Duinkanters hadden succes met onderhoudend toneelspel Drie kraanvogels verblijven al een week op Texel (XII) SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend Reuma J. volksziekte Vogelswel en wee door A. J. Binsbergen Wie beweert, dat hij betere programma's ziet omdat hij rookt, overdrijft natuurlijk sterk. Wie echter beweert, dat (6^ een prima halfzware shag is, heeft gelijk! Of u nu een continu-kijker of een anti-kijker bent, steek een op, dan róókt u in ieder geval voortreffelijk! 11 UITSLAGEN DE KOOG De Koger toneelvere niging „De Duinkanters" heeft zater dagavond in „De Toekomst" met veel succes „In Holland staat een huis" op gevoerd. Het was een onderhoudend stuk, geen thriller of klucht maar een geschiedenis die het soort amusement biedt waaraan een tv-serie als Peyton Place zijn populariteit dankt. De Duin kanters hadden het zich daarmee niet gemakkelijk gemaakt. Volledig inle ven van de situatie was nodig om tot een acceptabele voordracht te komen. Gezegd mag worden dat het meren deel der spelers daarin is geslaagd, zodat het publiek zich sterk bij de gang van zaken op het toneel betrok ken voelde. Ondanks het feit dat het stuk niet veel actie te zien gaf, er werd veel gepraat, was het van begin tot eind boeiend. Dat is stellig mede te danken aan de heer A. Blok v. d. Velden die zijn taak als regisseur zeer serieus had opgevat. De varensgezel Ted de Winter en Chris Staal vinden onderdak in het pension van de jeugdige mevr. Bijls- ma. Mevrouw Bijlsma heeft een 18- jarige zoon, Sjoerd, wiens vader onbe kend is. Zowel De Winter als Staal voelen er weinig voor hun vrijgezellen bestaan voort te zetten. Beiden maken mevrouw Bijlsma het hof en beiden schenken haar een kostbaar paarlen collier als zij na een lange reis „thuis' komen. Smokkel Maar hoe komt de machinist Staal aan het geld voor zo'n cadeau? Dat wordt duidelijk wanneer de politie aan boord komt van de „Maasland" in ver band met cocaïnesmokkel waarbij een deel van de bemanning is betrok ken. De opvarenden, te goeder trouw, zijn benaderd door ene Hélène Dubois, die tegen een zacht prijsje kostbaarhe den te koop aanbiedt. In het etui van de colliers zit echter cocaine verborgen, dat zodoende vanzelf in het land van bestemming komt. Voor de geraffi neerde Hélène is het een koud kunstje om de mannen na thuiskomst nog eens op te zoeken en met een smoesje het met cocaine gevulde etui om te ruilen. Als de politie bij mevrouw Bijlsma huiszoeking komt doen zorgt mevrouw ervoor dat het cocainc-etui van Chris Staal niet wordt gevonden, waarmee zij duidelijk maakt met wie van de twee kostgangers zij voortaan het liefst ge huwd door het leven wil gaan. Mevrouw Van Koningsveld-v. Ge- mert zagen we als de pensionhoudster- mevrouw Bijlsma. Ze deed het redelijk goed, echter soms te traag. In de emo tionele gedeelten was zij te terughou dend Een aardige rol speelde de heer K. Veldman als kapitein Ted de Win ter, maar ook hij maakte op momenten waarop de hartstochten oplaaiden een wat geremde indruk, hoewel dat niet zo storend was voor een onverzettelijke zeebonk. Goed debuut De jonge Kees Boks maakte een ge slaagd debuut als zoon Sjoerd. Hij ac teerde zeer spontaan, gaf blijk van ge degen rolkennis en was ook het juiste type. Dat hij een enkele keer een woord op z'n echt-Texels uitsprak, deed aan zijn prestatie weinig af De heer A. Schoo deed