Cjrocn ^warL-Jexels in het harL, lakker's Ijzerhandel supermarkt met grootsteeds karakter a langdurige en ingrijpende verbouwing: salaris naar een spaargiro- rekening Lucifers: kostbaar materiaal voor de heer M. van Houte Ook 'Panorama' viert jubileum Ned. Jeugdherbergcentrale mm f;;*;: Iedereen mag komen kijken Discotheek „Vat 69" dansen UW nutsspaarbank bereikbaarheid een belangrijk pluspunt Ds. L. Koopmans gaat Texel verlaten Rob Hoeke K&B group zondag in 't Skiltje WMcmM löfÉI'Böh - Pronkstuk is model van N.H. kerk Jeugdavond Geen geheimen JAG 21 MAART 1969 82e JAARGANG No 8353 N.V. v/li Langcvcld De Rooij j 11 Deo Burg, Texel Tel. 2741 barry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den L|. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Neder). Middcnstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p, kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4% BTW inq iakker's Ijzerhandel N.V. is een tijdperk ingetreden met het ge- Ikomcn van een zeer ingrijpende irciding en vernieuwing. Niet alleen vinkelopperylakte is met maar liefst m2 toegenomen, ook het verkoop- leem is in overeenstemming ge- cht met de meest moderne opvattin- Woensdagochtend werd het bedrijf itelijk heropend in aanwezigheid van grote schare vrienden en relaties. e verbouwing nam met de er nauw tr verband houdende reorganisatie, jaar in beslag. Er werd 2V» jaar ge- wd door diverse aannemers in welke het „oude" pand niet alleen werd [ebreid met winkelruimte, maar ook een kolossaal magazijn, kantoor, ;oneelsverblijf, werkplaats, garage- te en last but not least een ie parkeergelegenheid, e genodigden kwamen woensdag- |tend bijeen in de vernieuwde win- ruimte, waar het toen nog schemer- Iker was, omdat de openingsplech- ïeid zou bestaan uit het inschakelen de vele tl-buizen, waarmee de su- ïarket wordt verlicht. ie rij van sprekers werd geopend r de econoom Dr. P. Gootjes, com- saris van de N.V. Bakker's IJzer- [Gfdet. Niet alleen ijzerhandel ij wees erop, dat met het bereiken deze mijlpaal de toevoeging „ij^er- del" in de naam van het bedrijf niet ?r essentieel is. Naast ijzerwaren ne- nu de huishoudelijke artikelen e.d. minstens even belangrijke plaats in. tijdsomstandigheden waarin deze in- pende verbouwing werd uitgevoerd, i bepaald niet gunstig te noemen. In ?nstelling tot grotere bedrijven is de lilhandel nauwelijks in staat tot fu- schaalvergroting en automatise- terwijl men zich wel gedwongen ia de omzet rigoreus te doen stijgen de eveneens stijgende kosten de s te kunnen. De heer Gootjen com- nenteerde de heren Bakker sr. en jr. hun initiatief. Een compliment had ook voor het feit, dat men erin is ge il, ondanks de verbouwing de steeds te laten doordraaien. Het iliek had nauwelijks in de gaten wat aan de hand was. Dank werd ge- cht voor de medewerking van ge- ?nte, de Ned. Middenstandsbank, ac- ntantsbureau Standaart, aannemers Jnderaannemers en het personeel dat n vier jaar in de rommel heeft ge- 'n en telkens van de ene hoek van bedrijf naar de andere moest ver zen. Bij de tijd lurgemeester W. H. Sprenger vond vernieuwde zaak een blijk van het dat de Texelaars met hun tijd mee- n. De familie Bakker heeft starheid rkomen door mogelijkheden te eppen om gebouw en inrichting later gewenst op eenvoudige wijze weer te passen. Het gebouw is aan de terzijde zelfs provisorisch afgewerkt at er zonder veel breekwerk nog een kan worden aangezet. Een grote Advertenties I.M. 't Weekend Toegang 18 jaar. veilige gezinsbank voor alle geldzaken zaak is te vergelijken met de gemeente, aldus Mr. Sprenger, die er echter aan toevoegde dat er één belangrijk ver schil is en wel dat Bakker's Ijzerhandel blijkbaar over de financieringsmiddelen kon beschikken om tijdig te kunnen doen wat nodig was. Bij het plannen van de uitbreiding hield men ten nauw ste rekening met de verkeersproblema tiek, met menselijk gedrag en de cen trumfunctie van Den Burg. De burge meester sprak hierover zijn waardering uit, evenals over het feit dat Bakker's Ijzerhandel voor de volgende dag Dr. Spaander had uitgenodigd om een le zing te houden over het menselijk ge drag in de openluchtrecreatie. Deze actuele lezing kan aan de discussie over dit onderwerp op waardevolle wijze bij dragen. Na gezegd te hebben dat het ge meentebestuur de ontwikkeling van het bedrijf met veel belangstelling zou Volgen, drukte de burgemeester op de knop, waardoor de tl.