Maximaal rendement mankracht technische middelen geboden en i voor u en voor u... c Minister Roolvink bij opening „De Bolder": Voorlichting over goed melken door inleider J. de Rooy ^iVIaar belaag van mensen vóórop r f2000,- 18 maanden f 123,17 p.m. aflossen of f5000,- 24 maanden f234,12 p.m. aflossen de bank waar ook zich thuis voelt WEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 17 JANUARI 1969 Toespraak van de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, bij de ope ning van de centrale werkplaats „De Bolder" te Den Burg. „Hef is mij een voorrecht op deze aq, die in tweeërlei opzicht tot vreuq- |e stemt, uw qast te mogen zijn. In de terste plaats omdat een officiële ope- \inq van een bedrijfsgebouw van de ociale werkvoorziening altijd vreug- \e schenkt vanwege de betekenis aar van voor een aantal van onze ge- andicapte landgenoten. En in de iveede plaats omdat dit bedrijfsge bouw het eerste is dat na 1 januari 969, de datum daarop de Wet Socia- Werkvoorziening in werking is ge beden, wordt geopend. Het mag ons allen tot verheugenis •mmen dat de sociale werkvoorzie- dng thans bij de wet is geregeld. Maar, ie wettelijke regeling zou een lege .op zijn, indien daar niet achter ston- !en de daadkracht, deskundigheid en indmgrij'kiheid van de velen die be rokken zijn bij de dagelijkse beslom- ïeringen in het bestuurlijke en leiding- evende vlak van de sociale werkvoor- iening. Het doet mij genoegen, Mijnheer de burgemeester, dat ook op Texel aan de litvoering van de sociale werkvoorzie ning zo'n grote betekenis wordt toe gekend. Toen tien jaar geleden het ge- leentebestuur de reeds bestaande so- iale werkplaats als werkverband in de in van de toenmaals vigerende G.S.W.- egeling aanwees, telde het aantal ge- ilaatsten nog geen 10. Vandaag zijn ■"iet er rond 50. Het behoort tot de opdracht van de ociale werkvoorziening om vervan gende werkgelegenheid te scheppen roor mannen en vrouwen, die voor een lelangrijk deel door persoonlijke fac- oren elders geen werk kunnen vinden, literaard zal die vervangende werkge- egenheid aangepaste werkgelegenheid fnoeten zijn. Met het oog op deze opdracht vind ik iw keuze om het nieuwe bedrijfsge- >ouw van de Texelse sociale werk- 'oorziening te situeren op het indus- rieterrein een gelukkige keuze. Daar- loor wordt er nogeens de aandacht op gevestigd dat de sociale werkvoorzie- ïing een bed rij fsgebe uren is, zij het ian ook een bedrijfsgebeuren met typi sche aspecten. Typisch, omdat het an- lers dan elders in het bedrijfsleven, in Ie sociale werkvoorziening erom gaat, de arbeid af te stemmen op de mate an arbeidsgeschiktheid van de werk- lemer en u kunt zich voorstellen dat vaar het gaat om rond 40.000 perso- len, wier arbeidsgeschiktheid grote variatie vertoont ten gevolge van in >elangnjke mate in de persoon gelegen actoren, de opdracht om aangepaste verkgelegenheid te bieden ons voor :en moeilijke en verantwoordelijke taak stelt. Differentiatie in de sociale werkvoorziening De grote diversiteit naar handicaps ïoopt en dat ligt eigenlijk al in de >pdracht van de sociale werkvoorzie ning besloten tot differentiatie. Dat >etekent een niet-aflatend streven naar en grote variatie in soorten werk. Het >etekent ook: het scheppen van moge- ijkheden om de mate van arbeidsge- •chiktheid van werknemers te onder- weken en het voorzien in mogelijkhe den om deze arbeidsgeschiktheid door pefening te verbeteren. En hierbij denk ik aan arbeidsrevalidatie-afdelingen foor lichamelijk en aan test- en trai- ïingsafdelingen voor geestelijk gehan- licapte werknemers, afdelingen, die in neerdere .plaatsen van het land be- :taan of in oprichting zijn. Maar deze differentiatie is alleen mogelijk, wan- ïeer voldoende deskundigheid in de leidinggevende staf aanwezig is. Tenminste zal dat deskundigheid Roeten zijn op organisatorisch, arbeids- echmsch, bedrijfsmaatschappelijk en ïedrijfsmedisch gebied, terwijl het zeer wel