het goed als de machinist Chris Staal. Het ruwe type met gouden hart kwam uitstekend tot zijn recht. Voortreffelijk spel liet mevrouw Van Egmond-v. Tatenhove zien als het plat pratende dienstmeisje Stien. Zeer vlot, dank zij uitstekende rolkennis, met voorbeeldige intonatie en met veel nuance was zij het succes van de avond. Mej. D. van Koningsveld mocht dan in Duikanters-kringen een debutante zijn, dat zij elders ruime toneelervaring op gedaan heeft was goed merkbaar. Op de manier waarop zij de figuur van Hélène Dubois gestalte gaf, konden wij ten minste niets aanmerken. Een wat 'kleinere rol had mevrouw Van Splunter-Kiewiet als Leontine, de zuster van Ted de Winter die van huis is weggelopen omdat haar vader met de huishoudster trouwt. Ze deed het natuurlijk en spontaan. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevondeu tc Den Burn: mikadospel in blauw etui; 1 briefje van ƒ10,herenhand schoen, linker, donkergrijs met witte voering, rechter wollen handschoen wol, wit; nylon ceintuur voor regenjas, lichtbruin: double halsketting met rode kralen; poederdoos; rood etui met spiegeltje; rood wollen das; wollen want, groen-gecl; bruinlcdcrcn portemonnee drukknoopsluiting inh fietssleuteltjc; porte monnee inh. ƒ4,05. Verloren in Den Burg: zilverkleurige ball point (Amerikaanse makelij); pijp met stuk metalen steel; gouden dasspeld; kleine porte monnee, groen, knijpsluiting, inh. ƒ8,50; bloedkoralen halsketting; bruinlederen pet; bruin dekzeil vrachtauto; zilveren hangertje met figuurtje: gouden damespolshorloge met doublé rekbandje(klein 4-kant model); zilve- icn armbandketting met slot; portemonnee, bruin met ritssluiting inh. verzekeringspapic- ren bromfiets en sleuteltje; 1 paar hcrenhand- schoenen donkerbeige en 1 paar herensokken donkerbruin; 2 orgelboeken en 1 schrift; ny lon speelgoedbeertje 15 cm.; dameszonnc- bril polaroid; damcspolshorlogc goudkleurig. 4-kant model met zwart lederen bandje; wol len linkerwant, blauw; Imker herenhandschoen donkergrijs; damespolshorloge zonder bandje- zilverkleurig, rond model; wollen rechterwant; bruinlederen herenportemonnee met naam en adres, inh. 25,1 paar dameshandschoe nen zwart, nylon; donkerblauwe wollen sjaal met 2 gele strepen; bruine bontmuts; kinder wantje. rood, wit, blauw; plastic schaatsbe- schermer zwart met bruin bandje; gouden da mestrouwring met inscriptie Kees. 6-7-68; blauwe linnen handschoen, jongensmaat. Uitstekend spel gaf de heer D. Bonne te zaen, als De Sproet" een der opva renden van de „Maasland" die ook on wetend aan de smokkel heeft meege werkt. De iheer H. Bakker tenslotte toonde zich de juiste man voor de ver tolking van de rol van de inspecteur van politie. De souffleuse, mevrouw Bruin-Kie- wiet, deed goed werk want niet èlle medewerkenden kenden hun rol per- fekt. Het noodgedwongen spelen op de souffleur deed soms afbreuk aan vaart en spanning. Reumatiek wordt door het veelvul dig voorkomen, de vaak lange duur, doordat zij meestal in het zgn. bewe gingsapparaat armen en benen zetelt en tot ernstige invaliditeit kan leiden, terecht als één van de zoge naamde volksziekten beschouwd. Vandaag bijvoorbeeld waren 4 van tjv elke honderd volwassen Nederlanders voor een of andere vorm van reumatiék onder doktershanden. Ruim honderd duizend landgenoten lijden aan de ern stigste vorm van reuma, de chronische reumatische