voor u 9 9 en voor u... Oude li BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER nHHIlHl LANDBOUW en VEETEELT Cl >an («Foninyen f2000,- 18 maanden f123,17 p.m. aflossen of f5000,- 24 maanden f234,12 p.m. aflossen de bank waar ook u zich thuis voelt rubriek voor o.i.i.-i- VOORLICHTING AAN AGRARISCHE WERKNEMERS Het is een bekend feit. dat het aan tal agrarische werknemers na de laat ste oorlog sterk is ingekrompen. De cijfers, die drs.. Muntjewerf gaf op de Algemene Vergadering van de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting toonden dit ook duidelijk aan. Het bovenstaande houdt het gevaar in, dat de overblijvende groep „bij de pakken neer gaat zitten", met de rede nering, dat het de moeite niet meer waard is om aan deze groep werkne mers nog veel aandacht te besteden. Het kan gelukkig ook anders Een illustratie van dit laatste is de oprichting van de Werkgroep „Texel", die vorige herfst door de drie werkne mersorganisaties op agrarisch gebied is opgericht. Deze werkgroep is samen gesteld uit twee bestuursleden van elke organisatie. In totaal derhalve 6 perso nen, Als deskundige is aan deze groep toegevoegd de heer T. J. P. van ider Waal, provinciaal specialist voor tech nische voorlichting aan agrarische werknemers. Het streven van deze Werkgroep is er op gericht te techni sche voorlichting aan agrarische werk nemers te organiseren. Belangrijke taak Iedereen, die op de hoogte is van de zeer belangrijke wijzigingen, die het werk op de landbouwbedrijven heeft ondergaan zal moeten onderschrijven, dat er alle aanleiding is om deze tech nische voorlichting te gaan bedrijven. Ook voor „de landarbeider" is de zicht vervangen door de combine, de hak en schoffel door de spuitmachine met zeer giftige stoffen, het bietenspaadje en het kapmes door een zeer kostbare bieten- rooimachine. Dat betekent, dat op dit gebied voorlichting voor de agrarische werknemers even hard nodig is als voor de agrarische ondernemer. Een eerste aktiviteit De werkgroep brengt deze aktiviteit naar buiten op een op dinsdag 18 fe bruari te houden voorlichtingsavond, waar alle leden van de drie organisa ties en verder ook andere belangstel lenden welkom zijn. Deze voorlichtings bijeenkomst wordt gehouden in „De Zwaan" te Den Burg en begint om 8 uur. Als spreker is aangetrokken de heer P. C. den Ouden van de Arbeidsinspec tie te Haarlem. Zijn inleiding heeft als titel: .Veilig werken op het agrarisch bedrijf". Een zeer aktueel onderwerp, vooral ook als we bedenken, dat vooral het werken met de zeer giftige bestrij dingsmiddelen steeds meer tegenstand ondervindt. Hieraan zal zeker grote aandacht worden besteed. Uit ervaring weten we, dat de heer Den Ouden een zeer onderhoudend spreker is. Bovendien zal hij zijn inlei ding verduidelijken en „versieren" met dia's. Een aanbeveling om deze avond te bezoeken, is zeker op zijn plaats. GEEN BETROUWBARE MAATSTAF Het wordt me steeds meer duidelijk,, dat een uitsluitend persoonlijke waar dering een onbetrouwbare maatstaf is om iets met voldoende zekerheid vast te stellen. Dat komt vooral door het feit, dat we heel gemakkelijk aan aller lei zaken wennen en dan de conclusie trekken, dat een naar het oordeel van anderen afwijkend iets volgens ons oordeel „normaal" is. Als je enige tijd in een omgeving verblijft, waar een bepaald „geurtje" hangt, bemerk je daar niets meer van en je kijkt wat vreemd op als er een „vreemde" binnenstapt en direct de op merking maakt: „Wat hangt hier een rare geur", of mogelijk een nog wat onvriendelijker uitdrukking gebruikt Het gebeurt