-verlichting aan flitste en de nieuwe zaak zich in volle glorie presenteerde. Voorbeeldcodering „Ik ben er stil van!" aldus de heer C. J. v.d. Kooi, sprekende namens de familie v.d. Kooi en de VW Texel. Ds. L. Koopmans heeft het beroep aangenomen, dat op hem was uitge bracht door de Doopsgezinde Gemeente Haarlem. Na vijf jaar op Texel te heb ben gewerkt gaat hij het eiland dus verlaten. Het is de bedoeling op 7 sep tember in Haarlem intrede te doen, zo dat men alle tijd heeft om een opvol ger te vinden. In de Doopsgezinde ge meente Haarlem zijn totaal vijf predi kanten werkzaam, die ieder bepaalde wijken hebben toegewezen gekregen in de stad en naaste omgeving. Ds. Koop mans krijgt de nieuwe wijk Schalk wij k-Halfweg en een deel van Heem stede onder zijn 'hoede. Ondanks de vele goede contacten die hij in de afgelopen vijf jaar op Texel heeft gelegd, is Ds. Koopmans wel blij met zijn nieuwe werkkring. Het is een oude wens van hem om de uitdaging die het waarschijnlijk niet makkelijke werk in dit nieuwe deel van de Rand stad inhoudt, te kunnen aanvaarden. OUDESCHILD Voor zondagmid dag heeft 't Skiltje de landelijk be faamde Rob Hoeke r&b group uit Alk maar gecontracteerd. Rob Hoeke hoort tot de meest gevraagde groepen wat waarschijnlijk te danken is aan het veelzijdige karakter; de groep heeft zich met vele genres muziek bezig ge houden. Twee jaar na de start in 1960 als beatgroep werd overgeschakeld naar r&b, gevolgd door een soulperiode De groep maakte 20 singles en 9 lp's. Enkele maanden geleden maakte Rob Hoeke een geslaagde tournee in Enge land. Binnenkort staat een tv-optreden op het programma waarbij de groep de nieuwste lp zal introduceren. KIEVITEN OP DE VLUCHT VOOR LATE WINTER De kieviten die van hun winterver blijven zijn teruggekeerd hebben de toebereidselen voor hun nageslacht moeten onderbreken in verband met het winterse weer. Gedwongen door gebrek aan voedsel hebben ze ijlings de vlucht genomen naar de zuidelijke helft van het land waar, zoals bekend, de temperaturen meer in overeenstem ming zijn met de tijd van het jaar. Niet alle vogels hebben de wijk genomen; de overblijvers wacht een tragisch lot. De eerste dode kieviten zijn reeds ge vonden en als het weer niet snel be tert zal het aantal slachtoffers nog stij gen. Kieviten zijn aangewezen op voedsel in de vorm van wormen en insecten die zij op het land vinden. Omdat de grond bevroren is, is fourageren on mogelijk. Andere steltlopers zoals scholeksters, wulpen, strandlopers en kluten hebben het minder moeilijk, om dat deze soorten ook op het Wad hun voedsel vinden. Voeren van kieviten door mensen heeft weinig zin omdat de vogels ook bij grote hongeï* kieskeurig zijn en alleen wormen en insecten eten die mensen hen niet kunnen bieden. De heer v.d Kooi wees onder meer op de codering, die de heer Bakker voor het artikelensortiment had ontworpen. Dit systeem is zo goed gebleken, dat het is overgenomen door Nationaal Kasre gister, die het andere soorgelijke zaken ten voorbeeld stelt. Ook in toeristisch opzicht is de vernieuwde zaak belang rijk. Vooral voor de dames moet het winkel en in een dergelijke zaak een bijzonder genoegen zijn. De positie van Den Burg als attraktief koopcentrum is nu ongetwijfeld versterkt. De heer J. v.d. Meer, namens de win keliersvereniging feliciteerde de familie Bakker ook met de schitterende zaak. De heer v.d. Meer vertelde dat zijn schoonvader (de heer M. S. Langeveld) had verteld, dat op de plaats waar nu Bakker woont, vroeger