Cjroen ^warL-Jexels in het harL, INISTER OPENDE „DE BOLDER" Dit is een groots gebeuren VERALAC 11.302 inwoners BK. KARAAT EEN GEZOND MELKPRODUCT VOOR MODERNE MENSEN Vetarm en eiwitrijk i'cliU' gezinsbank VAN SIERKAN EN VEZA {ave N.V. v/b Lnngcvcld De Rooij tbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 82e JAARGANG No. 8335 DAG 17 JANUARI 1969 Verschijnt dinsdags cn vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feiscnbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. -J- 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4% BTW Stand per 31 december 1968 Per 31 december 1968 telde Texel 11.302 inwoners, in verge lijking met de stand van een jaar tevoren (11.111) dus een toename van 191 zielen. Het geboorte overschot bedroeg in 1968 149 (85 vrouwen en 64 mannen) en 't vestigingsoverschot 42 (27 vrou wen en 15 mannen. Een en an der blijkt uit de cijfers, die wij kregen van de Gemeentesecre tarie, afdeling Burgerlijke Stand. Er werden 127 jongens geboren, tegen 131 in 1967 en 123 meisjes (112). Het aantal overledenen vertoonde bij het jaar tevoren 'n vrij grote stijging: 101 tegen 74; 63 (40) mannen en 39 (34 vrou wen. Er werden 491 (409) inge komen personen geregistreerd, waarvan 255 (192) mannen en 236 (217) vrouwen. Er vertrokken 449 (470) perso nen, waarvan 240 (224) mannen en 209 (246) vrouwen. Er was dus een vestigingsoverschot van 42. In 1967 was er een vesti- gings tekort van 61 Er werden 112 (134) huwelijken voltrokken; er waren 2 (1) echt scheidingen. Huwelijken van inwoners of inwoonsters met personen van andere nationaliteit: 3 Duitse en 1 Zuid-Afrikaanse nationaliteit. Texel-Den Helder ZONDAG BADMINTONTOERNOOI IN BURG. DE KONING-HAL De badmintonclub Texel organiseert zondag in de Burgemeester De Koning hal een ontmoeting tussen verschillen de teams van de eigen club en van de Helderse Badminton Vereniging. De wedstrijden zullen zowel 's morgens (aanvang tien uur) als 's middags wor den gehouden. Belangstellende toe schouwers hebben vrije toegang. BESTUUR „IN AQUA VITA" GEWIJZIGD Tijdens de laatstgehouden jaarverga dering van de aquariumverendging „In Aqua Vita" is de samenstelling van liet bestuur gewijzigd. Aftredend en niet- herkiesbaar waren de heren R. Gaas beek en H. de Graaf. In hun plaats werden H. Prins (Weverstraat 48 en J. Henstra (Plevierstraat 18, De Koog gekozen. Het bestuur ziet er nu als volgt uit: voorzitter H. Ellen; secreta ris H. Prins, 2e secretaris J. Pelgrim; penningmeester J. Schrama, commissa ris J. Henstra; commissaris F. Taag en redacteur verenigingsblad J. Driehuis. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 19 januari op om 8.38 uur en gaat onder om 17.05 uur. 22 januari op om 8.34 uur cn onder om 17.10 uur. Maan: 18 jan. N.M.; 25 jan. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 17 jan. 7.20 en 19.51; 18 jan. 8.22 cn 20 56; 19 jan. 9.19 en 21.50; 20 jan. 10.09 en 22.39; 21 jan. 10.50 en 23.19; 22 jan. 11.24 cn 23.54 23 jan. 11.53 cn 24 jan. 0.20 en 12.17; 25 jan. 0.42 cn 12.42. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. GROEP B.Z.N. IN 'T SKILTJE OUDESCHILD De beatgroep „B.Z.N." uit Volendam treedt zondag middag op in 't Skiltje. BZN startte ongeveer gelijk met de eveneens in Volendam gevestigde „The Cats" en doet het, na een moeilijke periode, als vijfmansformatie zeer goed. Een gun stig onthaal kregen twee singles „Some Day" en „Waiting for you", nummers, die zondagmiddag ongetwijfeld zullen worden gebracht. Mede door de afgele gen ligging van Texel is het uitnodigen van een dergelijke groep een kostbare aangelegenheid en het zal dan ook van de belangstelling afhangen of in de naaste toekomst meerdere van derge lijke „stunts" zullen worden uigehaald. Het is de bedoeling ongeveer om de vier weken een befaamde groep te en gageren. Pannen voor uw leven kies dan roestvrij slaal. Hele liter slechts 55 ct Verkrijgbaar bij Uw meikhandelaar Goed gedaan Een breed glimlachende minis ter Roolvink neemt het applaus in ontvangt nadat hij de groen-zwarte vlag van de naam letters heeft weggetrokken. Hierop kreeg minister Roolvink het woord. In zijn rede (die elders in dit nummer in extenso staat gepubliceerd) legde hij er de nadruk op dat sociale werkplaatsen volwaardige bedrijven zijn geworden, die volledig in het be drijfsleven ingepast willen zijn. Ook de minister betreurde het dat de werkne mers niet in de kantine konden zijn, maar wetende dat de gemaakte bandopname voor hen zuo