herhaaldelijk, dat „gas ten" een wat vreemde smaak opmer ken aan de thee, die wij schenken, ter wijl we daar zelf niets van bemerken. Deze voorbeelden zouden met vele te vermeerderen zijn. Dit geldt ook voor kuilgras Dezer dagen kregen we op ons kan toor een veehouder, die in een plastic zakje een kleine hoeveelheid kuilgras had meegebracht „Ik weet niet hoe jou oordeel zal zijn", begon deze vee houder, „maar wij menen, dat dit een goede kuil is. De koeien zijn er gek op". De veehouder vertelde, dat het min of meer een meevaller was, want deze kuil was niet in de meest gunstige tijd van het inkuilen van gras gemaakt. Jammer genoeg was ons oordeel heel anders. Het was helemaal niet nodig om de neus in het kuilgras te steken om te ontdekken, dat dit kuilgras een veel te hoog gehalte aan boterzuur had. Het was niet onderzocht, maar het staat voor ons vast, dat het zgn. am- moniakcijfer, dat tegelijk een aanwij zing is voor het gehalte aan boterzuur boven 20 lag. Men stelt als eis, dat ;dit 8 of lager is. Dit kleine monstertje kuilgras is op het kantoor achtergebleven. Het is wei nig meer dan een ons. Maar het is groot genoeg om de geur van boter zuur dagenlang in het kantoor te hou den. Hier een illustratie van de inlei ding van dit artikeltje. Als je enkele dagen met dit kuilgras leeft, dan be merk je de afwijkende geur niet meer. Dan moet een ander je er op wijzen, dat de geur van dit kuilgras niet nor maal is. Dit voorval bewijst tevens nog eens, dat het al of niet graag opnemen van het kuilgras geen maatstaf kan zijn voor het wel of niet geslaagd zijn. Ons rundvee heeft een duidelijk andere „smaak" dan wij. Ik geloof, dat een veehouder in dit opzicht een zelfde taak heeft als een moeder. Hij zal er zelf voor moeten zorgen de dieren dat gene te geven wat goed is en niet af te gaan op de voorkeur van de dieren. Wat intussen niet betekent, dat een goede opname van het voer van geen enkel belang is. We kunnen dit naar ik meen echter ook bereiken met ruw- voer dat werkelijk goed is. PROVINCIAAL STUDIEFONDS NOORD-HOLLAND Gedeputeerde Staten van Noord- Holland maken bekend, dat ten behoe ve van personen met voldoende be gaafdheid, die in de provincie Noord- Holland woonachtig zijn of (ingeval van minderjarigheid) wier ouders in deze procincie wonen, en die niet in staat zijn de» kosten van hun voorgeno men of reeds aangevangen studie te betalen, in die kosten een toelage uit de provinciale kas kan worden ver leend in de vorm van een renteloos voorschot of van een beurs. Een dergelijke toelage kan worden aangevraagd voor het bezoeken van een inrichting voor onderwijs of een instelling van kunsten of wetenschappen; het volgen van een cursus ter verkrij ging van maatschappelijke bekwaam heden; het voorbereiden van de publikatie van een wetenschappelijke verhandeling over een onderwerp van gewestelijk of regionaal belang Aanvragen voor een studietoelage als hier bedoeld voor het studiejaar 1969/ 1970 behoren zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 1 mei 1969 te worden in gediend bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, Dreef 3 te Haarlem. SCHIETOEFENENGEN 13 en 14 februari wordt geschoten te Breezanddijk van 10.00-18*00 uur met grens vanuit haven Breezanddijk, de de 105 lang 30 pra, sector: noordelijke Afsluitdijk tot Den Oever; 'zuidelijke grens een lijn door haven Breezanddijk kaarthoek 180°, hoogte 5000 meter; on veilige sector wordt begrensd door een cirkelboog van zuidelijke tot noorde lijke grens met een straal van 12 km. JAARVERSLAG CULTUREEL WERK (Vervolg van