i W§yK©[MGK] MIDDELZWARE SHAG e Oude liefde Verbouw van granen met volledig loonwerk DE SHAG VOOR FIJNPROEVERS rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. «-» OK super* oktaanbenzini elke liter cènten voordeliger!!! Tank dus bij: Sc.AA/ TEXI Eén dezer dagen kregen we het ver zoek om eens na te gaan of de verbouw van granen nog aantrekkelijk is als al leen de grond ter beschikking kan wor den gesteld en alle werkzaamheden in loonwerk moeten worden uitgevoerd. We hebben dat serieus aangepakt en geven u hiervan in het volgende een overzicht. Vooraf twee opmerkingen. Een boerin, die ik kort geleden in deze rubriek een trouwe lezer noemde zal dit artikeltje niet tot het eind toe lezen. „Als er veel cijfers in staan, be gin ik er niet aan", zei ze namelijk. En dit wordt een artikeltje met cijfers. Een enkele maal kunnen we daar niet bui ten. De tweede opmerking de bedragen, die bij deze berekening zijn gebruikt, zijn niet uit de lucht gegrepen. Dat be tekent niet, dat er geen-lezers kunnen zijn, die bepaalde kostenbecf!*agen en ook de aanname van de opbrengst iets anders zouden willen nemen. De totaal uitkomst kan ook in dat geval niet veel anders uitvallen. De kosten van loonwerk 2x spuiten voor onkruid 34, Maaidorsen ƒ160, Stro persen en op wagen laden 80, Stoppelploegen 35, 2x eggen of cultivatoren 40, Kunstmest op gr oenbemesting 13, Onderhoud sloten en/of drains 20, Totaal loonwerk 12% BTW Loonwerk inclusief BTW Het gaat dus om een verbouw van granen waarbij het werk vanaf het eer ste begin tot aan het laatste moment door anderen wordt gedaan. We krijgen dan de volgende werkzaamheden: (be dragen per ha.) Ploegen 80, Zaaiklaar maken en zaaien 80, 2 maal kunstmest strooien 25, 567,— 68 ƒ635,— Overige kosten bij graanteelt Per ha. zijn verder nog de volgende kosten berekend. We willen hierbij nog opmerken, dat in het betreffende geval de bemesting vrij zwaar moet zijn en de grond een dringende behoefte heeft aan groenbemesting. Om het andere jaar wordt een groenbemestingsgewas gezaaid. Verder zijn we er van uitgegaan, dat op 50°/o van de oppervlakte gerst komt en op de'andere 50% tarwe. Zaaizaad 80, Kunstmest 170, Spuitmiddel 2x spuiten 70, Graszaad voor 50% oppervl. 35, Kunstmest groenbemesting 40, Totaal Kosten loonwerk waren Overige kosten 395,— ƒ635,— 395 Loonwerk plus overige kosten ƒ1030,- MIDDELZWARE SHAG N V. J.GRUNO NIJKIRK-HOILAND PITTIG, MAAR TOCH LEKKER ZACHT De opbrengsten Zoals hiervoor is gezegd gingen we er van uit, dat op de halve oppervlakte zomergerst wordt verbouwd en op de overige 50% wintertarwe. We hebben het gewaagd om de opbrengst op 4500 kg per ha. te stellen. Dit is dus een gemiddelde van gerst en tarwe. We zijn met het aannemen van deze op brengst vrij optimistisch. Verder hebben we een netto-prijs aangenomen van 30 cent per kg. Met netto-prijs bedoelen we een prijs na af trek van vracht, droogloon, schoonloon en eventueel opslagkosten. We zijn er van overtuigd, dat ook dit niet pessi mistisch bekeken is. Voor het stro zijn we uitgegaan van een opbrengst van 4 ton per ha. en een prijs van ƒ40,direkt achter de maai dorser. Ik meen, dat we ook hiermee eerder aan de royale dan aan de krap pe kant zijn. Op grond van deze gegevens krijgen we het volgende. 