(from '^wartsjexeh in het harL, Aangrijpend volksstuk gaf veel plezier rhouding burger-gemeente is zo slecht nog niet It u noteren Goed spel van „Nieuw Leven „BOULEVARD" TE DE KOOG MOET VOOR 1 JUNI GEREED ZIJN euwe uitkomsten Atheneum-enquête uwe ingezetenen ten op vasteland 44 ectrohuis Dik pak kranten Deuren afsluiten! N.V. y/h Langeveld De Rooü 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 y de Graaf, Keesomlaan 43, Den 92220) 2741, 's avonds (02220) 2403 82e JAARGANG No. 8342 Verschijnt dinsdags en vrydags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. -+■ 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4% BT\V vel het uiteindelijke rapport et klaar is, kan nu al de voor- conclusie worden getrokken, verhouding tussen burger en nte op Texel niet zo slecht is als gen dachten. De tot dusver be- aar gekomen uitkomsten van de te Atheneum-leerlingen gehou- quête onder 400 Texelaars van en ouder wijzen althans in die j. Hieronder geven wij weer ïntal feiten en conclusies, die e ingevulde enquêteformulieren ontleend. ntwoorden op de vraag of men ;n is over het gemeentebestuur nu naar leeftijdsgroep gesplitst, bleek dat van de ouderen bo jaar 60°/o tevreden en 28°/o ma- •eden was. (de percentages ,,geen om ,/weet niet" noemen we Red Bij de groep 40-65 jaar gen deze percentages 55 en 31. groep 34-40 jaar was 43%> tevre- )°/o matig tevreden en 7°/» onte- Bij de jongste groep, 21-24 jaar echts 39°/otevreden, 50°/o matig en 4°/o ontevreden. Waardering gemeentetaken •ndervraagden mochten hun me gger (voldoende, matig of on- ïde) over de vervulling van een jemeentelijke taken. De vuilnis- iienst noemde 54% voldoende, atig en 7°/o onvoldoende. Sociale 78% voldoende, 14% matig en voldoende. Openbare speelgele- en voor kinderen: 18% voldoen- 0 matig en 65% onvoldoende, ievoorzieningen voor toeristen: 1C Dldoende, 29% matig en 20°/o lende Initiatieven ter verhoging welvaart (industrialisatie e.d.): dldoende, 26% matig en 21% >ende Verkeersveiligheid: 54°/o ide, 31% matig en 15% onvol- Sportterreinen: 72% voldoen- lo matig en 14% onvoldoende, elegenheden; 3% voldoende itig en 93% onvoldoende. Wo- iw: 49°/o voldoende, 32% matig 9 onvoldoende. Culturele initia- (concerten, toneel, tentoonstel- e.d.). 62°/o voldoende, 27% matig onvoldoende. Woningbouw aard was het ook mogelijk de van de verschillende leeftijds- over de gemeentelijke voor- en na te gaan. Wat betreft de bouw vond 23% van de groep i-34 jaar dat deze onvoldoende laar liefst 43% van deze groep het woord voldoende aan te en 34% vond de woningbouw Bij 35-50 jaar: 20% onvoldoen- matig en 44% voldoende. 65 jaar: 45% voldoende, 24% n 30% onvoldoende. Het boven- be /estigt dé veronderstelling, meeste mensen die niet zelf wo kend zijn, zich niet of nauwe- in het woningprobleem op Texel zijn. En dat terwijl de krant 1 herhaling melding maakt van onverminderde aantal woning- len. Krant - Politiek s werd de relatie vastgesteld litieke richting en het dagblad n leest. KVP: Volkskrant, De VD: Telegraaf; PvdA: Het Vrije laar ook Parool, Telegraaf en 'ant; ARP: Trouw; CHU: Tele- 3 66; Telegraaf, Parool, Volks- PSP; Evenveel Vrije Volk als In de meeste groeperingen, bij de PvdA, werden ook Hel- 'ourant-lezers aangetroffen. Kopen op het vasteland ïquête strekte zich ook uit tot /an minder politieke aard. Zo Om telefoonnummer 2000 vervalt binnen enige tijd. is ons nieuute nummer O werd bijvoorbeeld vastgesteld, dat de genen die nog niet lang op Texel wo nen hun kleding en meubels vooral op het vasteland kopen. Van degenen, die zich na 1960 op Texel vestigden, ver klaarde het merendeel kleding en meu bels overwegend op het vasteland