voorpagina 2e blad) nut, zij het dan dat dit thans met grote bezwaren gepaard gaat. Het wachten is nu nog op subsidietoezegging van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, waarna het be stuur de verbouw en uitbreiding zal kunnen opdragen. Het dorpshuis 't Skiltje te Oude- schild is uitgegroeid tot een belangrijk opvangcentrum voor de teeners van het eiland. Financieel reilt en zeilt het dorpshuis gunstig, waardoor het moge lijk bleek de bij de bouw aangegane schulden al tot minder dan de helft te reduceren. De Koog wacht nog steeds op de kans een dorps- en recreatiecentrum van allure te kunnen bouwen. Met het bestuur werden de hieraan verbonden problemen in het voorjaar op het Mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk bepleit en re cente uitlatingen hebben hoop gegeven voor de verwachting, dat. er toch voor De Koog wellicht een oplossing zal kunnen worden bereikt. De hieraan verbonden problemen zijn van een an dere orde, dan die welke zich al voor- Jfi£\ COPYRIGHT STUDIO AVAN 203. Er kunnen echter niet zoveel op windende dingen in een dorp gebeuren, of gewerkt moet er ook nog wel eens worden. Smid je Verholen was dus op karwei geweest en toen hij weer thuis kwam, wat zag hij daar? Daar stond me warempel dr. Yokito prinsheerlijk op het pleintje voor de deur. „Ah, die Yokito", zei de smid. „Sta je lekker te genieten van het zonnetje7" „Ik wacht op jou", antwoordde Yo kito. „Ik heb jou een belangrijke mede deling te doen. Ik wir weg. Jij moet mij met de auto naar de stad brengen. En de sportcomputer neem ik mee. Jij was anders héér aardig voor me, Ver horen. Héér aardig. Maar arre andere mensen vind ik afschuwerijk! Ze wil den arremaar mijn sportcomputer stè ren! En nou komt het reger ook nog hier om een taptoe te brazen. Bah. ik doe geen oog meer dicht 's nachts van ar het rawaai". „Ma. maar wat wil je dan in de stad?" kreunde de smid. „Daar heb jc toch ook niet van die fijne ervaringen?"' „Ik brijf niet in de stad", zei dr. Yokito. „Jij moet mij naar de haven deden bij de nieuwbouw in Oosteri doah dit behoeft niet te betekenen deze niet oplosbaar zouden zijn. Wel de problematiek op een andere y moeten worden benade'rd en het is te hopen, dat thans spoedig een cipe-beslissing wordt genomen, on met het verloop van de tijd de ko stijgen en de hoop en het geloof vai dorpsgemeenschap dreigen weg kwijnen. Buurtwerk Eerst op 10 september j.l. kwam tot een installatie van de studiec missie buurtwerk. De samenstel van de commissie is op bijlage 1 meld. De heer De Vries werd bij werk van de commissie betrokken, wijl het voor de commissie een g steun was dat mej. M. M. Bakker de Ned. Bond voor sociaal cultu vormingswerk bereid was haar desk digheid op dit terrein in te brer door de commissie in ruime mate advies te dienen. De commissie bes zich te oriënteren in de verschilli dorpen. Hearings werden gehoudei De Koog, De Cocksdorp en Eierlant De Waal, met de betrokken dorps buurtcommissies. 1 brengen, want ik ga op de boot terug naar Japan. Wanneer gaan we?" „Nou da's makkelijk, hè?' zei de smid smalend. „Wel bedankt voor het vertrouwen, Verholen!" „Niks te danken", glimlachte dr. Yokito. „De rogeerpartij was heremaar naar genoegen. En de sportcomputer heb je ook fijn in mekaar gefabriekt. Hij werkte uitstekend. Daarom nog- maars bedankt, en ik zou zeggen: kom me 'es opzoeken in Japan". Volkomen onthutst liep smidje Ver holen zijn werkplaats binnen. 