1 C.A.V TEXEL TIMMERS BAKKERIJ V 2 1 WIKOR Paasfestival in De Koning-hal AGENDA Een zonnebad voor uw gezondheid en teint Drink. louter Kabouter De electronische geneeskunst ontwikkelt zich fabelachtig WERKEMMER 150 deelnemers uit de provincie Ontmoeting met kunst en kuituur Begin nu voor een mooi verzorgde tuin Onze fraaie collectie luxe paaseieren is gereed! Herman Jansen N.V. Schiedam Anno 1777. de blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 21 MAART 1969 28011 >0 jackbox kweekkastje voor het in huis telen van Uw bloemen. Kunnen met pot en al in de grond. Voor 24 plantjes 6,90 Voor 48 plantjes ƒ11,90 Tuinbemesting. Niets beter dan puur natuur. Gedroogde koemest KOMECO in plastic zakken. 1 liter 1,30 10 liter 4,05 2Va liter 1,90 25 liter 8,20 5 liter 2,75 50 liter ƒ14,55 Vergeet niet Uw rozenstruiken met KOMECO te be mesten. Mengmeststof 12-10-18 De meest gevraagde meststof op ons eiland 2Va kg. ƒ1,05 5 kg. ƒ2,05 10 kg. ƒ4,05 Voor een goed en mooi gazon Graszaad van Uw C.A.V U gebruikt 2'/a kg. per 100 m2. Verkrijgbaar per 1 kg. en kg. Plantenbakken vullen met Triomf Potgrond nr. 17 2'h ltr. ƒ0,75, 12 Itr. ƒ2,20, 80 ltr. ƒ5,75 Hebt U geen plantenbakken? Geen bezwaar. Ook deze kunnen wij U in verschillende modellen en grotes leveren. Rozenstruiken In de SHOWROOM aanwezig in de mooiste kleuren. Heeft U ook al de enorme sortering ANEMONEN, MONBRETIA'S, RANONKELS, ZUIDEWINDLELIES cn DAHLIA'S gezien? Gloxinia's, als speciale aanbieding, per stuk ƒ0,90 per 5 stuks ƒ4,00 Als U toch in de buurt bent, neem dan Uw catalogus van de NIEUWE OOGST TUIN- EN BLOEMZADEN mee showroom - waalderstraat 53 - den burg - tel. 02220-2554 Nu kunt u nog volop kiezen uit GROOT of KLEIN, MODERN of KLASSIEK, EENVOUDIG of EXCLUSIEF. '9 Al onze zorg is besteed aan ieder model afzonderlijk. Komt U eens vrijblijvend kijken bij Prima kwaliteit Zwart hostaleen 10 liter den burg Uitsluitend vrijdag, zaterdag en maandag OUDESCHILD Voor de tweede keer zal op Texel een Paasfestival van het Werk- en In formatiecentrum voor Kunst en Opvoe ding aan de Rijpere jeugd (WIKOR) worden gehouden. Het evenement zal worden gehouden op 9, 10 en 11 april in de Burgemeester De Koning-hal. Er zal aan worden deelgenomen door on geveer 150 jongelui uit de provincie Noordholland, leerlingen van de twee hoogste Mavo-klassen en de vormings klas van de Huishoudscholen. Van Texelse zijde wordt ook door leerlin gen van andere scholen voor voortge zet onderwijs deelgenomen. De bedoe ling van het festival is het bevorderen van discussie over allerlei kunst- en cultuurvormen en het mogelijk maken van persoonlijk contact met bepaalde kunstenaars. Op woensdag 9 april, 's middags om twee uur, zal het festival door burge- Vrijdag 21 maart Den Burg, Dorpshuis. De Kiekendief met les 15 beginnerscursus. Den Burg, LTS kantine. Lezing dr. Lodewijks voor In Aqua Vita. Den Burg, hotel ,.De Lindcboom-Texel. Han cn Wina Born houden causerie met muziek cn dia's voor Het Nut, Den Burg, „Panorama", 8 uur. Catechisatie, avond voor doopsgezinde, hervormde en ka tholieke jeugd. Den Hoorn, De Waldhoorn, schooluitvocring met „Gelaarsde Kat", 8 uur. Zaterdag 22 maart Den Hoorn, De Waldhoorn, 8 uur. Schooluit- voering met „Gelaarsde Kat". De Koog, „De Toekomst", 8 uur, toneeluit voering iDe Duinkanters met ;„In Holland staat een huis". Zondag 23 maart Den Burg, „De Witte Burcht", 20.00 - 22.00 uur, spel- en dansavond (vanaf 15 jaar). Vrij entree. Maandag 24 maart Den Burg, Openbare Bibliotheek, 8 uur. Le zingscyclus voor Plattelandsvrouwen. Toneel door Peter de Baan van Teater Terzijde. Den Burg, Burgemeester De Koning-hal, 18.00 uur. Halve finales meisjes en dames Texels» kampioenschap gymnastiek. Dinsdag 25 maart Den Burg, Doopsgezinde kerk. Broodmaaltijd van de gezamenlijke Doopsgezinde kringen. Den Burg, Burgemeester De Koninghal, 2.30 uur. Voorstelling Teater Terzijde, ook toegan kelijk voor belangstellenden. Vrüdag 28 maart Den Burg, City-theater, propaganda-avond Ned. Hart stichting. Den Burg, Burgemeester De Koning-hal, 20.00 uur. Halve finales jongens cn heren Texels kampioenschap gymnastiek. Den Burg, hotel „De Zwaan". Jaarvergadering Woningbouwvereniging Texel. meester Sprenger officieel worden ge opend. Om 3.15 uur wordt begonnen met het vertonen van films, 's Avonds volgt een cabaretvoorstelling van Riens Gratema, getiteld „Vingertjes in de pap". Deze voorstelling zal ook door ouderen bezocht kunnen worden. Voor donderdagochtend staan bezoe ken aan vogelbroedplaatsen, Texels Museum en duinpark op het program ma. 