Drink louter Kabouter Jan Bakker (80) kijkt terug oj avontuurlijke redderscarrière I w de uil V, BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER lliallOj 1 c Tevoko 1 vriji zeker kampio SPORTPROGRAMMA Herman Jansen N. V. Schiedam Anno 1777. Roeien -Ml Rampnacht Wapenfeiten let Niet MOERBEEKS ZATERDAG 1 MAART 1969 Adspiranten ZDH a-Oosterend a, 15.00 uur Oosterend b-Cocksdorp a, 15.00 uur Pupillen Afdeling A: Oosterend a-Tex. Boys a, 12.15 uur Texel a-ZDH a, 15.00 uur Afdeling B: Tex. Boys c-Texel b, 15,00 uur ZDH b-Texel c, 14.15 uur De Koog b-Tex. Boys b, 15.00 uur De Koog a-Texél d, 14.15 uur ZONDAG 2 MAART 1969 4de klasse A KNVB Vios-Texel, 14.30 uur (boot 13.00 uur) Afdeling Noordholland Saenden-ZDH, 14.30 uur (boot 12.00 uur) Tex. Boys-DDO, 14.30 uur St, Boys-Oosterend, 14.30 uur (boot 13.00 uur) Texel 2-Petten 2, 14 30 uur De Koog-Kaagvogels 2, 14.30 uur Schagen 3-Tex. Boys 2, 14.30 uur (bdot 13.00 uui) Wiron 2-Cocksdorp, 12 00 uur (boot 11.00 uur) Callantsoog 2-De Koog 2, 14.30 uur (boot 13.00 uur) Oosterend 2-G. Zwart 4, 14.30 uur BKC 3-Texel 3, 14.30 uur (boot 13.00 uur) Oosterend 3-Callantsoog 4, 12.15 u. W.Waard 4-Texel 4, 12.00 uur (boot 11 00 uur) Junioren Texel-JVC, 12.15 uur ZAP 2-Cocksdorp, 14.30 uur St. Boys-Tex Boys, 12.00 uur (boot 11.00 uur) ZDH-De Koog, 12.00 uur Adspiranten Texel a-DWOW a, 12.15 uur Kaagvogels a-Tex. Boys a, 12.00 u. (boot 11.00 uur) MEDEDELINGEN S.V. Texel Het ziet er naar uit dat er weer vol ledig gespeeld kan worden. Voor T. 1 betekent dat de „uit"wedstrijd tegen Vios W, dat wat beter geklasseerd staat Het zal spanend worden maar één punt kan er toch wel inzitten. Texel 2 komt thuis uit tegen Petten 2 als T. haar vorm niet verspeeld heeft in de lange rustperiode, is het niet kansloos. BKC 3-Texel 3 kan spannend wor den, evenals Wieringerwaard 4-Texel 4 De junioren ontvangen JVC om 12.15 uur, we zijn benieuwd of' de conditie nog aanwezig is. Texel a speelt even eens om 12.15 uur, tegen DWOW. Er zullen wel heel wat verrassingen uitkomen na de overwintering. Succes allemaal en zorg voor een goede aan pak. D.D. Tex. Boys Op het moment dat we dit schrijven vallen de sneeuwvlokken weer uit de lucht. We blijven echter vol goede moed dat er zondag weer gevoetbald wordt. Er is voor de Boys weer een volledig programma, dus kunnen alle leden zich gaan prepareren op de ko mende strijd. Niet denken: ,,'t zal wel lukken", doch geladen in 't veld, want de punten moeten binnen. Voor vertrektijden van 2e junioren en adspiranten zie het programma. Terreindienst voor het eerste; C. Timmer en Th. van Heerwaarden. Ook voor alle pupillen zijn wedstrij den vastgesteld, zie het kastje. Succes allemaal. A.W. VERTROKKEN PERSONEN Simon P. van Heerwaarden, van De Koog, K 76 naar Venezuela, Avenida Sanz-Caracas; Cornelis W. Witte, van Oosterend, 0138 b naar Heemskerck, W. v. Velsenstraat 41; Allegonda P. de Jong, van Oudeschild, De Ruyterstraat 122 naar Grootegast, (Doezum) J. W. Rippendaelstraat 33; Sije Spoelstra, van Den Hoorn H 131 naar Den Helder, Het Nieuwe Diep 5; Dievera C. Engel, van De Koog, K 99 c naar Zijpe, Korfwater weg 1; Trijntje Visser, van Den Burg, W. v. Beierenstraat 9 naar Hilversum, Burg. Gulcherlaan 47. strand. