aby\s krijgen landbouwvergif de moedermelk Interessante cijfers van het C.B.S. omtrent bedrijfsopvolging [erontrustend artikel in Deens dagblad BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER itsterven van echtvalk is eeg teken ede blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 7 FEBRUARI 1969 Onder deze sensationele kop schrijft Kaj Robert Svendsen in één van de Iiote Deense dagbladenBerlingske Tidende, een verontrustend artikel over ie grote gevaren die verbonden zijn aan het gebruik van insecticiden en indere landbouwvergiften. Het vraagstuk van de insektenbestrijdingsmiddelen in de landbouw, die op ngew ikkelde wijze allerlei neveneffecten veroorzaken en zich óók in het men- elijk weefsel ophopen, is er de laatste tijd niet eenvoudiger op geworden. De schade aan het wild een verontrustende waarschuwing dat er iets out zit, precies zoals als wanneer de kooivogel van de mijnwerker dood gaat n zodoende waarschuwt voor gas neemt toe. Van de roofvogels, die bij- :onder gevoelig zijn gebleken voor vergiftiging door insecticiden, zijn het Booral de slechtvalken die gevaar lopen uit te sterven dat zou de eerste iersoort zijn, die de mens door verontreiniging van de natuur naar de ge schiedenis heeft geholpen. \'\j hebben in ons land al haast geen edende slechtvalken meer. Maar de stand van de andere roofvogel- rten zouden wij de ernst van de toe- ad kunnen aflezen. De roofvogels schitterende indicators van de ge- irlijke toestand. Zij zitten in de top de z.g. voedselpyramide, waarbij de vergiften uit lagere .niveaus" amelen en duidelijk aan het licht •n treden. Dat geldt vooral voor de :htvalk. Breekbare eieren )e slechtvalk toch van oudsher van de meest bewonderde roofvo- s (hij werd en wordt nog voor de kenjacht gebruikt) staat op het ipunt :ral uit te sterven. Dat is niet alleen geval in Europa, waar bijvoorbeeld Finland het aantal broedparen in de van twintig jaar is verminderd duizend tot tien, maar ook in ord-Amerika. Zelfs de populaties in hoge noorden van Groenland zijn ernstig gevaar, omdat de vergiften bij het spuiten de lucht in geslin- - als neerslag weer op de aarde irdalen, op de zelfde wijze als het lio-aktieve stof na een kernbom- ïlosie. In als iets heel nieuws kunnen de tenschapsmensen nu verklaren, hoe sterkst aan het gif blootgestelde >rten in Europa bijvoorbeeld ook sperwer er onderdoor gaan, zon- dat men ze noodzakelijkerwijs dood ji eft te vinden. De vergiften die zij op pen in hun lichaam door vergiftigde joidieren te eten, werken ook in hun Lk-stofwisseling, zodat ze afwijkende ren leggen. Die zijn zo dun van ïaal en daardoor breekbaar, dat ze t uitgebroed kunnen worden. o: )at de vergiften zodoende niet direkt delijk hoeven te werken om toch een tastrofale invloed op de1 natuur te bben, is aangetoond door vijf Ameri- anse onderzoekers onder aanvoering n de zoölogen R. W. Risebrough en Rieche van de Universiteit van Ca- irnié Hun uitgebreide onderzoekin- n tonen aan, dat de gechloreerde ohvaterstoffen waartoe o.a. DDT be- ort, de geslachtshormonen van de rleggende vogel kan aantasten en ireken. En de geslachtshormonen, als ostrogeen, kontroleren de vorming n beendermerg, dat de belangrijkste lkbron is bij het ontstaan van het ei. Deze plotselinge verstoring van het rmonen-evenwicht kan veroorzaakt •rden door heel kleine hoeveelheden chloreerde koolwaterstoffen, zeggen onderzoekers in het tijdschrift .Na re' De gevaren van deze vergiften gebaseerd op het aantreffen van zo zoveel miligram in iedere kilo weef- zijn tot nog toe sterk onderschat. Slapeloosheid Men vraagt zich direkt af, of een rgelijke chemische verandering van t milieuaangetoond in vogelnesten grote delen van het noordelijk half- 'd in ons eigen lichaam merkbaar Daar de belangstelling van de art- voor het