SONNEMA BERENBURG 9 Oude li Weer eens een praatje over de folklore BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Mé® •>r> WE Cï l4MW éB7*-s!S slS**Ct*\ A\MsSSs4HI U/M* Brieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de redaktie nc WEEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 14 JANUARI 1969 Ja, beste medebewoners van ons and, het volgende willen we toch aag nog eens even zeggen De voorbereidingen van de Folklore- oensdagen draaien op volle toeren a-i wat is er een enthousiasme van ng en oud! Op zóveel spontane reac ts en adhefcie-betuigingen hadden we lf echt niet kunnen hopen; het iheeft erkelijk onze verwachtingen over- offen Om een paar voorbeelden te noe- ,en? Er zijn al heel wat enquête-for- fng ulieren binnengekomen! Er zijn al lcf ?dragen overgemaakt! Ja, er zijn zelfs 5C particulieren, die zo maar zonder eer bedragen hebben geschonken! Jensen, het is overweldigend en U li unt er van overtuigd zijn, dat het be- nti Uur zeer erkentelijk en dankbaar aarover is en dit ook wel degelijk zal iten blijken! Door deze fijne reacties esteund, is het 'bestuur met nóg meer nergie en opoffering van kostbare ijd wild enthousiast met het werk oorgegaan, hoewel nog meer, haast al iet meer mogelijk was, want het be tuur heeft lang niet stil gezeten. De aken (en dat zijn er nog al wat) zijn ,1 vrijwel geheel verdeeld en er wordt iard achter allerlei zaken aangelopen, erwijl er ook al een paar honderd pun- en behandeld zijn. De vaart zit er ge lucht in Nee, denk nu niet, dat we naar een duimpje vissen, want we hebben een verk op ons genomen en zullen stuk oor stuk onze beste krachten aan dit >rachtige doel geven en we doen het met plezier ook, want is het niet •en prachtige taak zich in te zetten roor het belang van ons eiland? 't Is :elfs al zo ver, dat we met een gerust jeweten kunnen zeggen: „Wat gaat het ;oed De dansgroep oude dansen, zoals - valeta, kruispolka, spaanse wals enz. is •ok van de grond en we hebben intus sen de eerste avond al achter de rug met een dertiental paren. Er is geble ken, dat ook ten aanzien van deze club al weer misverstand is gerezen. Mee doen betekent niet dat men moet op treden in de zomer. Wij stellen geen erplichtingen en/of eisen! Ieder, die graag de oude dansen wil leren, is van harte welkom en om de kosten hoeft U het niet te laten, want we hebben door allerlei manipulaties en een welwillend gebaar van de heer v.d. Berg van „De Oranjeboom" deze zeer laag kunnen houden. Wilt U er nog wat meer van weten? U kunt nog meedoen, maar pak dan meteen even de telefoon en bel 331 Den Hoorn. Dit is echt de laatiste kans en dat betekent dan vanaf don derdag 16 januari meedoen. Daarna kunnen we echt geen paren meer aan nemen. want dan zouen we de anderen gaan ophouden en dat mogen we na tuurlijk niet doen. Vergist U zich ech ter niet bij het lezen van deze woorden en denk niet ze hebben paren hard no dig, want we hebben genoeg paren, maar er kunnen er gerust nog wat bij en het zij gezegd, dat we aan de heer Siebeling een prima dansleraar hebben en dat de avonden erg gemoedelijk en gezellig zijn. En ook hier geldt weer de spreuk; „Hoe meer zielen, hoe meer reugd!" Er zijn al heel wat „indoor"-verga- deringen geweest en we hebben een gezellig avondje gehad als „aardig ge baar" van het nieuwe bestuur tegen over het oude. Nee, schrikt U nu niet, dat ging niet ten koste van de Folk- lore-kas hoor! In een spontane opwel ling van het nieuwe bestuur nodigde zij het oude bestuur uit en nam de kosten voor privé-rekening. En