de heer Sijbrand C. Eelman woonde. Deze gold destijds als Texels grootste zakenman en het merkwaardige toeval wil dat de heer Gerard Bakker ongetwijfeld ook voor deze „titel" in aanmerking komt. Dat de vernieuwde zaak qua indeling en verkoopmethoden op de toekomst is afgestemd, bleek volgens de heer v.d. Meer uit het feit, dat hier reeds dezelf de principes worden toegepast die nu in Amerika opgang maken. Dat geldt ook voor de parkeerruimte, die bij het be drijf is gecreëerd: „No parking no business!" De titelverlening „grootste Texelse zakenman" had blijkbaar een deprime rend effekt op genodigde andere mid denstanders, want de heer C. de Wit (sprekend als voorzitter van de Algemee ne Texelse Middenstandsvereniging) noemde zich „maar een klein midden standertje". Hij zei zich te hebben ver wonderd over de kolossale oppervlakte van de zaak, gevolgd door een gevoel van bewondering en verbazing, dat zo iets op Texel mogelijk is en dat er men sen zijn die tot zoiets in staat zijn. (Vervolg naar pagina 2) BUITENGEWONE VERGADERING VAN „DE WIELEWAAL" DE WAAL Vrijdagavond 28 maart houdt de stichting dorpshuis „De Wie lewaal" een buitengewone vergadering van aangeslotenen. De agenda vermeldt één punt: verkiezing nieuwe bestuurs leden. Het bestuur hoopt met een vol ledige voordracht te kunnen komen, maar de aangeslotenen kunnen tot het aanvangstijdstip van de vergadering schriftelijk candidaten voordragen. Zo'n voordracht dient echter voorzien te zijn van de handtekening van de be trokken candidaat als bewijs, dat hij er mee akkoord gaat. Voorafgaand aan de verkiezing zullen de prijzen van de gro te verloting worden getrokken, dus één dag vroeger dan op de loten staat ver meld. r u.,Xut^A' OOSTEREND Het leven van de voormalige landarbeider Marinus van Houte (S3) wordt beheerst door afge brande lucifers. Voor hem is het waar devol bouwmateriaal dat hij nodig heeft voor het maken van allerlei knutselwerk. Met trots laat de heer Van Houte ons zijn producten zien schapenboetjes, boerderijtjes, sigaren kistjes en onderzetters. Het is allemaal gemaakt van aan elkaar gelijmde lu cifers, duizenden in getal. Groot is ook het aantal werkuren dat erin zit. Pronkstuk van de collectie is het mo del van de Nederlands Hervormde kerk van Oosterend, een project waar mee Van Houte al met al een jaar be zig is geweest. „Ik moest wat om handen hebben", zegt hij als we hem vragen hoe een landarbeider ertoe komt zich met der gelijk priegelwerk te gaan bezighouden. „Ik werd afgekeurd en mocht niet meer werken. Hobby's had ik eigenlijk niet, maar ik voelde er weinig voor om te EERVOL ONTSLAG VOOR INSPECTEUR A. L. BAKKER De heer A. L. Bakker (oud-Texelaar) te Alkmaar is bij Koninklijk Besluit per 1 april 1969 eervol ontslag ver leend als Inspecteur der Domeinen, hoofd van de inspectie der Domeinen te Alkmaar. Het veertigjarig jubileum van de Nederlandse Jeugdherbergcentrale zal ook door de Texelse jeugdherberg „Panorama" (die al 38 jaar bestaat) worden meegevierd. Het bestuur wil deze gelegenheid aangrijpen om de genen die daar anders niet aan toe komen, met de jeugdherberg te laten kennismaken. „Je hoort wel schampe re opmerkingen over jeugdherbergen, maar altijd van jongelui die er nooit zijn geweest. Je moet gast zijn ge weest om er over te kunnen oordelen", zegt „vader" J. Veldwisch, die momen teel druk doende is met de voorgerei- ding van het feest. De viering die zich over meerdere dagen uitstrekt, zal overigens een sterk geïmproviseerd karakter dragen. „Plechtige recepties met borreltjes en dure sigaren zijn er niet bij", zegt de heer Veldwisch. „Dat past niet bij het karakter van de jeugdherberg.". Voor woensdagmiddag a.s. zijn van vier uur tot half zes alle onderwijs krachten, het gemeentebestuur en en kele anderen uitgenodigd voor een ken nismaking of hernieuwde kennisma king met „Panorama", 's Avonds wordt die gelegenheid gegeven aan bewoners uit de omgeving van de jeugdherberg. De