het moment van de aanrijding ook zo hard reed. De be stuurder zou enkele tientallen meters voor de krusing best gas teruggenomen kunnen hebben. In enkele seconden daalt de snelheid dan tot beneden het toegestane maximum. Er is reden om aan te nemen, dat dit inderdaad is ge beurd. Onze conclusie, waarmee alle betrokkenen hopelijk vrede zullen heb ben, is dan ook: De brommer reed in derdaad ongeveer 68 km. per uur, maar kort voor de kruising werd de vaart aanmerkelijk getemperd. Ook niet-lcden zijn welkom CULTURELE LEZINGENCYCLUS VAN PLATTELANDSVROUWEN De culturele commissie van de Plat telandsvrouwen organiseert op 30 ja nuari, 17 februari, 1 maart en 24 maart een lezingencyclus over schilderkunst, littaratuur, muziek en toneel. De bij eenkomsten worden gehouden in de leeszatl van de Openbare Bibliotheek. Deelname aan de cursus kost ƒ10, per persoon. Welkom zijn ook niet-le- den en heren. Op 30 januari, aanvang 8 uur, zal door de heer W. G. van 't Hout ge sproken worden over schilderkunst van 1870 tot heden. Op 17 februari, aan vang acht uur, zal de moderne Neder landse litteratuur ter sprake worden gebracht door de heer W. J. Hendrikse. Gediscussiëerd zal worden over Ser- pentina's Petticoat van Jan Wolkers, Overdag van Anna Blaman, Nader tot U van G. K. van 't Reve en Een Won derkind of een total loss van W. F. Hermans. In de komende weken zal worden getracht deze en andere wer ken van genoemde schrijvers in de leeszaal-bibliotheek ter uitlening ge reed te zetten, zodat de cursisten in de gelegenheid zijn er één of meer boeken van te lezen. Op 1 maart, aanvang half tien 's morgens, houdt de heer J. van Wijk een inleiding over facetten van de 20e eeuwse muziek aan de hand van band opnamen en grammofoonplaten. Tenslotte zal op 24 maart, aanvang acht uur 's avonds, de heer Peter de Baan van de toneelgroep Teater Ter zijde de spelvormen van deze groep en uiteraard van geëngageerd toneel bij de cursisten inleiden. Bij wijze van excursies wordt over wogen de cursisten in de gelegenheid te stellen een voorstelling van Teater Terzijde bij te wonen, als de groep op Texel komt. Het cursusgeld moet op de eerste avond worden voldaan. Belangstellen den worden verzocht zich telefonisch op te geven bij mevrouw J. C Studul- ski-Veentjer, telefoon (02225) 231 en wel vóór 22 januari. Onder auspiciën van de Texelse ta feltennisvereniging Tetak werd zondag in de Burg. De Koning-hal een tien kamp derde klasse Noordholland Noor derkwartier gehouden. De verwachting dat deze ontmoeting voor enkele spe lers een zeer moeilijke dag zou bete kenen, bleek niet ver bezijden de waarheid. Het begon met het invallen van J. de Boer (Tetak) als tiende spe ler omdat een der andere ingeschreven deelnemers zaterdag was uitgeschakeld door een auto-ongeluk. In het begin van de wedstrijden ontliepen de vier sterksten elkaar niet veel. Cnossen (Te tak), Delis en Dekker hadden uit vier wedstrijden ook vier punten verzameld, terwijl Bouwes bij de vierde wedstrijd een steekje liet vallen en één punt ver speelde. Toch zou hij op schitterende wijze terugkomen en nog als derde eindigen. Bij de vijfde wedstrijd sneuvelde op wonderbaarlijke wijze drie van de vier kanshebbers, die allen (Cnossen uitge zonderd) verloren Zo ontstond een in teressante tussenstand, nl.: Cnossen 5 uit 5; Bouwes 3 uit 5; Delis 4 uit 5 en Dekker 4 uit 5. Opvallend was het dat buiten het volledig uit vorm raken van Dekker en het fraaie terugkomen van Bouwes, vanuit de onderste regionen