's Middags wordt een inleiding ge houden over toneel, waarna in groeps verband over toneel wordt gediscus sieerd onder leiding van acteurs van de Noorder Compagnie, 's Avonds om acht uur zal dit gezelschap drie éénacters opvoeren waaronder een van Herman Heijermans. Ook deze voorstelling zal ook door oudere Texelaars bezocht kunnen worden. Marionetten Het programma van vrijdag zal be gonnen worden met een uurtje volks dansen onder leiding van de heer Smeenk waarna om half elf een voor stelling begint van 't marionettenthea ter Bert Brugmans met „Porgey and Bess". Om één uur wordt de afscheids maaltijd gehouden. Het grootste deel van de groep jon gelui zal worden ondergebracht in de jeugdherberg „Panorama". Er is echter nog een tekort aan logiesruimte. Wie over een geschikte gelegenheid meent te beschikken wordt verzocht contact op te nemen met het Bureau Culturele Zaken, raadhuis te Den Burg. Dat zonnebaden, mits met mate, ge zond is, betwijfelt tegenwoordig nie mand meer. Licht, warmte, maar vooral de inwerking op ons lichaam van de ultraviolette stralen bevorderen onze gezondheid. Zij vormen de weerstand- stoffen, die wc nodig hebben en bevor deren onze fitheid. Heeft ons lichaam een tijd lang de ultraviolette zonnestra len moeten missen, dan vermindert onze weerstand. Het gevolg is, dat we al spoedig het slachtoffer worden van verkoudheid, griepjes en al die narig heid meer. Kinderen en v olwassenen, die bij zonder vatbaar zijn voor infectieziek ten, krijgen daarom dikwijls de raad een hoogtezonkuur te ondergaan. Vroe ger was dat een vrij kostbare aangele genheid. Een hoogtezon was duur. Men moest dus voor zo'n kuur naar een in stelling, die over een dergelijk apparaat beschikte of men moest er een lenen of huren. Tegenwoordig echter zijn er uit stekende hoogtezonnen in de handel voor prijzen die nauwelijks een bezwaar kunnen zijn. Voor 75,een prijs, die onze gezondheid ons toch zeker waard is, brengt men al een volwaardige hoog tezon op de markt. Een goede hoogtezon straalt de ge zonde stralen, die onze fitheid en onze weerstand verhogen en tevens pigment vormend zijn, waardoor wij ons mooie, bruine kleurtje krijgen, in maximale hoeveelheden uit. Er zijn echter ook stralen, die voor onze gezondheid min der geschikt en zelfs nadelig kunnen zijn. Een goede hoogtezon laat deze stralen niet door. Het filterende kwarts van de hoogtezonlamp houdt elke minder gewenste straling tegen. De reflector achter de lamp is voorzien van een ontelbaar aantal facetten, die er voor zorgen, dat de gezonde stralen zo gelijkmatig mogelijk gebundeld en op een bepaald vlak gericht worden. Hierdoor wordt een zo groot mogelijk effect verkregen, met als gevolg: ver hoogde weerstand, betere eetlust, beter slapen, en in het algemeen een gevoel van lichamelijk welbevinden. Daarbij komt dat onze huid de zo begeerde zo merse zongebruinde teint terugkrijgt of behoudt. De hoogtezonnen zijn tevens voorzien van infrarode elementen, die tijdens het zonnebad een behaaglijke warmte afgeven Ze zijn ook afzonder lijk instelbaar. Wie zich een iets duurder apparaat aanschaft, krijgt daarvoor uiteraard ook meer service. Deze toestellen zijn onder meer voorzien van een klokje, waarop men de juiste bestralingstijd kan in stellen en een koordje om de bestra lingsafstand te meten. Maar al deze ap paraten doen kwalitatief niet onder voor de dure apparaten van vroeger. In onze Hollandse winters, als de zon zo vaak verstek laat gaan, kunnen we voor een klein bedrag ons zonnetje in de huiskamer hebben en zo beter en fitter de winter doorkomen. ZULLEN er artsen in de naaste toe komst het stellen van een diagnose kunnen overlaten aan een computer? De moderne elektronica begint door te dringen in de geneeskunde. In vele Ne derlandse ziekenhuizen maakt men reeds gebruik van elektronische appa raten, maar op dit punt staat ons land nog slechts aan het begin van een veel belovende ontwikkeling. In de Verenig de Staten is men op het gebied van de medische technologie al veel verder ge vorderd. De ontwikkeling van deze technolo gie doet denken aan een onwaarschijn