vrijdagavond is gereserveerd voor de Texelse jeugd. Er zal een gezellige samenkomst van worden gemaakt, ech ter niet volgens een streng programma. De diverse genodigde groeperingen krijgen vrij mandaat om zelf iets op touw te zetten. Verwacht wordt dat 80 tot 100 jongelui aanwezig zullen zijn, vanaf 14 jaar. Zaterdag wordt aan trekkers uit het hele land (dus ook van Texel) gelegen heid geboden om een avond en een nacht met introducees in de jeugdher berg te komen doorbrengen. De totale kosten van dit jubileumweekend bedra gen slechts ƒ5,per persoon. Wandeltocht De door „Het gouden boltje" georga niseerde wandeltocht van zondagmid dag 30 maart zal ook in het kader van de jubileumviering worden gebracht. „Panorama" fungeert nl. als start- en finishplaats. Na afloop bestaat gelegen heid voor bezichtiging en zal iets te drinken worden aangeboden. Daarbij is letterlijk iedereen welkom die zijn oordeel over een jeugdherberg wil toet sen aan de werkelijkheid en er dus ge weest moet zijn. gaan zitten niksen". Het idee voor de luciferbouw deed Van Houte op bij een relatie in Wormerweer die van lucifers een sigarenkistje had gemaakt. Dat wil de Van Houte ook eens proberen. Het bleef niet bij één sigarenkistje; in een jaar tijd maakte hij er vijftig, die hij via sigarenhandelaar Kees Mets in Den Burg aan de man bracht. Ook onderzet ters worden „in massa" gemaakt. Er is nu een dertigtal klaar. Straks zullen ze te koop worden aangeboden op de rom melmarkt die ten bate van de kerk restauratie in de Blazerstraat wordt ge houden. Van Houte is zeer voldaan over zijn arbeid. Hij zegt: Het materiaal kost niets, ik werk met plezier en bij ver koop wordt er een goed doel mee ge steund. Marinus van Houte heeft geen fa brieksgeheimen. Hij laat ons zien hoe de lucifers tot platen worden gemaakt, die de'wanden of daken van de modellen zullen vormen. De lucifers worden op stukjes papier tegen elkaar aangeplakt. Als de lijm gedroogd is, is zo'n plaat bijzonder stevig. Hóe stevig blijkt als we per ongeluk een zeer broos uitziend modelletje van een boerderij in Hoorn- dernieuwland van de tafel lopen. Het ding maakt een behoorlijke smak, maar er mankeert niets aan. Dat is maar goed ook, want zo'n boerderijmodel is een éénmalige produktie, waar veel meer arbeid inzit als in de schapenboetjes die in serie worden gemaakt en waarvan er zo'n veertig zijn verkocht. Niet volgens tekening De heer Van Houte werkt niet vol gens tekening of schaal. Hij loopt een paar keer rond het betrokken gebouw en dan weet hij het wel. Natuurlijk ont staan er zo kleine fouten in de verhou dingen, maar bij de meeste werkstuk ken vallen deze toch niet op Van het grote model van de Oosterender kerk lijkt alleen de toren wat aan de lange kant, maar verder klopt het vrij nauw keurig. „Ik heb m'n hele leven veel op gezicht moeten werken", zegt Van Houte „met draineren, greppelen of tunen en dan leer je wel maten en af standen schatten". AL ƒ230,— VOOR GEDUPEERD TETAK De hulpactie ten bate van het gedu peerde „Tetak" heeft tot dusver 230,- opgeleverd. Op de eerste oproep om steun hebben de volgende personen en verenigingen gereageerd: De heer N. Wonder ƒ5,SV Oosterend 25, collecte Sint Jan ƒ15,Tevoko ƒ50, Sportvisserscluib Texel ƒ50,SV Texel ƒ50,en Bridgeclub Groot Slem 35,—. Het bestuur van Tetak is hierover zeer verheugt, maar wijst erop dat een nog belangrijk groter bedrag nodig is om uit de moeilijkheden te komen. Te tak heeft voor dit speciale doel een re kening geopend bij de AMRO-bank en de Raiffeisenbank te Den Burg. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 12 tot en met 18 maart 1969 Geboren Martin Hendrikus, zv. Ju lianus J. M. Timmer en Johanna G. Huisman; Ester Manuela, dv. Willem J. B. Halsema en Catharina C. Mosk. Ondertrouwd: Hermanus Godri en Catharina J. M. Kassenaar. Overleden: Gommert M. Zandee, oud 84 jaar, Maria Bonne wv. Rijk, oud 33 jaar.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1