heel on verwacht S. Schipper sterk kwam op zetten. Hij presteerde het na twee ver- liespunten, plotseling zes wedstrijden acher elkaar te winnen waardoor een barragepartij tussen hem en Bouwes voor de derde plaats noodzakelijk werd. Merkwaardig De twee overgebleven favorieten maakten geen fouten en wonnen hun nog te spelen wedstrijden, waardoor een merkwaardige situatie ontstond: Cnossen had uit acht wedstrijden ac punten, terwijl Delis uit acht wedsti den zeven punten had vergaard. Z Delis in de finale tegen Cnossen wi nen, dan zouden zij samen ieder eve veel punten hebben en zouden zij o een barragepartij moeten spelen, wel wat erg veel van het uithoudinj vermogen gevraagd zou zijn. De een set werd op naam van Delis geschrev na 25 minuten gevecht. De tweede leek ook voor Delis te zijn, toen de met 2017 voor kwam te staan. Hi kenmerkte Cnossen zich als een me taal zeer sterke speler, want hij vót naar deze setoverwinning. Hij slaag won met 24 tegen 22 en kon een dav rend applaus in ontvangst nemen. liet werd stil in de zaal toen de de de en beslissende set begon, van me af aan leek Cnossen een gewonnen pa tijd te spelen; op een gegeven ogenbl stond hij voor met 175. Maar dat tx Delis mentaal erg sterk is, bewees door terug te slaan tot 2017, waar Cnossen met een fraaie forehand sm; het vonnis velde. Voorzitter A. J. van Mierlo van tak reikte de bekers uit. Woorden dank voor de prettige dag, de akkoi modatie en de organisatie werden sproken door Bouwes namens de sp Iers en door de heer Brasser, voorzitt van Noordhollands Noorderkwartier In Breezand werd de tienkamp mes 4e klas gehouden. Als enige Teta lid nam mej. L. Cnossen deel. Zij digde op de 7de plaats. Nummer twee en drie werden resp. V. (Treffers), A. Kaptein (Be Fair) en Verezer (Be Fair). TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,60; elke regel méér ƒ0,50. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in de Boekh.) en onder nummer J 0,50 meer. Alles inclusief 4%> B.T.W. Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags i pension Visser, Schoon oordsingel 17, Den Burg. Met grote blijdschap ge ven wij u kennis van de geboorte van onze doch ter Claudia M. Daalder-Müller L. Daalder De Koog, Texel, 12 januari 1969, Dorpsstraat 9 Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze dochter Francoise M. F. Keyser-Duinker J. W. Keyser Hogereind 23, De Waal, Texel, 10 januari Tijdelijk adres Lidwinaziekenhuis, Helder. Voor al uw bloemen en planten, bruids- en gr af werk. Bloemenmagazijn Myosotis, H. P. Rijk Waalderstraat 29, Den Burg, telefoon 3015 Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J. Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777. Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier land, telefoon (02225) 297 Ter gelegenheid van het 60-jarig huwelijk van onze ouders en groot ouders op 21 januari a hopen we receptie te houden in het Vliegveld hotel van 15.30 tot 19 00 uur. Frans, Dick, Tiny en Paul Geense Wageningseweg C 45f, Eierland. 