reschiedenis van de Texelse Sportraad Uit het jaarverslag van de Stichting Cultureel Werk(I) m BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 11 FEBRUARI 1969 lui gei n. ne 1U0 iat ien jaar moet de klok teruggezet om precies te zijn naar don- 22 januari 1954, om in gedach- tuige te zijn van de oprichtings ering van de Texelse Sportraad, reker was uitgenodigd de heer ?.d. Linde, reeds 8 jaar bcstuurs- i de Helderse Sportraad, en zeer in tal van andere funkties op •bied. Spreker begon zijn boeiend met te zeggen, dat de avond Texel van historische betekenis ijn toespraak kwam er op neer, lere vereniging een eigen doel ft, maar dat alle verenigingen ischappelijke belangen hebben, en overkoepelingsorgaan (Sport- stichten, zouden deze belangen ischappelijk behartigd kunnen en daar, waar nodig, de hei hand worden toegestoken. liscussies hierop ontstaan, lever- i voorlopig bestuur op. En op de en uitgeschreven algemene ver- ïg (25 februari 1954) werd door enigingen een officieel bestuur Bestaansrecht stonde af aan was dit bestuur ktief en was het bestaansrecht Sportraad bewezen. 154 organiseerde zij al de eerste sportdag. Dit bleek een dave- ucces te zijn. Vele sportdagen in ook gevolgd. 1955: eerste twisseling met Den Helder, rend, Wieringen en Opsterland d Nu nog wordt over deze irit- ngen nagekaart. Voorts voetbal- ijden, Texel comb.-De Mok, met :et de Kapt. Meerdink-beker. nnensportdagen etc. werden ge leerd. Texel maakt zich op om op wijze 550 jaar stad te gaan Het bestuur van de Sportraad zijn aktiviteilen tot een mini- e beperken, om de verenigingen er te belasten. een, dat hier de grens getrokken torden tussen het verleden en van de Texelse Sportraad. Dank woord van dank namens sport- ïd Texel wilde ik nog richten t bestuur, dat zoveel voor de van Texel gedaan heeft. In het Ier de heren D. Dapper, J. ïrg en C. Mets die van de op- g af onafgebroken de belangen sport behartigd hebben. •De roes van 550 jaar stad be- veer tot het verleden en menag- *ende, dat de Sportraad zijn ak en moest hervatten- Helaas ech- ïet spreekwoord „rust roest" niet lucht gegrepen en de Sportraad zeer stroef weer op gang. Wijlen ïeester De Koning meende ech- zo de animo voor een Sportraad d zou verslappen en het met de [ingen vroeg of laat somber ge- :ou zijn. Velen o.a. de heer P. i zouden het zelfs toejuichen als meerdere sportleraren in dienst i worden genomen. Animo en ak bleken er dus te zijn. Hel ladbestuur echter bleek ïnmid- 'heel aftredend te zijn. Vier le enden dat jongeren hun taak overnemen. Motor op gang 'eer werd er niet stilgezeten, d-bestuursleden met admini- |r J. M. de Vries, brachten de admotor weer op gang. Op 26 •er 1965 in een algemene verga- vulden de verenigingen het be- eer aan. 'exelse sportdag met rolschaats- as de eerste krachtmeting, een ■portmanifestatie met boks-, 'ton-, basketbal- en tafeltennis- •tratie volgde. En spoedig draai- "portraad weer als vanouds. De hngen met Heemskerk trokken acht van vele dagbladen. Voet strijden, strandlopen etc. wer- worden weer georganiseerd, ajn echter de zichtbare aktivi- De Texelse Sportraad sloot zich de Provinciale Sportraad. Er zit een afgevaardigde in het CJOT, ïevaardigde in de beheerscom- van de sporthal, één afgevaar- n de subsidiecommissie en twee irdigden in de SC.W.T. Bovendien werd een mijlpaal be reikt toen de statuten van de „Stichting Sportraad Texel" werden goedgekeurd. Een woord van dank aan de heer Oskam en twee Sportraadbestuursle den is hier wel op zijn plaats. Éen jeugdleiderscursus werd georga niseerd, waarbij 17 personen een offi ciéél K.N.V.'B.