den van „De Eendracht" vrijwel allen akkoord met fusie Plantinga Citroen jenever Oude liefde mm BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER K' a {.Bakker en B.v.d.Beek bestuursleden nieuwe vereniging on 95 kG 21 FEBRUARI 1969 TEXELSE COURANT TWEEDE BLAD van bben. dearth \JES was vrijdagavond al kwart voor toen voorzitter, W. H. Bakker de bijzondere ledenverqade- an de Coöp. Zuivelfabriek „De jcht" kon openen. De presentie- onde toen aan, dat van de to ft leden, die de „De Eendracht" ledenpersoonlijk of via hun htigde vertegenwoordigd wa- eze 274 leden konden 711 van totaal 750 stemmen uitbrengen, mtal stemmen, dat kan worden racht is afhankelijk van de hoe- ïd melk, die per jaar wordt ge- nhok was voor het bestuur een bij- •e voldoening, dat de drang om ergadering te bezoeken zo goed pqevolgd, omdat het nu moge- as op deze eerste avond een id besluit te nemen. De Statuten e Coöp. Zuivelfabriek eisen nl. oor een belangrijk besluit min- twee derde deel van de leden >zig is. voorzitter verwelkomde in het [er de heren notaris v.d. Stad en Ichuijt, die als deskundigen de lering, bijwoonden, de oud-voor de heer C. Roeper Mzn. en de ;e Courant. heer Bakker concludeerde uit de ersotl]e opkomst dat de leden het be an de zaak, waar het deze avond gaan 'hebben ingezien. Toelichting die leden, die nog geen van de Ap ingvergaderingen hadden bezocht irecteur Wieringa nog een korte ïting op het bestuursvoorstel, gaat, aldus de heer Wieringa, om isie van de fabrieken te Opmeer, vinkei en Texel. Om tot dit voor komen zijn een groot aantal ver- II ngen gehouden met de besturen ecties van de drie genoemde ver- igen. Daarbij zijn balansen, ex- berekeningen en bedrijven fciit- bekeken en vergeleken. Een immissie, bestaande uit de drie euren en twee leden van de Zui- nd heeft daarna een schema voor sie ontworpen. Daarbij is men tot inclusie gekomen, dat een totale gewenst is, waarbij eventuele ba- rschillen en verschillen in de riliteit niet moeten worden verre- Verder is naar voren gekomen, nieuwe vereniging het beste zou werken met de Statuten van I leer", waarvoor slechts een kleine [mg en aanvulling nodig is. In be- Statuten is vermeld, dat ge wordt met een Ledenraad, die plaats treedt van de ledenverga- •nen kind 3. Het op elkaar afstemmen van de he le productie van boter-kaas-melk- poeder en consumptiemelkartikelen met de mogelijkheid van een zo doelmatig mogelijk investeringsbe leid. 4. Gelijk gericht streven bij de afzet van de diverse producten. 5. Invoeging van het Bondsapparaat in het geheel. 6. Betere mogelijkheden voor het ont wikkelen van nieuwe producten en verpakkingen. 7. Bewaking van de bijzondere positie van de Noordhollandse kaas. 8. Een beter en eenvoudiger besluit vaardigheid bij de onderhandelingen met derden. 9. Een gelijkgerichte reclame voor de kaas in eigen land en de EEG met de mogelijkheid van een aparte aan duiding. 10. Een zelfde melkprijs van een grote groep veehouders in de kop van Noordholland. Als een nadeel noemde spreker de grotere afstand tussen boer en het zui velbedrijf. Andere lichtpunten iDe heer Wieringa was verder van oordeel, dat het ook met het oog op de toename van 'het zgn. tankmelken een voordeel is, dat tot een grotere eenheid en samenwerking wordt gekomen. Voor de Texelse veehouder is er di- rekt het voordeel, dat de fusie met ge sloten beurs plaats heeft. De aanmer kelijk grotere schulden per veehouder in verhouding tot de verenigingen in Lutjewinkel en Opmeer worden niet verrekend. Dit is te danken aan het zeer goede productie-apparaat op Texel en de prima kwaliteit van de produc ten. iDe heer Wieringa eindigde zijn toe lichting met een hartelijke opwekking om het bestuursvoorstel te aanvaarden. Voordat tot stemming werd overge gaan werd uit de vergadering gevraagd of het mogelijk was in de Statuten vast te leggen, dat in het bestuur steeds een aantal Texelaars een plaats zou moeten hebben. Het bestuur meende dit te