denkbaar is, dat er behoefte be staat aan inspraak van nog andere des kundigen, bijvoorbeeld een psycholoog of een psychiater. Naast dit alles houdt differentiatie >ok in dat voortdurend voor ogen moet worden gehouden dat het erom gaat >m iedere individuele werknemer zo veel mogelijk volgens zijn eigen aard ;n mogelijkheden in de gelegenheid te 'tellen zich te ontplooien en dat kan betekenen dat bij hel samenbrengen van verschillende categorieën van ge handicapten in produktieafdelingen on derscheid moet worden betracht, al zal -r daarbij tegen moeten worden ge waakt, dat dit onderscheid ertoe leidt lat bepaalde werknemers of groepen 'ran werknemers een stigma opgelegd krijgen. Ik denk hierbij onder meer aan le groep van de ernstig geestelijk ge handicapten, die in sommige werk plaatsen geleidelijk zo groot in aantal geworden, dat bij de .planning van hieuwe bedrijfsgebouwen aandacht zou Boeten worden geschonken aan moge- ijkheden voor ruimtelijk gescheiden ©werkstelling van ernstig geestelijk gehandicapten en andere werknemers. Ik heb enige aspecten genoemd van de noodzakelijke zorg om ieder mens in de sociale werkvoorziening zoveel mo gelijk tot zijn recht te laten komen. Een openingswoord moet geen college worden en daarom heb ik mij enige beperking opgelegd. Niet alle elemen ten van die zorg heb ik besproken. Tot de niet-besproken elementen be hoort onder meer een goed personeels beleid waartoe naar mijn mening be hoort een goede introductie van nieu we werknemers, een goede bedrijfsge neeskundige en bedrijfsmaatschappe lijke begeleiding, een regelmatige en juiste voorlichting van werknemers over het wel en wee van het bedrijfs gebeuren en de mogelijkheid van over leg tussen een representatieve perso neelsvertegenwoordiging en de leiding. Een ook niet-besproken element van deze zorg brengt ons vandaag bijeen, nl. een adequate bedrijfshuisvesting. Van een gemeentebestuur dat zich kos ten en moèite getroost om een werk plaats op goede wijze te huisvesten, mag men ook een open oog verwach ten voor alle essentiële bednjfsaspec- ten. Doelmatig bedrijfsgeleid Ik heb het vorige jaar in een toe spraak ter gelegenheid van de opening van de sociale werkplaats elders in ons land gezegd, dat de mens in de sociale werkvoorziening centraal staat. En het is goed, dat dat zo is. Maar wij mogen daarbij niet aan het kostenaspect voor bijgaan. Het is daarom, dat ik in de toelichting op de begroting voor mijn departement van dit dienstjaar heb ge steld, dat ook de overheidsuitgaven voor de sociale werkvoorziening zich slechts laten verantwoorden binnen het raam van een beheer dat is gericht op een maximaal rendement van man kracht en van technische middelen. En daaraan heb ik toegevoegd dat de be stuurlijke verhoudingen, de bedrijfs structuur, het bedrijfsgebeuren en het personeelsbeleid in de sociale werk voorziening voortdurend aan redelijke eisen van doelmatigheid zullen moeten worden getoetst. Twee factoren nopen daartoe. In de eerste plaats de belan gen van hen die op sociale werkvoor ziening zijn aangewezen en in de twee de plaats de noodzaak te voorkomen dat al te gemakkelijk wordt overge gaan tot het aanvragen van aanvullend rijkssubsidie. Een beheer dat gericht is op een ma ximaal rendement van mankracht en technische middelen vraagt van elke bedrijfseenheid van de sociale werk voorziening om een duidelijk inzicht in de kosten en om een krachtig streven om deze kosten zo goed mogelijk te be heersen en op verantwoorde wijze te beperken. Voorts stimuleert zulk een beheer waar mogelijk tot een verhoging van de arbeidsproduktiviteit en een zo hoog mogelijke geldelijke op brengst van de vervaardigde produk- ten. Dat alles betekent, dat hoge eisen worden gesteld aan het vakmanschap, de bekwaamheid en d e commerciële kwaliteiten van de bedrijfsleiding o.m. op het gebied van de personeelsleiding en van het personeelsbeleid, de be drijfseconomie, de arbeidstechniek en