het werd met veel plezier uitgevoerd! Och, weet U, zo'n overdracht van oud naar nieuw bestuur is toch altijd een beetje een trieste zaak en die avond ging dan ook alles een beetje stroef misschien. Vandaar dan ook dat gezellige avondje er overheen om de wat droeve sfeer teniet te doen door ook eens gezellig bij elkaar te zijn. En dat avondje werd een groot succes Er wordt hard gewerkt, omdat we natuurlijk alles op tijd in kruiken en kannen willen hebben en dat doet ons er aan denken, dat onze zeer gewaar deerde en onmisbare Doortje van Sam- beek-Schrama (de enige, die van het oude bestuur naar het nieuwe is over gekomen), zit te popelen om Uw in het ongerede geraakte kap-attributen en verdere kleding piekfijn in orde te ma ken. Bekijk Uw spulletjes eens even als het U belieft; nu is het tijd! Straks is het wellicht door de drukte te laat en dat zou toch eeuwig zonde zijn, want we kunnen niemand missen. We voelen het, op U kunnen we rekenen! De Folklore zal van nu af aan weer opbloeien en deze zomer geweldig voor de dag komen. Er is geen twijfel meer mogelijk Zeer binnenkort komt er een verga dering, waarbij het actie-comité wordt uitgenodigd, dat zijn de mensen, die we niet kunnen missen en aan wie eigenlijk geheel Texel haar dankbaar heid zou moeten betonen voor het ge nomen initiatief. Deze mensen willen wij natuurlijk graag in ere houden! Op die avond zullen we ook nog enige ver dere ware steunpilaren van de Folklore uitnodigen en de pers, die we dan meteen zullen inlichten over alles wat er al zo'n beetje is gebeurd en ook over enige verdere plannen. En dan komt er op die avond een grote verrassing, maar daar zeggen we nu nog niets over, want dat moet tot dan een ge heim blijven. We hebben al een prijsvraag teken wedstrijd gehouden voor het ontwer pen van een „poster", dat is dus een soort groot reclamebiljet, waarmee we de gasten attent maken op het Folk- lore-gebeuren en waarop tevens ver meld wordt wanneer de Folklore- woensdagen zijn. Deze „posters" zullen dan een plaatsje moeten vinden, van zelfsprekend met toestemming van de diverse eigenaars, in de hotels, op de boot en in de winkels. We kunnen, en dat spreekt ook haast weer vanzelf, zo'n tekenwedstrijd niet op alle scholen tegelijk houden. Deze keer was het de huishoudschool in Den Burg, die we hiervoor uitkozen. Bij een volgende ge legenheid zal weer een andere school worden aangezocht en we zijn van plan zo door te gaan tot alle scholen op den duur een beurt hebben gehad. Voor de bekroonde en voor ons doel uitgezochte tekening geven we een mooie prijs, waarbij tevens zal worden bepaald, dat de tekening het eigendom wordt van de Folklore. Wat we tot nu toe aan ontwerpen hebben gezien, is geweldig! En wat zijn we er blij mee en ook trots er op, dat er op ons eiland onder de jongelui zulke inventieve en kunstzinnige jeug dige personen zijn Er zijn dames, die graag aan de Folklore willen meedoen, maar nog niet over een pak beschikken. Daar moest natuurlijk meteen iets aan ge daan worden, dat is zo klaar als een klontje. En dus gaan we een gezellig clubje vormen van deze dames. De Folklore gaat voor de stoffen zorgen, versohillende natuurlijk, zodat niet te veel gelijksoortige pakken zullen ont staan. De dames kunnen dan naar eigen smaak hun stofje uitzoeken en dan gaan ze geheel of gedeeltelijk in clubverband zelf de kostuums in el kaar zetten en naaien en het is de be doeling, dat de dames de pakken dan in bruikleen houden zolang zij aan de Folklore meedoen, zodat er niet steeds van