moeten ontraden. Er moet gestreefd worden naar de beste bestuursleden, zonder vast te leggen uit welk werkge bied deze afkomstig moeten zijn. Hierna werd overgegaan tot de hoof delijke stemming. Hierbij klonk 273 maal het „voor" en slechts eenmaal het „tegen" door de zaal. Van het totaal van 750 stemmen verklaarden zich 711 stemmen vóór de fusie. Deze uitslag werd met een flink applaus door de vergadering onderstreept. Volmacht De voorzitter deelde vervolgens mee dat het voor de verdere afwikkeling van de zaken nodig is, dat het bestuur volmacht krijgt om al die zaken te doen, die het mogelijk maken de fusie op 26 april a s. te bewerken. Deze vol macht moet door minstens 80°/o van de leden, die minstens 80°/o van de melk leveren worden gegeven. Deze vol macht luidde als volgt: De ondergetekenden, leden van de Coöp. zuivelfabriek EENDRACHT GA te Texel, verklaren hiermee, ingaande heden aan de voorzitter en de secreta ris van de Coöp. zuivelfabriek EEN DRACHT GA te Texel, zowel ieder af zonderlijk als beide tezamen, onherroepelijk volmacht te geven om namens de ondergetekenden het lid maatschap aan te vragen en te verkrij gen van de Coöp. Veren, tot exploita tie van „Mei kproductenf abrieken „Noord-Holland", gevestigd te Opmeer en alle vereiste handelingen terzake te verrichten, een en ander onder de voorwaarde, dat in de te houden ledenvergaderin gen van de Coöp. zuivelfabrieken Een dracht te Texel, West-Friesland te Lut jewinkel, en in de leden raadsvergade ring van de Coöp. Ver. van Noord-Hol landse Melkproductenfabrieken Aurora te Opmeer, besloten wordt tot een al gehele fusie van de drie genoemde Coöp. verenigingen onder de naam „Coöp. Ver. exploitatie van Melkpro ductenfabrieken „NOORD-HOLLAND", overeenkomstig de desbetreffende sta tutaire bepalingen en in overeenstem ming met de op de convocaties voor genoemde vergaderingen vermelde voorwaarden. Vrijwel alle aanwezigen tekenden de ze volmacht. Het was slechts mogelijk om dit „in persoon" te doen. Machtigin gen gaven hiervoor geen ruimte. Het bestuur meent er echter op te mogen rekenen, dat, gezien de uitslag van de stemming over het fusievoorstel deze 80%> er in ieder geval zal komen. Verkiezing Ledenraad en Bestuur Vervolgens werd het bestuursvoor stel voor benoeming van tien leden van de Ledenraad bij acclamatie aangeno men. Het zijn de volgende tien perso nen: Voor de Kring Noordelijk Texel: B. v.d. Beek; H. Leber; J. C. Hin; Ph Bas; J. van Exel. Voor de Kring Zuidelijk Texel: W. H. Bakker; C. van Rossum; H. Tjepkema; H Smit Hzn.; W. Kikkert. Eveneens bij acclamatie werden de heren W. H. Bakker en B. v. d. Beek tot bestuursleden van de gefuseerde vereniging gekozen. Verkiezingen onder voorbehoud Vermelding verdient nog, dat de aanneming van de diverse voorstellen en het doen van benoemingen geschiedt onder zgn. „opschortende voorwaar den". D.w.z. dat dit pas definitief wordt als ook de twee andere partijen, die bij de fusie betrokken zijn het voorstel tot eenwording aanvaard hebben. Te Lutjewinkel was eveneens op vrijdag 14 februari een ledenvergade ring bijeen geroepen, maar de verwach ting was. dat het vereiste aantal leden (600 van de 900) niet aanwezig zou zijn. Licht gezoete citroehjenevei K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. PEE rabl De Ledenraad Ledenraad van de drie gefuseerde lig i ngen zal in totaal 100 leden tellen. Daarvan zal Texel er tien emen De benoeming van de leden- heeft plaats in kringen, waarvan Texel twee gevormd zullen wor- nl. één voor het noordelijk en één het zuidelijk deel van het eiland. kring kiest 5 leden voor de Le- iad. Ledenraad kiest uit haar midden de eerste keer een bestuur van 15 waarvan de verdeling als volgt 'exel 2, Lutjewinkel 5 en Opmeer els. t is de bedoeling, dat de kringen larf maal Per ïaar vergaderen onder zitterschap van een plaatselijk be- biJ rslid. Eventueel zouden de kringen Texel hun vergaderingen samen ïen houden. Tien voordelen