Oude li Wie van de twee is de vakkundigste spaarder? -T Het arbeidsinkomen bij de schapenfokkerij iriek voor XNDBOUW en VEETEELT jj Natuurlijk spaar je. Maar krijg je nou de hoogste rente? Het is gek, maaiik weet het werkelijk niet. Man, bij de Amro Bank krijg ik zes en een kwart procent. Je kan daar kiezen uit vijf spaarmogelijkheden. Hoe langer je je geld laat staan, hoe meer rente je krijgt. Ze hebben ook een spaarrekening waarvan je dagelijks geld kunt opnemen. Daarop krijg je vier procent. Ik ben blij dat je het vertelt. Ja, zo'n bank is handig. Je kunt er ook geld lenen, en bijvoorbeeld je verzekeringen regelen. Makkelijk hoor. «ui de blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 28 FEBRUARI 19G') Onilifi» üvtljiKfiu G. Van '(.róninggru. igt nog altijd de toezegging van Ikant, dat in deze rubriek een ar- je zou komen over de rentabili- m de schapenhouderij. Deze toe- ig was een gevolg van een ver- \van een paar lezers, die van me ivaren, dat op een artikel over de jiliteit van bouwland en rund- mderij ook een vervolg moest ko- \over de schapenhouderij, 'erd dezer dagen nog eens aan toezegging herinnerd. Maar tege- Jaf de man in kwestie mij ook al Wink aantal gegevens, die ge- kunnen worden voor de samen- ig van het gevraagde artikel. van andere kanten ontving ik 'ens, die voor 100°;o op de prak- jaren gebaseerd. Als zodanig wa- zeer waardevol, maar daar de- jgevens afkomstig waren van be ul, waar vrij veel aan de stam- fokkerij wordt gedaan durf ik ze mder meer te gebruiken. zuivere schapenhouderij neemt )p ons eiland maar een zeer be te plaats meer in. Als regel gaat >m een combinatie van koeien en ?n. Het is daardoor vrij moeilijk ;gen hoeveel schapen per bunder •n worden gehouden, omdat het id afwisselend met koeien en ?n wordt beweid, iden we er echter van uitgaan, ?en bedrijf op een moment met grasland wordt vergroot en dat in in kwestie niet bereid is om de reehoudenj uit te breiden, dan ij de vraag stellen hoeveel scha lij door deze uitbreiding kan gaan ;n, of als er al schapen aanwezig |met welk aantal dit kan worden >reid Dus de vraag: „Hoeveel ;n kunnen per bunder worden iden?" jn informatiebron dacht aan 15 >en per ha. met inbegrip van de [lingen. Het is een cijfer, dat wij d meermalen hebben genoemd. De luding kan dan als volgt worden ïen. 12 schapen plus 3 enterlin- ?r ha. uitgangspunt wordt dan, dat op Jha. grasland, waarmee het bedrijf ftt uitgebreid 60 schapen plus 15 |lingen worden gehouden. De opbrengsten jkemng houdende met enkele gelde >en en de normale lammerensterfte [en we het aantal groot gebrachte heren op plm. 1.6 stuks per schaap In stellen. Mijn informatiebron was ■optimistischer, maar ik ben er ze- Jvan, dat er schapenhouders zullen I die zelfs een aantal van 1.6 groot lacht lam per schaap nog aan de kant vinden. i we ieder jaar 15 keurooien aan- Ben als vervanging van 15 oude >en, dan wordt de afzet als volgt, bij is er mee gerekend, dat door (te geen 15 oude schapen, maar 10 oude schapen verkocht kun- Iworden. Imschapen met 96 lammeren Jvan verkocht fcmmeren ad ƒ105,8.505, Jude schapen ad ƒ110, 1.100, |achten ad ƒ8,600, gjlle opbrengsten 10.205,— Wat zijn de kosten willen de kosten in een aantal frdelen splitsen. Als eerste de kos- aan de grond. Dit zijn it voor 5 ha. ad ƒ250,ƒ1.250, len voor heiningen, sloten jreppels ƒ100,per ha. 500, van bossen ad per ha. 150, 1.900,- Kosten voederwinning voeren van kuilgras wordt al op jrse bedrijven toegepast. Vooral ..Jdroogkuilgras is een prima voer schapen, maar in een wat 'beperk- hoeveelheid kan ook maaikneus- jOpras worden gevoerd. Naast maai- nïskuilgras zal in de tijd, dat de die- op het land weinig of niets kunnen •Often altijd wel wat hooi nodig zijn. iOv 75 schapen zal de opbrengst van jjfe. kuilgras en 1 ha. hooi o.i. ruim Boende zijn. 