1969 Den Wilt U de zaadlijsten van Selectiebedrijf West- Friesland te Wijdenes even klaar leggen? Ik kom 18 jan even langs. Met grote dankbaarheid en blijdschap geven wij kennis van de geboor te van onze zoon en broertje Sijbrand Anthonic i(SIEB) A. van der Vis- van der Vis J. van der Vis Biem Pieter Jan Arco Texel, 13 januari 1969, 9.35 uur Kerkstraat 6, Oosterend, Texel. Te koop een z.g.a.n pick-up, koffermodel. Tel. (02220) 2912. Te koop een grote hondenmand. Huydink, Jac. P. Thijsselaan 107, tel. 3009. Aangeboden slaapka merameublement. Haven 4, Oudeschild. FOLKLORE. Heeft U het enquête-formulier al ingevuld Verloren bruine porte monnee met inh., woens dag 8 jan. half tien gaande Schoonoordsingel Kogerstraat tot Slager Ran. Gaarne terug tegen bel. Witte, Schoonoord singel 23, tel. 2428 Wij wensen alle vrien den, kennissen en buren een Gelukkig Nieuwjaar onze hartelijke dank voor alle cadeaux en de onvergetelijke dag op 21 december. Jet en Frans Laarhoven De Waal. Mede namens de fami lieleden wil ik allen har telijk dank zeggen voor de blijken van medele ven tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn man JOHANNES VLAS Vooral ook hartelijk dank aan directie en personeel van Huize „Irene" voor de goede zorgen aan mijn man be steedt, Ds. Froentjes voor zijn troostrijke woorden en Dokter Elias voor de jarenlange be handeling. J. Vlas-Weijdt Irene", Den Burg. He lai be lir Te ke D< Sc ki Voor de vele blijke belangstelling betoo onze trouwdag, be|M| wij hiermede onze lijke dank. Kees de Graa Loes de Gra« Zot Barenidszstraat 2, Oudeschild. lede c hote Met grote blijdschap ge ven wij u kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Johannes Martinus (HANS) C. Kikkert-Looyestein J. Kikkert Jacob Henk Martin Beatrixlaan 148, Den Burg, Texel, 11 januari 1969. Voor uw bewijs van deelneming, welke wij mochten ontvangen bij het plotselinge verlies van onze lieve moeder en oma AAGJE GIELES- DE GRAAF, betuigen wij U onze op rechte dank. Namens de familie C. Gieles Den Burg, Texel, januari 1969. Verloofd Paula Platvoet en Martin Schenderlein Dageraad 6 t Homtje, Texel. Leberstrasse 16, Oberhausen Wij wensen alle Texe laars een gelukkig en voorspoedig 1969. Fam. W. J. Zijm Hotel „Zuid", Huissensestraat 1, Arnhem-Z. Te huur gevraagd voor 5 of 8 personen, in de periode van 5-19 juli of 12 - 26 juli. H. Reitsma, De Drift 9, Drachten (Fr.) Heden nam de Heere tot Zich, onze innig liefde en zorgzame moeder, behuwd-, gro en overgrootmoeder Marretje Timmer weduwe van Cornelis Huisman in de ouderdom van 78 jaar. Rust nu, mijn ziel, de Heer heeft U bevri (Ps. 116) TexelB. Boks J. Boks^Huisman Den Helder P. C. Koopman C. Koopman-Huisman Haarlem A. Rijlaarsdam P. Rijlaarsdam-Huisman Pakenham, Australië J. Vis J. Vis-Huisman Terschelling C. Huisman K. Huisman-Lieuwen klein- en achterkleinkindei Den Burg, Texel, 11 januari 1969, Jan Dirkszoord 12. De teraardebestelling heeft inmiddels plaa gehad. In de Vrede van Christus is heden, voorzien van het H. Sacrament der Ziekt in de ouderdom van 85 jaar overleden, c lieve vader, groot- en overgrootvader Hendrik Kecsom, weduwnaar van Alberdina M. Witte. Den Burg H. W. Keesom N. Keesom-Logman Nieuw-Zeeland P. J. Keesom A. Keesom-Wassenaar Den Burg J. C. Keesom B. Keesom-Karsten kleinkinderen en achterkleinkind Den Burg, Texel, 9 januari 1969, Warmoesstraat 38. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehi Het overkomt iedereen wel eens dat hij de boot mist. De constante kwaliteit van OK DOOt mist. ue consrame Kwamen van uk super-oktaan-benzine garandeert u: soepel,^"* snel en zuinig rijden: Op tijd aan de pomp Is <*1^ - op tijd aan de boot! Bovendien geniet u door de Blijvend Voordeelaktie grote voordelen bij het aankopen van 175 begerenswaardige f ii il i artikelen. Allicht dat u die kans benut. v WAALDERSTRAAT Wilt u er wel rekening mee houden dat wij zaterdags sluiten om 17.00 uui^

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2