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Brla.cn .an latari - b.ltaa .arantvnardat^Md raa da radakila HET ZEEHONDENDRAMA De hele wereld staat op zijn kop over het vermóórden van zeehonden! Maar, lieve mensen, wat is er aan de hand? Ik heb jaren gevochten tegen het af slachten van zeehonden op onze eigen bodem. Er waren immers duizenden zeehonden op de Vliehors. Waarom zijn die er niet meer? Vraag het maar aan de staatsambtenaren; die weten er wel meer van. Jaren geleden werd een pre mie gegeven voor het vangen van zee honden, Je kreeg ƒ2,als je de poot jes inleverde. Vraag het maar aan de oudjes van De Cocksdorp. Ik heb me voor het behoud van de zeehonden in gespannen. De dierenbescherming is eraan te'pas gekomen maar het leidde allemaal tot niets. De grote bonthande laren hadden meer macht dan de in stanties. Nu wordt er iets aan gedaan, hoop ik maar. Denk eraan lieve men sen, je loopt met je kop tegen een muur die zó dik is dat er geen stukje af springt. Ik doe niét meer mee, want het is een onbegonnen zaak. S. Langeveld, Kogerstraat 3, Den Burg NASCHRIFT Over de bescherming die de „Texelse" zeehonden momenteel genieten hoeft de heer Langeveld zich geen zorgen te maken. Het Waddengebied waar de dieren vertoeven is tot beschermd natuurreservaat uitgeroepen en Staats bosbeheer laat er voortdurend patrouil leren om te voorkomen dat zeehonden jagers hun slag slaan. In Canada is men nog niet zover. Daar worden ieder jaar grote aantal len zeehonden afgemaakt. Maar ook daar zal vroeg of laat een eind aan ko men, onder druk van de publieke opi nie. Verzet tegen vernietiging van de natuur in het algemeen en het uitroei en van bepaalde diersoorten in het bij zonder, is de laatste jaren enorm toe genomen. Het is al lang niet meer een zaak van uitsluitend wetenschapsmen sen en sentimentele dierenbeschenmers. Natuurbehoud, zo zien vooral de bewo ners van de westelijke wereld in, is eigenbelang. Kijk naar de algemene ontzetting die de jongste stookolieramp op de Noordzee heeft teweeggebracht en kijk naar hét snel groeiende leden tal van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten en andere natuur- beschermende instanties. Niemana voelt er voor om straks te „leven" in een dieren- en plantloze wereld /vol plastic en beton, vergiftigd door pesti ciden. Met de laatste zin van uw stukje zijn wij het dan ook niet eens. Me de dank zij de stormloop van veront rusten begint de muur al duidelijke scheuren te vertonen. Red. OUD-REDDINGBOOTSCHIPPER Jan Bakker, gisteren tachtig ge- geworden, neemt ons met zijn kleine blauwe ogen argwanend op. ,,Nou, ga dan maar zitten. Ik hou anders niet van al die publiciteit. Zijn ervaringen met de schrijvende pers zijn niet altijd gunstig geweest. Nuchter en bezadigd als hij is ziet hij niet in waarom het reddingwezen zo geromantiseerd moet worden. Die ver halen van onverschrokken dapperen die met levensverachting tegen hui zenhoge golven oproeien lapt hij aan zijn laars. Daar komt dan nog bij dat hij niet van persoonsverheerlijking houdt. Eén man alleen is niet in staat de bemanning van een in nood ver kerend schip in veligheid te brengen. Dat is teamwerk, waarbij ieder nodig is en zich volkomen inzet. Maar Jan Bakker is de beroerdste niet. Hij zuigt aan zijn pijp en wil wel wat over vroeger vertellen terwijl zijn dochter met koffie en koek komt aan dragen. „Het was in 1915 toen ik voor 't eerst meeging, als opstapper. Er zat een IJ- muider trawler, De Zeeleeuw, op de gronden. We hebben er zes man afge haald. Maarten Boon was toen nog schipper. Het was in de eerste wereld oorlog. Er brandden toen geen vuurto rens, zodat veel schepen uit de koers raakten en op de gronden liepen. We hadden een drukke tijd. Het was geen moeilijke redding want het weer was goed, maar die mensen wilden toch wel graag weg want het water liep al over het dek". In de loop van de volgende oorlogs jaren maakte hij nog verschillende tochten naar in moeilijkheden verke