de moderne bedrijfsadministratie. Samenwerking; schaalvergroting Mijnheer de Burgemeester, wij leven in een tijd waarin zich in het arbeids proces vele structurele veranderingen voltrekken. In onze gecompliceerde samenwerking blijkt steeds opnieuw, dat de vorming van steeds grotere be- drijfseenheden voor het produkiepro- ces niet ongestraft kan worden nage laten. Het lijkt rnij, dat wij tekort schieten in onze verantwoordelijkheid voor onze gehandicapte landgenoten, indien wij niet zorgen, dat wij met de sociale werkvoorziening bij de tijd blij ven. Ik wil maar zeggen, dat ook de so ciale werkvoorziening niet ontkomt aan de noodzaak van geïntegreerd optreden in grotere verbanden. Daarom waar deer ik het zo, dat u er naar streeft om met een aantal gemeenten in de kop van Noord-Holland op het gebied van de sociale werkvoorziening samen te werken. Heel wel ben ik er mij van bewust, dat wij bij het streven naar doelmatiger organisatorische en be stuurlijke verhoudingen problemen zullen ontmoeten. Maar ik weet ook heel zeker, dat wij uit onze verant woordelijkheid voor de gehandicapte medemens de kracht zullen putten om die problemen op te lossen. Ik kom zo langzamerhand aan het eind van mijn toespraak. In de keten van activiteiten die nodig,zijn om de mogelijkheden te scheppen om onze gehandicapte medeburgers een vol waardige plaats te geven in het ar beidsproces vormt de opening van het nieuwe bedrijfsgebouw in uw gemeen te een betekenende schakel. Met de wens dat allen, die in deze nieuwe bedrijfsruimte mogen werken daaraan vreugde zullen beleven, ver klaar ik deze sociale werkplaats het resultaat van uw aller inspanning voor geopend." De belangstelling voor de voorlich tingsbijeenkomst, uitgeschreven door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting had wel iets groter kunnen zijn. Vrij zeker zullen de voor diverse werk zaamheden zeer gunstige weersom standigheden de oorzaak zijn geweest, dat het aantal bezoekers niet groter was dan plm. 70. We menen te mogen zeggen, dat de aanwezigen een goede inleiding en een zeer geanimeerde discussie hebben aangehoord. Moge lijk enigszins in tegenstelling met de aankondiging in de rubriek voor Landbouw en Veeteelt, viel in de in leiding de nadruk vooral op het mel ken. In de discussie kwamen ook di verse andere zaken aan de orde. Het belang van goed melken Inleider wees er op, dat in deze tijd niet alleen de vraag aan de orde is hoe de veehouder van zijn bedrijf moet leven, maar hoe hij het bedrijf leef baar kan houden. Wat het melken betreft, is het bui tengewoon belangrijk, dat de arbeids- de heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Amstelveen Contant geld nodig voor privé-doeleinden? Neem een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat prettig en snel. Bijvoorbeeld: 3000,- in handen, betaling in 18 x 183,15. Of: f 10.000,- in handen, betaling in 36 x 332,67. Loop eens binnen bij het dichtstbijzijnde NMB-kantoor. Men geeft u er graag alle inlichtingen over de persoon lijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke lening samengaat met per soonlijke service. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7. vreugde niet verloren gaat. Het is één van de eerste voorwaarden om het melken ook technisch goed te laten verlopen. Als een aanwijzing, dat er aan het melken iets mankeerde, noem de inleider het feit, dat een flink ge deelte van de veestapel zich een paar maanden vóór het afkalven zelf droog zette. Spreker ging uitvoerig in op de kwestie van de zgn.. „restmelk", die „hoog" in het uier zit en die ook met de beste melkmethode niet volledig te verwijderen is. Bij een goede methode van melken blijft er echter belangrijk minder restmelk achter dan bij een minder goede methode. Naast de restmelk is er de zgn. „los se namelk", die grotendeels binnen het bereik van de melker ligt. Blijft hier van meer dan 250 - 300 cc achter, dan mankeert er iets aan het