worden afge speeld betrok hij ook hen in zijn toespraak. „Beste vrienden, ik hoop dat jullie vreugde zult vinden in dit werk en voor zover mogelijk, zult doorstromen naar het vrije bedrijfsleven. We weten ons medeverantwoordelijk voor jullie!" Trots De Minister wees met trots op de Nederlandse bereidheid om medever antwoordelijk te zijn voor degenen, die het moeilijk hebben. „Dat wij daar zo veel geld voor willen beschikbaar stel len, siert ons volk. Wij staan in dat opzicht in de wereld vooraan". Hij noemde de ingebruikneming van de nieuwe werkplaats dan ook een groots gebeuren, dat weliswaar de voorpagi na van de kranten niet zou halen („Al leen van de Texelse Courant mis schien") maar daarom niet minder be langwekkend is. Burgemeester Sprenger constateerde: „U hebt de werkplaats vastgemeerd aan Texel en het Departement". Mr. Sprenger had dankbaar kennisgenomen van de raadgevingen, die in de rede voering waren verwerkt, o.a. voor wat betreft het aanvragen van aanvullende bijdragen, en verzekerde dat de ge meente alleen om extra steun zal aan kloppen als het zeer dringend nood zakelijk is. Als geschenk overhandigde Mr. Sprenger aan minister Roolvink het boek „Texel, het vogeleiland" van Jan Drijver. De heer Roolvink, zelf re gelmatig vakantiegast op Texel, kende het nog niet en toonde er zich zeer verheugd mee. Noordholland achter Gedeputeerde Laan, tevens voorzitter van de Federatie van werkplaatsen in Noordholland, constateerde dat Texel met zijn sociale werkvoorziening een goede indruk maakt. In „De Bolder" zijn rond 50 mensen werkzaam, dus 50 op 11.000 inwoners. Worden de 12.000 mensen die in overig Noordholland in sociale werkplaatsen werken, omgere kend over het aantal inwoners van de provincie, dan blijkt dat er buiten Texel nog veel achterstand is. Vier honderd mensen, die zich in een sociale op. De gemaakte tentharingen en sou venirs hebben iets te maken met het toerisme, de te herstellen en te bekle den meubels met de middenstand, de elektronische orgelbouw met de Texel se orgelfabriek te Oosterend. De cul tuur wordt gediend door het inbinden van boeken en het inlijsten van kunst werken. „Als bedrijf heeft de werk plaats Texelse grond onder de voeten". De Bolder is echter niet alléén een be drijf en daarom is de werksfeer er nog belangrijker. Die sfeer hangt weer samen met de Texelse levensstijl, die Mr. Sprenger aldus kenschetste: „Ze hebben vaart in d'r lijf, zijn open en opgeruimd, maar ze willen niet voorbij gelopen worden". Dit geldt dus ook voor de mensen van De Bolder. Illu stratief in dit verband noemde bij het aforisme van een Poolse schrijver: Heeft iemand die niet tellen kan, geen recht om gelukkig te zijn als hij een klavertje vier vindt? De vergelijking met het klavertje voortzettend zag Mr. Sprenger vier pijlers waarop de werk plaats rust: de werkleiding, het be stuur, de werknemers en de werkmees ters, Het is zaak, dat deze vier een har monisch geheel vormen. Hopelijk zul len zij allen De Bolder als een (jgeluks) klavertje vier blijven beschouwen. Lof voor bedrijfsleider De heer Oprei, employé van de Fede ratie van Noordhollandse werkplaat sen, herinnerde nog eens aan het mise rabelle onderkomen, waarin de werk plaats tot voor kort was gehuisvest. Ondanks het slechte sanitair, het ge brek aan ruimte, de slechte vloeren en het lekkende dak toonde de werklei ding een opbeurende blijmoedigheid. Bedrijfsleider J. Schot toonde een be wonderenswaardige karaktervastheid, die er de voornaamste oorzaak van was, dat de werknemers er de moed inhielden. De werkplaats op Texel is nu een parel aan de kroon van de so ciale werkvoorziening in Nederland. De werknemers zijn niet langer mensen, waar het bedrijfsleven geen raad mee weet, zodat ze maar aan het mandjes vlechten worden gezet. Zij zijn nu inge schakeld in het bedrijfsleven en wor den door de industrie zeer gewaar deerd. De aansluiting van de sociale werkplaatsen op het bedrijfsleven kan echter alleen goed zijn, wanneer er deskundige leiding is. Automatisering is niet de vijand van de sociale weide plaatsen, in tegendeel. Er blijven pro- dukten, die door hun betrekkelijk klei ne aantal of door andere oorzaken niet automatisch gemaakt kunnen worden. De grootste bedrijven in Nederland onderkennen dat en hebben de sociale werkplaatsen ingeschakeld. Ook de middelgrote bedrijven gaan het belang steeds meer zien en hier ligt dan ook de kracht van de werkplaats. Belang rijk is wel dat men niet