rende loggers. Dat gebeurde steeds met de roeired- dingboot waarbij veel van de lichaam kracht van de redders werd gevergd; men was vaak uren onderweg. De com municatiemogelijkheden waren zeer gebrekkig zodat het vaak gebeurde dat men op loos alarm uitvoer Als de red ders de stroom tegen hadden, vorder den ze zo langzaam dat bijvoorbeeld de Brandaris, de motorreddingboot van Terschelling, veel eerder bij het in nood verkerende schip was en de be manning overnam Het is voor elke redder een hard gelag om zoiets te moeten aanzien. Natuurlijk, het gaat om het lijfsbehoud van de schipbreu kelingen, maar het geeft toch enorme voldoening om met een boot vol gered den terug te keren Jan Bakker heeft dat genoegen menigmaal gesmaakt. De Cocksdorper redders hebben let terlijk lang moeten roeien met de ne men die ze hadden. Pas in 1921 kwam de motorstrandreddingboot „Eijerland" in gebruik. Het was een boot met een hulpmotor, maar het was toch een enorme verbetering. Er kwam een vol gende Eijerland, en toen de beroemd geworden Joan Hondshon (1934) die in middels is opgevolgd door de „Ida Mary". „Een 'heel zware tocht was die in 1921 naar de „Liesbeth" een Duits schip dat bij zware storm op de Eier- landse gronden was gelopen. We moes ten een uur of vijf roeien eer we erbij waren. We hebben alle zes beman ningsleden kunnen redden. De kapitein hebben we een paar jaar geleden nog op bezoek gehad". „In 1926 moesten we onder schip per Buis naar de „Wilhelm", nog met de roeireddingboot waar we met zijn twaalven inzaten. Toen we de men sen aan boord namen werden het er zeventien en de boot sloeg om. Toch zijn we er allemaal levend afgekomen. De meesten wisten op de kiel te klim men, maar er zaten er nog drie onder. Ze hadden het niet best want de lucht bel onder de boot ontsnapte langzamer hand langs de spuigaten. Zo dreef de gekapseide boot naar de kant". PI Jan Bakker noemt vlot uit zijn hoofd jaartallen en scheepsnamen. Spectacu lair was de tocht, onder séhipper Boon, naar een met hout geladen motorschoe ner, de Johanna, waar elf mensen van af gehaald werden. Een der zwaarste reizen die Jan Bak ker ooit maakte, was tevens de laatste voordat hij het reddingwerk vaarwel zei. Dat was in de verschrikkelijke rampnacht van februari 1953. Op de Eierlandse gronden was een Duits schip de „Oder" vastgelopen en in tweeen gebroken. In vliegend stormweer was de Joan Hodshon van zondagmiddag 4 uur tot 's nachts half twee op zee, vergeefs pogend de „Oder" dicht te be naderen. „We zijn er heel dicht bij ge weest, Dat hoorden we pas later want 't kapotte schip voerde geen licht en we zaten meer onder dan boven water, maar de bemanning aan dek heeft ons wel gezien. De mensen zijn de volgende dag bij rustig weer van boord gehaald door de Helderse reddingboot „Prins Hendrik". Dat hadden wij graag wil len doen, maar het mocht niét omdat we de hele nacht al in de weer waren geweest". Ook in de tweede wereldoorlog wer den veel tochten gemaakt, veclaP^ van de Duitsers, als die vernl dat ergens in zee een vliegenl neergekomen. Nooit heeft een AÏQ ke todht resultaat opgeleverd. W En dan was er, in april 1945, taculaire reis naar Engeland Jan Bakker erin slaagde, door de Duitsers, buiten de grofl komen. De missie had niet het resultaat, maar Jan Bakker dei met misnoegen terug aan de zei ken die hij in Londen doorbracl hij onder meer een gesprek koningin Wil'helmina en prinsi na. Zou hij nog wel eens land terugwillen? „Nee. Missel als ik veertig jaar jonger zou zijn sen de lintjes die Jan Bakker 1 bijzondere gelegenheden draaf vindt zich een Sowjet-ondersd