kostuum behoeft te worden gewis seld. Wel blijft het pak eigendom van de Folklore. En wat de kappen of an dere hoofdbedekking betreft, er komen •hier verschillende oplossingen voor. Mevrouw, mag ik U, ja O.Q. opwekken zich in verbinding te stellen met An Timmer, Doortje Schrama of Roelie Bakker om mee te doen met dit clubje? U bent van harte welkom! Wat zeg ik? We kunnen U eigenlijk niet missen! Kunt U niet of niet zo goed met de naald of naaimachine overweg? Wel, dat is geen bezwaar, want er zijn pri ma naai-artiesten onder de dames en het moet toch al heel raar gaan als zij met elkaar de kostuums niet piekfijn in orde krijgen En dan zijn er ook nog inwoners van Texel, maar het zij gezegd, het zijn er naar we menen maar weinig, die den ken, dat je in Folklore-pak voor schut looptMensen, niets is minder waar! De toeristen vinden het zonder uitzon dering allemaal even leuk en maken zo graag een praatje met een in het pak gestokene. U hebt geen idee hoe leuk het is al de énige reacties te horen en te zien en het meedoen in pak is zó fascinerend, dat als je eenmaal over de schroomdrempel heen bent gestapt en eens een keertje hebt meegedaan, je er niet meer mee kan uitscheiden. Schrij ver dezes, in het begin ook wat schroomvallig, spreekt uit ervaring! Wij, als medewerkers, hebben al heel wat leuke brieven met foto's ontvan gen van op Texel vertoefd hebbende vakantiegangers. En wat een leuke brieven, stuk voor stuk getuigend van grote waardering voor de Folklore en hoe leuk alles wordt gevonden. Er zijn twee straatjes in Den Burg, waar de winkeliers de koppen bij el kaar hebben gestoken om hun straatje gedurende de Folklore-woensdagen ge weldig aantrekkelijk te maken. Wij als bestuur, kunnen slechts hopen, dat de winkeliers van de overige straten dit niet op zich zullen laten zitten en min stens even goed of nog beter uit de bus zullen komen. U kunt deze zomer wéér of óók mee doen! Laat deze kans tot leuke ont spanning en interessante ervaringen niet voorbij gaan! Want wat is er nu interessanter dan de mensen zelf in al hun verscheidenheid van doen en laten te observeren. En dit wordt nog dub- De echte Dockumei Bsi ei iliurg. Annu lboU. bel interessant tijdens feestelijke ge beurtenissen in de vakantie, zoals dat op de Folklore-woensdagen wordt ge boden. Zeer binnenkort hoort U meer over de plannen. Eén ding wil ik alvast ver klappen. Er komt nl. een heel mooie „sticker", noem het maar een flink plakplaatje, om te kunnen bevestigen op de ramen van winkeliers en hotel houders enz., zulks als teken, dat be doelde zaak de Folklore steunt, wat zeker aantrekkingskracht op de toeris ten zal hebben. Maar laat ik niet verder gaan met plannen te annonceren, want U krijgt binnenkort heel wat te horen via de echte persmensen. En wat de medewerking aan de Folklore betreft, kunnen wij U nog een goede raad geven. Maak plannen of plannetjes, bespreek Uw wensen, ideeën of verlangens met één of meer ldeen van het bestuur. Ja, U kunt zelfs enige leden van het bestuur bij U thuis uitnodigen of na een afspraak bij één van hen eens op de koffie komen (in de ware zin des woords dan altijd). En dan kunt U natuurlijk ook nog op de grote vergadering komen, waar 9traks een ieder welkom is en de gelegenheid krijgt, datgene te zeggen wat hij op het hart heeft. En weest U er allen van overtuigd, dat elk detail de nodige en oprechte aandacht zal krijgen! Die grote vergadering zal zo tegen het einde van deze maand plaats vinden. En dan kom ik nu werkelijk aan het einde van m'n praatje