2000 5000 de heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Amstelveen Contant geld nodig voor privé-doeleinden? Neem een persoonlijke lening bij de NMB Dat gaat prettig en snel. Bijvoorbeeld: 3000,- in handen, betaling in 18 x j* 183,15. Of: 10.000,- in handen, betaling 11. in 36 x 332,67. Loop eens binnen bij het dichtstbijzijnde NMB-kantoor. Men geeft u er graag alle inlichtingen over de persoon lijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke lening samengaat met per soonlijke service. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7. FEUILLETON door TOM LODEWIJK 17. „Henni, wees nou es even verstan dig. Je kunt je nu wel vasthaken aan de wet, en zeggen: ze krijgt geen pas. Goed, dan komt ze niet over de grens. Heb jij je zin. En waar zijn we dan? Dacht je dat we onze dochter niet even goed kwijt kunnen raken, wanneer we haar dwarsbomen, en dan op zo'n ma nier, zo'n politieagentenmanier?" „Dan loopt ze in ieder geval minder risico." „Dat zul jij we'ben. Wat in Parijs ge beuren kan, kan hier of in Amsterdam ook gebeuren". „Hier heeft ze ons nog". „En ze gaat evengoed haar eigen gang, weet je net zo best als ik. En die eigen gang is heus zo gek niet geweest, totnogtoe. Lot heeft haar verstand en ze is vrij nuchter". „Zou je anders niet zeggen". „Nee, daar heb je gelijk in Op het ogenblik is ze dat ook niet. Ze heeft het zwaar te pakken. Het is Kees voor en Kees na. Het is haar eerste liefde, Henri". „Ze is wel es vaker verliefd ge weest". „Kalverliefdes, schoolvrindjes". „Ik had gehoopt met die jongen Van Luyk". „Die mocht ze erg graag en wie weet misschien als ze niet net die Kees ont moet had!" „Die kerel!" „Ach lieverd, dat is toch geen toeval. Niets gebeurt bij toeval. Deze man is op haar weg gevoerd Dit zijn de din gen die een meisje tot vrouw maken. Ze moet beslissen, ze moet een keus maken. En misschien zal ze het hier heel moeilijk mee krijgen." „Ik wou dat ze die vent nooit had gezien". „Dat kun jij nou wel wouwen, maar het is gebeurd. Henri, we zullen dit heel rustig moeten bekijken. En dat Lot nog pas negentien is, speelt geen rol. Als ze een en twintig was, had het ook kunnen gebeuren". „Dan was ze twee jaar ouder en had ze haar verstand" „Had jij je verstand op die leeftijd7" „Op die leeftijd vroeg ik jou. Dat vond ik heel verstandig." Nora merkte verheugd, dat zijn gezicht minder strak werd, zijn ogen lachten weer. „Daarin zou ik met je van mening kunnen verschillen natuurlijk. Ik be doel maar: laten we het niet zoeken op de weg van wettelijke mogelijkheden, van ouderlijk gezag. Lot moet ons niet tegenover zich vinden, we moeten hier in naast haar staan. Zo alleen kunnen we haar helpen om de goede beslissing te nemen". „Maar jij vindt het toch ook niet vanzelfsprekend, dat ze met die vent naar Parijs trekt". „Pardon voorlopig gaat het er al leen maar om dat zij naar Parijs wil, waar dan die vent, zoals jij zegt, ook zit. Dat is iets anders, Henri, dan dat ze „met die ment naar Parijs gaat" zo als jij het uitdrukt. Tenminste, ik voel dat anders aan". „Noor, je hebt gelijk. Ik moest me schamen. Ik zie daar Lot niet voor aan". „Noor, je hebt gelijk Ik moest me schamen. Ik zie daar Lot niet voor aan', „Ze zit in een kring, waar men daar aan niet zwaar tilt". Daar ben ik me goed van bewust. Maar ik zou me toch zwaar in Lot moe ten vergissen, als zij daar niet zwaar aan tilde, Aan haar levensgeluk", „Ik ben blij dat jij dat zegt. Ik denk er ook zo over. Maar Henri, we zullen hier om veel wijsheid moeten vragen. We kunnen licht iets bederven. WcJ moeten zorgen, dat Lot straks niet de verzenen tegen de prikkels slaat Dat ze met een dolle kop het huis uitloopt, door onze stommiteit". „Lieve