bedoeld als waardering voor 1 >UJ derschap bij de tocht naar Er Maar minstens even veel waard hij aan de ere-medaille in g" hem in 1949 werd uitgereikt in derzaal bij het jubileum i K.N.Z.H.R.M. Het is tegenwoordig niet dru met reddingwerk, vindt Jan Wanneer stranden er nog schep besteden wel meer aandacht aar. len waar de redders vroeger ni gingen. „Als op de Waddenzee serschuit een paar dagen vastzi ze er onmiddellijk proviand hei gen. Nou, ik heb vroeger ook en als ik eens voor een tijd vast lieten ze je lekker zitten!" Vrij plotseling, alsof hij er sp heeft, breekt Jan Bakker het af. „Zo héb je wel genoeg", vind NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode 22 februari tot en met 28 februari, tel. 2182, b.g.g. tel. 2069. ±V206 206. „Veur het leger ben'k eigenlijk niet zo bang", vervolgde Eelco Eelke- ma. „Maar die boev'nwereld, die zich in Rijkhuyzen verzamelt.daar heb ik het niet op begreep'n" „Wat bedoel je precies?" wilde simd- je Verholen weten. „Och.zei Eelco „Ik heb in mien veldwachterspraktijk al 'es eerder te maak'n gehad met twee van die prente- boek'n als Franse-Jantje en Platvink- Sjarl. „Platvink-Jantje en Franse Sjarl", verbeterde de smid. „Ook goed", zuchtte Eelco. „Nou. weet je nog, da'k die kerels 'es een keer zó hard met de gummiknots op de sche del tikte, dat ze de eerste uur'n geen boe of bah meer kond'n zegg'n. Nou, die gijn zou ik best nog een keer will'n uuthaal'n! En als ik die twee snoekpa- tatt'n dan veur mien had ligg'n op de grond, dan kond'n ze nóg zo krimpeer'n van pien in de kop, maar ik verzeker je, da'k binn'n vief minuut'n d'r uuthad wie d'r achter zat!" „Wat bedoel je daar precies mee, Eel co?" vroeg de smid. „En waarom noem je de namen van Platvink-Jantje en Franse Sjarl?" „Ik heb ze een paar daag'n geleed'n in het dorp zien scharrel'n", antwoord de Eelco na enig nadenken. „Daar steekt wat achter. Geleuf maar, dat die knaap'n hier niet benn'n gekomm'n, omdat ze zo graag naar het blaaz'n van de taptoe kiek'n!" „Ik weet wel wie er achter zit", zei toen de smid. „Een zekere Kille Bill. Die zit er al achter van het begin af aan! Maar die vent is zo geslepen als de zee nat en de sneeuw wit is! Hij houdt zich op de achtergrond en nie mand ziet hem. Misschien is het daar om inderdaad maar beter, als we met doctor Yokito en de sportcomputer weggingen. „Krek mien eig'n denkbeeld", vond Eelco WIJ hebbon FabellJesland-gordlJnstoP bedrukt met vele vrolijke vriendjes uit Faboltjoslandl Fondklouren oranje, goud on groen. Slechts 6,95 per meter Interieurverzorging l Hogcrstr. Telef. 2572 m een twaalfkleuren Het was een spannende en legt tijd zeer vreemde wedstrijd. Te was beslist niet van plan om d« cadeau te geven. De le en 2c st den zonder enige moeité door he ste" gewonnen. Tevoko 2 gaf genspel, maar was zwakker. De ging gelijk op. Tevoko 2 heeft hl vochten voor de overwinning succes. Het werd 1717. De 4e zonder meer voor Tevoko 2. To de stand dus 22 en een 5e s nodig. Het 9pel liep niet meer „tweede". Tevoko 1 won déze s 154, en is, d.m.v. deze overwin goed als zeker kampioen, nk voorsprong van 6 punten op Te' SENIOREN-VOLLEYBALTOUR Een maand geleden organiseei voko een tournooi voor scholier was een zo groot succes, dat ni Tevoko een stimulans was om i tournooi te organiseren. Op 1 wordt daarom een senioren-t< gehouden waarvoor allerlei hebben ingeschreven, zowel dar heren. Het zijn allen teams, aan een competitie deelnemen, wel onderling spelen. Het tournooi wordt gehouden Burg. De Koning-hal. Supporte uiteraard welkom.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 6