te kopen. Van degenen, die tussen '64 en '68 op het eiland kwamen wonen, ver klaarden de meesten, dat zij op het ge bied van meubelen zeker twee keer zoveel van de overkant betrekken als van de eigen middenstand. De mensen van vóór 1960 zeiden over het alge meen dat zij de meeste kleding en meubilair ter plaatse kopen. Van de ondervraagden, die hadden gezegd voor een bepaald raadslid een speciale voorkeur te hebben, motiveer de 43% dit door te zeggen dat hij de betrokkene bekwaam en actief vond. 18% had voorkeur, omdat het bedoelde raadslid een sympathiek persoon werd gevonden. Moeilijke vraag Een moeilijke vraag was die van de zetelverdeling in de Texelse raad. Men moest dus zeggen hoeveel zetels de PvdA bezette, hoeveel de KVP enz. Van de mannen wist 7% de zetelverde ling haarfijn te schetsen; bij de vrou wen was dit 8Vï%. Anderen wisten het bij benadering te zeggen. Velen blijken dus zeer geïnteresseerd te zijn bij de gemeenteraad, hetgeen ook bleek uit het vrij grote aantal (171) trouwe lezers van de raadsverslagen in de krant. Onder hen lazen 141 personen het verslag in de Texelse Courant en 30 in de Helderse Courant. Zeer verblijdend is ook ihet grote aantal raadsleden dat men uit 'het hoofd kan noemen. De mannen noem den vlot gemiddeld ruim 6 raadsleden op; de vrouwen ook bijna 6. Tot dus ver is uit de enquête niet gebleken dat de vrouwen voor de gemeentelijke pro blematiek veel minder interesse heb ben dan mannen. Ook werd nagegaan welke gods dienst de Texelaars van verschillende politieke signatuur aanhingen: Bij de PvdA trof men de meeste onkerkelij- ken, maar daarnaast vrij veel Her vormden en 2 katholieken aan. Bij de KVP: uitsluitend katholieken. Bij de WD: Onkerkelijken en Ned. Hervorm den. Bij de CHU: Ned. Hervormden, maar ook veel ohkerkelijken. Bij ARP: Vooral Gereformeerden, maar ook wat onkerkelijken. D 66 gaf een opmerke lijke gelijkmatige verdeling van katho lieken en Ned. Hervormden te zien. PSP: Onkerkelijken en Hervormden. Doopsgezinden werden vooral gevon den onder PvdA-ers, WD-ers en PSP-ers. Wat is de belangrijkste taak van een goede burgemeester? Op bovenstaande vraag antwoordde 46% dat de burgemeester in de eerste plaats een burgervader voor de ge meente behoorde te zijn. 22% noemde hem leider van het gemeentelijk be drijf, 19% vond hem vooral de gezags drager van de overheid en 13% be schouwde hem als vertegenwoordiger van de gemeente naar buiten. Gevraagd naar de belangrijkste taak van een goed raadslid meende 46% der ondervraagden, dat hij diende te zor gen dat de stem van de inwoners werd géhoord; 25% vond dat een raadslid de inwoners met raad en daad moest bij staan; 14% vond dat een raadslid in de eerste plaats de beginselen van zijn partij moest trachten te realiseren en 13% vond dat hij moest zorgen dat de gemeentelijke dienstverlening zo groot mogelijk is. Wie aan het hoofd staat van de ge meente, wisten slecht weinigen. 84% noemde de burgemeester; 10% B en W en 5% de gemeenteraad. Beweringen Het enquêteformulier vermeldde een aantal beweringen, die men wel eens hoort slaken over de gemeente. De ondervraagden mochten een volgens hen juiste bewering aankruisen. Zo vond 10% dat het gemeentebestuur jaren achterop is en de moderne tijd niet begrijpt. Op de bewering „We hebben vriendelijke gemeenteambtena ren op het raadhuis" antwoordde 67% bevestigend, maar 13V2% vond de ge meenteambtenaren beslist niet vrien delijk en 19Va% bleef het antwoord schuldig omdat zij niet of zelden met gemeenteambtenaren in aanraking ko men. 