probleem van de JT veel minder groot is dan van de ölogen, is op deze vraag geen ant- tord beschikbaar. Dat wil zeggen, in Japan hebben on- rzoekers toch al de eerste tekenen vonden van aantasting van vrouwe- hormonen door hoeveelheden ^T, die o gering waren, dat men ze nu toe als ongevaarlijk beschouwde. >ngaarse wetenschapsmensen zeggen, 1 het centrale zenuwstelsel wordt prikkeld, met vaak tot nu toe onver- ïarbare hóofdpijn en slapeloosheid gevolg. En de Hongaren spreken over het veel voorkomen van op zette ogen door een DDT-concentra- die haast niet vast te stellen valt. In Zweden heeft dr. Göran Löfroth de universiteit van Stockholm er gewezen, dat het „plafond" van de gelijks toelaatbare dosis DDT, door perts van de VN vastgesteld op 0,01 hgram per kilo lichaamsgewicht, >et worden gesteld op een twintigste el daarvan. Hij wijst erop, dat zuige- lgen, in ieder geval in Zweden, elke de gevarengrens passeren, omdat ^eedse vrouwen, evenals Britse en nerikaanse en vermoedelijk ook *nse, DDT in hun moedermelk heb- Hij vraag zich ernstig af, of ouders het kunnen verantwoorden hun kleine kinderen in een zo belangrijke en ge voelige fase van ontwikkeling bloot te stellen aan hoeveelheden gif met eigen lijk nog vrijwel onbekende werking. Hij raadt de moeders met aan op te houden met zogen, maar hij vindt het een hoogst verontrustende situatie. Nieuw gif de Bij ons wordt de kwestie van landbouwvergiften van officiële en half-officiële zijde vaak als minder ernstig dan elders gezien. Nog afgezien van het feit, dat zelfs de voorzichtigste voorschriften niet kunnen verhinderen, dat de vergiften uit een land met min der strenge bepalingen met de regen kunnen neerkomen, zoals nu al haast overal gebeurt, wordt de toestand te gengesproken door de onderzoekingen. Zo heeft bv. de doorsnee-Deen vol gens een onderzoek van de Landbouw hogeschool meer DDT in zijn vetweef- sel opgehoopt dan de Westduitser en precies evenveel als de doorsnee bur-, ger in Engeland, namelijk 3,3 miligram per onderzocht weefsel. En, als de Britten Deense boter onderzoeken, vinden zij daarin praktisch evenveel als in de boter, die zij zelf produceren. Maar in Australische en Nieuwzeeland- se boter zit nog wel 4 a 5 keer zoveel. Misschien zijn de voorschriften in Denemarken, waar jaarlijks 50 ton DDT-middelen aan de grond worden toegevoegd door spuiten of strooien, nog wel de voorzichtigste ter wereld, maar zoals de gifcommissie van het Ministerie van Landbouw laat weten: er bestaat geen bijzondere controle op het naleven van deze voorschriften. Terug naar de levende indicators, de roofvogels waarvan de vergiftiging voor de slechtvalk in ieder geval al een katastrofe nog een ander be denkelijk aspekt heeft onthuld. In doodgevonden slechtvalken, in hun eieren en in hun prooidieren hebben de eerder genoemde Amerikaanse on derzoekers een ander vergif aange toond, dat tot nog toe over het hoofd was gezien en dat klaarblijkelijk net als DDT door luchtstromingen over de hele wereld wordt verspreid. Het heet polyahloor-bifenyl of PCB en komt niet uit de 9puiten van de landbou wers, maar vermoedelijk vooral uit de schoorstenen van inrichtingen die fa- brieksafval verbranden. PCB wordt gebruikt bij de vervaardiging van vele industriële produkten, zoals smeerolie, verf, lak, vernis, plastic en isolatie materiaal. Het is ook een gechloreerde koolwaterstof. Wat werking betreft is het gelijk aan DDT. Het kan bijgevolg de strengste voorschriften voor de toe passing van insecticiden op losse schroeven zetten. Sombere woorden Een Deens-Zweedse wetenschapsman aan de Universiteit van Stockholm, drs. Sören Jensen, vond enkele jaren gele den het nieuwe gif in 200 baarsen in Zweden. Hij toonde het ook aan in an dere vissen en in viskuit uit verschil lende delen van het