Drink. louter Kabouter AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 4% éV2% 5% 6% 6Vé% AMRO BANK Oude liefde Nu nog pootgoed ontsmetten? rubriek voor bn.u-r A-.lt.kli. LANDBOUW en VEETEELTC. >an Herman Jansen N.V. Schiedam Anno 1777. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK 5? 95 De laatste daqen kregen we nog enkele keren de vraag voorgelegd of het verantwoord en raadzaam is op dit moment nog pootgoed te ontsmet ten. Bedoeld wordt een behandeling tegen de schimmelrhizoctonia. Het is voldoende bekend, dat vrijwel ieder jaar gewezen wordt op het belang van een vroege ontsmetting, d.w.z. in de herfst. Dit heeft ontegenzeggelijk voor delen. Ook voor de toekomst blijft'dit advies gehandhaafd. Het gaat echter om de vraag welke keus men nu moet maken. Het ontsmetten geheel achter wege laten, of op een tijdstip, dat fei telijk te laat is toch nog ontsmetten? Op de hiervoor gestelde vraag kan geen algemeen antwoord worden gege ven. We moeten de volgende punten in aanmerking nemen a. Gaat het om pootgoed, dat vrij is of praktisch vrij van de zwarte sclero- tiën van rhizoctoniaschimmel, of is het pootgoed daarmee dik bezet? In het tweede geval zal men in de meeste gevallen alsnog moeten ont smetten. b. Is de grond op het bedrijf rhizocto- niagevoelig of heeft men praktisch nooit moeilijkheden met deze ziekte? Komt blijkens de ervaring veel rhi- zoctonia op het bedrijf voor, dan zal men ernstig moeten overwegen om ook nu nog te ontsmetten zelfs in de gevallen, waarin het pootgoed geheel of bijna vrij is van rhizocto- tonia. c. In welke toestand verkeert het poot goed? Als dit nog volkomen in rust is kan het meer lijden dan op het moment, dat de witte puntjes te voorschijn komen. Zijin de kiemen iets verder ontwikkelt, dan kan het weer meer lijden. a. Heeft men de mogelijkheid om het pootgoed na de ontsmetting een goede nabehandeling te geven? We hebben hierbij het oog op het geven van een warmtestoot, d.w.z. een tij delijke temperatuursverhoging om het pootgoed wakker te maken. Is dit eenmaal op gang dan zijn lagere temperaturen aan te bevelen. Vooral het afharden van pootgoed met kie men van een halve tot een hele een- meter is zeer belangrijk. Nauwkeurig werken We kunnen rustig constateren, dat het een bezwaar is, dat het ontsmetten van pootgoed een zaak is van zeer nauwkeurig werken Lang niet ieder een heeft de aanleg om op het streepje af te werken. Eén van de voordelen van het vroeg ontsmetten is, dat de veiligheidsmarges wat groter zijn dan bij het laat ontsmetten. Dat geldt voor de temperatuur van het water, voor de gebruikte hoeveelheid middel voor de lijd van onderdompeling en de nabe handeling. Wat dit laatste, nl. de nabehandeling betreft; het is voorschrift, dat na het ontsmetten de vloeistof nog even moet kunnen inwerken op de sclerotiën. Daarom waarschuwt men voor een te snelle droging van het pootgoed. Er zitten eohter ook gevaren en zeker in het voorjaar in het te lang vochtig blijven. Het gewas, dat van dit pootgoed groeit, kan dan nl. afwijkin gen gaan vertonen, die het moeilijk maken om het gewas te selecteren. Daarom geldt in het voorjaar als" eis, dat het pootgoed na een half uur droog moet zijn. Ontsmetten of PCNB Er wordt nog al eens gedacht, dat door het strooien of spuiten van PCNB vlak voor het poten van de aardappe len de ontsmetting van het pootgoed min of meer overbodig wordt. PCNB is