Nestkastjes maken in de tuin een dankbaar werk Voor u 3727o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voorn.... Noord holland-brochure: fraai stuk drukwei 300.000 exemplaren voor f70.000.- Strandloop op negen maart Libre 3e klassi Vogels, wel en wee (XI) door A. J. Binsbergen Selectieve kasten Ophangen Ook te koop Andere vogels de bank waar ook zich thuis voelt Terwijl ik dit schrijf woedt buiten een felle sneeuwstorm en herinnert er slechts weinig aan de voorjaarsdagen van de afgelopen weken, toen de lijs ters reeds luidkeels zongen, de vinken hun „slag" sloegen en de koolmezen in onze tuin bezit hadden genomen van de nestkast tegen de muur. Weliswaar zal het nog zeker tot april duren voor ze beginnen met de nestbouw, maar het broedterritorium was toch al ingeno men. Dat herinnerde mij er mieteen aan, dat het nu de tijd is nestkasten op te hangen. De meeste mezensoorten op Texel broeden alleen de pimpelmees en de koolmees zijn vrijwel volledig afhankelijk van de hen door mensen geboden nestgelegenheden en dank zij het ophangen van kastjes is in vele parken en bossen het aantal mezen sterk gestegen. zijaanzicht vooraanzicht deksel met scharnier en haakje bevestiging scharnier Zo'n nestkast is makkelijk zelf te maken en een tuin is gauw groot ge noeg om één of meerdere kastjes te kunnen herbergen. Aan de hand van de tekeningen bij dit stukje krijgt u al enigszins een idee hoe u ze kunt ma ken. Ik geef u straks nog een kleine handleiding. Er zijn verschillende typen kasten. In ons land is altijd het z.g. Wagening- se type erg populair geweest. Dit zijn vrij grote kasten, met een binnerrmaat van 9 x 12 x 25 cm. en vlieggaten van verschillende grootte. De vlieggaten variëren doorgaans van 26 mm. tot 36 mm. of zelfs meer. Het kleinste gat is dan bedoeld voor de kleinste mezen, zoals pimpelmees en de zwarte mees, de grotere koolmezen en andere kleine holenbroeders. Algemeen werd vroeger aangenomen, dat koolmezen zich door gaans niet wagen in kastjes met een vlieggat van 26 mm. diameter, maar op Texel heeft men reeds herhaalde malen deze grotere mees in de pimpel- maat aangetroffen. Een grote concur rent van de mezen is, vooral op Texel, de ringmus een nettere uitgave van de huismus, met een chocoladebruin petje en witte wangen die overal momenteel sterk in aantal groeit. Op Texel is de ringmus reeds vrij talrijk te noemen; ongeveer 30°/o van de nest kastjes in het bos worden door deze soort in beslag genomen. Van de theo rie dat ringmussen zich niet door de nauwe pimpel-vlieggaten van 26 of 28 mm. wagen blijkt hier ook niets te kloppen. De helft van de ringmussen in het bos kiezen deze kleine maat Overigens broeden er in de Texelse kastjes vrijwel uitsluitend kool- en pimpelmees en ringmus. De zwarte mees is sinds verscheidene jaren volkomen verdwenen, glanskop- en matkopmees komen hier niet voor, evenmin als kuifmees en bonte vliegenvanger. De laatste soort is momenteel sterk in op mars in ons land, zodat het heel goed mogelijk is dat deze soort zich hier binnen enkele jaren ook gaat vestigen. Andere soorten die in nestkastjes broe den zijn bijv. de boomklever, de ge- kraagde roodstaart en ook de ordinaire huismus en de spreeuw. In België, en nu ook in verschillende bossen in ons land, heeft men reeds sinds jaren heel goede resultaten ge boekt met z.g. selectieve nestkasten, welke een binnenmaat hebben van 8 x 8 x 17 cm. en een vlieggat van 3 cm., meestal gemaakt van ongeverfd hout. In een gebied van 163 ha. grootte bij Dwingelo broeden in 1968 in 218 van de 300 opgehangen kasten de volgende vogels: 40 koolmezen, 59 pimpelmezen, 24 zwarte mezen, 3 kuifmezen, 2 glans- kopmezen, 1 matkopmees, 85 bonte vliegenvangers (in 1967 nog maar 43 3 gekraagde roodstaarten en 1 boom kruiper. Ringmussen ontbreken daar volkomen. Een geweldig gevarieerde bevolking dus; Texel steekt daar maar schril bij af. In België waren de resul taten navenant; de verhouding kool mees - pimpelmees bleek overal waar deze kleinere kasten werden opgehan gen de „normale" te zijn zoals die bijv. in natuurlijke bossen zonder kasten is, d.w.z. de