Uit het jaarverslag van Stichting Cultureel Werk Texel (II) r Voor u tot 61U°lo rente en voor u keuze uit 6 spaarvormen en voor u.... Bloembollenstatistiek Texel 1954 $4^ de bank waar ook zich thuis voelt Handera ruw Lippe NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK - De urenverdeling voor sportgebruik van Koninghal en Thijssegymzaal was een moeizame taak. De beheerscom missie zag zich geplaatst tegenover een wensenpakket van 84 uur, terwijl in beide lokalen slechts 65V* uren konden worden vergeven. De vraag concen treerde zich daarbij sterk op de Bur gemeester De Koninghal. Voor sportdoeleinden was deze zaal eind 1968 76 uur per week in gebruik. Daarnaast was de zaal in 1968 gedu rende 24 dagen voor andere culturele doeleinden en speciale sporttournooien in gebruik; tegenover op 27 dagen in 1967. Een teruggang dus, waardoor het accent zwaarder kwam op het sportge bruik komt te liggen dan aanvankelijk was voorzien. De kosten van verlichting, verwar ming en onderhoud die geregeld zullen worden in een beheers- en exploitatie- overeenkomst met de stichting LTS, zullen de aanvankelijke begrote kosten aanzienlijk te boven gaan. Belangrijk was dat het Ministerie dit jaar 2 jaar na de opening de toe gezegde investeringssubsidie van ƒ150.000,betaalbaar stelde en dat men er mee instemde dat de eigendom van de zaal bij de Stichting LTS blijft berusten. Het toenemende weekendgebruik maakte een speciale weekendhonore ring van de concierge-beheerder nood zakelijk. Helaas hadden de pogingen de zaal ook te benutten in het zomerseizoen weinig succes, zodat deze pogingen in deze vorm niet voor herhaling vatbaar zijn. De inventaris werd uitgebreid met een 75-tal stoelen, waaraan bij verschil lende evenementen behoefte bleek te bestaan. Voor de omgeving van het LTS com plex werd een beplantingsplan opge steld dat hopenlijk bmnen afzienbare tijd in AW-verband zal kunnen worden uitgevoerd. De Thijssegymnastiekzaa! was voor de sport in 1968 gedurende 61 uur per week in gebruik. Sporthal Toen eind 1968 de gemeente goed keuring kreeg voor de bouw van een 2de gemeentelijke gymnastieklokaal is gezien de grote vraag van de vereni gingen naar grotere accomodaties nog getracht te bewerkstelligen het toege stane crediet aan te wenden voor de bouw van een Pellikaan-sporthal in plaats van dit gymnastieklokaal. Uiter aard waren hieraan een aantal bezwa ren verbonden waarvan de voornaam ste waren dat de bouw er door zou worden vertraagd en dat ook de situe ring gezien de eerdere raadsbeslui ten niet zo eenvoudig lag. Naar mijn mening, aldus de heer Oskam, over troffen de voordelen evenwel de nade len, niet alleen voor de verenigings- sport maar evenzeer voor de school sport waar aldus de mogelijkheid be stond in een keer nagenoeg alle school- behoeften te voorzien terwijl nu ook na de bouw van dit gymnastieklokaal nog op geen stukken na alle wettelijk geoorloofde gymnastiekuren kunnen worden gegeven. Voor de verenigingssport zou de hal •nieuwe perspectieven hebben geopend zonder dat het gebruik van de Burge meester De Koninghal er door zou hebben geleden. De sportbeoefenaars zouden er een dimensie bij gekregen hebben! In een gesprek op het Ministerie le ken de kansen zeker niet uitzichtloos; niettemin de gemeenteraad besloot het zekere voor het onzekere te nemen en aanstonds tot de bouw van het 2de gymnastieklokaal over te gaan. Een be sluit, waarvan men hopenlijk