gewrichtsontsteking. Veel is nog onbekend betreffende de oorza ken van verschillende vormen van reu ma. Daardoor is afdoende behandeling ook nog niet altijd mogelijk. Toch worden door het voortdurende weten schappelijk onderzoek dagelijks vorde ringen gemaakt. Dit nu gebeurt mede dank zij u! Dank zij de gelden die het Nederlandse volk ter beschikking stelt van het Na tionaal Rheumafonds. In de afgelopen twintig jaar konden verscheidene miljoenen guldens door 't Rheumafonds in het afgelopen jaar ruim één miljoen worden uitgekeerd ten behoeve van de bouw en inrichting van reuma-t()poLi)klinieken, laboratoria voor wetenschappelijk onderzoek, on derwijs en voorlichting, maar ook voor een speciaal vakantie-oord voor reuma- patiënten, voor masage en fysische the rapie bij ver van behandelingscentra af wonende patiënten, voor individuele hulpverlening van zeer uiteenlopende aard enz. Dit alles kost veel, héél veel geld! Éénmaal per jaar is er een collecte voor de reumabestrijding en wordt een beroep gedaan op de gehele Nederland se bevolking. Een beroep om het Natio naal Rheumafonds, dat zijn werk zon der financiële steun van de overheid verricht, met een gift in de collectebus te steunen. Alle bijdragen, groot of klein, helpen mede voor talloze reuma- patiënten het leven zo leefbaar moge lijk te maken. U wordt niet armer maar rijker, wanneer u voor uw minder bedeelde medemens een offer brengt. Moge deze gedachte bij u leven, waneer u in de week van 24 - 30 maart uw gift in de collectebus deponeert. Ontmoet u geen collectant7 Het gironummer van het Nationaal Rheumafonds te 's-Graven- hage is; 3 2 4. Zaterdag 22 maart Junioren HCSC 2-Cocksdorp 0—3 Adspiranten -Texel b-ZDH a 0—3 Pupillen Afdeling A: ZDH a-Texel a 1—4 Oosterend a-Tex. Boys a 0—2 De Koog a-Cocksdorp a 1—0 Afdeling B: Texel b-Tex. Boys c 3—0 Tex. Boys b-Oosterend b 1—1 ZDH b-Texel d 1—1 De Koog b-Texel c 2—0 Zondag 23 maart 4de klasse A KNVB Hollandia T.-Texel 0—0 Afdeling Noordholland: Blokker-ZDH 5—0 Tex. Boys-Twisk 3—1 Texel 2-Flevo 2 0—2 Cocksdonp-Zeemacht 2 3—5 ZDH 2-SRC 4 1—0 Junioren Texel-Helder 2 0—2 ZDHhHRC 4 1—1 Op de voorpagina hebt U het bericht gelezen over de kraanvogels, die op Texel zijn waargenomen. Sinds meer dan een week al pleisteren de drie vo gels op het land bij de Smitsweg, aan de rand van de Dennen. Het zijn twee oude vogels, te herkennen aan het wit aan de kop, en een meer egaal grijs ge tint jong dier Kraanvogels broeden in Noord- en Midden-Europa en passeren in herfst en voorjaar op de trek ons land. Hun overwmteringsgebied ligt voornamelijk in Noord-Afrika (Nijlval- lei). Dat de kraanvogels op Texel wor den gesignaleerd, is vrij zeldzaam, om dat de trek voornamelijk over het oos ten van ons land plaatsvindt. Gebieden die zij daarbij altijd aandoen (in grote troepen van enkele honderden vaak) zijn bijv. de Peel, Twente en andere oude veengebieden. De voorjaarstrek is vaak oostelijker dan de herfsttrek. Grote vogels Kraanvogels zijn grote vogels, vooral als ze rechtop staan. Ze zijn dan meer dan een meter hoog. In het algemeen gedragen ze zich uiterst schuw, maar de drie aan de Smitsweg kunt U van een afstand van zo'n honderd meter rustig (in de auto blijven) bekijken. In de vlucht zijn het geweldige vogels ze roepen dan vaak en verdragend diep trompettend „kroeh" of „krur". Broedt in moeras Kraanvogels broeden in moerassige