pimpelmees is er algemener dan de koolmees. Met andere woorden: ik geloof dat het selectieve kastje van 8 x 8 x 17 cm de voorkeur verdient, maar voor de ge wone kool- en pimpelmees voldoet het grotere type in de tuin zeker ook goed. We maken zo'n nestkast als volgt De achter- en voorwand hebben dezelf de maat; die voor de selectieve kast is bij een houtdikte van Vit cm.: I8V2 x 11 cm. Het vlieggat moet 3 cm. van boven zitten. De zijwanden worden tus sen voor- en achterwand gespijkerd en meten dus I8V2 x 8 cm. De bodem wordt 8x8 cm. Het deksel behoeft wel enige extra zorg. Hij moet aan drie kanten buiten de kast uitsteken de beste maat zal zijn: 15 x 15 cm. Uit de tekening valt enigszins op te maken hoe het deksel moet worden bevestigd. Om inwateren tegen te gaan wordt het voorzien van asfaltpapier, dat aan alle kanten wat overhangt, maar aan de achterkant extra ver. Van ïjzerdraad kan een scharnier gemaakt worden. Om de kast te kunnen openen (het is be langrijk na het broedseizoen in herfst of winter de kast schoon te maken en natuurlijk wilt u wel eens weten wat er in zit) voorziet u het dek sel van een haakje, zoals op de teke ning aangegeven. De maten van de grotere kast een enigszins afwijkende maat hoeft hele maal geen bezwaar te zijn kunt u aan de hand van de beschrijving voor de selectieve kast zelf wel uitrekenen. Deskundig advies zal overigens graag door het Texels Museum of Staasbos- 'beheer gegeven worden. Voor het ophangen van het kastje kunt u het voorzien van een lat aan de achterkant, die ongeveer 30 a 35 cm. lang is. Bovenaan wordt die lat wat in gekeept om het scharnieren van het deksel mogelijk te maken en om boven dien het asfaltpapier aan die kant (waar het meeste gevaar voor inwate ren bestaat) te voorkomen. U kunt de kleinere kastjes aan bomen ook ophan gen op andere wijze, bijv. door middel van stevig, gegalvaniseerd ijzerdraad, dat u met een paar krammen aan het kastje kunt bevestigen. Het kiezen van een plaats is ook nog belangrijk. In de eerste plaats moet u denken aan het kattengevaar, dat werkelijk bijzonder groot is als de jongen uitvliegen. De kast moet dus voldoende hoog zitten, liefst mei; het front naar een open plek, dus niet verboren in het groen. Het is niet nodig de kast in een boom te han gen, tegen een schuur gaat ook heel goed, maar er moeten wel bomen in de onmiddellijke nabijheid zijn om de uit vliegende jongen de mogelijkheid te ge ven meteen bij 't verlaten van de kast een veilige zitplaats te vinden. De kast niet op het zuiden ophangen Dan be staat het gevaar dat het binnen in de kast door de zon te heet wordt. voorraad mezen is niet onuitputtelijk en als er in een buurt al verscheidene kasten hangen, bestaat natuurlijk de grote kans dat het kastje in uw tuin leeg blijft. Een voordeel is ook de aan wezigheid van bomen en struiken in de buurt. Zo zult u aan de rand van het bos meer succes kunnen hebben dan midden in Den Burg, maar een paar tuinen met veel struiken en heesters verschaffen vaak ook al voldoende in secten. Succes ZATERDAG DORPSHUISVERGADERING OOSTEREND Gaarne herinneren wij nog even aan de gezamenlijke ver gadering van dorpscommissie en dorpshuisbestuur, zaterdagavond 1 maart in De Bijenkorf. Zoals bekend zal dan beslist worden over de fusie tussen dorpscommissie en dorpshuis- bestuur. Verder moet worden voorzien in enkele vacatures en ook zullen de plannen voor de komende zomer aan de orde worden gesteld. GESLAAGDE AVOND IN „DE KIEVIT" Zaterdagavond werd in „De Kievit" in Midden-Eierland met groot succes opgevoerd het toneelstuk „Moderne Jeugd" ten bate van de schoolkas. De zaal was goed bezet en de avond werd met een gezellig disco-bal besloten. De uitslag van de verloting is als volgt geel: 149, 172, 239, 242, 469, 491, 506 538, 642, 676, 776, 1008, 1090, 1100, 1320, 1507, 1637, 1695, 1730, 1846. groen: 9, 45, 113, 187, 473, 486, 535, 1056, 1115, 1118, 1219, 1221, 1231, 1422, 1474, 1704, 1707, 1889, 1955. wit; 22, 26. Prijzen kunnen worden afgehaald t/m 15 maart a.s. bij Smederij Dros, Midden-Eierland. S.V. TEXEL Het ziet er naar uit dat er a.s. zon