'Een goede burgemeester kan veel voor zijn gemeente doen. Inderdaad, zo reageerde 98% van de geënqueteerden. Andere bewering: De gemeente ,kost alleen maar geld. Maar liefst 36% bleek deze uiterst negatieve mening te zijn toegedaan; gelukkig was 60% het er beslist niet mee eens. Texelaars zijn aan hun eigen omge ving minder emotioneel gebonden dan wel eens wordt gedacht. 54% was het niet eens met de bewering: ,Ik zou me in een andere gemeente nooit thuis- voelen". 23% onderschreef deze uit roep. „We hebben een goede gemeente raad". Inderdaad, zo reageerde 73%. „Het gemeentebestuur moet worden opgeheven; die mensen kunnen nuttiger werk doen". Van de ondervraagden wees 93% deze bewering van de hand; sommigen waren er zelfs boos over! Dat de gemeente een noodzakelijke instelling is, werd door 98% onder schreven. Nooit eerder hebben wij onze abonnees een zo dikke krant be zorgd als vandaag. Dat komt door de omvangrijke bijlage, een uit gave van de Stichting Cultureel Werk ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. Een week eer der werd op Texel liuis-aan-huis de Helderse Courant bezorgd, waarin ook uitvoerig aandacht wordt besteed aan het jubileum, zij het op geheel andere wijze dan in „onze" bijlage. De kranten zijn qua inhoud derhalve niet „concurrerend", zodat men de uitgave van Cultureel Werk niet als mosterd na de maaltijd kan beschouwen. Het zou voor Cultu reel Werk aardiger zijn geweest als de Helderse Courant met haar speciale uitgave nog even had ge wacht, maar de schampere reac ties van degenen die deze „stunt" afkeurden, zouden we niet graag onderschrijven. We bevelen beide kranten gaarne in Uw aandacht aan. Het is de moeite waard om alle artikelen (èn advertenties) aandachtig te lezen alvorens U de pagina's gaat gebruiken om bo terhammen in te pakken, planten tegen de zon te beschermen, de gymnastiekvereniging te steunen of de vuilnisemmer te vullen. Red. DE KOOG Het strand van De Koog zal nog voor het komende seizoen van een „boulevard" worden voorzien, Het wordt een 3 meter breed tegelpad voor voetgangers, dat zal lopen over de buitenste duinenrij tussen „De Bute- riggel" en het slag van hotel „Opduin". Er komt dus verbinding tussen de Bad- weg en laatstgenoemd slag, zodat met de Ruyslaan een gesloten wandelcircuit ontstaat, dat door de toeristen onge twijfeld op prijs wordt gesteld. Het nieuwe pad kost ƒ15.000,en wordt geheel bekostigd door de Recreatie stichting. Het werk zal worden uitge voerd door de fa. Westerlaken. Alvorens opdracht werd gegeven heeft de Recreatiestichting uiteraard overleg gepleegd met Rijkswaterstaat omtrent de te verwachten duinafslag in de komende jaren. Het wandelpad is nl. op slechts 20 meter van de duin rand geprojecteerd, zodat werd ge vreesd dat het pad slechts enkele jaren dienst zou kunnen doen. Het ziet er evenwel naar uit dat het zo'n vaart niet zal lopen. Ook bij de jongste zwa re storm sloeg bij De Koog aanmerke lijk minder weg dan elders aan de Texelse kust. Bovendien hebben me- 35,— ONTVREEMD Een bewoonster van de Thijsselaan te Den Burg heeft bij de politie aan gifte gedaan van vermissing van ƒ35,Begin vorige week moet het zijn ontvreemd uit een geldkistje in de kamerkast. De dief had het niet moei lijk want de deur was los. De politie stelt een onderzoek in. Ook in deze krant staan weer enkele berichten over diefstallen, die konden worden gepleegd, om dat deuren van woningen en auto's niet waren afgesloten. Wie niet bestolen wil worden, weet dus wat hij moet doen om het mensen met lange vingers niet al te makkelijk te maken: deuren sluiten JONGEMAN MOEST VINGER MISSEN De 18-jarige Th. C. J. Buisman uit Den Burg maakte vrijdag op de Waal- derweg nabij „Het Vossenhol" een on gelukkige val met zijn motor. Hij werd daarbij zo ernstig aan