rvolgens gaf de heer Wieringa in tiental punten de naar zijn oordeel ijsbare voordelen van een fusie echtstreeks lidmaatschap. Eén bestemmingsplan voor plm. '0 miljoen kg. melk en plm. miljoen kg. wei. 204. Dr. Yokito was dus van plan weg te gaan. Ja ja, waarlijk een zeer alar merende boodschap. En hoe gaat het mdestal (met alarmerende boodschap pen? Ze dringen vaak daar door waar ze helemaal niet horen. Het mag dan ook niemand verbazen, dat deze bood schap ook bijzonder snel doordrong tot het diepste der diepten van het Gra- vendrechtse Bos. Daar stonden twee oudgedienden samen te praten en als we goed kijken is het niet onmogelijk, dat we er platvink-Jantje en Franse Sjarl in herkennen. Op de achtergrond lag nóg zo'n stoere landsverdediger te slapen. Zijn geweer leunde tegen de zelfde stevige rots, waartegen de kerel zijn luie lichaam te rusten had gelegd. Als we goed kijken, herkennen we in hem een meneer, die Linke Lowietje genoemd wordt.... En nu beginnen we ook iets te be grijpen van de snode plannen, die door Kille Bill gekoesterd werden. Deze aartsboef had zijn vermomde hand langers namelijk brutaalweg in het échte leger gemengd, met behulp uiter aard van de kapitein Arend J. van Hitt van Walker! Nu moet gezegd worden, dat de genoemde handlangers dat he lemaal niet zo leuk vonden. „lek oop dees flauwe kuul ies nu kauw voorbij!" mopperde Franse Sjarl „Ik denk van wel", zei Platvink- Jantje. „Ik hoorde van Kille Bill zijn spionnen asdat de Japannert uit Rijik- huyzen wel wil. Ik denk, dat-ie hem begint te knijpe voor het legert! Mijn best, want hoe eerder alles achter de rug is, hoe liever. Dan zalle we ook eindelijk weer 'es goed te bikke knjge, want dat leger-ete stelt geen moer voor!" Tja, misschien was dat ook wel zo, want als we nu even een blik werpen op de sergeantJkok Guurt Gortzieder, dan zien we hoe deze zelf zijn neus dichtknijpt bij het ruiken van de kwa lijke dampen, die opstegen uit de pan met avondpap En bij de smidse kwam op dat mo ment een knetterende legerscooter tot stilstand. „Hmmisschien een klant voor benzine.dacht de smid, maar hij vertrouwde het tóch niet helemaal In Opmeer is de fusievergadering pas op 28 februari a.s. Een voorstel om het boekjaar van de Coöp. Zuivelfabriek „De Eendracht" met 4 weken te verlengen, nl. tot de datum van de vermoedelijke eenwor ding op 26 april a.s. werd met algemene stemmen aanvaard. Het boekjaar sloot tot nu toe op eind maart. Rondvraag De heer F. M. Roeper vroeg naar de bepaling in de nieuwe Statuten ten aanzien van vorming van ledenkapitaal Het is de bedoeling het ledenkapitaal van de Texelse fabriek uit te keren. Spreker had begrepen, dat het systeem van vorming van ledenkapitaal ver dwijnen zou, maar kreeg uit de nieuwe Statuten de indruk, dat dit toch weer gebeuren zou. De voorzitter zei, dat hiervoor inderdaad ruimte is in de Sta tuten, maar dat het niet de bedoeling is dit toe te passen. De heren W M. Bakker en A. Dros Bzn. vroegen inlichtingen omtrent de wijze, waarop de leden van de Leden raad in het vervolg gekozen zullen worden. De heer Bakker vreesde, dat wanneer dit gebeuren zou op de wijze, waarop dit deze avond is gebeurd de bestuursleden er over 20 jaar nog zit ten. Van de zijde van het bestuur werd medegedeeld, dat ieder jaar alle leden van de Ledenraad aftreden. Men is dan vrij hen te herkiezen of andere leden te benoemen. Dit wordt uiteraard een schriftelijke stemming. Sluiting In zijn slotwoord sprak de voorzitter zijn grote voldoening uit over het goe de verloop van de avond. Hij dankte daarvoor alle aanwezigen. Een bijzon der woord van dank sprak de voorzit ter tot de directeur, die bij de voor bereidingen van fusie enorm veel werk heeft verzet De vergadering onder streepte dit dankwoord met een harte lijk applaus. CBS-CIJFERS CONCENTRATIE IN DE RUNDVEEHOUDERIJ In ens blad van 7 februari gaven wij enige cijfers omtrent de bedrijfsopvol ging in de landbouw en de daarmee sa menhangende