'Often voor 2 ha. inkuilen 700, *n 1 ha. hooien 250,- 0[ 950,— Jerbij is rekening gehouden met ülveel loonwerk, omdat we er van Jaan, dat op het bedrijf, waar deze „ftreiding met 5 ha. grond plaats "t de man al vóór de uitbreiding in •ijd van de voederwinning behoor- bezet was. Op bedrijven, waar dit het geval is zal een gedeelte van bedrag van ƒ950,zelf verdiend 'en worden. Kunstmest en voer van uitgaande, dat een kalibemes- nauwlijks nodig zal zijn, dat de latbemesting licht kan zijn en bij I bezetting met 15 schapen per ha. stikstofbemesting van 800 kg. Jammon per ha. voldoende is stei lte de bemestingskosten per ha. op - voerkosten zullen o.i. bij het win- I van goed kuilgras en hooi op niet- stamboekbedrijven niet hoger behoe ven te zijn dan 15,per schaap. Het wordt dan als volgt Bemesting 5 ha. ƒ1.000, Krachtvoer voor 75 dieren ƒ1.125, Kosten krachtvoer en meststoffen 2.125,- Diverse andere kosten Onder dit hoofd willen we in de eer ste plaats opnemen de kosten voor ge zondheidszorg. We stellen die op ƒ4,— per dier. Dan zijn er kosten voor voerbakken, ruiven, enz. We stellen ze op ƒ2,50 per schaap. In dit geval zal het scheren van de schapen zeker in loonwerk moeten ge beuren en we nemen hiervoor een post op van ƒ2,per schaap. Er van uitgaande, dat per ha. levend materiaal plus „dode inventaris'' een bedrag van ƒ3.000,aanwezig is en dat hierover rente moet worden bere kend ad 7°/o komen we aan rentekosten van ƒ210,per ha. Het totaal van deze diverse kosten wordt dan Dierenarts, enz. 75x ^4,300, Voerbakken, enz. 75 x ƒ2,50 188, Scheren 75xƒ2,150, Rente 5 x ƒ210,— ƒ1.050,— ƒ250,per ha. Zouden we uitgaan van een geval, waarbij de grond wordt aan gekocht, dan moeten we aannemen, dat de kosten met inbegrip van de lasten wel op plm. ƒ500,per ha. liggen. Het „winstsaldo" wordt dan met ƒ250, per ha., of in totaal ƒ1.250,verlaagd. D.w.z. dat het bedrag van ƒ3.542,on geveer ƒ2.300,wordt. Intussen ben ik er wel van overtuigd, dat diverse schapenhouders er meer muziek uit weten te halen, dan wij in het voorgaande hebben gedaan. Voor commentaar houden wij ons aabevolen. WAAKZAAMHEID NA STROOIEN VAN KOPERSLAKKENBLOEM In de afgelopen maanden is op een aantal Texelse bedrijven koperslakken- bloem op heft grasland gestrooid, veel al een verstandige maatregel. We moe ten er nl. rekening mee houden, dat het op diverse bedrijven niet meer gaat met het uitsluitende gebruik van kalk, fosfaat, kali en stikstof. Steeds meer blijkt, dat ook elementen als magne1- sium, natrium, cobalt, enz. een belang rijke rol spelen, speciaal als het gaat om de gezondheid van de dieren. Het strooien van koperslakkenbloem wordt op een aantal bedrijven regel matig toegepast. Men kiest hiervoor de wintermaanden uit, omdat een perceel na het strooien van koperslakkenbioem een rusttijd moet hebben. Die rusttijd kan korter of langer zijn naarmate er meer of minder regen valt. We heb ben als rusttijd nog wel eens een pe riode van drie weken genoemd. Veelal wordt voor het meer bekende thomas- slakkenmeel ook een rusttijd van 3 we ken aangehouden. Op grond van nadere gegevens advi seren we om na het strooien van koper slakkenbloem geen lusttijd van 3 we ken, maar van 6 weken te nemen. Zou er in zo'n periode weinig of geen regen vallen, dan zal 6 weken waarschijnlijk nóg te kort zijn. Deze waarschuwing geldt vooral bedrijven, waar schapen worden gehouden, omdat gebleken is, dat vooral schapen zeer vatbaar zijn voor kopervergiftiging. INGEKOMEN PERSONEN Johannes N. L, J, Kayser, van 's-Gra- venhage, Juliana van Stolberglaan 222 naar De Koog, Kamerstraat 7; Jan Spaans, van Weesp, Jan Prisstraat 19 naar Den Burg, Emmalaan 9; Francis- cus J. A Schoppema, van Hilversum, Noodweg 37 naar Den Hoorn H131, Jacob Ghattellon, van Hoorn, Keern 31 naar Schoonoordsingel 37, Den Burg; Dirkje Hardeman, met gezin, van Vee- nendaal (U), Mulderslaan 36 naar Den