met de „slogan": „Zorg ervoor, dat U meedoet!" En als U dat dan gedaan zult hebben, zult U er heus nooit spijt van krijgen, daar zijn wij vast van overtuigd! Want al medewerkend en in pak lopend, zult U er steeds meer plezier in krijgen. Ontvangt U allen, die „De Texelaar" lezen, de hartelijke groeten van, het Folklore-ibestuur. VERTROKKEN PERSONEN Marius van Leeuwen, van Den Hoorn H 131, naar Wormerveer, Karei Door manstraat 12; Koos Koster, van Den Hoorn H 131, naar Den Helder, Het Nieuwe Diep 5; Romkje E. Bremer, van Den Burg, Warmoesstraat 73, naar Amsterdam, Gerard Terborghstraat 121; Harm Nij'boer, van De Koog K 83d naar Noordoostpolder, Emmeloord, Kloppenburgstraat 20; Lodewijk van der Wulp, met gezin, van Den Burg, Boogerd 20, naar Oud-Beijerland, Graaf van Egmondstraat 58; Elisabeth Vinke, ev. De Wolf, van Den Burg, Weverstraat 60, naar Anna Paulowna, C. Keyzerlaan 28. INGEKOMEN PERSONEN Manuel Lago Carrera, van Rotter dam, Banierstraat 39c. naar De Koog K 68a; José Mondejar Palazón, van Rotterdam, Crooswijkseweg 150a, naar De Koog K 68a; Angel Otero Villar, van Rotterdam, Frederikstraat 5b naar De Koog K 68a; José Seoane Garcia, van Schiedam, van Beverenstraat 2a, naar De Koog K 68a, Martje Broersma, ev. De Boer, van Kollummerland, ca. Achterwei 6 naar Den Burg B 21; Marius Banda, met gezin, van Utrecht, Semarangstraat 9, naar Den Burg, Mo lenstraat 62; Catharina C. F. H. Ko- burg, van Spanje, naar Den Burg, Ko- gerstraat 37; Maria A Kok, met gezin, van Laren NH., Noolseweg 14, naar Den Hoorn, Klif 45. HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijvingen Mantje's Schoenhandel, Texel, Den Burg, Hogerstraat 6. Kleinh. in schoe nen en lederwaren. E.: A .C. Mantje ifh.v.). (Ovem. van Schoenenhuis „Texel"). Fa. van Splunter, Texel, De Koog, Dorpsstraat 39. Expl. hotelbedrijf. Venn.: S. van Splunter; H. van Splun ter (h.v.) (b.b.). COPYRIGHT STUDIO AVAN fyiilV"* co 198 Smidje Verholen was zó opgewon den geraakt door de vele vreemde ge ruchten, waarvan het dorp gonsde, dat hij het nodig oordeelde eens een flinke wandeling door de omgeving te maken. In de serene stilte van de bossen kon hij altijd goed nadenken, maar eilaas. van serene stilte was helemaal geen sprake meer. Uit de verte klonk hoorn geschal, geraas van stenen, gebrul van commando's, gerinkel van koffiegamel- len en nog veel meer. „Grmmm," grommende de smid on tevreden. „Dat is het leger weer, hoor! Ze kunnen geen stuk natuur ontdekken of ze pikken het in als oefenterrein! Zo zijn we de hele Vale Ouwe ook al bijna kwijtgeraakt! En nou beginnen ze ver dikkie ook nog aan het Gravendrechtse Bos. Het mankeert er nog maar aan, dat ze gaan zeggen, dat je hier niet meer komen mag!" En dat was dan precies wat nu zou gaan gebeuren, want juist wierp de smid een misprijzende blik op een jeep, welke brutaal tussen de struiken ge parkeerd stond, toen er gekraak van tussen de takken weerklonk en een barse stem uitriep: „Halt! Handen om hoog!" En ja hoor, daar kwam de kapitein Arend J. Hitt van Walker tussen de struiken uit. „Wat doe jij hier?" vroeg hij bars. „Moet jij het leger bespion- neren? Moet jij niet thuis zitten om de Japanse sportcomputer te bewaken?" Streng keek hij de smid aan en hij dacht: „Sallemanderse kerel! Kille Bill heeft me precies verteld hoe lastig hij kan zijn! Hij moet hier weg, en snel ook!" „Bent U die man, die een hele dag voor mijn smidse wachtgelopen heeft?" vroeg de smid. „Zo is heft", loog Arend J. van Hitt van Walker. „Dat was in opdracht van de Geheime