melken. Het „kockeffect" Vrij uitvoerig ging de heer De Rooy in op enkele zaken, die het goede mel ken bevorderen. De normale voorbe handeling bij het machinaal melken kan, speciaal in de doorloopmelkstal- len, worden vervangen door een zeer korte voorbehandeling plus het toe dienen van 2 koekjes. Daarna kan het apparaat direct worden aangesloten, zodat de wachttijd tussen voorbehan deling en aansluiten van het apparaat zeer kort is, of praktisch niet aanwe zig is. Door het toedienen van deze koekjes wordt de afgifte van de melk veel vlotter. Tevens is het bij deze werkwijze mogelijk om meer apparaten per man te bedienen, waardoor er tijdwinst komt. Inleider wees er op, dat het machi naal namelken in diverse gevallen te leurstellingen heeft gegeven. Een na deel van het machinaal namelken is nl. dat de controle, die men bij het hand- namelken heeft, vervalt. Daarom zal men, als van handnamelken op machinaal namelken wordt overgegaan, eerst moeten zor gen, dat bepaalde fouten, die men zich eigen heeft gemaakt, hersteld worden. Pas dan kan er met succes machinaal worden nagamoLken. Wat de keuze van de tepelvoering betreft, sprak inleider zich duidelijk uit voor die met een grote soepele kop. Uitval bepaalt selectie De heer De Rooy wees er op dat er jaarlijks een vrij groot aantal melk koeien moet worden opgeruimd als ge volg van bepaalde „ongevallen". Daar bij behoort het speenbetrappen, afwij kingen aan klauwen en poten en uier gebreken. Hierdoor heeft onze veesta pel een vrij lage leeftijd, wat als een nadeel moet worden beschouwd, omdat de produktie van oudere dieren hoger is dan die van vaarzen en tweedekalfs- koeien. Vervolgens werd uitvoerig stil ge staan bij het voorkomen van mastitis. Uit de gegevens, die hierover werden verstrekt, bleek duidelijk, dat de pro duktie bij dieren met mastitis duidelijk lager ligt dan bij gezonde dieren. Een behandeling bij het droogzetten van de koeien gaf in de volgende lactatie- periode een duidelijk hogere produktie. Ook hier geldt echter, dat voorko men beter is dan genezen. Als oorzaken voor het optreden van mastitis noemde de heer De Rooy het melken met een te hoog vacuüm, in de tweede plaats het zgn. „blind melken" en onvoldoen de hygiëne. Werken een aantal van deze factoren samen, dan kan de afwij- kign ernstig worden. Speenbeschadigingen Bij een door het I.V.O. verricht on derzoek bleek ieder jaar plan. 9°/o van de melkkoeien speenbeschadigingen op te lopen. Iii de Friese stallen (stal zon der voergang) was dit 6%. Het minder aantal speenbetrappingen in de Friese stal was volgens inleider te danken aan de ruimere standen op deze stal len, de wijze, waarop de dieren zijn vastgemaakt en het aanwezig zijn van tussenschotten. Bij gebruik van hangkettingen is het zeer belangrijk, dat het vastzetpunt van de hangketting beneden meer naar voren ligt dan de bovenbevestiging. De dieren kunnen in dat geval gemakke lijker opprijzen. De heer De Rooy wees verder op de meer of mindere aanleg van bepaalde dieren voor speenbetrapping. Daarbij spelen vooral de lengte van de spenen, de afstand van de spenen tot de stand en de kruishoogte van de koe een rol. Inleider was van oordeel, dat in dit opzicht de kansen voor speenbetrap ping groter zijn geworden door het kiezen van een bepaalde fokrichting. De bouw van de zwartbonte koeien, die door ons land in het verleden naar het buitenland zijn geëxporteerd, blijkt op moment minder gevaarlijk voor speen betrappen te zijn dan onze eigen koeien. Ondernemer zijn moeilijke zaak De heer De Rooy eindigde zijn inlei ding met de opmerking, dat het niet eenvoudig is om in deze tijd onderne mer te zijn. Hij vergeleek dit met iemand, die achter een kruiwagen loopt en doorlopend moet duwen. Wat de ondernemer betreft, gaat het om het duwen van een kruiwagen op een smalle plank, die bovendien vrij steil ligt. Discussie werd hoogtepunt Uit de discussie stippen we de vol gende punten aan. Welke