-diploma behaalden. In middels is een sportleiderscursus voet bal gestart. De eventueel geslaagden ontvangen ook hiervoor een officieel erkend diploma, dat hen het recht geeft hun voetbalvereniging te trainen. Vol trots mag de Sportraad dit toch wel vermelden, want het is uniek in zo'n kleine gemeenschap. En niet alleen de Sportraad spant zich in. De bestu ren van de sportverenigingen werken mee. G.V.T. organiseerde een voorturners- cursus met 16 geslaagden. Inmiddels gaat er weer een groep naar de vaste- wal om nog verder te komen. De bridgeclub organiseerde een cursus, waar men uitemdelijk een stop moest toepassen wegens een te grote toeloop. En wat zal de toekomst de sport nog brengen? Wij, als Sportraadbestuur menen dat wij op de ingeslagen weg voort moeten gaan. Meer kader nodig Nog meer kader moet worden opge leid. Wij doen een beroep op alle oude ren de besturen van de diverse vereni gingen te helpen de jeugd o.p te van gen, Momenteel zijn 2000 - 2500 leden via de diverse sportverenigingen bij de Sportraad aangesloten. De toeloop bij de verenigingen gaat echter door, ver schillende zijn genoodzaakt een leden stop toe te passen. Het allergrootste struikelblok blijkt de beschikbare sportakkommodatie te zijn. Wat gaat er gebeuren als er nog eens een ar beidstijdverkorting wordt doorgevoerd? Wij doen een dringend beroep op de Texelse bestuursorganen, organisaties en instellingen zich hierop te beraden en maatregelen te treffen als men in de toekomst een chaos wil voorkomen! Dat bij de Stichting Texelse Sport raad een zekere ohtevredenhcid heerst ten aanzien van het scheppen van een gelegenheid om de jeugd te leren zwemmen, behoeft geen betoog! Wij menen een zeker recht te hebben, inge licht te worden over de stand van za ken. Hier laat men ons, helaas niet let terlijk, zwemmen Met dit laatste wil ik echter niet eindigen, want er zijn ook vele posi tieve resultaten bereikt. De Burge meester De Koning-hal is gekomen. Heel misschien komt er nog eens een nieuw gebouw voor de scholengemeen schap, waardoor nieuwe mogelijkheden voor de sport zullen ontstaan. Het te bouwen gymlokaal bij de St. Jozef school geeft ook een sprankeitje hoop. Verder mogen wij trots zijn op onze voetbalvelden; die behoren tot de beste van NoordJHolland. De kleed kamers zijn binnen afzienbare tijd alle- maal keurige stenen gebouwtjes. Dit alles hebben wij toch ook samen ge bouwd? Kijk naar onze verenigingen; lek heeft z'n zorgen, maar niemand kan ontkennen dat ze gezond zijn en brui sen van energie Dit neemt echter niet weg, dat wij door moeten gaan en aan de toekomst moeten blijven bouwen. Tot slot wilde ik nog een woord van dank zeggen aan alle besturen en stille werkers van onze sportverenigingen, die zo onnoemelijk veel voor onze jeugd, de pareltjes op de parel der waddeneilanden, doen. P. Zevenhoven, Voorzitter Stichting Sportraad OPENINGSUREN OPENBARE BIBLIOTHEEK TEXEL Dag Volwassenen Jeugd maandag 10.00-12 00 12.00-13.30 dinsdag 14.30-16.30 16.30-17.30 19.30-21.30 woensdag 14.30-17.30 vrijdag 14.30-15.30 15.30-17.30 19.30-21.30 zaterdagmorgen van 10 00-12.00 uur is de leeszaal geopend (dus geen uitle ning). Een dezer dagen heeft de administra teur G .A. Oskam van de Stichting Cultureel Werk zijn jaarverslag uitge bracht. Aan dit zeer uitvoerige, acht tien pagina's tellende document, veel te groot om in zijn geheel te worden ge