gebieden, bouwen een groot nest en leg gen 2 eieren. Merkwaardig is dat de donsjongen nestvlieders zijn, waarmee ze sterk afwijken van de hulpeloze jon gen van reigers of ooievaars. Ze zijn met deze vogels dan ook niet verwant. Kou Vermoedelijk is de plotselinge terug komst van de winter er de oorzaak van dat de kranen, die zich om deze tijd van het jaar in grote troepen in noordelijke gebieden plegen op te houden, hier zijn. Die kou houdt ook andere vogels op in hun terugreis naar hun broedge bieden. Waarschijnlijk zijn veel van de ïd PUPILLENCOMPETITIE Programma a.s. zaterdag Afdeling A: Te"xel a-De Koog a, 15.00 uur Oosterend a-De Cocksdorp, 14.15 u. Tex. Boys a-ZDH a, 15.00 uur Afdeling B: ZDH b-Oosterend b, 14.15 uur Texel d-Texel b, 14.15 uur Tex. Boys b-Tex. Boys c, 14.15 uur De Koog b-Texel c, 15.00 uur HOLLANDLA T.-TEXEL 0—0 In een vlotte en spannende wedstrijd is het de Texelse jongens gelukt, tegen het sterke H. een gelijk spel te behalen. We kunnen zeggen alle spelers hebben er voor de volle 100°/o voor geknokt om dit resultaat te behalen. Toch mo gen we KD. en WJM. wel een compli ment geven voor hun goede spelinzicht. Over het geheel genomen was H. mis schien wel evenwichtiger dan het T.- team, maar de inzet van Texel was zo, dat H. niet in zijn gewone spel kon ko men en het een open wedstrijd bleef. Voor de rust was H. iets sterker, maai de training van de jongens begon xvruchten af te werpen in de tweede helft en toen was er van een overwicht van H. geen sprake meer. Het is nu toch wel gebleken, dat een goede trai ning resultaten moet opleveren. In de vrijdag gehouden vergadering is besloten, om als het mogelijk is de heer Zuidema ook volgend seizoen te contracteren. Bijna het gehele eerste elftal was aanwezig, maar van de weg blijvers, was er niet één, die even kwam vertellen, waarom de spelers van het 2e en de oudste junioren wegblij ven van de training. Het is toch wel een droevige zaak, dat de jongeren zo weinig voor hun sport over hebben, die ze vrijwillig beoefenen. Ten C. TEXEL 2-FLEVO 0—2 Het danig verzwakte T.2 ;kon het te gen het veel sterkere Flevo niet bol werken. Wel stelden ze zich geruime tijd goed te weer en er kwamen enige goede kansen die echter niet werden kieviten, die op het ogenblik hier ver- bijven en van honger omkomen, omdat de grond bevroren is, afkomstig uit noordelijker landen. Ten zuiden van de vorstgrens zijn grote troepen kieviten gezien, die mogelijk thuis horen in het noorden van ons land. Het is dus geens zins zeker dat de huidige sterfte onder de kieviten straks hier nog wel merk baar is in het aantal broedparen. Door de kou zijn ook al enkele lepe laars omgekomen. Ook lijsters hebben sterk te lijden van de vorst, maar ook dit zijn waarschijnlijk voor een groot deel noordelijke vogels. Andere vogels, die op het wad hun kostje opscharrelen, zoals kluten, ture luurs, scholeksters, wulpen en eenden, hebben van de kou weinig te lijden. Toch voorjaar Het is toch al voorjaar. In het bos zit ten de lijsters te zingen. De scholeksters zitten elkaar luid schreeuwend achter na. Van de heer De Haan hoorde ik dat hij en zijn vrouw zondagmorgen een notenkraker hoorden en zagen zingen! De notenkraker hoort net als alle ande re kraaiachtigen tot de zangvogels, zo dat zingen op zich niet zo uniek is. Maar de notenkrakers zitten hier niet in hun broedgebied. In