4500 kg. graan ad. ƒ0,30 per kg. 1350,— 4 ton stro ad 40,per ton 160, Vieux Plantiac Totaal opbrengst ƒ1510, Trekken we hier de hiervoor berekende kosten af, dan krijgen we dit ƒ1030, Blijft 480,— We zijn er nu echter nog niet. De man in kwestie moet nl. de grond be schikbaar stellen. Daar in dit geval in feite geen gebouwen nodig zijn, kun nen we de paoht op 200,per ha. stellen Verder moet er nog rekening worden gehouden met wat algemene kosten, zoals contributies, lidmaat schappen, heffingen enz. We willen die stellen op 750, per a.. Verminderen we het saldo van ƒ480,met de aan genomen pacht en de algemene kosten, dan rest er tenslotte een eindsaldo van ƒ230,—. Eindconclusie Bij de opstelling, zoals we die hier voor hebben genomen, is de verbouw van granen weinig aantrekkelijk. We houden er rekening mee, dat een aan tal lezers van mening is, dat we met de kostenberekening aan de top zitten. Er zullen er echter minstens evenveel zijn die oordelen, dat we uitgegaan zijn van te hoge opbrengsten. Voor beide standpunten hebben we begrip. Het staat voor ons evenwel vast, dat verbouw van granen met 100% loon werk weinig winst oplevert. En dat het voor iemand, die in omstandigheden verkeert, waarin het op deze wijze moet gebeuren, een serieuze vraag moet zijn of er geen betere mogelijk heden voor gebruik van de grond zijn. DAMCLUB TEXEL De laatste competitiewedstrijd tegen V.K.D. uit Haarlem werd met 13-7 ge wonnen, zodat Texel 8 punten behaal de uit 8 wedstrijden en verzekerd is van een plaats in de middenmoot. C. Dijker en J. Hooijberg behaalden 12 punten, of wel 75%, waarmede ze »de eerste plaats voor het persoonlijk resul taat moeten delen. De wedstrijd Noorderkwartier-Zaan streek werd met 19-21 verloren. Twee borden bleven bij Noorderkwartier on bezet, daar Texel geen uitnodiging werd gestuurd en onvoldoende reserves aanwezig waren. De wedstrijdleider heeft voor deze gang van zaken zijn verontschuldiging aangeboden. Daimlust en Schagen zijn uit de hoofdklasse gedegradeerd, terwijl Den Helder in onze afdeling kampioen ge worden is en dus promotiewedstrijden moet spelen. Hoe de indeling voor volgend jaar gaat worden is thierdoor nog wel een open vraag. De uitslagen Texel-V.K.D. P. Bakelaar-P. Hollenberg 11 C. Dijker-P. Hesselman 20 C. Meedendorp-Th. v. Wort 11 J. Hooijberg^D. Rump 20 J. v. Heerwaarden-G. Hesselman 11 P. Kooiman-J. v.d. Kroft 20 P. Bruijn-F. Visser 11 J. Schoo-R. Kok 1—1 P Jansen-P. Vermeer 02 C. Vinke-C. Moonen 20 TEXELSE ARTSEN VERZORG ZUIGELINGENBUREAU Met ingang van februari wore M zuigelingen-consultatiebureau in Groene Kruis-gebouw verzorgd de Texelse artsen. De zuigelinge aan de beurt zijn worden ver voor dr. Siebinga, dinsdag 4 februari 14.00 - 16.00 uur; dr. Barnard, woensdag 5 februai 13.00 uur; dr. Elias, woensdag 5 februari 15 00 uur; dr. Van Loon, woensdag 12 feb om 13.00 uur; dr. Coutinho, v/oensdag 12 feb om 15.00 uur. 02 13—7 2—0 0—2 1—1 1—1 2—0 1—1 2—0 2—0 P. Bakelaar-W. Bakker C. Vinke-C. Meedendorp J. Schoo-P. Kooiman J. Vinke-J. v. Heerwaarden Jb. Koorn-G. Dros P. W. Kooi-C. v.d. Werf C. Groenhof-J. Stam J. Hooijberg-D. v.d. Werf Jb. Koorn maakte een goeie beurt, de overige uitslagen lagen wel in de lijn. LAATSTE HERINNERING WOENSDAG 5 FEBRUARI Een laatste herinnering aan de alge mene vergadering van de Bedrijfsver eniging. 's Middags half twee houdt Drs P. C Muntjewerf zijn inleiding over het onderwerp: „Wat kan het plan Mansholt betekenen voor de Texelse landbouw"? Wilt u er wel rekening m houden, dat wij zaterdags sl om 17.00 uur. ohowroom - wMlderotrMt 63 den buig U!. Ci af»-2Q± 201. Smidje Verholen was helemaal niet zo blij met het optreden van de kapitein Arijd J. Hitt van Walker. „Die knaap voert wat in zijn schild....", mompelde hij. „Maar wat. Afwezig staarde hij naar buiten en de twijfel vrat aan zijn gemoedsrust. Doch toen! Wie waren dat nou weer. Kende hij „Ja, waaratje! Dat zijn Platvink- Jantje en Franse Sjarl!" mompelde hij. „Wat !S dat boeventuig nou weer van plan! Wat