publiceerd, ontlenen wij het volgende. Op 2 mei maakte Mr. Sprenger zijn entree in het dagelijks bestuur van de stichting. Gelet op de grote persoon lijke belangstelling van de nieuwe burgemeester voor het culturele leven in al zijn verscheidenheid mag ver trouwd worden dat de leiding van de stichting bij hem in goede handen zal zijn. Door de benoeming van Mr. Sprenger tot lid en voorzitter van het centraal bestuur kwam aan de tijdelij ke afvaardiging van wethouder C. Joustra in het centraal en dagelijks bestuur een einde. Uit het centraal bestuur traden in de loop van hel jaar de heren Jn. Waeten (wegens opheffing van de dorpscom missie Den Burg); G. Kiljan (Wegens zijn vertrek naar Den Helder) en L. v.d. Wulp (wegens zijn vertrek naar Oud-Beijerland) De plaats van de heer G. Kiljan werd ingenomen door de heer A S Lap, terwijl in de plaats van de heer L. v.d Wulp door het contactorgaan voor zang en muziek de heer J. Hooij- •berg werd benoemd. Hoopgevend is het dat de Geref. groep in Den Burg te kennen gaf aan het werk van het centraal bestuur van de stichting te willen gaan deelnemen, en dat hiermee een kentering lijkt te gaan komen in het in 1959 ingenomen principiële standpunt. Voor het voortgezet en middelbaar onderwijs werden in het verslagjaar de volgende activiteiten georganiseerd; 206 leerlingen bezochten het provin ciaal jeugdconcert in Haarlem; 756 leerlingen waren aanwezig bij een op treden van het combo Harry Seven- stern, georganiseerd in samenwerking met de stichting het Schoolconcert. De toneelgroep „De Noorder Compagnie" verzorgde een 2-tal voorstellingen van het stuk „Dorpsvrijage" van Shaw, bij gewoond door 761 leerlingen. Het Ne derlands Kamerkoor gaf een 2-tal jeugdconcerten, bezocht door 758 leer lingen De groep „Cabamime" verzorg de 'n 2-tal cabaretvoorstellingen, waar bij 784 leerlingen aanwezig waren. Rob Geraerdt verzorgde voor de oudste leerlingen een solotoneelvoorstelling van het stuk „Scrooge and Marley" van Dickens, bezocht door 321 leerlingen. In samenwerking met het Instituut voor de Tropen werd van 8-31 mei '68 een Afrikatentoonstelling georgani seerd met als doel de belangstelling voor en de kennis van Afrika te bevor deren. Daarnaast bezochten 65 leerlin gen van het Rijks Atheneum een 3-tal buitenlandse toneelvoorstellingen in Den Helder, waarvoor de stichting sub sidieerde. Voor de jeugd van alle klassen van de lagere scholen werden een 3-tal voorstellingen verzorgd door de Toneel groep '66 van de Kindermusical „De schitterende schoenlapper". De eigen leraren' verzorgden begin december een 3-tal voorstellingen van het stuk „Peter de kater" voor de gehele lagere school jeugd en de hoogste klassen van de kleuterscholen. De stichting verleende hiervoor de gebruikelijke subsidie De serie 1967/'68 sloot af met een nadelig saldo van ƒ751,32, dat in zijn geheel door de Stichting WIKOR werd gedekt. De stichting Kunstkring Texel orga niseerde: een optreden van het Canta- ter-cabaret (bezocht door 74 personen), een tweetal filmvoorstellingen t.w. „Soena no Onna" en „The Knack" en een concert door het Nederlands Ka merkoor (bezocht door 74 personen) De pogingen een groter aantal aangeslote nen te bereiken mislukten; het aantal aangeslotenen bleef beperkt tot 66. De stichting cultureel werk Texel organiseerde in het zomerseizoen een optreden van het Franse Ballet Occi- tans en de Spaanse groep Cen'tro Cul tural de Santiago uit Barcelona en een voorstelling van het toneelstuk „De Prijs" door het