later geen spijt zal hebben, want dit zou be tékenen, dat de kans die er nu nog ligt nl. te streven naar een sporthal, aange haakt aan de nieuwbouw van de Rijks scholengemeenschap, tot mislukking gedoemd zou zijn. Dorpshuis Den Burg De stichting beheert het dorpshuis Den Burg zolang er geen ander plaat selijk orgaan is dat zidh hiermee wil belasten. De tarieven werden ingaande 1 september met 10 - 15% verhoogd, waar gestreeft wordt naar een renda bele exploitatie. Die rentabiliteit lijkt in gedrang te komen wanneer de drin gend nodige verbeteringen van het dak en de vloer van de grote zaal en een vervanging ivan de stoelen ter hand worden genomen. Het gebouw was in 1968 516 uur in gebruik. Subsidiëring verenigingsleven Het subsidiesysteem onderging dit jaar vrijwel geen wijzigingen. Wel werd een wenselijke herziening voor 1969 besproken, doch de gedachtengang hieromtrent is nog onvoldoende om lijnd, zodat een nader beraad nodig zal zijn. Het urgentste geval is onge twijfeld dat van de verenigingen met betaalde leiding, om in de hiermee verband houdende uitgaven een spe ciale subsidie te mogen ontvangen. Het stichtingsbestuur betreurde het dat de baten van de kermis door een beslissing van Gedeputeerde Staten niet meer aangewend konden worden als een extra mogelijkheid voor de toe kenning van speciale investeringssub sidies. Belangrijk was het daarom dat de gemeenteraad op voorstel van het stichtingsbestuur besloot tot de toeken ning van een 2-tal speciale investe ringssubsidies. Uitkering vond even wel nog niet plaats, waar de betreffen de suppletoire begroting nog niet door Gedeputeerde keurd. Staten werd goedge- Inmiddels besloot de gemeenteraad de organisatie van de kermis 1969 over te dragen aan de stichting, doch daar tegenover een korting van 2000,op de aan de stichting toegekende subsidie toe te passen. Vooral nu de kermis weer als vanouds op de Groene- plaats zal worden gehouden hoopt het stichtingsbestuur hierdoor toch een mogelijkheid te krijgen voor de ver enigingen die voor grote investeringen staan een nieuwe subsidiemogelijkheid ter beschikking te krijgen. Investeringscredietregeling De volgende rentedragende voor schotten werden in het verslagjaar toe gekend: Dorpshuis „De Waldhoorn" tijdelijke lening i.vjn. het uitblijven van de Rijkssubsidie ƒ8.500, Sportvereniging De Cocksdorp i.v.m. de bouw van een kleedlokaal (gevraagd ƒ5.000,—) 2.500,— Kon. Texels Fanfarekorps voor instru menten 2.500, Sportvereniging De Koog i.v.m. bouw kleedlokaal (nog niet uitgekeerd) ƒ10.000,— Dorpshuis De Bijenkorf, voor de bouw 20000,—. De totaal aan uitstaande voorschot ten bedroeg per 31 december 1968 68.681,62. De stichting is tot deze voorschotverlening in staat doordat de gemeenteraad indertijd besloot de stichting een maximaal crediet in reke ning-courant van ƒ50.000,toe te staan. Dit maximum werd dit jaar verhoogd tot ƒ75.000,De laatste verhoging van ƒ60.000,ƒ75.000,behoeft nog goedkeuring van Gedeputeerde Staten. In verband met de inmiddels aan hangige aanvragen lijkt een nieuwe credietverhoging onvermijdelijk. De te rugbetaling verloopt zeer geregeld. Dit jaar werd zelfs een bedrag van ruim ƒ18.000,afgelost. Zomertaak De jeugd- en rekreatiekonsulent werkte voor de vervulling van zijn zo mertaak grotendeels volgens dezelfde lijnen als vorig jaar. Hij gaf zijn mede werking aan de evenementen van de Stichting Texelse Folklore, werkte nauw