Burg, Warmoesstraat 19; Cornelis A. Snoeij, met gezin, van Den Helder, Koekoekstraat 16 naar De Waal W 5; Pieter Duiven, met gezin, van Krimpen a d. IJssel, Hobbemalaan 101 naar Het Horntje, De Dageraad 20, Annaliesje Blom, van Den Helder, Prins Willem Alexandcrsingel 147 naar Den Burg, Pieter van Cuyckstraat 4. LEESZAAL GESLOTEN De leeszaal is zaterdag (morgen) ge sloten in verband met een bijeenkomst van de culturele kring van de Platte landsvrouwen. FEUILLETON door TOM LODEWIJK Totaal ƒ1.688,— Wat dat allemaal kost We krijgen nu het totaal van-de kos ten door de volgende optelling. Kosten van en aan de grond ƒ1.900, Kosten voederwinning 950, Kunstmest en voer ƒ2.125, Diverse andere kosten 1.688, Totaal 6.663,— We becijferen hiervoor de opbrengst op 710.205,Uitgaande van de voor ons aangenomen bedragen zou er dus in dit geval voor de veehouder over blijven ƒ10.205,min ƒ6.663,is ƒ3.542,3Dit betekent een bedrag van plm. 47,per schaap, waarbij ook de enterlingen als schaap zijn be rekend. Slotopmerking Als pacht namen we een bedrag van 21. Daar moet je tegen kunnen hier. Men gmg zeer vrij met elkaar om. An- toine had ook al gezegd dat hij wel eens een avondje met haar uit wou, en ze wist dat ze met Pietro, een Italiaan, maar beter niet dansen kon, want die werd handtastelijk. Maar ja, dat wist je eenmaal en je paste wel op. Lot zat niet voor één gat gevangen. Kees zag de tengere figuur in de witte regenjas het eerst en zijn ogen werden groot. Hij zei iets tegen Anna- belle, die haar kant uitkeek. Ze dansten in haar richting. „Ha Lieselotje", riep Kees, „kon je toch nog komen! 'k Kom zó bij je!" Tja, je moest niet verwachten dat hij Annabelle zó maar plompverloren liet staan en op haar afstormde. De muziek eindigde in een wegtril- lende bekkenslag. Alles schoof naar z'n plaats in de benauwde, overvolle ruim te. „Liselotte" riep Antoine, „hier kun je zitten", en hij kletste op zijn knieën. Liselotte maakte een schouderbewe ging, hij grijnsde. Antoine was zo kwaad niet, maar je moest hem op armslaglengte houden. Maar Kees' sterke arm pakte haar beet en voerde haar naar een klein stoeltje. „Wat wil je drinken, Liselot? Kon je toch nog komen? Ik had je al afgeschreven". Lieselot vertelde van mevrouw's mi graine, maar hij scheen maar matig ge ïnteresseerd. Lot dronk haar vermouth en soda, ze kwam een beetje bij, maar het was hier wel benauwd. Ze merkte dat Annabelle druk in Kees' oor zat te fluisteren. Niet beleefd, dacht ze, haar moeder zou zeggen: „Men fluistert niet in gezelschap". De muziek begon weer. „Zullen we Lot?" vroeg Kees. „Even wachten", zei ze, „ik zit nog in de métro". „Nou dan wij maar weer", zei Kees en greep Annabelle's hand. Lot zag dat het gesprek al dansende werd voortge zet, telkens dwaalden Annabelle's ogen haar kant op. „Ik vrees dat je wat ongelegen kwam", zei Jeanne met de zwarte bril, „Kees is net zo goed op stoot met An nabelle". Lot haalde haar schouders op, trok een onverschillig gezicht Hier moest je tonen daartegen te kunnen. Antoine vroeg haar ten dans, ze vertelde hem dat ze even moest uitblazen. Dan zit ik die dans wel met je uit", zei hij. En hij vertelde van iedereen wat, Antoine was net de burgerlijke stand, zei Kees altijd. Lotte luisterde, maar haar ogen volgden Kees. Langzaam viel de vermoeidheid van haar af, ze werd opgenomen in de roes van het feest. Ze danste met Kees, met Antoine, met de hele reut .Maar tel kens weer zag ze Kees en Annabelle samen. Het werd laat en ze moest de volgen de morgen half zeven op. Voor Kees kwam het er niet op aan, die kon des- AMSTERDAM- ROTTERDAM BANK noods een gat in de dag slapen Maar misschien bracht hij haar weg. Konden ze samen nog eerst een eind lopen, pra ten, weten dat ze bij elkaar hoorden in deze grote vreemde stad. „Ik moet es opstappen", zei ze. „Zo", zei Kees, „nu al? De dag be gint