Nederlands Jeugd theater. Voor de eerste twee voorstel lingen waren risicogaranties toegezegd door de Rekreatiestichting Texel, de VVV Texel en de N.V. TESO, tot een gezamenlijk bedrag van ƒ861,waar van in feite gebruik gemaakt moest worden. Niettemin lieten deze manifes taties voor de stichting nog een tekort na van ƒ1961,64 Door het Noordhoilands Operette gezelschap werden voorts nog twee voorstellingen van de komische opera „De dragonder van Villard" georgani seerd. Al deze voorstellingen trokken een bijzonder klein publiek. Het gerin ge bezoek aan de evenementen van de Kunstkring was voor het bestuur van deze stichting aanleiding de activiteiten te stoppen. Het is in hoge mate te be treuren, dat Texel nu van dit soort evenementen verstoken moet blijven. Te meer is dit te betreuren nu een mogelijk alternatief n.l. dergelijke eve nementen voortaan in het zomerseizoen te organiseren zowel voor de gasten als voor een groot deel van de eigen be volking evenmin is aangeslagen. Aan sluiting bij soortgelijke evenementen in Den Helder lijkt een te overwegen mo gelijkheid, maar voorwaarde hiervoor is dat de N.V. TESO een soepeler hou ding inneemt t.o.v. het noodzakelijke terugvervoer met de boot. Kunstopdrachten De advieskommissie kunstopdraohten adviseerde in het verslagjaar voor het aanbrengen van een passende nage dachtenis aan wijlen burgemeester C. de Koning in de „Burgemeester De Koninghal" de Wassenaarse kunstenaar H. Hierck aan te zoeken. De verenigin gen brachten voor dit doel een fonds van 3321,bijeen. Het ontwerp kwam gereed, Gekozen werd voor een metaal plastiek, die werd geïnspireerd door het thema „Welzijn door samenwer king", ontleend aan een door de burge meester veel gebruikt thema in zijn bekende Ouwejaarsoverzichten over het wel en weer van Texei. Dit jaar werd het aan mevr. Kouwe- naar-Bijlo te Bergen opgedragen beeldje ter verfraaiing van de R.K. kleuterschool geplaatst De betrokken kunstenares heeft zich doen leiden door het kinderliedje „Klein, klein kleuter tje, wat doe je in mijn hof". Gehoopt wordt dat de eveneens aan betrokkene opgedragen gevelverfraaiing van de Jan Drijverschool in 1969 zal kunnen worden gerealiseerd. Exposities In het kader van de feesten „Ooster end Weer Present" organiseerde de stichting dit jaar in het dorpshuis „iDe Bijenkorf" een 2 weken-durende expo sitie van de oud-Texelse schilder Toon de Haas te Amstelveen. In verband hiermee werden een 10-tal tentoonstel lingsstandaards aangeschaft. Muziekschool Het jaar 1968 staat voor de muziek school in het teken van de directie wisseling. Van de heer C. Rijf werd op 9 maart officieel afscheid genomen als directeur en hem werd dank gebracht voor het onder zijn leiding tot stand gekomen fundament van de school. Zijn opvolger, de heer P. Heertjes uit Den Helder, ingaande 1 jan. 1968 be noemd, woont intussen op Texel en heeft energiek een verdere uitbouw van de muziekschool bewerkstelligd. Betrokkene slaagde dit jaar voor de dir. harmonie, fanfare en het Gehrels getuigschrift en kon hierdoor ingaande 1 sept. 1968 vast worden aangesteld. De uitbouw van de school vond vooral plaats in de breedte; nieuwe leerkrachten werden aangetrokken voor saxofoon en solozang, terwijl het voorts mogelijk bleek een fulltime bevoeg de leerkracht aan te trekken in gaande 1 oktober j.l. voor de vakken orgel en piano, ten gevolge waarvan aan de heer B. J. Wolters, parttime leerkracht orgel per 31-12-'68 ont slag moest worden verleend. Verschillende wijzigingen