Dienst. Twee hoge officie ren van die dienst zijn toch immers pas geleden bij U geweest? Nou, als de Geheime Dienst eenmaal iets weet, dan duurt het niet lang of het hele leger is op de hoogte!" „Een fijne Geheime Dienst", zei de smid smalend. „Gaat je niet aan", zei Arend. „Maak dat je wegkomt! Dit is militair terrein! Vort! Inrukken!" De smid ging, en Arend dacht: „Hèhè, die is weg! Da's een pak van mijn hart!" FEUILLETON door TOM LODEWIJK 10. „Vanzelf", stelde hij haar gerust. „Iedere keer spreken we af voor de volgende keer". Hij wreef zijn handen. „Dót zal wat worden! Het wordt altijd goed als ik ergens zin in heb". En dan heb ik jou ook telkens hier, Lieselotje, dacht hij, en dan kunnen we samen praten, en dan kan ik genieten van je leuke snoet. „En dat schilderij?" vroeg ze. „Krijg ik dat?" „Nee, Dat blijft van mij". „Misschien ben je blij als ik het mee neem". „Dat hoop ik niet. Dat zal wel niet. Tenzij je op slag verandert. Als je blijft zoals je bent, wordt het goed". „Nu, op jouw risico. Geef me nog een slok prik, want ik krijg een droge keel van al dat gepraat". Die avond thuis zei ze in het alge meen: „Ik ga op 't schilderij". Haar moeder lachte. Haar vader dacht dat ze gekheid maakte. „Bij wie?" „Kees de Waard". „Nooit van gehoord". „Moeder, hij is geweldig. Hij wordt geweldig, zult u zien. Ze kennen hem nog niet". „Hoe ken jij 'em?" „Toevallig ontmoet op de tentoon stelling. Hij was de enige die iets be hoorlijks had, iets dat me wat dééd. Nou, en toen was hij er zelf, en ik heb zijn atelier gezien en zijn werk". „Zeg", zei de kapitein ontwakend uit zijn gebrek aan interesse", je wilt toch niet zeggen dat je bij die vent op z'n kamer geweest bent?" „Dat wou ik niet zeggen, lieve schat, dat héb ik gezegd". „Op je ééntje!" „Ja. Had ik je mee moeten vragen?" „Lotte", hij werd altijd plechtig als hij zich kwaad maakte, „ik weet wel dat je er moderne ideeën op na houdt en ik weet ook wel van wie je ze hebt", hij keek kwaad naar zijn vrouw, die hem vriendelijk toelachte, „maar dit gaat toch alle perken te buiten. Zo'n vent die je helemaal niet kent!" „We kenden mekaar al na vijf minu ten". „Dat is gauw". ,,'t Ging gauw ja. En nou wil ie me schilderen". „Is het zo'n floddervent van hier een lik en daar een streep?" „Ja, misschien zou u dat zeggen. Maar hij kan alles. Hij heeft me het portret van zijn moeder laten zien". Ze zag haar moeder aan. „Ik wou om een lief ding, dat u dat zag. Ik werd er ge woon stil van. Zo kan alléén een zoon zijn moeder schilderen". „Is hij zo'n brave zoon?" vroeg Nora glimlachend. „Om de dood niet, 't is een piraat, daar! Hij zegt zelf, het goeie mens heeft veel verdriet van me gehad, en ze hield nog meer van mij dan ik van haar. En dat kun je zien. Het verdriet en de liefde. Allebei. Ze zijn er niet zonder mekaar". „Dat is meestal zo", zei Nora en keek naar haar man. „Hm", gromde die. „Ik zeker het verdriet en jij de liefde". „We weten nou wel dat jullie een ongelukkig huwelijk hebt", lachte Lot. „Nou wat ik maar zeggen wou, pas op met die schilder". „Schilders is dartel volk, dat heb ik al gezegd paps. Zal ik een chaperonne meenemen? Ella Fontijne zou haar pink geven, die was een en al pruimp jes en prisma. O, interessant. Maar het bee9t negéérde haar gewoon". „Arme Ella", glimlachte haar moe der. Er werd gebeld. „Daar heb je mijn kunstenaar", zei vader opstaande. Gerard kwam binnen. „Ha Lot! Wat kijk je gewichtig". „Ik ga op 't portret, Geert". „Wat, laat je een foto maken?" „Nee, met verf", grinnikte ze. „Nou", zei