Noortje, laat ik het maar aan jou overlaten. Ik ben geen wonder van takt. Ik ben een man van discipline, ik ben een ouderwetse vent met ouder wetse denkbeelden". „Niks daarvan. Anders had ik het geen jaar met je uitgehouden. Maar dit is iets, dat kunnen vrouwen beter on der mekeer uitpraten. Als je me nou maar vertrouwt, Henri, niet bang bent dat ik te slap of te toegeeflijk ben". „Lieve vrouw, ik vertrouw je al zo lang ik me je getrouwd ben. En het is me nog nooit opgebroken. Je houdt minstens zoveel van Lot als ik. Het gaat om dat kind, niet om ons". „Ik wou dat Lot je horen kon". „Dat hoeft niet. Ze weet wel dat haar vader gek op haar is. Al is hij niet gek" „Zo, dat is dan dat", ruimde Nora het probleem voorlopig van de tafel. „En hoe ging het met je biggen? Kan het vaderland weer voor een jaar rustig zijn?" Toen Henri Vermeer genietend van- zijn koffie, zat te vertellen, leek het of de Parijse reis van Lot nooit ter sprake was geweest. HOOFDSTUK VIII Floor „Hé Lot!" „Ha die Floor!" „Kind, wat kijk je ernstig. Heb je een erftante begraven?" „Was 't maar waar of nee, dat is geen nraat. Zeg Floor, ga je mee even ergens zitten? Ik heb trek in koffie en kletsen". ,Nou, ik heb geen geld voor koffie, ik ben blut, en alle» tijd. Fuif me maar, Lot, jij verdiient ze op het ogenblik". Lot was opeens erg blij, dat ze Floor ontmoette. Floor Costerus werd in haar kring „een hardgebakken tante" genoemd. Haar gnjze ogen keken ontstellend nuchter de wereld in. Alleen wannéér ze haar chansons zong of achter de pia no zat, konden die een andere uitdruk king krijgen. Dan leek ze soms een verdrietig klein meisje. Floor had haar moeder al vroeg moe ten missen die was er met een vriend tussen uit gegaan. Haar vader was een sombere, hardwerkende man met wei nig tijd voor zijn dochter. Op zijn veer tigste had de hartaandoening hem ge troffen, die zijn zakenvrienden al zagen aankomen. Op haar zeventiende jaar trouwde .Floor met een musicus die veel ouder was dan zij. Ze was idolaat van hem. Na drie maanden had ze schoon genoeg van hem, maar ze had haar eigen talent ontdekt. Toen had ze een zwervend leven geleid, was nu eens met de ene en dan weer met de andere „vriend" opgetrokken en placht 1 te zeggen dat ze omtrent de ma geen illusies meer had. Complimi waren aan Floor verspild, verliefc v/as verleden tijd. Werk en een I plezier, dat was het leven voor Costerus. Haar werk nam ze zéé riéus maar in deze tijd, waarin een met een keelstem tonnen verd kon door te zingen van haar lieve met de grijze haren, was er vooi consciëntieuze artieste veel kans op een boterham. Tot Lot voelde ze zich aangetro Lot zat nog niet verstrikt in de en de jaloezieën van de wereld kunst met de kleine en de grot! Lot's ogen zagen nog zo alles-ven tend de wereld in. Ondangs haa gentien jaren, begreep Floor, ha een beschermd leven geleid, schijnlijk een goed stel ouwelui, nog idealen. En wat Lot in Floor aangetrokken was haar niets ontzi soms bijna rauwe eerlijkheid. Je wat je aan Floor had. En dat voel als een onontbeerlijke steun kring, waarin ze was terecht gek Natuurlijk, Kees! Ze wist wat Kees had. Maar dat was wat Waarom wist ze niet. Ze praatten wat over koetjes en jes, maar Lot zat op spelden. Het woord moest er uit. „Weet je al dat ik naar Parijs j (Wordt vervolg! HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 11 febr. 1.23 en 13.54: 12 febr. 2.30 en 13 febr. 4.03 en 16.48; 14 febr. 5.43 en 15 febr. 7.08 en 19.47. Aan het strand ongeveer een uur hoog water. ar

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 8