dag weer gespeeld kan worden. Men kan na zo'n lange gedwongen rust voor de vreemdste uitslagen komen te staan. Het best komen die spelers voor de dag die door training in vorm zijn gebleven Voor Texel is weer een volledig pro gramma vastgesteld. Pupillcncompetitie Ook hier hopen we weer te kunnen beginnen met het volgende programma: Afdeling A Oosterend a-Tex. Boys a, 2.15 uur Texel a-ZDH a, 3 uur. Afdeling B Tex. Boys c-Texel c, 3 uur ZDH b-Texel b, 2.15 uur De Koog b-Tex. Boys b, 3 uur De Koog a-Texel d, 2.15 uur de heer W. J. de RolJ Commercieel Medewerker kantoor Roosendaal Nestkastjes zijn ook te koop, maar die gekochte kasten zijn niet allemaal goed. Er zijn tegenwoordig uitstekende kastjes van zg. houtbeton, die een lan ge levensduur hebben. Kastjes van een berkenstam zijn minder geschikt, om dat deze makkelijk inwateren. Gegevens olver nestkastjes vindt u ook in de brochure „Bescherming van nuttige vogels", die verkrijgbaar is bij de Directie Faunabeheer van het Mini sterie van Landbouw en Visserij in Den Haag (ƒ1,50) en in de brochure „Nestkastjes" van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Vogels in Amsterdam (ƒ0,50 op giro 29213). Nestkasten worden tegenwoordig voor vele vogels gemaakt. Zo zijn er nestkasten (of kisten) voor bos- en steenuilen, voor torenvalken, spechten, holenduiven en andere grotere holen- broeders. Er worden ook kunstnesten gemaakt voor ransuilen, ooievaars en zelfs ransuilen. Met uit takken op een ondergrond van kippegaas vervaardig de nesten voor uilen en dagroofvogels zijn op Texel al mooie resultaten ge boekt. Daarover een volgende keer. Nog één advies: verwacht niet met een succes met uw kast in de tuin. De De Amsterdamse Athletiekolub orga niseert op 9 maart de negende strand loop IJmuiden-Bloemendaal en terug. Texelaars die aan dit evenement willen deelnemen kunnen zidh nog opgeven bij de heer J. M, de Vries, Boogerd 28, telefoon 2473. Het inschrijfgeld be draagt ƒ2,per persoon. De te lopen afstand bedraagt 11 km. Gestart wordt om 13 10 uur 's middags. 'W' Ui««i Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2°/° rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen als gezinskrediet. Als rekeninghouder geniet u een uitgebreide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoor beeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 1 Bars: Blanenburg 1L Den Helder: Koningstraat 7. NKV VOORL1CHTINGSAVON ZEER GESLAAGD De voorlichtingsavond van de vrouwen over interieurverzorgin ondanks het zeer ongunstige weer, stekend geslaagd. Er kwamen 150 mes naar „Casino" waar De Meen ?e Hanraads dia's vertoonden van schillende interieurs waarbij voora effekt van vloerbedekking en gord en plaatsing van meubelen de aant kreeg. Er werd uiteraard voor ui id rige toelichting gezorgd, ook bij d< le stalen die in de zaal werden get* Tal van tips werden gegeven. Zo gewezen op het belang van een vl ondergrond voor het tapijt en het naaien van en ophangen van gordi Gelegenheid bestond om vrager stellen die door een forum, besta uit enkele dames en de heren M en Hanraads werden beantwoord. Aan het slot van de avond i ja dank gebracht aan de Fa. Moei ]e die de materialen beschikbaar steld de dames in de pauze op koffie teerde. De sprekers kregen als schenk een boekje over Texel aani den. VOGELPARADIJS De amateur ornitholoog en vog tograaf J. Steenhart hield voor de gelwerkgroep Noordhollands No: kwartier een zeer boeiende eau ie over het vogelleven in Roemenië, de Donaudelta is een bij vogelliefjh bers zeer bekend terrein. De Steenhart was enkele weken achte in de gelegenheid het boeiende schap te doorkruisen en de aanw avifauna te fotograferen. Een aantal lecjen en belangstellenden den genieten van uitstekende klei dia's van ondermeer Kleine» zilve ir ger, Grote zilverreiger, Ralrt !S Kwak, Woupaapje, Purperreiger, vaar, Zwarte ibis, Pelikaan, Lept De Donaudelta is zeer rijk aan ru bi gels, hetgeen ook niet verwondert o< indien men de uitgestrekte rietbi en moerassen in ogenschouw neem (Vervolg van pagina 1) hij de partij won en tevens zijn spraken op het kampioenschap