de rechterhand gewond, dat de ringvinger moest wor den afgezet. De heer Buisman was in de bocht op de besneeuwde weg geslipt. WERKLOOSHEID OP TEXEL OPNIEUW TOEGENOMEN De werkloosheid op Texel is opnieuw toegenomen. Uitgedrukt in percenten van de afhankelijke mannelijke be roepsbevolking bedroeg het werkloos heidspercentage per ultimo vorige maand 7,1. Dat betekent in vergelijking met januari 1968 een stijging van 0,3 pet. en ten opzichte van december j.l. zelfs 0,8 pet. De oorzaak van de forse toename van het aantal geregistreerde werkloze mannen moet met name wor den gezocht in de sectoren bouwnijver heid en horeca. Ook mannen die werk zaam waren in de landbouw en losse arbeiders ten plattelande lopen nu evenals veertig personen, die op aan vullende werken waren geplaatst mo menteel in de W.W. De laatste catego rie werklozen verricht Werkzaamheden in het duinterrein (helmbeplanting) en op de begraafplaats van de Georgiërs. Bij de vrouwen ligt de situatie gunsti ger, ofschoon ook hier het aantal werkloze dames met twee de hoogte in ging. Aan het einde van januari waren deze cijfers respectievelijk 141 en 22. DIEFSTAL UIT AUTO Vrijdagavond werd uit de bij de Burgwal geparkeerde auto van de heer W. J. uit Den Burg een gele bankkaart, een briefje van ƒ10,en wat sigaret ten weggehaald. Een en ander zat in een jas, die in de niet afgesloten wagen was achtergelaten. tingen uitgewezen dat 'het Koger strand de laatste tijd hoger geworden is. Niettemin heeft men besloten het pad uit tegels in plaats van asfalt te maken, zodat het kan worden „gebor gen" als het ondermijnd raakt. Staatsbosbeheer juicht de aanleg van de „boulevard" toe en heeft beloofd op verschillende punten van het pad rustbanken te zullen plaatsen. De Recreatiestichting heeft hoop dat de N.V. TEM zich geroepen zal voelen verlichting aan te brengen. Een bijzon der kostbare zaak hoeft dat niet te worden omdat de elektriciteitskabel reeds tot de Buteriggel loopt, De Recreatiestichting heeft ook be langrijke bedragen uitgetrokken voor nieuwe voorzieningen op de eigen kam peerterreinen. Op Loodsmansduin zal het verharde wegennet met 1000 meter worden uitgebreid; op Kogerstrand met 800 meter. Op Loodsmansduin komt een nieuw toiletgebouw, waar door de opnamecapaciteit van deze camping 500 man groter wordt. Op Kogerstrand komt een centraal douche gebouw. 11 OUDESCHILD De Toneelvereni ging „Nieuw Leven" te Oudeschild had voor de uitvoering van zaterdagavond j.l. de keus laten vallen op een vrij ernstig en nogal aangrijpend volksstuk. Het publiek gedroeg zich echter alsof het naar een klucht zat te kijken. Er werd hartelijk gelachen om toestanden, die helemaal niet zo lachwekkend wa ren en zelfs bij de meest tragische hoogtepunten sloegen velen zich op dc knieën van plezier. De spelers hadden daarop allerminst gerekend, maar zij hoeven zich geen verwijten te maken, wan er werd over het algemeen goed geacteerd. Zijn die Oudesohilders zo ontaard, dat ze plezier hebben in het verdriet van anderen? We vroegen het een der toeschouwers die de hele avond had zitten schateren. Zich de tranen van de wangen vegend zei hij: „Ninnet, me neer. We sien iheus wel dat 't allegaar erg tragisch is enzo, maar je ken die mensen veuls te goed. As je Kees van Dirk Hin siet met z'n meneuvels en Bekker met die rare sik, dan lach je je toch te bórst...." Hij sloeg de spijker waarschijnlijk op de kop, hoewel wij elders op Texel dergelijke stukken hebben zien opvoe ren, waarbij het publiek wèl met het verdriet achter het voetlicht meeleefde en er zich niet voor schaamde de tra nen de vrije loop te laten. Het heeft dus toch iets te maken met de karak ters