functie vervullen de afschei dingen tussen de dieren als het gaat om speenbetrappen? Inleider wees er op, dat men nooit de kans heeft vast te stellen hoe hef speenbetrappen in z'n werk gaat Men meent evenwel, dat het kleinste deel door een buurvrouw wordt veroorzaakt, het grootste deel is aan de koe zelf te wijten. Afscheidin gen maken het aantal betrappingen door een buurvrouw beslist kleiner. Is een stro-bed van belang bij het voorkomen van speenbetrappingen? In leider antwoordde hierop, dat een gladde rubbermat funest is. Door een stro-bed wordt het aantal gevallen van lichte speenbetrappingen beslist klei ner. Speenbetrappingen in de ligboxen- stal? Het percentage ligt hier beslist veel lager. Bij het onderzoek van het I.V.O. bleken in slechts twee van de 14 ligboxenstallen speenbetrappingen voor te komen. Door een onverklaar bare oorzaak kwamen deze gevallen van speenbetrapping in de twee lig boxenstallen voor na het bekappen van de klauwen. Wat is een melkstroommeter? Dit is een apparaat, dat gebruikt kan worden bij aanwezigheid van een melkleiding en ook bij gebruik van staande melk machines. Dit instrument wijst duide lijk aan wanneer het uier leeg is en het apparaat moet worden afgenomen. De controle op het melken wordt hier door veel gemakkelijker en dit geeft de mogelijkheid met meer apparaten per man te werken. Wat is het doel en hoe werkt de koe-trainer? Het gaat hier om een ap paraat, dat het bevuilen van de koeien moet voorkomen als de stallengte gro ter wordt en de hangketting minder strak wordt gespannen. Het apparaat bestaat uit een schrikdraadapparaat, waaraan een draad is bevestigd, die boven de koeien is gespannen. Bij het mesten of urineren neemt de koe een iets gebogen houding aan en raakt dan de schrikdraad. Dit noodzaakt het dier om iets achteruit te gaan. Het apparaat is al in meer dan 100 stallen in ons land in gebruik. Is het krachtvqereffekl ook te be werken in de grupstal zonder dat er onrust in de stal ontstaat? Inleider wees op een geval, waarbij dit zeer goed werkte. Na een paar dagen weten de dieren, dat ze bij het begin van het melken een paar koekjes krijgen. De buurvrouwen wachten rustig hun tijd af. Bij welk aantal melkkoeien moet men gaan denken aan de ligboxenstal? In leider was van mening, dat dit bij 30 melkkoeien ligt, ook al omdat men er rekening mee moet houden, dat dit aantal in de toekomst wel iets groter zal worden. Overigens kan de heer De Rooy er heel goed inkomen, dat oudere veehouders de ligboxenstal als een achteruitgang beschouwen, omdat de individuele behandeling van de dieren in het gedrang komt. Waar moet de voorkeur aan worden gegeven in de doorloop melkstal? Aan de hoge of de lage melkleiding? Inlei der sprak zich zeer positief uit voor de lage melkleiding. Een voordeel is nl. dat de schommelingen in het vacuüm bij de lage melkleiding veel kleiner zijn. Speciaal bij nieuwbouw zou in leider beslist kiezen voor de lage lei ding. Is het nodig zwartbont vee uit het buitenland te1 importeren om de voor delen van deze dieren door kruising op ons Hollandse vee over te brengen? Spreker was hiervan niet overtuigd. Hij was van oordeel, dat het doel ook kan worden bereikt door het gebruik van bepaalde Hollandse stieren. Ziet U voordelen in het gebruik van de hydropuls tepelvoering? Inleider wees er op, dat met deze tepelvoering sneller kan worden gemolken. Dit kan een voordeel zijn. De wijze en het tempo van werken zullen hierbij echter moeten worden aangepast. Doet men dit niet, dan wordt het gevaar van „blind melken" groter. Heeft de visgraatdoorloopmelkstal voordelen boven de open en gesloten tandemstal? Inleider vond dit een kwestie van het aantal melkkoeien. Tot 30 of 40 stuks melkkoeien voldoet de open en gesloten tandemstal zeer goed. Bij aantallen van 50 - 60 stuks melk koeien kunnen er per uur met de vis graatstal meer koeien worden gemol ken.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5