immers ook een middel tegen rhizoc- tonia. Door praktijkervaringen hebben we de indruk gekregen, dat als het om rhi- zoctonia gaat, het ontsmetten van het pootgoed een veel effectiever middel is dan het geven van PCNB. Bovendien moeten we niet vergeten, dat ook PCNB in diverse gevallen een duide lijk groeiremmende werking heeft. Het is voor ons dan ook de vraag of de kans op groeiremmingen bij het nu nog ontsmetten groter is dan bij het ge bruik van PCNB. DE 1IEER P. ROZENDAAL LID VAN VERDIENSTE OOSTEREND Tijdens de vergade ring, die de sportvereniging Oosterend vrijdag hield, werd de heer P. Rozen- daal benoemd tot lid van verdienste. De heer Rozendaal is een der mannen van het eerste uur der vereniging. Tweemaal was hij voorzitter, voorts commissaris en lid van de elftalcom missie. Als dank voor de 30-jarige in spanning in het belang van de sport kreeg hij de oorkonde aangeboden, waarop de benoeming tot lid van ver dienste melding wordt gemaakt. Mevr. Rozendaal werd in de bloemetjes gezet en deelde daardoor in de hulde. COLLECTE „DRAAGT LASTEN' ELKANDERS In de week van 10 februari tot 15 februari zal ook op Texel een huis- aan-huis-collecte worden gehouden voor „Draagt Elkanders Lasten", het sociaal fonds van de christelijke vakbe weging. Deze inzameling heeft dit jaar een bijzonder karakter. Het CNV zal namelijk in juli 1969 zestig jaar be staan. De collecte maakt een belang rijk deel uit van de jubileumaktie, die zal worden gevoerd onder het motto: „Zestig jaar christelijke vakbeweging om u te dienen". Instellingen als het fonds D.E.L. blij ven ondanks de invoering van de Al gemene Bijstandswet en allerlei andere regelingen en voorzieningen onmisbaar. Altijd weer zijn er immers tal van ge zinnen, die tussen wal en schip dreigen te raken, wanneer zij door ernstige moeilijkheden worden getroffen. In die gevallen en dat zijn er enkele dui zenden per jaar verleent het fonds financiële hulp. Ook beschikt het over een staf van maatschappelijk werk sters, die gezinnen in nood terzijde staan bij het zoeken naar een oplossing voor hun moeilijkheden. Daarnaast dient D.E.L vele honder den gezinnen die in moeilijkheden ver keren van raad en hulp bij het aanvra gen van bijstand. Deskundige hulp is daarbij veelal dringend gewenst omdat velen niet weten wat te doen staat vooral niet wanneer een aanvraag om bijstand wordt afgewezen en zij moeten beslissen of zij al dan niet bezwaar zul len aantekenen of in beroep zullen gaan. In zulke gevallen heeft de inschake ling van deskundige medewerkers her haaldelijk tot resultaal gehad, dat na een bezwaarschrift of een behandeling in beroep de nodige bijstand moest worden verleend aan gezinnen, aan wie in eerste instantie een veel lagere of in het geheel geen uitkering werd toe gekend. In een aantal beroepsgevallen zijn door colleges van gedeputeerde sta ten en door de Kroon uitspraken ge daan, die bindend zij,n voor de bij standverlening in een hele provincie, c.q. het gehele land. Ook dit kostbare en tijdrovende werk in het algemeen belang wordt zonder overheidssubsidie verricht. Openbare collecten zijn nog steeds een der be langrijkste bronnen van inkomsten voor het fonds D.E.L. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN Het gemeentebestuur verleende aan dc navolgende personen en onderne mingen de daarbij omschreven bouw vergunning De heer E. Slaman te Oudeschild, voor de verandering van het woonhuis De Ruyterstraat 27;' de heer G. v.d. Star, 145, voor de bouw van een kamphuisje bij de Slufter; de heer G. A. Oskam, voor de verandering van een woonhuis aan het Schilderend; de heer G. Bakker te Den Burg, voor de verandering van een schuur aan de Dwarsweg in de Prins Hendrikpolder; de heer J. v.d. Star te Oosterend, voor de bouw van een landbouwsohuur aan de Hoofdweg (O 164a); de heer A. G. H. Wijtten te De Cocksdorp, voor de bouw van een kippenhok aan de Postweg; de heer K. Mantje te De Koog, voor de bouw van een kippenhok aan het Mien- terglop; de heer C. Kager te Den Burg, voor de uitbreiding van zijn woonhuis aan de Wilhelminalaan; de heer J. Cnossen te Oosterend (O 87), voor de verandering van een boerderij aan de Oosterbuurtsweg; de heer J. Zoetelief te Den Burg, voor de bouw van een dakkapel aan het pand Kogerstraat 46; de heer K. van Tatenhove te Waalen burg W 66 voor de verandering van een schuur; de heer J. C. Dijker te Ooster end O 34, voor de bouw van een woonhuis met bedrijfsruimte aan de Zevenhuizerweg; de heer C. Zutphen te De Koog K 32, voor de bouw van een toiletgebouw aan de Bosweg; de heer F. de Groot, Ferwoude voor de bouw van een kamphuisje aan de Slufterweg; de heer J. de Groot, Joure, voor de bouw van een kamphuisje aan de Slufterweg; de heer J. J. Bakker te De Koog, voor de uitbreiding van een kampwinkel aan de Californiëweg; de heer S. Bremer te Oosterend, voor de bouw van een bungalow aan de Mul derstraat; de heer J. Huijdink te Den Burg, voor de bouw van een woning aan de Bernhardlaan; de heer P. Smeets te Den Burg, voor de verande ring van een woning aan de Verloren- kost te Oosterend; de heer J. Smit, Eierland E 79, voor de bouw van een aardappelbewaarplaats; de heer P. Sik keleras te Oudeschild, voor de verbouw en uitbreiding van een kamphuisje aan de Californiëweg; de heer P. Kooiman te De Waal W 43, voor de bouw van een schuur; de heer J. v.d. Vis te De Koog K 49, voor de verandering van een voorgevel; de heer P. G. Kuip te Oosterend O 35, voor de verandering van zijn schuur tot twee zomerve ven; het aannemersbedrijf v/h J. Mzn, voor de bouw van een d woonhuis aan de Epelaan te De mevr. M. Daalder-Bonne te De voor de bouw van een woonhui de Boodtlaan; de heer C. Kooiiu Den Burg, voor de bouw van een en etalageruimte aan de Witte J laan; de heer J. Trap te Ooste voor de verandering van het woo Koetebuurt 11 en de heer C. P. K te Den Burg, voor de verandering een schuur aan de Stenenplaats Burg. LOTERIJ TETAK GESLAAGI De door Tetak georganiseerde kan zeer geslaagd worden gen< Afgelopen vrijdag zijn tijdens bliksemaktie in Den Burg, Den H De Koog en Oudeschild de lootje g de man gebracht. Het was laa de avond toen de Tetak-verkopers delijk „los" waren. De trekking gehouden in het clubgebouw, toezicht van twee ambtenaren vai korps rijkspolitie. Het bestuur van Tetak is de laars dankbaar die lootjes hebbei kocht en daardoor de enige tafelt* vereniging onmisbare financiële hebben gegeven. Ook wordt dani bracht aan alle leden, die zich 2 thousiast hebben ingezet bij de koop. 5 dagen Parijs voor twee perse lotno. 