van de onderscheidene gemeen schappen op ons eiland? Voor de uitvoering bestond zeer gro te belangstelling. De zaal van het dorpshuis was stampvol. Van elders moesten stoelen worden aangesleept om ieder een zitplaatsje te geven. Die stoe len waren echter niet van bijster goede kwaliteit, want tot tweemaal toe zakte er iemand krakend door, incidentjes, die voon de bruiloftstemming mede verantwoordelijk waren. Zeemansstuk Het opgevoerd volksstuk, dat zich rond de havens afspeelde, was getiteld „Wilde vaart" en geschreven door Tom Dekker. Plaats van handeling is het havencafé van Manus Kroot en zijn vrouw Marie. In hun bedrijfje worden zij geassisteerd door Niek Schoos, een jongeman die na zijn militaire dienst bij Kroot verzeild is geraakt en er kind aan huis geworden is. Een trouw bezoeker van het café is de excentrieke Nol Waterdrinker, 'bijgenaamd de pro feet. Verder is er de grif geld uitge vende Cor Jongejans, niet populair en bijgenaamd „de dure". Hij trekt op met de aantrekkelijke Coby Beek, tot er gernis van Niek omdat Coby's verloof de, Giel de Boer, op zee zit en de illu sie koestert, dat hij na thuiskomst met haar zal trouwen. Coby verdient haar geld op zeer bedenkelijke wijze. Het schrikwekkende voorbeeld van tante Dien die mede als gevolg van het ex ploiteren van haar lichaam een wrak geworden is, maakt weinig indruk op haar. Dan verschijnt in het café een knappe dame Reny Doornwerth, die er ten onrechte van wordt verdacht het met de zeden ook niet zo nauw te ne men. Niek gaat van haar houden, on danks het feit, dat zij zich af en toe ook geroepen voelt om met „de dure" mee te gaan. Dan voltrekt zich een noodlottige ontwikkeling. Niek wil graag veel geld verdienen om tegenover zijn liefde een wat royalere indruk te kunnen maken en laat zich door de varensgezel Gerrit de Miers ompraten om te helpen bij sigarettensmokkel. Te laat merkt hij, dat het niet om sigaretten gaat, maar om de cocaïne die erin verborgen zit. Niek belandt in de gevangenis. De losbandige Coby heeft mtussen ontdekt dat ze van ,de dure" een kind ver wacht, een schokkend feit voor haar intussen thuis gekomen verloofde. Coby loopt verdwaasd het water in, maar wordt gered door Giel. Coby wil haar leven beteren en werkt eraan mee dat de ware schuldige aan de cocaïne smokkel, de „dure", wordt gepakt. Dat kost haar bijna het leven. Dat het fa tale schot niet wordt gelost, is te dan ken aan Reny Doornwerth die bij de politie is en opdracht heeft gehad de gangen van „de dure" na te gaan Goed spel Caféhouder Manus Kroot werd goed gespeeld door de heer Jaap Bakker. Hij acteerde natuurlijk en met veel nuance. Marie Kroot was een creatie van mevrouw J. Bakker-van Uden, Zij deed het goed maar soms wat te beschaafd voor het volkstype, dat zij moest uit beelden. Iets geraffineerder had mevr. Van Beek-Bakker zich kunnen gedra gen als het barmeisje Coby Beek. Het lag er nu al in het begin veel te dui delijk op dat Coby in wezen geen slecht meisje was Zij speelde overi gens behoorlijk. Een kleinere rol was toebedeeld aan mej. H'. Vonk als Leen- tje Beek, het onbedorven zusje van Coby. Goed gedaan. De heer C. Cupido deed het best als vader Govert Beek, een boer die woedend het door zijn (Zie vervolg pagina 2) WACHTMEESTER MICHEL NAAR DE KOOG Wachtmeester le klasse der Rijks politie Michel is van Den Burg overge plaatst naar het rayon De Koog, waar hij een der dienstwoningen bij het nieuwe politiebureau zal betrekken. De heer Michel is in Den Burg opge volgd door wachtmeester G A. Diep- huis uit Hornhuizen (Gr.). De Helderse krönt sel docht hèèw- we; twie is Tessels.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1