pas". „Voor jou ja, voor mij begint-ie over vijf uur. En ik ben nog lang niet thuis" „Heb je geld voor een taxi?" „O ja". „Nou, dan ben je er met twintig mi nuten". Hij praatte niet over wegbrengen. „Zal ik je wegbrengen Liselotte?" Dat was Antoine. „Ach nee", zei ze „misschien brengt Kees me wel. En anders kom ik er ook wel alléén". „Alles liever dan met mij". „Ach nee, Antoine". „Ik wou dat ik Kees was. En Kees heeft het te druk met Annabelle". „Antoine", zei ze glimlachend, „nu moet je niet gaan roddelen". „Ik roddel niet", zei hij opeens driftig, „maar je moet niet zo stom zijn, kind. Iedereen hier weet dat Kees en Anna belle maar wat doet het er toe. Kees kan het tenslotte ook niet helpen, dat jij zo onverwachts kwam binnenvallen" „Nee", zei ze zacht, „dat kon hij ook niet helpen". „Idylles zijn best", zei Antoine voor zich uit, „maar Annabelle heeft Kees op de korrel en Kees weet best aan welke kant zijn broodje geboterd is. Geef ongelijk. En ze is tenslotte nog best de moeite waard voorlopig. Haar francs in ieder geval. Maar het zal wel weer overgaan, Liselotte", troostte hij, toen hij haar witte gezicht zag „Onze Liselotte wordt wakker uit de droom", spotte Jeanne die dicht tegen Pietor aangedrukt zich tusen de dan senden doorwrong". „Samen in Parijs met haar aangebeden Kees". ,,'t Is gèèn partij" ,vond Pietro, „zo'n groen kind tegen zo'n geraffineerde feeks als Annabelle. Ik kan me voor stellen dat Kees ook wel eens wat an ders wil dan die grote trouwe blauwe ogen". „Zo vermoeiend, al die trouw", spotte Jeanne, die haar eigen verveelde blik achter haar eeuwige zonnebril schuil liet gaan. Lot wachtte op haar kans, toen slipte ze stilletjes weg. „Gaat mademoiselle al weg?" vroeg de Algerijn bij de deur. „Taxi bestel len?" „Ja, graag Mahmoed". „Slaap doet vergeten", zei de Algerijn en zag haar met zijn zwarte ogen trouwhartig aan. Ze glimlachte. Mis schien was hij de enige werkelijke vriend hier. Ze probeerde vergeefs in slaap te ko men. Hoe lang zou Kees nog gebleven zijn? Zou hij wel Annabelle thuisbren gen? En dan? Ze kende de reputatie van Annabelle. Ze verslindt mannen als een gewoon mens een kippetje, had Antoine eens gezegd. Gelukkig kwam eindelijk de slaap. Twee uur later ging de wekker al te keer. „Kom Angélique", zei Lot, ,,'t is tijd om er uit te komen meisje". Het was altijd moeilijk Angélique uit bed te krijgen. Maar toen Lot zag dat haar donker haar op haar voorhoofd plakte en hoe anders haar bleke gezichtje felle blossen had, greep ze de smalle pols. De handen voelden klam aan. „Blijf er maar in", zei ze „jij hebt koorts meisje. Zo mag je niet naar school". Angélique bleek een lelijke angina te hebben en Lot begreep wat dat bete kende. Mevrouw zou angstig en bezorgd komen kijken, Lot op het hart drukken goed voor het kind te zorgen. Meneer zou nerveus binnen komen stappen, want op zijn manier hield hij erg veel van dit dochtertje, bezorgde vragen stellen en haar, Lot, zichtbaar dankbaar zijn voor haar goede zorgen. Maar het zou er op neerkomen dat zij praktisch geen deur uitkwam. Overigens bleek dat niet al te nodig, want de volgende dag reeds kreeg ze een haastig gekrabbeld briefje: „Lieve liefste Lieselotje, ik ga voor een dag of veertien naar Cannes. Ik schrijf wel wanneer ik terugkom. Pas goed op je zelf. Tot ziens, lieverd! Je Kees". Veertien dagen naar Cannes. Hij wel. Zij zou die tijd wel op het kind van een ander passen. Ze was stom geweest. Ze moest en zou met alle geweld op eigen benen staan, een betrekking zoe ken. Was dit „samen met Kees naar Parijs"? Ze was alléén in Parijs, zag Kees alleen zo af en toe. En kon je een man als Kees hier in deze stad alleen laten? Veertien dagen naar Cannes. Op z'n eentje? En wat ging hij daar doen? De hele dag schilderen en om zeven uur naar bed? (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5