1916, F. Boon, Diek 27, Hoorn; transistorradio, no. 2594, Boon, Hoofdweg E 43, Eierland; mand: no. 2514, W. Dootjes, Kik straat 70, De Cocksdorp; hele kaa 783, J. Nauta, Weverstraat, Den 6 kop en schotels: 777, J. Dai Hoekstraat 1, Oosterend; tafellaj- 666, M.S., De Zes 9, Den Burg; wekker: no. 2046, N. Maas, Polde 6, De Waal; fles Muscatel: no. fam. Flokstra, Keesomlaan 23, Burg; 3 flessen drank; no. 2948, Drijver, Happy Days, Den Hoorn; fles parfum: no. 2418, A. v. Loon, moesstraat, Den Burg; 2 kippen, 508, H. Cnossen, Oost; fles parfun 1323, Kikkert, Herenstr. 40, Den B mand met allerlei blikken fruit 1663, C. M. Smit, Schoonoordsinge Den Burg. De winnaars van de eerste drie zen zijn inmiddels op de hoogte steld; de overige winnaars kunne vertoon van hun lot de prijzen afi bij fotohandel J. Nauta, Wevers' Den Burg. I. e rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. FEUILLETON door TOM LODEWIJK 16. En dan met al de lui daarginds. Kind, je leven begint dan pas!" En hij vertelde de verrukte Lot van de heer lijkheden van Parijs. Ze luisterde met grote ogen. Parijs, best. Heerlijk. -Maar samen met Kees! Dat was waar het om ging Tot haar schrik zag ze dat ze moest hollen, wilde ze op tijd zijn voor het spreekuur. „Morgen de rest", lachte ze. Lot Vermeer wah er zich goed van bewust dat ze een modem meisje i(soms sprak ze van een moderne jonge vrouw) was, die met haar negentien jaren al meer van de wereld afwist dan haar moeder op haar negentigste er van zou weten. Ze had besloten de hele Parijse af faire met zichzelf te bekokstoven. Hoe veel ze van haar ouders hield, en hoe breed van opvatting met name haar moeder ook was, ze voelde dat de hele verhouding met Kees de Waard en alle konsekwenties daarvan, zich buiten hun wereld afspeelden. Daarom kon ze er ook niet toe komen haar moeder an ders dan vluchtig daarin te betrekken, met vader kan ze (dacht ze in werke lijkheid: durfde ze) er niet eens over praten. Maar toen ze die avond alleen met haar moeder thuis was (haar vader was naar een recrutenavond in het militair tehuis) kon ze er niet van zwijgen. „Mams" zei ze, „je moet niet schrik ken maar ik ga er tussen uit". Nora Vermeer schrok, maar liet het niet merken. „Zo kind", zei ze rustig, „vanwaar de haast?" ,Ik heb helemaal geen haast. Maar ik wil op eigen benen staan." „Dat is begrijpelijk", meende Nora en dacht: Lot het huis uit, dan zijn wij alleen nog maar twee ouder wordende mensen. Slechts dit éne kind van hen vergund geweest, maar wat was het een angstig en schraal bezit. „Ga je op kamers wonen?" „Ja*'. „Hier, of ergens anders?" „In Parijs". Het hoge woord was er uit. Ziezo, nu de zeilen gereefd en de storm braveren. Maar er kwam geen storm. „Parijs! Tja, misschien zou ik dat ook wel hebben gewild in mijn jonge jaren. Wij kregen zo de kans niet, hè? Hoe kom je daar zo op Lot?" Ze wist het antwoord al vóór Lot het gegeven had. „Kees gaat een jaar in Panjs wer ken, heeft een regeringstoelage gekre gen, en ik ga mee". „Zó! Hij presteert dus blijkbaar wel wat. Dan heb je toch wel een goeie in tuïtie gehad, meisje! Jij vond zijn werk het enige dat de moeite waard was op die tentoonstelling, niet?" Het gesprek liep helemaal niet zoals Lot het had verwacht. Ze had ver wacht dat moeder zou schrikken, be zwaren zou maken, en ze had haar hele verdediging al in het hoofd. Het liep anders, en ze wist niet of ze daar blij om moest zijn. Je wist het nooit met moeder. Ze was zo akelig wijs. „Ja", zei ze, „en hij heeft dat schil derij toen aan de gemeente kunnen verkopen. Hij kan écht wat, mams. Moet je dat schilderij zien, dat hij van mij gemaakt heeft". „Ja, dat zou ik wel willen zien, heel graag