land en in een dood gevonden arend, èn in het haar van zichzelf, van zijn vrouw en zijn dochter. Sindsdien is de stof opgespoord in du lucht boven Hamburg en Londen, ter wijl Britse onderzoekers het hebben ge vonden' in lever, vet en nieren van zo wel sperwers als torenvalken. En daar- aantoe voegen de Amerikanen nu hun vondsten van PCB bij zowel Noord- amerikaanse als Arctische vogel- en vissoorten, in hoeveelheden die in ver schillende gevallen overeenkomen met die van DDT. Zelfs in de meest afge legen gebieden hebben de vogels er last van, behalve dan de pinqums op de Zuidpool waar het in tegenstelling tot DDT nog niet is opgedoken. Bij een onderzoek met duiven bleek de Amerikanen dat PCB vijf maal sterker dan DDT de geslachtshormonen kan afbreken met de dunschalige eieren tot gevolg. Het is ondenkbaar, zeggen de onderzoekers, dat enige vo gelsoort zich aan de toestand kan aan passen en de druk van de vergiftiging van de natuur het hoofd kan bieden, een druk die zogezegd de eieren breekt. Daarom zal op iets langere termijn de slechtvalk, als eerste van een vermoe delijk lange lijst gedoemd zijn het loodje te leggen tegen DDT en PCB, voorlopig de twee vergiften die de mens het sterkst verspreid heeft. Het ontbreekt niet aan sombere uit spraken, ook over de gevaren voor de mens. Professor Dilon Ripley in Wash ington, president van de internationale raad voor vogelbescherming, vindt het alarmerend dat DDT van de ene op de andere generatie wordt overgebracht. Hij zegt: „Misschien treft deze uitwer- king-op-lange-termijn uiteindelijk ook onszelf en resulteert in een biochemi sche bevolkingscontrole, die het huidige debat over de overbevolking en de maatregelen daartegen geheel irrele vant maakt. En Göran Löfroth, de Zweed van de waarschuwing over de moedermelk, zegt kort en bondig: „Moet de kata strofe plaatvinden vóór wij handelen?" VERTROKKEN PERSONEN Gerrit C. Halsema, met gezin, van Den Burg, Gasthuisstraat 40, naar Rot terdam, Ossenisseweg 71; Johan E. Onstenk, met gezin, van De Cocksdorp E 44, naar Wieringermeer, Tussenweg 5; Janine A. Boer, ev. Schreiner, van De Koog, Dorpsstraat 17, naar Amster dam, Rooseveltlaan 160 II; Maria C Peetoom, van Den Burg, Schilderend 103, naar Amsterdam, Da Costakade 57 IV; Wiebe A Boon, van De Cocks dorp, Kikkertstraat 52, naar Groot- Brittannië, 17 Ecksteyn Road, London S.W. 11; Jan Vlaming, van Oosterend O 162 a naar Avereest, Dedemsvaart 16e wijk 9; Maria H. Alkemade, van Den Burg, Molenstraat 4, naar België; Wim Pauptit, van Den Burg, Wever straat 58, naar Ermelo, Veldwijk 75; Jan H. de Boer, van Den Burg, Burdet- straat 16 naar Renkum, Weverstraat 159; Ali M. Mooy, ev. De Boer, van Den Burg, Burdetstraat 16, naar Wieringer meer, Middenmee'r, Brugstraat 47. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 29 januari t/m 4 februari 1969 Geboren: Maria Catharina Jacdnta, dv. Julianus R. van der Geest en Afina C. Bakker; Martijn, zv. Leendert C. de Veij en Gerda A. Blom; Marco Wybren Sietse Jan, zv. Wietze Pranger en Cor nelia A. Smit; Robert, zv. Pieter L. Saai en Johanna W. G. Hillen. Ondertrouwd: Dirk Dros en Aartje van den Brink. Overleden: Wilhelmus le Noble, oud 75 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Marinus Mast, met gezin, van Den Helder, Slingerbeekstraat 50, naar Den Burg, Boogerd 17; Benjamino Kok, van Doorn, Mariniersweg 7, naar Den Hoorn H 131; Mathilda A. Witte, van Groot-Brittannie, naar Den Burg, Bea- trixlaan 4; Job van der Pol, van Den Helder, Het Nieuwe Diep 5, naar Den Hoorn H 131; Petrus H. Gerrits, van Vlissingen, Oosterhavenweg 10, naar Den Hoorn H 131. DAMCLUB TEXEL P. Kooiman-C. Meedendorp 20 C. Dijker-P. Bakelaar 11 J. Hooijberg-C. Vinke 02 J. Vinke-W. Bakker 02 J. v. Heerwaarden-H. Bruining 20 G. Dros-C. Groenhof 02 