prijsbedervend werkt, afspraken stipt nakomt en een intensief brancheberaad voert in lan delijk verband. Bloembakken Enkele hartelijke felicitatiewoorden sprak de heer H. A. Beumkes namens de ABVA, afdeling Texel. Om te be wijzen, dat zij niet alleen maar op ho gere lonen uit is, had de afdeling twee beplante bloembakken aan de werk plaats cadeau gedaan. De bakken wa ren door de heren Van Wilsum en Van Veen in hun vrije tijd gemaakt. Burgemeester Sprenger tenslotte bracht dank aan de velen, die aan de totstandkomingvan „De Bolder" had den meegewerkt, degenen, die ca deaus hadden laten bezorgen en de meisjes (voor een deel Huishoudschool- leerlingen) die de genodigden van kof fie en gebak hadden voorzien. Minister Roolvink en zijn gevolg werden door bedrijfsleider Schot door de verschillende afdelingen van de werkplaats geleid. Omdat de werk plaats in volle werking was, kreeg de minister een goede indruk van de vele werkzaamheden die er worden ver richt. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nacht*. IB Onder getuige van een grote schare 11 nodigden heeft minister Roolvink oensdagmiddag de naam van de nieu- c Centrale werkplaats „De Bolder" ithuld en daarmee de werkplaats of- ieel in gebruik genomen. De ceremo- ie verliep geheel naar wens. De inge- ^^euze schuif-trek constructie, waarmee Texelse vlag van de grote bronzen tters boven de ingang kon worden eggetrokken, functioneerde perfekt. et ministerieele bezoek als geheel :rliep iets anders dan de organisato- n (die volgend een nauwkeurig ge- med draaiboek werkten) zich hadden ce ttorgesteld. De minister gaf nl. de oil ens te kennen een uur eerder van exel te vertrekken, zodat het geplan- onderonsje in het TEM-kantoor, aarbij de bewindsman zou worden :polst over een aantal gemeentelijke roblemen, er bij inschoot. Gelukkig as het vervroegde vertrek tijdig be- end, zodat veel belangrijke zaken kon- in worden doorgepraat tijdens de arnie lunch in hotel „Het Witte Huis" De Koog. De minister werd vergezeld door de ?ren P. N. de Leeuw, directeur com- ementaire sociale voorzieningen van et departement, perschef C. van Hoe- 'ijck en Rijksconsulent voor Noordhol- nd M. H. Boasson. Na de naamsonthulling (het aanbie- in van de sleutel en het ontsluiten an de deur 'bleef achterwege) begaf et gezelschap zich naar de kantine in de werkplaats, waar burgemeester prenger een kort welkomstwoord >rak. Hij maakte er melding van dat gemeenteraadsleden Standaart en aren dregt verhinderd waren en dat heer M. L. Kempenaar, directeur in de Sociale Dienst, wegens ziekte et aanwezig kon zijn. De burgemees- r sprak er zijn spijt over uit dat ook i ca. 50 werknemers van „De Bolder" ch niet onder zijn gehoor konden be nden, maar de kantine was daarvoor iet groot genoeg. werkplaats zouden 'kunnen ontplooien, staan nog op de wachtlijst. Als lid van het provinciaal bestuur had bij be moeienis gehad met de plannen voor de nieuwe werkplaats op Texel. „Zonder spreekuur wisten ze me te vinden". Niet duur De heer Laan stelde met voldoening vast, dat het mogelijk is gebleken om met betrekkelijk weinig geld ca. 4 ton deze belangrijke voorziening te verwezénlijken. Hij noemde dat een voorbeeld voor andere gemeenten, die plannen voor sociale werkplaatsen hebben. Een voorstander toonde de heer Laan zich van de ook door de minister bepleite samenwerking. In re gionaal verband is het mogelijk de ac tiviteiten op elkaar af te stemmen. Texel, trouw lid van de Federatie, heeft getoond voor de noodzaak van schaalvergroting veel 'begrip te hebben. De Federatie zal daarop en op samen werking nog meer nadruk gaan leggen. De gedeputeerde wijdde verder uit over de vaste financieringen, die aan de gemeente worden verstrekt. Hij vond bet beleid op dit .punt niet slecht, getuige de stijging van 375 miljoen in 1966 naar 573 miljoen in 1968. Samenhang Burgemeester Sprenger herinnerde eraan, dat de werkplaats al op 16 ok tober officieus in gebruik was geno men. Er zijn sindsdien over gebouw of inrichting geen klachten vernomen, zo dat moet worden aangenomen, dat het in orde is. De produ'ktie van de werk plaats hangt samen met andere Texelse bedrijvigheden, zo merkte Mr. Sprenger Minister Roolvink tjjdens zijn redevoering. De minister, tweede van links, krijgt van be drijfsleider J. Schot technische bijzonderheden bij een van de 75.000 tentharingen, die mo menteel in de houtbewerkingsafdeling worden vervaardigd.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1