werden in het lessysteem aangebracht ingaande het nieuwe lesjaar. De beginklassen krijgen nu naast de amv-les ook aanstonds instrumentaal onderwijs op de blokfluit, een experiment dat volle dig lijkt te gaan slagen. De vijfjarige amv-opleiding werd omgezet in een 3- jarige, met daarna een facultatieve tweejarige solfège-opleidmg voor de meer geïnteresseerde leerlingen. Gro tere nadruk werd gelegd op het be oefenen van samenspel en zo konden tijdens de gehouden openbare les en kele omvangrijke blokfluitgroepen, een koorklas, een ensembleklas en een fan fareklas hun kunnen demonstreren. De grote toeloop van fanfareleerlingen en de uitstekende samenwerking met de korpsen (de heer Heertjes werd ook tot directeur van het Kon. Texelse Fanfa rekorps en het fanfarekorps DEK be noemd) verbreden evenzeer het werk vlak van de muziekschool. Ook het feit dat een der leerkrachten werd be noemd tot vakleerkracht voor muzikale vorming aan de gemeentelijke MAVO is voor de muziekschool van betekenis. Aan een 50-tal leerlingen kon dit jaar een getuigschrift worden uitge reikt wegens het met goed gevolg door lopen hebben van een resp. 4- of 5-ja- rige Amv-opleiding. Aan een 7-tal leer lingen kon een dergelijk getuigschrift niet worden uitgereikt. Aan mej. W. M. Veenkamp, lerares jeugdspeelklas, weid op haar verzoek, eervol ontslag verleend. De vanuit Den Helder op Texel gedetacheerde leer krachten werden dit jaar in recht streekse idienst genomen. Als tijdelijke viool-leerkracht werd mevr. J. Beum- kes-Breen aangetrokken, zulks was noodzakelijk omdat de heer C. Rijf door ziekte ingaande het nieuwe les jaar niet instaat was deze lessen te blijven geven. De Texelse Sporrtaad werd op 30 augustus een stichting. Het orgaan or ganiseerde een sportuitwissehng naar Heemskerk, waaraan een 250-tal per sonen deelnam. Voorts werd een strandloop georganiseerd, welk initia tief in het zomerseizoen nog een tweetal malen werd herhaald. Het contact orgaan voor zang en muziek organiseerde dit jaar naast de gebruikelijke kerstzangavond nog een solistenconcours voor de leden van de fanfarekorpsen en de drumbands. Het orgaan lijkt er goed aan te doen de eigen opbouw nog eens te overwegen en na te gaan of het niet mogelijk is thans alle zang- en muziekverenigin gen bij het werk van het orgaan te be trekken, waardoor er voor een verdere ontplooiing van het werk nog wel eens onvermoede mogelijkheden zouden kunnen blijken te bestaan. De Overkoepeling Vrouwenorganisa ties organiseerde in het verslagjaar tal van kursussen, enkele instructieve bij eenkomsten en een aantal excursies. Het houdt zich ook bezig met maat schappelijke problemen als de dienst verlening aan bejaarden e.d., doch een afdoende oplossing van deze problema tiek lijkt eerst in breder verband be reikbaar. De afd. Texel van het Ned. Centrum voor Amateurtoneel organiseerde geen gezamenlijke activiteiten. De stichting zegde voor één deelnemer een subsidie toe voor een elders gehouden amateur- toneelkursus. Het Centraal jeugdoverleg Teveel or ganiseerde een tweetal kursussen kera miek en emailleren met resp. 34 en 27 deelnemers. Overigens ontplooide het orgaan nauwelijks activiteiten, hetgeen zo lang het orgaan zich alleen blijft richten op het steeds verschralende ge organiseerde jeugdwerk ook nauwe- lijk mogelijk is. Een ombouw van het orgaan in een plaatselijke raad voor jeugdoverleg zou het orgaan bredere perspectieven en ruimere mogelijkhe den kunnen geven. De Texelse Sportraad werkte mee