J. Stam-P. Jansen 11 C. v.d. Werf-D. v.d. Werf 2—0 Jb. Koorn-H. Visser 20 Eindelijk een verliespartij van C. Meedendorp, waardoor P. Kooiman zich op de vierde plaats kan nestelen, gevolgd door C. Vinke, die voor de tweede verrassing zorgde. J. Hooijberg en J. Vinke hadden het beste van het spel, doch verprutsten de zaak grondig. De beste partij werd waarschijnlijk ge speeld door C. Dijker en P. Bakelaar, die door de puntenverdeling slechts weinig op de leider inliepen. In het kader van de voortgaande afvloeiing uit de landbouwmede uit een oogpunt van bedrijfsvergroting (plan Masholt) is het onderwerp be drijfsopvolging een interessant en ac tueel onderwerp geworden. Het C.B.S. heeft dank zij de ter beschikking staande computers hieromtrent allerlei gegevens bekend kunnen maken. Het grondmateriaal voor deze cijfers werd ontleend aan de mei-inventarisatie 1968. Het CBS heefl (ditmaal) snel kunnen werken. Onderscheidingen Het C.B.S. is begonnen met onder scheid te maken tussen bedrijfshoofden beneden en boven de 50 jaar. De be drijfshoofden van 50 jaar en ouder zijn nader onderverdeeld in zonder of met een bedrijfsopvolger van 14 jaar of ouder. Beneden en boven de 50 Bepalen wij ons eerst tot het onder scheid beneden en boven de 50. Wij zijn in de gelegenheid naast de per centages voor Texel (TX) de percen tages te plaatsen voor Wieringen (WR), Wieringermeer (WM). Haarlemmermeer en IJpolders (HM), Zijpe en omgeving, en Noordelijk Westfriesland bestaande uit Schagen, Niedorpen, Hoogwoud, Opmeer, Ursem enz. (NWF). Wij krij gen dan het volgende overzicht. beneden boven TX 47,8% 52,1% WR 52,1% 57,9% WM 49,5% 50,5% HM 48,8% 51,2% Zijpe 60,7% 39,3% NWF 60,5% 39,5% Zijpe e.o., alsmede Noordelijk West friesland springen er uit met betrekke lijk veel „jonge" bedrijfshoofden. Op Wieringen daarentegen is het aantal oude bedrijfshoofden vrij groot. Texel en Haarlemmermeer verschillen niet zo veel, maar zitten t.o.v. N.W.F. met een dverigens geheel andere agrarische structuur, duidelijk aan de „oude" kant. Bedrijf sgrootte In de onderhavige gebieden zijn, met uitzondering van Wieringermeer, de bedrijven van bedrijfshoofden beneden de 50 jaar kleiner dan die van boven de 50 jaar. beneden boven TX 18,2 ha. 31,6 ha. WR 16,9 16,3 WM 29,9 29,6 HM 12,0 16,0 Zijpe 12,6 14,2 NWF t9,4 10,4 Zonder opvolger Hoeveel bedrijven hebben geen op volger? Wij hebben wederom percen tages berekend t.o.v. het totale aantal aanwezige (dus inclusief beneden 50 jaar) bedrijven. Naast het percentage bedrijfshoofden zonder opvolger, ver melden wij het percentage, dat het aandeel van deze bedrijfshoofden in de totale oppervlakte (ha.) weergeeft. Bedrijfshoofden ha. TX 27,8% 23,2% WR 29,8 22,3 WM 14,0 12,8 HM 22,4 19,3 Zijpe 21,2 19,4 NWF 20,7 18,8 Wieringen heeft van de hier verge leken gebieden niet alleen de meeste „oude" bedrijfshoofden (57,8%), maar ook de meeste zonder opvolger (29,8%). Ook op Texel zijn er nog al wat be drijfshoofden zonder opvolger. Gaan wij er van uit dat in de komende jaren nog velen de landbouw door allerlei omstandigheden zullen (moeten) verla ten, dan zou het grotere aantal zonder opvolgers het probleem misschien min der moeilijk maken. Uit de cijfers omtrent de gemiddelde grootte van de bedrijven van 50-jari- gen en ouder blijkt vervolgens dat de bedrijven met opvolger duidelijk groter zijn dan de bedrijven zonder opvolger. zonder met TX 16,9 ha. 27,0 ha. WR 12,4 20,4 WM 27,1 30,6 HM 12,2 19,2 Zijpe 12,0 16,8 NWF 8,9 12,0 Op Texel zijn de bedrijven met op volger ±60% groter dan de bedrijven zonder opvolger, ongetwijfeld zal de beschikbare man-kracht mede van in vloed zijn op de grootte van het bedrijf. Opvolgers Van de bedrijfshoofden van 50 jaar en ouder, die wel een opvolger hebben, heeft het CBS een aantal aspecten na gegaan. Leeftijd Op Texel blijken de opvolgers nog betrekkelijk jong te zijn. Bijna 27% behoort tot de leeftijdsgroep 14-19 jaar. Op Wieringen zijn veel meer oudere opvolgers. 