samen met de Raad voor het zo- merwerk der gezamenlijke kerken. Tot de evenementen bij de organisatie waarvan hij nauw betrokken was be hoorden o.m. de wekelijkse volleybal- toumooien in De Koog, enkele strand- lopen, diverse viswedstrijden, een zeep kistenrace, diverse jeugdevenementen en strandspelen voor de verschillende dorpen en enkele autocrosses. Voor het eerst organiseerde de Re- kreatiöstichting een tweetal slecht- weer-voorstellingen voor de jeugd. Het optreden van de „echte" Pipo trok wonderlijk genoeg in de drukke be drijvigheid van het kampeercentrum Kogerstrand maar relatief weinig be langstelling. Voor de verschillende zomertaken van de jeugd- en rekreatiekonsulent lijkt het van betekenis dat tot de in stelling van een speciale zomerrekrea- tiekommissie wordt overgegaan, een commissie waarin de verschillende or ganisaties en instellingen die op dit terrein geïnteresseerd zijn zouden moe ten worden betrokken. Zwembadplannen Belangrijk is dat het gemeentebe stuur een nieuwe poging heeft gedaan om tot de nu al jaren gewenste stich- tiah van een centraal zwembad te Den Burg te komen. De Rekreatiestichting heeft zich be reid verklaard een dergelijk bad te be heren en er ook in zeker niet onbe langrijke mate financiëel aan mee te werken. Een drietal subsidieverzoeken werd aanhangig gemaakt met het doel tot een spoedige realisatie van de eer ste fase van het zwembadplan, omvat tende een L-vorm verwarmd open- luchtbad met een ondiep bassin van 30 x 16 meter en een gecombineerd halfdiep-diep bassin van 25 x 16 meter met bijbehorende kleedaccomodaties, een kleuterbassin en machinekamer en bijbehorende speel- en zonneweiden. Zodra het financiële gat dat een uitvoering van deze plannen nog in de weg staat overbrugbaar lijkt, lijkt het wenselijk dat het startsein wordt gegeven voor een massaal opgezette aktie om op alle mogelijke wijzen in 't nog ontbrekende te voorzien. Belang rijk is dat de sportraad en de vrouwen verenigingen zach hiertoe in principe al bereid verklaarden. Ook dit jaar werden weer een aan tal initiatieven ondernomen waardoor het zwembadfonds aangroeide. De stand van het fonds per 1 januari 1968 beliep ƒ19.020,03. Dit saldo groeide met ruim ƒ3.000,aan, te specificeren als volgt: Oliebollenaktie Stichting Texels Folklore ƒ1806,kienavonden 362,50 koffiegeld plattelandsvrouwen ƒ61, jeugdkamp wording ƒ100,toneel vereniging St. Jan ƒ100,keurings gelden sportkeuring ƒ60,diverse bij dragen ƒ35,20; rente ƒ571,59. Totaal ƒ3.096,29. De stand van het fonds be droeg per 31 december 1968 ƒ22.116,32. Contact met verenigingen Veelvuldig en van velerlei aard wa ren de contacten met de verenigings besturen. De stichting gaf een goed verzorgde verenigingsgids „Wie, wat, waar op Texel" uit en deed deze huis- aan-huis en aan alle nieuwkomers uit reiken. Een compliment aan de samensteller de heer J. H. de Boer, is hier zeker op zijn plaats. Verenigingen gingen, ver enigingen kwamen, al lijkt het het totale jaar overziende dat het aan tal dat verdween iets groter was dan het aantal dat opkwam. Hiertegenover valt gelukkig te wijzen op een groot aantail kerngezonde en springlevende organisaties. Fusies kwamen in het verslagjaar nauwelijks voor: de fusie van de Wad- denruiters en de ponyclub lijkt een witte raaf. Het komt mij voor dat de verenigingsbesturen in dit opzicht wel eens een voorbeeld aan het bedrijfslef- ven zouden kunnen nemen, aldus