aan de» organisatie van een KNVB- jeugdleiderscursus, waaraan een 13-tal personen meewerkte. Het stichtingsbe stuur zegde dit jaar in principe subsi die toe in enkele kadervormende acti viteiten, t.w. in de kosten verbonden aan een door de Texelse Sportraad te organiseren KNVB-spelleidersoursus, en in de kosten verbonden aan de deel name van een 5-tal leden van GVT aan een 2-jarige KNGV-kadervormings- cursus. In het verslagjaar werd de dorps commissie Den Burg, die al enkele ja ren een kwijnend bestaan leed, opge heven. Wel bleef de commissie zich nog belasten met de verzorging van een be- jaardenrit. De formatie van een nieu we dorpscommissie zal het beste aan gehaakt kunnen worden aan de hea ring, die de studiecommissie buurt werk in 1969 in Den Burg wil organi seren. Belangrijk is ook dat de dorpscom missie De Cocksdorp en de buurtcom- missies Zd- en Md.-Eierland te kennen hebben gegeven een fusie te willen na streven. Nadat eind februari de laatste grote barrière was overwonnen t.w. de goed keuring van de gemeentelijke subsidie van ƒ55.000,voor het te stichtten dorpshuis-gymnastieklokaal te Ooster end, kon het bouwterrein op 1 maart worden uitgezet. De eerste steenlegging vond plaats op 11 mei en wat nauwe lijks iemand voor mogelijk had gehou den, gelukte. Op 18 juli de eerste dag van de dorpsfeesten kon het nieuwe dorpshuis „De Bijenkorf" te Oosterend door Gedeputeerde De Jong worden geopend. De Stichting „Ooster end Present" bracht middels de dorps feesten een batig saldo van ruim ƒ10 000,als eigen dorpsbijdrage in. Het Koningin Julianafonds leverde een bijdrage van ƒ4000,en het Anjer fonds Noordholland in de toneelvoor zieningen een bijdrage van ƒ5160, Het stichtingsbestuur zegde voor het nog ontbrekende bedrag een rentedra gende lening toe. De gemeenteraad bleek bereid ook in de meerkosten, die overigens bescheiden bleven, een sub sidie van 25°/o toe te zeggen. Eindafwikkeling kwam er dit jaar voor het dorpshuis De Waldhoorn te Den Hoorn door een laatste subsidie toezegging van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, in de kosten van de in 1967 plaats gehad hebbende verbouw. De plannen tot realisatie van een speel weide in Den Hoorn zullen hopelijk op korte termijn in AW-verband kunnen worden uitgevoerd Een verbouw en uitbreiding van het dorpshuis „De Wielewaal" te De Waal laawiog op zich wachten. Wel kwam dit tijdstip dit jaar toch enkele stappen dichterbij, doordat Gedeputeerde Sta ten en het Koningin Julianafonds er subsidie voor toezegden en de gemeen teraad bereid bleek de aanvankelijk toegezegde subsidie te verhogen, nadat gebleken was dat een beroep op de be schikbare fondsen voor voorzieningen in de stimuleringsgebieden voor dit dorpshuis vruchteloos zou blijven. Be langrijk was ook de erkenning dat het dorpshuis ingaande 1 januari 1968 werd aangemerkt als ruimte geschikt voor de schoolgymnastiek, waardoor de lokaliteit in de overgangsperiode hier voor door de school al kan worden be- (Zie vervolg achterpagina 2e blad) Donderdag 13 februari Ziekte- en onkruidbestrijding door de Stich ting tot bevordering van land- en tuinbouw in de gemeente Texel. Vrijdag 14 februari Den Burg. kantine LTS, 20.00 uur, Avond verzorgd door Plattelandsvrouwen, „Texcl- ahoy". Oosterend, 20.00 uur, jaarvergadering van en in ,,De Bijenkorf". Zaterdag 15 februari Den Burg, De Oranjeboom, Toneelver. Sint Jan, met carnavalsuitvoering „De verkochte bruid".

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5