zelfs, maar ik krijg het maar niet te zien". „Het komt op de tentoonstelling. Kees geeft een show voor hij naar Pa rijs gaat. Brengt misschien nog wat geld in het laadje. Zo'n regeringsbeurs, daar kun je geen bokkesprongen mee uithalen". „Maar hij gaat toch niet naar Parijs" glimlachte Nora, ,om er bokkesprongen uit te gaan halen?" „Ik zou nu natuurlijk braaf moeten zeggen; nee. Maar ik kan me Kees niet in Parijs denken zónder bokkespron gen". „En ga jij daarom mee? Om een oogje in het zeil te houden?" „Toe nou mams, hij heeft geen cha peronne nodig. Ik ga mee omdat ik van hem hou en omdat hij wil dat we daar samen zijn". „En hoe had je je dat gedacht, meisje?" Daar had je het gevaarlijke punt. Lot had er al over gepeinsd. Het een voudigste zou natuurlijk zijn in Parijs op een kamer te gaan wonen en werk te zoeken. Dan zou ze nog tijd genoeg overhouden om Kees te zien. Tenzij, ja, tenzij ze durfdeer niet aan denken veronderstel da ze met Kees naar Parijs zou gaan als als zijn vrouw! Ze was nog pas negentien, maar wat gaf dat! Er waren er wel jonger ge trouwd. Dan kon Kees werken en zou zij voor hem zorgen. Nora had het stilzwijgen wel ver wacht en vroeg door. „Ga je daar werken? Kun je daar werk vinden waar je behoorlijk voor wordt betaald, zoals hier? En hoe staat het met je Frans? Ben je daar zo goed in dat je daar een goeie baan zou kun nen krijgen?" „Och moeder, daar ben ik niet bang voor. Desnoods pak ik aan wat ik knj-- gen kan. En dan maar verder uitkijken „Over die tweede mogelijkheid durfde ze nog niet praten. ,Maar je vindt het zeker niet leuk?" ,Zou jij het leuk vinden als ik het leuk vond? Mijn enige dochter weg, net nu we wat aan elkaar beginnen te krijgen?" „Als ik trouw, gebeurt dat toch ook?" „Jawel, maar je gaat meteen zo'n eind uit de buurt". „Parijs is de wereld niet uit. Met het vliegtuig ben je in één uur op Sahip- hol". „Maar je kunt niet even overvliegen om bij je moeder koffie te komen drin ken, weet je". „Nou ja enfin, vader zal het ook nog goed moeten vinden. Nietwaar, ik ben nog minderjarig. Als jullie je poot stijf houdt, komt er niks van in". „Ach kind, wat is dat voor praat. Maar laat mij er maar met je 1 over praten". „O ja, alsjeblieft, Paps is een i maar soms bar conservatief". Nu, bepaald schattig was papa meer niet toen zijn vrouw hem avond Lot's besluit meedeelde, kwam in een best humeur thuis, een gezellige avond gehad, bar lachen met de veldprediker en de moezenier en Nora dacht het maar te smeden nu het heet was „Naar Parijs!", riep hij, „wat dat kind in Parijs!" „Sahreeuw niet zo", vermaande S „ik hoor je wel. Nu ja, dat kind naar Parijs. Op eigen benen staan' „Jaja", zei kapitein Vermeer, „ei ik je es wat zeggen? Het is die die haar dat in 't hoofd gepraat b die schilder!" „Inderdaad", zei Nora kalm, met hem mee". Henri Vermeer stond een ogei als aan de grond genageld. Alle ro: tische verhalen uit zijn jeugd van 1 jes die het slechte pad opgingen, 1 ken aan zijn geest voorbij. Zijn dochter naar Parijs, met een schil „Je neemt het nogal gemoedelijk zei hij sarcastisch. „Waarom zal ik me druk maken! helpt toch niet". „Nou ja, ze is pas negentien, ik zeg dat er niks van inkomt, kor niks van in. Wat drommel, ze kan niet eens een pas krijgen. Dan m< pa en moe eerst mee naar het raa< om te zeggen dat het oké is. Nou krijgt ze zo gek ndet". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 6