vol handhaafde. Daarna volgde de p tussen P. Kooiman en C. Smit. Het er eerst naar uit dat Smit winnaar worden, maar Kooiman kon lan komen o.m. door een serie van Kooiman maakte als eerste de p iti uit. Smit had toen in de nabeur kans om alsnog de laatste caran te maken. Hij slaagde daarin en zodoende een verdiende remise te werkstelligen. De partij C. Zutphfl— Daalder werd overtuigend gewoi door Zutphen die Daalder geen gaf om roet in het eten te stro Van Zutphen bleef dus in de run 0 en moesit afwachten wat in de la 0l partij zou gebeuren. Bij een remise hij kampioen zijn, maar zover krD( het niet. In de partij Daalder-I spraken de zenuwen een dm woordje mee; beiden kwamen mo|M in vorm. Het werd een strijd met kens wisselende kansen maar tens toch wist Daalder het kampioens op zijn naam te brengen. Namens de Biljartclub „De Gr reikte de heer P. Zeegers de pr uit. Hij spoorde de deelnemers aar. meer te spelen om zodoende voorbereid aan een dergelijk kampi schap deel te nemen. Dank werd v< gebracht aan de familie De Graaf het beschikbaar stellen van het n riaal en alle anderen die aan het slagen hadden bijgedragen. De hei Daalder verblijdde mevrouw De G met bloemen en overhandigde aai heer J. Kramer een geschenk voor vele verrichte werk. Binnenkort beginnen de kampi schappen Texel driebanden. Dee mers kunnen zich t/m 9 maart opg in hotel „De Graaf". Overzicht van de uitslagen libre de klasse. Betekenis resp. cijfers: speeld, gewonnen, gelijk, verloren, ramboles, beurten, hoogste matchpunten en gemiddelde: 1. R. Daalder 6 5 - 1 418 227 22 10 2. C.v. Zutphen 6 5 - 1 445 251 12 10 3. H Prins 6 4 - 2 425 247 13 4. J Daalder 6 3 - 3 361 215 21 5. S. Rijk 6 3 - 3 389 257 11 6. P. Kooiman 6 - 1 5 324 303 15 1 7. C.Smit 6 - 1 5 297 281 8 1 Wat samenwerking vermag toont de wervingsfolder die uitgegeven is door de Federatie van VVV's in Noordhol land boven het Noordzeekanaal. Deze folder uit te geven. Een wervingsfolder bied ten Noorden van Amsterdam in de belangstelling van de toerist aanbe veelt, heeft maar liefst ƒ70.000,ge kost maar ziet er dan ook bijzonder fraai uit en heeft een oplaag van 300.000 exemplaren, genoeg voor de eerste drie jaar. Feit is dat slechts enkele VVV's in Noordholland voldoende financiële middelen hebben om een behoorlijke folder uit te geven. Een wrevingsfolder moet nl. de aandacht trekken en moet daarom een fraai en aantrekkelijk stuk je drukwerk zijn. De informatie behoeft niet zeer uit voerig te zijn. Dat komt wel als de in teresse is gewekt en de betrokken gast zich tot de WV wendt. De nu uitge geven brochure, vertelt in woord en beeld het een en ander over Noordhol land: de bloemen, de kust, de oudheid kundige ^bezienswaardigheden, de re creatiemogelijkheden enz. Informatie De rest van de 20 pagina's is ter be schikking gesteld van de onderscheide ne VW's die uiteraard tegen beta ling hun eigen gebied in de aan dacht aanbevelen. De WV Texel, er van overtuigd dat de brochure zijn doel niet zal missen, beeft een hele pagina gekocht. Naast een viertal kleuren plaatjes van boot, strand en bos wordt in kort bestek het belangrijkste over Texel uit de doeken gedaan en wordt geadviseerd om het blad „Voor vrien den van Texel" (in de Duitse versie „Erholungsinsel Texel") te bestellen als men alles wil weten over besc bare akkommodatie e.d. De folder werd gemaakt naar idee van de Texelse VW-direktei W. Dekker. Het ontwerp werd gem door ANW-medewerker R. Biele De Haag. Het grote voordeel van folder is dat de employé's van de tenlandse ANW-kantoren aan toei stige gasten één brochure kunnen reiken inplaats van 10 of 20 mi aantrekkelijke foldertjes die doorg snel in de prullemand verdwijnen. Er werden 60.000 Nederlandsti brochures gemaakt, 60.000 Engelst 30.000 Franstalige en 150.000 Duits er ge. Volgens hetzelfde idee heeft ee de Waddenfederatie ook een brod uitgegeven. Daarin worden ui ter alleen de Waddeneilanden gepn geerd waarbij een opvallend p! voor Texel is ingeruimd. Texel eet van twee walletjes, zij hert in de zin van het woord. na ik de

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2