ieder geval heeft deze vogel de winter overleefd. Hoeveel er in totaal van de duizenden notenkra kers zijn overgebleven is niet bekend, maar dat zijn er in ieder geval heel weinig. Of de Texelse zanger er in slaagt een wijfje te vinden, is dan ook zeer de vraag. Het zou interessant zijn te weten of er nog meer notenkrakers op Texel verblijven dan deze ene. Hebt U er onlangs een gezien, geeft U dat dan even op aan de heer De Haan (Texels Museum, tel. 2627). GEMEENTEAVOND TE DE KOOG DE KOOG Donderdagavond wordt in „De Schuilhut" een gemeenteavond gehouden voor de Koger leden van de Herv. Gemeente Waal en Koog. Aan vang 8 uur. benut. Veelal door elkaar, niet begrij pen en slecht plaatsen. In de eerste helft liep Flevo uit tot 01. Toen het in de verdediging mis ging 'kwam Texel goed terug maar miste een dot van een kans. De 2de helft gaf een sterk overwicht van de gasten te zien, die spoedig op 02 kwa men. Rennie Rozenboom schoot tegen z'n eigen doelpaal, de bal werd nog weggewerkt maar de snel reagerende aanvallers wisten toch het net te vin den. Akkie Bakker moest uitvallen wat wel een danige verzwakking betekende Wel wiist Texel enige malen door te breken maar de afwerking bleef uit. De junioren stelden bepaald teleur. Ze waren dikwijls gevaarlijker dan de be zoekers en wisten na goed doorzetten op 10 te komen. Op fraaie wijze bracht de H-doelman redding na een scherpe voorzet van links die ineens werd ingekogeld maar hij was op z'n post. T. wiist voorlopig stand te houden Na de rust profiteerde H. van het niet direkt wegwerken voor het doel en maakte gelijk. Direkt daarna kreeg Piet Heijnen een pracht kans maar schoot over. Uit een ver hoog schot van links werd door H. het 2de doelpunt ge maakt. Verder kwam het met, maar was toch voldoende voor de begeerde punten. TEX. BOYS-TWISK 3—1 Gesteund door de straffe wind togen de Boys direkt ten aanval. Het was ook direkt raak doch de scheidsrechter had al gevloten omdat een Twisk-speler na een botsing bleef liggen. Het was ech ter uitstel van executie. Na vijf min. werd het 10 door een harde schuiver van H. van Sambeek waarbij de bal vla een Twiskbeen in de uiterste hoek verdween. Na zeer goed werk van P. Schoo bracht H. van Sambeek, met een onhoudbaar schot, de stand op 20 voor de Boys. H. Witte, goed gelan ceerd door H. van Sambeek, gaf na een half uur spelen, de Twisk-keeper voor de derde maal het nakijken. De Twisk- voorhoede kwam, tegen de wind, nau welijks aan aanvallen toe zodat het een zeer eentonige eerste helft werd. Na de thee ging de strijd meer op en neer. Twisk trachtte met verre trappen de Boys-veste te nemen, doch verder dan een schot langs en tegen de paal kwamen zij echter voorlopig niet. De Boys lieten zich met in de verdediging drukken en zetten vanaf het midden veld goede aanvallen op, doch ook hier ibleven doelpunten uit. 'Een kwartier voor tijd redden linksbinnen J. Kok de eer voor Twisk, er zat echter wel een buitenspelluchtje aan. Twisk trachte met enig geweld nog een paar doorbra ken te forceren doch meer dan bloedige schrammen en een onprettige stem ming leverde dit niet op. Een verdiende 31 overwinning voor de Boys. HELDER 4-BOYS 2 5—3 Boys 2 heeft tegen de verhoudii de winst aan Helder 4 moeten l Door P. Beerling kwamen zij met Voor, doch met medewerking vaj scheidsrechter die eerst een duic handsgeval en later buitenspel ove