bedrijf sgrootte. Thans zijn wij in de gelegenheid enig inzicht te verschaffen in de mate van concen tratie in de rundveehouderij gedurende de laatste jaren. Ook nu weer is onze bron van informatie de door het CBS gepubliceerde uitkomsten van de mei inventarisaties. In 1959 waren er op Texel 409 be drijven met 3208 melk- en kalfkoeien of gemiddeld 7,8 per bedrijf. In 1968 blijkt het aantal bedrijven met melk en kalfkoeien gedaald te zijn met 20°/o tot 328, terwijl het totale aantal melk en kalfkoeien met 50°/o toenam tot 4813. De gemiddelde bezetting steeg in 1968 tot 14,7. Dat hier geen sprake is van een situatie die zich min of meer toevallig in 1968 voordeed blijkt uit de cijfers van het tussenliggende jaar 1964 Het aantal bedrijven (met melk- en kalfkoeien) was toen al gedaald tot 376 en het aantal melk- en kalfkoeien had een aantal van 4335 bereikt of gemid deld 11,5 per bedrijf. Deze korte uiteenzetting omtrent de snelle en ingrijpende structuur veran dering in het rundveehouderijbedrijf kunnen wij het beste besluiten met het overzicht omtrent de opbouw van het aantal bedrijven naar het aantal melk en kalfkoeien. melk- en kalfk. 1959 1968 abs °/o abs °/o 1 29 7,1 33 10,1 2-4 81 19,8 38 11,6 5 - 9 185 45,2 35 10,7 10 - 19 96 23,5 125 38,1 20 - 29 16 3,9 70 21,3 30 - 49 2 0,5 25 7,6 50 2 0,6 409 100,0 328 100,0 FEUILLETON door TOM LODEWIJK uit. voo te acti Lot. ,Maar", zei Floor, „neem je eigen Praat eerst met Kees. Probeer vinden hoe hij het zich voorstelt. als het er op aankomt, kun je verdriet hebben óm Kees dan Iriet mét Kees. Snap je me?" glimlachte Lot dapper, „maar toop dat het zo ver niet komt", help het je wensen". zit te piekeren", zei Lot die toen ze met Kees samen zat op >ank in zijn atelier, het enige be- rlijke meubel. Een ouderwets olie- liet de hoeken van het vertrek donker, belichtte fantastisch de dingen aan de muur. Waarover, Lieselotje? Hoe je ach- deinkinderen aan de kost moeten aen?" Wees nou es even serieus, halve Als ik in Parijs zit, zal ik toch kost moeten komen?" Hoezo?" ik zal daar toch wat moeten dienen, werk moeten vinden. Ik zal kamerhuur moeten betalen. kamerhuur? Ben je gek meid. 'gens nodig voor. We zien dat we iets vinden met een keukentje", kunnen toch niet samen op één nert" Dan nemen we iets met twee ka- en een keukentje", lachte Kees maakt. „Dan kom ik bij jou op vi- en jij bij mij". „Dus je wou dat we gingen-samen wonen". ,/Dat is het voordeligst en het gezel ligst. En waarom zou je gaan werken? Ik zal wel zien dat ik ze verdien. En jij houdt de boel schoon, doet bood schappen, kleedt je mooi aan, gaat mee uit, en zet van die heerlijke koffie. Denk er om dat we daar een paar kilo van de grens over smokkelen". Lot staarde voor ziah uit. Samen wo nen, best. Maar zó maar? Ze moest nu eigenlijk aan Kees vragen: Trouwen we dan eerst? Maar ze durfde het niet. Het leek of die vraag hier niet paste. Bij Kees kwam het blijkbaar met op. En misschien was zij ook wel vrese lijk conservatief! „Wat zit je te peinzen, Lieselot? Zie je leeuwen en beren op de weg?" „Ja, maar Kees we-we kunnen toch we kunnen toch niet zó maar bij mekaar gaan wonen?" Hij lachte. „Aha! Daar komt het puriteintje! Lieselot, ik dacht dat jij gezegd had dat als twee mensen maar van elkaar houden, de rest er niet op aan komt". „Ja, maar daar bedoelde ik heel wat anders mee". „Jij hecht dus nog aan zulke dingen als een boterbriefje van de burgerlijke stand! Weet je wel, Lieselot, dat daar juist de grootste drama's van komen? Kijk eens naar al die mensen die ge scheiden zijn. Wat een ellende voor het zover is, advocaten, allerlei gerechte lijke nonsens, jaren wachten. Dat heeft niets meer met liefde te maken. Dat is een stuk sociale zekerheid. Een baas mag je tegenwoordig niet meer ont slaan zonder toestemming van het ar beidsbureau. Goed, de baas zegt nee en het arbeidsbureau zegt ook nee, de man blijft bij z'n baas en wat voert hij uit, hoe doet hij z'n