de heer Oskam. Functionering van de stichting Ter gelegenheid van de hiervoor be doelde noodzakelijke statutenwijziging lijkt het wenselijk na te gaan of ook op andere punten geen aanpassing van de statuten aan de ontwikkeling nodig is. Nu met het jaar 1968 de stichting de 10 jaar heeft volgemaakt lijkt het wen selijk zich voor het volgende decennium nog eens op de doelstellingen en de functionering van de stichting te bera den. De gemeenteraad bleek bereid de na delige saldi van de jaarrekening 1967 aan te zuiveren. Dat overigens de fi nanciële situatie van de stichting zor gelijker wordt, wordt bewezen door het interen op de reserves en het feit dat de begroting 1968 bij de overgang naar 1969 nog niet was goedgekeurd door Gedeputeerde Staten. VRIJDAGAVOND KLAVERJASSEN DEN HOORN De klaverjasdrive van vrijdag j.l. die in Loodsmanswel varen gehouden zou worden, is wegens de weersomstandigheden niet doorge gaan. IJs en weder dienende wordt nu vrijdag 21 februari om 8 uur de open drive gehouden, die door de Hoornder klaverjasclub wordt georganiseerd. Er wordt gespeeld met een losse maat. 'ZUID-EIERLAND' BRENGT KLUCHT EIERLAND De toneelgroep „Zuid- Eierland voert zaterdagavond in de gerestaureerde kapel 'Bethel' de klucht „Noppie in de vernieling" op, geschre ven door Johan Blaaser. De regie voert de heer A. v. d. Meulen. COLLECTE GROESBEEKSE TEHUIZEN In 14 huisjes en tehuizen wonen zo'n 400 kinderen en volwassenen, 2 ver schillende groepen mensen die hulp en steun nodig hebben. De kinderen omdat ze thuis tekort kwamen waar ieder kind van nature recht op heeft: liefde, begrip, opvoeding tot een har monisch mens. De volwassenen die wegens hun gehandicapt bestaan lichamelijk en/of geestelijk in de maatschappij op een zijspoor of zelfs doodspoor gerangeerd dreigen te wor den. Opvoeding, arbeid en begeleiding van deze mensen, maar ook uitbreiding verbouwing en modernisering van hun huizen worden bij lange na niet door de subsidie gedekt. De Groesbeekse Tehuizen een pro testantse instelling bestaan in 1969 al 40 jaar. Iedereen wordt opgenomen ongeacht geloof of levensbeschouwing. De nationale collecte wordt ook op Texel gehouden en wel in de periode 24 februari tot en met 1 maart 1969 Treft u geen collectant, dan kunt u gireren: 88 27 88 t.n.v. Groesbeekse Te huizen te Groesbeek. UITSLAGEN BILJARTKAMPIOENSCHAPPïJ VIERDE KLASSE De heer D. Kooiman is Texelil jartkampioen vierde klasse gewei Het aantal deelnemers was niet b| der groot. Hieronder een overzicht van de i gen. (Betekenis cijfers; re9p. ge gewonnen, gelijk, verloren, carami| hoogste serie, gemiddelde). 1. D. Kooiman 2. A. Eelman 3. A. Jongejan 4. A. v. Mierlo 5. L. Daalder 6. J. Kramer 7. C. v. Etten 7 6 7 6 7 6 7 3 7 3 7 2 7 1 1 - 280 216 1]| - 1 272 187 lij - 1 243 225 1 3 260 232 1 3 266 247 1 4 223 212 - 6 198 231 10 7 228 233 1 8. J. M. de Vries 7 - Gisteren zijn in hotel „De Graaf adr de kampioenschappen derde klass« gonnen. en Traditiegetrouw geven wij het jaarlijkste overzicht van de met narcissel de voornaamste andere bolgewassen beplante oppervlakten (gemeten in H met, ter vergelijking, de cijfers van vorig jaar. De gegevens werden ons strekt door de controleurs van de bloembollcnkeuringsdienst. Irissen 1968 1969 R.R R.R. Gele Trompetten 39565 46860 Bicoloz Trompetten 2581 2433 Witte Trompetten 986 1025 Groot Kromge 25427 22511 Klein Kronige 340 289 Dubbele Variëteiten 14746 13365 