lijk science-fiction verhaal. Welke schrijver van toekomstromans had een jaar of tien geleden kunnen bedenken dat de computer diagnoses van ziekten zou stellen, dat de elektronica kunnen worden gebruikt om de hartslag van ongeboren babies te controleren of om medische keuringen te verrichten? DE TOEPASSING van de moderne elektronica zal het vertrouwde gezicht van de traditionele geneeskunde onge twijfeld sterk doen veranderen. Belang rijke werkzaamheden zal de arts aan de computer kunnen overlaten. Om te beginnen zal de arts aan de computer kunnen vragen hem inlichtingen te ver schaffen over de ziekte historie van de patiënt. De computer tikt deze gege vens in een minimum van tijd voor hem uit. Eveneens kan de medicus zich op deze manier laten informeren over een aantal symptomen van de patiënt, waarna de machine een lijstje van mo gelijke diagnoses opstelt. De computer verricht hier dus het voor de behande ling van de patiënt zo belangrijke labo ratoriumonderzoek. Dat een en ander allerminst een sprookje is, waarvoor alleen schrijvers van toekomstromans zich interesseren, blijkt uit de wijze, waarop in het Ame rikaanse Nationale Gezondheidsinsti- tuut in Bethesda momenteel reeds wordt gewerkt. In dit instituut, dat volledig is geau tomatiseerd, staat onder meer een elek tronische apparatuur, die wordt ge bruikt bij de hartchirurgie. Voor hartpatiënten TIJDENS een hartoperatie kan de chirurg dankzij lin de operatiekamer opgestelde elektronische parameters steeds zien hoe de toestand van de pa tiënt is. Bovendien hoort hij tijdens de operatie de elektronische nabootsing van de hartslag. Wil de chirurg nog eens een hartslag van drie minuten ge leden horen ter vergelijking met de hartslag van het moment, dan hoeft hij de registratiekamer maar een seintje te geven en hij wordt op zijn wenken bediend. In honderden Amerikaanse zieken huizen is elektronische apparatuur aanwezig, waarmee ernstige patiënten kunnen worden geobserveerd. Er zijn speciale apparaten, die iedere storing in het hart registreren. Zodra er zulke waarschuwingssignalen verschijnen, kunnen de artsen ingrijpen, waardoor in vele gevallen de patiënt niet een zware hartaanval krijgt. Zodra deze apparatuur in heel Amerika zou wor den toegepast, menen deskundigen, zou den per jaar minstens 75.000 hartpa- tiëten van de dood worden gered. De medische elektronica kunnen op deze manier een belangrijke bijdrage leveren aan een van de doelstellingen der medische wetenschap: het voorko men van ziekten. Verdoven MAAR OOK in de herapie beginnen de elektronica onmisbaar te worden. Bekend is bijvoorbeeld de hart-longma- chine, de elektrische vervanger van hart en longen, die thans over de gehe le wereld bij hartoperaties word ge bruikt. Ook de werking van de hersens kan langs elektronische weg worden beïnvloed. Elektrische signalen, zo heb ben wetenschappelijke experimenten aangetoond, kunnen worden gebruikt voor het verdoven van patiënten, wan neer deze geopereerd moeten worden. Op het hoofd van de patiënt worden elektroden bevestigd. Door middel hier van wordt uiteraard zorgvuldig gedo seerde elektrische stroom door zijn hersens gezonden, waardoor de patiënt onmiddellijk buiten bewustzijn raakt. Wanneer na de operatie de elektroden worden verwijderd, herinnert de pa tiënt zich niets meer van de operatie, noch heeft hij klachten over pijn. Ponskaart IN EEN ZIEKENHUIS in Californië is het mogelijk binnen enkele uren een patiënt elektronisch te laten onderzoe ken, zodat men een helder inzicht in zijn gezondheidstoestand krijgt. De pa tiënt vult vragen in die betrekking hebben op zijn lichamelijk en geestelijk welzijn. De formulieren worden direkt door de computer verwerkt. Vervolgens gaat hij langs verschillende testhokjes, waar hij iedere keer een ponskaart in levert en een deel van zijn lichaam wordt onderzocht. Is de proef afgelopen, dan krijgt hij een ponskaart waarop het resultaat van de test staat aangegeven. De ponskaar ten stopt hij in de computer, die ten slotte een voorlopig rapport uittikt waarin de uitslag van het onderzoek staat vermeld. iDe fabelachtige ontwikkeling van de medische elektronica is overigens nog niet afgesleten, want in Amerika wer ken ongeveer 450 bedrijven aan nieu we elektronische apparatuur.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 9