de kapitein „we hebben nou lang genoeg over jouw artistieke bevliegingen gepraat, het wordt tijd dat er" eens een verstandig woord valt. Wat zegt °nze heer Van Luyk daar van?" „U bent al begonnen meneer Ver meer", lachte Gerard en Lot grijnsde. Hij kon af en toe zo snedig zijn, dat ventje! Ze keek hem aan en vergeleek hem in gedachten met Kees de Waard. Twee werelden, dacht ze. Nergens zou den ze een aanrakingspunt hebben. Hun enig aanrakingspunt was zij zélf. Met Gerard was ze vertrouwd en voelde ze zich op haar gemak. Bij Kees was ze opgewonden, voortdurend in spanning, en voelde ze zich thuis. Bij Gerard was er een zoeken en tasten naar gemeenschap, bij Kees sprong de vonk over van het eerste ogenblik af. Gerard leerde je maar moeilijk ken nen en toch was hij volkomen betrouw baar, Kees kende je van het eerste ogenblik af en hij was onbetrouw baar en betrouwbaar tegelijk. Die on betrouwbaarheid van hem, daar kon je altijd op vertrouwen. Ze glimlachte om haar vondst. Mórgen! dan ging ze wéér! En ze ging diep zitten peinzen wat ze zou aantrekken. Als had ze een vaag gevoel dat het er helemaal niks toe deed. Opeens merkte Gerard van Luijk, dat Lot Vermeer uit zijn leven verdwenen was. Totaal. Niet in de letterlijke zin. En daardoor juist merkte hij het. Toen hij op een avond bij de familie Vermeer kwam met een keurig uitge werkt verzoekschrift lot restitutie van te veel betaalde belasting, zaten ze sa men koffie te drinken, Lot, haar ouders en hij. En Lot schonk veel aandacht aan hem, vroeg van alles, maar het was een óndere Lot. Ze leek een gast vrouw, die een onbekende in huis krijgt en nu probeert, door vlotte con versatie de vreemdeling (en zichzelf) op zijn gemak te stellen. Ze praatte en lachte heel vrolijk, maar alle intimi teit scheen met angstige nadruk naar de achtergrond gebannen. En toen moest ze opeens weg. Gerard zou niet hbeben kunnen zeg gen, waarin haar gedrag zo grondig verschilde van voorheen, maar hij wist het met des te meer zekerheid. Hij zette het uit zijn gedachten en concentreerde zich op de belastingzaken, accepteerde de hartelijke dank van meneer Ver meer, die alles zou tekenen en opstu ren en hem berichten hoe het afgelo pen was. En toen gingen ze nog wat zitten praten, de twee oudere mensen en hij. Toen het bij tienen was stond hij op. „Nou meneer Vermeer, ik hoor dan nog wel van u". Nora Vermeer zuchtte, toen ze de deur achter hem hoorde dichtslaan. „Arme jongen", zei ze tegen haar man. „Arme jongen?" vroeg de kapitein. „Waarom arm?" Ik kan hem geen mee- lijkwekkende figuur vinden, 't Is een flinke vent, die het 'best zal redden." „Henri, ik heb je al eens gezegd, die jongen komt niet voor jou, noch voor mij". „Ja, je zei dat hij een oogje op Lot had. Nou én?" „Henri, je bent vast een goed officier, maar mensenkennis heb je geen snars. En je dochter ken je óók nog niet." „Lot? Die was vanavond juist heel gezellig." „O ja, reuze gezellig. Ze kletste aan één stuk door. Allemaal praat op zol der. Want ze was helemaal niet op haar gemak. Waar haar hart vol van is, daar kan ze juist met hém niet over praten". „Dat doet ze blijkbaar dan ook niet met ons". „Nee, maar dat hoeft ook niet, als je niet stekeblind bent. Die jongen is ver liefd, nee, ik geloof dat ik het anders moet zeggen, dat past bepaald beter bij de situatie. Die jongen houdt van onze Lot. En hij is het type niet om te zeg gen: D'r is geen handvol maar een land vol. En onze Lot is smóór van die schilder." (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5