Triandus Variëteiten 400 538 Poetaz Variëteiten 539 426 Totaal 84584 87447 Enkele van de belangrijkste soorten Dutch Master 4316 8234 Golden Huzvest 19944 25917 King Alfred 265 396 Rembrandt 13495 10334 Unsuzpassable 483 645 Magnet 1321 1415 Carlton 23130 19803 Von Sion 13640 12105 Hyacinten 1968 1969 R.R. R.R. Anna Marie 516 598 Bismarck 104 60 Carnegie 85 40 City of Haarlem 10 15 Jan Bos 29 35 L'lnnocence 2 15 Pink Pearl 49 38 Ostara 84 62 Totaal 879 863 de Heer B. Douwes, Chot Kas-afdeling, Kontoor Groningen. Sparen is aantrekkelijk, vooral bij onze bank, de NMB. Hoge rentepercentages en meer spaarmogelijkheden, voor particulieren, stichtingen en verenigingen. Daar naast zijn er ook 61/2°/° spaarbrieven. De NMB heeft voor iedereen een aangepaste spaarvorm, hoge rente en echte persoonlijke service. En ook dit laatste is iets waar we beslist niet zuinig mee zijn. Dan Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7. H. C. v. Vliet 9 Royal Yellow 175 Royal Gold Imperator 479 Wedgwood 120 Golden Harvest 197 Ideal Prof Blaauw White Excelsior Totaal 980 Krokussen 1969 1968 R.R. Blauw Remembrance 638 Earley Perfection 166 Purpereus Grand if lorus 187 Victor Hugo Div. Blaauw 40 Bont: Glory of Sassenheim 24 Pick Wick 172 Div. Bont 8 Wit; Jeanne d'Arc 726 Peter Pan 19 Geel 23958 Totaal 25938 Geheel totaal: Narcissen 84584 Hyacinten 879 Irissen 980 Krokussen 25938 Totaal 112381 OOK NU NOG: OUD EN ARM| In de courant „10 jaar Stichting c tureel werk", komt ook een sbuk vfl van de hand van mevrouw Wassenaf Wilmink over bejaarden. Daarin dat zeer veel voor bejaarden gedaan. Oud en arm kennen we geli| kig niet meer. Zou u dat denken, vrouw? De bejaarden, die alleen il hun AOW moeten rondkomen, enl zijn er velen, die niets anders hebbl moeten zeer zuinig leven willen T rondkomen. Vooral als er nog huuri taald moet worden voor een huil Wel is de AOW wat verhoogd, ral daar heeft men niets aan, daar het I vensmiddelenpakket met de ma-1 duurder wordt. Zeker ze lopen er f terlijk wat netter bij als vroeger Ml niemand ziet het vele malen verstel ondergoed. Noemt u dat sociale zekj heid? Zeker, het zijn geen pauw meer, zoals 40 jaar terug. En watj Texelse rusthuizen betreft; men als men 50 jaar is, zich laten inscihl ven, wil men er met 70 jaar een plaal je krijgen. Verder wil ik er op wijzf dat alleenwonende bejaarden, die 1 aan de buitenkant van de dorpen «I nen, en geen familie hebben, er slechtst aan toe zijn als hen wat ovj komt. Ze zijn gekrepeerd voordat J eens naar hen gaat kijken. S. Keijser Rzn. I INGEKOMEN PERSONEN Willem Witvliet, van Zwitserlai naar Oudesdhild H 28a; Marianne Gutzwiller ev. Witvliet, van Zwits land, naar Oudeschild H 28a; Cornl Helsloot, van Utrecht, Orohideestrf 4 naar Den Burg B 154; Johannes 1 L. J. Harteveld, met gezin, van Gi| venhage, Houtrustweg 486, naar van op het kampeerterrein Breg Kod VERTROKKEN PERSONEN Meindert A. Rijpkema met g van Den Burg, Bernhardlaan 17, Blokker, Zuiderdracht 15; Sijtje Boer, van Den Hoorn H 131 naar f Helder, Het Nieuwe Diep 5; Marianj B. van de Graaf, van De Koog, Kan straat 23, naar Winterswijk, Kobsil derstraat 12; Albertha H. G. Oon'k De Koog, Kamerstraat 23 naar Wi| terswijk, Tuberweg 1; Catharina Roeper, van Den Burg, B 201, Alkmaar, Spoorstraat 42; Johannes de Winter, van Den Burg, Kogerstral 19 naar Amsterdam, De Clercqstrï 95 II.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 6