werk? Zó is het in het huwelijk toch net zo!" Lot dacht aan haar vader en moeder, aan andere vaders en moeders die ze kende. „Het hoeft niet", zei ze zacht. „O nee, er zijn mensen die er zich heel best bij bevinden. Die zoeken in het huwelijk zekerheid en die vinden ze dan ook bij mekaar. Maar juist die onzekerheid, dat voor mekaar moeten vechten, niet met het idee van: hij of zij loopt tóch niet weg!" Lot knikte maar ze was niet over tuigd. Te duidelijk zag ze de gaten in hetbetoog van Kees. Dat hing er maai van af, hoe je het huwelijk zag, had haar moeder zo vaak gezegd. Als je al begon met het maar te proberen, met de gedachte dat je als het mis ging, al tijd weer van elkaar af kon! „Dat kan evengoed als je getrouwd bent", zei ze. „Je hoeft heus niet te denken dat als ik maar eenmaal ja ge zegd had, dat je me dan héd. Je zou je hele leven je best voor me moeten doen, mannetje!" „Dan snap ik ook niet waarom jij zo veel waarde aan het huwelijk hecht, als het tóch gelijk blijft". De redenering klopt niet, dacht Lot, maar de moed ontzonk haar om door te gaan met dit woordenduel. De glans waarmee de toekomst omstraald was, scheen te verbleken. „Weet je wat het met de meeste vrouwen is?", filosofeerde Kees verder. „Ze willen een man hébben, net als een huis en een ameublement en een bont jas. En als ze hem eenmaal hebben, willen ze hem houen. Vasthouen. Want hij is hun zekerheid, hun bezit, hun status-symbool. Moet je die ongeluk kige kerels soms zien. Laatst zag ik nog zo'n stel. Zij voorop. Ze gingen zitten op een terras. Zij bestelde, want hij mocht dit niet hebben en dat niet hebben, zeker voor z'n hart of voor z'n lijn. Pa neemt de krant en gaat zit ten lezen. Een uur hebben ze naast me kaar gezeten en het enige wat zij zei was: „We motte weer deres opstappe, vader. Nou tel uit je winst". Och ja, dacht Lot, zulke huwelijken zullen er wel zijn. En ze dacht weer aan Floor. Ze dacht ook aan haar va der en moeder. Meer dan twintig jaar met elkaar getrouwd, en wat was het nog een leuk stel. Zaten nog met me kaar te flikflooien. Haar hart werd warm en ze kon het maar slecht ver dragen, dat Kees met zijn onbarmhar tige woorden al het mooie er af haalde. Waarom had ze dan wél naar Floor zitten luisteren, die toch ook minstens zo onbarmhartig was? Met een schok realiseerde ze het zich Floor was voor haér aan hef praten, Kees voor zichzelf. Floor ging het om hóór geluk, Kees om het zijne. O ja, ook om het hare, maar dan zoals het paste in zijn lijst. Al die hoogvlie gende slagzinnen, daar gaf de lommerd geen geld op. Lot was de nuchtere dochter van een nuchtere moeder, die haar had geleerd nooit op schone woorden af te gaan, maar te zoeken naar de beweegredenen. En als ja, het was bijna niet te geloven maar als er nu in Parijs eens iets gebeurde dal tussen haar en Kees kwam. „Parijs heeft méér pijlen op zijn boog en jij kunt ze niet alle maal opvangen", had Floor gezegd. Het had haar pijn gedaan te horen, dat zij niet de éérste was, maar zou ze de laatste zijn? Wou Kees zijn handen vrij hebben? „Het is natuurlijk wél zo makkelijk voor jou", zei ze opeens scherp. „Zo lang het goed gaat heb je plezier, en als het mis gaat moet ik maar zien dat ik me red". „Dat kan van beide kanten", meende hij. „Och stakker, en jij zou je niet red den zonder mij?" Daar kwam zijn mannelijke trots te gen in opstand. „Ik red me altijd en overal". Ze voelde dat dit gesprek doodliep, tenzij ze het er op aan liet komen. Dan zou het tot een conflict kunnen leiden. En dat wilde ze niet, ze wilde niet het risico lopen hem te verliezen. Ze wilde denken, denken. „Ik moet weg", zei ze, „moeder zat alleen". „Je wilt er zeker met je moeder over praten", zei hij. Klonk het min achtend of verbeeldde ze het zich? „Ik kan m'n eigen besluiten nemen", antwoordde ze hooghartig, „maar ik ben blij dat ik tenminste een moeder héb waarmee ik er over kan praten". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5