14-19 jr. 20-24 jr. 25 en ouder TX 26,9% 25,0% 48,2% WR 20,6 20,6 58,8 WM 10,7 34,3 55,1 HM 22,7 26,7 50,6 Zijpe 22,5 29,5 47,9 NWF 24,3 29,9 45,8 Opleiding Wat betreft het genoten onderwijs staan de opvolgers in Wieringermeer bovenaan. Niet minder dan 75% heeft hoger (en middelbaar) land- of tuin- bouwonderwijs genoten. Op Texel, in Noordelijk Westfriesland en in Haar lemmermeer heeft ongeveer 60% land- of tuinbouwonderwijs ontvangen. hoger lager ander TX 30,6% 61,1% 0,9% WR 47,1 26,5 2,9 WM 75,4 21,9 2,7 HM 29,5 59,3 3,4 Zijpe 33,8 54,2 2,8 NWF 26,9 64,2 2,6 Werkzaam 4A4202 Tenslotte heeft het CBS nagegaan waar de opvolgers werkzaam zijn. Op vallend is dat veel Texelse opvolgers werken op een ander landbouwbedrijf dan zij t.z.t. gaan opvolgen (18,5%). Zijpe spant de kroon wat betreft de werkzaamheid op het eigen bedrijf. eigen ander TX 75,0 18,5 WR 85,3 8,8 WM 82,9 8,6 HM 85,7 2,5 ZijpE' 90,8 5,6 NWF 82,3 9,3 Samenvatting 202. Smid je Verholen was een nuttig bezoekje aan burgemeester van Muize nis gaan brengen. Hij zat in de venster bank van de burgemeesterskamer en sprak de burgervader vriendelijk, doch licht berispend toe. ,Er gaan kwaje geruchten over je, beste van Muizenis", zei de smid. „Ze zeggen, dat je een massa geld hebt aangenomen. „Dat was voor het belang van ons dorp...." protesteerde van Muizenis zwakjes. „Ze hebben je daarmee lelijk bij je staart gehad, Muis!" vervolgde de 9mid. .„Ik heb er lang over nagedacht, doch nu begrijp is wat de bedoeling was. Dat geld is jou gebracht door een zekere meneer Louis van Gappeghem, niet? Nou, die knaap heeft net zoveel met het leger te maken als mijn zon dagse koffiepot! Je koddebeier had ge lijk, hoor! Die van Gappeghem is beter bekend als Linke Lowietje, een gesle pen stuk boef En wedden dat-ie in opdracht werkte van Kille Bill? En be grijp je nou nóg niet wat de bedoeling was? Iedereen in het dorp moest over die centen praten. De boeven hebben natuurlijk zélf het gerucht verspreid Als er zo'n nieuwtje rondverteld wordt, dan is er altijd ééntje als de kippen bij. Dat is Sipko Stunt, die op dringerige journalist. Die schrijft er dan een opzwepend stukkie over en daarmee is dan het doel bereikt. Ieder een praat over de corrupte burgemees ter van Rijkhuyzen, en Kille Bill kan mooi ongemerkt zijn gang gaan!" „Wat moet ik dan doen....", vroeg de burgemeester klagend. „Stuur dat geld terug", antwoordde de smid. „Aan wie? Aan Kille Bill?" „Natuurlijk niet!" riep de smid. „Je stuurt het aan de Staat! Wedden, dat je bericht krijgt dat het geld zo vals is als wat? Nou, dat moeten we juist hebben! Dan hebben we meteen een reden om Kille Bill te beschuldigen van valse munterij!". „Jammer van al het geld, maar héél slim...." zuchtte de burgemeester. En hij schreef in een dikke brief, dat hij om bepaalde redenen het geld on mogelijk kon accepteren Van de bedrijfshoofden op Texel met hoofdberoep in de landbouw is iets meer dan de helft 50 jaar of ouder. Deze ouderen hebben gemiddeld (21,6 ha.) grotere bedrijven dan hun jongere collega's (18,2 ha.). Onder de ouderen hebben degenen met een opvolger een bedrijf dat gemiddeld 60% groter is dan van degenen zonder opvolger. De opvolgers op Texel zijn betrekke lijk jong. Zij volgen overwegend (60%) het) lager land- en tuinbouw onderwijs, terwijl een naar verhouding groot deel (18%) niet op het eigen be drijf werkt. Gezien het belang van vorenstaande cijfers mogen wij verwachten dat te gelegenertijd opnieuw cijfers omtrent de bedrijfsopvolging verzameld zullen worden. Het CBS zorgt wel voor de verwerking.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5