hoofd zag, kwam Helder met 2—1 Door het benutten van een strafs (handsgeval veel te zwaar gestraf: twee normale doelpunten kreeg Hi voor de rust een ruime 52 voorsp P. Beerling had inmiddels nogmaal gen gescoord. Mede door goed welk keeper H. Hin 9tonden de Boys, danks de harde tegenwind na de geen doelpunten meer toe. Wel be C. Huisman nog een strafschop (j doch het verdiende gelijkspel kwajr niet meer uit. De junioren hebben SRC 2 een cadeau gedaan. In het veld overwt sterker wisten zij slechts, door 1 twee doelpunten te produceren. De terhoede had zeer weinig te doe: liet blijkbaar bevangen door de SRC 2x tegenscoren (22) De adspiranten, door ziekte va: Kager niet op hun sterkst, kwamen een 32 overwimnig op Petten Ruststand 10 voor Petten. G Lt se, P. Duin en F. Witte maakten i rust de doelpunten voor de Boys. ZDH 2-SRC 4 1—0 ZDH 2 heeft een kleine maar diende 10 overwinning behaald, begon met de wind in de rug, maai duurde tot de 30e minuut voor A. de stand op 10 kon brengen. Vo« tijd had de SRC ^mid voor al wee penalty overgeschoten. Ondanks woed aanvallen van ZDH bleef de! ongewijzigd. Na de rust zagen Vft steeds maar aanvallend SRC, i gedoelpunt werd er niet. ZDH zelfs af en toe nog dichter bij eeni punt maar door telkens goed uit! van de SRC-keepcr bleef de stand gewijzigd in een 10 voorsprong de thuisclub. BLOKKERS-ZDH 5 Blokkers had weinig moeite me! slecht spelend ZDH. De ZDHf maakte een zeer zwakke indruk, v nadat Blokker het eesrte doe! scoorde was het met ZDH ge Blokker kon zijn voorsprong genu lijk uitbouwen tot 50. PUP. ZDH a-TEXEL a 1-4 Tot 10 minuten voor het eind>; kon ZDH de stand op 11 h« Toen drukte Texel door, wat nog doelpunten opleverde. Brouwer sco voor ZDH. PUP. ZDII b-TEXEL d 1-' In een leuke wedstrijd hebben en Texel de punten broederlijk g« W. Drijver scoorde voor ZDH ic TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,60; elke regel méér ƒ0,50. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in de Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Alles inclusief 4°/o B.T.W. Aardappels?? „Irene"!! De allerbeste. P. Eelman, Nieuw Leven B 12, tel. 3038 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags h pension Visser, Schoon- oordsingel 17, Den Burg. Voor al uw bloemen en planten, bruids- en graf- werk. Bloemenmagazijn Myosotis, H. P. Rijk, Waalderstraat 29, Den Burg, telefoon 3015 Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Voor al uw bloemen en Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J. Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777. Alle verzekeringen en financ. J. Dekker, Koger- straat 33, tel. (02220) 2833 Voor eerste klas con sumptieaardappelen naar het vanouds bekende adres. Over heel Texel thuisbezorgd. Niek Dros, Harkebuurt O 19, tel. 383, Oosterend Vermist sinds dinsdag 2 febr. grote licht-rode ka ter, witte bef, 4 witte po ten. Luistert naar de naam Loekie. Inl. Boo- gerd 17, tel. 3109 FOLKLORE Aprilmaand Stickertjes-maand Met blijdschap wij kennis van df boorte van onze zo:' broertje Cornelis Leonar (Kees) L. C. Boekei H. Boekel-Koois Jacob Herman Den Burg, Texel, 20 maart 1969, lac. P. Thijsselaan 31 Met blijdschap wij U kennis van boorte van onze zoo oroertje Jan Jacob J. Zegel A. Zegel van der S Monique Den Burg, Texel, 24 maart 1969, Wilhelminalaan 35.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2