doen ze hier in het dorp?" En wat hebben ze? Ze lopen erbij als twee totaal gebroken mannen...." En ja hoor, dat had smidje Verholen werkelijk niet zo gek bekeken, want zo voelden de twee „heren" zich ook. Ze hadden nu bescherming gezocht in een* eenzaam hoekje van een stil en somber kroegje en daar klaagden ze nu hun leed tegen elkaar. „Wij had daar nóóit aan moet be- kinn....", zie Franse Sjarl. „lek ben boef! lek ben kewend eerlijk werk te verricht!" „Precies mijn idee!" snufferde Plat vink-Jantje. „Zal je je hele leven een ordentelijke snee brood verdiend hebbe as boef en mot je nou.plotseling in een soldatepakkie rondlope! Daar toch geen gezicht voor!" „Precies!" klaagde Sjarl. „Wij keen soldaatkezicht! Wij eb koedl boefkezicht Bah! Moet niet aan Soldaat moete opstaan elke dag uur! Dat ies onkezond voor boef zes uur ka je naar uis van je int Maar wie staat nou om zes uur o; „Wijantwoordde Jantje drietig „Wijwant wij worn daat. Nou...., Kille Bill ken nu lucht in! Ik wou, da'k de kerel gezien had. FEUILLETON door TOM LODEWIJK 15. „Ja, je komt terug Maar niet de- zélfde". „Dat hoeft ook niet". „Mams, ik heb gezien hoe jullie tweeën bent met elkaar. En op school heb ik lui gekend, die dat niet hadden. Er waren er waar de vader en moeder gescheiden waren, er waren er waar ze bij mekaar bleven om de kinderen. Ik weet niet wat van de twee erger is. En als ik als ik zelf nog es kin deren zou krijgen dan moeten ze een vader en een moeder hebben, zoals ik ze gehad heb". Nora knikte, meer ontroerd dan ze wou laten blijken. Was dit dan de es sentie van de opvoeding? Was dit waar het vóór alles op aankwam? En waren zij en Henri zo'n ongelijk span, daarin dan toch geslaagd? „Zou zou Kees er ook zo over denken?", waagde ze. Lot aarzelde. Het gesprek van enkele dagen geleden was niet uit haar ge dachten geweest. „Geen man voor het huwelijk wie van ons is dat eigen lijk wel? Je moet je talent niet in een zweetdoek begraven De liefde gekana liseerd tussen de sluizen en dijken van het huwelijk". „Als hij er niet zo over denkt, dan dan trouw ik niet met 'em", zei ze op eens. „Heeft hij je al gevraagd met hem te trouwen?" „O nee" lachte ze, „mams, waar denk je al aan?" Nee, over trouwen had Kees nog nooit één woord gerept. Noch ook over verloven, maar dat laatste begreep ze wel. Verloven daar hechtte ze ook niet veel aan. En ze zag Kees al op een receptie, in een zwart pak, bedanken voor een cassette en een zilveren bon- monnière „We zitten net te praten of ik mor gen in ondertrouw ga", lachte ze. „Nog geen sprake van! Vader zei altijd dat je niet over één nacht ijs moest gaan. En wat dat betreft ben ik een dochter van mijn vader! En nou za lik es gauw een lekkere bak koffie gaan zetten. Weet u wat Kees zegt? Zoals jij ze zet, Liese- lot zo doet het er niet één!" „Hij is misschien niet veel gewend", lachte Nora. Maar haar ogen stonden bezorgd. In haar gedachten zag ze haar dochter, in dat haar onbekende atelier, met die haar onbekende man, en ze zette daar koffie, ze was er thuis. Was Lieselotje, die zo goed koffie zetten kon, dezelfde nog als haar eigen Lot? Toen Lot de volgende avond bij het atelier van Kees kwam, merkte ze al meteen dat het weer feest was. Van alle kanten riepen ze het haar toe: „Kees gaat naar Parijs!" Ze stond verstomd en het was of haar hart even stilstond. Toen glim lachte ze. Kees ging naar Parijs. So what? Kees kwam wel weer terug. Ze schoof aan in de vrolijke kring en hoorde» daar het hele verhaal. Kees had een regeringstoelage gekregen om een jaar in Parijs te gaan werken. Een jaar! De schrik van zoëven kwam terug maar haar ogen verrieden niets. „Parijs", riep Miel. „Gelukkige kerel. Parijs! Och mensen, ik zie ze al weer voor me, al die lieve toetjes van Ger- maine en Miohelle en Fleur! Zeg, Fleur moet je opzoeken, dat is een lieve meid, ik zal je haar adres geven. Maar denk erom dat je nog een beetje voor mij overlaat!" Lot zat er tussen in en glimlachte en dronk een glas wijn en kauwde mecha nisch op het stokkebrood. In haar hart was triomf. Zij had (het altijd wel geweten. Ze had het gezien, de eerste keer al, op die tentoonstel ling. Kees had het in zijn mars. En ze duwde naar de achtergrond die plotselinge onzekerheid. Kees weg! Een heel jaar! In Parijs! En zij dan? De anderen merkten haar nauwelijks op, iedereen had wat te zeggen, raad te geven, herinneringen op te halen. Opeens voelde ze de arm van Kees om haar schouder. ,Wat is mijn Lieselotje stil? Ben je niet blij?" Ze lachte naar hem op „Ik ben er stil van Dit is geweldig Kees". „Ja, dat vind ik zelf ook. 't Kwam als een bom uit de hemel vallen". ,Ik had het altijd wel gedacht". „Ja, jij wel. Wee»t je nog, op die ten toonstelling? Met die Ella, hoe heet ze ook weer?" „We gingen maar meteen om een bak koffie. Bij Piet". „Ja". En weer doorleefde ze met hem die wondere uren van de eerste ken nismaking. Ze voelde hoe hij haar dichter naar zich toetrok. En ze wist: al haar vrezen was nodeloos. Kees en zij daar kwam niets tussen. „Lieve Lotje, liefste Lotje, Liese lotje", fluisterde hij. „Je bent van mij, weet je dat?" ,Ben jij van mij?" vroeg ze terug. Als antwoord gaf hij haar een zoen. HOOFDSTUK VII Vader „Klare, wat heeft er uw hartjen ver lept, dat gij in nieten meer vrolijkheid schept?" citeerde Kees de Waard. „Bedoel je mij?" vroeg Lot, schijn baar volledig verdiept in de» belangrijke bezigheid van koffie te zetten in het kleine blauwe potje, dat ze had ge kocht. Want Kees volstond altijd maar met kant-en-klaar-koffie met wat warm water. „Ja, natuurlijk. Anders kwinkeleer je het hele huis door en nu ben je zo stil als een muis". Ze draaide zich om en zag hem recht aan. „Verwondert je dat zo? Jij bent natuurlijk dolblij dat je naar Parijs gaat. En ik ben blij voor jou. Maar ik ben misschien heel egoïstisch voor mij is het niet zo leuk". „Lieselot! Vertel me, waarom niet?" „Doe niet zo naïef. Jij in Parijs, ik hier. En ik zie je niet aan voor een drukke schrijver". „Terecht. Maar. waarom zou ik schrijven?" Ze zag hem vragend aan. „Je kunt toch beter praten schrijven?" „Wou je me iedere dag opbelle „Nee maar Lieselot, denk nou tu even na. Als ik naar Parijs ga, wj zou jij óók niet gaan?" Lot zette verbouwereerd de ketel neer. „Ik naar Parijs?" „Natuurlijk". „Met jou?" „Wou je liever met iemand au Pas op, je schenkt er naést!" Lot wijdde zich weer aan de i dankbaar voor de afleiding. Dit ze even verwerken. Zij naar Pai Parijs, waar Kees was! Dat ze geen ogenblik aan gedacht had! I om zou ze niet? Maar dat betel dat Kees en zijzij samen „Ik geloof dat je er helemaal o steboven van bent", zei Kees ops de. Hij kwam naar haar toe en zijn arm om haar heen. „Samen met jou in Parijs, Lie dat maakt het heleméal verrukt Kom, eerst koffie, dan gaan we *lekker over gezelsen. Heerlijk o werp". ,Ja maar Kees, je zegt dat zo kelijk, maar hoe kan dat?" „Dat zien we wel weer. Heb 1! nog niet uitgekiend. Maar je géét niet? Je laat me toch niet alleen wufte Parijs?" „O, ik zou het heerlijk vinden! rukkelijk gewoon. Samen met joi „Lieselot, moet je je indenken samen in Parijs. Samen op een te op de Boulevard Saint Micht Avonds in een gezellig keldertje b chansonnier, die er nog komen i® (Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 4